26 Februari M) MAGNA. BUITENLAND. BINNENLAND. 5e Jaargang No 1330. Bureau OUÖE S!NGEL 54, IUEIOJBM. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAO, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAOEN DE ABONNEMENTSPRIIS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GRILLUSTRGERD ZONDAGSBLAD voor Lelden 9 cent per week ƒ1.10 per kwartaalbij onze agenten 10 cent per week, f 1.30 per kwartaal. Franco per post f 1.50 per kwarto -L Afzonderlijke nummers 2V„ cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. Donderdag 50 S 4. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 15 cent Ingezonden mededeellngen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent. met gratie bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Qroote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur, koop en verkoop (geen handels-advertentiön) 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Onze Eerste Kamer. ;W,e zouden dit college van hooger be roep niet gaarne missen in onize Staats inrichting, want voor een goeden gang van zaken in de samenleving is noodig, dat ingrijpende dingen niet eer geschie den vóór ze de overtuiging van hun nut of noodzakelijkheid gevestigd hebben. En nu is het zeer goed, dat na de vaak op- bruischende Tweede Kamer (met haar snel gtroomend bloed ook de meer bedaagde Eerste Kamer een beslissend woordje mee te spreken heeft. Begrijpelijkerwijze gaan we hierbij uit van de onderstelling, dat beide colleges een goed inzicht too- van hun taak, waarover trouwens waarlijk niet te klagen valt. Ons Lager huis al spreekt het wat lang houdt van een nieuwtje, ons Hpogerhuis ziet Ier dege toe, wat meermalen bleek. Heetgebakerde Nederlanders Vinden natuurlijk, dat alles te langzaam gaat, ook wat betreft de doorwerking der nieuwere denkbeelden, en wijten zulks dan aan de Eerste Kamer, welke ze bij zoo'n ge legenheid met allerlei onvriendelijke be namingen betitelen. Nu ware een en ander een onschuldige liefhebberij, indien er geen politici ge vonden werden, die ook heetgebakerd doen en dan met eenige bezorgdheid in de richting der Eerste Kamer kijken. Aldus handelt nu weer De Vader lander, orgaan der Liberale Unie, welke Oj.m. schrijft: i,Sinds lang zijn ernstige manjneni uit alle partijen, die prijs stellen op het behoud van een Eerste Kamer, die haar taak begrijpt, niet weinig bezorgd over de toenemende neiging in onzen. Se naat, om aan de Tweede Kamer haar taak uit de handen te nemen. De ver werping der Ongevallenwet in 1900, van de wet op het ,H;ooger Onderwijs in 1904, van de begrooting-Staal in 1907, van de achterstandsontwerpen- Nelissen in 1910, zijn alle bedenkelijke teekenen, die er op wijzen, dat sinds lang de Eerste Kamer de juiste appre- ciatie van haar beteekenis in ons staat kundig leven kwijt is." Met aldus te schrijven zal De Vader lander wel een pluimpje verdienen van kv. Het Volk, dat alles wel ineens per Tweede Kamer zou willen regelen, maar gelukkig is men 't ook op dit stuk links niet eens. Zoo teekent De Nieuwe Courant il dadelijk pan, fclat zijk.vrijfiwil blijven van elke poging om van den gezamenlijken strijd, die wellicht tegen de rechtsche meerderheid der Eerste Kamer zal moe- worden gevoerd, gebruik te maken tot het opzetten van een campagne tegen de Eerste Kamer als cpnstitutioneele in stelling". En het orgaan voegt hier zeer duide- jk aan toe, dat „over elk der vier gé vallen, die het weekblad als „bedenkelijke leekenen" noemt, heel wat in het mid den te brengen zijn zou ten bewijze dat de Eerste Kamer over het geheel haar constitutioneele taak zeer goed heeft be- FEUILLETON. 't Zal nog wel erger worden, veel riep de tweede op boozen toon uit* Vandaag zetten zij de orden 't land uit, morgen zullen zij de bisschoppen ge- Vangen zetten. Het eenige wat ons te doen blijft is het stof van de voeten te schudden en dat gansehe gezelschap daar ®aar zijn heksensabbath te laten vieren. De spreker maakte zulke groote passen als wilde hij aan zijln voorstel tot ver trekken dadelijk uitvoering geven. Halt! Niet zoo gauw bij die hitte, "ep een dikke, gemoedelijke heer, wiens natuur hem reeds zulk een overijling verbood. Rustig zijn is de eerste targerplicht en waar zult gij heen loo- Pcn, mijn waarde baron? Ik vrees, dat Ê'j het stof van veel landen van uw voeten zoudt moeten schudden, voor gij een streek gevonden hadt, waar gij alle toestanden tevreden kondt ZlJi. In onze eeuw is niets standvastig; Vandaag voert de strooming der meeJ JMgen hierheen, morgen daarheen. Het komt er s'echts op aan aan zijn grondbe- Pnselen vast te houden, die stroomingen ii .allen verloopen, onze kleine exc ellentie 1) heeft mij heden zeer gieïtn,po- grepen en van haar bevoegdheden een cellentie 1) heeft mij heden zeer geimpo- geoorloofd en heilzaam gebruik heeft ge maakt,." Zoo is het inderdaad, al deed ook denk b,.v. aan 1904 de politiek zich in onzen Senaat soms geducht gelden, zoo- dat wij ons gaame scharen aan de zijde van De Nieuwe Courant bij haar pal staan voor het behoud onzer Eerste Kamer. De jongere generatie vindt haar orgaan in de Tweede Kamer; de oudere in de Eerste en deze twee samen hebben tot dusverre de Staatsmachine behoorlijk aan den gang gehouden. Af en toe werd eens gestopt, maar dat kwam dan aan 't eindresultaat ten goede. ALGEMEEN OVERZICHT. D;e lEngelsche bladen geven kolommen- la nge verhalen over de aankomst van de negen Afrikaansche labourleiders te Gravesend. De negen ballingen weigerden', zooals bekend, eerst pertinent van boord te gaan, waardoor zij de „feestelijke" ont-> vangst, niet zonder propagandabedoelin- gen natuurlijk, welke hen door de Engel- sChe Labourpartij zou worden aangebo den, 1 eel ijk in de war stuurden. Dit werd hun door de Engel'sehe Labourlei ders dan ook kwalijk genomen. Maar na lang over en weer praten en nadat twee Engelsche labourleiders v.erlof gekregen hadden om aan boord van de „Umgeni" te gaan, waar zij nog volte twee uren noodig hadden om' de gedeporteerden te overreden, gingen de ballingen dan toch aan land. Van Grave send vertrokken ze per trein naar Lon-J den, waar ze het middelpunt aller be langstelling vormden en door drommen journalisten werden omringd. Tot 50 pond toe werd hun zelfs geboden, wan neer zij een artikeltje wilden schrijven voor de krant. Die aanbiedingen werden echter (afgewezen. i Te vermelden valt alleen nog, hoe vol gens de gedeporteerden de Afrikaansche regeering hun van hun verbanning op de hoogte had gebracht. Toen zij op dc „Umgeni" waren gebracht, kwam ma joor Trew hun het volgende melden: Op instructie der regeering zijt gij naar Engeland verbannen. Ik waarschuw u, dat, als gij naar Zuid-Afrika terugkeert, gij gearresteerd zult worden. Ik kan u niet melden, op welke gronden gij ge deporteerd zijt. Uw vrouwen en kinderen zullen, als gij wilt, vrije passage naar Engeland krijgen. De som van drie pond per man is aan den kapitein van het schip ter hand gesteld om onmiddellijk na aan^ komst in Engeland te worden uitge-i reikt. Zoodra het schip de grens van drie mijlen overschreden heeft, zult gij vrij zijn. De gedeporteerden brachten hierop 'n protest uit tegen het optreden der re geering, welk protest majoor Trew be- neerd, toen hij, de kleine, zwakke man, den grooten overmacht der tegenstan ders zoo rustig tegemoet ging. Dat wa ren gevleugelde woorden, die hij sprak: „Wiij willen den vrede, wij willen den keizer geven wat des keizers is, maar als men ons op zoo ruwe wijze den oorlog verklaart, daar zult gij dien hebben, daar wij tot verdedigen met volle energie ge dwongen zijn." Ik ben overtuigd, dat die woorden in duizenden harten weer klank zullen vinden. Zal wat helpen! bromde de ver toornde moeder. Wij zijn nog niets ver der dan bij een verloren post. Teruggeworpen is nog niet versla gen! antwoordde de eerste. Wij Duit- schers zijn nog niet aan den parlemen tairen strijd gewoon; daarom moeten wij een nederlaag niet zoo zwaar tellen. Gij, mijn waarde Landraad, hebt ons dapper ter zijde gestaan, kan u dat in uw po sitie niet schaden. Zooveel onafhankelijkheid moet men bezitten, antwoordde Behrenberg gelaten. Als de Regeering het mij kwa lijk wil nemen en mij dit wil doen ge voelen, zal ik het moeten dragen. Ik hoop intusschen niet, dat wij het Fran- schen prefecten-huishouden zullen na doen, waarvan den hoogsten tot den> laag- sten graad alles aan 'n draadje hangt De hemel weet, wat er nog ge- Hoofde over te zullen Lengen. Het blijft tobben en sukkelen met de behandeling van de Belgische schoolwet Nu de wet eindelijk door de Kamer is afgehandeld, beginnen de moeilijkhe den in den senaat. Gisteren heeft zich reeds de eerste moeilijkheid voorgedaan. De commissie van den senaat, die rap port over het ontwerp heeft uit te brengen, had n.l'. een rapporteur te kie zen. De commissie bestaat uit elf leden, zeven rechts en vier linksche leden. Van rechts had men besloten senator Des- camps tot rapporteur te benoemen, die naar het heette, dan ook reeds zijn rap port voor een goed deel had opgesteld, om de behandeling der wet zooveel mo gelijk te bespoedigen. De drie rechtsche stemmen Nverden dus op baron Descamps uitgebracht, maar de drie linksche ver- eenigden zich op den liberaal Fléchet, die als de oudste in jaren gekozen werd Verklaard. Wat zal1, zoo vraagt nu het B'russel- sche „N. v. d. Q." Tiet gevolg daarvan zijn? Het verslag van de commissie, waarvan de meerderheid gunstig voor de school\vet is, zegt het blad, zal te gen de schoolwet zijn, doch er zal een gunstige nota, door senator Descamps opgesteld, bijgevoegd worden. Deze no ta zal het verslag van Descamps zijn, dat, naar men verzekert, nagenoeg opge steld is. Doch de commissie zal den liberalen [verslaggever niet kunnen belet ten het verslag te laten slenteren, zoo lang het hem zal believen, in andere woorden het verslag f*. sabbte-eren. |De afwezige Katholieke leden zijn aan hun plicht te kort gekomenzij zijn verantwoordelijk voor het verwekt gei harrewar. 1 ,De icommissie zal aanstaanden Dinsdag opnieuw bijeenkomen. De senaatzitting; welke dien dag moest plaats hebben, is bijgevolg uitgesteld. GEMENGD. De staking der Fransche mijn werkers is mislukt in de departementen Noord en Nauw van Calais. Men heeft daar geen gehoor gegeven aan den op roep van den Bond van mijnwerkers. Te Monceau les Mines wordt gestaakt en ook in het geheele kolenbekken van Aveyron ligt de arbeid stil. De minister van binnenlandsche za ken heeft in den ministerraad medege deeld, dat er van de 225,000 mijnwer kers ongeveer 40,000 het werk neerge legd hadden. Gisterenavond raakte in het cinema theater van Marcussi te Salerno een film in brand. Onder de toeschouwers die den rook zagen, ontstond een pa-1 niek. Wanhoopskreten uitend, vluchtten zij in wanorde naar den ingang, die weldra versperd was* Verschillende peirsonen ge raakten onder den voet. Dank zij de ge neeskundige hulp, werden verschillende gewonden spoedig bijgebracht. Vijf ech ter, waaronder twee soldaten, stierven beurt. Ik zie de toekomst duister in. Behrenberg scheen dit ook te doen. De heeren hadden intusschen hun doel bereikt en traden het restaurant binnen, waar zij hun partijgenooten bijeen von den, allen min of meer vervuld van het zooeven voorgevallene. Eén groep had zich verzameld om een opvallend kleinen, kaalhoofdigen heer, die er, geheel anders dan de ove*- rigen, allerminst bedrukt uitzag. Hij wreef zich met zekere behaaglijkheid de handen en zag ietwat ironisch naar het zoozeer vertoornde lid op, dat spoedig weder begon zijn wrevel te luchten. Bernard Behrenberg begroette den kleinen man eerbiedig. iUw Excellentie heeft heden weder het zwaarste deel van het debat op zich genomen. Gij hebt ons allen weder moed ingesproken. De aangesprokene keek een oogenblik vragend naar Behrenberg op. Ah, zijt gij het, mijn waarde Land raad, zeide hij plotseling en reikte hem de hand. Vergeef mij, ik herken de per sonen altijd zoo slecht, mijn zwakke oogen hinderen mij zeer. Gij moet mij verontschuldigen. Uw Excellentie ziet in alle ande re dingen zoo scherp, dat dit slechts een kleine vereffening met de andere menschen is. Wij hebben, ondanks al aan hartverlamming. Er zijn tal van ge wonden, waaronder vijf ernstig. Het on geluk bracht groote opschudding in de stad teweeg. De werkeloosheid in tal van groote steden in ,de Unie heeft den laat- sten tijd aanzienlijke afmetingen aange nomen. De in de Amerikaansche arbeiderswe reld welbekende „generaal Coxey", wil zich aan het hoofd stellen van 50.000 werkloozen in New-York, die van daar den tocht naar Washington zullen aan vaarden. 1 j Ook uit andere groote steden, binnen een radius van 3J00 Eng. mijl om Was hington, moeten de werkloozen-contin- genten op Washington aanhoudenen Cexey Jioopt er een millioen te brengen en daarmee de regeering te intimideeren en te overtuigen van den geweldigen omvang der werkeloosheid. Cexey beweert dat er thans 4 k 5000,000 werkloozen zijn in de Unie. In de bosschen van Socerro, in Nieuw-Mexico, is een jager, die onbe kend gebleven is, op gruwelijke wijze omgekomen. Hij had een val ge steld voor groote roofdierenmaar door een onvoorzichtige beweging van den jager klepte de val toe en werden 'diens handen er in vastgeklemd. Het was hem onmogelijk, zich te bevrijden. En blijkens den staat, waarin zijn stoffelijk overschot werd aangetroffen, moet de man levend verslonden zijn door de dieren voor wie de val bestemd was. Duizenden werfclloo zen hielden een betooging in de straten van Boeda pest en wierpen in vele huizen de ramen in. De politie moest met de blanke sabel ingrijpen en vele arrestatiën hadden plaats. Een drietal van de vier nog verj mist (wordende paarl'en van het kost bare collier dat onlangs tusschen JParijs en Londen gestolen werd, is gis teren gevonden. Onder deze drie bevindt zich ook de kostbare middelste parel van het collier, waarvan de waarde 240.000 fr. bedraagt. De vondst is te 'danken aan de ijverige nasporingen van Lloyds agenten. Thans worden nog slechts 1 parel en het'slot van het col lier vermist Volgens geruchten zouden deze zich te Antwerpen bevinden.. H. M. de Koningin. Met ^en gewonen avondtreiu der Staatsspoor is JL M. de Koningin gister avond ten 10 uur 56 m. van haar be zoek aan den Prins in den Jaunus te 's Gravenhage teruggekeerd. Per auto ber gaf H. M. zich naar het Paleis» Staatscommissie onderwijsvraagstuk. Heden en morgen komt de Staatscom missie voor het onderwijsvraagstuk in Den Haag bijeen. Ouderdomsrente. Gelijk bekend, heeft het bestuur der Rijksverzekeringsbank het vorig jaar be- onze pogingen, toch weer een verloren slag te noteeren. Men moet zijn plicht doen, mijn beste Landraad, met of zonder gevolg. Iets van de woorden dringt toch tot het volk door. Dat is ten minste iets goeds van het parlementaire stelsel. De voor,- oordeelen in de heden behandelde zaak zijn zoo sterk, zelfs de redelijkste en beste onzer tegenstanders konden zich daarvan niet losmaken. Zij vermoeden niet hoe zij hun eigen kerk schaden. De storm is toch tegen ieder positief geloof gericht Maar, mijn waarde landraad, gij moest u liever van mij verwijderd houden. Ik ben vandaag al in een erg slecht blaadje geraakt..^. Was ik niet een zoo gevaarlijk mensch, ik had u verzocht, mij vanavond naar het conr eert eener zigeuner-kapel te vergezellen. 'Dat is muziek, waarvan ik bijzonder veel houdt, en na zooveel disharmonie doet zoo iets goed. Bernard antwoordde, dat het hem een bijzondere eer zou zijn, hem te bege^- leiden, maar dat hij helaas dezen avond reeds bezet was. Hij had beloofd, een bevriende familie te bezoeken. Er is een schoone dame In het spel, Excellentie, schertste een der anr dere heeren. Aangenomen als van zelf sprekend, sprak de kleine. Onze landraad heeft sloteneventueele tweede aanvragen buiten beslissing te laten. Ter nadere toelichting van dit standpunt eu mede als antwoord op verschillende vragen dienaangaande tot het bestuur gericht, heeft dit het volgende aan 'de rente- commissies geschreven: De bedoeling van de gezonden circu laires was om gedurende den beroeps termijn op een door ons gegeven beslis sing niet terug te komen, zoodat de belanghebbenden gedurende dien termijn niet moeten pogen door een nieuwe aan vrage verandering in onze beslissing te krijgen, maar zich daartoe tot den be voegden Raad van Beroep zullen hebben te wenden, 'Worden bij het instellen van beroep nieuwe gronden aangevoerd en aanneme lijk gemaakt, dan zal de Raad van Be roep daar rekening mede hebben te hou den bij zijn uitspraak, zoodat de belang hebbenden niet behoeven te vreeze®, dat aan hun latere, bij klaagschrift aange voerde gronden voor hun recht op rente geen aandacht zal worden geschonken^ Nu doet zich de mogelijkheid voor, dat de belanghebbende zijn beroepstermijn ongebruikt heeft laten voorbijgaan en daarna tot de meening komt,'dat in dien hij nog andere gegevens had ver schaft zijn aanvrage wellicht niet zou zijn afgewezen. In die gevallen nil willen wij op eer tweede aanvrage beslisser- met de bedoeling over de rechtmatig1- heid van zoodanige beslissing een uit spraak van den rechter uit te lokken.. Ten slotte wordt door somiraige rente commissies het geval veronders'ld, dat de belanghebbende, nadat zijn aanvrage hetzij dan in een of twee instanties bij onherroepelijk geworden rechter lijke uitspraak is afgewezen, alsnog nieu we gronden voor zijn recht op ouder domsrente zou willen aanvoeren. |Wij merken naar aanleiding vani deze veronderstelling op, dat, waar "de be handeling in beroep, zooals reeds gezegd is, gelegenheid geeft om ook nieuwe gronden onder 's rechters aandacht te brengen, het aan klager zal liggen, wan neer hij den rechter niet voldoende in licht en hij de eventueele gevolgen daar van zichzelf zal hebben te wijten* Die gevolgen zijn, naar onze meening, dat de belanghebbenden zich zal hebben neer te leggen bij een rechterlijkte beslissing, die niet meer voor beroep vatbaar is* Wanneer hij er echter op staat, om door een nieuwe aanvrage 'onder aajwoering zoo mogelijk van nieuwe feiten of gron den andermaal onze beslissing uit te lokken, teneinde zich zoo noodig ander maal in beroep te kunnen voorzien, dan zullen wij hem een nieuwe afwijzende beschikking moeten zenden, waarbij wij ons uitsluitend zullen beroepen op het feit, dat zijn zaak is beslist en de pop- spronkelijke afw.ijjzing in staat van ge wijsde verkeert* Deze tweede afwijzende beslissing zal hij dan, desgewenscht, we der aan het oordeel van den rechte* kunnen onderwerpen,. in alle dingen den besten smaak. Hij zal zich toch niet alleen met „Frau Politi ca" vergenoegen? Die willen wij ech ter nu ook met vrede laten, meende hij, zich behaaglijk nederzettend. s s 0 Toen Bernard thuis kwam, vond hij daar een kaartje van Frans Hellbrinck. Het deed hem leed hem gemist te heb ben. Sinds hun eerste ontmoeting aan het station had hij hem nog slechts eens aangetroffen. Hij had zich toen zeer te vreden getoond en gemeend, dat hij in den dienst wel wennen zou. Bernard was sindsdien van plan geweest hem te gaan opzoeken, maar in het gewoel van de groote stad en bij de overlading met arbeid voor het parlement was hem dit nog niet mogelijk geweest Des avonds dan ging Bernard naar, den Regeeringsraad Schultze, wiens schoone nieuwe villa eerst kort geleden door de familie betrokken, wel van zich deed spreken; gedurende den bouw wa ren de dames natuurlijk uit de stad ge weest De Regeeringsraad had eenige dagen geleden Behrenberg bezocht en hem voor hedenavond uitgenoodigd. 1) Windthorsta (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1914 | | pagina 1