5e ir> rirang BUITENLAND. BINNENLAND. Uit Stad eii Omgeving. No 1353. Bureau OUDE SINGEL, 54, UEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAQ, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week ƒ1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 27, cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 15 cent ingezonden mededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent. met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur, koop en verkoop (geen handels-advertentlën) 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 1—5 regels 50 cent, Iedere regel meer 10 cent. Dit nummer bestaat tii TWEE bladen. Ulster consequenties 'tWil ons voorkomen, dat de Engel- sche regeering een zwakheid heeft be gaan door de officieren, die hun ontslag aanboden, omdat zij niet tegen Ulster wilden optreden, met een zoet lijntje, lij zouden alleen regeeringseigendom- men behoeven te beschermen enz. tot intrekking van dat aanbod te be- jregen. 'tls zoo: er waren wat veel ontslag nemers te gelijk; niet minder dan 80 een generaal aan 't hoofd, zoodat een heel legerkorps zonder leiding zou zijn geweest. Deze moeilijkheid valt waarlijk niet weg te cijferen, maar 't ware toch beter geweest haar het hoofd te bieden, dan legenover dusdanig lijdelijk verzet van joger geplaatsten terug te krabbelen, 't Schijnt de Engelsche verhoudin gen zijn soms zoo bijzonder dat de officieren volkomen in hun recht wa ren door hun ontslag aan te bieden, al ondermijnen zij daardoor de macht van het wettig gezag, maar nu hebben zij er opeens een nieuw recht bij gekregen, .1. de regeering voor te schrijven, hoe tij 't leger zal laten optreden. Dit is inderdaad niet zonder lastige nconsequenties. Er kunnen allerlei bot- iingen voorkomen tusschen burgers van tenzelfden staat, en moet dan die regee- ing eerst aan de leiders der troepen ragen, oï het wel met hun ideeën, trookt om aan haar zijde het gezag te lelpen handhaven? Hoe moet het b.v. straks gaan bij een irbeidersconflict, dat de afmetingen van ten „misdadige woeling" aanneemt Zal dan ook een vrijwilliger hij zij hoog of laag, want dit maakt in den grond Ier zaak toch geen verschil een spe- :iale toezegging kunnen krijgen betref lende zijn dienst als hij even met zijn mtslagaarivrage voor den dag komt? En in 't algemeen: mag men het leger angs dien weg medezeggenschap doen rerkrijgen in wettelijke maatregelen? Wie ouden dan terugkeeren naar vroegere oestanden, waaraan we dachten ont- Horsteld te zijn. Afgezien nog van het feit, dat de En- 'elsche regeering door haar toegevend- eid tegenover de mokkende officieren li haar positie in Ulster niet heeft •ersterkt, stelde zij ook in 't algemeen !en daad, waarvan de consequenties zich [evaarlijk kunnen dot:, gevoelen. ALGEMEEN OVERZICHT. De Fransche bladen houden zich, zoo- s begrijpelijk is, druk bezig met de traag wie de mijnheer X is daarover de advocaat van Rochette, Ber- iard, herhaaldelijk voor de Rochette- «mmissie gesproken heeft als van den nan, die hem zou hebben aangeraden het litstel der zaak van zijn cliënt te vragen, net de verzekering er bij, dat /dit verzoek leker zou worden toegestaan. De „Echo de Paris" zegt daaromtrent iet volgende: „Een nieuw personage is op het too- ieel verschenen. Hij heeft het drama ge- eid, hij heeft het in het leven geroepen, n weet er alle geheimen van. Ongeluk- [ig genoeg draagt hij een masker voor 'et gelaat. „De heer Maurice Bernard is de man, 'je deze geheimzinnige persoonlijkheid 'ij ons heeft geïntroduceerd." Vervolgens wijst het blad op de vrij- 'eid van toon en manieren, die de advo^ iaat aan den dag legt en op de hooghar tigheid, welke de man betoont. Zoo iets Van: je kunt me gelooven, of je wil öf niet, dat is mij onverschillig. Ik heb niemand van u noodig." Daarna geeft de „Echo de Paris" het \erhaal weer, door den advocaat voor ie onderzoekingscommissie gedaan be seffende het bezoek van de geheimzin^ "Se persoonlijkheid en gaat dan voort: i.Gij wilt dien man niet noemen, mees- er Bernard? En, wel tot dertig malen tie antwoordt mr. Bernard: Mijn eer Van advocaat belet mij zijn naam te zeg gen. W;eet echter, dat hij noch een poli- persoon, noch een journalist is." De conclusie van Maurice Barrès, de schrijver van dit artikel in de „Echo de Paris" is, dat de mijnheer X. niemand anders kan zijn... dan Rochette zelf. In de „Homme Libre" zegt Clemen- ceau over het mysterieuse individu: „Welke ook het personage moge zijn, dat op het initiatief van Maurice Ber nard een beroep is komen doen, zijn stap bewijst wel, dat hij den ipvloedi van Monis op den procureur generaal als zeker beschouwde. Men had dus onge twijfeld het noodige gedaan buiten Mo nis zelf om, opdat die invloed zich zou doen gelden. Wie,, wanneer en hoe? Er is niets wat minder geheimzinnig is dan dat. Maar genoeg is van dien stap bekend om aan te nemen, dat het Ro chette zelf is, die van het begin af de heele zaak in beweging zette. Bij de bespreking van de debatten, welke Maandag in het Lagerhuis ge voerd zijn, betreffende de Ulster-kwestie wijden de meeste bladen hun grootste aandacht aan de verklaring van minis ter-president Asquith, omtrent de officie ren-staking. Die „Daily Express" houdt vol, dat deze staking van veel grooter omvang en van veel ernstigeren aard is geweest, dan de premier het Maandag Voorstelde. De zaak moet zich volgens de „Daily Express" aldus hebben toege dragen: De officieren van de derde bri gade cavalerie, van den commandant tot den jongsten luitenant, werden Vrijdag avond op bevel van het ministerie van marine uit het leger ontslagen, wlijl zij geweigerd hadden te beloven, dat zij te gen den Ulstermen zouden optrekken. Over dit bevel ontstond op het ministe rie van oorlog een ware „muiterij". Bij na alle stafofficieren eischten, dat de ontslagen officieren op jMaandag weer ijn dienst zouden worden gesteld en zoo niet, dan zouden zij heengaan. De minis ter van oorlog bevond zich in een moei lijk parket. Hij vroeg onmiddellijk een audiëntie bij den koning en na langen tijd op het Buckinghampaleis geconfe reerd te hebben, keerde hij op het minis terie van oorlog terug met de mededee- ling, dat de officieren weer in dienst zouden worden gesteld. De regeering had dus, zooals verscheidene liberale bla den vol spijt opmerken, voor het leger gecapituleerd. Ook in de liberale partij schijnt men allesbehalve tevreden over het toegeven van de regeering. Volgens den parlemen tairen medewerker van de „Daily Mail" is dat. gisteren in de wandelgangen van het Lagerhui? duidelijk gebleken. Een v. -t»! .'berale afgevaardigden zouden zelfs minister Lloyd George en mi- yuLte. CL iiC/.'.il gevraagd hebben, om Eet hen tegen den minister-president op te treden, wijl men de zwakke politiek van het eeuwige toegeven van den mi nister-president niet langer kon aanzien. De minister-president had zich door de militairen bang laten maken en kon niet langer aan het hoofd der regeering staan Ook de Ieren en de arbeiderspartij zouden volgens de „Daily Mail" al even zeer ontstemd zijn over het wijken van Asquith. Ook de Suffragetten hebben weer van zich doen spreken. Een 300-tal hebben Zondagavond, zoo als zij aangekondigd hadden, de West- minster Abbey als „terrein" voor haar propaganda gebruikt en er de gods dienstoefeningen op ergerlijke wijze ver stoord. De kiesrechtvrouwen waren in „processie" van Old Ford naar Wiesb- minster getrokken. Ze onderbraken in de kerk den predikant en lieten van tijd tot. tijd haar aandoenlijke smeekbede hooren: „Geeft ons rechtvaardigheid en het stemrecht, smeeken wij U, o God." Na afloop der plechtigheid hielden de suffragetten een openluchtdienst, die weer tot wanordelijkheden aanleiding gaf, waarin een tweetal kiesrechtvrou wen werden gearresteerd. Een dezer „dames" werd in het bezit gevonden van een zoogenaamde ploertendooder, en verder van stukken ijzer en dergelijk gevaarlijk materiaal. Ook elders zijn de suffragetten weer aan den gang geweest. Ditmaal gold het een geval van brandstichting in de oude parochiekerk van Clevedon. Het kerkgebouw werd namelijk Zondagmor gen vol rook gevonden. Bij onderzoek bleek, dat er brandende stoffen door 'n ingeslagen venster in ie sacristie waren geworpen, waardoor een aantal priester- kleeden verbrandden. Op het nabij cle kerk gelegen kerkhof werden kiesrecht- brochures gevonden, die aan grafsteenen waren bevestigd. GEMENGD. In den N.-Amerikaanschen staat New-Jersey heeft een lid van den Senaat een wetsontwerp ingediend, waarin aan bedienden, agenten, pachters, eigenaars van hotels en restaurants verboden wordt, fooien aar. te nemen. Het geven en aannemen van fooien wordt als misdaad beschouwd en zal met ge vangenisstraf worden gestraft De senaat van den staat heeft deze wet met geest drift aangenomen. De vraag is nu maar, of deze heeren, die het fooien geven en aannemen als een misdaad beschouwen, in een restaurant of hotel zullen durven komen zonder fooien te geven. Tusschen Mexicanen en Amerikaan- sche grenstroepen is weer een incident voorgekomen. 40 opstandelingen vlucht ten voor een overmacht van Hiuerta's troepen over de Rio Grande en gaven zich aan de Amerikaansehe grenswacht over. (Toch schoten Hperta's troepen door. Toen zij ten slotte een Amerikaan verwondden, beantwoordde de grens wacht het vuur en doo-dde enkele Mexi canen. iNaar gisteravond uit Köpenick werd geseind, is daar tegen half zes. een veer- bootje, waarmede arbeiders der fabriek van Sipindler naar de Lindenstraat wer den overgezet, door een schip, dat door een sleepboot werd getrokken, aange varen en gezonken. Van de 20 of 22 inzittenden, onder wie veel vrouwen, zijn 7 gered. Tot nu toe is nog maar één lijk, van een jonge vrouw, gevonden!. De verdronkenen zijn voor 'tmeenendeej vaders van gezinnen. Uit de mededee lingen van enkelen der geredden zou blijken, dat de schuld -van het ongeval ligt bij den stuurman van de sleepboot, die links in plaats van rechts zou hebben uitgehaald. (Daardoor (voer het eerste schip van de sleep het veerbootje aan. Ex-president Roosevelt heeft oplzijn jacht-expeditie in de binnen landen van Brazilië een spannend avon tuur beleefd. Uit Mataram, aan den oever van de Amazone, wordt gemeld, dat in een stroomversnelling alle goederen en voorraden van de expeditie zijn te loor gegaan. Ook weet men niet precies waar Roosevelt thans is. Hij en zijn makkers zijn een dag of tien geleden ergens in Centraal-Brazilië in het oerwoud ver dwenen en nog niet weer boven water. Echter zijn Roosevelt en de geharde ja gers, die hem vergezellen, best in staat om voor zich zelf tje zorgen, zoodat men zich over dit uitstapje in de rimboe niet ongerust hoeft te maken. -De Paus heeft door bemiddeling van Mgr. Bressan, zijn particulieren se cretaris, het volgende telegram van 'deel neming aan kardinaal Cavallari, patriarch van Venetië, gezonden: „De H; Vader is diep bedroefd over het verschrikkelijk ongeluk, dat zijn dierbaar Venetië ge troffen iheeft. ftiüj bidt voor 'de (slachtoffers, die bij het ongeluk zijn omgekomen, en smeekt de vertroostingen des hemels af over hen, die de ramp overleefd1 hebben, en zegent hen met hun families,." Puerto Arauca (Columbia) is hjjna geheel door brand vernield. Keizer Wilhelm is gisteren om 9 uur 40 te Venetië aangekomen. Hjj werd door de militaire en burgerlijke autoriteiten begroet Die geheele stad vlagde en het weer was prachtig. Op 't station werd de keizer door de Ita- liaansche autoriteiten, den Duitschen ge zant en den admiraal-bevelhebber dier Diuitsche schepen, welke daar liggen, ont vangen. De muziek speelde het Duitscbe volkslied. Die keizer verliet het station en nam 'in een sloep van de „Hohenr zollern" plaats. De menigte juichte hem geestdriftig toe. Toen de sloep die St. Marcus voorbij voer, losten Italiaansche en Duitsche schepen saluutschoten. De bemanning en het publiek barstten in gejuich los. Een militair luchtschip voerde evoluties uit, die de keizer met aandacht volgde; Om tien uur begaf de keizer zich aan booyd van de „H,ohen- zollern". ;Het „Neue Wiener TagebL" meldt: In diplomatieke kringen is men over tuigd, dat men bij de samenkomst der twee keizers van oordeel was, dat die internationale toestand vredelievend elni rustig is. Alle kwesties zijn echter toit in bijzonderheden besproken. Koninklijke Besluiten. Bij kon. besluit is benoemd tot hoofd commissaris van politie te Rotterdam en tevens tot commissaris van rijkspolitie A. H. Sirks, thans adjunct-havenmeester van Rotterdam is benoemd tot burgemeester der ge meente Appeltern J. W» L. Thomson is benoemd tot directeur van het post en telegraafkantoor te NieuwesChans K. van der Steen, thans in gelijke betrek king te Makkum, Het Emma-bloempje. Ook djt jaar zal in de maand April het Emma-bloempje, waarvan de op brengst strekt tot bestrijding der tuber culose in de verschillende Gemeenten van ons Vaderland worden verkocht. Naar wij met genoegen vernemen, zal' het Sanatorium „Dekkerswald" der ven- eeniging R. K. Herstellingsoorden voor Longlijders en Zwakke Kinderen, thans een evenredig deel der opbrengst ont vangen. Van Katholieke zijde is het dus ge- wenscht, dit jaar meer dan anders, den verkoop van het bloempje tig bevorde ren. De bisschoppen van Nederland over de padvinders-vereeniging. De weleerw. beer M. Nabuurs, kape laan te Eindhoven, vestigt in de „Findh Ct" de aandacht op het volgend uittrek sel uit de „Mededeelingen", welke Z. D. Hi. de Bisschop van 's-Bosch aan zijne geestelijkheid toezendt „In het begin van dit jaar werd in Nederland opgericht eene zoogenaamde Padvinders-vereeniging. Zij1 stelt zich ten doel, onafhankelijk van godsdienstige ge zindten en staatkundige partijen, mied'e te werken (tot opleiding van de Neder- landsche jeugd tot goede «en flinke staats burgers, door bij hen aan te kweeken tucht en eerbied voor het gezag, te ster ken het plichts- en het verantwoordelijk heidsgevoel tegenover individu en maat schappij, in hen op te wekken vader landsliefde, ridderlijkheid en besef van hulpvaardigheid jegens alle menschen, om zoodoende, alsmede door algemeen e ont wikkeling, te geraken tot deugdelijke ka raktervorming. Haar doel is, buiten den godsdienst, langs neutralen weg, door bloot natuurlijke middelen dit alles te bewerken. De Bisschoppen van Neder land kunnen hunne goedkeuring aan de ze vereeniging niet hechten. Zij waar schuwen hunne Geestelijkheid, zooveel mogelijk te zorgen, dat hunne Katholieke mannen of jongens aan deze Padvinderij niet meedoen. Kunnen zij dit echter niet tegenhouden, dan dienen zij zelf de lei ding te nemen, b.v. door de Patronaten, maar in geen geval mogen Katholieke groepen deelnemen aan kampeering." Oud-Minister A. Kool. In den ouderdom van 7.3 jaar is gis teravond te 's-Gravenhage overleden de oud-lminister van oorlog, de gepensio-j neerde lbitenant-generaal A. Kool. Generaal1 Kool heeft eenige jaren ge leden zjjn militaire loopbaan geëindjigd als commandant v;an het veldleger. Na het aftreden van generaal Eland als 'minister van oorlog in het begin van 1901. was het generaal' Kool die van Apriil tot Augustus van dat jaar in het kabinet-Pierson de geschorste behande-j lirig van de wetsontwerpen betreffende de nationale militie tot een einde wist te voeren. Van 1879 tot 1883 had de heer Kool bet district Arnhem in de Tweede Kamer vertegenwoordigd. Hem is de eer te beurt gevallen om H. M. de Koningin te onderwijzen in aangelegenheden der landsverdediging. In 1898 benoemde H. M. de Konin- ging hem tot adjudant in buitengewonen dienst. De Ziekenfondsquaestie. Gisteren heeft dr. A. C A. Hoffman, arts te Gouda, in een openbare vergade ring der „Landelijke Federatie ter beharti ging van het Ziekenfondswezen" te Alk maar het woord gevoerd over den strijd tusschen de.neutrale vakorganisatie der „Nederl. Maatschappij tot bevordering der Geneeskunst" en de arbeiderszie. m- fondsen, die vereenigd' zijn in de „Lander lijke Federatie ter behartiging van het Ziekenfondswezen". Spr. uitte den wensch, dat uit deze worsteling van 3000 artsen met 450.000 werklieden mede dit goede moge worden geboren: „Vrijheid voor de economische organisatie der artsen, maar tevens eer biediging der coöperatie-vrijheid) der lagere standen ook op het terrein der ziekenfondsen, en waardeering ook voor den eerlijken arbeid van eerlijke genees- heeren en apothekers, die zich aan die fondsen verbinden; meer onderlinge waardeering tusschen deze verschillende standen, meer geestelijke openbarje vrij heid voor artsen ook van Christéljjk^n huize te midden der ar teen-kringen, die hebben boogjte houden, ten aanzien fcxnzcr fiere burgerij, 'net adel aars merk der ver heven doktersroeping: de onderlinge cha- riteit!" KORTE KRONIEK. Jhr. mr. Victor de Stuers, lid van de Tweede Kamer voor Weert, heeft de voor hem bestemde vrijkaart voor de spoorwegen teruggezonden met de op merking, „dat hij geen douceurtjes aan neemt van maatschappijen of personen, welke hij geroepen kan worden te con troleeren". rRij de gisteren te Zutphen gehouden herstemming ter vervulling eener plaats in de.Prov. jSfaten van Gelderland' werden uit gebracht 4387 geldige stemmen, }yaarvan op den heer Bl van Krimpen te Lochem, vrijz.-dem.y candidaat der vrijzinnige con centratie. gesteund door de S:, Dl. A. PL 2889 stemmen en op imf. 'Hj. B|. ver Lonen van Themaat te Zutphen, anti-rev., candi daat der rechtsche partijen, 1498 stem men. Zoodat gekozen is de heer Van Krimpen» Blij kon. beslbit is ingesteld een aotamissie, aan welke is opgedragen ter voorbereiding van werken, welke, ter verbetering van het .spoorwegverkeefl van het stadsverkeer en van het verkeer te water in verband met de daarmede samenhangende handelsbeweging in en nabij Rotterdam, zullen moeten tot standkomen, de onderscheiden belangen, in verband met elkander te overwegen en in hoofdtrekken omtrent aard en volg orde der te verrichten >verken te ad» viseeren. LEIDEN, 25 Maart. Albert Vogel. Reeds op verschillende plaatsen van ons land heeft Albert Vogel het passie verhaal voorgedragen van den Vlaam- schen priester Verschaeve. Zooals blijkt uit een advertentie in dit nummer, komt hij ook a.s» Vrijdag de Leidenaars op zijn supreme voordrachts kunst vergasten. De „Res„" zegt van den avond, die Albert Vogel verleden week te 's-Graven- hage heeft gegeven: „Albert Vogel heeft de passie voorge dragen. Diat wil niet zeggen, dat 't roerend lijdensverhaal onzes ,H;eeren Is voorgele zen, maar dat beteekent, dat we zelf zijn mee gegaan als 't ware miet den Za ligmaker langs heel den Lijdensweg, van af Ghetsemane tot op Golgotha." En verder: „Zoo hebben wij gisteravond de passie onzes Heeren hooren voordragen. Neen, niet waar, zoo hebben we Chris tus' Lijdensgang zien gebeuren. 'n Indrukwekkende Vastenmeditatie, 'n stichtende overpeinzing, die ons troosten kan en sterken op onzen-eigen kruistocht door het leven. We zullen nu niet het talent van Al- bert Vogel gaan bespreken, 't Zou slechts één lofprijzing moeten zijn." Maskerade Leidsch Studentencorps. In de gisteravond gehouden vergade ring van het Leidsch Studentenkorps is overeenkomstig het voorstel van de Mas keradecommissie besloten, dat de mas kerade in Juni 1915 ter gelegenheid van het 340-jarig bestaan der LeidscheHoo- geschool zal voorstellen: De intocht van Karei V binnen Leiden, Juni 1515. Kamer van Arbeid. Bij de gisteren gehouden verkiezing voor vijf leden-patroons en vijf leden werklieden in de Kamer van Arbeid voor

Leidsche Courant | 1914 | | pagina 1