g?) MAGNA. BUITENLAND. BINNENLAND. 5e Jaargang No 1333. Bureau OUDE 8INOEL 64, LEIDEN. latere. Telefoon 938. Poetbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAQ, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN DE ABONNEMENTSPRIIS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevanen-veraekeriag en bet GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voot LeMen 0 eeet per wsefe ƒ1.10 per kwartaal; Wj onss agewtei K) sent per week, 1.30 pgr kwartaal. Franc» per poet /1J0 per kwartrti, Ateondert^fee Bserasers T/, cent, met OeffleetraeK! Z»mS8®sfeted 8 eest M- andag Februari De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels 0.75, elke regel meer Tb eer! Ingezonden mededeelingen van 1—5 regel» 1.50, elke regel meer 3') cent. met gratlt bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Qroote letters naar plaatsruimte. Kleine Ad verten tiëngevraagde betrekkingen, huur en verhnnr koop en verkoop (geen handels-advertentl§n) 1—5 regels 25 eent, iedere regel meer 5 cent, aangeboden betrekkingen 15 regsla 80 ©eat. Iedere regel moer 10 eerat. Critiek. In het Paleis voor Volksvlijt te Am sterdam is gisteren een door de S. D. A. P. in samenwerking met het Nationaal Vakverbond georganiseerde nationale meeting gehouden om te betoogen voor Algemeen Kiesrecht. Als sprekers tra den op de voorzitter van de S. D. A. P. de heer WL H. Vliegen, de voorzitter van het N. V. V., de heer J. Oudegeest, en mr. P. J. Troelstra. Op de gewone wijze werd fer geschreeuwd en Igeschetterd voor algemeen kiesrecht en gepocht en ge stoft op den invloed der S. EX A. P. in deze. De invloed der S. D. A. P. hij is machtig(!) maar toch, aldus alle drie der sprekers, zweeft nog het gevaar in de lucht, dat deze machtige invloed zal worden gebroken. „Er is reden izoo verklaarde de heer Oudegeest „met wantrouwen de da den dezer regeering aan te zien". Zul len de „bewuste" arbeiders hier niet hebben gevoeld het grove plichtsverzuim hunner leiders, die, door zelf deel uit te maken van deze regeering, de gronden voor dat „wantrouwen" hadden kunnen wegnemen JW|e weten niet hoe art. 80, het kies recht-artikel, er uit zal zien, we weten dus allerminst dat beknibbeling is uit gesloten" aldus de heer TroelstraJ Maar waarom heeft hij dan niet zelf een minister-portefeuille aanvaard Dan had hij het wel geweten. Critiek is gemakkelijkerOnder da verend applaus werd besloten wederom een Rooden Dinsdag teftouden, inpg roo- der dan alle vorige. D:at het vpor 'de. leiders gemakkelijker is zoo'n rooden Dinsdag te organiseeren, dan als regee- ringspersoon iets tot stand te brengen begrijpt ieder, .behalve de „bewusten". V Tweejaarlijksche begroo tingen. Ook uit parlementaire kringen gaan stemmen op, welke zeggen, dat het met den begrootingsarbeid eigenlijk zoo niet langer gaat en naar middelen moet wor den omgezien om voor dat jaarlijks ter- rugkeerende werk een minder belangrijk deel van den nationalen tijd in beslag te doen nemen. Men wil daartoe b.v. o vlugge wisseling van denkbeelden ter Tweede Kamer het adres van Ant woord weer in eere herstellen om dan daarbij de politieke algemeene beschou wingen te houden, waartoe in September beter gelegenheid is dan later. Ook worden allerlei middelen aan de hand gedaan om den spraakvloed in te dammen, ten einde weer voor Kerstmis klaar te komen. Alles goed en wel, doch dit zijn slechts kleine middelen, waarvan boven dien ten deele de ondeugdelijkheid al eens gebleken is. Denk b.v. aan de „con- tingenteering" het zorgvuldig verdee- len van den spreektijd waarmede het slechts goed ging zoolang de partijlei ders er de hand aan hielden. 't Wal ons voorkomen, dat steviger FEUILLETON^ Zij lezen niet eens die heerlijke, krachtige, manhaftige redevoeringen,. De een houdt ze voor onnoodig, de ander voor overdreven en de meesten gunnen er zich geen tijd voorM.. 't Is nu al zes jaren, dat wij van Lands'kron vertrokken zijn en hoe is alles sinds veranderd,. Ik dacht toen, dat wij het Pruisen nooit, nooit zouden kunnen vergeven, en truu hebben de keizers elkaar al tweemaal ontmoet en de kranten zijn er vól van, dat onze keizer de manoeuvres in Silezië bijwonen zal.,... 'Plotseling sprong zij op en riep met haar vroegere heftigheid luide uit: De troepen zien, die hem verslagen hebben! En toch, ging zij zachter voort, terwijl zij de kamer op en neer liep, £n toch ben ik blij, dat het tot kalmte komt De oorlog is zoo vreeselijk! De arme Josi heeft den tol moeten be llen, zuchtte zij, terwijl zij voor de beel- tenis van een jongenj officier, welke het Voornaamste sieraad van haar kamer uit maakte, staan bleef en ze met weemoe^ d'ge aandacht beschouwde. Zij geven zoo hoog pp van 'de roem Voor het vaderland te sneven, ging zij échtend voort, en wie denkt er nu nog moet worden ingegrepen, en wij her inneren daarom nog eens aani het vroeger reeds meermalen geopperde denkbeeld: de begrooting om de twee jaar vast te stellen. Wat zou daar jaarlijks een tijd mee ge wonnen worden! Zoowel in de Kamers als aan de de partementen, waar men ook op dat jaar lijks terugkeerende begrootingswerk wel niet bijzonder gesteld zal wezen. En waarom zou het niet gaan: de be grootingen slechts om de twee jaar te maken. In hoofdzaak is het ieder jaar toch hetzelfde, .terwijl belangrijke nieuwe dingen geruimen tijd in voorbereiding plegen te zijn en dus geen noemens waarde vertraging hebben te duchten als ze een jaartje langer moeten wachten. Bovendien zijn er immers nog altijd de suppletoire begrootingen, waarmede men nu ook al werkt Waarlijk, indien men om het andere jaar de begrooting uit de Kamer kon houden, welk een reuzenaanleiding tot spreken ware daardoor telkens verme den, en welk een pracht van tijd kwam, dan om het andere jaar voor wetgeven,- den arbeid beschikbaar. Sommige afge vaardigden zouden dan wat minder vaak districtsbelangen kunnen bespreken, maar zouden zij dat zelf wel zoo erg onaanp genaam vinden, en zouden die distric ten daar wel erg onder lijden? Hoe 't zijter besparing van uen kost baren nationalen tijd mag wel een of fer gebracht worden, zoodat we gaarne het systeem der tweejaarlijksche begroo tingen zouden zien ingevoerd,. Bij 't fiérsfèlde Adres "van Antwoord kan men dan toch zijn politiek hart even luchten. ALGEMEEN OVERZICHT. Terwijl de nieuwe vorst van Albanië, Wilhelm I von Wied, zijn rondreis door Europa volbracht hij was juist te parijs stierf aldaar in een huis dicht bij het „Bois de Boulogt- ne" prins Alano Castriota, pretendent naar den troon van Albanië, die in zijn „paleis" aan de Seine meermalen een medewerker van de Italiaansche .Nazi- one" ontving. Geen gast, zoo verhaalt deze journalist, verliet ooit dit huis zon der beladen te zijn geworden met een pak prentbriefkaarten, waarop men vorst Alano Castriota zag afgebeeld in gene raalsuniform, te voet, te paard, „en pro fil" of „en face" benevens den Alba- nischen dubbel-adelaar op bloedrooden achtergrond. Door zijn huwelijk met gra vin de Reuesse had de vorst de beschik king gekregen over een klein vermogen, dat hem in staat stelde van tijd tot tijd naar Albanië te reizen, waar hij dan steeds stamhoofden en leden van oude aanzienlijke familiën benoemde tot zijn luitenants of adjudanten. Zoo dikwijls als in de Europeesche bladen werd mel ding gemaakt van onlusten in Albanië, aan u. Die gij zoo lief hebt gehad, en wier portret gij 't laatst in de hand hebt gehad, heeft sinds lang een ander geno men, wien zij hooger steldep Wie weet, of zij uw beeld nog wel eens aanschouwt. Ik he'b (toen dat huwelijk eerst kwalijk genomen,.!.,.,. oiml Gaby, maar om u. Gij hebt haar echter dat geluk wel ge gund: gij Zijt altijd edeler en zachter geweest dan ik. ;H,eete tranen rolden haar plotseling langs de wangen. Dat het juist Dornick was, zoudt gij nu wel niet graag gezien hebbem Denkt gij nog wel eens aan üw zusje, die niemand had dan u? NiemancL.». Mijnheer de graaf zendt mij, ojider- brak nu zacht een .vrouwelijke stem de mijmering van het jonge meisje. Mijnheer de graaf laat de freule vragen in de parklaan te komen,, waar de graaf haar voor de wandeling komt afhalen. Goed, Lisette, zeg maar, dat ik da delijk kom. ,Half blij, uit haar treurige stemming gerukt te worden, nam zij terstond hoed en handschoenen om den wensch haars vaders op te volgen. De wandeling met haar vader was da- gelijksche gewoonte. Wiaarom trof het haar heden zoo, hem in de parklaan te zullen aantreffen. Toen zij onder de hooge boomen rond wandelde, herdacht zij levendig de ge liet de eeuwige pretendent in alle haast zijn koffers pakken en ging op reis. Wie zich dan aan de woning bij het Bois de Boulogne aanmeldde, kreeg ten ^ant woord dat „Zijne Hoogheid" zich in „zijn land" bevond Alano Castriota is juist bijtijds ge storven. Hij heeft het niet meer behoe ven aan te zien dat een ander den „troon zijner vaderen" besteeg. Dit for tuintje is thans weggelegd voor den prins von Wied! -t De Italiaansche bladen vernemen om trent de onafhankelijkheidsbeweging in Zuid-Albanië of Noord-Epirus, dat naast Zografos, die zich aan het hoofd heeft gesteld, Spiro Millo, een uit Zuidelijk Albanië afkomstig ontslagen Grieksch officier, de voornaamste leider is. Hij schijnt overvloedig van wapenen, muni tie en leeftocht voorzien te zijn en be schikt ook over kanonnen en machinege weren. Volgens den correspondent der „Tri- buna" schiet er voor. de mogendheden, indien zij werkelijk orde en rust in Alba nië willen verzekeren, niets anders over dan het geheele zuidelijke deel door in ternationale troepen te doen bezetten. Deze correspondent beweert ook dat de Grieksche regeering, ofschoon zij het te gendeel beweert, de onafhankelijkheids beweging, die in werkelijkheid een al- Grieksche beweging is, in het geheim steunt. Doch Italiaansche berichten zijn on der dit opzicht niet te vertrouwen. En in tegenstelling met de bewering der „Tribuna" wordt uit Koristantinopel ge meld, dat de Greksche minister-president Venizelos krachtige pogingen in het werk stelt om de toenemende beweging ten gunste van het zelfbestuur van Epirus te onderdrukken. Hij heeft o.a. een officier ontslagen, die de beweging leidt, of schoon bedoelde officier behoort tot een zeer invloedrijke familie. De internationale souvereiniteit van den Paus zoo schrijft in een interessant artikel de „Osservatore Romano", is dezer dagen in de Braziliaansche Kamer uitdrukkelijk erkend. In de begrootingscommissie van de Kamer had namelijk de afgevaardigde Maurizio de Laceido het voorstel ge gaan om de gelden voor het salaris van den Braziliaanschen gezant bij den H. Stoel op de begrooting van buitenland- sche zaken uitgetrokken, te schrappen; hetgeen practisch natuurlijk met de op heffing van dit gezantschap gelijk staat. De rapporteur der begrootingscom missie, afgevaardigde Lamenha Lins, ver zette zich krachtig tegen dit voorstel., Eerstens, zoo verklaarde hij, was de sou vereiniteit van den Paus door de Itali aansche garantiewet verzekerd. Toen de Piëmonteezen de Kerkelijke Sta ten bezetten, waren alle mogendheden het er over eens, dat de H. Stoel de vrij heid en onafhankelijkheid, voor de uit beurtenissen, die zich hier voor haar af gespeeld hadden. Hier had ©ehrenberg haar indertijd ge vonden toen hij haar overreedde om aan de (trouwplechtigheid harer zuster 'deel te nemen, iHier had Bernards oom "haar zijn plan nen geopenbaard, die later zoo jammer lijk verijdeld werden. O, die ongelukkige plannen. Waarom vond Eggesdorf het toen toich noodig, zoo op zijn beslissing aan te dringen,. Of Behrenberg nog wèl eens daaraan dacht? Waarom bestormden haar toch heden al die herinneringen Zij zette haar hoed af en liet de frissche avondstond haar hoofd verkoelen, om de gedachten te ver drijven. Eenige oogenblikken later zag zij haar vader aankomen, het hoofd diep gebo gen, alsof hem iets buitengewoons bezig hield. Tiny trad hem te gemoet en stak haar arm door den zijne. Blijven wij hier? vroeg zij. E>e graaf knikte maar was nog te zeer in gedachten verdiept, om .de conver satie aan te gangen. Heeft u de couranten gelezen? vroeg Tiney na eenig stlzwijgen. Hebt u gezien, dat ik aangaande Benrenberg's stem tegen het ontwerp gelijk gehad heb! Ik wist wel', dat hij zich niet oip een dwaalweg zou laten voeren. oefening van zijn hooge ambt vereischt, moest behouden. Daarom mag de Paus absoluut niet, zooals dat door sommige tegenstanders gedaan wordt, als een af gezette vorst beschouwd worden. De Italiaansche garantiewet moet niet als een bewijs van welwillendheid van de zijde der Italiaansche regeering opgevat worden, zij is de erkenning van een 'bestaanden, ook door alle andere mogendheden steeds erkenden toestand: de erkenning van de op de geestelijke macht des Pausen steunende souvereini teit over ae Katholieken van alle landen. Daarbij was de wereldlijke heerschappij van de Pausen een gewichtige maar toch bijkomende omstandigheid. Tot die gees telijke macht van den Paus zijn dan ook op de eerste ^plaats de internatio nale betrekkingen, die de mogendheden met Hem onderhouden, iterug te brengen. De redenaar beriep zich bij deze ver klaringen op de autoriteit der grootste kenners van het internationaal recht uit verschillende landen en van verschillende landen en van verschillende godsdiensten]. De meerderheid der begrootingscom missie verwierp Jiet voorstel tot schrap ping van de gelden voor het salaris van den gezant. GEMENGD. Uit Lissabon wordt aan dzTemps geseind: „De minister van buitenland- sche zaken heeft aan de Portugeesche legaties telegraphisch medegedeeld, dat het treinverkeer niet gestremd is, dat de stakingsleiders van verdere agita tie hebben afgezien en dat er volmaakte rust heerscht." Naar te Washington verluidt, zou de regeering van de Vereenigde Staten aan de kabinetten van Brazilië en Argen tinië gevraagd hebben, of zij, in geval van een)interventie in Mexico, zich aan de zijde van de Vereenigde Staten zullen scharen. Beide regeeringen zouden ech ter beslist geweigerd en verklaard heb ben, dat zij zich volkomen neutraal zul len houden. De werkloosheid in sommige streken van de Vereenigde Staten neemt steeds grooteren omvang aan. Tweehonderd werkeloozen van San Francisco hebben, teneinde raad, beslo ten naar Washington te wandelen. Zij zouden daar het congres verzoeken hun werk te verschaffen .De werkeloozen hopen, dat liefdadige menschen hen op den drieduizend mijlen langen weg zul len onderhouden. Men verwacht, dat onderweg de schare der werkeloozen tot een groot leger zal aangroeien. De kamerdienaar van Kardinaal Ram pol la is in hechtenis genomen. Hij wordt van diefstal beschuldigd en men denkt ook aan het verdwenen testa ment. 1 De Russische Keizerin-weduwe heeft den vorst van Albanië i n het Anitsjkofpaleis ontvangen. De vorst heeft daarna een bezoek gebracht aan groot vorstin Maria Paulona en heeft bij haar Wieet |gij, wat mij hedenmorgen mijn rentmeester van „Landskron" schreef? vroeg de vader plotseling, die blijkbaar op haar woorden geen acht had geslagen. Dornick is nog altijd niet thuis geweest en heeft ondanks den maandenlangen vrede Zijn vrouw nog niet opgezocht. Men vertelt daar algemeen, ging hij ver toornd voort, dat hij van plan is, zich van haar te laten scheiden.,....Zu Maar, papa, dat is vreeselijk, riep Tiny, bl'eek van schrik. Die arme Mag na. Wat voor reden geeft hij aan. Zij moeten door de laatste ver kiezing in onmin geraakt zijn. Magna moet de candidatuur aanbevolen hebben van een tegenstander, die tot de cen trumpartij behoorde. Misschien had zij Voorzichtiger moeten zijn. Papa, als haar de vraag gesteld is, kan zij in den tegen woord igen tijd "niet anders handelen, waar men in Pruis- sen zoo scherp tegen de kerk optreedt4. Wij weten toch maar all te goed, hoe Dornick's inzichten aangaande de kerk zijn. Anders kon hij tooi ook niet aan een scheiding denken. De vader trok de schouders op. De rentmeester schrijft mij boven dien, dat het tamelijk vast staat, dat Dornick tot de oud-katholieken is over gegaan. 1 Dat kan hij licht doen I gaf Tiny met minachting ten antwoord. Hij heeft het noenmaal gebruikt. Vervolgens neeft hij den minister-pre sident en den voorzitter van den Rijks raad bezocht en is Zaterdagavond om zeven uur naar Berlijn vertrokken. Bij het afscheid op het station waren de gezanten van Duitschland, Oostenrijk, Italië, Nederland, Roemenië en verte genwoordigers der Duitsche kolonie te genwoordig. Bij het carnaval te Iserlohn had de arbeider Jolk zich als stroopop ver kleed en was zoo de straat opgegaan» Brooddronken knapen staken hem in brand, en de man liep zulke deerlijke wonden op, dat hij na enkele uren be zweken is. Volgens een dezer dagen gepu bliceerde statistiek bedroeg het aantal Nederlanders op 1 Januari jl. in België vertoevend, 100.342. Te Brussel alleen waren op dien datum 15.200 Ne derlanders. Twee vrouwen uit Nowawes, die zich naar het bosch begaven om hout te sprokkelen, werden met wonden in het gezicht, die met nagels schenen te zijn toegebracht en met doorgesneden hals dood gevonden in de nabijheid van het .Duivelsmeer. Van de moordenaars is geen spoor te ontdekken. In het dorpje Cumières, bij Rheims is een afschuwelijke misdaad ontdekt. Sedert bijna twee maanden hadden de buren "het oude echtpaar Martin gemist. ,De 17-jarige zoon, André Martin, die met zijn vijfjarig zusje alleen thuis was, verklaarde echter steeds, dat zijn ouders bij familie te Dijon waren., Intusschen richtte de jongen allerlei braspartijen aan, hetgeen den buren verdacht voor kwam. De politie werd gewaarschuwd, en deed daarop een uihszoeking. In de slaapkamer op de eerste verdieping vond men toen de in verren staat van ontbinding verkeerende lijken van het echtpaar op bed liggende: de hoofden waren met kogels doorboord. De zoon bekende, dat hij zijn vader en moeder, in den nacht van den 27en December vermoord had, wijl zij hem hadden berispt over zijn lang uitblijven. De ontaarde misdadiger werd naar de gevangenis overgebracht Volgens de „Times" zijn te Pet- king officieele telegrammen ontvangen over de vernietiging van de rooverr benden van den Witten Wolf. Nadat hun stellingen met vliegtuigen waren verkend, zijn ze den 26sten dezer op de grens van Honan en Anhoei in twee gevechten door 40.000 man Chineesche regeeringstroepen verslagen. De roovers lieten 4000 dooden op het slagveld ligj- gen. Staatsraad mr. Th. L. M. H. Borret Men meldt uit 's-Gravenhage iaan de „Msbd."i De staatsraad mr,. Thw L. M. Hl. Borret, nooit iets geloofd en zal nu ook iwel niets igelooven. Dan kan hij licht van etiket (veranderen. Gij zijt niet altijd heel rechtvaardig tegen hem geweest, wijl gijv hem niet ver dragen kon, i merkte de vader op en "be merkte, in zijn gedachten verdiept, niet op, welk donkerrood plotseling het aan-i gezicht zijner dochter overtoog. De arme Magna beklaag ik zeer. Niet rechtvaardig jegens hem, omdat zij hem niet herdragen kon! En (Zijl herinnerde zich de innerlijke strijd, de uren nu juichend, dan ten doode bedroefd die zij, een kind nog, voor dezen man doorleefd had. Was het haar niet vaak, of zij in den wilden voorjaarsstorm al haar liefde aan hem had verpand, hoewel zij toch wist, dat zij slechts een schijn beeld aanbeden had en geen atoom harer liefde meer met hem in verband stond 'Maar Magna, wat zou zij lijden. Zij had zoozeer gehoopt, dat hij de waarheid zou inzien, sprak zij tot haren vader. Dat is een levenstaak, antwoordde Lanskron ernstig, en onze tijd biedt wei-» nig hulp daarbij Van alle zijden wordt de kerk door stormen bedreigd en een natuur als die van Dornick, zal zich eer bij de vijanden aansluiten dan daar te gen optreden» (Wordt TervoIgcL)

Leidsche Courant | 1914 | | pagina 1