Gemengd Nieuws. Ingezonden Stukken, Buiten verantwoordelijkheid derRedactie. Geachte Heer Redacteur. Mag ik u nogmaals en naar ik hoop voor hei laatst om een plaatsje verzoeken in uw blad. Het schrijven van „den voorstander van recht en orde" in het nummer van 23 Febr. j.1. is onvolledig en vercischt nood zakelijk eenige aanvulling. Bij niet-inge- wijden jtoch is door bedoeld schrijven de meening gewekt, als ware de burgerij in Roelofarendsveen zelf de schuld van de heerschende wantoestanden. Niets is min der waar. Wat de schrijver mededeelt, n.L dat vele gevallen van baldadigheid in onze gemeente niet worden aangegeven en zelfs nu en dan een reeds aangegeven zaak wordt ingetrokken (Hoe is dat mo gelijk, Mijnheer de R., als de politie daar mede geen genoegen neemt?) is jammer lijk waar. Doch, Mijnheer 'de R., nu zal toch bij een ieder, die dat stuk las, de vraag ge rezen zijn„maar wat kan daarvan de reden zijn?" Zouden de Veenders zulke buitengemeen lankmoedige en teerhartige menschen zijn, dat ze zich liever bloot stellen aan de baldadige willekeur van eenige bandieten, dan dezulken in, aanra king te brengen met de „sterke arm"! Zie, Mijnheer de R., in deze twijfel heeft de inzender zijn lezers, die Jiier niet bekend zijn, gelaten en uit dien twij fel wil ik ze helpen, daardoor tevens den schijn van mij afwerpend als vocht ik tegen windmolens. Het is mijn stellige overtuiging en te vens de algemeene opinie alhier, dat in verreweg de meeste gevallen dit verzuim der burgerij moet worden toegeschreven aan vrees voor wraakneming over de gedane aangifte, eene vrees, die niet ongegrond is, zooals de baldadigheden op Dinsdagavond 24 Febr. j.1. op de N.- Wetering gepleegd, wederom bewezen hebben. Ziehier, Mijnh. de R., de voornaamste reden, waarom zooveel ongerechtigheden hier onder de deksel van den welbeken den doofpot verdwijnen. De andere inzender neemt het insge lijks voor de politie op. Ik weet echter zeker, Mijnh. de R., dat u evenmin als ik, bij 't lezen dier verdegining uw lachen hebt kunnen bedwingen. Daar wordt me door dien heer een lijst van baldadig heden ingebracht, die een Hottentot niet gaarne voor zijn rekening zou willen ne men. Toch concludeert genoemde heer, dat de oorzaak van al die ongerechtighe den niet mag gezocht worden in gebrek aan politietoezicht. Maar nu vraag ik u jn gemoede: hoe is zulk een wantoestand, gelijk daar naar waarheid geschilderd wordt, in 's hemels naam mogelijk bij ge regelde surveillance der politie. Neen, o.p zulke verdedigers kan onze politie onmo gelijk gesteld wezen. De tegenspraak is al te tastbaar. Bovendien, met mij zal de politie het toch wel eens zijn, dat zij er niet slechts is om wandaden te be straffen, doch ook om deze te voorko men. En dit acht ik alleen mbgelijk door een geregelde surveillance en een flink optreden bij bedreven wanordelijk heden. Moge dan de naaste toekomst ons de ze lang gewenschte verbetering brengen, opdat door samenwerking van politie en burgerij ons dorp spoedig van eene al te lang gedulde plaag verlost worde, wat den goeden naam onzer gemeente en ook dien der polijie ten goede zal komen. Met dank voor de gastvrijheid, hoog achtend, Uw dn., J. M. VERMEULEN, pr. Roelofarendsveen. Ordeyera or'iven eR^t'-Tare^d^veen iM. de R. Met ware voldoening zal ieder recht geaard en ordelievend Veender Inzage genomen hebben van het ingezonden stuk van den Weleerw. heer Vermeulen. Ie mand, die, als Z. E. veel onder de men schen komt, kan zekerlijk wel geacht wor den de publieke meening te kennen en ware het te wenschen, dat deze ook eindelijk eens doordrong tot diegenen, die in de eerste plaats daarvan op *de hoogte dienden te rijn. Ik heb eenvoudig versteld gestaan van de zonderlinge theorieën in beide inge zonden stukken, die in antwoord op dat des heeren V. zijn verschenen, en wilde daarom de opvatting, omtrent deze aan gelegenheid van talrijke anderen eens daartegenover stellen. Om te beginnen wordt er in deze laat ste stukken gesproken van „slecht" po litietoezicht. Voor zoover mij bekend, be staat er in de Veen op verschillende tijden „geen" politietoezicht. ;s Avonds of 's nachts is het vrijwel Uitgesloten dienaren van Hermandad te ontmoeten eni begrij pelijk is het, dat onze straatschenders gretig van deze voor hen veilige weten schap profiteeren. !Wat nu betreft de aangifte der bandie- terijen; M. de R., ik ben het volkomen met den heer V. eens, dat het voor onze burgers beslist ondoenlijk is, daaraan ge volg te geven, althans zoolang er geen voldoende toezicht is. Men wordt het mikpunt der plagerijen en nie mand is daar, om eventueel e schade te voorkomen. Bovendien hebben lieden, wien geen schade tot dusverre is berok kend, en die dus geen aangifte konden doen, toch ook recht ongehinderd langs 's Heeren wegen te gaan. Neen, eene goede politieregeling wacht niet op aangifte, doch neemt zelf het ini tiatief tot opsporing der schuldigen; be paalt er zich niet toe schuldigen hunne straf te bezorgen, doch tracht liever hef kwaad te voorkomen, en wanneer een maal een schuldige is betrapt, zorgt zij er voor, dat deze zijn rechtmatige straf niet ontga; door voet bij stuk te houden en zich niet te laten ompraten. Het hinderlijke postvatten op sommige punten, van waar onze straatbengels uren lang, tot last en vaak ook tot nadeel voor omwonenden, de voorbijgangers hinderen, en dronkemansliederen staan te brullen tot laat in den avond, behoeft immers toch niet te worden aangegeven. De politie kan dat zelf constateeren, als ze er maar op uit gaathet lawaai, dat zulk een bende maakt, is dikwijls op een halven kilometer afstand al te hoo- ren, doch dringt natuurlijk niet door in de huiskamer der agenten. Zeer naief was de opmerking in een uwer laatste bladen, bjj het vermelden van een ontdekte schelmenstreek, dat „de politie vermoedde, dat er den laatsten tijd meer dergelijke feiten zich hadden voorgedaan", Het zou niet pleiten voor de snuggerheid onzer politiemannen, wanneer zij slechts vermoeden wat iedereen zeker wie et. Ook op vele andere punten zou een goed 'politietoezicht ons diensten kunnen bewijzen. Ik haal slechts aan'het ellen dige geschooier, dagelijks door een leger zoogenaamde „kooplui", in werkelijkheid veelal menschen, die het makkelijker vin den geld te vragen, alias af te persen door hun brutaal optreden bij vrouwen, alleen thuis, dan zulks eerlijk te verdie nen; verder het gevaarlijk rijden zonder licht des avonds door fietsers en zélfs bespannen voertuigen. M. d. R. Laat ons hopen, dat onze politie eens worde bestemd voor haar werkelijk doel en dat het eindelijk eens uit zij met bovengenoemde in eene goed geordende gemeente niet passende ge beurlijkheden. Met dank voor de opname. Uw dn., Een trouwe lezer. Kunst en Wetenschappen. Een Rembrandt. Men schrijft aan de „N. R. Crt.": Een goed bericht: ons land is weer een Rembrandt rijker geworden. De heer Kronig verwierf voor eenige dagen een schilderij, voorstellende Bacchus en Ariadne op Naxos, dat hem een Rem brandt toescheen. Hij bracht het bij den heer D. de Wilde, die het regenereerde en kleine, onbeteekenende retouches ver wijderde, en werkelijk: het stuk was gemerkt en 1631 gedateerd! Land- en Tuinbouw. Uit de bollenstreek. Men schrijft aan de „N. Crt." Langzamerhand komt er meer leven in het bloembollenbedrijf, tenminste dan Hierken de buitenstaanders er meer van. Eigenaardig is het om gade te slaan hoe |de kweekers meeleven met hun werk. Men vreesde, vóórdat de vorst aan het begin van het jaar zich had vertoond, dat men al vroeg dek zou moeten afne men. Door het wegblijven van de vorst ontwikkelden de bollen zich zoo sterk, dat men op sommige plaatsen de bedden moest ontdekken. Krijgt 'n kweeker dan onverwacht last van nachtvorsten, dan ondervinden Ide gewassen daar erge scha de van. Maar door de hevige vorst die in het begin van dit jaar plaats had, zijn de bollen voor te vroeg uitloopen bewaard en zullen zc dit jaar n'et vroeg bloeien. <jevo!g van het late ul.^oopcji n bloeien zijn meestal een flink ontwikkel de bloem en rijke bloei. Ook zijn de bollen beter bestand tegen sterke weers veranderingen. Elk jaar heeft men in de bollencentra toch nog op bijzonderheden te wijzen. Soms zijn er die mooie sommen maken voor sommige bollensoorten, anderen hebben wat bijzonders op het gebied van bloeiende bolgewassen. Wat de prijzen betreft, die zijn nog wel eens hoog. Zoo verkocht de heer S. te Rijnsburg 1 mud bloembollen voor f5000. De naam van dit goudhaantje is „Ibis". De heer P. van Deursen te Sassen- heim verkocht 2 bollen van een nieuw soort Gladiolus voor f25 per stuk en 10 kralen van dezelfde soort tegen f 10 het stuk. Voor gladiolussen worden over het algemeen nog goede prijzen besteed. Wat den bl'oei betreft bij den heer Aden Heijer te Rijnsburg, staan in zijn kas een mooie collectie bloeiende tulpen en narcissen in diverse soorten. Daar onder is een „Gris-de-Lin", waarbij op den enkelen bol vier schoone goedge vormde bloemen prijken. Voorwaar een zeldzaamheid. Te Katwijk aan den Rijn staat in den tuin van den bollenkweeker de Ruyter de tulp „Maas" in vollen bloei. Te Rijnsburg heeft de heer Heems- kerek, die op het gebied van bollen- cultuur reeds lang zijn sporen verdiend heeft, een tentoonstelling van bloeiende gewassen geopend. De hoofdgedachte is de „La Reine"1 met al haar afstammelingen en varië teiten bijeengebracht, namelijk een 13 soorten, die afstammen van „La Reine", Ook zijn er bloemen van „de Rijzende Zon" „Mac Kinley" „Vermillion Bril- lant" enz. Een kijkje voor vaklieden en liefhebbers overwaard. Nog steeds toont men meer belang stelling voor de bollencultuur. Want al is in de laatste jaren veel land vooi? die bollenkweekerij in gebruik genomen toch breidt het aantal H.A. zich uit. Te Sassenheim zijn begin Januari nog ruim 1000 H.A. voor dat doel verkocht Het ziet er voor de kweekers in geenen deele slecht uit. Sport. Te veel voetbal. In „Het Sportblad" lezen wij o.a. het 'volgende 't Klinkt eenigszins eigenaardig om in een speciaal voetbalblad te schrijven over te veel voetbal, maar het is inder daad noodig dat op dit punt nog eens de bijzondere aandacht gevestigd wordt. Verleden week lazen we in de „Neder- landsche Sport" reeds een klacht van een ^roeier, die vertelde, dat de roeivere nigingen tegenwoordig met de grootste moeite hoogstens één ploeg kunnen sa menstellen. Nu zou men hierop kunnen antwoorden, dat dit vrije verkiezing van de spelers is en dat de heeren, die wil len iroeien er dan maar een maand eerder met voetballen moeten uitscheiden. In 'theorie volkomen juist, maar in, de prac- tijk onuitvoerbaar. Wat zouden de Wes telijke voetballers wel zeggen, wanneer b.v. eenige spelers van H.V.V.. in Mei gingen roeien en daardoor niet meer voor H.V.V. zouden uitkomen, wat ten gevolge kon hebben, dat het Netjerland- sche kampioenschap in het Oosten be landde Die meeste voetbalautoriteiten schijnen echter-voetbal als de alleen zaligmakende sport te beschouwen en de gevolgen daarvan zijn, dat men eigenlijk van half Augustus of tot eind Juni of nog liever winter en zomer door, zou willen laten voetballen. Dat de andere sporten, spe ciaal de zomersporten als cricket, roeien athletiek en lawntennis hierdoor in het gedrang komen, schijnt men niet te wil len beseffen. We weten wel, dat bij 'de meeste clubs voetbal voor de dubbeltjes moet zorgen, maar het is toch een droe vig teeken, dat men zuivere amateur sporten, als de zomersporten ten onzent zijn, hierdoor langzamerhand tracht te vermoorden. We kunnen hieraan toevoegen, dat ook cricket meer en meer door voetbal wordt bemoeielijkt. Wanneer dus de Voetbal Bond zelf niet inziet, dat de voortdu rende uitbreiding van zijn wedstrijdwe zen op den duur de nekslag zal zijn voor de zomersporten, dan ligt het op den weg van de andere sporten om door een gezamelijke actie krachtig tegen den N.V.B. op te treden en dit lichaam er op te wijzen dat een beperking van zijn wedstrijdwezen noodzakelijk is. Wie willen niet dat menschen, die zoo dwaas zijn om in Juni of Augustus nog te voetballen, dit verboden wordt maar wat we wel willen is, dat de N.V.BL zijn wedstrijdwezen er zoo op1 inricht, dat b.v. na 1 Mei geen officie el e Vved- strijden meer worden gespeeld. Wat de spelers dan verder zelf willen doen, daarin zijn ze vrij, maar officieele wed strijden, waarbij spelers, die een geheel seizoen voor de club uitkomen, dus feite lijk ook verplicht zijn om mee te spe len, niet meer na den door ons genoem den datums. De cricketers, dé roeiers, de athleten en de lawntennisspelers kun nen dan hun zomersport gaan beoefenen om in September weer met dubbelen animo te gaan voetballen.' Wij zijn overtuigd dat een dergelijke regeling beslist mogelijk is. In de eerste pla-ts r.i». ku beginnen met A seizoen op den eersten Zondag in Sep tember te openen, waarvoor men 3; Zon dagen thans door de Zilverenvoetbal wedstrijden in beslag genomen, zou win-> nen. In plaats van een seizoenopening kan men van de ZilVerenvoetbahvedstrij- den een aardige seizoensslüiting maken door ze in Mei te houden. In de tweede plaats schaffe men zoo spoedig mogelijk de wedstrijden om het kampioenschap van Nederland af, daar het seizoen daar door geheel onnoodig met een maand wordt verlengd. Tot de afschaffing kan worden overgegaan, zoodra men een eer ste klas competitie over het geheele land heeft en men zal moeten toegeven, dat al het gehaspel met een zuidelijke en een noordelijke eerste klas onherroepe lijk moet yoeren tot de eerste klas over het geheele land. En in de derde plaats, men schaffe de promotie-Wedstrijden af, of, .wanneer hiertegen overwegendie bezwaren zijn, beperkte men die wedstrijden zooveel mogelijk. Wanneer men dan verder blijft vast houden aan de langzamerhand meer en meer ingang vindende igewoonte om wed strijden slechts uit te stellen, wanneer het inderdaad beslist noodzakelijk is en wanneer men ten slotte eens ovenveegt of het niet mogelijk is om oefenwedstrij den voor het Nederlandsch elftal niet meer op een competitie-Zondag, maar op een gewonen weekdag te houden, dan zijn wij overtuigd, dat het geheele seizoen reeds uiterlijk 1 Mei beëindigd is. Voetbalwedstrijd Holland-België. Naar de „Tijd" verneemt, is De Korver geblesseerd en zal daardoor niet in Ant werpen kunnen spelen. In zijn plaats komt nu Bosschart. Jan Vos neemt de plaats in van Bosschart, terwijl Mannus Fran cken de plaats zal innemen van Vos. Wielrennen. Jaap Eden is zich al eenige maanden aan "t oefenen. De „N. R. Crt." heeft hem gesproken en toen vertelde hij hoe hij zich met J. Tulleken oefent op de tandem en hoe zij Dinsdagmiddag den afstand Noord- wijk-Haarlem (21.500 meter) hadden af gelegd in een half uur. Op een gewoon rijwiel, geen racecar alzoo, had hij den afstand AlfenHaar lem gereden in 1 uur 5 minuten en Amsterdam'Haarlem over Sloten in 33 minuten. Hij en Tulleken zullen eerstdaags, wan neer er een wedstrijd wordt uitgeschre ven te Amsterdam of den Haag, uitkomen op de tandem; Eden zelf op het enkele wiel. Jaap voelt zich, volgens zijn zeggen, krachtiger dan ooit, niettegenstaande zijn bijna 40-jarigen leeftijd. Hij krijgt eerstdaags twee racewielen in zijn bezit. Met Tulleken gaat hij van den zomer ook aan koppelwedstrijden deelnemen. Fabrieksgeheim gestolen, r Tegen "het einde van de vorige week kwam de directeur van de Comm. Ven nootschap' Limonia in de Haarlemmer Houttuinen te Amsterdam, de heer Kopel, tot de minder aangename ontdekking, dat een ijzeren kistje, dat zich steeds op zijn kantoor bevond, plotseling was ver dwenen. In dit kistje bevonden, zich noch gelden, noch geldswaardige papieren, doch uitsluitend fabrieksgeheimen, pro cédés en contracten. De recherche, die onmiddellijk met het geval in kennis werd gesteld, stelde een Uitgebreid onderzoek in, doch tot nu toe zonder eenig resultaat Schurken. .Donderdagavond heeft aan het hoofdbureau van politie te Am sterdam een vreemdeling aangifte gedaan, dat hem in een café daar ter stede, door toepassing van de z.g. vertrouwenstruc, een portefeuille, inhoudende o.m. ruim f500 aan Hollandsch bankpapier, is af handig gemaakt. Met een der twee da ders, beiden eveneens vreemdelingen, had de bestolene kennisgemaakt op zijn reis naar Holland, terwijl hij met den tweeden, door tusschenkomst van den ander, in Amsterdam in aanraking was gekomen. Nader meldt men, dat het slachtoffer een Zweed was, een zekere S. uit Go thenburg, die gelogeerd was in het Victoriahotel. Op reis naar Amsterdam had hij kennis gemaakt met een'Engelsch- mah; hij was in diens gezelschap ge bleven en de Engelschman had hem weer in kennis gebracht met een Ier. In het café van het Paleis voor Volksvlijt merkte de Engelschman in den loop van het gesprek op, dat sommige menschen toch zoo wantrouwend zijn, waarop de Ier hem vroeg of hij dan genoeg vertrouwen in hem had om hem zijn portefeuille mede te geven. Hiertoe was de Engelsch man onmiddellijk bereid. Die Ier ging met zijn portefeuille heen en kwam die later op den dag weer op een afgesproken plaats terugbrengen. Nu moest ook de Zweed het blijk van vertrouwen geven. Hij stelde den Engelschman een porte feuille met f500 aan geldswaarden t.er hand, en met den Ier verwijderde hij zich. Geruimen tijd heeft de Zweed ver geefs op de terugkomst der heeren ge wacht en eindelijk aangifte gedaan bij de politie. Een truc. Onze schouwburgen aldus de Haagsche „N. Crt", hebben de goede gewoonte de practijken der cj.koopers van pi2.iisb:'j.jt,en niet in de hand te werken. Het pubiiek doet echter misscfiien onbewust het tegendeel. Er is, gelijk bekend, bijzondere animo, voer de volksconcerten, in het Gebouw. Het loopt er storm om toegangsbewijzen. Te half zeven stonden er vanmorgen al lief hebbers, die tot halftien geduld moes ten oefenen, omdat dan pas het bu reau geopend wordt Er worden dan niet meer dan zes plaatsbewijzen tegelijk uitgereikt, zoodat wie voor familie of kennissen gaat, zichzelf en nog vijf an deren toegang kan verzekeren. Doch er komen er ook om één of 2 kaarten. De truc der opkoopers bestaat nu hierin om dezen te verzoeken voor hen vier of vijf kaarten te koopen. Zóó kan een enkele opkooper, die aan het bureau geen kans zou hebben, 'n massa plaatsbewijzen machtig worden, die nu morgenavond met een zoet winstje wor den verkocht. Het publiek dat hierover moppert, kan zich troosten met de ge dachte, de truc der opkoopers een dag te voren mogelijk te hebben gemaakt. H u w e l ij k s 1 e e d. Een slager-her bergier, te Meerssen, leefde sinds gerui men tijd op voet van oorlog met zijne vrouw. Op een laten avond dezer week had hij de vrouw buiten de deur gezet en in nachtgewaad had ze vóór de wo ning plaats genomen. Toen een echtpaar uit de buurt de woning passeerde en de vrouw zoo hulpeloos in de koude zag zitten, nam ze gretig het voorstel aan om met de echtelieden naar huis te gaan. Nauwelijks waren allen in de wo ning of er klonken geweerschoten. De echtgenoot der vrouw had geschoten in het huis van 'buurman, die buurvrouw onderdak had verschaft. Daarna begaf de slager zich naar "huis, waar hij met een bijl den heelen inboedel kort en klein sloeg. 'De marechaussee heeft manlief gearresteerd. Ingezonden MedeJeeiingen, 4 30 cent per regel. Aambeien. Aambeieneen vee! voorkomende kwaal, worden gewoonlijk v .roc:/.t kt door verstopping, een zittei de It-verc- wijze, enz. Meestentijds worden zij ver waarloosd, totdat de hevige jeuking en stekende pijn een onuitstaanbare kwelling veroorzaken en een ope aiie noodig is om fistel, verzworen aambeien of ver stopping van het darmkanaal te voor komen, of doordat de patiënt geheel ver zwakt is door het bloedverlies. Foster's Zalf geeft vanaf de eerste aan wending een opmerkelijk gevoel van ver lichting en rust, en zij heeft in de jarem, dat wij u haar deden kennen, haar af doende werking in het genezen van zelfs ernstige gevallen voldoende bewezen. Foster's Zalf (let op den juisten naam) is te Leiden verkrijgbaar bij D. Mj. Kruisinga, N. Rijn 33, Reijst en Krak, Steenstraat 41, en D. de Waal, Mare 56. Toezending geschiedt franco na ontv. v, postwissel a f 1.75 per doos. (1310) Treingemakken. Men meldt ons uit Den Haag. In de le en 2e klas rijtuigen der H. IJ. S. M. zullen automa ten worden aangebracht waaruit den reizigers bij inwerping een pakje wordt verstrekt, bevattende zeep, handdoek enz Brand in het Koninklijk pa leis. Woensdagmiddag omstreeks 5 u. zag een der bewoners van 't Noordeinde, dat er uit een der schoorsteenen in zijn omgeving vlammen kwamen. Bij onder- zoe kbleek, dat deze vlammen te voor schijn kwamen uit een schoorsteen van de adjudantenkamer van het Kon. Paleis. De brandweer, gealarmeerd wist zonder te groote moeite den brand te blus- schen. De Duitschedouane-dienst. Uit Oldenzaal meldt men aan de „Tel." het navolgende, d.d. 4 dezer. Hedenavond om 9.30 uur kwam hier een extra trein binnen van het circus Corty Althoff, uit Hoek van Holland, bestemd voor Munster i.W., bestaande uit 1 rijtuig voor personeel, 5 wagens, paarden, 1 wagen olifanten en 1 wagen tooneelrequisieten en bagage. Doorzending naar Duitschlan d kon echter eerst den volgende,n morgen om 6.30 uur v.m. plaats hebben, omdat de douane te Bentheim weigerde dezen ex tra trein té laten doorgaan, wijl naar men beweert, de douane aldaar geen gelegenheid zou hebben om na zons ondergang dezen trein te onderzoeken, ofschoon de Kreitztierartzt aldaar ge neigd Wc^g de paarden te keuren. De H. IJ. S. M., waarmede het ver voer plaats had, heeft al het mogelijke gedaan om den directen doorvoer tot Bentheim te bevorderen, doch stuitte af op de weigering der douane aldaar. Door deze weigering was de H. IJ. S. M. niet alleen verplicht om het sta tion Oldenzaal gedurende den ganschen nacht open te houden, ten einde de be geleiders van den extra-trein gelegen heid te geven zich te kunnen versterken, doch waren 'die begeleiders gedwongen onnoodig te Oldenzaal te vertoeven. Een waarnemend stationschef en wis selwachters daarvoor aangewezen, moes ten het station bewaken. De go e de Koningin! Och, wat hadden we te doen zoo vertelt de „Meiboom" met de knappe burger juffrouw, die om ondersteuning kwam vragen V.'e schreven haar naam en vroegen: Uw laatste woonplaats? Hisban in Brazilië, was het ant woord en toen volgde een jammerklacht als volgt: Wij hadden geen kwaad melkstand- je in Den Haag, maar door al die mooie boekjes en het praten van.zoo'n agent kwamen we er toe (er was zooveel con currentie) om ons boeltje te verkoo- pen en met onze meubeltjes en wat geld met een landverhuizersboot naar Brazilië te gaan. Met z'n 350 waren we op die boot. De kost voor 't etenmaar geen ruimte. Er stierven er een paar en er werden een paar geboren op die reis, meer be hoef ik niet te vertellen, dan begrijpt men [het Wiel En toen na 3f0 dagen moesten we met onze kinderen en onze meubeltjes eerst 3j dagen in 't spoor en toen nog 60 uur in karren reizen, eer we daar kwamen. 1 i Diaar kregen we zoo en zooveel land van 't gouvernement. Maar er moesten nog heel wat boomen pmgehakt worden 'en in die rare roode aarde verstikte all ons zaad en er kwam niets van op. 'Al leen een soort van bruine boonen werd in vier weken rijp en dat was ons voor naamste voedsel, boonen almaardoor. Ook gedroogd vleesch was daar goed koop; maar anders was er niet. De In dianen, die ons moesten helpen, daar waren we bang voor. Zoo'n vent wees op een kastje, op alles wat hij heel mooi vond en riep danPro mio, dat wil1 dan zeggendat is voor mij en we gaver het maar, omdat wij vrouwen zoo dik wijls alleen wezen moesten. De kevers, een vinger .lang, vrat. alles weg, wat groeide, behalve die bc nen dan en de slangen kwamen van a kanten uit de bosschen. Het was een slecht land. Eens

Leidsche Courant | 1914 | | pagina 4