Uit de Pers. los) MAGNA. Tweede Blad, behoorende bij De Leldsche Courant van Woensdag 11 Maart.no. 1341 Academisch. Onder dit opschrift lezen wij in het Huisgezin: Het vrije iRuilverkeer is van zijn nacht merrie, Kolkman's tariefontwerp, ver- 'ost. Het haalt weer ruimer adem en wil thans zijn volle aandacht wijden aan het bestaande tarief van invoerrechten. Daartoe heeft het een prijsvraag uit geschreven over de kwestie, welke mate- rieele en technische wijzigingen in ons tarief van invoerrechten moeten worden aangebracht. Wiaarbij op den voorgrond moet wor den gesteld de wenschelijkheid om te komen tot afschaffing van alle protec tie. Afschaffing van alle protectie betee- kent, consequent opgevat, afschaffing van alle inkomende rechten. Immers een zoogenaamd zuiver fiscaal recht, op suiker bijvoorbeeld, is feitelijk bescherming van een ander genot- of voedingsmiddel, dat niet door een inko mend recht wordt getroffen. Moet trouwens het vrije Ruilverkeer als het zijn naam wil beantwoorden, niet streven naar het opheffen van alle invoerrechten? Theoretisch moge de prijsvraag niet oninteressant zijn, practisch is ze van nul en geener waarde. Al zou er op die prijsvraag een ant woord komen, dat klonk als een klok, minister Bertling moet het stilletjes naast zich neerleggen. H'ij ,kan de opbrengst van het tarief niet missen, zal eer op technische wij zigingen zinnen om er nog wat meer uit te halen. Wie na Bertling komt zal evenmin voor 'de klemmende prijsvraag-antwoor den kunnen zwichten. En geen enkele politieke partij kan of durft de afschaffing van het tarief óp haar program te brengen. Al wat in deze richting wordt be dacht of voorgesteld, heeft louter acade mische waarde. Belasting en tarief. Het Centrum schrijft: Wij hadden over de financieele plan nen der tegenwoordige regeering ge schreven Aan het Tarief wil of durft deze regeering niet raken. En waar het vo rig Kabinet allereerst uit die bron wilde putten, om de kosten der so ciale wetgeving te dekken, worden nu de Nederlandsche belasting betalers het kind van de rekening. In eenige liberale bladen heeft men tegen deze opmerking verzet aangetee- kend, o.a. in het „Utrechtsch Dagblad", dat er het volgende nootje bijschrijft: Alsof „die bron" ook niet haar oorsprong nam uit de zakken der be lastingbetalers én wat nog erger is óók uit de zakken der arme niet- belastingplichtigen. De redactie van het „U. D." onder gaat blijkbaar nog altijd den invloed der schrikkelijke voorspellingen, welke in den verkiezingstijd met betrekking tot de Tariefwet van liberale en socialisti sche zijde de ronde deden. De zakken der belasting-betalers en ook die der arme niet-belastingplichtigen deden toen dienst als stembus-argumen ten. Maar men verzuimde daarbij in 'toog te houden, dat bij een .recht, dat in hoofdzaak fiscaal beo@gt te zijn, het voor een groot of zeer groot deel de buiten lander, of de vertegenwoordiger van den buitenlander is, die te betalen heeft. Het U. D. weet vermoedelijk wel, dat men zich aan gene zijde der grenzen nog al druk maakte over onze voorge nomen tariefsherziening, en zou dat lou ter geschied zijn uit interesse voor de zakken onzer belastingbetalers? We hopen wel eens een antwoord te ontvangen op die vraag. En ook op die andere, of het voor iedere liberale regeering nu een onaf wijsbare plicht is, zich angstvallig te onthouden, van elke herziening onzer invoerrechten, zij 't dan slechts een fis cale, of technische herziening? Wiij meenen, dat ook volgens een lih beraal staatsman, de uiterste grens der directe belastingen bereikt is, en voorts dat het werkelijk niet enkel rijke of welr hebbende menschen z.'jr die b.v. in de bedrijfsbelasting zijn aangeslagen. Zeer velen van hen kunnen nauwelijks rond komen, zijn arm in hun stand en mogen nu weer 10 opcenten méér op brengen, terwijl de vreemdeling vrij uit gaat. Eerst brood alleen, daarop ook olie en spek. Die (A.R.) Rotterdammer schrijft. Zoodra gij als regel verheft dat de staat kosteloos een uitkeering verleent voor de ouden van dagen, is het eind niet te voorzien. Telkens zal er dan om meer en voor grooter groep gevraagd worden. Nu reeds kondigt „Het Volk" aan op den dag zelf, waarop de strijd van het staatspensioen zal zijn beslist, „den strijd voor verhooging van het pensioen te zullen aanbinden." Het zal gaan als in het oude Rnrme. De burger had recht om te worden gevoed. Eerst gaf men aan het volk koren tegen lagen prijs, toen voor niet eindelijk werd het geschonken als brood. Eerst brood alleen, daarop ook olie en spek; eerst aan een achtste, toen aan een derde en eindelijk aan drievierde der be volking. Waakt, Tweede en ook gij Eerste Kamer. Gemeentezaken. De gemeenteraad van Leiden verga dert Donderdag 12 Maart 1914, des na middags te twee uur. Te behandelen onderwerpen: 1. Benoeming van leden en plaatsver vangende leden in het stembureau ter verkiezing van leden van de Kamer van Arbeid voor de Bpuwbedrijven. 2. Blenoeming van een ouderwijzer met verplichte hoofdakte aan de school der 3e klasse no. 1. 3. Benoeming van een onderwijzer met verplichte hoofdakte aan de school der 3e klasse no. 1. 4. Verzoek van me.j D. J. Nuesink' om eervol ontslag als onderwijzeres in de handwerken aan de school der 3e klasse no. 7. 5. Rekening dienst 1913 van de pilaat- selijkè schoolcommissie. 6. Rekening dienst 1913 van de Kamer van Koophandel en Fabrieken. 7. Verzoek van Wi. J. Zwetsloot om vergunning tot het bouwen van een hou ten schuurtje op het terrein aan den Haarlemmerweg no. 4. 8. Voorstel tot verhuring van het per ceel Lokhorststraat no. 20 aan P. H. van Eek. 9. Verzoek van de afd. -Leiden van den Ned. Padvinders-B;ond om het gebruik van een 2-tal lokalen van het voormalig Invalidenhuis. 10. Voorstel tot kostelooze overname in eigendom en onderhoud bij de ge meente van een gedeelte van de Wdtte Rozenstraat. 11. Voorstel tot toekenning van een gratificatie aan de ambtenaren ten kaor tore van den gem een te-on t vanger J. v. d. Togt en S. Th. Bfuys, wegens bewezen buitengewone diensten. 12. Voorstel: a. tot aanvulling van hét uitbreidings en vernieuwingsfonds der stedelijke gas fabriek met een bedrag van f 35.000, ten behoeve van de uitvoering van verschil lende werken b. tot vaststelling van den desbetreffen den begrootingsstaat. 13. Voorstel: a. tot het aangaan van een overeen komst betreffende de levering van eleo- trititeit aan de gemeenten Alphen, Oud&- hoorn en Aarlanderveen. b. tot aanvulling van het uitbreidings- en vernieuwingsfonds der electriciteits- fabriek-met een bedrag van f 35.000; c. tot vaststelling van den desbetreffen den begrootingsstaat 14. Voorstel a. tot verkoop van de hand-spuit no. 3 b. tot-wijziging van de verordening op de brandweer van 29 April 1909 (Ge meenteblad no. 6). De brand puit van het Heilige Geesr vf Arme Wees- en Kindei huis Op voorstel van de regenten van het ;H|eilige Geest of Arme Wiees- en Kin derhuis, en na advies te hebben ingewon nen van den commandant der brandweer, stellen B|. en W^ voor, de brandspuit uit het weeshuis te verwijderen en daarvoor in de plaats te brengen de slangemwagemi en de ladder-wagen met springzeil. De regenten van voornoemd weeshuis hebben deze (reorganisatie voorgesteld om tNyee redenen. Ie. Zou een kleiner getal weesjongens 'in geval ,van brand behoeven uit te ruk ken dan thans het geval is. Immers kan,j zooals de commandant Iden regenteni (mee- ideelde, de slangenwagen door 3 of 4, de ladderwagen door 2 jongens bediend wiorden. In het geheel zouden er dan 5 of hoogstens 6 jongens behoeven ,uit te gaan. 12e. Zouden 'de diensten te verrichten !op het terrein van den brand veel minj- fder bezwarend zijn, daar het werk dan grootendeels zal bestaan in het aanvoe ren van (genoemd (materiaal naar ;de plaats van den brand, terwijl de bediening ter plaatse of geheel of althans voor een zeer groot deel door andere personen zal kunnen geschieden. Spuit 3, die door de weesjongens be diend werd, vervalt nu en zal worden Verkocht. De dienst van brandwacht ten raad- huize, welke wordt uitgeoefend door 2 ploegen varf 2 stadswerklieden en welke bestaat in het des nachts bij alarm uit rukken met den kleinen ladderwagen met springzeil, kan nu vervallen. Bv en Wj. stellen voor een" gedeelte van de Witte Rozenlaan, dat door' de eigenaren aan de gemeente ter ovem&- ming wordt aangeboden, zonder eenige kosten voor de gemeente in eigendom en onderhoud bij de gemeente over te nemen. Bj. en |Wj. stellen voor aan de- amb tenaren J. v. d. Togt en S. Th.- B|uys ieder f 150 gratificatie voor eens toe te kennen wegens de door hen bewezen buitengewone diensten gedurenide de on gesteldheid van den kassier-boekhouder ten kantore van den gemeente-ontvanger. Bj. en (Wj. stellen voor in te willi gen het verzoek van de afid. Leiden van den Ned. Padvindersbond, om een 2-tal lokalen van het voormalig Invalidenhuis te mogen gebruiken tegen betaling van een bedrag van f 10 's jaars. Overeenkomstig het voorstel wan commissarissen der stedelijke fabrieken van gas en electriciteit stellen B(. en WJ. voorJ le. tie besluiten tot aanvulling van het uitbreidings- en vernieuwingsfonds der stedelijke gasfabriek imet een bedrag van f 35.000 ten behoeve van verschillende werken, een en ander onder bepaling: f a. dat jaarlijks door de fabriek zal wjortien betaald 4Va pCt. rente van het fdoor haar geleende kapitaal b. dat te beginnen met het jaar 1915 jaarlijks 5 pCt. zal worden bestemd tot aflossing van schuld of kapitaalb el egging 2e. over te gaan tot vaststelling van 'een suppletoiren begrootingsstaat, groot f 35.000. f Bl en W. geven in overweging het pakhuis aan de Lokhorststraat no. 20 te Verhuren aan ,P„ JL van Eek, smid al hier, voor den huurprijs van f100. B. en W|. stellen voor, aan W„ J. Zwetsloot vergunning te verleenem tot het bouwen van een houten schuurtje op het terrein Haarlemmerweg no. 4. FEUILLETON. Het was de bllonde sdhoone, die juist ook met haar moeder de zaall verlaten wilde. 't Is ook een beroemdheid, eene Amerikaansche, die zich door vrijwillige ziekenverpleging zeer onderscheiden heeft, antwoordde de moeder. O, ik herinner mij, daarvan gehoord te hebben. Men zou het haar anders niet aanzien, dat zij tot zulke opoffering gen in staat wasPas op, moeder, hier zijn eenige treden De waarschuwing kwam te l'aat. Me vrouw Schultze struikelde reeds en zou gevallen zijn als niet een krachtige arm haar opgevangen had. Frans Hellbrinck had achter de dames gelóopen in haar onmiddellijke nabijheid. O, ik dankik dank u, sprak sprak Edith hartelijk en zag vriendelijk tot haar helper op. Hebt gij u zeer ge daan, moedertje. Ik vrees van ja, zuchtte mevrouw Schultze en trachtte zonder hulp te staan, Het ging echter niet. Frans Hellbrinck vatte haar krachtig bij den arm en droeg haar meer dan zij liep naar een stoel., Will ik voor de dame een Droschke halenvroeg hij ien ijlde bij Edith'is toestemming vlug de trappen af. Spoedig was hij terughij voerde me vrouw Schultze de hooge trappen af en hielp haar in het rijtuig. Edith's» moeder sprak haar dank uit en een blik uit Edith's sdhoone oogen loonde hem nog beter, toen hij na den koetsier straat en huisnummer te hebben opgegeven, haastig groette. W|ij hadden hen toöh geen drink geld kunnen aanbieden, meende mevrouw Schultze (verlegen, hoewel hij er zoo een voudig (uitzag,» O neen, sprak Edith, dat zou nog bij hem niet ingevallen zijn..... Ziet u, mama, overal die extra-borden over de aanneming der anti-kerkelijke wetten, ging zij voort, in 't voorbijrijden de groote plakkaten lezend, waaromheen zich het volk verzamelde. Eén groote nederlaag voor de Centrumpartij. Baron Behrenberg wilde van avond eenigen tijd ten onzent komen. Als papa hem nu maar niet met een politieke rhapsodic overvalthij doet dat steeds met voor liefde. Het komt mij trouwens voor, dat papa in den laatsten tijd niet meer zoo voorkomend is jegens Biehrenberg als vroeger. Maar als hij van avond komt maak ik in ieder geval muziek, dan kan papa (hem ten minste niet met een tiriumf- rede plagen. XXXIV, Op het solt Dornick ging intusschen het leven eenvoudig zijn gang. Dag op dag, maand op maand, jaar op j^arwas Voorbijgegaan zonder dat voor Magna eenige verandering intrad. Eerst had zij den treurigen toestand moedig het hoofd geboden, daar zij in It diepst haars harten nog wel verwacht te, dat het nu van langen duur zou zijn. Tweemaal had zij den raad van haar ouden geestelijken raadsman van Feld- lious gevolgd en beproefd, den toorn van, haar gemaal te doen bedaren. Moest zij ook haar grondbeginselen onaange tast laten, zij verzekerde hem toch haar liefde en gehoorzaamheid, en had zij beproefd, de liefde in zijn hart te doen 'ontwaken. Beide brieven waren onbeantwoord ge bleven. Toen zij zijne beroeping in het Heerenhuis en zijn vertoeven in Berlijn vernam, zonder dat hij tot haar gekomen was, ontzonk haar den moed, werd haar geestkracht door die harde ontgooche ling gebroken. Zoo moest haar vader te moede zijn geweest! Zijn werkeloos leven was haar toen onbegrijpelijk voorgekomen en nu wat vorderde nu kracht van haar? Het kleine huishouden, waarvoor zij stond, vorderde bij het oud-gediende en beproefde personeel nauwelijks eenige r— ,B. en Wv stellen den Raad voor, aan m/ej. IX J. Nuesink op haar ver zoek eervol ontslag te verleen en als onderwijzeres in de handwerken aan de openbare lagere school 3e klasse no. 7. Voor (de benoeming van twee onder wijzers met veijplichte hoofdakte aan de /openbare lagere school 3e kl. no. 1, ter vervulling van de vacatures, ontstaan tengevolge van de benoeming van den heer J. L. van Leeuwen tot onderwijzer aan de openbare jongensschool 2e klasse .alhier en door het ontslag, verleend aan jden heer J. A. (P, van Leeuwen, stellen ■Bi. en Wi. voor, voor de eerste vacature: 1. K. v. d. Werif, hoofd .der o. 1. school te Sondel (gem. Gaasterland) f 2. G. de 'Boer, onderwijzer aan de o. 1. school 3e kl. no). 1 te Leiden,; 3. J. P|. Paulusse, onderwijzer te Kapelle (bij Goes). Voor de tweede vacature: 1. G. de ■Boer, onderwijzer aan de o. L school 3e kl. noki 1 te Leiden2. K, v. d. ,WierflF,l hoofd der o. L school te Sondel (gem. iGaasterland)3. J,. (P, Paulusse, onder- wijzer te Kapelle (bij Goes). Kerknieuws. Eerherstel. Men schrijft aan de „N. V. Gri": (Het gebeurde op een. onzer Noord- Limburgsche dorpen. Vranre voorouders hadden het beeld daar aan dien weg geplant. Vele geslachten waren sindsdien; het beeld van den grooten Lijder voorbij gegaan, het eerbiedig groetende met een kort schietgebed op de lippen. Toen bra ken tijden aan van zedenbederf on gods dienstige onverschilligheid, en de gruwel der ontheiliging deed zijn werk. Op een morgen zag men het beeld des Gekruisten met gebroken armen en geschonden aangezicht aan het kruishout bevestigd. Was het godsdiensthaat of waanzin, die dit hemeltergend vandalisme gepleegd had? Doch de vrome zin der voorvaderen is Gode zij dank! bij ons Limburgsche volk nog niet ontaard. Plechtig, openbaar eerherstel zou ge schieden. Zie, daar troont te midden van bloemen en licht het gerestaureerde kruisbeeld op het priesterkoor. Een zoon van den arme van Assisië, den heiligen Franciscus spreekt de akte van eerherstel uit. En nu volgt een schouwspel, dat tot tranen roert. In dichte drommen beklimmen de brave dorpsbewoners de trappen van het priesterkoor, naderen het beeld van hun Verlosser en kussen vol eerbied Zijne voeten, zachtjes prevelend: "Lieve Jezus, wij beminnen U. Diat was het protest, eenig 'en grootsch, van een bevolking, die hare traditiën getrouw blijft. Het t ucharistisch congres. Naar officieel gemeld wordt, zal het aanstaande Eucharistisch Congres te Lourdes van 22 tot 26 Juli worden ge houden. Onderwijs. Eindexamens H.B.S. 5-jarigen cursus. De Commissaris der Koningin in Z.- Holland heeft bepaald: 1. dat de eindexamens der H. B. S. met 5-jarigen cursus in de provincie Z.- 'Holland in 1914 zullen worden afgeno men door $rie dubbele eommissiën, (welke ter onderscheiding zullen worden ge noemd de Je, de 2e ;en de 3e commissie; 2. dat de le commissie zal zitting.hou den te Dordrecht, de 2e commissie te pelft en de 3e commissie te Gouda; 3. 'dat de 3e commissie zal afnemen dd eindexamens der JL B[, met 5-jarigen) cursus te Leiden, Gouda en Voorschoten. Voor de 3e commissie zijn o.a. be noemd: tot voorzitter, tevens lid, dr. S.Sm Hoogstra, directeur der H. B|. S. te Gou da; tot ondervoorzitter, "tevens lid, Wi. Draaijer, oud-leeraar der H:. B\. S. te Leiden en leeraar aan de bijzondere H. ;B(. S^ te Voorschoten; tot leden: W,. A. (Pliets, S. J. Vroman, dr. J,. JL Hoving* jS. Vm Hleyningen, J. H(. v. d. Bosch eri J. 'Hjj ,v.. d. Voort, leeraren aan de H,. B|. S. te (GoudaWi. Massink, p. M. Kosters,' inmenging van haar kant Donmick had bovendien den rentmeester de regeling der zaken >en de opperste Heiding van alles opgedragen: Onderdanig gaf deze steeds te kennen, dat de graaf het hem tot plicht gemaakt had, alle wenschen der gravin op te vollgen, maar zij on dervond maar all te zeer daarbij, van den goeden wil' der onderhoorigen af te hangen. Magna was eenerzijds te trotsch, daar over aanmerkingen te maken, anderzijds had zij ook spoedig geen Wenschen meer. Haar omgeving was haar onverschillig geworden. Zij zag nauwelijks'meer naar den bloeienden tuin, naar de schoonheid van het huis, die haar eens zoo verheugd hadden. De opvoeding van den kleine was de eenige bezigheid, waaraan zij zich met eenige opgewektheid wijdde. Diby was een zwak kind, dat in den aanvang veel lichamelijke zorgen vereischte; gaande weg werd hij sterker; zijn geestelijke ontwikkeling ging echter slechts lang zaam, hoewel Magna zich daaraan on vermoeid met liefde en ernst wijdde. Maandelijks zond zij door tusschenkomst van den rentmeester tijding van den zoon aan diens vader, opdat deze ten minste aan den bes taanden band zou blijven denken. De knaap hing haar met groote liefde dr. J.jM.Ruys en J.Kunst, leeraren aan («Je HL j]Et S. te Leiden, de "beide laatst genoemden tevens leeraren aan de bij zondere 1% (B. S. te Voorschoten; mr. <P. M. von Baumhauer, leeraar aan de (H). JBj (S. te Leiden en aan de 1 e H. B. met /5-jarigen cursus te 'sGravenhage; Jdr. Mj J. de Bjoer, leeraar aan de lö (Hi. Bu S. met 5-jarigen cursus te 's Gra- yenhage en aan de bijzondere Hr B|. S. te Voorschoten,P!h. J. Stok, leeraar aaq (de 2e H. B,. S. Tnet 5-jarigen cursus te 's Gravenhage en aan de bijz. JL Bf. S. te Voorschotendr. S. Krüger, directeur der R.-K. jH. E). S. te Katwijk a. 4. Rïjh- Rechtszaken. Haagsche Rechtbank. Die Haagsche Rechtbank veroordeelde H. B. en J. Bi., beiden werklieden te Leiden, de eerste wegens vernieling en huisvredebreuk, de tweede wegens vernieling, door beiden .gepleegd in de groentenzouterij aan de Langegracht aldaar, de eerste tot f 10 boete, sub sidiair 10 dagen hechtenis, de tweede ot f 5 boete of 1 week tucfhtschoou De rechtbank bekrachtigde het verstek vonnis, (gewezen tegen J. H. P. K. te Is-Gravenhage waarbij hij in hooger be- oep werd veroordeeld tot 8 dagen hech tenis, wegens jachtwet overtreding te Wassenaar gepleegd. Verduistering. Wegens verduistering van een bedrag van f27.62 had zich eveneens voor "cle Rechtbank te verantwoorden zekere B. H. los-werkman te Leiden. Deze man, die reeds vroeger tweemaal' opgezonden werd naar de werkinrichting te Veenhui- zen, was te Leiden werkzaam bij den Brandstoffenhandelaar y. d. Most van Speijk. Op 19 Januari zond deze hem inet het geld naar de gasfabriek om cokes te halen maar hij keerde niet te rug. Bij onderzoek bleek, dat hij er met het geld van door was. De heer y. d. Most van Speijk deelde mede, dat hij bekl'. meermalen met geld uitzond, en dat alles dan goed ging, Bekl. kon geen reden opgeven waarom hij de daad bedreef. Het O. M. vorderde schuldig verkla ring aan verduistering en veroordeel'ing tot 3 maanden gevangenisstraf. 'Bekl.'s verdediger mr. de Clerq re fereerde zich aan 't oordeel van de rechtbank. Wederspannigheid. Ter zake wederspannigheid tegen een agent van politie, die hemop 14 Januari wegens dronkenschap wilde arresteeren, vorderde het O. M. bij verstek 3, weken gevangenisstraf tegen den werkman WL v. E. te Leiden. Mishandeling. Die Katwijksche Visscher C. van D. stond terecht wegens mishandeling van zekeren C. Varkevisser mede wonende te Katwijk. Bekl'. heeft dezen op 1 Januari j.l. met een nffes geslagen, gesneden en gestoken .terwijl hij hem in de Tramstraat te Katwijk ontmoette. Varkevisser als getuige gehoord ver klaarde, dat hij vroeger al eens onge noegen imet bekl. had, dat was gekomen over een biljardqueue. Op Nieuwjaars avond stond hij in de Tramstraat voor een winkel! te kijken toen bekl. op hem af kwam en met het mes te lijf ging. Hij werd bloedend verwond heeft er lang last van gehad en is nu nog pijnlijk. Zekere van Duijvenvoorde heeft de mis handeling gezien, hij zag bekl. reeds op 20 meter afstand aankomen «met 't mes in de hand. Beklaagde beweerde dat hij uit zelf verdediging heeft gehandeld, daar m-en hem aanviel. Zoowel Varkevisser als v. Duivenvoorde ontkenden dit ten stel ligste. De Officier van Justitie het ten laste gelegde bewezen achtend vorderde ver oordeel'ing tot 6 maanden gevangenis straf op grond dat de rechtbank .ge- Aroonlijk nog al milde straffen oplegx waar het mishandeling .met een mes be treft aan, doch was nu aan de eerste leer jaren ontwassennieuwe onderwijskrach ten moesten optreden. Daardoor werd Magna's werkzaamheid ook jegens haar stiefzoon overbodig en verslapte haar wilskracht steeds meer. In 't begin had zij door dagelijksche beweging in de frissche lucht haar in nerlijke onrust trachten te bedaren; maar ook woud en veld bezaten geen bekoring meer voor haar; ook daar volgden de onaangename gedachten haar op den voet. De bezoeken in de nabuurschap had zij geheel opgegeven. Hoe kon zij, een verlaten vrouw, bij anderen optreden. Zij wist dat velen haar veroordeelden en zij kon zich niet recht vaardigen. De vragende blikken kwelden haar. Om denzelfden reden was haar het verkeer in het dorp onaangenaam. De heden hadden haar vaak onbewimpeld hun medelijden uitgesproken, hadden op naive wijze haar meenen te troosten, als izij den (graaf veroordeelden (én nieuws gierige vragen naar zijn terugkeer stel den. Dat had haar geduld uitgeput; zij deed sindsdien nog slechts door tus schenkomst van derden haar gaven aan de arme dorpelingen toekomen. (Wordt vervolgd.)

Leidsche Courant | 1914 | | pagina 3