Uit de Leidsche Vroedschap. 95) MAGNA. BUITENLAND. 5e Jaargang No 1331. Bureau OSJOE SINGEL, 54, LEUÏSEM. lnterc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT R! AD VERSCHIJNT ELKEN DAO, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het QI31LLUSTRBPRD ZONDAGSBLAD voor Lelden 9 cent per week ƒ1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post 1.50 per kwark 'L Afzonderlijke nummers VI, cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. Vrijdng ^7 Februari ldl4. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels 0.75, elke regel meer T5cent Ingezonden mededeellngen van 1—5 regel® 1.50, elke regel meer 30 cent. met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Qroote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur, koop an verkoop (geen handels-advertentiën) 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 centsimgebo^efl betrekkingen 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 eent. Zullen ze 't gelooven? In een polemiek met „De Vaderlan der" schrijft „De Standaard": „Thans bepalen we er ons toe, te her halen wat we reeds verklaarden, dat o,.i. van een ten tweeden male dingen naar het ministerschap door dr, Kuyper geen sprake meer zal kunnen zijn. „Dit ware in 1909 mogelijk geweest, maar is toen, van zoover wij oordeelen kunnen, voorgoed afgesneden." De „Stdrd." kan het .weten, zouden we zoo zeggen, maar zal heer Roodhuy- zen dit ook toegeven, 't Is zoo aanlok kelijk om tot de linker kiezers te kun nen zeggen: „Houdt mekaar goed vast, want daar komt minister Kuyper aan." En nu zou dit opkwikkertje geen dienst meer kunnen doen? Neen, neen„De Vaderlander" zal wel blijven beweren, dat de kou nog niet uit de lucht is, Men heeft links zoo iets noodig. Onder de twaalf agenda-punten op het iaatste oogenblik waren er nog twee bijgekomen telde men er verscheidene, die, zooals ieder kon voorzien, zelfs aan het meest praatzuchtige lid geen enkeJ woord zouden ontlokken. Men behoefde niet onder het eerbiedwaardig gezelschap der vroede vaderen te zijn opgenomen om met zekerheid te kunnen voorspellen, dat mr, Terpstra, dr. Andreae en mej, Borgerding het door hen verzocht eervol ontslag zouden verkrijgen. Dat de twee aftredende leden der commissie tot we ring van schoolverzuim zouden worden herbenoemd, had wel ieder gewoon ster veling kunnen droomen, evenals dat mii, Sypkens, de eenige door B,. en :W|. aan bevolen candidaat, tot secretaris van de commissie van toezicht op het middel baar onderwijs zou worden benoemd. Wie zich echter had gewaagd aan een voorspelling betreffende de benoeming van een adjunct-keurmeester, zou waar schijnlijk verkeerd zijn uitgekomen, daar niet, zooals gewoonlijk, de eerste op de candidatenlijst, de heer G.. H,uizer uit Rotterdam, doch de derde, de heer F. v. d. Broek uit Leiden, werd benoemd. Dat de inwilliging van het verzoek van den pachter van Burcht en Graanbeurs, den heer A. Backer, om de pacht te verlengen alleszins billijk is en tevens in het belang der gemeente wie be twijfelt het? En daarom valt het ook niet te verwonderen, dat zonder slag of stoot, zonder een enkele op- of aan merking, volgens wensch van genoemden pachter, waarmede overeenstemde het advies van B,. en \VL, werd besloten,. De heer Th. J. Heins zit nog enkele jaren vast aan de pacht der bediening van de buffetten in de Stadsgehoor zaal. Genoemde pachter heeft altijd trouw voldaan aan zijn verplichtingen, en nu vraagt hij om gezondheidsredenen van die pacht ontheven te worden. Wat is billijker jdan aan dit jverzoek te voldoen? FEUILLETON. Slechts een gezelschap van goede vrienden om ons nieuwe huis in te wijden, had hij gezegd. Mijn dochter zou niet tevreden zijn, heer baron, als gij er niet bij waart. Ik heb mijn woord gegeven, zoo dikwijls tot u te gaan, tot ik u ons verzoek mondeling had ge daan. 't Is reeds de vierde maal dat ik hier ben. Ik ben juffrouw Edith zeer dank baar, dat zij zich mijner herinnert, had Bernard geantwoord, en lachend had hij erbij gevoegd: „Zij schijnt haar papa goed naar haar hand gezet te hebben. De Regeeringsraad had daarop een ko misch toestemmend gebaar gemaakt. Bernard verheugde er zich oprecht over, zijn jonge vriendin terug te zullen zien. Hij had haar in dezen onaange- name tijd zeer gemist en hij hoopte in stilte, dat de veranderde levensomstan digheden geen al te groot onderscheid tusschen voorheen en thans zouden ge schapen hebben. De eerste indruk bij het binnentreden deed wel het tegendeel vermoedenj De villa was in oud-ItaJiaansche stijl gebouwd en imponeerde door haar g.root- sche, schoone verhoudingen. De inwendige Zoo dachten B|. en Wj. en ook de Raad. Bij dit agendapunt kwamen echtervoor't eerst de tongen los„ De heer Vergouwen zeide, het te betreuren, dat B;. en Wj. bij de voorwaarden van de verpachting geen bepaling hadden ingelascht betreffende het vergaderen pp Zondag. Wij meenen, dat dit raadslid alleen of tenminste voor namelijk doelde op feestvergaderingen. „Echt Protestantsch", merkt misschien de een of ander op. Maar wij willen gaarne hier als onze meening uitspreken, dat de Katholieke opvatting, ons inziens, daar niet zoo héél ver van afstaat. Daar zijn er onder ons, die zelf niets van s'lafelijken arbeid op den Zondag moeten hebben heel goed! maar geen bezwaren gevoelen, als, anderen, jdfem dag wel door slafelijken arbeid ontheili gen om ontspanning of vermaak te be zorgen! Zij willen dat wel eens een breed en #uim standpunt noemen; eng en egoïstisch schijnt ons een juistere qualificatie. Doch ter zake. Mr. Aaiberse had bij dit punt der agenda ook nog een bemerking. Z,. i. werd er door de gemeente veel te weinig gevraagd voor de huur der Stadsgehoorzaal; in andere gemeenten wordt voor dergelijke zalen 'n veel hoogere huur bedongen. De voor zitter vond het zeejf gewaagd, de huur te verhoogen; de zaal zou dan waar schijnlijk niet zoo dikwijls worden verhuurd, met het gevolg, dat de pachter minder voor de pacht der bediening van de buffetten zou kun nen geven. Een schadepostje dus voor de gemeente. De heer Aaiberse ver klaarde zich bereid, aan B). en Wj. ge gevens te bezorgen betreffende den huur prijs van dergelijlke zalen in andere ge meenten en liet verder met gerustheid de kwestie over aan het beleid van B|. en Wi. Van „rechthaberei" blijkt dit raadslid zeer afkeerig te zijn. De argu mentatie van den voorzitter leek ons niet zoo heel sterk. Verschillende vereeni- gingen zullen er ongetwijfeld wel een duitje meer voor over hebben om deze mooie zaal te huren, terwijl er toch altijd een mindere prijs kan worden bedongen, zoo er een vergadering wordt gehouden, welke strekt ten algemeene nutte. Nu we eenmaal dezen keer zijn be gonnen met een schematisch overzicht van alles wat er is behandeld, moet nog gememoreerd, dat op het adres van B.L. de Ridder, waarbij deze te koop aanbiedt eenige perceelen weiland in den Crone- steinschen polder onder Zoeterwoude, af wijzend werd beschikt; dat de wijzigin gen in de heffing van belastingen voor het gebruik van het openbaar slachthuis werden goedgekeurd. De wijzigingen in de salarieering der jongere ambtenaren en bedienden ter ge meente-secretarie en op het kantoor van den gemeente-ontvanger gaven ook al weinig gelegenheid voor discussie. Ze waren dan ook heel redelijk,. Een ge meentebestuur mag er niét het zijne toe bijdragen om uit te breiden aie categorie eigenaardige wezens, ook wel betiteld ruimte was groot en hel' verlicht, terwijl de meubileering de grootste weelde ver ried, zonder echter" overladen te zijn., Eenige bedienden en livrei volmaakten het geheell 1 De Regeeringsraad ontving hem aan de deur met groote hartelijkheid. Eeinge heeren en dames waren er reeds maar Bernard zag slechts de langere ge stalte, die hem tegemoetkwam en op de oude vertrouwelijke wijtze de hand reikte,. Zij kwam hem grooter en statiger dan vroeger voorzij trad met besliste vrij moedigheid op. Een licht-blauw zijden kleed stond haar voortreffelijk; crème kanten omgaven haar hals en schouders, in haar corsage droeg zij eenige fris- sche theerozen. Bernard kon zich onmogelijk voorstel len, dat deze elegante verschijning het bl'eeke kind met de slordige vlecht was, dat hij eens in den dom van Bruckhoven voor het eerst ontmoet had. Is het niet als in een tooversprook- je, elkaar zoo weder te zien, sprak zij na de begroeting, met een blik op de omge ving. Reeds indertijd in uw rozen-cabinet waart gij mij een rozen-fee, antwoordde Bernard, en voor alles hoop ik, dat ik u niet vreemd zal schijnen want anders zou ik alles liever bij het oude wen- schen. O, daarvoor bestaat geen gevaar. als het „hoeden-pioletariaat", die 'langs 's Heeren straten flaneeren met hooge boorden en leege beurzen. Zeer juist merkte de voorzitter later op, dat de maatschappij er niet is voor de ambte naren, doch de ambtenaren voor de maat schappij; dat de ambtenaren zijin de die naren van de burgerij. Zeer juist. Maar de burgerij wenscht goede, alleszins bekwame en ijverige dienaren te hebben. En daarom zal zij Let toejuichen, als de ambtenaren in publiekrechtelijken, dus in haren dienst, een' alleszins billijk loon ontvangen. Maar wat de burgerij veraf schuwt ishet te- reel aan ambtenaren, met gevolg niets-doen en luieren. Wij willen niet zeggen, dat zoo iets in deze gemeente gescniedti Maar scherp toezien om dien ongezonden en den ambtenaars stand beleedigenden toestand te voor komen, is ook hier, evenals overal el ders, plicht van het gemeentebestuur. Bij dit agenda-punt werd nog een korte dis cussie gevoerd ovej de bevolkingsagen ten, die nu in salaris worden achter gesteld bij de adjqnct-comniiezen. Met volle respect voor het ambt van de eerst genoemde categorie'personen, merkte de voorzitter op, dat yan hen minder ont wikkeling en voorbereiding wordt ge vraagd dan van de adjunct-commiezen, en dat daarom hun. salaris redelijkerwij ze lager kan zijn. j Laatste punt van I de agenda was de wijziging in de bezoldiging ,der politie beambten,. jn hoofdzaak komt deze hier op neer, dat met ingang van 1 Juli aan alle politie-agenten het minimum, en ma ximum salaris met '50 gld. wordt ver hoogd,. De anderewijzigingen Zijn door ons reeds breedvoerig vermeld. De vrij zinnig-democratische raadsfractie had echter een amendement voorgesteld om die salaris-verhooging met 1 April te doen ingaan. De heer Fokker als bij zonderheid diene vermeld dat dit raads lid in deze zitting nog niet had ge^- sproken! verdedigde het voorstel zeer zwakjes. Zoo'n zwakke verdediging van een door een g e h e e 1 e fractie ingediend amendement maakt toch wel de politiek wat al te doorzichtig,. Op de zeer juis,te opmerking van wet houder v. d. Lip, waarom men dan wél had goedgevonden, dat de salaris- verhooging van het secretarie-personeel eerst met 1 Juli inging, wist de heer Fokker niets ernstigs te antwoorden. En zijn vrijzinnig-democratische mede leden zwegen dat ze zweetten. De over- groote meerderheid van den Raad bleef er van overtuigd, dat de financieele toe stand der gemeente de aanneming van het voorstel van B. en Wi. noodzakelijk maakte. De heer Sijtsma kon het niet goed keuren, dat er nog een rang van bri gadier werd ingesteld. Z,oo iets brengt maar als gevolg mede kruipen en kon kelen om in een goed blaadje te ko'- men bij de superieuren. En de burge meester, als hoofd der politie, is van het oordeel van deze superieuren afhan kelijk. Indien deze schaduwzijde zoo don ker is, als de heer Sijtsma het voorstelt, zijn alle onderscheidingen eigenlijk uit den booze. Maar wij ver trouwen eensdeels, dat de geest onder het politiekorps niet zoo gedemoralfe seerd is, anderdeels, dat de burgemees ter zich ook voldoende zal laten inlich ten door het lager personeel zelf, om een dergelijke handelwijze te 'kunnen voorkomen of bemerken. Wij moeten ons geweld aan doen om niet veel meer te zeggen naar aanleiding van den bij dit punt besproken kinder toeslag. De heer Aaiberse, wilde eerlijk erkennen, dat het eene argument wat, B. en W|. daartegen aanvoerden, (het is willekeurig en onlogisch zulk een reh geling alléén voor de agenten van po litie in te voeren), wel indruk <(p hem maakte, het andere (geen enkele ande re gemeente heeft zulk een regeling ge troffen) daarentegen niet. Van een buitengewone overredings kracht schijnen ons echter géén van bei de argumenten. Mr. Aaiberse verklaarde verder gaar ne een motie, inzake den zg. kindertoe slag voor alle lager bezoldigde gemeente ambtenaren te zullen indienen, als hij weet dat meerdere leden van den Raad zich bij hem aansluiten. De heer Sijtsma kan zijn afkeer tegen deze wijze van sala rieering niet vèrkroppen en het deed hem blijkbaar goed als zijn meening' uit te spreken dat de meerderheid van den raad zich er tegen zou verklaren, om principieele redenen. Principieele redenen, Den vorigHi keer hebben wij 't daar al reeds over gehad,. De Voorzitter gevoelde veel voor den z.g. kindertoeslag, maar, zoo zeide hij, in de burgermaatschappij verdienen de ïmen- schen met groote huisgezinnen toch ook niet meer dan die met kleine, en hij nam als voorbeeld twee sigarenwinkel liers. Een slecht gekozen voorbeeld. Voor winkeliers is een dergelijke „salari eering,, beslist theoretisch en prac- tisch onmogelijk (Nog buiten beschou wing gelaten, dat bij nen van „salariee ring" in den'eigenlijken zin geen sprake is). Voor het lagere ambtenaren-perso neel ook Nogmaalsde burger-maat schappij kan en mag er niets o,p tegen hebben, als voor de ambtenaren een re delijkerwijze zoo goed mogelijke sala rieering wordt ingevoerd (natuurlijk niet een te hooge), mits die ambtenaren èn als mensch èn als arbeidskracht opj hoog peil staan. ALGEMEEN OVERZICHT. In Valencia zijn staking :n daarmede gepaard gaande onlusten litgebroken. Deze staking, zoowel als Je onlusten in een aantal andere Spaan,- sche steden, moeten worden toegeschre ven aan antevredenheid der bevolking over de invoering van een nieuwe ge meentelijke inkomstenbelasting^ Omtrent den toestand te Valencia, die zeer ernstig moet zijn, wordt nog gq- meld, dat de bevolking er zeer opgewonr den is en gisteren talrijke wagens met levensmiddelen, die naar de stad gingen, overvallen en geplunderd heeft. Fabrie ken en winkels moesten gesloten wor den. De menigte wierp met steenen naar de tramwagens, zoodat de tramwegmaat schappijen besloten het bedrijf te sta ken. Op het voornaamste plein heeft men omgehakte boomen nedergelegd om het verkeer onmogelijk te maken. In de stad staat geen enkele lantaarnpaal meer zoodat 's avonds alles in duisternis is gehuld. Tusschen de bevolking en de politie kwam het ettelijke malen tot botsingen. De woning van den burge meester moest door een compagnie sol daten worden beschermd. Toen de bur gemeester zich gisteren onder geleide van bereden gendarmes buiten zijn wor ning begaf, riep de menigte: „Weg met hem, hangt hem op." Ook te Barcelona hebben botsingen met de politie plaats gehad. Een carna valsstoet bewoog zich door de straten, en stelde blijkbaar als toespeling op de nieuwe belasting een begrafenis voor. Toen de stoet voor een kerk kwam, pn> testeerden de geloovigen tegen 'tgeen, zij als een bespotting van den godsj- dienst opvatten. Tusschen de Katholieken en de car- navalvierders ontstond een formeel ge.- vêcht, De politie kwam daarbij' tus1- schenbeide, doch trad zoo ruw op, dat de beide strijdende partijen zicli tegen de politie keerden. Dertig personen zijn zwaar gewond, en velen werden gearres teerd. Wie gaan terug naar Zuid-Afrika, he8- ben l de Afrikaansche bannelingen verklaard. Ook als wij er niet in slaj- gen de regeering van ons recht daartoe te overtuigen, zullen wij toch gaan. Om gearresteerd te worden? Wie weetL Op alle verdere vragen en alle verder aandringen, antwoordden de mannen, dat zij „in de handen waren van de ont vangst-commissie van de labour-partij" en dat ze verder van niets afwisten/ Nu is op het oogenblik de positie van de bannelingen dan ook vrij delicaat Er wordt n.I. door twee partijen om de „eer" van hun naam en van, hun persoon gestreden: door de labourpartij en door de „Daily-Herald"-groep, de fractie der uiterste socialisten. Op het oogenblik zijn de bannelingen „in handen" van de labour-partij, diej ze ondergebracht heeft in het Graftoiv hotel, Tottenham, Court Road en di-e een fonds wil bijeen brengen om ze van het rioodige te voorzien en ze te steunen bij de stappen, die zij voornemens zijn te doen om hun recht tot terugkeer naar Zachte tonen zweefden door de zaal„ ,H,eer Bode's violoncel, dien Bernard ai van vroeger kende, zong zachte wijzen ter begeleiding van Edith; daarna smol ten de tonen, in wonderbare eenheid sa men. Bernard gevoelde zich door de beerw lijke accoorden als meegesleept en moest ten slotte denken aan de woorden ,van| de kleine Excellenz: dat van alle disharmonieën van heden de macht der tonen den geest het meest bevredigde. Toen men aan tafel ging, vond Behren berg zijn plaats naast de dochter des huizes. Daar minder dames dan heeren aanwezig waren, had aan de andere zijde de overste een plaats gevonden. Links van Edith zat de heer Bodu, het muzi kale genie; in het onderhoud met zijn schoone buurvrouw scheen hij echter he denavond den rechten toon hiet te kun nen Wreffen, want zij wendde zich bij voorkeur tot haar anderen buurman. Zijt gij tevreden met de inrichting en versiering, vroeg juffrouw Edith, toen zij zag, hoe Bernard's blik door de Sier lijk uitgedoschte kamer zweefde, 't Is de kleine eetzaal, die er gemüthlich moet uitzien. Ik heb er bij de verrich ting vaak aan gedacht, of 't uw bijval wel. hebben zóu. (Wordt vervolgd). Daarin komt geen verandering, zelfs onze muzikale avonden zijn gebleven als vroe ger, sprak Edith lachend. Die bevielen indertijd wel', al gaaft gij ,u voor 'onmu zikaal uit. Gij herinnert ,u nog wel eens werd er muziek gemaakt, daarna gesoupeerd en-dan nog wat gekeuveld.... Maar gij hebt mama nog niet begroet, voegde zij erbij, zijn zoekenden bl'ik op merkend. Zij is daar in.de kamer met eenige "andere dames. Later moet gij onze villa toch eens op uw gemak bezichti gen. Ik ben zeer benieuwd, hoe die ju" bevallen zal. Behrenberg zocht de vrouw des hui zes mevrouw Schultze ontving hem zeer beminnelijk. Ook op haar schenen de jaren voordeel'ig gewerkt te hebbenzij zag er veel krachtiger uit en gaf ook toe zich krachtiger te gevoelen, wat beslist nieuw was. i y Zij wisselde eenige woorden met Behrenbergdaarop nam de muziek uitvoering een aanvang. Juffrouw Edith had nog vorderingen gemaakt en kon den muziekkenners wel voldoen. Behrenberg had gedurende de muziek nauwelijks bemerkt, dat er iemand aan zijn zijde had plaats genomen. Eerst toen delpauze intrad, zag hij, dat het een oude overste'was. t 1 - Deze (wendde zich nu tot hem en Vroeg of hij goed verstaan had, dat hij in hem den Rijksdag-afgevaardigde baron Reh- enberg uit Westfal'en voor zich zag. Behrenberg bevestigde het en de officier Jeelde hem mede, dat hij in den laatsten ijd meermalen over hem had hooren jpreken. i 1 1 Een jonge landsman van u staat in mijn compagnie, zeide hij. Dat moet de jonge Hellbrinck zijn, antwoordde Bernard. Ik hoop, dat gij niet ontevreden over hem zijt. Het is een brave, knappe jongen. Al's militair deugt hij niet erg, maar hij is van goede wil en gedraagt zich opperbest. Ik zag 'terstond, dat de arme jongen honger en dorst had naar inkt en boekenwijsheid.... Op zekeren dag heb ik hem eens gevraagd, juist toen hij het hoofd erg hangen liet, of hij er geen zin in had bij mij als oppasser in dienst te treden. Ik ben een oude vrijgezel... kan alles inrichten, zooals ik wil. Ik had natuurlijk niet veel voor hem te doen, maar schrijven kan hij genoeg voor mij en ook kan hij mij helpen mijn boe kerij in orde te brengen. Eerst was "hij een beetje afgetrokken, maar later heeft hij mijn inzicht begrepen en is daarop toch ingegaan.... Is mij bevallen, zeer goed bevallenZonder eenige valsche trek, een flinke kerel. Hij spreekt van (u .met de grootste vereering.... Later vertél ik u nog wel eens meer daarvan, voegde hij erbij, daar juist de muziek .weder be gon.

Leidsche Courant | 1914 | | pagina 1