BUITENLAND. BINNENLAND. 5e Jaflrjrang No 1340. Bureau ÜUDE 8INQËL. 54, tEIOEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BI.AH VF.RSCH1JNT EI KEN OAO. UITOEZONDERD ZON- EN FEESTDAOEN DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met ÖRATIS POLIS Ongevaflen-versekering het QEILLUSTRfcfiRD ZONDAGSBLAD voor Ufcfc» 0 <mtf par w®ek ƒ1.10 per kwartaal; Nj on«e agenten K) eent per Wéefe, ïJÖ pm kw&fteai. Pfflööö per poet 1JO per kwaarèr^L A&owtSesllpBs HSMKSBSTO JV0 seat, met C&effllfoss&egftS S Wt De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels 0.75, elke regel meer TS cent Ingezonden raededeellngcn van 1—5 regel» 1.50, elke regel meer 30 cent met gratU bewijsnummer. Bfj contract aanzienlijke korting. Qroote letters naar plaatsruimte. Kleine Ad verten ti Sngevraagde betrekkingen, bettr en verhuur, koop eti verkoop (geen handels-advertentfön) 1—6 regels 25 eont, Iedere regel moor ft cast bel rekkingen 1—6 rugate 80 cêuè, tedosm ra@eA moer 2© eetsL Douwes Dekker enz. Sinds de hardhandige wijze, waarop Senator Van Kol in Het Volk den heethoofdigen Douwes Dekker, welbe kend door zijn Indische ophitserijen, iai den hoek duwde, is in genoemd blad nog heel wat geschreven over de zaak der Indische „bannelingen,". Een dezer, de heer Soewardi, ging te keer tegen Van Kol, die 't ook met meerdere „par- tijgenooten" aan den stok kreeg, terwijl Schaper het blad „Express" te lijf ging. Aan dat gekrakeel wil thans boven meester Troelstra een einde maken met een artikel, „Terug naar het zakelijke", welk zakelijke blijkt te wezen de meer- besproken „verklaring" der drje In dische partijgangers verklaring, die thans, gegoten in den vorm van een re quest aan den Gouverneur-Generaal, ein delijk het licht mag zien. 't Is een vrij tam stuk, waarin de be langen der Indische bevolking zoodanig worden ontvouwd, dat ieder zich daar wel mede kan vereenigen, en aan 't eind waarvan adressanten verklaren, „dat zij, naar aanleiding van enkele artikelen ien uitdrukkingen, door hen geschreven, die in tegenspraak zijn of schijnen, met bo venstaande beschouwingen door de om- dervinding geleerd, verklaren, indien hun het vrije verblijf in Indië weder mocht worden vergund, in den geest dier be schouwingen hun arbeid aan de verhef fing van hun volk, aan de verbroedering der rassen en aan de beschaving te zul len voortzetten." Douwes Dekker c.s. halen dus bakzeil en krijgen nu van deni heer ,Troelstra de verzekering, dat de sociaaldemocra ten hun „vrienden en bondgenooteni zul len zijn, zoolang zij staan opj demi bodem dezer verklaring." Daar boffen ze bij! De heer Troelstra beseft intusschen ook wel, dat de drie, nu wat getemde heethoofden vroeger te veF zijn gegaan, wat hij tracht te vergoelijken met de be kentenis, dat Douwes Dekker „door ons d. z. de socialisten niet mag wor den verketterd wegens enkele uitingen van revolutionnaire onrijpheid, omdat ieder onzer, Van Kol inkluis, Vliegen, Schaper en schrijver dezes niet uitgezon derd, zich een ruim twintig jaren her is te buiten gegaan aan daden, plannen of woorden, waarvan hetgeen Douwes Dek ker nu en dan schreef slechts een zwakke navolging schijnt Wje van ons de ergste zondaar in dezen was, wagen wij niet te beslissendat onze bezadigde en nuchtere vriend Van Kol toen niet tot de meest- bezadigden behoorde, zal men wel willen gelooven." We zijn benieuwd of de heer Van Kol dit allemaal maar zal slikken van den bovenmeester, die op een andere plaats in zijn artikel spreekt over „Van Kolsche slordigheid" in 't produceeren van cita ten. 't Is tegenwoordig geen genoegen, partijgenoot van den heer Troelstra te mogen zijn. Pas heeft deze den „Bpnd FEUILLETON. io4) MAGNA. Onze tegenstanders barstten van toorn, dat een, die naar alle regelen der afstamming tot de zwarten moest be- hooren, als onze vereerde graaf hier, de zen zoo geheel verloochende, zeide Dornick's begeleider weder. Deze wetsontwerpen zijn ook van verre strekking, dat zal niemand ontken nen, sprak Dornick gewichtig, zich den baard strijkend. (Die verscherpte kansel- Paragraaf en het rescript over het gods dienstonderricht in de scholen kan den heeren niet bevallen. De voornaamste beteekenis der nieuwe wetten ligt hierin, dat zij bewijzen, hoe vastbesloten men voortschrijdt. Maar zij willen den 'kamp. be grootste vreugde komt echter nog, als de wetten op den burgerlijken stand en net burgerlijk huwelijk aan de orde ko- n^n, sprak de ander. Diat zal een Hiexen- ath geven! Als uw kerk vergeef m'j> Dornick, 'tis oude gewoonte, ik mcen de Roomsche dezen stoot door staat, dan blijft ons niets over dan weder Hoomsch te worden, en ik denk, dat wij net er wel op kunnen, wagen. Wat denkt flj? vroeg hij lachend. Frans Hellbrinck, die niet ver af stond, van Ned. Onderwijzers" hardhandig op zijn nummer gezet, of „onze vriend Van Kol" krijgt een beurt. De drie Indiërs mogen met de tegen woordig zoo licht prikkelbare natuur van hun leider wel rekening honden, terwijl zij ter leering goed zullen doen het ko mende congres der „S. IX A. P." te gaan bijwonen. Dan krijgen zij heel 't inwendige van „de" partij te zien. ALGEMEEN OVERZICHT. Over de aankomst van den Prins von Wied meldt de correspondent van het „Berl. Tagebl." in Durazzo het volgende: Bij stralenden zonneschijn hebben vorst Wilhelm en zijn gemalin Zaterdag middag hun intocht in de stad gedaan. Om 2 uur 15 kwam het jacht „Taurus" geëscorteerd door het internationale ka der, op de reede van .Durazzo aan, be groet door de saluutschoten der artille rie en de stormachtige toejuichingen der bevolking welke zich langs de haven verdrong. Essad Pacha en de ministers der voorl'oopige regeering begaven zich daarop aan boord van de „Taurus", en om 3 ttur kwamen de vorst en de vorstin onder hernieuwde saluutschoten der schepen en der artillerie aan land. Die schepen hadden all hun vlaggen uitgestokenbont woeien de wimpels over de blauwe AdriatisChe Zee, de wachtschepen losten saluutschoten, de klokken luidden, de muziekkapellen hie-: ven de nationale hymne aan, 'de deputaw ties ziongen met ontroerd enthousiasme vaderlandsche liederen. Het Italiaansche lid der internationale Cointröle-lcommissie begroette het vorsten paar op de landingsplaats, waar een ba taljon van de internationale troepen was Opgesteld. Dan werden de uit Skoetari naar Durazzo gekomen commandanten van het internationale detachement, de consuls en de geestelijkheid aan den vorst voorgesteld. „Ik verheug er mij zeer over, dat ik gekomen ben, zeide deze. Leve Albanië De gendarmerie had zich langs den weg naar het slot in twee rijen Qpge-I steldde menschen strooiden bloemen en langzaam reed het vorstelijk paar naar het paleis. Geestdriftige jubelkre ten begeleidden henin dichte massa's stond het volk om de konak van zijn eersten vorst geschaard. Een diepe ernst lag over het gelaat van den vorst, de vorstin echter straalde van vreugde. Vriendelijk knikte zij de oude Albaneezen toe, die haar met geest driftige begroetingen verwelkomden. Herhaaldelijk moesten de vorst en vor stin op het balkon van hun paleis ver-- schijnen, om de menigte voor de ^geest driftige ontvangst te bedanken. Openbare kampspelen werden daarna uitgeschreven en het agentschap van de Italiaansch-'Albameesche maatschappij had dit onderhoud gehoordi, doch was eenigermate verstrooid door dien aanblik der schoone blondine, die nog altijd zijn aandacht geboeid hield. De jonge dame wendde zich nu van de schilderij af. Zjij wilde tot haar moeder terugkeeren, doch de menigte drong zoo, dat zij er niet door kon en onmiddellijk naast graaf Dornick kwam te staan. Een oogenblik zag deze vragend tot haar op, om haar daarna te groeten. Ik weet niet, of u zich mijner nog herinnert, „gnadiges Fraulein", begon hij eenigermate vertrouwelijk. i Waarom niet, graaf Dornick? Gij waart vroeger jin iBJrückhoven yaak genoeg bij ons. Ik vroeg mij ook al af, of u mij wel herkennen zoudt. De gedaanteveranderingen, van jonge dames vermag zelfs de trouwste herinne ring niet te volgen, antwoordde Dornick met een bewonderend-en blik op haar gracieuse verschijning. Uw vader heb ik reeds eenige malen begroet en ik zou niet verzuimd hebben u mijn opwachting te maken, indien imijn parlementaire plich ten mij zulks niet* verhinderd hadden. Ik wenschte wel, dat gij daar wat minder aan deed, sprak Edith met een trek van misnoegdheid om den hupschen mond. Men hoort niets anders meer dan die eeuwige politieke gesprekken. Ik zal slechts kunstvriend zijn, als ik Verdeelde nationale vlaggen, champagne en lekkernijen onder de menigte. Jolig en uitgelaten joelden de anders zooern- sige Albaneezen om het paleis. JHet was een dag van de blijdste en hoopvolste verwachting.... Op 20 Juni 1911 werd de grootmeester van het Fransche groot-Oosten, zekere Bouley, industrieel te Beaumont (Calvados), wegens frauduleuse hande lingen tot 1000 francs boete veroordeeld en gisteren zou de zaak opnieuw voor het gerechtshof te Parijs in behandeling komen. De Parijsche „Ecl'air" deelt over de gepleegde fraude het volgende mede: Enkele jaren geleden werd een maat schappij opgericht tot exploitatie van een nieuw procédé voor staalfabricatie. Op richters waren de bankier DHcroix, de industrieel en Bouley en de Moya (de „uitvinder" van het procédé) en Ber- nardi. Deze heeren wisten, onder voorwend sel, zekere kosten te moeten dekken, twee millioen francs spoorloos te doen verdwijnen. Bet procédé bleek waarde loos te zijn, niettemin wisten de heeren aan de vergadering van aandeelhouders wijs te maken, dat 500.000 francs, zoo- geiiaaïnd noodig voor de fabicatie, bij notarieelle acte gewaarborgd was door een twaalftal heeren jen reeds voor een veirde bij de bank Rpuvier gestort. Bo vendien trachtten Bouley en consorten nog aandeelen te plaatsen, hoewel die zaak naar den kelder king. Dielcroix werd totAwee jaar gevange nisstraf veroordeeld, de overigen, waaiv onder de grootmeester der Transche lo ges, tot hooge geldboeten. Met veel belangstelling wordt het ver loop van het proces tegemoet geziem Want men beschouwt het als zeker, dat de lk>ge al haar invloed zal aanwenden om ontslag van rechtvervolging van haar grootmeester te bewerken. In Saint Louis is gisterochtend een reusachtige brand uitgebroken in het gebouw van Mis souri Athletic Club". Er worden honderd j>ersonen vermist men vreest, dat zij in de vlammen zjjo omgekomen. Zeven lijken zijin gevonden op de straat. Het gebouw was acht ver diepingen hoog. De logeergasten op de bovenverdiepingen werden verhinderd te vluchten door het snel om zich heen grijpen der vlammen. Nader wordt nog het volgende ge meld BehalVe de 7 lijken in de straat gevon den, worden nog een twintigtal personen vermist. Ongeveer 50 personen hebben brandwonden opgeloopen. Op het register van de Missouri Athle tic-club waren 1^5 personen ingeschre ven en men veronderstelt, dat zich nog een hondertal in het gebouw bevonden. Vroeg in den morgen brak de brand uit. Brandweerlieden verschenen nog juist ten uwent kom. brengt ui het voorjaar hier door of vertrekt u weder? Wij blijven hier; in Mei is 't hier ook schoon en ik verheug mij er in, u in ons hieuw hujis te ontvanjgen,.,. Daar komt mama. Zij neigde ten afscheid en Dornick be ijverde zich om ook mevrouw de Re- geeringsraad te begroeten. Wie was die bevallige schoone vroeg mrs. Ahrens, toen graaf Dornick tot haar terugkeerde. Juffrouw Edith Schultze is reeds een oude bekende van mij, zeide Dor nick. Sinds ik haar als kind te Blrück- hoven kende, is zij niet alleen een schoon heid, maar ook door een erfenis schat rijk geworden. En dit laatste doet haar schoonheid nog te meer uitkomen, meende mrs. Ahrens. Hellbrinck, dat zou wat voor jou zijn. Aan je talenten zouden eenige millioenen zeer ten goede komen. Ah, je werk, Hellbrinck, sprak Dor nick. Dat moeten wij toch eens gaan be zien. Het doet mij pleizier, dat het op genomen is. In ieder geval door uwe goedgun stige bemiddeling, meende August. Neen, mijn waarde, onderbrak mrs. Ahrens. Als iemand je tot de onsterfe lijkheid geholpen heefL ben ik het. Wij vrouwen verstaan dat beter. De heeren op tijd om vangzeilen te spannen. Man nen en vrouwen sprongen yit alle ver-1 diepingen, hooger dan de vierde, op de hel verlichte daken van belendende la gergelegen gebouwen en ontkwamen zoo doende aan den dood in de vlammen^ De schade wordt op een millioen dol lars geschat. Het geheele gebouw is één groote ruïne geworden. Die cliub jyas een der meest exclusieve van geheel de stad. ij De Boatmensbank, aan wie het ge bouw toebehoorde, was gevestigd in een deel d er vertrekken gelijkvloers. De di rectie deelt mede, dat in de kluizen 1376.000 dollars baar geld geborgen was, die men onbeschadigd uit de ruïnes hoopt te voorschijn te halen. Het gebouw zelf is 3p0-000 gulden waard. Thans wordt gemeld, dat meer dan twintig personen vermist worden. GEMENGD. John Dj. Rockefeller, de petro- leummagnaat, schijnt het geharrewar met de verschillende plaatsen waar hij in den loop van het jaar getturende laor geren of korteren tijd verblijf houdt, moe de te zijn geworden en heeft bepaald, dat zijn domicilie van nu af gevestigd zal zijn in den staat New York. Dat is geen gering buitenkansje van den Niew- Yorkschen fiscus, Want Rockefeller, wiens jaarlijksche inkomsten op 100 millioen doll, worden geschat, zal daarvan volgens de „Income-Tax Law" 6 millioen moe ten afdragen. Dat iemand met zulk eein enorm inkomen, zelfs in het land der million airs, bovenaan prijkt op de lijst der aangeslagenen, zal zeker geen ver wondering wekken. Wel merkwaardig is echter het groote verschil tusschen hem en Carnegie, jno(. 2 van de lijst, die slechts 15 millioen dollar inkomen heeft icn daar van 900.000 zal moeten dokken. Dan volgt William Rockefeller eveneens met 15 millioen per jaar en na dezen komen dan een aantal rijkaards van lager orde, die jaarlijks slechts over 71/2 tot 21/2 millioen doll, per jaar te beschikken heb ben, een inkomen nochtans, dat hun door menig vorst van een gr rijk benijd zal worden. Het jaarboek der Kath. hooge- school van Leuven voor 1914, is verschenen. Daaruit zijn de volgende in lichtingen van belang. In het afgeloopen jaar 1913 telde men 2870 inschrijvingen, waarvan 698 in de rechten, 620 in de medicijnen, 444 in speciale takken, enz. Van die 2870 studenten waren er 2535 Belgen en 335 vreemdelingen. Onder de vreemdelingen telde men: 33 der Ver. Staten, 33 Duitschers, 31 Franschen, 31 Hollanders, 30 Portu- geezen, 28 Spanjaarden, er.Z- In het jaar 1913 legden 1686 studen ten goedgeslaagde examens af, waarvan 48 met de grootste onderscheiding, 147 met groote onderscheiding, 420 met on derscheiding en 1071 op voldoende wij ze. Die inschrijvingen in de universiteit der schepping zien overal zwarigheden. Onder vroolijk gekeuvel wandelde men door meerdere zalen tot men in een in derdaad zeer bescheiden hoek August Hellbrinck's schilderij ontdekte. ,Het doek stelde bet transport van een gewonde voor, door een officier naar een lazaret begeleid. Een verpleegster stond te zijner ontvangst gereed; de offi cier steunde den kranke. De belichting is al zeer ongunstig, zeide de jonge kunstenaar en keek met zekere vrees op tot zijn beschermer, wiens spottend lachen hij boven alles vreesde. De schilderij heeft dit voordeel, dat ze wat zegt, verklaarde mrs. Ahrens. 't Is vlot geschilderd en de kunstenaar heeft frisch in 't menschenlëven gegre pen. 1 I Niet in 't menschenl'even.,.. in de herinnering mijns leven, antwoordde August zacht, maar toch zoo, dat ook Dornick het hooren kon. Deze wendde zich om en zag den jongen man vriendelijk aan. Dornick scheen daarmede alle verdere kritiek te willen voorkomen, terwijl mrs. Ahrens zich moeite gaf om de schilderij nog wat te prijzen. Ik hoop, dat gij heden met ons aan tafel' komt, wendde Dornick zich tot hen. Mijn vriend de Handelsraad verhoogde van jaar tot jaar. Ziehier en kele cijfers: In 183435 telde men 86 inschrij vingen. Vijf jaar nadien 614; in 1870: 907; in 1900: 1961; in 1910—11 2630; 1911—12: 2735; in 1912—13: 2870. De bekende suff ragettenl eid- ster Sylvia Pankhurst is in 'n omnibus Londen gearresteerd toen zij ofp, weg was naar een suffragettendémonstratie op Trafalgar Square. Het nieuws van de arrestatie van Sylvia Pankhurst wek te op de betooging heel wat opgewon denheid. De betoogsters wilden met dikke stokken gewapend naar Downing- street trekken om daar te protesteeren. Zij vielen de politie aan. Ten slotte wer den ze door beredèn politie verstrooid. Het vredesverdrag tusschen Turkije en Servië is geteekend. Het wetsontwerp, waarbij de in voer van veeren van in 't wild levende vogels wordt verboden, is in tweede lezing door het Engelsche Lagerhuis met 297 tegen 15 stemmen aangenomen. Daar de stemming algemeen gunstig is voor het ontwerp, verwacht men dat het weldra kracht van wet zal hebben. Armenraden. Die algemeene armiencommissie heeft de voorzitters en secretarissen der 30 tot nog toe bestaande Armenraden in den lande uitgenoodigd tot een samen komst te Utrecht op 26 Maart a.s. Algem. bond van R. K. kiesvereenigingen. Naar het „Centrum" verneemt, wordt de vergadering van den Alg. Bpnd van R. K. Kiesvereenigingen gehouden op Maandag 25 April a.s. te Utrecht. Wat zit er toch tusschen? Het is nu al vier weken geleden, dat het rapport van het spoorwegongeluk bij Hooghalen bij het hoofdbureau der in spectie S.S. te Utrecht werd bezorgd. Het bleef daar slechts eenige dagen en ging toen naar het Departement van waterstaat, waar het vermoedelijk nog altijd is, al werd reeds herhaaldelijk spoe dige verschijning in de Staatscourant aangekondigd. Naar wij vernemen, wordt er geen nader onderzoek ingesteld. Waar op is dan het wachten? Al kunnen door het rapport geen doo- den worden teruggegeven, noch schrij nende wonden geheeld, toch zal men goed doen op Waterstaat te bedenken, dat de waarheid in deze verschrikkelijke ramp voor de nagelaten betrekkingen niet zonder groot en billijk belang is. (Vad.) Xe Internationaal Esperanto-Congres. Het jaarl'ijksdie Congres wordt dezen keer in Parijs gehouden van 210 Au gustus. Het garantiefonds bedroeg op 1 Fe bruari reeds: 58.800 franken. Subsidies gavende uitgeversfirma Hachette, Parijs2000 fr.de gem een- hier, ien zijn vrouw, hebben tt mijl reeds toegezegd. 1 Ja, wij moeten de opkomende ster der redenaars eejien, (riep de DHandelsraaldi op gewekt uit, en de nieuw opkomende ster in de kunstwereld evenzeer, voegde hij erbij1, Hellbrinck Vertrouwelijk op den schpuder kloppend. Ik koop de schilderij, Hellbrinck, zoo wende Dornick zich weder tot den schilder. De voorstelling wekt ook bij mij aangename herinneringen. August Hellbrinck droeg het hoofd nog wat hooger, toen hij met het kleine gezelschap de tentoonstellingszaal ver liet l i 1 I I Zij broeder had van verre alles gade geslagen. ,Het verheugde hem, dat zijn broeder succeJLftad gehad en hij dacht aan de vreugde zijner moeder. De schilderij echter, die hij nader bezag, kon hem niet bevallen. De hardheid der kleuren, de incorrectheid der teekening vielen hem op. Hoe kon graaf Dornick het be-t wonderen Wie was die dame, die graaf Dornick vergezelde? hoorde hij thans een muzi kaal klinkende stem vlak naast hem vra gen. Zijn vrouw is het niet want ik] weet van papa, dat zij niet hier is. Velen schijnen haar te kennen en wezen el kaar het paar. I (Wordt vervolgd.)

Leidsche Courant | 1914 | | pagina 1