Uit Stad en Omgeving. Telefoon U2.<ïro«'« üorleerinS NIEUWE KATOENTJES 4|k VICHY'S enz. M S 0%. De Keuze K e u k c n- en Fan É'i '.ij r^"'" taslcscborten is groot. V.' rfV Kr.focnc harten en hoofden c tieve grondslag k lijkheid en ree'.; dat leert, dat de om God te dienê.. v. vaste objeo- gezag, zede- .*zM"üiieisme, is geschapen iardc en Hem Zwarte ENJAl'ONNEN worden op maat spoedig cn vooideellg geleverd. 1278 Zie Etalages. Haarlemmerstraat 134 136. KORTE KRONIEK. Het Diocesaan Comité der Kath. Sociale Actie in het aartsbisdom houdt den 15en April een vergadering in de rr '^-sociëteit te Zwolle. xesproken zal worden de oprichting van arbeidsbeurzen en een voors'tel-Zwol- le om te komen tot het houden van een nationalen bloemendag ten bate van hei Centraal Bureau der K. S. A. te Leiden. In eene vergadering der Vereeniging van Sigarenwinkeliers te 's-GYavenhage is het ontwerp verordening op de win kelsluiting behandeld.Met op twee na algemeene stemmen werd besloten een adres te zenden aan den Gemeenteraad, met verzoek om in de verordening in elk geval een bepaling op te nemeny waardoor het aan vergunning-, en ver lofhouders verboden wordt sigaren en sigaretten te verkoopen of af te leveren. Mocht daaraan om juridische of andere redenen geen gevolg kunnen worden ge geven, dan verzoekt zij met het oog op de groote nadeelen, de verordening niet i te nemen. LEIDEN, 27 Maart. -Wijnbergen over liet bvralisme. Gisteravond hieid voor de Studenten- vereeniging voor Sociale Lezingen mr. A. 1. M. j. baron van Wijnbergen een lezing over het Liberalisme. Spreker wilde tegenover het iiberalis- me stellen de Katholieke beginselen. Het liberalisme, aldus spr., is niet een om sloten systeem, doch een groote geeste lijke strooming, die in betrekking tot het naaste doel telkens verandert. Daar om is het ook een gevaarlijk systeem omdat het n - gemakkelijk is te her kennen. Spr. wil aangeven de algemeene karaktertrekken van het liberalisme. Het liberalisme is een stuk van die groote geestelijke strooming, welke streeft naar de vrijmaking van den indi- vidueelen mensch. Een stelsel dus van eigendunk, van hoogmoed. Het liberalisme maakt dén menscb vrij, vrij van de Goddelijke wetten voor hem gelden noch als individu, noch als sociaal wezen Goddelijke wetten. De te leologie, het stelsel, volgens hetwelk alles door God met een doel is geschapen, Zijn verheerlijking wordt ontkend of mis kend. De liberale partij is in 'haar wezen een tak van den breeden stroom van het rationalisme. Elke geloofsinhoud is afhankelijk van de goedkeuring van het verstandelijkbegrijpen. Zij, die geloo- moeten het liberalisme verlaten. De tegenstelling tusschen de liberalen en de cl'ericalen voor te stellen als een tegenstelling 'tusschen geloof en rede is niet juist Wij worden door de rede tot het geloof gebracht en als wij zaken aannemen, die buiten de rede liggen, doen wij dit op grond van het gezag, welks bestaan wij met redelijke bewijzen kunnen staven Of er een God bestaat is het libera lisme onverschillig. Als stelsel is het liberalisme atheïstisch. Het stelsel van de souvereiniteit der rede is met de Fransche revolutie naar voren getreden op politiek en sociaal terrein. Spr. toont aan, hoe de Katho lieke Staatsopvatting, die de bron van is met de liberale, die den vrijen wi lvan het gezag vindt in God, in tegenstelling het individu beschouwt als oorsprong van het gezag. Hei algemeen kiesrecht eischt het liberalisme op grond van het beginsel der volkssouvereiniteit, niet om dat het past in een bepaalden tijd voor een bepaald volk. Ook op oeconomiscii terrein is de lib- b.ieiüs-idee doorgetrokken. Geen rekening werd gehouden met de Christelijke, de door God gegeven wet ten van rechtvaardigheid en naastenlief de. De negentiende eeuw heeft ge'elen onder de oppermacht van het geld, ten gevolge van de liberale oeconomie. De ..Katholieke leer, neergelegd in de ency cliek Rerum Novarum van Paus Leo XiH, heeft voor velen redding gebracht. Op stoffelijk gebied zijn de rampzalige gevolgen van het liberalisme duidelijk gewordenmen is gaan inzien dat het systeem niet te handhaven is. In de laatste jaren is veei verbetering gebracht op stoffelijk gebied toch is er niet meer geluk gekomen. Dat komt. omdat het religieus-wijsgeerig liberalisme onaange tast bieef. Volgens die stelsel vindt de mensch bevrediging in wat zijn verstand hem leert, buiten de openbaringen de mensch, die daarin geen tevredenheid kan vinden, gaat over tot het pessi misme. Ook op het terrein der zedelijkheid wordt ontkend elke objectieve norma, zooals spr. nader aantoont uit de de batten m de Eerste en Tweede Kamer over de tooneei-censuur. Spr. stelt nog eens naast elkander liet .liberalisme dat als stelsel atheïstisch is, de leuze voert „Geeri God, i Meester", den godsflieirif v\?g ukt uit de j eeuwig ie aanschouwen in den Hemel. Ten slotte wekt spr. zijn gehoor op om aan het volk te brengen den gods dienst, d. w. z. een God dienen vol gens door Hem (dus niet zelf uitge- dachie) regels en te doorzien de con sequenties van het liberalisme, dat als stelsel tegenover den godsdienst in den waren zin des woords vijandig slaat. Van de gelegenheid om vragen te stel len werd door een drietal personen ge bruik gemaakt, o.a. door prof. Eerd- mans. Door den spreker, baron v. Wijn bergen, werd een glashelder antwoord op de gestelde vragen gegeven. Prof Eerdmans had o.a. gevraagd of de Ka tholieken hun vrijheid niet aan de libe ralen te danken hebben, of de heer v. Wijnbergen geloofde in de toekomst-van liet Katholicisme. Als repliek wiideprof. Eerdmans nog enkele woorden zeggen en hij verklaarde toen, dat het verschil tusschen de liberale en de Katholieke wereldbeschouwing hierin is gelegen, dat de tweede er een is van vijfhonderd jaar geleden. Baron v. Wijnbergen ant woordde op deze onbewezen, plompe, grove beschuldiging, dat hij met een hoogleeraar, die hem, als Katholiek, zoo iets voor de voeten durfde werpen elk verder debat weigerde. Van verschillende zijden volgde hierop applaus. Bij besluit van 20 Maart zijn de gewijzigde svatrberi der N. V. „De Leid- sche Courant" Koninklijk goedgekeurd. Te 's Gravenhage zijn geslaagd voor het examen 1;uilige handwerken de dames E. J. O. Schoondergang en M. Rademaker, beiden alhier. Het Kleermakersgilde St. G.er. Ma- jella zal cp Maandag a_s, ten S uur een bestuurs- en ten 9 uur een verplichte ledenvergadering houden in het Bouds- gebouw, noodig door. 'net vertrek van den voorzitter naar elders. 'Aller op komst naar deze belangrijke vergadering wordt ten zeerste door liet bestuur der afd. gewenscht. Candidaten kunnen nu reeds worden ingediend bij den secretaris. Tengevolge van een defect aan de rotatiepers op de drukkerij, is op ver schillende plaatsen onze courant gister avond veel later bezorgd. ROOMSCHH AGENDA. Vrijdag 81/2 uur. Vergadering Vak kern, Bondsgebouw. Maandag, half 9. Bondsgebouw, Vergadering van De Hanze. ALPHEN. Bij den Raad kwam in be handeling het voorstel van de comm. van beheer der gasfabriek in zake de gas- voorziening van den Groenen Weg e.o. Daartoe is noodig f 15.000. B. en W. stellen voor het voorstel der gascom- missie aan te nemen. Aldus werd be sloten. Circulaire van" B. en W. van Velzen in zake het wetsontwerp in zake ouder domsrenten. met voorstel van B. en W. om hiermede instemming te betuigen. Al dus werd besloten. Voorstel van B. en W. tot aankoop van de perceelen van den heer M. Ben schop. onmiddellijk naast de O. L. school Besloten wordt ze te koopen veer f S000 en de Goedkeuring van Ged. Staten te vragen. Voorstel van B. en W. tot inwendi ge verbouwing van de gemeentelijke in richting voor ziekenverpleging. Met plan is, in dat gebouw een closet aan te brengen en een badgelegenheid ie maken en dit publiek aan te besteden. Het voorstel van het Dag. Bestuur w ordt zonder hoofdelijke stemming aan genomen. Voorstel van de commissie tot het ontwerpen van strafverordeningen tot wijziging én aanvulling van de politie verordening. In hoofdstuk 4 art. 9 komt voor, dat in openbare gebouwen geen dans- en andere dergelijke vermakelijk heden mag gegeven worden zonder toe stemming van B. en W.. De heer Hern- green wil hierbij de bepaling hebben, dat die toestemming niet anders kan gegeven, worden dan op werkdagen. De heer Van der Linden ondersteunt dat voorstel. De heer Boot vraagt hoe het dan moet gaan op de feestdagen. De heer Los wil de bepaling maken, dat die toestemming gegeven kan worden op alle dagen, be halve op Zon- en algemeen erkende Clir. feestdagen. Dit voorstel wordt in stem ming gebracht en aangenomen met b tegen 3 stemmen. Tegen de lieeren Vlas man, Smit en Bes. Na nog eenige kieine wijzigingen aangebracht te hebben, wordt de verordening in haar geheel vastge steld. Voorstel van B. en V7. tot het aan gaan eener geldieening. B. en W. wil len een leening aangaan van f 31.200 tegen 4I/2 pCt. met jaariijksciie afi-jsjing van f 1000, te beginnen in 1910. 1 iet geld is noodig voor het aanleggen der waterleiding en voor de kosten, benoo- digd voor de verhoogde voetstraten in de Dorpstraat. Goedgekeurd. Rapport van de Commissie ad hoe in zake de rekening en de verantwoor ding der gasfabriek, over 1913. Daar er geen aan- of opmerkingen zijn. stelt de commissie vóór de rekening vast te stellen op f 22.327.75. Aldus wordt be sloten. Wijziging geméén.. ...dienst 1914. Gcedgeekurd. Benoeming van leden der commissie, be. -ld in art. 21 'van de regeling van hei mzcasc-iSppèiijk beheer der gas- fabreik. Herkozen worden de lieeren W'. Los, J. Vlasman en J. v. Leeuwen. GOUDA. Door B. en W. is op het door den heer C. M. Dessing, aannemer van den Reinigingsdienst, ingediend ver zoek om de aannemingsom welke f 9400 bedraagt, van 1 Jan. 1914 af nader te bepalen op f 13.000 per jaar een praead- vies uitgebracht, waarin wordt gezegd dat de gemeente niet aansprakelijk kan worden gesteld voor een misrekening van den aannemer, dat voldoening aan het verzoek zou strijden met de belangen van derden die bij de openbare aanbeste ding konden inschrijven. B. en W. achten het echter niet onge- wcnsc'it en zelfs in het belang van dc gemeente 0111 fiet contract, loopend tot 31 Dec. 1917, met onderling goedvinden te doen eindigen met 1 Jan. 1915 en na herziening'der voorwaarden een nieuwe inschrijving te doen plaats hebben. B. en W. willen ter tegemoetkoming van den aannemer aanvaarden het voor stel van de Fabri cage-.com missie om f 1600 schadevergoeding uit te betalen en stellen dit thans voor. HAARLEMMERMEER. In de Raads zitting deelde B. en W. mede, dat aan den adj. commies ter Secretarie, Nie- borg eervol ontslag is verleend om ge zondheidsredenen. Gelezen wordt het verslag der plaats, schoolcommissie. Op enkele scholen werd nog al over verzuim geklaagd. Het verslag wordt voor kennisgeving aan genomen. De heer Van Reeuwijk beveelt in na volging van den heer Overmeer zijn frac tie (de vrijzinnige) aan bij liet opmaken van voordrachten. Tot leden van het Burg. Armbestuur werden benoemd 'de lieeren J. Splinter voor wijk 14 en C. Bisschop voor wijk 18. Tot onderwijzer aan school 7 wordt benoemd, dc heer L. Bouma, te Fin- stenvoide. Voor het geven van herha- lingsonderwijs worden aangewezenaan school 7. de heeren S. Veldman, S. Mast- bergen en mej. De Grootaan school 1, de heeren A. v. d. Hor. Bon en mej. De Boer. NOORDWiJK. Gisterenavond hield de afdceling van „Bloembollencultuur een ledenvergadering in zaai van den heer P. H. v. d. Voort. In zijn openingswoord besprak de voorzitter, de heer N. M. Aikemade, de door de afdeding gehouden tentoon stelling. Spr. was van meening, dat de afd. trotse,) mag zijn op de door haar gestelde daad, omdat de tentoonstel ling in alle opzichten geslaagd mag hee- teu. Spr. bracht zijti dank aan de heeren commissieleden voor hun moeiten, snaar vooral ook aan hen, die de commissie finaiitieel of'door fiet schenken vaneen kunstvoorwerp hebben gesteund. Om tijd te besparen werd besloten de notulen der vorige vergadering te ar resteeren, zooais ze in het Weekblad hebben gestaan. Hierna deelde de voor zitter med§, dat de tentocnstellings-com- missie zich twee jonge dames had ge- assuineerd, cm cp de expositie aan de dames-bezoeksters een bouquetje aan te bicden. Naar sprekers rneening was het ook aan deze jonge medewerksters te danken, dat de tentoonstelling een batig saldo had opgeleverd. Door deze- beide jonge dames, M. v. Eedtn P.B.d. en G. de Groot Pd;, die op dc vergode zing tegenwoordig waren, werden nu e'e diploma t en prijzen r.an ue prijswi miers uitgereikt. Voor iedere bekroonde inzending ontvingen deze een diploma en een kunstvoorwerp. Ce heer C. Soetem.fi had er de voorkeur aan gegeven een enveloppe met inhoud te ontvangen. Bovendien ontving deze in zender, die de meeste prijzen had be haald, als eereprijs, hem door de Da mes-Jury toegekend, een gouden voor werp in etui. De voprzKier bedankte de beide jonge-! dames voor haar medewerking, waarna zij ieder een klein cadeautje ontvingen. Tenslotte weuschte de voorzitter den prijs winners geluk met het bet.aaide succes. Hierna kwr.ru in behandeling een voor stel van het bestuur om het volgende jaar wederom een tentoonstelling te hou den. Na eenige discussie werd hiertoe besloten, terwijl dezelfde commissie, die de' eerste tentoonstelling had georgani seerd, werd benoemd qin cle voorberei dende maatregelen .te;', tref feu. Vervolgens deed de voorzitter mededeeling van de sluiting van den Tuinbouw-wintercursus op Dinsdag j.i. Besloten werd het. vol gende jaar weer een cursus te houden. De 'voorzitter richtte zich Lode leden van de afdeeliiïg met het verzoek, hun zoons aan te sporen dien cursus te be-r zoeken. Bij de behandeling van den Beschrij vingsbrief voor de Algemeene Vergade ring op .Maandag 30 Maart a.s. werd bij 't voorstel-Beverv ijk besloten mee .te gaan met het preadvies van' her Uo kdbcsiaur. Den afgevaardigden zal evenwel worden opgedragen op de Alg. Vérg. voor te stellen: le. De datum 1 Januari 1916, in dat preadvies voorkomende, te ver anderen in 1 Juii 1915. '2e. het aantal van drie leden, die be halve de hoofdbestuursleden en het tech nisch lid in de samen te stellen com missie zitting zullen hebben, uit te brei den tot 5, en deze te doen benoemen door de Alg. Verg. Bijpunt? (voorstel Noord wijk) werd het afv. ii d preadvies van het H. B op 'versbillende pupten door den voor zitter bcstretféji. Aangaande .x. tweede voorrei Noord- wijk (punt 8) werd besloten, dal de af gevaardigden dit voorstel onmiddellijk zullen intrekken, indien het eerste voor- stel-Noordwi;!" mocht worden aan genomen. I11 het tegenovergestelde ge val, zal het voorstel worden gehand haafd. Tot afgevaardigden naar de Alg. Verg. werden gekozen de heeren N. M. Aike made en P. de Groot Jz. Tot plaats vervangers de heeren A. H. Faas'c en J. van Konijnenberg. Bij de rondvraag bracht de heer J. W Paascickooper hulde en dank aan de commissie voor haar vele werkzaamhe den in het belang van de zóo uitnemend geslaagde tentoonstelling. De voorzitter aanvaardde dezen dank uit naam van dc commissieleden. Spr. nam deze gelegenheid te baat om een bijzonder woord van dank te richten tot den secretaris van de tentoonstellings commissie, den heer C. Verweij, aan wiens .buitengewonen ijver en onvermoei de werkkracht het.slagen van de tentoon stelling grootendeeJs te danken is. De vergadering gaf door een krachtig ap plaus te kennen, dat zij ten voile met deze woorden instemde. Hier.. werd de vergadering gesloten. NOORDWIJKERHOUT. De afd. NoordwijkerhpLit van Bloembollencul tuur vergaderde gisterenavond in café „Het wapen van Noordwijkerhout". De voorzitter deelt rnede, dat P. Warmen- dam Dziik in de vorige vergadering ge- deballoteerd, volgens schrijven van het Hoofdbestuur als lid-leerling moet wor den toegelaten. Aldus wordt besloten. Tot afgevaardigden naar de algemeene vergadering wordt gekozen E. Oostdam Jaczn. en L. M. van Ncort Hiern awordt de Beschrijvingsbrief be handeld. Het voorstel Beverwijk, om te onderzoekcen of het in eigen beheer ne-. men van het vakblad, niet kan worden aangevoerd ten bate van de vereeniging. zal worden gesteund. Evenzoo het voor stel Noordwijk tot wijziging der contri- butieheffing. Het voorstel Noordwijk om 10 pQt van de verhooging der contri butie af te staan aan de afdeeiingskas- sen wordt ook aangenomen, zoodat de afgevaardigden daarop hun stem zullen uitbrengen. Wordt dit voorstel verwor pen. dan zal men zich houden aan het voorstel der afd. Hillegom. Door M. Geerlings wordt de wensche- I'ijkheid uitgésproken om in plaats van verlotingen te houden, een spreker te laten optreden, pit voorstel zal het be stuur overwegen. Hierna wordt de vergadering gesloten en gaat men over tot eene verloting van werktuigen en sigaren. VOORSCHOTEN. Gisteravond ver gaderde de R. K. kiesvereeniging bij gewoond door de plaatselijke geeste lijkheid en den Weleerw. heer rector Beukers... Aanwezig waren 42 leden. De waarnemend voorzitter, de heer Joh. Mens, opende de vergadering met den* Chr. groet en een hartelijk welkom. Ec schrijven was ingekomen van den lieer C. H. Koot, waarin deze bedankt als lid van het bestuur. De waarnemend voorzitter dankte den heer Koot voor de veie diensten de vereeniging bewe zen. Verder een schrijven van dé vrijzinnige kiesvereeniging, waarin is vervat de me dedeeling, dat de heer P. j. Batter is Candida rt gesteld (vac. G. H. Schmal). Mededceiing dat de jaarvergadering van den Prov. Bond zal gehouden wor den op Zondag 26 April, te 's Graven hage. Den heer J. Tromp, afgevaar digde, wordt vrij mandaat gegeven. Een tweede schrijven van de vrijzin nige kresvereevïg'ïng tot uitnoodiging voor de gecombineerde bestuursverga dering van de besturen der verschillende politieke partijen. De voorzitter zegt, dat deze confe rentie heeft plaats gehad, en de wen- schelijkhcid werd daar betoogd om de politieke verhouding in den raad, t.w. 4 katholieken, 4 vrijzinnigen, 2 anti-re volutionairen en 1 Cvr. Hist., te hand haven tot 31 Dec. 1917. Nadat het voor en tegen van een der gelijk besluit was besproken, werd tot stemming overgegaan, met het resultaat dat 23 er voor en 19 stemmen er tegen waren. Na nog eenige discussie van huishou- delijken aard werd de vergadering ge sloten. De R. K. spaarbank zal Zaterdag 28 dezer des avonds te half 8 zitting houden. WARMOND. De heer Lucien Man- ceau, de geniale schilder, die verleden jaar de „palme académique" verwierf en ue kunstenaarsorde van „Officier de 1' Académie" ontving, is thans door het bestuur van de Koninklijke Fransche Ope ra te 's-üravenhage benoemd tot chef décorateur, terwijl ook de geheele ma: terieele leiding en het opzichterschap over het personeel hern is opgedragen. Gemeenteraad van Leiden. (Vervolg.) Aan de orde is het voorstel van B. en W. a. tot aankoop van eenige terreinen met daarop staande woningen, enz. aan den Heerensingei en aan en tusschen de Heerenlaan en Gasthuislaan. b. tot beschikbaarstelling van de voor dien aankoop benoodïgde gelden. Ingekomen is een schrijven van den minister van Binnenlandsche Zaken, ihêdfe namens dien van Financiën, waarin deze verklaart, uat eie re m.ing bereid is een. bijdrage te verleen en voor de woning bouw van 40 pCt. De gemeente zal jaar lijks f KW moeten betalen voor aflos sing, in plaats van ongeveer f 1400, zoo als verondersteld werd. De heer V er - go uwen is tot de conclusie gekomen, dat de personen, die de huizen van „Ons Belang" gaan bewonen bevoordeeld wor den. De huren zijn betrekkelijk veel la ger dan die van de omringende huizen. De huren van „De Goede Woning" zijn meer in overeenstemming met die der omringende woningen. De heer Sy t s m a vindt het een bezwaar, dat de gemeentel 75 gezinnen uit hum woningen zal jagen; voorts neemt de gemeente ook een groot risico op zich. Zullen de yereenigingcfl aan haar verplichtingen blijven voldoen., Spr. heeft onderzocht en is tot de ont dekking gekomen, dat de menschen geen huizen zullen vinden, bovendien zijn er póórten en sloppen in de stad, waar de toestand veel erger is. Spr. vindt ook de grond te duur; f7 de vierk. nieter, en f 1.50 voor bestrating en riokeringc; de som is naar spr. meent driemaal te hoog. -Buiten de Koepoort, aan de Zeiisin- gel, aan de Haarlemmer trekvaart is ter rein te krijgen, dat veel goedkooper is^ De som van f 16S0 per jaar gedurende vijftig' jaar schrikt spr. terug. Alleen is deze uitgave geoorloofd, als er een waar achtig gemeentebelang bij gemoeid is.' Is deze dure koop niet alleen in het belang van de eigenaren der huizen? De heer Aalberse zegt met eenige verwondering te hebben gehoord, wat de heer Sytsma in het midden brengt. De heer Sytsma toch heeft bij de begrooting zoo sterk aangedrongen op den bouw van volkswoningen, zelfs op den bouw van volkswoningen uoor de gemeente zelf. En nu B. en W. komen met concrete voorstellen, krijgen we juist van den heer. Sytsma de grootste bezwaren te he wen. Spr. had verwacht een hulde aan B. en \V„ die niet komen met redevoeringen, doch met daden. Een van de bezwaren van den heer Sytsma was: De menschen moeten ue krot en verlaten. Maar dat gaat nu eenmaal niet anders. De heer Sytsma had gewild onbewoonbaarverkla ring. Maar di; laatste middel is nog er ger. Nu komen er tenminste in de plaats van de oude nieuwe woningen. Misschien is alleen in Groningen de woningtoestand erger dan in Leiden. Ver betering is dus hoogst noodig. Spr. zal voor het voorstel van B. en W. stemmen, met het voorbehoud, dat hij zal kunnen meegaan met de plannên van de betrokken vereenigingen. De heer Bot er mans meent, dat in publieke veiling de huizen niet meer dan f30.000 zullen opbrengen; nu wordt ge vraagd fTö.OGO. Wat betreft de plannen van de vereeniging keurt spr. af, dat er maar 61 enkele woningen worden ge bouwd; de andere zijn boven- en bene denwoningen. De Voorzitten merkt op, dat de plannen van de ondernemingen op het oogenblik niet besproken worden. 1' De heer v. d. Pot meent ook, dat het beter is nu niet in de details van de plannen le komen. Ook wat de heer Vergouwen heeft gezegd, moet naar spr.'s) nieening later ter sprake komen. De be zwaren, legen liet voorstel geopperd, acht spr. niet groot. Dat er ook in andere ge-( deelten der stad kroRen, misschien nog erger kroiten zijn, is geen bezwaar tegejil iiet voorstel van B. en W. Dat de men-' schen moeien verhuizen, is volgens spr.-' ook zoo erg niet. De menschen, die efl' wonen, betalen verschillende huren, zoo-' dat zij niet allen na :r woningen van een-' 'zelfde huur zullen dingen. Voor de meni sci-ten, die woningen van f 1.40 tot fl.7Q betrekken, bestaat volgens spr. geen wo ningnood. Het bezwaar wat betreft de risico is 'ook niet steekhoudend." Bij alle onder nemingen draagt de gemeente risico. Wat betreft de prijs: vrij terrein is naar de ervaring leert, veel duurder. Bo vendien heeft men bij vrij terrein nog de kosten van het heien enz. Aan de' Haarlemmer trekvaart b.v. zou men den grond nog moeten gereed maken. Spr. sluit zicli aan bij den heer Aalberse. De heer K re v a a r zegt, dat dit plan hem toelacht. Eerstens, omdat er iets ge daan wordt voor den woningnood. Twee- dens, omdat er stadsgedeelten zijn, die dringend verbetering eischende Gast- huislaan b.v. eischt dringend verbetering; bedoelde laan is op sommige plaatsen 1.75 M. breed. Wat de prijs betreft: zou' men op een andere plaats in de stadl een terrein van die grootte kunnen krij gen? ,Wat betreft de taxatie van den prijs op' een publieke verkcoping: dat geval is slechts, denkbeeldig. Zouden óóit de eigenaren van bij elkaar gelegen per ceelen grond hun grond verkoopen op een publieke verkooping? Spr. voelt het bezwaar van den heer Vergouwen, dat iedere vereeniging een bepaald cachet} draagt; aan zekere personen een voor keur geeft. Doch dit bezwaar weegt bij hem niet op tegen het groote voordeel.' De heer Pera meent, dat wij nu reeds bij het koopen van den grond, rekening, moeten houden met de plannen der ver eenigingen. De heer Fokker is het niet eens. met den heer Aalberse, dat wij vrij blijf ven wat betreft de plannen van de ver* eenigingen. Formeel is dit juist. Maafi als wij dge plannen van de vereenigingen, niet goedkeuren, dan zitten wij met den grond. Spr. vindt ook den prijs veel te hoog en voor dien hoogen prijs krijgen we misschien een soort woningen, dia niet aan de arbeiders bevallen. .Uit hef

Leidsche Courant | 1914 | | pagina 2