arrest; hij werd immers den llen Maart 1913 in Reims aangehouden. Zooals men begrijpt, heeft het gerechtelijk onderzoek in deze omvangrijke zaak heel wat om het lijf gehad, doch thans is men daar mee zoo goed als gereed gekomen. Men rekent er op, dat men einde April of begin Mei met alles klaar zal zijn. Uit het rapport van den rechter van instructie blijkt, dat er in het geheel 60.000 valsche obligaties uitgegeven zijn. Op 700 na zijn deze alle opgespoord kunnen worden. Verder zijn er 9200 valsche preferente aandeelen in omloop gebracht die op 13 na alle zijn terug gevonden. Deze stukken zijn verpand geweest voor 17 millioen, waarvan Wilmart 3,6 millioen francs aan interest en commissie loon uitkeerde en 5,4 millioen francs teruggaf. Er bleven voor W.ilmart en zijn medeplichtigen dus nog 8 millioen over. Met betrekking tot de boekhouding van de maatschappij Gent—Terneuizen zullen verder verscheidene andere personen zich te verantwoorden hebben wegens valsch- heid in geschrifte en ontvreemding. De naam millioenen-oplichter is dus werkelijk niet overdreven voor dezen mo dernen boef LEO. Weekpraatjc. Als in één jaar het ledental eener or ganisatie met meer dan zesduizend stijgt is dat toch wel een geiukvvensch waard. Welnu, een hartelijke felicitatie dan ge richt aan het Bureau voor de R. K. Vakorganisatie. Op de deze week in de residentie gehouden jaarvergadering werd bovengenoemd cijfer bekend ge maakt. 'tWerd daar ook, voor wie het nog niet wist, overduidelijk, dat het Vak bureau niet bij de pakken blijft neerzit ten, doch de handen uit de mouwen steekt. Zoo wekt, om maar iets te noe men, de ontwikkeling der jeugdorganisa tie goede verwachtingen. En wie de jeugd heeft, heeft de toekomst. Dat is een waarheid, als een koe zoo groot, zult u zeggen. Volkomen waar, doch er zijn wel meer waarheden zoo groot als koei en, of, beter gezegd* als olifanten, waar aan toch niet wordt gedacht. Nu we het hebben over de jeugd, denk ik aan-een der groote gevaren, die de jeugd van heden bedreigen, het bioscoop-gevaar. Daar is ook al zo^ herhaaldelijk op ge wezen, doch vele ouders schijnen Oost-In disch doof te zijn voor die hun van alle zijden gegeven vermaningen en waar schuwingen, en laten hun kinderen toch maar allerlei bioscopen bezoeken. Mgr. de Aartsbisschop heeft dit jaar in zijn Vastenbrief met nadruk op het gevaarlijke van het bioscoop-bezoek door kinderen gewezen (natuurlijk zijn bedoeld de slechte en ook de z.g. neutrale biosco pen). Wp herinneren ops in dit verband een gezegde van een oud Leidsch hoog leeraar, die tegenwoordig het hooglee- raarsambt bekleedt te Berlijn, prof. J.de Groot* „Velen zoo zeide ongeveer de ook om zijn bestrijding van .de ontgroe ning bekende hoogleeraar eens 1 „vélen betreuren heel het leven een indruk, die in hun jeugd op hunne phantasie is ge maakt." En hoevele der nu jeugdige bios coop-bezoekers zullen later, op rijperen leeftijd gekomen, te betreuren hebben ..een phantasie-beeld, in hunne weeke her senen gedrukt bij een of ander bioscoop bezoek Een phantasie-beeld, dat telkens weer hun willen verlamt en aan hun denken een bepaalde, een verboden richting geeft! De strijd tegen het bios coop-gevaar is bij uitstek een strijd van den h u i d i g e n dag dat moet goed begrepen worden, en de lezers vergeven 't mij, dat ik die waarheid nu eens in mijn weekpraatje naar voren schuif. Ik hoop nietdat u mij nu zult be schouwen als omhangen met een boeit: predikerskleed. 'Trouwens, dan zoudt u zich ook den Leidschen hoogleeraar professor mr. Krabbe zoo moeten voor stellen. Genoemde professor hield deze week voor de juridische faculteit van het Amsterdamsch Studentencorps een rede, waarin hij het liberalisme verweet, dat het geen rekening hield met den gods dienst, en de democratie- voorhield om vóór alles ft e werken op de verheffing van het zedelijk peil der massa. In die merkwaardige rede verklaarde de hoog leeraar ook nog: „De dwaling van het liberalisme openbaart zich het scherpst in de leus der neutraliteit van den Staat". Neutraliteit is een dwaling, wordt daar gezegd, een onding* Jammer, dat zoovelen zich er nog maar steeds toe voelen aangetrokken. Over die neutraliteit een ervaring van deze week: Het neutrale plaatselijk blad kwam mij dezer dagen in handen en ik las daar een warm gestelde aanbeveling om toch maar te gaan zien de moderne dansen. De gelegenheid, waar men daarvan „ge nieten" kon, werd genoemd en als zeer aantrekkelijk den lezers voorgehouden,, jlk ben afkeerignatuurlijk!*van over drijven, zeker van lasteren, ook waar het geldt de bestrijding vap iets ver keerds, in dit geval de neutrale pers, maar ik durf toch rond-uit als mijn mee ning uiten, dat dergelijke berichten veel kwaad doen. En wat spreekt er ook uit, een dédain, een minachting voor de uitspraken van geestelijke en we reldlijke autoriteiten. En dat noemt men dan neutraal. Zeg ik te veel, als ik rnet een variatie op de woorden van prof. Krabbe eindig met dit te constateeren De dwaasheid van sommige menschen openbaart zich het scherpst door aan te nemen, dat de zich noemende neutrale pers ook werkelijk neutraal is. JANj, Sport. Leidsche Voetbalbond* Zondag 1 Maart. Extra competitie. Leiden: L.V.V.De Sportman. lste klasse. Leiden: L.F.C.Ajax HL D*L,V.L.V.V. II. 2de klasse. Voorschoten: Beresteijn IINorvicus* Leiden: D.L.V. IILugdunum II (halfelf uur). Leiden: De Sportman IIUsse. O.N.I.-L.F.C 11. 3de klasse. Lisse: Lisse II0»N.I. II. Militair vliegkamp. Donderdag heeft luit. Van Heyst met met zijn mecanicien korporaal Van der Drift, een vlucht gemaakt naar Spaken burg, 'bij Harderwijk, waar hij een nieuw ingerichte landingsplaats inspecteerde. Luit. Versteegh vloog met zijn mecano naar Ede, waar hij zijn broeder als pas sagier meenam en verkenningsvluchten deed. De "mist maakte het uitzicht moei lijk. Naar hit bevoegde bron aan de „Tel'' wordt meegedeeld, zullen bij de 'dit jaar in de legerplaats bij Oldenbroek te hou den schietoefeningen van de artillerie waarnemingsdiensten worden verricht door een vliegenier van Soesterberg. Tot dit ft'oel wordt daar ter plaatse een loods en een landingsterrein gereed gemaakt, zoodat bij belangrijke oefeningen kan worden overnacht. Het hoogterecord. De strijd om' het hoogterecord met vier passagiers is haast een Fransch- Duitschen oorlog te noemen. Eerst stond het met 12080 M. op naam van Slabatnig ö|p 6 JFebr. bracht Garaix het op 27 $0 M. en vijf dagen later voerde Thelen het op tot 2850 M. Thans is het Garaix op 25 Febr., zooals (gemeld, gelukt op zijn Paul Schmitt-tweedekker tot 3150 M. te stij- gen. Garaix wil nu ook het record met drie passagiers dat met 2850 M. op naam van Sablatnig staat, verbeteren, wat hij feitelijk reeds gedaan heeft met zijn laatste vlucht te Chartres. Pegoud beschuldigd. De bekende vlieger, Régoud, wordt door zijn Duitschen mecanicien, Freis- munt, beschuldigd van de vliegmachine, welke Pégoud verkocht heeft aan den Italiaan Dal Mistro die hij zijn vlucht dood viel een der onderdeden te heb ben weigjgenomen./Door dit gebrek aan de machine was 'de benzinetoevoer bij het duikelen afgesloten, hetgeen het on geluk van den Italiaan moet hebben ten gevolge gehad. De vliegmachine is na deze beschuldiging onderzocht en vol gens een telegram uit Milaan moet ge bleken zijn, dat het bewuste stuk ont brak. Pegoud zou naar Oostenrijk zijn af gereisd. Land- en Tuinbouw. Tuinbouwbedrijf over 1913. Aan het algemeen overzicht van de uitkomsten in het tuinbouwbedrijf over 1913, bijvoegsel van het jaarverslag van den Nei Tuinbouw ra ad, is het volgende ontleend: De uitkomsten van den augurkenoogst waren slecht tot middelmatig, hetgeen echter in sommige streken, a's bijv. Ter Aar, weer eenigszins goed werd ge maakt door een 'betere opbrengst van erwte nen boonen doch elders liepen de cétkomsten cok vanMeze teelten zeer uiteen en waren zij geenszins overal van gunstigen aard. De vraag naar snijblov. en bleef ge- ruiemn $ijd veel grooter dan het aan bod. Slechts tijdens den bloei der vroege Chrysanthemums kwam daarin eene zeer merkbare verandering. Tengevolge van het schoone herfstweder ontwikkelden de Chrysanthemums zich uitstekend; er was een zeer groote voorraad, die, waar het buitenland overvloedig voorzien was, niet als gewoonlijk grootendeels zijn weg daarheen kon vinden, terwijl daarbij de export door de hooge temperatuur niet begunstigd werd. Te Aalsmeer is dan ook de vooral voor de kleinere kweekers zoo belang rijke Chrysanthemum-cultuur eene groote mislukking geweest. Slechts de hooge prijzen voor de in November en Deoemi- ber getrokken seringen hebben de ge leden schade weer eenigszins^ vergoed. Gunstig mag de algemeene toestand bij de bloembollenteelt genoemd worden. Wel was het gewas matig, maar de han del was levendig en de uitvoer neemt voortdurend toe. Beschouwen wij intus- schen de verschillende teelten eens nader,. De oogst der leverbare hyacinthen was voor een groot deel beneden nïiddelmar tig, overigens middelmatig. Hieraan zal het dan ook wel zijn toe te schrijven, dat, in tegenstelling met het vorige jaar, de prijzen in het afgeloopen handelssei zoen belangrijk zijn gestegen. In het bijr zonder valt melding te maken van een groot tekort aan blauwe hyacinthen, wat, behalve aan den minder gunstigen oogst, ook moet worden toegeschreven aan de omstandigheid, dat in de laatste jaren weinig in de blauwe variëteiten gekweekt was. Ook de oogst der tulpen was voor een groot deel middelmatig, overigens zelfs beneden middelmatig. Als gevolg hiervan was er eenige stijging in de prijzen der tulpen te constateeren, hoe wel toch nog enkele hoofdsoorten als la Reine, Rose grisdellin en Murillo be neden productieprijzen moesten worden verkocht. Een groote vraag naar gele tulpen was ook op te merken. De oogst van late tulpen was goed en zij hand haafden zich als een handelsartikel van steeds (toenemende beteekenis. Vooral Darwintulpen verheugden zich in stij gende vraag en oploopehde prijzen. De oogst der crocussen was grooten deels goed, voor een kleiner deel mid delmatig, De hooge prijzen konden zich ook dit jaar vrijwel handhaven, als een gevolg der samenwerking, waartoe de leden 'der groep „Grocussenkweekeirs" zich hadden verbonden. De oogst van narcissen was goed en ook de handel in dit artikel had een gunstig verloop. Van bijgoed was het gewas gunstig. Gladiolus is na een periode van min of meet speculatieven aard een handelsar tikel geworden (yoor uitvoer, dat |pet goed gevolg concurreert tegen de in andere landen gekweekte Gladiolus. Aangaande de boomkweekerij kunnen wij mededeelen, dat de groei over het algemeen zeer normaal was en niets te wenschen overliet |Het vrij ongunstige weder in het begin van den zomer werd gevolgd door een betere periode, die aan de gewassen ten goede kwamslechts had de koude voor zomer een minder goeden invloed op enkele seringensoorten, die zoowel wat de lengte (der scheuten, als de bloemknop vorming aangaat, bij warm weder, in dat gedeelte van het jaar, beter gebaat schij nen te zijn. (Was de afzet der producten b.v, in Aalsmeer bevredigend, alhoewel Duitschland in het algemeen minder dan anders betrok, voor Boskoop was het jaar 1913 niet zoo gunstig wat den bui- tenlandschen handel aangaat, want de economische toestand in Amerika had, zoowel als de algemeene toestand op het Balkan-schiereiland, grooten invloed op den handel in planten. In de omstreken van Boskoop wordt nog steeds zeer veel weiland tot kwee- kerij vergraven, eene uitbreiding der teelt, die" echter volstrekt niet gebaseerd is op grootere vraag. Te Boskoop werd in den loop van den zomer bijna algemeen eene verhooging van het arbeidsloon met 15 pCt. toe gestaan* Mond- en klauwzeer. f Die directeur-generaal van den land bouw doet, in verband met enkele 'ge vallen van mond- en klauwzeer, welke zich in den laatsten tijd hier te lande weder hebben voorgedaan, opnieuw een beroep op de medewerking van alle vee houders, teneinde vooral door tijdige toe passing van de bestrijdingsmaatregelen de ziekte, daar waar zij mocht optreden, zooveel mogelijk te kunnen beperken,. 'H;et is daarvoor van het grootste be>- lang, dat een ieder de verplichting, hem door de wet opgelegd, om, wanneer zich bij een stuk vee verschijnselen van mond en klauwzeer openbaren, daarvan onmid dellijk kennis jte geven aan denTurge- meester der gemeente, waar het vee zich bevindt, stipt nakomt. Het verdient aanbeveling om ook van gevallen van twijfela'chtigen aard aangLfte bij den burgemeester te doen, opdat door een deskundig onderzoek de aard d»cr ziekte kan worden vastgesteld. Hij, die deze onmiddellijke aangifte verzuimt, stelt*zich niet alleen bloot aan veroordeeung tot het betalen eener boete, cioch verliest bovendien pvereenkoimstig de bepalingen dei wei il.ee aanspraak op vergoeding, indien zijn vee ter uitvoe ring der voorgeschreven maatregelen moet worden onteigend af afgemaakt, Bloembollen. Men schrijft aan de „N* Crt" In de laatste tijd gaat men zich in de bollen-centra meer en meer toeleggen op het broeien van bollen. Zoo> te Hillegom heeft de firma Van der Schort en Zoon een proef op uitgebreide schaal genomen met het broeien van narcisbollen. Men heeft daartoe een proef genomen met de nieuwere soorten en deze proeven mogen wel geslaagd heeten, hetgeen voor de overige bloemisten niet alleen een aansporing is, maar ook van beteekenis voor den handel. Van nog andere zijden worden! soort gelijke proeven gemeld,. iWjel deelde mien ons mede, dat de bloemen dit jaar klei ner zijn dan andere jiareq. Ook in het buitenland doet men aan bollepbroei, Maar ook de handel in bloeiende gewas sen is zeer gunstig te noemen. Zoowel uit Duitschland en Denemarken als uit Engeland en Noorwegen komen berich ten, die er op wijzen, dat de verkoop van bloeiende gewassen gunstig te noe men is,. Ook de handel in potbloemen neemt meer en meer toe en zal voor de Hollandsche kweekers een ruim handels- veld te bearbeiden geven. De in-bloei-trekkers maken over 'het algemeen goede zaken, wel heeft men bezwaren te overwinnen. Zoo waren dit jaar de hyacinthen-bloemen zeer klein en de tulpen kort van steel. Het goede za ken maken heeft ook zijn reden, omdat uit Frankrijk geen bloemen aan de markt komen. De verkoop wordt voor onfcejHpl- landsche bloemenhandelaren gemakkelijk gemaakt, Om dezen handel en dus ook den broei aan te moedigen heeft de afd. Noordwijk een drie-daagsche tentoonstelling geor ganiseerd van eigengetrekken bollensoor- ten. Ook verkrijgt men daardoor betere vaklieden en onze Hollandsche kweekers varen daar wel bij. In het Wik'bld. voor de Bollencultuiur wordt ons nog medegedeeld, dat een Hollandsche kweeker-bloemist een lezing heeft gehouden te Biergen in Noorwegen over de cultuur en het prepareeren van hyacinthen. Er werd een belangrijke ge- dachtenwisseling aan verbonden, over vraagstukken met den broei der bolge wassen in verband staande. Er werd op gewezen, dat het contact tusschen kooper en verkooper meer op die wijze in de hand gewerkt moest wor den, daar nog steeds, te veel, minder goede uitkomsten en mislukking bij den broei aan de hoedanigheid der bollen worden geweten en dat moeten onze kweekers en handelaren voorkomen. Een bollenreiziger, thans Duitschland bereizende, deelt het volgende mede: De verkoop voor Hollandsche reizigers is dit seizoen gemakkelijker dan in het vorige, hoewel de soliedc firma's niet meer koopen dan in 1913. De reden er van is, dat thans in Duitschland geen Fransche bloemen meer aan de markt komen, waardoor de Duitsdie firma's haar waar goed kunnen verkoop'en, hoe wel idel koopkracht van het publiek ech ter niet grooter is,. Ingezonden Stukken, Buiten verantwoordelijkheid derRedactie. Mijnheer de Redacteur, Aan het ingezonden stuk im uw blad van 1.1. Zaterdag zou ik gaarne nog een paar woorden willen toevoegen. De heer V. zou willen, dat er eens een stem van de Raadsleden alhier op ging over de treurige midden-Af,rikaan- sche toestanden alhier. Doch ik zou ge noemden heer in overweging willen ge ven, dat het toch naar mijn inzien veel beter was, dat men zijn klachten per soonlijk bij het hoofd der 'politie doet en voornamelijk zijl, hij wie baldadigheden gebeurd zijn. Want, waarlijk mijnheer de Redacteur, het is hier een eigenaardige toestand. In vele gevallen van baldadigheid wordt geen aangifte bij de poiitie gedaan (zoo ook nog de vorige week) en er komen zelfs toestanden voor, 'dat er aangifte bij de politie wordt gedaan en wanneer het proces-verb.aal een paar dagen 'later bij den heer officier van Justitie in hara den is, deze dan een schrijven van den aangever ontvangt, dit zaakje sMv.p|. te willen intrekken. Ik zou dan ook voor de veiligheid der ingezetenen ieder hier willemi aan raden, dat zoo bij hem baldadigheden worden gepleegd, of anderen, door wie dit wordt gezien, dit onmiddellijk bij de politie aan te geven. Dit zal zeker er toe leiden, dat die toestanden hier be slist verbeteren,.' Met dank voor de plaatsing* Een voorstander van recht en orde» Mijnheer de Redacteur! In een ingezonden stuk in het nummer van 21 Februari trekt de Zeereerwaarde Heer J. M. Vermeulen van leer over Ue ergerlijke baldadigheden, welke in Roelof arendsveen bedreven worden, te vens doet zijneenvaarde tusschen de re gels door een middel aan. de hand, 't welk verbetering in dezen wantoestand moet brengen, n.m. beter politie-toezicht Mijnheer de Redacteur, dat de toe stand, zooa s deze door zijneenvaarde geschilderd wordt waar is, daarover zal iedereen net eens zijn, niet echter met hei middel', dat hierin vu betering zou moeten brengen, in elk geval is dit mid del niet voldoende. Het is volstrekt niet geheel de schuld van het slechte politietoezicht, datf zulke ergel'ijke baldadigheden in ons dorp ge beuren, neen, de schuld ligt hier bij de burgerij, zoolang deze het maar lijdelijk blijft aanzien dat die opgeschoten slun gels 't huis maar binnen stappen en meenemen wat van hun gading is, hunne dochters l'aten aanranden (die dikwijls op de uren dat dit gebeurt niet op straa# moesten zijn) hunne hekken laten op trekken of vernielen, hun vaartuig laten zinken, emmers water in huis laten gooien, zelf zich laten molesteeren, enz. ■enz. en daarbij de daders zeer goed ken nen, zoolang de burgerij van dit alles geen beklag, laat staan aangifte doet bij 'de politie, zoolang de burgerij, wanneer onze veldwachter bij het betrappen van schurkenstreken proces-verbaal opmaakt, doorgaat denzelfden veldwachter dan te smeeken er toch geen verder werk van te maken, zoolangdoch genoeg. Laat de.burgerij de handen uit de mouwen steken en de politie in haar zware taak terzijde staan, in plaats van ach en wee te roepen, dan, het is mijn vaste over tuiging, zal zeer spoedig een merkbare verbetering intreden. Hoogachtend, EEN VEENDER. Kerknieuws, Een kunstenaar over Lourdes. De vermaarde Fransche katholieke dichter en schrijver Francis Jammes, hier te lande veel te weinig bekend, is op 'het voorbeeld van Huvsmans en Rettfé naar Lourdes (getogen. In een pas Ingezonden Mededeeliugen 30 cent per regel. Niets geheimzinnigs. Vele vrouwen hebben het verkeerde idee, dat elke pijn ter hoogte van de heupen of in het smalle gedeelte van den rug „zwakte der vrouw eigen" is en dient te worden beschouwd als een kwaal, waarmede vrouwen in het bi zonder aangedaan zijn. Zulk een geduldig lijden mag dikwijls voorkomen, dikwijls is het onnoodig. Nierzwakte, bij vrouwen zoowel als bij mannenveroorzaakt rugpijn, scherpe steken bij bukken of opstaan, terneer drukkende pijnen, aanvallen van moede loosheid, zenuwachtigheid, duizeligheid* hoofdpijn, urinekwalen, zwelling der enkels of ledematen. Het leven der vrouw maakt haar tot een gemakkelijk slachtoffer van nieraan doeningen,. Het dikwijls in gebukte hou ding moeten werken, de inspannende taak van de kinderen te moeten op voeden, het keeren der jaren, het leven binnenshuis, koude, koorts, verstopping enz. zijn dikwijls de oorzaak van ver zwakking uer nieren. iBiegint dan met het gebruik van Foster's Rugpijn Nieren 'Plillen, die nieuw leven en kracht aan duizenden! vrouwen ge bracht hebben,. |H[et is uw plicht, zoowel voor u zelf als voor uw huisgezin, om de eerste verschijnselen niet te verwaar- loozen. Wiacht niet, totdait uw kwaal zich verder kan ontwikkelen tot waterzucht, suikerziekte, nierontsteking, niersteen. Te Leiden verkrijgb. bij D. M. Kruisinga, N. Rijn 33, Reijst en Krak, Steensir. 41, en D. de Waal, Mare 56. 1159 Toezending geschiedt franco na ontv. V. postwissel f 1.75 voor 6 doozen. Eischt de echte Foster's Rug- pijn Nieren Pillen, >^jÖ|flmwQ£a weigert elke doos, die niet voorzien is van ne- ïrillê0"04 venst. handelsmerk. verschenen bundel „Feuilles dans le vent" (uitg. Mercure de France) geeft hij 'uiting aan zijn daar opgedane indruk ken. - Aan de bladzijden* door hem aan het genadeoord gewijd, ontleent de „Tijd" de volgende beschrijving van Iden zieken- trein „Ik (ga naar thet /station, (Langs Re onltel- bare winkeltjes, waar men religieuze voorwerpen verkoopt. Wat heeft men niet een bombarie tegen deze winkeltjies gemaakt! Odh Heer, wat zijn de mèn- schen toch onverdraagzaam. Denken zij dat het geloof zich aan zoo'n klein wei- nigje imoet ergeren? Heeft het igeen an dere beleedigjingen ondergaan? Zij, die bloot gestaan heeft aan de verguizin gen van het soldateske Rome en de be ten van de Coliseumtijgers, of zij, die haar brood bedelt jp den Vreemde, zou zij niet 'glimlachen om die verkoopsters, zij die bij den ingang van iederen bazaar mij 'vragep: „Koopt u niets 'van mij mijn heer?" Ik vind jin (dien isnu|teterijeïïv,erkoop jiets oprechts, iets eerlijks. En daarom bezit hij Imijne genegenheid. Heeft niet ieder- eep, die zich aan de katholieke leer on derwerpt, het recht God en de kerkelij ke kunst te begrijpen zooals hij dat ver- vermag? Sluit de wijze ep kernachtige godgeleerdheid van Bossuet het kinder lijke geloof van den pastoor van Ars uit, of maakt een schilderij van Maurice D^nis de fel-kleurige plaat onmogelijke die een diepgeloovige vrouw bii haar terugkeer uit Lourdes boven het portret van den Russischen Cza..r neerhangt Het ware geloof is toch heel wat an ders da.n een waanwijs nufje; het heeft dep eenvoud van een dame der groote wereld I 1 Maar zie, ik ben reeds op het perron aangekomen. Het is er vol, want aan stonds zal de ziekentredn binnenkomen, en op dat .uur spreekt men onder de perronkap met 'gedempte stem, evenals in een ziekenzaal. Een Amerikaansche bisschop loopt op en neer. Zijn toog heeft ongeveer den vorm en kleur van een violetkleurige heesterbloemkroon, van een groote open bloem, ontloken eigens in een weelderige flora wereld. Hij draagt een gouden bril en heeft een zeer gedistingeerd voorkomen. Steunend op een wandelstok, schrijdt hij voort en laat zijn bisschopsring kussen door ver scheiden dames, die beurt om beurt een kniebuiging voor hem maken. (Men wacht, men wacht nog miaar al door. Ik Veet niet Wat voor iets angstigs en toch plechtigs op de menschen rond om mij en op mijzelven drukt. Brancard- dralgers naderen, /daar stoomt de trein binnen. 'Hij schokt in het geheel niet, hij glijdt voort. Gelijk eén zwaan glijdt over het water, zoo glijdt de ziekentrein stil'door de stilte. Men zou gelooven, dat alles dood is daarbinnen, dat nooit een geluid luit die reeks voortrollende graven zal opklinken. Maar voor het portier raampje van eiken wagen zie ik twee blanke, wiekende vleugelen en tyee oogen, zacht en 'geestdriftig van die su blieme liefdedwaasheid des kruises. Dat rijn de (Zusters, jdie (men /uit |Frankrijk (w£L verjagen, rij, die de minsten der minsten willen rijn, de beschermengelen der zie ken, dag en nacht wakend en biddend voor 'hen. Zij wachten tot de trein stopt en men

Leidsche Courant | 1914 | | pagina 4