BUITENLAND. BINNENLAND. Uit Stad en Omgeving. 5e Jaargang No 1341. Bureau OUDË 8INQEL 54, Lr EI D> ES M. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAO, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAOEN DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Lelden 0 cent per week ƒ1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.3Ö per kwartaal. Franco per post 1.50 per kwartl *L Afzonderlljke nwmmera 2VD cent, met OeYHushreerd Zondagsblad 5 cent. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels 0.75, elke regel meer r3 cent Ingezonden mededeelingen van 15 regels 1.50, elke regel meer 30 cent. met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Oroote letters naar plaatsruimte. Kleine AdvertentiÖngevraagde betrekkingen, huur en verhuur, koop en verkoop (geen handels-advertentiën) 1—5 regels 25 cent, (cderc regel meer 5 centaangebodftü betrekkingen 15 regeh 50 cent. Iedere regel meer to cent. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. Kentering. Een keer te meer is gebleken, dat inds Juni des vorigen jaars reeds een [entering is ingetreden Onder de kiezers, [itmaal bij de Statenverkiezing in het ieldersche district Oldebroek. Terwijl daar bij de periodieke verkie- ingen des vorigen jaars de twee vrij- innigc candidaten bij eerste stemming ekozen werden, resp. met 2389 en 2076 temmen, terwijl de aftredende rechtsche itatenleden 2043 en 2000 stemmen ver- ierven, werd nu de rechtsche candi- aat, burgemeester baron Van Sytzama Christelijk-Historisch), bij eerste stem- ning gekozen met 2441 stemmen tegen 038 op den liberaal en 231 op den ociaal-democraat. Geen geringe ommekeer, nietwaar? Al oegt men de roode stemmen bij de lauwe, dan nog blijft onze man 172 temmen voor. Natuurlijk wordt van links getracht van e beteekenis dezer verkiezing wat af te nabbelen, o.a. door te ibeweren, dat men an de politieke gevoelens des heeren ytzama „nog zoo weinig wist". Nu ïoet men weten, dat bij deze verkie- ng van weerszijden een voor die treek zeldzame propaganda werd ge laakt. Mannen als Rutgers, Ankerman Schokking van rechts, en Die Jong, Itto en Heeres van links, kwamen in et district spreken, terwijl bovendien it van kleinere goden het geheele dis- ict bewerkten, 't Spreekt vanzelf, dat p die wijze de persoon van den recht- hen candidaat wel voldoende in 't licht zijn gesteld, zoodat bovenstaand argu- ent gerust ter zijde kan worden eschoven. Zoo geeft ook deze tusschentijdsclie irkiezing ons reden tot verheugends, 'e behoeven allerminst te „desespe- ieren". En nog iets anders leert zij ons. Waar de meening der kiezers in zoo irten tijd kan omslaan, gelijk nu al eermalen bleek, is het daar niet ge- enscht, dat een lichaam bestaat als de erste Kamer, welke een meer bezonken irakter vertoont dan de zoo licht om zetten Tweede? Wie onbevooroordeeld onze Staatsma- line bestudeert, moet inderdaad hare imenstelling prijzen. ALGEMEEN OVERZICHT. „Alea jacta est, de teerling is gewor- cn". De beslissing in de Home-rule-kwestie in het Lagerhuis gevallen. Niet langs lijnen van geleidelijkheid", maar tegen t onverzettelijke oppositie van de unio- sten in Lager- en H oogerhuis, en mo- slijk tegen het wapengeweld van de iverzoenlijke Ulstermen in, zal de nancipatie van het „groene Erin" moe- geschieden. Lagerhuiszitting, waarin deze be- issing' is gevallen, is betrekkelijk kort ftveest. Met het bovenstaande is heel resultaat weergegeven der zitting, emet zooveel spanning en met zooveel 'gewondenheid 'tegemoet gezien een be- issing bracht, die van" te voren reeds 1st stond en noodzakelijk volgen moest. Want uit de redevoeringen, door Bo- 'r Law en sir Carson gehouden, blijkt aar al' te duidelijk, dat de [Unionistische 'ders todi onverzoenlijk waren en van !en ingaan op éénige concessie wil- !n weten, dat zij onveranderlijk vast- dden aan hun eischenUlster voor tijd en in alles los van de toepassing! In Home-rule. En daarbij toonde de officieel'e leider er unionisten zich zelfs nog scherper 1 onverzoenlijker dan de eigenlijke lei- der Ulstermen. Maar ook hij bleef j" slotte op zijn star, onverzettelijk ^ndpunt staan. Bonar Law eischte van J beginnenieuwe verkiezingen of een ««fendum. Eigenlijk is dus de Lagerhuiszittirug vrij nuttelooze comedie geweest, on- js de geweldig opgeschroefde be^ j nis door de meeste unionistische er aan gehecht, alsof het een historische zitting zonder voorbeeld bij na mezen zou. Alleen heeft Asquith de gelegenheid gehad om te laten zien, hoe ver hij in verzoeningsgezindheid en toe gevendheid gaan wilde en hoezeer hij bereid was te streven naar een vredelie vende oplossing. Dat is het eenige prac- tische feit, dat ten slotte de zitting nog gebracht heeft. Redmond, de leider der nationalisten, verklaarde dat zijn partij met de con cessies, door Asquith voorgesteld, mee ging. Het motief, dat hem daarbij leidde, was de overtuiging, dat voor er zes ja ren verloopen zouden zijn, het Iersche parlement zich zoo gematigd en zoo toe gevend zou hebben betoond, dat zelfs voor dien tijd de afgescheiden Ulster- menschen verzoeken zouden om de ze geningen van d.e Home-rule te mogen jdeelen. Van den anderen kant verklaarde de leider der onafhankelijke nationalisten, O'Brien, dat voor zijn groep de voor stellen, door Asquith gedaan, niet aan nemelijk waren. Hij bleef aandringen op een doorvoeren van de Home-rule-bill zonder eenige verzwakking of uitzonde ring. Een oorlogje is uitgebarsten op den Balkan, een merkwaardige strijd tusschen twee niet bepaald gelijksoortige grootheden Oostenrijk enMontenegro zijn met elkander in botsing geraakt. Aan de grens van Bpsnië en Monte negro ligt een plaatsje, Metalka ge naamd, hetwelk door de Donau-monar- chie tot zijn gebied wordt gerekend. Servië heeft het indertjjd willen in palmen, maar zag daarvan, na een waari schuwing af. Maar de Montenegrijnen hadden het toch bezet en toen een afdeel'ing Oos- tenrijksche grens jagers den weg bij Me talka langs wilde gaan, werd hun daar toe door een Montenegrijnsch luitenant met een patrouille het recht ontzegd. Een Bosnisch ambtenaar begaf zich daarop naar Metalka en verlangde dat de Montenegrijnen zich zouden terug trekken. Dezen weigerden en daarop werd het betwiste gebied door de Oos tenrijkers genomen, waarbij één Monte negrin werd gedood en vijf gewond, waaronder drie zwaar. Dat h eeft geholpen, want nu spreekt in een schrijven aan de Bosnische auto- riteiten een Montenegrins Che collega zijn' spijt over het gebeurde uit en ver zoekt bijlegging. Over den aanblik, die Rome bij de algemeene ftaking gisteren bood, meldt de Romeinsche cor respondent van het „Berl. Tagebl." het volgende „Het beeld, dat Rome gistermorgen bood, was werkelijk zeldzaam. In de met afval en vuilnishoopen „versierde" straten ook de straatvegers staken heerscht een doodsche stilte. Alle winkels heb ben de gordijnen neergelaten en geen enkel bureau is geopend. Men hoort noch het bellen der electrische trams, nodi het waarschuwend geroep van de duizenden koetsiers, die Rome anders bevolken. De wandelaars worden niet ieder pogenbiik verschrikt door de voor- bijsuizende automobielen nooit voelden zij zich zoo veilig in de Eeuwige stad hls nu. Reeds in de eerste morgenuren stroom den duizenden menschen naar de aan den voet van de Monte Pincio gelegen Piazza del Popolo, waar de door de autoriteiten eerst verboden en daarna weer toegestane massa-protest-meeting tegen het slechte bestuur der hospita len gehouden werd. Op de Piazza del Popolo bewoog zich een onoverzienbare menschenzee, en een eindelooze zwarte lijn golfde van het Corso naar het kapitool', zwart van men- scbengewemel'. Men kan zeggen, dat geheel Rome aan deze reusachtige demonstratie deel nam. En daarbij heerschte .overal' een voorbeeldige rust en orde en de talrijke militaire ,afdeelingen/ welke in de zij straten van het Corso opgesteld waren, schenen geheel overbodig. En over deze Romeinsche algemeene staking straalde de wonderbaarste zon- nepracht, welke de duidelijke hemel kan schenken. i Nog wordt 'gemeld dat het werk thans weder hervat en de rust hersteld is< Volgens officiëele mededeelingen uit St. Louis zijn bij den brand in de Missouri Athletic-Club zes personen verbrand, een dertigtal' werd zwaar gewond en 27 personen werden min of meer gekwetst. Eerst na twaalf uren werkens was de brandweer het vuur meester. Hoe de brand ontstond, is nog niet met zekerheid bekend. Eenerzijds heet het dat het vuur ontstaan is in de eeit- zaal van de derde verdieping, anderzijds vermoedt men dat dieven, die een brand kast wilden forceeren, de catastrophe veroorzaakt hebben. Onmiddellijk voor het uitbreken van den brand hoorde men een ontploffing. De directeur Mangitt ontdekte het vuur dat zich in enkele oogenblikken over een viertal verdiepingen uitbreidde. De. personen, die zich in de hooger gelegen verdiepingen bevonden, konden langs de trappen en de lifts niet meer ontkomen.' Drie personen sprongen op straat en vielen 'te pletter. Twintig mannen red den zich uit de vierde verdieping door beddelakens aan elkaar te knoopen en daarlangs op naburige daken af te glij den. De meeste geredden danken hun leven aan den heldenmoed van den telefoon- klerk, aie niettegenstaande zijn cel door vlammen was omringd, alle gasten tele fonisch wekte. Lentewolken! Z,e drijven aan den he- mell der politieke verhoudingen tusschen Rusland en Dultschland Wiant al' behandelt de „Berliner Lokal Anzeiger" in een blijkbaar van regee- ringswege geïnspireerd artikel' de leger- versterking van Rusland (waarvan de Duitsche iregeering „alles afwist"!) en bagatelle het blad verklaart toch als „van ernstige aard" de voortdurende' ge- wetenlooze ophitsing van de publieke opinie in alle kringen en ^standen van Rusland, welke ophitsing tengevolge zou kunnen hebben, dat er aan het geduld der (Duitschers leen einde komt. Het bijna eenstemmige protest van de geheele Duitsche pers tegen de even woeste als onsmakelijke beleedigingen en valsche voorstellingen, die jarenlang tegen Duitschland gericht worden, is, zegt de „Anzeiger" een teeken dat met een dus danige verandering in de stemming der Duitschers rekening gehouden moet wor den. En deze schrobbeering aan het adres der (Russische pers, „tot wier peil 'de Duitsche nooit zal afdalen", krijgt des te meer beteekenis, wijl de klacht geuit wordt dat er „in Rusland tegen de hou ding van een gewetenlooze pers geen voldoende tegenwicht schijnt te be staan", een omstandigheid welke, zegt het artikel', „ons dikwijls met zorg ver vult". Met andere woordende regee ring te Sint Petersburg staat tegenover de pers machteloos, ofwel wat aan nemelijker is zij laat door de pers den anti-Diuitschen geest en de anti-Duitsche agitatie, willens en wetens, met opzet, voeden. Deze klacht van Berlijn in de rich ting van Sint Petersburg klinkt als ieen verwijt eneen waarschuwing GEMENGD. i Een der Atheensche bladen deelt een mondelinge inota mede van de Oos- tenrijksche en italiaansch egezanten,waar in gezegd wordt, dat de mogendheden besloten hebben, aan Albanië alge- heele gelijkheid te waarborgen wat godsdienst en taalgebruik betreft. Die twee landen zijn van meening, dat de grenswijziging, met den Griekschen minister-president Venizelos overeenge komen, na de ontruiming van Albanië zou uitgevoerd worden. De grenswijziging, welke in Caza en Koritza was gevraagd, werd verworpen. De beide regeeringen waren bereid, de andere wenschen van Griekenland be treffende de inlijving vainZuid-Albaneezein bij de Albaneesche gendarmerie in over weging te nemen en ze den vorst van Albanië aan te bevelen. De Italiaansche ministerraad, giste ren om tien uu/r begonnen, was om kwart voor elf geëindigd. De ministers hebben besloten af te treden ingevolge den politieken toestand. Giolitti is om elf uur naar het paleis gegaan, waar hij den koning het ontslag van het kabinet heeft aangeboden. iEen officieele nota deelt mede, dat er buitengewone maatregelen zijn genomen tot herstel van den nor malen toestand in den staat Ceara, daar met de gewone middelen het gewenschte resultaat niet is bereikt. In den nacht vaju 2 op 3 Maart werd het noordoostelijk gedeeite van Ma dagaskar geteisterd door een cycloon. Er werd belangrijke schade aangericht. Een groot aantal gebouwen werden ver nield of beschadigd. Ziestien inlanders verdronken. De gezantschappen van Frankrijk en Engeland hebben een nota gericht aan Servië, waarin zij eischen, dat dit land aan de Banque Ottomane de 680.000 frs. zal teruggeven, die in beslag zijn genomen bij de inneming van Monastir door de Serviërs. Te Baden, in het kanton Aargau, is op 77-iarigen ieeftiid overleden baron Buzycki von Rosen worth. Deze behoorde eertijds tot een der rijkste en meest aristocratische Poolsche famües en was zelfs verwant met de Romanoffs. De baron heeft een zeer avontuurlijk leven gehad. In 1863 nam hij deel aan- de Poolsche revolutie tegen Rusland en toen deze mislukte, vluchtte hij, zonder een cent op zak, naar Zwitserland, ter wijl zijn vrienden en bloedverwanten naar Siberië werden verbannen. Geheel zijn fortuin werd verbeurd ver klaard en van millionair werd de baron gewoon werkman in een fabriek te Neu- hausen, waar hij een rijksdaalder per dag ontving. Na verscheidene j'aren aldus zijn brood verdiend te hebben, ging hij met zijn bescheiden spaargelden naar München, waar hij beroofd werd en bijna van honger stierf, terwijl hij zonder werk was. In 1887 werd de baron bewaarder van het Poolsch nationaal museum te Rapperschwyl, bij Zürich, in welke functie hij tot zijn dood werkzaam was. R. K. Vereeniging van'Sigaren- fabrikanten. De aangekondigde vergadering van bo vengenoemde vereeniging heelt gister middag plaats gehad te Den Haag. De voorzitter, de heer J. A. Donker te Gou da, opende de vergadering met den Christelij'ken groet en verheugt zich een grooter getal heeren te zien dan den vorigen keer. Hij spreekt er zijn spijt over uit, dut er verscheldener» afwezig zijn, om welke reden dan ook. Deze zouden nog eens hebben kunnen verne- m_n, welke redenen ons nopen als Ka- tlulieke patroons ons te vereenigen op Kutholieker., principieelen grondslag. De voorzitter reept allen het welkom toe en verzocht den se<Eetads v?te doen van de notulen der opricnt.ngsvergade- ring, welke daarna werden goedgekeurd. Nu volgen de mededeelingen, waaruit zich een animeerend en vruchtbaar debat ontspon. Als orgaan van de vereeniging werd aanbevolen het 'Patroonsblad, welke keuze gestemd werd. Tot naam hee.lt de jonge vereeniging gekozen ,R. K. Noor delijke Bond van Sigaren- en Tabaksfa brikanten. Die voorzitter sloot de vergadering na een opwekkend woord met den Christe- lijken groet. Schandelijk. Met instemming en aansluitend protest nemen wij uit de „Maasbode" het vol gende over: „Dezer dagen liet de „N. R. Ct." in haar 'feuilleton een bespotting van God toe, welke .„de Standaard" terecht ver oordeelt als een „hemeltergende Gods lastering". „Ook wij hebben met diepe veront waardiging en afschuw die schandelijke passage gelezen; maar, meenend, dat het overdrukken van zulke schandtaal in ons blad aanstoot zou geven aanv onze le zers, dat zelfs de signaleering er van in verkeerde richting kon werken, hebben wij ze van ons geworpen met de eerher stellende bede: geheiligd zij Uw Naam! „Nu echter „de Standaard" alle or ganen der pers, die met haar zulk een Godslastering verafschuwen, dringend uitnoodigt om'te protesteeren, verklaren ook wjij luide en krachtig, een dergelijk ergerniswekkend bedrijf van de „N. R. Ct." streng te veroordeelen. „En we vragen wederom aan de Rjoom- sche lezers van de „N. R. Ct.", of ze het met hun geweten kunnen overeen brengen, een blad, dat er niet tegen opk ziet, zulke godslastering op te nemen, in huis toe te latenof ze zulk een blad, dat nu al voor dc zooveelste maal ons krenkt en beleedigt in hetgeen ons het heiligst is, mogen blijven steunen met huri abonnementsgeld en advertenties „Met voldoening melden wïj, dat een onzer abonné's tot eerherstel een gift voor een goed doel ons toezond." Alg. Bond v. R. K. Kiesvereenigingen. Abusievelijk werd gisteren als datum voor de vergadering van den Algemee- nen Bond van R. K. Kiesvereenigingen 25 April genoemd. Bedoeld werd 25 Mei, daar de statuten voor gewone om standigheden het houden der jaarverga dering in Mei voorschrijven. Üe artsen en de ziekenfondsen. Maandagavond i? te Alkmaar een ver gadering gehouden, die was bijeenge roepen door de Landelijke Federatie ter Behartiging van net Ziekenfondswezen. Er waren tegenwoordig de besturen van 24 bonden en vereenigingen. De voorzitter der federatie zette den toestand van het ziekenfoindswezen te Alkmaar uiteen. Besloten werd een nieuw ziekenfonds te Alkmaar op te richten^ geheel onder leiding staande van de ver zekerden zeiven. Er werd een commissie benoemd, be staande uit personen van verschillende richtingen. Deze commissie kreeg de opj- dracht, een grootc vergadering voor te bereiden, die gehouden zal worden op 24 dezer te Alkmaar. Als spreker zal dan optreden dr. 'Hofman, R. K., arts te Gou da en verder zal gevraagd worden bet Tweede Kamerlid J. H,. Schaper. Statenverkiezingen in Gelderland. IWYCHEN. Voor de verkiezing van een lid voor de Provinciale Staten voor het district Wychen (vacature-wijlen Jhr. G. J. J. J. M. Dommer van Rolders- veldt), zijn gisteren olficieel candidaat ge steld dc heeren Wi. Overmars, burge meester te Ewijk, (R. K., candidaat der Katholieke Kiesvereeniging) en J. A. H. Steinweg, burgemeester te Heunien (R. K.). ZUTPHEN. Blij de gisteren gehou den stemming voor een lid van de Pro vinciale Staten voor het district Zutphen, verkregen de heeren Bj. van Krimpen (V.D) 2003, Mr. J. Ver Loren van The,- maat (A. R.) 1575, en F. Gies (S.-D.) 955 stemmen, zoodat herstemming moet plaats hebben tusschen de heeren B. van Krimpen en Mr. J. Ver Loren van The- maat. OLDEBROEK. Bij de gisteren ge houden stemming voor een lid van de Provinciale Staten voor het district Olde broek (vacature-Van Asch van WijcL), verkregen de heeren T.,Fikse Bz. (lib.), landbouwer te Oldebroek 2038, Mr. M. P. D. Baron van Sijtzama (anti-rev.), bur gemeester van Oldebroek, 2411, en L, M, Hermans (S.-Di.) te Arnhem!, 231 stemmen, zoodat gekozen is Mr. M. .P|. Di. Biaron van Sijtzama. KORTE KRONIEK. Gistermorgen zijn 60 sigarenmakers, leden van den Katholieken Sigarenma- kersbond, in Dien Bjosch aan het werk gegaan. Zondag werd, naar De Tijld meldt, in alle R. K. kerken te Arnhem een schrijven voorgelezen, waarin de geeste lijkheid de geloovigen ernstig [waarschuwt voor het bezoek aan dansgelegenheden in het algemeen en het deelnemen aan som mige dansen in het bijzonder, als zijnde gevaarlijk voor het behoud der reine ze den. Tevens werden de vrouwen ver maand, zich vooral zedig te kleeden. LEIDEN, 11 Maart. Geloof en Wetenschap. Voor de leden van Geloof en Weten schap t rad gisteravond als spreker op de heer Th. Vianen, hoofdredacteur van de „N. L. Koerier", die als titel zijner lezing had gekozen„Leeke-gedachten over Ka tholieke sociale actie". Met een verwijzing naar wat pater Lippens S. J. in zijn verleden jaar ver schenen werk over de psychologie van de Jezuietenorde noemt „Dde Mystiek der That", stond spr. midden in de be handeling van zijn onderwerp.

Leidsche Courant | 1914 | | pagina 1