BUITENLAND. BINNENLAND. 5e J'i firang Mo 1347. Bureau OUDE SINGEL S4, LEIDEN. latere. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAO, UITOEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GRILLUSTRRRRD ZONDAGSBLAD voor Lelden 0 cent per week ƒ1.10 per kwartaalbij onze agenten 10 cent per week. 7 1.3° per kwartaal. Ftnnco per post /i.50 per kwarto 4.- Afzonderltjke mimmera 2V„ cent. met OeVIIjistreerd Zondagsblad 5 cent. Woensdag I® Maart 105 t De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 73 c«nt ingezonden mededeelingen van 1—5 regel» 1.50, elke regel meer 30 cent. met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiöngevraagde betrekkingen huur «n verhuur koop en verkoop (geen handcla-advertentiön) 15 regels '23 cent, tedere regel meer 3 cent; aangêboéS® betrekkingen 15 regels 50 cent, iedere regel rnffn* iiO eenï. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. Roomsche onbevangenheid. Men maakt de Katholieken altijd gaarne voor bekrompen uit, maar lees nu eens even wat een briefschrijver uit Limburg in 't H b 1 d. vertelt omtrent heit vergeven van gemeentelijke baantjes in dat gewest. Hij prijst de „ruimheid van blik der bur gerlijke gezaghebbers in de groote plaat sen" en licht zulks ais volgt toe: „Al zijn zij voor 't meerendeel goede en trouwe leden van de katholieke kerk, zij hebben de gewoonte om bij 't ver geven van belangrijke gemeentelijke functies in de eerste plaats op geschikt heid bij de gadingmakenden te letten. Zoo zijn er in verschilllende gemeenten bij de gasfabriek, het electriciteitsbedrijf en de waterleiding in de hoogere betrek kingen protestanten werkzaam, ja, in een stad met vijftienduizend inwoners fun geert zelfs een protestant als gemeente secretaris. Sprekender bewijs van groote verdraagzaamheid jegens andersdenken den zal er zeker moeiiijk te leveren zijn, al wordt het nog bijna overtroffen door het feit, dat in diezelfde gemeente den vorigen zomer de liberaal-protestantscbe voorzitter van de Kamer van Koophandel tot lid van den gemeenteraad werd ge kozen." Kan men in 't algemeen ook zoo schrij ven over zoogenaamd vrijzinnige ge meentebesturen De vraag stellen is haar beantwoorden. Nu zal men misschien zeggen: in 't H,bld. is zeker een Roomsche aan 't woord, die zijn geloofsgenooten de Katholieken steunen elkaar immers altijd! de hand boven het hoofd 'bouidt. Misde man ijvert Juist voor den bloei van het protestantisme in de Ziuidelijke provinciën, zoodat zijn getuigenis van alle vooringenomenheid vrij moet worden ge acht Laten de vrijzinnigen zich nu eens spiegelen aan die ruimdenkenden Zuider lingen, ook wat betreft de evenredige vertegenwoordiging in besturende colle ges, waaromtrent het slof van het citaat een navolgenswaardig voorbeeld geeft. V Ierland. Het Engel'sche wanbestuur, waarvan Ierland sinds eeuwen zooveel te leiden heeft gehad en dat het uit zich geens zins armoedige, immers vruchtbare ei land gemaakt heeft tot een oord, waaruit duizenden emigreerden naar voor hen meer uitzicht biedende gewesten dat wanbestuur heeft nu nog tengevolge, dat het weerbarstige Ulster zoo de over hand kan behouden. Geografisch behoort Ulster tot Ier land maar politiek heeft het een andere richting. De protestantsche meerderheid, de afstammelingen van de oude Oranje mannen, wenschen niet onderworpen te worden aan de besluiten van een katho lieke meerderheid in het Parlement te Dublin. Ulster wil geregeerd worden door het Parlement te Londen, als. tot dusver. Ierland Home Rule geven, en Ulster daarvan uitzonderen, wat een goede oplossing ware, gaat echter niet. W,ant de kosten van het Iersche zelfbestuur zullen in hoofdzaak moeten komen uit Dister, dat in 't verleden steeds bij 't overige Ierland werd voorgetrokken en er daardoor beter bij zit. Ierland wil van het rjjke Ulster geen afstand doen Home Rule z'onder Ulster heeft voor Ierland geen waarde. En zoo staat dan het Engel'sche ka binet voor een zeer moeilijke, zeer inge wikkelde quaestie, niet alleen wagens het dreigend gewapend verzet van Ul ster eigenlijk iets ongehoords maar ook door de omstandigheid, dlat de con servatieve oppositie o zoo gaarne het h.i. Ie vooruitstrevende kabinet omver wil Werpen. Zat dit er bovendien niet tusschen, oe door de Regeering gebaande Home- Rule-middenweg zou wellicht nog een Uitweg zijn. Die middenweg was het aanbod, dat minister Asquith vorige week deeddat ieder der graafschappen in Ulster het recht zal hebben, bij referendum uit te Jahen, voorloopig voor zes jaren, of "et voor zich de Home Rul'e-regeering Wenscht of niet. Een royaler, eerlijker en 'rechtvaardi ger voorstel' kan men zich bijna niet denken, zegt Chr. N. in 't „Hbl'd.'v En toch willen der Tories het niet aan-» vaarden. Omdat het voor hen niet gaat om Ier land of Ulster, maar om de parlements- ontbinding, die mogelijk Asquith ten val zou kunnen brengen, en de oppositie weer aan de regeering zou kunnen hel pen. En te feller wordt nu gestreden weil de „Parlements Act" ook al het werk van Asquith de macht van het Hoogerhuis heeft geknot. Tweemaal reeds fieeft het Lagerhuis de Home Rule-* wet goedgekeurd. De derde behandeling is (begonnen. Wordt zij nu weer aangeno men, dan heeft het Hoogerhuis geen macht meer, om de invoering tegen te houden. Automatisch geldt de wet als aangenomen, en de koning kan rijn be krachtiging niet weigeren. Vandaar dat de strijd nu zoo hardnek- nig wordt gevoerd een strijd waaruit wij voor Ierland hopen, dat Asquith ze gevierend zal te voorschijn komen en het „Groene Erin" nu eindelijk een betere toekomst moge zien aanbreken. ALGEMEEN OVLkZICHT. De strijd tusschen Caillaux den minister financiën, en Calmette, den directeur-hoofd redacteur van de „Figaro" tot dusver een vinnig, maar altijd nog papieren-gevecht, heeft dus een echt „Fransche" wending in den meest ongunstigen zin vin het woord ge nomen en is tot een jammerlijk drama geworden, waarin een „vrouw", naar Pa- rij,sche zeden, de hoofdrol speelde. Een telegram, schrijft de „Maasbode" maakte reeds melding van het geval, hoe madame Caillaux, vólgens sommige be richten 'de bescheiden iechtgenoote van den minister van financiën, volgens an dere de tegenwoordige vrouw van dep minister, de gescheiden 'gchtgenoote Vap Leon Clarétie, men vergeve ons de vermelding van deze bijzonderheden, het is alleen ter typeering van het heele dra ma en van de toestanden, waaruit het drama is opgegroeid, dat wij ze geven, hoe madame Caillaux dan een aanslag heeft gepleegd op den ,heer Calmette De aanslag heeft noodlottige gevolgen gehad, daar Calmette aan de gevolgen van de hem toegebrachte wonden is over leden. iHier- valt nog op te wijzen, hoe de aanslag zeer waarschijnlijk in nauw ver- band staat met het briefje van Caillaux „aan een vriendin", dat voerleden week Vrijdag door de „Figaro" gebracht werd en waarin de tegenwoordige minister van financiën, de man van de inkomstenbe lasting, aan de bewuste „vriendin" in 1901 schreef, dat hij de inkomsten-belas ting, toen aan de orde, verpletterd had' Daarmede wilde Calmette de dubbelzin nigheid van Caillaux in het volle licht stellen. Men weet, hoe Caillaux, zoo goed en zoo kwaad als het ging, zich verdedigde, en tfeeds was in politieke kringen de sensatie over het onsmakelijk geval al weder een weinig aan het kalmeeren, nu de aanslag het opnieuw naar voren schuift. iHet verluidde, dat de brief van dien minister gericht was aan zijn eerste vrouw, zoodat, wanneer zij den aanslag gepleegd heeft, zij uit wraak zou hebben gehandeld, omdat Calmette haar dioor de publicatie in een onaangenaam daglicht plaatste, alsof zij particuliere brieven 'zop hebben uitgeleverd of verkocht. Heeft de tegenwoordige „echtgenoote" van Caillaux den aanslag bedreven, wat het meest waarschijnlijke is, dan heeft zij de daad gedaan misschien in een vlaag van woede, die echter dan eerst laat tot uiting gekomen is, daar tusschen de publicatie van het bericht en den aanslag bijna vier dagen liggen. Van den anderen kant wordt het ver haal, dat de intieme brief, door Calmette gepubliceerd, afkomstig was van de tegen woordige mevrouw CaillaujXj toen nog de vrouw van Claretie, beslist tegengespro ken en voor een groote onjuistheid uit gekreten. Die dame is de tweede mievr,. Caillaux geworden, en deze is de derde. Ze had daar dus niets mee te maken, en haar zoogenaamde angst voor derge lijke publicaties van dezen zelfden aard is larie, anders niet. Hoe dan ook, het feit belicht wel op droeve, wijze 'de in-trie.de toestanden, die er in „hoogere" politieke kringen in Frankrijk bestaan. Nadere bijzonderheden melden nog het volgende Calmette wilde te halfzeven de bureaux van de „Figaro" verlaten, toen mad. Cail laux, die al eenigen tijd zat te wachten, hem om een onderhoud vroeg. Hij ging met haar in zijn kamer en nauwelijks bin nen, haalde zij een revolver uit haar mof en loste verscheidene schoten op Cal mette, die zwaar gewond op een fau teuil neerviel. Verscheidene redacteuren van de „Fi garo" kwamen toegeioopen en arresteer den madame Caillaux, die naar het bu reau van politie werd overgebracht. Calmette werd per auto naar een kli niek in Neuilly vervoerd. Het gerucht van den aanslag had zich snel verspreid en spoedig was er een ontzaglijke menigte v< or het gebouw van de „Figaro" verzameld. Minister Caillaux was den geheelen na middag in den senaat geweest en in den vooravond naar het n misterie van finan- cinë teruggekeerd. Nauwelijks was hij daar of de politie dealde hem per tele foon den aanslag mede. In het optreden van madame Caillaux was te voren niets te bemerken, dat zij zulke misdadige plannen koesterdie. Alvorens mevrouw .Caillaux per auto naar de bureaux der „Figaro" vertrok, schreef zij een brief aan haren echtgenoot. In een verzegelde enveloppe had me vrouw 'CaLjaux den f rief op de lesse naar van haar man neergelegd. IHet schrijven vermeldde alleen, dat me vrouw Caillaux uitgegaan was om haar man te iredden en dat, wanneer zij dies avonds niet terug was, hij haar in de gevangenis zou kunnen vinden. IHet bulletin van de kliniek (dr. Hart- mann) te Neuilly riieldt, dat Calmette door 3 kogels getroffen is, een in die borststreek, den tweede iets hooger en de derde in het kleine bekken. iHet tweede bulletin der geneesheeren melddeBij' de aankomst van Calmette in de kliniek was zijn toestand van dien aard, dat elke poging tot operatie onmo gelijk scheen. Ondanks de inspuitingen kwam den gewonde niet geheei bjj ken nis. Te kwart over twaalf besloot men ge bruik te maken van een 'lichte verbete ring en de operatie te wagen, maar ten gevolge van den uiterst zwakken toestand overleed Calmette reeds bij het begin der operatie. Bij de eerste ondervraging verklaarde madame Caillaux, dat het haar plan niet was geweest om Calmette te dooden, maar hem een les te geven! Zij werd naar de vrouwen-gevangenis St. Lazare overgebracht. De politieke toestand is, tengevolge van den schandelijken aanslag door mevrouw Caillaux op den heer Gaston Calmette bedreven, plotseling vrij onzeker gewor den. Het feit heeft met zulk een onver wachtheid plaats gehad en dringt zoo veel nieuwe factoren wederom naar vo ren, dat een geheel overzien der gevol gen op het oogenblik dan ook vrijwel nog onmogelijk is. ,Het eenige, wat op het oogenblik de finitief te zeggen valt, is, dat Caillaux als minister van financiën zal aftreden. De ministerraad, die Maandagavond' laat ge houden werd, en tot na twee uur duurdie, heeft geen beslissing gebracht omtrent de houding van het kabinet zelf. Om acht uur had Caillaux aan den minister-president kennis gegeven van den aanslag van zijn vrouw en zijn ont slag ingediend. Ondanks allen aandrang op hem uitgeoefend, bleef hij bij zijn besluit om af te treden. 'Doumergue, die met de andere mi nisters en den president het diner bij moest wonen bij den Italiaanschen gezant Tittoni, verklaarde het ontslag in de be staande omstandigheden niet aan te kun nen nemen. Eerst na afloop van het di ner kwam de ministerraad bijeen. Zeer waarschijnlijk is het, dat het ka binet gereconstrueerd zal worden. Het: verluidt, dat Painlevé als minister van oorlog zou optreden, terwijl minister Noulens dan de portefeuille van finan ciën zou overnemen. Vandaag zou de ministerraad opnieuw bijeenkomen en dan een definitief be sluit nemen. 'Die sensatie door den aanslag in poli tieke kringen veroorzaakt, is natuurlijk buitengewoon groot; de politieke gevol gen zullen eclner waarschijnlijk tot het aftreden van Caillaux beperkt blijven. De „Petrus B'latter" weet te melden, dat de geheele bevolking van het eiland Sancian of Tschang-Tschwan-Schan, op 30 K.M. van de kust van Kwangtoeng, Katholiek geworden is. Tijdens de laatste onlusten in de Chi- neesche republiek waren een bende roo- vers uit Kanton naar het eiland gekomen om er naar hartelust te .rooven en buit bijeen te garen. De aanzienlijken, op wier geld de bandieten het vooral gemunt hadden, [werden dc eerste 'plachtoffers'. Tje- vergeefs zochten dezen bescherming bij de machtelooze plaatselijke autoriteiten. Zij wendden zich ten slotte tot den missionaris, pater Thomas, dien zij vroe ger op alle mogelijke wijzen tegenge werkt hadden, en smeekten hem, hen te beschermen. Deze verzocht den aposto- lischen prefect van Kanton, mgr. Merel, den gouverneur om hulp te verzoeken. De gouverneur zond daarop twee kan- nonneerbooten met soldaten -en in enikele weken waren de .rooverbenden verdreven en nam het schrikbewind een einde. De bevolking bereidde^ den missionaris, die de bevrijding van het eiland! had be werk, een triumftocht. Kort daarop lieten zich 400 catachuh menen inschrijven en dit aantal steeg in enkele maanden tot 4000, ongeveer de geheeie bevolking' van bet eiland. ,'Die overheidspersonen benoemden den pater tot burgemeester en gaven hem het beheer over het gemeentelijk bezit. De heidensche tempels werden veranderd in kerken en scholen. Helaas ontbraken de noodige geldmiddelen om het bekee- ringswerk te voltooien en blijvend resul taat te bereiken. Als (merkwaardigheid valt ibij het bericht van de „Petrus Blatter" nog te voegen, dat het thans bekeerde eiland heizelfde Sancian is, waar St. Franciscus Xaverius 2 Dec. 1552 nagenoeg geheel verlaten bezweek, nadat hij tevergeefs beproefd had China binnen te dringen. <11: VtHiNlil). Gistermiddag heerschte te Metz eenige uren lang een geweldigen storm, die veel schade veroorzaakte. Van het militaire station voor draadJ looze telegrafie werd een 80 M. hooge ijzeren toren omvergeworpen, de twee de toren werd verbogen. Telegrammen uit Laohoku melden, dat bij den laatsten rooftocht van den „witten wolf", de roovers vijftien honderd personen doodden en vierdui zend inwoners wondden. De bende van den „Wiitten Wolf' ver sloeg de regeeringstroepen bij KingtzcJ kwan, en bedreigt Sianfoe. Een telegram uit Georgetown in Britsch Guiana, meldt, dat een ernsti ge revolutie is uitgebroken op de grens van Venezuela bij Morawhanna. Een troep van 400 rebellen deed een aanval op Elterof. Een aanval op San José wordt voorbereid. Uit verschillende plaatsen van Bel gië worden ernstige overstroo- gen gemeld. De Schelde is aanmerke lijk gestegen door de onophoudelijke re genbuien en opgezweept door eenwoes- ten stormwind is zij Zondag en Maandag op verschillende punten buiten hare oe vers getreden. Zoo o.a. te Weteren, dat voor een groot gedeelte onder water stond. Die schade is hier zeer groot.' Ook te LokeTen staat een heelé wijk en groote stukken grond blank. De polders tussChen Vracene en Vierebroek van Meerdonk en de Broekpolders van St. GillisWaes, gelijken op meren. De boeren hebben hier enorme schade. Ook het Maasgebied wordt weer door watersnood geteisterd. Men is te Ostende begonnen; met bet afbreken van het huis, waar de heer Serruys, burgemeester van Ostende woonde; ook verbleef er in dertijd Mgr. Pecci, Pauselijk nuntius te Brussel, later Paus Leo XIII; en nog vroeger koning Wiillem I. Dit huis bevatte een prachtige zaal in den zuiversten Louis XV I-stijT, die de eigenaar aan de stad heeft willen ver- koopen. Daar de stad er niet van "wilde hoe. en, heeft hij ze verkocht aan een peTsooïi voor 350 fr. maar deze heeft ze met goede winst natuurlijk aan Gent- sche oudhedenkoop'.ieden verkocht. Naar gemeld wordt, is generaal Villa met zijn troepen uit Chihuahua vertrokken. Hij rukt in Zuidelijke rich ting naar Torreon op. Een rapport van vice-admiraal Flet cher meldt uit Washington, dat de con- stitutonalisten de pompen vernield en de waterwerken verbrand hebben, op 7 mijl afstand van Tampico. De Liberale Tactiek. Een staaltje van echt liberale tac tiek, d e liberale „afmaak"-manier, biedt de „Nieuwe Courant" van gisterenavond. Zooals bekend, heeft mr. Aalberse een voorstel van wet ter bestrijding van de oneerlijke concurrentie ingediend. Dat voorstel komt van rechts, moet dus worden „afgemaakt", met minach ting in een hoekje worden geduwd, en, na eenige oppervlakkige, schampere be merkingen, heet het in de „Nieuwe Courant" van gisterenavond: „Wiij heb ben er weinig verwachting van'A Ziezoo, met een breed gebaar is dat yoorstel' als niets waardig, en zelfs de moeite van eenige "ernstige critjiek on waardig, opzijgezet. De liberale tactiek.,. Invaliditeitswet. Naar de „Nieuwe Ct." verneemt is men met de werkzaamheden voor de invaliditeitswet thans zoover gevorderd, dat tegen 1 April a.s. het avondwerk op de Rijksverzekeringsbank bijna ge heel zal worden gestaakt. Van de dienst van een dertigtal gemeenteambtenaren, die gedurende eenige maanden 's avonds op de bank werkzaaw waren, zal, te beginnen met deze week, reeds gefi^n gebruik meer worden gemaakt. K\ K. B oc-mistpatroonsbond. De heer v. d. Schoor, te Hillegdm/ heeft zijne benoeming tot voorzitter van den R. K. Bloemistpatroonsbond in het diocees Haarlem niet aangenomen. Do Waterlei ingiet. Blijkens het voorontwerp is het, naar het „,Hlbd". verneemt de bedoeling, de wateronttrekking aan den bodem afhan kelijk te maken van de goedkerunig der Kroon. Aangrenzende eigenaren kunnen schadeloosstelling eischen, door deskun digen, vanwege den minister benoemd, te bepalen. Het wetsontwerp is zoo breed opgevat, dat ook waterleidingen met ,een kleine capaciteit eronder zullen valtlen. Stuwadoorswet. Gisteren is bij de Tweede Kamer een adres ingediend door de afdeeling Rot terdam van den Bond yan Chr. Haven en Transportarbeidersvereen. en die van den Ned. R. K. Fabrieks-,, Haven- en Transportarbeidersbond „St. Willebror- dus", waarin de noodzakelijkheid wordt betoogd van een wettelijke regeling van het stuwadoorsbedrijf, en dringend wordt verzocht er toe ,te willen Jmedewer- ken, dat het gewijzigde ontwerp-Stuwa- doorswet zoo spoedig mogelijk in behan deling worde genomen. Ouderdomsrente. Aan de Tweede Kamer is door die Vereeniging van Nederl. Genieenten, op tredende namens de gemeenten: Gro ningen, Haarlem, Leiden, Dordrecht, Enschedé, Zwolle, Schiedam, Hilversum, Deventer, Breda, Helder, Zaandam, Gouda, Amersfoort,.Hengelo (O.), Vlis- singen, Zutphen, Heerlen, Roermond^ Winterswijk, Veendam, Sliedrecht, Win schoten, K a t w ij k, Hoorn en Harlingen, een adres gezonden, waarin naar .aan leiding van het ontwerp-ouderdomsrente verzocht wordt, zoodanige wijzigingen te willen aanbrengen, dat met vaststelling van regelen, welke door de gemeenten moeten worden in acht genomen voor bet toekennen der ouderdomsrente, le. door het Rijk aan de gemeenten zal worden uitgekeerd het volle bedrag, dat de gemeenten aan de gerechtigden zullen hebben uit te betalen; 2e. door het Rijk aan 'de gemeenten zullen worden vergoed alle door haar te maken kosten, aan de uitvoering der wet verbonden.

Leidsche Courant | 1914 | | pagina 1