FEU1LLETO N. 116) MAGNA. BUITENLAND. BINNENLAND. Uit Stad eii Omgeving. 5e No *352. Bureau OUOB 8INQEL €4, LEBD>IEM. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAO, UITOEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering m het QB1LLUSTR0BRD ZONDAGSBLAD voor Lelden 0 cent per week 1.10 por kwartaalonze agenten llö cent per week, f IJïQ per kwartaal. Franco per poot f 1 -50 per kwarto «L Afzondert^ke uw*mmera 2fVD cent, met OeVÏÏMfitYöesd Zonda^Mad cevvL e ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—r' regels 0.75, elke regel meer 15 cent Inge/ »nden mededeellngen van 1—5 regel» 1 50, elke regel meer '10 cent met gratlt bewij .nummer. Bij contract aanzienlijke korting. Oroote letters naar plaatsruimte. Kleine AdvertentiÖngevraagde betrekkingrn huur *n verhuur koop en verkwop (geen handels-advertentiën) 15 regeis 25 cent iedere regel meer 5 cent aangebodêii betrekkingen 115 regels 50 cent. Iedere re^el meer lift cent. V Verbazingwekkend. De iHaagsche correspondent der (libe rale) „Prov. Groninger Grt.", die alles behalve goed te spreken is over minister Bertling's voornemen tot het aanspreken van het „suikerpotje", gevormd door wat de jeneveraccijns meer dan 25 millioen per jaar oplevert hetgeen immers de verlaging van den suikeraccijns weer ver der zou verdagendie corr. dan zag Z.- Exc. liever andere wegen betreden en schrijft o.m. „Veeleer zal de minister succes kunnen oogsten met andere plannen, die, naar ik hoor, in bewerking zijn en die een tamelijk hooge belasting op geïmporteerde sigaren, op muziekin strumenten, piano's, gramaphenes en dergelijken, niet bestemd voor de uitoefening van een beroep of voor de vakstudie, maar uitsluitend voor huiselijk genoegen, verhooging van de belasting op automobielen, een be lasting op lucifers en een uitbreiding van de staatsloterij beoogen." Alzoo: ook deze liberale bewindsman zou het aan de grenzen gaan zoeken? Heel duidelijk zijn deze mededeelingen niet, maar wij vragen: is „een hooge belasting op geïmporteerde sigaren en muziekinstrumenten" in den grond der zaak wel iets anders dan het heffen van inkomende rechten? En moet zoo'n be lasting een „hooge" nog wel niet vanzelf beschermend werken? En dat vindt dan een vrijzinnige jour nalist alvast .goed, ja, hij raadt het aan. Is 't niet verbijsterend? Wij zeggen maar: of, minister Kolk man ook gelijk had met eerlijk voor 'rijm plannen uit te komen. jH|et linker bloed kruipt nu ook waar 't niet gaan kan. V Protectie. Bij 't te water l'aten van een nieuw chip voor de „Rotterdamsche Ll'oyd" waarschuwde aan tafel de heer J. Rypw perda Wjerdsma, een der directeuren van de „Holland Amerikalijn", tegen de po gingen der DuitsChers om, daarbij ge steund door protectionistische maatrege len van regeering en spoorwegen, het verkeer van Duitschland en Midden-Eu ropa van Rotterdam naar de Noord- duitsche havens af te leiden. De „Ijzer- en Staalkroniek" roept de attentie in voor deze waarschuwing, welke „ertoe moge leidena dat men in ons land steeds meer aandacht wijdt aan de ontwikkeling van zijn eigen handel en industrie om aldus vergoeding te vinden voor hetgeen in het transitoverkeer door de maatregelen dei DuitsChens allicht verloren mocht gaan*'. Hè, we dachten dat zoo wordt ten minste van links geleeraard vrijhan del het algemeen geneesmiddel was voor alle kwalen. De 'Duitschers werken ech ter met „protectionistische maatregelen" welke hier verlammend heeten te wer ken, maar ginds zoo opperbest blijken te voldoen, dat ons transitoverkeer* ondanks de stembusuitslag van '13)1 Hij heeft haar verlaten, harerzijds is nog alleen de aangifte noodig en men zal hen van elkaar bevrijden. Ik heb er mij van vergewist: de scheiding kan hij niet aanvragen. H|ij zal ook geen verdere aanspraken op haar doen gelden,. Zij mag alles behouden, wat haar tot dusverre werd toegestaan, -en hij zal zich niet karig betoonen Blij den aanblik zijner diepe verslagenheid ben ik tot het besluit gekomen, dat er een verandering moet intreden. jHij moet vrij zijln of wij moeten scheiden. Ik zal het mijne doen en nu gaan. Ik trek mij anders de kritiek der nijdige vrouwenwereld niet aan. Slechts om zijnentwille doe ik het. Gij zijt zijn vriend, gij kunt hem den weg tot het geluk banen. Gelooft gij niet, dat bij je ontzaglijk dankbaar zou zijn? Zij blikte Hellbrinck, die sprakeloos haar woordenvloed over zich heen had laten gaan, scherp en vragend aan. Hij aarzelde een oogenblik en Wilde toen spreken, maar zij liet hem' nogmaals niet aan het woord komen. Je behoeft niet te antwoorden. Ik weet ai, wat je zeggen wil. Alle mannen ain egoïsten. Maar als jij dan niets aan er voor moet oppassen en paar meer b'innenlandsClie vracht moet omzien ter vergoeding van wat het buitenland langs ander wegen l'eidt. 1 i Als wij nu eigen handel en industrie ook eens met wat protectie gingen stevi- gen, zou dat niet hel'pen Volgens de vrijzinnigheid mag zulks niet, maar wij zouden het toch wel eens willen probeeren en hebben alle ver trouwen op een goeden uitslag. ALGEMEEN OVERZICHT. Die rechter van instructie, belast met het onderzoek inzake den moord op Calmette, heeft mevrouw Caillaux, de moordenares van den „Figaro"-directeur, het eerste verhoor afgenomen. Onder geleide van twee detectives werd de ministersvrouw van de gevan genis van St. Lazaire per auto naar het paleis van Justitie vervoerd, waar ze met alle onderscheiding werd ontvan gen. Vervolgens werd ze naar het privékan- toor van den rechter van instructie, Bon- card, geleid. Een sterke afdeeling der republikein- sche garde hield de menigte en de pers mannen met hun camera's op een afstand toen mevrouw Caillaux uit de auto stap te. Een der eerste vragen van den rech ter van instructie betrof haar levens loop, waaromtrent mevrouw uitvoeri ge bijzonderheden meedeelde. Allereerst over haar huwelijk met Léon Clarétie, in 1894, haar scheiding in 1908 en vervol gens over haar ^huwelijk uit liefde" met Caillaux, toenmaals minister-presi dent, in het jaar 1911. Vervolgens deed ze mededeeling aan gaande de politieke loopbaan van haar echtgenoot, voor zoover ze die had mee geleefd, en omtrent de campagne tegen hem gevoerd. Haar verhaal omtrent de aanleiding tot haar misdaad, leverde niets nieuws op. Toen de moordenares het paleis van justitie verliet, werd ze door politie agenten omringd, om \yeer te voorko men, dat ze „gekiekt" zou worden. De op sensatie beluste- persrotten had den echter een list bedacht om toch een foto van haar te Kunnen nemen. Een van hen zette het plotseling als een haas op een loopen, zoodat de agen ten dachten een ontsnapte gevangene voor te hebben. Eenige agenten lieten mevrouw Caillaux nu in den steek, van weke gelegenheid de persfotografen ge bruik maakten om haar te „snappen." 7>e prappenmaker moest zijn list met zijn arrestatie boeten en werd geboeid weggevoerd, terwijl de moordenares de handen vrij hield, merkt de „Figaro" op. Naar in Parijsche juristenkringen ver teld wordt, zal mevrouw Caillaux in een cel van het concierge-gebouvv van het paleis van justitie worden onderge bracht, teneinde de manifestaties op den de zaak doen wilt, heb ik tenminste mijn plicht gedaan, heb ik gesproken. Ge kunt anders nog wel een paar minuten blijven. Ik reis vanavond toch nog pas af en ga vooreerst enkel naar Zwitser land,.. i.w Kijk maar niet zoo treurig, artist. En laten we er verder maar geen woorden over verspillen. Vriendschap is nog meer hersenschimmig dan goud. Ik alleen heb dwaas gehandeld en zal de gevolgen daarvan te dragen hebben. Gij zult wellicht de eenige zijn,; die geen steen op mij werpt Een oogenblik verborg zij het gelaat in de handen en eenige tranen druppel den langs haar wangen. |Hellbrinck was opgesprongen. iWie spreekt ervan, een Steen op u te werpen? Wie zegt, dat ik niets doen wil? riep hij hartstochtelijk uit Voorwaar, gij zult niet lijden, al moest het mij het leven kosten. Ik weet, wat ik doen moet Neen, doe maar niets. Beschouw alles als niet gezegd, antwoordde zij, heftig opstaande. Beschouw het maar als dwaas heid. Ik ga, en dan hebt gij allen rust. Dit biljet zal nog vanavona Dornick ver kondigen, dat ik vertrokken ben en hij mij niet moet trachten te achterhalen!. Ik heb je verschrikt met mijn klagenl Maar woorden zijn Vluchtig en verdwijnen in den wind. Laten wij dit uur nog als weg van de gevangenis naar het paleis van justitie in het vervolg te voorkomen. Een redacteur van de „Times" heeft gisteren een onderhoud gehad met den Engelschen ministerpresident. Asquith machtigde den journalist mede te deelen, dat alle Engelsche troepen-bewegingen en de maatregelen in Ierland, slechts voorzorgsmaatregelen zijn om de massa's levensmiddelen en munitie, die in de arsenalen zijn opgestapeld, tegen overvallen te bewaken. Van troepenbe wegingen met een strategisch karakter kan geen sprake zijn. Dat er twee oorlogsschepen gebruikt werden om militairen van Dublin naar Belfast over te brengen, moest, volgens den premier, toegeschreven worden aan het feit, dat de regeering den marsch van troepen door Belfast wilde voorko men. De geruchten over een bevel tot in hechtenisneming van 200 Ulster-inwo ners waren, zoo zeide Asquith, verder, totaal ongegrond. De regeering is geens zins van plan de leiders der Ulsterbe weging in hechtenis te doen nemen. Ondertusschen blijven de liberale or ganen, die met de regeering in nauwe connectie staan, op den grooten ernst van het feit wijzen en zij dringen er krachtdadig op aan, dat de regeering scherpe maatregelen zal nemen tegen de dienstweigeraars. Het is sinds langen tijd weer een nieuwe poging om in En geland een militaire heerschappij te stichten, zoo verklaren zij. De democra tische bladen zijn van oordeel, dat de aristocratie in deze-eén groote rol speelt en eischen zonder meer dat de aristocra tische officieren uit het leger zullen ge zet worden om de troepen op een demo- cratischen grondslag te reorganiseeren. Bij de ruzie tusschen president Wilson en Huerta komt nu ook al de Vredesconferentie van 'sGravenhage te pas. De Mexicaansche minister van Buiten- landsche Zaken heeft n.l. de tusschen Mexico en de Vereenigde Staten gevoer de correspondentie betreffende Mexico's deelname aan de Haagsche Vredesconfe rentie bekend gemaakt aan de vreemde mogendheden, teneinde zijn recht tegen over het verzoek der Vereenigde Staten om Mexico uit te sluiten, te handha ven. Wilson wenscht Mexico van de a.s. Vredesconferentie te zien uitgesloten wijl Mexico's deelname aan deze con ferentie een erkenning van Huerta zou beteekenen. Men maakt zich te Washington nog steeds illusies over Huerta's plannen om af te treden. Onderwijl duren de ge vechten tusschen regeeringstroepen en rebellen voort. Er moet nu toch, naar een telegram uit Bermegillo meldt, op 22 mijlen ten Noorden van Torreon een hevig gevecht hebben gewoed, waar in de federalisten 106 man aan dooden, en de rebellen drie dooden en zeven gewonden zouden hebben verloren. De goede vrienden samen genieten. Men moet niet treuren, niet in de toekomst zien Zij schelde, liet ;een flesch wijn komen en dronk den jongen man toe. Het was of zij plotseling veranderd was, en zij liet niets onbeproefd om den gemaakten indruk uit te wisschen. B|ij den jongen man scheen dit echter niet te slagen. Wiel gaf hij zich moeite om haar opgewekten toon na Te volgen er bleef echter een ongewone ernst in zijn trekken heerschen en hij ging slechts verstrooid op haar onderhoud in. Toen zij hem na eenigen tijd liet gaan, warrelde er in zijn altijd onklaar brein een ware storm van gedachten. Als door een koorts was hij aangegrepen door het denkbeeld, dat hem de groote opdracht was toevertrouwd, haar en Dornicks ge luk te grondvesten. Hij was een oppervlakkige, lichtzin nige knaap, maar zijn slechtste aandrift was het niet, die dezen avond plotseling de pen ter hand deed nemen,, om uit te voeren, wat hem door de vrouw was opgedrongen. Wat het hem gekost had, toonde de dolle brooddronkenheid, die hem aan greep, nadat zijn werk ten einde was. Had hij niet met eigen hand alles vernietigd, wat het geluk zijns harten uitmaakte En (dat voor dien kodden man revolutionairen maakten zich van een ir rigatiekanaal meester, waarover zij een brug begonnen te slaan, en de federa listen zich in allerijl terug trokken. Uit Chihuahua melden de rebellen of ficieel dat zij den vijand op een voor- geschoven positie bij Bermegillo geheel en al in de pan hakten. De federalisten namen de vlucht, met achterlating van 90 dooden, de rebellen verloren 1 doode. Hiervan kan men gelooven wat men wil. De Mexicanen blijven zich, naar uit New-York gemeld wordt, schuldig ma ken aan allerlei euveldaden. Zoo heeft dezer dagen een troepje opstandelingen een boer uit Texas opgelicht en hem meegevoerd. Toen de roovers hem over de Rio Grande wilde laten zwemmen, ze hadden hem als voorzorgsmaatregel een strop om den hals gedaan, wist de slimme boer het touw door te snijden en te ontkomen. Bij Brownsville drongen op denzelf den dag 25 man regeeringstroepen op Amerikaansch grondgebied door en scho ten er een opstandeling, die daarheen de wijk had genomen, dood. GEMENGD. Over den dood van d r. Diesel, den uitvinder van den naar hem genoem den motor, is men altijd min of meer in f\et onzekere gebleven. |Hij zou enkele maanden geleden van een stoomboot zijn gesprongen en verdronken. Volgens de „Matin" loopt nu1 te Mün- chen, waar Diesel woonde, het gerucht, dat hij niet dood is, doch naar Canada is uitgeweken, waar zijn vrouw zich bij hem heeft gevoegd. Een feit Uchijnt het te zijn, dat zijln vrouw sedert eenigen tijd spoorloos uit München verdwenen isK Berichten van de Nieuwe ,H,ebriden melden, dat inboorlingen in het Noorden van Malekula zes inlandsche onderwijzers van de missie-statie op het Walla-eiland hebben vermoord en opgegeten. Volgens de laatste officieele opgaven zijn voor den Spaanschen senaat gekozen92 conservatieven, 51 liberalen, 10 katholieken, onder welke 8 prelaten, 6 regionalisten, 7 republikeinen, 2 inte- gristen en 2 partijgangers van Dom-Jaime. Gisterenmorgen brak te Bombay brand uit in een opslagplaats van ka toen. De "brand duurt met ontzettende felheid voort Men schat, dat tot dusver 60.000 balen Indische katoen verbrand zijn, met een waarde Van 'een half millioen pond sterling. De oorzaak is onbekend. Bij keizerlijk edict wordt het parle ment te Tokio op 25 dezer verdaagd. Het staat gelijk met een sluiting, indien de zitting tenminste niet door een ander edict wordt verlengt De begrooting van '191314 zal ook over het jaar 1914-^15 worden toegepast en de marinebegrooting zal met 61/2 mil lioen pond sterling verminderd worden, welk bedrag juist de som vertegenwoor digd voor de uitvoering van het program- gedeelte van dit jaar. Daar het parlement de begrooting niet die niet zelf handelen wilde. In het gezelschap van opgewonden ka meraden, zelf een der dolste van allen, bracht hij de volgende dagen door, tot ieder helder inzicht van de zaak hem verging en hij sl'edhts herhaalde: „Al zou de graaf mij voor dien brief dood schieten. ,H. ik wil geen ondankbare hond zijn" na welke beminnenswaardige uiting van zelfverheffing hij meermalen in jammerlijk weenen losbarste, wat zijn kameraden nu juist niet ate een gevoels uiting beschouwden. 1 XXXVII. De redactie der katholieke couranten hadden in deze dagen werk te over. De rijksdag was weder bijeen en nu goM het, steeds op de hoogte zijn en oog en oor in alle richtingen den kost te geven. .Het was ieen ingewikkelde, ondankbare en ook gevaarlijke arbeid, want de katho lieke pers werd met argusoogen be waakt en zoodra zij maar een enkele schrede over de grenzen waagde, werd zij zonder verschooning ten rekenschap opgevorderd. In beslagneming der cou rant, aanklacht tegen den verantwoorde lijken redacteur, hooge geldstraffen en vrijheidsberooving waren de gevolgen van de kleinste werkelijke of vermeen de overteding, en de pers der tegen standers was er op uit, ieder woord heeft aangenomen ien meeningsverschil ;K tusschen de beide kamers bestaan betref fende de beperking van 'het kabinet, is het ministerie afgetreden. Tijdens den geheelen nacht van Zondag op Maandag heerschte in Zuid- West Rusland een hevige s tor m. In de getroffen dorpen zijn talrijke daken weggeslagen en boomen ontworteld. Ver scheidene telegraaflijnen zijn beschadigd en vele kleine vaartuigen op 'de Dnjepr van hun ankerplaatsen geslagen. Vrijkaarten voor Kamerleden. De „Ned." meldt, dat jhr. de Savornin Lohman de hem aangeboden vrijkaart van de Mij. tot Expl. der Staatsspoorwvw de Nederl. Centraal en N.-Brab.-Duitsche Spoorwegmaatschappijen teruggezonden heeft Hij schrijft, niet behoord te hebben tot de groote meerderheid der leden van de Tweede Kamer, die om een bewijs van vrijdom over de NederL spoorwegen heeft gevraagd; omdat hij van oordeel, isi, dat kamerleden als zoodanig geen diensten bewijzen aan de spoorwegmaat schappen, dus geen aanspraak op per- soneelen vrijdom kunnen doen gelden; dat hun vergoeding van reiskosten en verdere schadeloosstelling behoort te worden bekostigd uit de rijkskas, zonder dat daartoe door particuliere maatschap- pijen indirect wordt bijgedragendat dit vooral daar geldt, waar, in dezelfde quali- teit, waarin zij vrijdom Jiebben aange vraagd, zij kunnen geroepen worden over die maatschappijen critiek uit te oefenen. Ook de lieer en de Bieaufort en van By- landt hebben op ongeveer gelijke gron den een dergelijk schrijlven verzonden}. Een Bekeering. Naar het „Ctr." verneemt, is de be kende componist ,H,. M.„ van 't Kruijs tot de Katholieke Kerk overgegaan, is hij Zaterdag te Rome gedoopt en Zon dag daar gevormd' door Z», Em. Kardi naal van Rossum. Wij brengen hierbij in herinnering, dat de heer Van 't Kruijs reeds lang wel 15 jaar geleden een oratorium com poneerde, ^getiteld „Sint Vincentius", door hem opgedragen aan de zangver- eeniging „St. Caecilia" te Groningen* waarvan hij toen directeur was. Voor zoover wij weten, is dit muziek werk voor gemengd en kinderkoor met soii voor sopraan, alt en bariton nog nooit uitgevoerd. LEIDEN, 24 Maart. R.K. Vrouwenbond. Gisteravond had de afd. Leiden van den Roomsch-Kath. Diiocesanen Vrouwen bond een propagandavergadering geor- .ganiseerd in den foyer van de Stadsge hoorzaal. Die belangstelling was zeer groot. Nadat de presidente, mevr. A. Wlij1er&- der katholieke couranden als wederrech telijk en staatsgevaarlijk op de kaak te stellen. Desniettemin bloeide de katholieke pers alom krachtig. Het bewustzijn voor de heiligste belangen te strijden, sterkte de moedige mannen ien schonk hulni een offervaardigheid en een geestdrift al's in vroeger eeuwen hen moet beziel'd heb ben, die met de kruisvaan voorop te gen de ongel'oovigen uittogen. Lauweren en uiterlijk eerbetoon hebben deze gees telijke strijders Weinig verworven maar de Heer heeft al' die dagen van zelfoph offerenden arbeid, van aanwending hun ner krachten geteld. Frans Hellbrinck nam bij de Redactie waarin hij opgenomen was, reeds een zeer geadite plaats in. Hij was ook vol geestdrift voor zijn beroep. Hij minde den strijd en daar was nu de kamp, dien men reeds vooruitgezien had, toen hi/ al's knaap een feest op Landskron bijwoondeHet gesprek, dat hij toen af luisterde, had hem 't eerst een blik in 't openbare leven gegund. Zoowel wat de eene ate de andere der beide tegen standers had gezegd, was in hoofdzaak uitgekomen. Pruisen's kracht had zich getoond en de leiding in Duitschland bekomen. Maar ook de kamp tegen de Katholieke Kerk was op den voor grond getreden. (Wordt vervolgd.)

Leidsche Courant | 1914 | | pagina 1