Uit de Pers. BINNENLAND. i,7) MAGNA. Tweede Blad, behoorende bfj De Lddsche Courant van Woensdag 25Maart no. 1353 L)e Vereeniging van R K. Werkgevers. Het Patroonsblad beantwoordt de geopperde bedenking: Zal de Ver- eeniging van R. K. Werkgevers in Ne derland geen concurrent zijn van de R K. Middenstandsvereeniging? „Die op te richten verceniging van werkgevers is, men zal dat begrijpen, nog geen ideaal. Het is een standsorga nisatie, welke ontegensprekelijk zeer veel nut kan doen. Maar haar arbeidsveld is met witgeverfde palen, scherp zichtbaar, omheind. Zij zal zich, naar luid der cir culaire, niet bezighouden met de rege ling van arbeidsverhoudingen, althans niet practisch. W,el zal zij te bestudee- ren hebben, hoe de arbeidsregelingen moeten geschieden en volgens welke wetten. Aangezien dus deze organisatie geen bedrijfsorganisatie wil zijn, kan zij al léén niet volstaan. Er moeten ook nog patroonsvereenigingen komen en daaraan wordt jntusschen niet minder ijverig door gewerkt. Het blijkt dus, dat de nieuwe vereeni- ging niet voldoet aan alle behoeften der Katholieke werkgevers. Zoo beschouwd zou men kunnen zeg gen: het is het halve ei, dat beter is dan een ledige dop, al is dan ook dat halve ei een zeer begeerenswaardig goed. En het spreekt wel vanzelf, dat men deze vergelijking niet in kleineerenden zin mag verstaan. Kan men dat ook zeggen van de R K. Middenstandsvereenigingen? Mag men ook daar spreken van een half ei? Volstrekt niet. Onze R. K. Middenstandsvereenigin gen staan met beide voeten op katholiek standpunt. Het zijn volgroeide, volle dige confessioneele organisaties, die 't geheele terrein der behoeften en nooden bewerken. Wat volgt daaruit? De gevolgtrekking ligt voor de hand. En dat is deze: Voor hen, die er voor in aanmerking komen, om aangesloten te zijn bij een Katholieke Middenstands vereeniging, of daartoe misschien ..reeds toetraden, zou het geen winst zijn, maar achteruitgang, indien zij de hun aange wezen rangen" verlieten, om zich aan te sluiten J)ij (den komenden jBlonjdl vajn |W|erk- gevers. Zij moeten bij hunne middenstandsver eeniging blijven. Daar hebben zij alles, wat zij behoeven, of het kan daar althans worden nagestreefd. En daarom wordt er ook niet aan ge dacht, de klein-indlustrieelen naar de ver- eeniging van R. K. Werkgevers te lok ken. Dieed men dat toch, dan zou men blijk geven, de toestanden zeer slecht te begrijpen. Want men weet toch wel, en vergete het niet: Indien het mogelijk werd ge acht de katholieke werkgevers te orga- niseeren in confessioneele vakvereenigin- gen, niemand zou het in het hoofd ge kregen hebben, om deze nieuwe stands- organisatie te ontwerpen." Roode manieren. Zaandam heeft een schoolhoofd, dat niet bang is voor Duys c.s. i Bedoelde paedagoog de heer Vree ken, hoofd eener M. U. L. 0..-school moest voor een vacature aan zijn inrich ting een „bericht" oftewel aanbevelings lijst voor B. en Wl opmaken. Hij deed dat na onderzoek zoo goed mogelijk, waarop naar het „Hbl." me dedeelt 1de heer Duys hem verzocht ook eens naar Middelburg te gaan en een anderen sollicitant, den heer P. K. Peerlkamp, in diens klasse te gaan hoo- ren. Zóó enthousiast scheen de heer FEUILLETON. 't Gold nu, kracht tegen kracht, macht tegen macht te stellen. Wielk jong gemoed wilde niet gaar ne zijn krachten beproeven? Zelfs bij den vreedzaamste sluimert in zijn jeugd een zucht tot strijden. Frans ,was op zekeren dag druk aan het schrijven, toen hij midden in een veelzeggenden krachtigen volzin, die groote zorg verèischte, onderbroken werd. Met een verwijtenden blik wend de hij zich tot den kleinen loopjongen, die het gewaagd had hem te storen. Het artikel moest nog naar de drukkerij 1 Den redacteur stonden de haren ten berge van haastigen ijver en eenige on geduldige grepen aan zijn das hadden deze in een wonderbaren toestand ge bracht. De wel wat zwarte vingers van den knaap hielden Hellbrinck een witte enve loppe ^oor, die zijn adres droeg in on miskenbaar damesschrift. Nu, voor den drommel, wat is dat? De dame stond buiten met een mooi rijtuig en werischte mijnheer Hellbrinck te spreken, stamelde de jongen, ver schrikt van des heeren redacteurs ver stoord uiterlijk. Duya Yoór dien onderzoekingstocht, Üat hij zelfs bij mevrouw Vreeken op het reisje van haar echtgenoot aandrong. De heer Vreeken ging naar Middel- burg en hoorde den heer Peerlkamp, een hoofdbestuurslid yan den Bond, in zijn klasse. Nochtans gaf dit hem geen aanleiding zijn „bericht" te wijzigen en onverzwakt handhaafde hij het door hem aanbevolen drietal. Het enthousiasme van den heer Duys voor den sollicitant Peerlkamp bleek ech ter nog geenszins verflauwd. Bij over leg met den arrondissements-schoolop- ner, imr. J. N .van der Ley, werd zijn candidatuur ijverig naar voren gebracht. De heer Vreeken bleef echter op z/ijn stuk staan, waarop mr. van der Ley, er kennende, dat de inlichtingen, welke om trent den heer Peerlkamp waren verkre gen, het piaatsen van zijn naam op de voordracht rechtvaardigden, voorstelde het door den heer Vreeken aanbevolen drietal te handhaven en den naam van den heer Peerlkamp aan de voordracht toe te voegen. Ten stadhuize heeft men dit echter niet gedaan. Een van de door het school hoofd aan bevolen sollicitanten is van de voordracht weggelaten en daarvoor in de plaats is de naam van den heer Peerl kamp geplaatst Bovendien i9 de voor dracht voor het eerst alphabetisch op gemaakt in tegenstelling mét vroeger, toen de aanbevelingen altijd naar rang-, orde geschiedden. Een bijkomende omstandigheid werpt nog een zonderlinger licht op de voor-' dracht De heer Peerlkamp werd n.l. eerst door den gemeente-geneeskundige afgekeurd. De sollicitant beweerde ech ter, met een beroep op zijn huisdokter, dat hem niets mankeerde en, niettegen staande de verordening geen herkeuring kent, werd de heer Peerlkamp opnieuw onderzocht, met het gevolg, dat de symp tomen voor de al dan niet bestaande kwaal nu niet werden gevonden. In onderwijzerskringen is men zeer nieuwsgierig naar den afloop der benoe ming; de meesten verwachten dat een benoeming van den heer Peerlkamp met behulp der socialistische meerderheid is verzekerd. Nu, wij denken er net eender over, vooral niu onlangs door B. en W. van, Zaandam ook al eens van een aanbeve lingslijst is afgeweken, toen op verzoek van den wethouder van onderwijs, Diuys, een voordracht werd aangevuld met den naam van een onderwijzer, die no. 1 ge plaatst werd en inderdaad benoemd werd eerst door den Raad tot onderwijzer en korten tijd later door de aM'eeling] van de S. D, A. P. tot haren voorzitter. Deze voordradht schijlnt intusschen met instemming van het betrokken hoofd toft] stand gekomen te Zijn. De heer Vreeken mag editer wel' op zijn tellen passen. De heer J. E, jVG^ Duys, wethouder van onderwijs te Zaandam, schrijft in de „Telegraaf" een stuk van bijna zes ko lom, naar aanleiding van bovenstaande mededeelingen van het „Hibl'cL" Het Hbld. stelt zich, na een uittreksel' van dit langademige stuk te hebben ge geven, de vraag: Bewijst het stuk van den heer Duys niet dat al onze inlichtingen volko men juist waren, uitgezonderd mis schien die omtrent h'et oogenblik waar op de heer Duys het schoolhoofd ver zocht den heer Peerlkamp te Middelburg te gaan hooren? Ons dunkt, dat er bevestigend op mag geantwoord worden. Ook de „Tijd" acht de bewijskracht van het artikel in de „Tel." niet zeer groot. Beide bladen vatten het nog al niet heel ernstig op, dat de heer Duys, naar verluidt, tegen hen een aanklacht heeft ingediend, vanwege het versprei den van bovengenoemd verhaal. Gemeentezaken. Gemeenteraad. De Gemeenteraad vergadert op Don derdag 26 Maart 's namiddags te 2 uur. Frans kon geen tegenwerpingen ma ken. Maar wat wilde die dame van hem? Hij had toch niet voor het belletristisch deel van het blad te zorgen. Toen hij den "sierlijken omslag opende, viel er een visitekaartje uit met den naam Edith Schulze. Edith Schulze? Hij kón zich dezen naam niet herinneren. Moet ge die dame daar buiten nog langer laten wachten? vroeg de uitgever van de courant over zijn lessenaar aan den aarzelenden redacteur. In de spreek kamer zijn reeds eenige" heeren, voegde hij er bij, ik zal deze kamer maar voor je ontruimen. - Frans had nog juist tijd om de ber wuste das tot orde te brengen en hij overlegde juist, wat met een half gele digd bierglas en een overschot van een ontbijt te doen, die een tafeltje ontsier den, toen een licht ruischen van een ge waad hem verried, dat de dame was bin nengetreden. 4 Frans trad haar eenigszins links te gemoet, maar spoedig helderde zijn blik op; de binnentredende was zoowaar-de jonge dame, die hij toen in de kunstten toonstelling zoo bewonderde, en wier moeder hij een kleinen dienst bewezen had. Zij was dezelfde. Hij zou haar over al herkend hebben, en hoewel zij thans in een eenvoudig donker gewaad gekleed was, maakte zij toch denzelfden indruk. Te behandelen onderwerpen: le. Verzoek van Mr. Q. J. Terpstra om eervol ontslag als lid van het Be stuur der Vereeniging „de Practisch^ Ambachtsschool"; 2e. Benoeming van 2 leden van het Bestuur der Vereeniging „de Practische Ambachtsschool". ^e. Benoeming van een len teekenaar op het bureau der Gemeentewerken. 4e. Benoeming van een 2en teekenaar op het bureau der Gemeentewerken. 5e. Benoeming van een boekhouder op het bureau der Gemeentewerken. 6e. Verzoek van Dl Wl Bode, Direc teur van de N.V. Stoomwasdh- en Strijk- in richting „de Valk" om vergunning tot het bouwen van een houten lOods op het terrein aan de Aloëlaan No. 2. 7e. Verzoek van het bestuur van het genootschap „Mathesis Scientiarum Ge- nitrix" om het kosteloos gebruik van de Stadsgehoorzaal, ten behoeve van de ten toonstelling van teekeningen en voor het houden der al'gemeene vergadering. 8e. Verzoek van de afd. Leiden van den Bond voor Lichamelijke Opvoeding om het kostelóos gebruik van het gym nastieklokaal aan de Pieterskerkgracht. 9e. Voorstel tot kostelooze overname in eigendom en onderhoud bij de ge meente van de Buitenrus tstra^ê 10. Voorstel: a. tot aankoop van het perceel Visch- markt No. 11; b. tot beschikbaarstelling van de voor dien aankoop benoodigde gelden. 11. Voorstel inzake de toetreding tol het door de Vereeniging van Nederland- sChe Gemeenten op te richten Centraal' Bureau van Verificatie. 12e. Voorstel tot vaststelling van een verordening, houdende wijziging van de verordening van 20 Maart 1902, rege lende het verleenen van pensioen en wachtgeld aan gemeente-ambtenaren. l^e. Verordening, houdende wijziging van de verordening van 23 April 1903 op het gebruik van het openbaar Slacht huis. 14e. Verordening, houdende wijziging van de „Bepalingen omtrent minimum loon en maximum-arbeidsduur in bestek ken van gemeentewerken", vastgesteld bij Raadsbesluit van 28 Maart 1901. 15e. Verordening voor de buitengewo ne sChool voor Lager Onderwijs te Leiden. 16e. Voorstel: a. tot aankoop van eenige terreinen met daarop staande woningen, enz. aan den Heerensingel en aan en tusschen de H eeren laan en Gasthuislaan. b. tot beschikbaarstelling van de voor dien aankoop benoodigde gelden. 17e. Bezwaarschriften tegen 'de aan slagen van de plaatselijke directe be lasting, dienst 191 Centraal bureau voor verificatie. BI. en Wl stellen voor, dat de gemeente Leiden zal toetreden tot het door die Vereeniging van Nederlandsche Gemeen ten. pp te -richten Centraal Bureau van Verificatie,'voor den tijd van 3 jaar, on der voorwaarde, dat de jaarlijksche bij drage voor Leiden ten hoogste f 1000' bedrage. Dat Centraal Bureau van ve- rificatie stelt zich ten doel, controle uit te .oefenen over de gemeente-finanriën. Bi. en W* komt deze aansluiting ge- wenscht voor en wel met het oog hier op, dat het in een gemeente &Is Leiden voor Bl en W; niet mogelijk is de boek houding en het comptabel beheer na te gaan. De slachthuis-commissie stelt voor verschillende wijzigingen in de samen stelling van de verordening op het ge bruik van het openbaar slachthuis, alle van redactioneelen aard, Bij de uitvoering van art. 62 der Pensioenwet voor de gemeente-ambtena ren 1913 is Bv en W. gebleken, dat de navolgende vaste ambtenaren, niettegen staande hunne bezoldiging op de begroo ting is uitgetrokken, niet in het bezit zijn van eene form eele aanstelling van den Raad: A. T. Kraan, le teekenaar op het bureau der gemeentewerken; A. Frans had tot dusverre nooit op het toilet eencr dame acht geslagen, maar dit maal scheen hem iedere bijzonderheid op te vallen. Dat donkere hoedje op het lichte haar, de sierlijke paletot zoo zonder overlading, het meiklokjesknopje het knoopsgat, zooals hij het sinds- lang slechts bij heeren had opgemerkt. Baron Behrenberg heeft mij uw adres gegeven en mij veroorloofd mij tot u te wjenden, zeide zij met de muzika le stem, die hem toen reeds zoo lieflijk klonk. Ik heb een klein verzoek te doen en baron Behrenberg meende, dat u er gemakkelijk aan kunt voldoen. Hij spreekt mij vaak van u en ik geloof dat wij elkaar reeds vroeger te Brüch- hoven gezien hebben, ging zij voort, rustig plaats nemend op den stoel, dien hij haar bood. Ik zie overigens tot mijn vreugde, dat ook u het waart, die on langs mijn moeder en mij zoo vriende lijk uit den nood geholpen heeft en waarvoor ik u nogmaals onzen dank be tuig. 1 Frans boog ditmaal wat correcter dan eerst, en toonde .zijn aangezicht nog ze kere verlegenheid, het was toch zeer opgehelderd. Deze stoornis toch droeg een beminnenswaardig karakter ensin'cte den dag der tentoonstelling had hij, trots allen dringenden arbeid, zich in zijn gedachten nog zeer vaak met de aanminnige gestalte bezig gehouden. C. M. J. van Noort, 2e teekejjaar op het bureau der gemeentewerken; J. Ou- wejan, boekhouder op het bureau der ge- meeptetferkenresp. sedert 14 Januari 1901, 1 Jan. 1906 en 1 Jap. 1894 als zoodanig in vasten dienst B. en W; stel len voor, die vaste aanstellingen te ver leenen. B.«en Wi. stellen voor de Buitenrust- straat in eigendom en onderhoud bi; de gemeente over 4e nemen. B. en iWl stellen voor in te willigen het verzoek van Dl Wi. Bjode, directeur van de N. V. Stoom- Wiasch- en Strijk- inrichting „de Valk", om vergunning tot het bouwen van een houten loods op het terrein aan de Aloëlaan no. 2. B; en Wl stellen voor in te willigen het verzoek van de afd. Leiden van <len Bond voor Lichamelijke .Opvoeding om het kosteloos gebruik van het gymnastiek lokaal aan de Pieterskerkgracht. In de vacature in het bestuur der vereeniging „de Practische Ambachts school", stellen Bl en Wl voor: in de vacature-Terpstra: le„ J. van Schraven- dijk, 2e. J. Zitman. In de vacature-v. Dam: le. A. van 't Riet, 2e. J. H|. de Jong. Kunst en Wetenschappen. Mgr. van Cooth. Naar de „Tijd" verneemt zal voldaan worden aan den herhaaldelijk uitgespro ken iwensch, dat uit de door wijlen Mgr. A. M. C. van Cooth in „de Katholiek"^ geschreven opstellen een bloemlezing zou verschijnen. Uit de nagelaten ge- schriften van Mgr. van Cooth zal een bundel van zijn beste proza worden saamgelezen, welke nog in den loop des jaars het licht zal zien. De uitgave wordt bezorgd door den weleerw. pater "B. H. Molkenboer O. P., die haar ook zal voor zien van een inleiding. Land- en Tuinbouw. Stiereiikcuringen. Men schrijft ons uit Zoetermeer Voor het primeeren van stieren in de provincie Zuid-Holland is deze provin cie verdeeld in 14 keurings-districten, waarvan slechts in Alfen en Sassenheim zwartblaarden gekeurd worden. In Zo-e- termeer, Bodegraven, Gouda, Waterin gen, Vlaardingen, Rotterdam en overige districten komen slechts zwartbonten in aanmerking. Bodegraven is een paar jaar geleden van een „blaar-" een „bont district" gewotden. Die Groninger blaar koppen zullen dus hun best moeten doen om niet overvleugeld te worden door de Friesch-JHollandsche zwartbonten. Door de fokkers langs den Rijn woiidt dit zeer wel begrepen en de voorgebrachte col lectie mannelijk fokmateriaal op de keu ring te Alfen j.l. Donderdag bewees, dat men op den goeden weg is. Van d'e 11 toegekende premies kwamen er niet min der dan 6 aan Diamant II en zijn afstamme lingen. Diamant II behaalde in 1912 en 1913 de eerste prijs op de centrale keu ring te Rotterdam, In de kernverzame ling Groningsch blaarkop stamboekvee op de H&agsche tentoonstelling, maakte dit vaderdier een uitstekenden indruk* Dat hij in de Rijnstreek geducht zijn invloed doet gelden, kan niet anders dan de 'fokkeijj ten goede komen. Belang stelling van de zijde van onze Katho lieke boeren, dié fokkers zijn ien het moe ten worden door den drang der om standigheden, voor dergelijke keuringen, monsteringen eigenlijk van wat goeds ge vonden wordt in een streek van fokvee, kan niet anders dan hun voordeelig zijn. Om niet achteraan te komen, zullen ook zij met hun tijd mee moeten en kennis moeten nemen van de lijnen en richtin gen op het gebied der fokkerij. Tie veel heerscht onder ons nog de idee, dat re sultaten op het gebied der fokkerij niet anders te verkrijgen ^ïjn; dan na groote financieele opofferingen, geen geldelijk voordeel oplevert dus, dat het is een mode, gevolgd door „model en heere- boeren''. Deze woorden alleen boezemen onze boeren over het algemeen een heil- Ik vrees te veel van uw tijd in beslag te nemen, ging zij voort, uit een taschje een brief nemend. Toen wij in Bruckhaven waren, heb ik den bisschop daar meermalen gezien; hij heeft ook eens met mij gesproken. Tot mijn groot leedwezen heb ik nu ^gehoord, dat hij tot degenen behoort, die hun bisschops,- zetel hebben moeten verlaten. Er zijn er nog maar weinigen, die hun ambt mogen uitoefenen, viel Frans int. Voor'zoover ik het begrijp, is het een groot onrecht... hoewel ik niet Ka- thofiek ben. Het hoofdje verhief zich vastberaden. Ik zou den bisschop wel een bewijs van deelneming willen zen den. Kent gij, mijnheer de redacteur, het hem niet doen toekomen. Baron Be- renberg heeft mij steeds gezegd, dat den journalisten velerlei hulpbronnen ten dienste staan. Zoudt gij wel op u willen nemen het veilig in zijn handen te doen komen? Het is misschien beter, dat gij eerst van den inhoud kennis neemt; het zou mij zoo verheugen, als ik het lot van den Eerwaardigen neer kon ver zachten. Als hij het voor zijn priesters wil aanwenden, staat het hem natuurlijk ook vrij, voegde zij er blozend bij. Ik zou niet graag hebben, dat hij ons an dersdenkenden .allien Noor zoo onrechtvaar dig hield, de strenge vervulling van ge wetensplichten niet te kunnen waardee- ren.' zam«n afschrik In, hoewel in sommige opzichten misschien ten onrechte. Deze „theorie"-menschen toch Btellen hun geld disponibel, om den anderen te laten zien hoe ze niet moeten doen, maar zijn toch ook dikwijls voor minder gefortuneerde maar weetgierige en vooruitstrevende boeren de proefnemers, waarvan iets te leeren valt In deze streken is het blaarkopvee nog overheerschend en gaat in kwaliteit ze ker vooruit. Toch mag dit onze boeren niet terughouden, ook eens kennis .te ne men van de f esultaten met zwartbonten verkregen. (Het in wel 12 van de 14 'districten van Zuid-Holland voorkomen der bonten, het omgaan van Bodegraven van „blaar" naar „bont" zijn zeker tee kenen, die een ernstige boer het over wegen waard vindt Zoetermeer en Bodegraven zijn de plaatsen, waar men het dichtst nabij de keurcollectie stieren uit de omliggende streken verzameld vindt, j.l. Zateiidag b.v. in Zoetermeer. Die kwaliteit der dieren was over het geheel genomen middelmatig. Een doel bewuste nichting is, als m^n de verza meling zoo overzag, onder de fokkers nog niet waar te nemen. Als men rich ting en lijnen wil ziert in veel grooter formaat dan de Diamant as. op „blaar"- gebied, dan moet men gaan naar Voorne en Putten: Alva en zjjn nakomelingen, naar de Alblasserwaard vooral: Dirk en zijn nakomelingen zien. Als een bewijs dat hier in den omtrek wel goed bont vee gevonden wordt, geldt dat de stam vader van de „Dirken", die nu zulk een grooten invloed op het Zuid-Hpllandsch veeslag der bonten uitoefenen, geboren werd in Hazerswoude in 1905l. Bloembollen. Men meldt uit H i 11 e g o m aan de „N. R. Ct." De, uitvoer van gladiolussen is thans in vollen gang, honderden kisten worden dagelijks naar het buitenland verzonden. Vooral gladiolus America (rose) is in groote hoeveelheden verkocht. Brench- l'yensis (scharlaken rood), Augusta (wit met violette streep), ;Hall'ey, Hollandia (zahnkleurig) en goedkoopere soorten werden ook in v.eel grootere hoeveelhe den verlangd idan vorige jaren. Door ten toonstelling van de vermelde soorten en de lage prijzen is de aftrek toegeno men. Ook is er veel' vraag naar nieuwe soorten als Panama (groote bloem, don- kerrose), Niagara (zwavelgeel), Electra (prachtig rood), Peace (wit) en Lilly Lehman (zuiver wit). Uit Warmond schrijft men: 'De narcissen zijn, bij andere jaren ver geleken, tenminste twee a drie weken ten achter, en de volle bloei van hyacin ten behoeft men niet vóór Paschen te Verwachten. ;D;e tulpenbloei kan bij goed weer wel' eens wat vroeger Zijln, naar verhouding, dan die van de hyacinten en voor een deel' gelijk vallen. De handel' in afgesneden bloemen naar Duitschland, is voor narcissen reedsl in vollen gang, doch nog alleen voor bloe men, die niet op de plant zijn openge gaan. Gisteren zijn te Hill eg om de een- ste hyacinthen bloemen, gesneden van den kouden grond, naar het buitenland ver zonden. Dit is 14 dagen later dan ver leden jaar. Bollendag. Naar men aan de Rsb. mededeelt, zal men van de overvloedige regens en de daarmede gepaard gaanden hoogwater stand weinig hinder ondervinden in de bloembollenstreek. De bloemen zijn toch zeer laat in bloei en het water is in enkele dagen sterk gedaald. Ook voor bijgewassen bestaat weinig vrees. Die z.g. bloemenkijkdagen meent men met de Paaschdagen te kunnen venvach ten. Althans weinig vroeger, eer nog na dien. Men venvacht dit jaar wel een mooien vollen bloei, en bij goed weer veel 'bloe men gelijktijdig in bloei. Tot nog toe is alles ruim 14 dagen later als vorig jaar. Frans nam den zwaren brief aan. De inleiding scheen hem zoo eigenaardig en de blik der jonge dame nam hem zoo in, dat hij geen woord tot antwoord vond. De brief was niet gesloten, maar droeg in groote, duidelijke letters het adres van den bisschop. Baron Behrenberg is zoo goed ge weest, mij uw courant toe te zenden, ging zij na eenig stilzwijgen voort. Veel daarin heeft mij groot belang ingeboe zemd, vooral dat wat de Bruckhovener kwestie betrof. De baron heeft uwe ar tikelen daarin aangestreept; die hebben mij eigenlijk het best bevallen; die kan ik begrijpen... Hier is dus het lokaal, waarin dergelijke geharnaste artikelen gesmeed worden, ging zij voort, terwijl zij den blik nieuwsgierig door het ver trek liet gaan, blijkbaar met de bedoe ling van het eerste onderwerp van ge sprek af te wijken. Ik weet nog altijd niet of de strijd 'onzer dagen daardoor niet nog meer aangewakkerd wordt. Al dat klagen moet het" volk.toch opwinden. Als. er wat minder over gesproken werd, zou de onrust spoediger verminderen, en verdrijven. Ik begrijp niet, waarom gij juist dit beroep gekozen hebt. Frans, die nog tegen zijn lessenaar geleund stond, richtte zich nu onwille keurig op. (Wordt vervolgd.)

Leidsche Courant | 1914 | | pagina 3