7 BUITENLAND. 127) MAGNA. BINNENLAND. Uit Stad en Omgeving. 5e Jaargang No 1364. Bureau OUDE SINGEL 54, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAO, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAOEN DE AB0NNEMENTSPR1|S bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week ƒ1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post ƒ1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 21/» cent, met Oeïllustreerd Zondagsblad 5 cent Dinsdag April 1014. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 15 cent Ingezonden mededeellngen van 15 regels 1.50, elke regel meer 30 cent met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur, koop en verkoop (geen handels-advertentlën) 15 regels 25 cent, Iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent Zoo is het. De onlangs opgerichte liberale ver- eeniging te lOegstgeest, omvattend d£J vrijzinnigen van alle schakeeringen, die zich ten doel stelt dien liberalen kiezers ontwikkeling biji te brengen, meer kennis van de liberale beginselen, hield gisteren avond haar tweede bijleenkomst iHet bestuur der vereeniging (dat niet meer dan ongeveer vijftig personen bij elkaar beeft weten te trommelen, teneinde dezen tot een vereeniging saam te plak ken) doet natuurlijk zijn best om de fine fleur, het {puikje onder de vrijzinnige grootheden hier te lande, den leden voor te zetten. En nu is het wel teekenenid, dat id'e eerste spreker ,vvas het Kamerlid Drion, bekend om,., zijn anti-papisme; terwijl als tweede spreker (optrad het Kar merlid Eerdmans, bekend om,.zijn anti papisme. Dat simpele feit wijst op 'een verzakking in de liberale partij1, op een bekrompenheid -en benepenheid, waaraan Thorbecke ach zou geërgerd hebben, op een vervaging van alle positieve begin selen, welke vervangen worden door een negatieve leus: tegen Rome. Maar wij wilden iets zeggen over de vergadering van gisteravond. De heep Eerdinans besprak de liberale politiek en stelde die tegenover de Christelijke als de vftjiheiid' 'tegenover Tien dwang, *de ver draagzaamheid' tegenover de onverdraag zaamheid. ;t Is niet iden eersten keer, dat dergelijke beweringen worden gelanceerd en dan worden bewezen met een verwij zing paar.,,. de „baantjes"; voor vélen^ aldus idle lieer Berdmans, werd bet onder rechts een broodk wies tie om hunne vrij zinnige beginselen weg te moffelen, 't Is wel brutaal, om rechts te beschuldigen van een „baantjes"-politiek!! Maar daar willen we het nu niet over hebben. Even willen vve onder idle ;aandacht brengen een zeer juiste bemerking van den voor zitter der vergadering, 'den heer Kielstra. Deze spreker zeide, dat het steeds dui delijker wordt, dat het liberalisme geen vat heeft op het volk. Zoo is het Zóó is het niet alleen in Oegstgeest, waar /wederom weinig andere menschen de vergadering bezocht ten, idan enkele oude Iheeren en oudq en jonge dames, maar (zóC is het overal. Het volk, de breede massa, ziet, begrijpt, dat het aan het individualisme van het liberalisme niets heeft en keert zich af van dat stelsel 'Het eonstatceren van dat vast-staande feit 'door den voorzitter van de jonge liberale Vereeniging, die den moed er in wil houden of in wil brengen, werkt riu juist niet heel erg bemoedigend. Maar openhartig is het! ALOEMEEN OVERZICHT. De Engelsche minister-president Asquith heeft zijn verkiezingsveldtocht geopend met een rede te Ladybank en hij sprak FEUILLETON. Zij had nu vele ledige en eenzamie uren, waarin zij zich met verdubbelden ijver aan de geschiedenis van den dag wijdde. Vele gebeurtenissen in de om geving van het slot Dornick bewezen het aandeel, dat ook het volk aan die geschiedenis nam, Ja, dat volk hier, 'met zijn getrouwheid en zijn vaste houding ten opzichte van den hedendaagscheni strijd imponeerde haar.. Zij had vroeger slechts m et zeker (medelijden gedacht over dat yolk en over deze streek, waar haar alles zoo weinig verlokkend scheen, de menschen van alle eischen der wereld afkeerig schenen. En nu stonden hier juist de mannen op, die het krachtigst aan Ben strijd deelnamen. jWpt waren thans die vroeger zoo wéinig spraakzame menschen welsprekend, nu het er op aan kwam hun overtuiging |e Verdedigen. IHüe jvaren die schijnbaar zoo onverschillige ueden van edelen geestdrift vervuld, en hoe vast hielden zij nu hundoel in 't oog', zonder zich om gunst of ongenade dor machthebbers te bekommeren. Ook de andere provinciën van den Pruisi- schen Staat traden de Katholieken inëlt j dezelfde kracht voor hun beginselen op, daarin natuurlijk over het Iersche vraag stuk en de verwikkeling in verband met den toestand in Ulster ontstaan. Het was een zeer handige rede. De minister ontkent, dat de regeering er. op uit zou zijn Ulster tot verzet te prik kelen en bracht terzelfder tijd hulde aan de toewijding van leger en vloot, waar bij hij er echter bizonder nadruk op legde, dat het leger zich buiten de poli tiek moet houden. De verantwoordelijkheid voor het be waren der binnenlandsche orde, zeide hij, berust bij de rechterlijke macht en de politie. Slechts in dringende omstan digheden behoort de burgerlijke over heid het leger te hulp te roepen. Als zulk een geval zich echter voordoet, is het de plicht van den soldaat, zoowel' als van den gewonen burger, de beve len van het burgerlijk gezag te gehoor zamen. De minister sprak vervolgens als zijn overtuiging uit, dat een overeenkomst wordt gevorderd, door het belang des lands en dat der beide groote partijen. De redacteur van het Hbl. die naar Ulster is vertrokken, om daar den toe stand te verkennen jenjzijn blad in te lich ten, vertelt o.a. van een militaire oefe ning, welke door gewone burgers, die, zich als vrijwilligers aanbieden, werd gehouden. Het ging er, blijkens zijn relaas, heel gemoedelijk toe. Daar waren nu enkele honderden men schen bijeen en zoo zijn er in elk geval duizenden in Ulster die, na een hcelen dag werk, 't zij op hun kantoor, 't zij in hun zaak, 'tzij in hun arbeids- vak vrijwillig zich als militairen lie ten drillen. Velen deden dat avond aan avond, sommigen reeds meer dan een jaar lang. En wat er ook aan dezen troep mocht ontbreken, goede wil zeker niet. Zonder eenig ongenoegen, met 't beste humeur zelfs met te véél goed humeur, wer den de fouten telkens en telkens weer hersteld op 't bevel van den Engelschen instructeur en werd de heele oefening) tweemaal overgedaan. En toen ging iedereen'even opgewekt naar huis als hij was gekomen., Er zit, in deze oefening van vrijwil ligers een element van wijdere strek king, dat van belang is, voor de kwes tie der volkswapening. Doch dit lijkt myj iwel zeker. Uit groot doenerij, als louter humbug, om een schijn van dreigement te maken, kan zulk een beweging niet ontstaan en zoo lang in stand gehouden worden. Nie mand, ook niet de grootste volksmenner, kan het klaarspelen om duizenden men schen 's avonds vrijwillig van hun rust uren en 's Zaterdags van hmi vrijen mid dag te doen berooven vcor de oefe ningen in wapenhandel en velddienst, wanneer dit alles niet ernstig is ge meend Dit is ondenkbaar. En daaromUlster moge gelijk heb ben of ongelijk, dat Ulster zal vechten als het er op aan komt, lijkt mijl vrij zekeij, maar Tiny scheen het, dat die krachtige Nedersaksen de wapens het rustigst ten het best voerden. De beweging onder de Katholieken had in de laatste jaren steeds grooter omvang aangenomien,. Velen, die in den aanvang "het doel van den strijd niet kenden, hadden thans idle draagwijdte daarvan begrepen ien traden vastbesloten aan de zijde van het .Centrum» £oo was de partij beduidend' versterkt. En hoewel de aanvallen van de zijde dier Regeering en der tegenpartij nog niets van hun scherpte verloren hadden; hoewel het Centrum, steeds door de meerderheid be streden, nauwelijks een zijner voordrach ten kon doen erkennen, had toch zoowel zijn vastheid en eenheid als de genialiteit van zijn aanvoerder zich ook de achting van den tegenstander afgedwongen, en zelfs de machtige rijkskanselier Bismarck had ingezien, dat het een partij was, waarmede rekening was te houden. Tiny kon ook niet ontkennen, dat de vereeniging van Tiet rijk, welke haar vroeger zoo verschrikkelijk was voorge komen, ook in deze aangelegenheid van groot nut bleek. De Katholieken van Zuid-Duitschland versterkten hun Noord- duitsche broeders. Er lag bovendien wel iets grootsch in de thans eindelijk weder de meerderheid der Duitsche stammen omvattende eenheid. Sedert eenigen tijd urculeeren er aan houdend berichten in de pers betreffende een brief van den Duitschen Keizer, waarin deze min of meer duidelijk zijn afkeer voor het Katholicisme zou heb ben uitgesproken. Het volgende bericht kan in deze zaak misschien licht brengen. De officieele „Nordd. Alg. Ztg." ver telt thans met een heel ernstig gezicht, dat de brief van den keizer aan de lands- gravin van Hessen een familiebrief was, niet voor openbaarheid bestemd. (Het tegendeel is, voor izoóver ,\vij Weten, door niemand beweerd.) Bovendien, zegt het blad, bevat de brief geen uitspraak van welken aard ook over het Katholie ke Geloof of de Kath. Kerk. Merkwaar dig feit voor den Duitschen keizer, die bij zoo'n gelegenheid niets over het Ka tholicisme zou hebben gezegd. Door verscheidene Duitsche kranten circuleerde het bericht, dat de brief in handen van den Paus zou zijn. Daaren tegen kan de corr. van de „Koln. Volks- zeitung" meedeelen, dat men in het Va- ticaan van den z.g. keizersbrief niets afweet en ook den inhoud van dien brief niet kent. Natuurlijk wordt deze onverkwikkelij ke historie door de tegenstanders van het Centrum ijverig uitgebuit. Men vergeet echter, dat niet de Centrumspers1, maar de anti-papistische „Reinisch.-Wiestf. Ztg." het eerst den brief ter sprake ge bracht heeft. In het algemeen drukt de centrums-pers zich zeer gereserveerd uit, de brief wordt beschouwd als een pro- drukt van een opgewonden familiescène, in het huis Hohenzollern. 'Bchwammj d'rüber. De toestand in Albanië blijft nog steeds een voorwerp van aan houdende zorg voor de regeering. Naar het „Berl. Tagebl." thans uit Berlijnsche diplomatieke kringen ver neemt, kan voorloopig aan een interven tie van alle of van eenige mogendheden in zake den toestand in Albanië niet ern stig gedacht worden. Evenmin kan er gesproken worden van een afbreken of opschorten der onderhandelingen, die de mogendheden over de Zuid-Albaneesche kwestie worden gevoerd. Naar alle waarschijnlijkheid zullen, volgens den zegsman van het „Berl. Ta- geblatt" ook de mogendheden der triple entente het spoedig over een antwoord op de laatste Grieksche nota in zake de Zuid-Albaneesche kwestie eens worden. Een Fransch voorstel, hetwelk ook door de Engelsche regeering is goedge keurd, wordt op het oogenblik nog door de Russische regeering onderzocht. Eenerzijds hebben de mogendheden der triple entente principieel haar goed keuring gehecht aan de grensregeling bij Argyrocastro, zooals die door den Griek- schen minister-president Venizelos is ge- eischt. Ook zijn ze geneigd, volgens den wensch der Epirotische bevolking bij de regeering in Durazzo waarborgen te vra- Richtte Tiny den blik op de grootheid en de kracht van het nieuwe .Duitsdie rijk, voelde zij, ondanks den tegenwoon- digen droeven strijd, haar toorn jegens den bestrijders van haar vaderland; ver dwijnen. O, had het Huis |H|absbuirg eens de keizerskroon kunnen behouden, zucht te zij nog slechts» iWias Tiny in zake deze aangelegenheid rustiger geworden, zij bemerkte tot haar schrik, dat op een ander jpunt haar ge voelens veel tyrannieker waren geworden. Bernard is weder eenige dagen afwe zig geweest Zijn werkkracht werd voor zoovele zaken in beslag genomen. ;Tiny waren deze dagen oneindig lang voor gekomen; iij had van uur tot uur, van dag tot dag naar zijn terugkomst uitge zien en èen groote vreugde beving haar, toen zij vernam, dat hiji binnen weinige uren terug zou zijn. Doch zij durfde deze vreugde niet te laten bemerken. Waarom bleef zij eigen lijk nog hier. Haar liefdewerk was af gedaan. Waarom dus haar afreize nog langer uitgesteld? Haar ouders hebben haar iwegens Magna wel onbeperkt ver lof gegeven, maar zij moet nu toch een besluit nemen. Een verspeeld geluk is niet weder te winnen).... Tiny's lieveJingsgedachteKvas, dat Mag na haar zou vergezellen. Zij had reeds gen voor de Grieksche bevolking in Al banië. Van den anderen kant bestaan er in deze geen principieele meeningsver- schillen tusschen driebond en triple en tente. Daarom is dus aan te nemen, dat een bevredigend antwoord op de Griekr sche nota binnenkort te wachten is. Eerst wanneer dan tegen de verwach ting in de rust in Epirus niet zou terugf- keeren, zouden eventueele verdere stap pen in bedenking kunnen worden geno men. GEMENGD. Tot veler teleurstelling gaat in Rome de tijding rond, dat Kardinaal Mer ci er het katholiek-internationaal congres van drankbestrijding, hetwelk tegen het einde van April te Rome wordt gehou den, niet persoonlijk zal kunnen bijwonen, maar zich laat vertegenwoordigen door kanunnik Doutrelou^c wan Doornik. Te Rome, Napels, Florence en Mi laan zijn Zondag groote bijeenkomsten van spoorwegambtenaren gehou den, yvaar moties ten gunste eener alge meene staking, te beginnen 15 dezer, zijln aangenomen (met groote meerder heid van stemmen. Te New-York is het Zaterdagmiddag tot een bloedige kloppartij' 'geko|- men tusschen j2000 wierklieden en 400 politieagenten» De werklieden hadden zich op het Uniqplein verzameld, om te betoogen .tegen de gevangenhouding van, een Jiunner voormannen. De politie iis in het gevecht meester van het terrein gebleven. '.Negen leiders der Werklieden zijn in hechtenis genomen, jGeneraal Villa heeft jóOO Span j a a r- den uit ,Torreon verbannen en hun goederen verbeurd verklaard. De andere) buitenlanders hebben geen overlast van' de opstandelingen ondervonden. Pestbestrijding. In een algemeene vergadering van de vereeniging van ambtenaren bij het bin- nenlandsch bestuur in NecL-Indië is met algemeene stemmen een door een ;dei1 leden .voorgestelde motie aangenomen 4 waarin, onder dankbare erkenning van het zeer vele goede, 'dat reeds vanwege de regeering gedaan is, wordt opgemerkt, dat het Nederlandsche volk nog zeer weinig .uiting gegeven heeft aan het zon der .twijlfel groote medegevoel, hetwelk het Jcoêstert voor de arme geteisterden). Geld, en nog eens geld, benevens me dische hulp is een allereerste vereischtej voor leniging van Iden (nood; het uitzenden van ambulances niet geschoolde verpleegf sters, mede ter opleiding van inlandsche vrouwelijke verpleegsters, is ten zeerst^ noodig. De motie noodigt het bestuur der ver eeniging ,uit, om óp te wekken tot en de leiding in handen te nemen van een volksbeweging, welke zich ten doel stelt vervulling van deze wlenschen en zich te idien einde in verbinding te stelleni eenige imalen den raad van den geneesr heer er over ingewonnen, wat voor 'Mag- na's volledig herstel het beste zou zijn. Hij had verandering van woonplaats en luchtgesteldheid pangeraden. Magna ech ter Jiad steeds ieder voorstel d!aartoe van de hand gewezen. Gelooft gij, dat irujfn genezing zoo noodig is? vroeg zij, toen Tiny een uur later bij haar leunstoel geknield, weder om haar toestemming bedelde. Gij weet niet, hoezeer ik gehoopt heb, dat voor mij .de gelukkige verlossing mocht ko men, die Dornick van den hem drukken- den keten zou bevrijden, ging zij voort. Gelukkige vrouwen sterven zoo vaak, en ik..., ,en ik,... Het was de eerste maal, dat Magna van haar ongeluk sprak. '.Tot dusverre was niet de geringste zinspeling daarop over haar lippen gëkomen. Heete tranen vloeiden langs Tiny's wangen, Magna, hoe kunt gij zoo iets lee- lijks zeggen. Gij zoudt aan niemand noo dig zijn. Denkt gij niet aan mij, die zon der u niet zou kunnen leven? Denkt gij niet voor alles aan uw broeder, die nie mand heeft dan u. Ook voor Bernard ben ik slechts een last en ik bid God, dat Hij hem spoedig datgene moge laten verwerven,) wat voor zijn geluk noodig is, sprak Magna, zacht liefkozend over Tiny's haar met in ons land vooraanstaande personen uit politieke, godsdienstige, filantropische, handels-, industrie- en landbouwkringen, en verder met allen, (die daarvoor in aanmerking komen, KORTE KRONIEK. Je Dordrecht dreigt een staking onder de (bakkers. Door den Chr. en Alg. Bond zjjm aan Ide patroons voor waarden gesteld met den eisch, om over deze voorwaarden vóór 10 April te con- fereeren. Naar de „Tijd" verneemt, is Zater dag in Ide provincie Noord-Brabant een R. K. Vereeniging voor Handelsonderwijs opgericht In deze organisatie hebben zit ting genomen de heeren Surmont de Bas Smeele, burgemeester van Waalwijk, prof. dr. J. v. Beurden, O» P., te Heeswijk, M. van Hout te Helmond, A. Fleskens te Geldrop, J. Verheijen te Roosendaal, Oh. Frencken te Oosterhout, J. Schoen makers te Geertruidenberg en G v. d Eeden te Breda. Het gezelschap professoren en stu denten van de Kon, Export-academie te Fiumle is Zondagavond te 'Amsterdam aangekomen voor de driedaagsche studie(- reis Idoor Nederland ondier leiding der Nederl. Vereeniging voor Economische Geografie, Het oud-Eerste Kamerlid jhr. R. M, G. Von Fisenne is gisteren door een flauwte overvallen, Op last van den ge neesheer werd hij van Idle laatste EfyH|. 'Sacramenten voorzien,. LEIDEN, 7 April. R.K. Grafische Bond. Gisteravond vergaderde in het gebouw van "den R. K. Volksbond de afd. Leidlen van den Ned;. R. K. Grafischen Bond], De voorzitter riep de leden, die vrij goed) waren opgekomen, het welkom toe, in zonderheid den nieuwbenoemden geestelj, adviseur, den [Wjeleerw, pater Zuidgeestj De notulen worden gelezen en onver anderd goedgekeurd. Er is een schrijven ingekomen van het Bureau voor 'de Vak organisatie, die financieelen steun inroep|t| door middel van subsidie en*:door middel van een door genoemd Bureau teTiouden bloemendag ten bate van het door haar gestichte tuberculosefonds. De voorzitter spoort de leden aan,' zooveel mogelijk deze bloempjes te koopen en propaganda voor genoemd fonds te rmtken, Het be stuur kon echter rifet accoord gaan met het uittrekken van subsidie, wijl de Typo grafenbond een eigen tuberculosefonds bezit. Bjh1 de gehouden stemming voor twee bestuursleden voolr de jongelings- afdeeling worden bij stemming en "her- stemimffng gekozen de heeren van Tith en vi Leeuwen, Medegedeeld werd, dat op alle druk kerijen hier ter stede de landelijke regen ling is ingevoerd, in verband waarmede besloten .werd het uit de verschillende organisaties bestaande looncomité te onÜH binden. strijkend, dat nog immer golvend maar niet gefriseerd haar hoofd omgaf en won derwel bij haar oogen vól uitdrukking, paste. Ik heb al zoo vaak gewienscht, dat zijp hart eindelijk het geluk vinden mocht..., en het dunkt mij somwijlen, dat dit wel geschieden zal, voegde zij er bij. Tiny richtte zich onwillekeurig op. Zij kon zich den zin van Magna's woorden niet verklaren. Wist deze niets van Ber nard's verhouding tot juffrouw Schulze of zinspeelde zij daar juist op Tiny zou gaarne een vraag gedaan hebben, doch de woorden bleven haar in de keel ste ken. )Zij gevoelde niet de kracht, daar rustig over te spreken. Gij kunt dus werkelijk niet besluiten mij te begeleiden jvroeg zij,van het onder werp afwijkend, na eenige oogenblikken. iBlijf hier nog wat bij mij? vroeg' Magna ten eenig antwoord. Als gij mij overal heen kunt begeleiden, .waarom' kunt gij dan niet even goed nog wat hier blijven? Tiny had geruimen tijd geen antwoord op dit verzoek. Zij wist slechts, dat zij vertrekken moest. Dan moet ik werkelijk een krach tig besluit nemen... en mijn vertrek op overmorgen vaststellen, sprak zij einde lijk met de beslistheid, waarmede men zichzelf den terugweg afsnijdt (Wordt yervolgd).

Leidsche Courant | 1914 | | pagina 1