Zatei d 21 BUITENLAND-. BINNENLAND. Uit Stad en Omgeving. 5e no 1326. Bureau OUDE SINGEL 54, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT B! AD VERSCHIJNT El.KEN DAG. UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met OIM PUS POLIS Ongevallen-verzclcering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week ƒ1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post 1.50 per Icwarfj V Afzonderlijke nummers 2V„ cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. Februari De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels 0.75, elkf regel meer 15 cent ingezonden mededeelingen van 15 regels 1.50, elke regel meer 10 cent met gratis bewijsnummer Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naai plaatsruimte. Kleine Advertentiëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur koop en verkoop (geen handels-advertentlën) 15 regels 25 cent, Iedere regel meer 5 cent, aangeboden betrekkingen 5 regels 50 cent, Iedere regel meer 10 cent. Dit nummer bestaat uit TWEE BLADEN en een GEÏLLUS TREERD ZONDAGSBLAD. R. K. Werkgevers. Zooals blijkt uit een ingezonden stuk in dit nummer, heeft zich een comité gevormd, dat zich ten doel stelt de o,p>- richting van een R. K. Vereeniging van Werkgevers. Zulk een vereeniging is ten zeerste gewenscht De arbeiders hebben zich ge organiseerd in Katholieke vereeniging en-, de middenstanders hebben dat voorbeeld nagevolgd, maar zij, die zich niet tot den middenstand kunnen rekenen groot-handelaren, groot-industrieelen staan nog ongeorganiseerd, ten minste niet georganiseerd op Katholieken grondslag. ,j,Moge ik het beleven, dat ook de hoogere standen het voorbeeld der ar beiders navolgen en zich in Katholieke vereenigingen organiseeren" aldus ongeveer de Kerkvorst van Haarlem's diocees op het zilveren feest van den Ned. R. K» Volksbond. Voor een gedeelte althans zal nu die wensch van onzen Bisschop verwezenlijkt worden. De R. K. werkgevers worden opgeroepen zich te vereenigen op Ka tholieken grondslag en zullen, naar wij vertrouwen, aan dien wensch gehoor geven. Naar aanleiding van de circulaire zou den er nog wel eenige vragen zijn te stellen wij nemen ons echter voor, daar later op terug te komen. Laten we nu onzè volle instemming, of, liever ge zegd, onze groote vreugde betuigen met het plan van het comité, en de R. K. werkgevers aansporen, van hunne sym pathie daadwerkelijk te doen blijken. lYliddenstandsbelangen. De middenstander klaagt wel eens, dat er zoo weinig wetten worden uitgevaar digd in zijn belang, en moppert ook wel eens, dat de bestaande weiten, d.e zijp voordeel beoogen, lang niet naar zMn zin zijn samengesteld. Wat hier ook van waar moge zijn zeker heeft een middenstander n.ec het recht te k»ag^n of te mopperen, als hij geen belangsiehing toont voor de wet- geving, ais hij niei door middel van zijn organisatie er bij de regeering op aan- dringt, dat zij nieuwe wetten zal ont- werpen of in de reeds ontworpen wijzi gingen aanbrengt. En hoeve.e m.ddenstanders zijn er niet hun getal wordt we.iswaar ge.uKkig steeds kleiner die in deze een cyni- sche onverschilligheid aan den dag le gen? Moge nu eens Maandagavond op de vergadering van de Hanze het te- f;endeel blijken» Mogen in grooien ge- ale de middenstanders opkomen om te bespreken het ontwerp Handels wa en, zoo het gewenscht mocht blijken, eenige wijziging in dat omtwerp aan de regeering voor te stellen» j De Handels waren wet, welke zich ten doel stelt vervalschingen, een van de vormen van oneerlijke concurrentie, te voorkomen, is werkelijk een midden- standswet. !Wjj vertrouwen dan ook, dat het be stuur van de Hanze succes zal hebben met het besluit om op de agenda de bespreking van deze wet te zetten een succes, dat zich openbaart in een talrijke opkomst. i ALGEMEEN OVERZICHT. J De minister van oorlog in Frankrijk leeft thans naar aanleiding van de epi- demiën welke de de Fransche garnizoenen in het Oosten des lands teisteren, beslo pen om tot 15 Maart a.s. het oproepen der reservisten voor de bovengenoemde garnizoenen uit te stellen. Een der Parijsche bladen wijst erop, dat het aantal recruten, hetwelk daar door voor hunne gezinnen behouden zal blijven, 50.000 bedraagt, dat is dus on geveer gelijk aan het surplus aan mili ciens dat door de nieuwe wet aan de jongste lichting werd toegevoegd» De nationale verdediging is, meent mcn, ook zonder dit zwakste gedeelte van het contingent, dubbel en dwars ver zekerd. Men kan dus zonder eenig be zwaar de bevolking der kazernes tot ;t normale cijfer reduceeren. 1 Intusschen heeft de „Humanité" het- tweede rapport van den militairen ge- neesknudigen dienst, over de oorzaken van den ongunstigen gezondheidstoe stand in het leger gepubliceerd. Als eer ste oorzaak wordt hier de vermindering van het aantal geboorten genoemd. Wiani terwijl de bevolking van Frankrijk niet meer toeneemt, zijn steeds meer rekruten ingelijfd, zoodat de keuring al minder en minder streng is geworden. Dienst plichtigen, die men eigenlijk om hun gezondheid had moeten afkeuren,, zijn goedgekeurd. Daar komt bij dat de ge zondheidsdienst onvoldoende is en dat er vooral in de eerste maanden zeer veel van de rekruten wordt gevergd. Met koortsachtige haast worden, na de inlij ving in October, de oefeningen begon nen om de soldaten in den kortst moge lijken tijd klaar te maken voor mobi lisatie. Sedert 1905, het jaar waarin de twee jarige dienstplicht was ingsteld, is de datum waarop de recruten afgeëxerceerd moesten zijn bepaald op 15 Februari. Men heeft op die wijze de vermindering van diensttijd willen inhalen. Het Hongaarsche Huis van Afgevaar digden is gisteren weer eens in zijn ouden doen geweest, d.w.z. het tooneel van rumoerige scènes Het was naar aanleiding van een mo tie van wantrouwen in den voorzitter van het huis, welke door de oppositie was -ingediend. De min.-president, graaf Tisza, nam het eerst het woord om te verklaren, dat deze motie niet op de dagorde kori wor den geplaatst, maar de oppositie schreeu- de zoo hard, en maakte zooveel lawaai, dat zijn woorden niet te hooren waren. Onder de herriemakers der oppositie was ook de vroegere minister van ju stitie, Szekely, en het lid der regeerings- partij, baron Podmanicki riep hem toe: „maak niet zoo'n lawaai, vertel ons lie ver eens hoeveel gij van de Panama- en zoutgelden in uw eigen zak hebt ge stoken!" „Schurk, schurk!" schreeuwde Sze kely. Hij werd tot de orde geroepen en deelde dan mede, dat niet hij, maar wel Podmanicki van deze gelden had opge streken. Podmanicki noemde dat een leugen. H*ij had geen gestolen geld noodig. De opwinding werd al hooger en I100- ger, en om vechtpartijen te voorkomen, sloot de voorzitter maar spoedig de ver gadering. Betreffende het optreden van Rusland tegenover de Brilkankwesties maakt het Russische ministerie van bui- tenlandsche zaken een aantal diploma tieke dokumenten openbaar over de cri sis op den Balkan. Daaruit blijkt het onpartijdige karak ter en de belangeloosheid, van Ruslands optreden. Verder blijkt er uit, dat Rusland je gens alle Balkanstaten en jegens Roeme nië een vriendschappelijke houding aan genomen heeft. Van het begin der crisis af heeft Rusland er naar gestreefdher vormingen in Europeesch Turkije door te zetten, toen de breuk echter onver mijdelijk was geworden, heeft de Russi sche diplomatie al haar krachten inge spannen om de goede verstandhouding en de samenwerking der mogendheden op den grondslag van territoriale belan geloosheid te handhaven en ieder afzon derlijk optreden te voorkomen. Verder was haar doel den hondge- nooten de door hun inspanning verwor ven voordeelen te verzekeren. Rusland verklaart voorts vast beslo ten te zijn, zich te kanten tegen elk af zonderlijk optreden en tegen elke po ging van een der mogendheden om zich op den Balkan den voorrang te verzeke ren. De thans afgetreden Portugeesche Minister Costa heeft de kunst verstaan om het Portu- geesch ebudget voor het looipende jaar dat volgens de begrootingsraming een aanzienlijk tekort aanwees, met een over schot te doen sluiten. Voor het eerst in 80 jaar tijds zijn de inkomsten der Portu- geesche regeering hooger geweest dan de uitgaven. De dienst, voor 1914-15 opent dientengevolge met een voordeelig saldo van 3392 conto^; (1 conto is cir ca fl. 2.700), waarvan,.2500 contos voor leger en vloot zullen worden gebruikt. Het ongekend gunstig? resultaat is ver kregen door besnoeiing der uitgaven en verhooging der inkomsten. Wat laatst genoemde betreft, zijn hiertoe verschil lende belastingen verhoogd. De corres pondent der Fr. Ztg. te Lissabon deelt mede, dat hierbij op eigenaardige wijze te werk is gegaan. De grondbelasting is in de steden op een minimum van 10 pet. en op het land op minstens 7 pet. gebracht. Aangezien hier echter allerlei opcenten en stedelijke heffingen bijko men, stijgt de werkelijke heffing in ve le gevallen tot 40 pet. en in enkele zelfs tot 90 pet. van de opbrengst, waardoor een scherpe crisis in de bouwbedrijven etc. is uitgelokt. Het is dan ook zeker, dat het nieuwe Ministerie, hoewel uit aanhangers van Costa bestaande, deze belastingen weer zal moeten verlagen. Wat de uitgaven betreft, is een wet aan genomen, krachtens welke tsuschentijd- sche verhooging der uitgaven door sup- pletoire begrootingen verboden is, wan neer niet tegelijk met de uitgaven mid delen tot dekking worden aangewezen. Wanneer hieraan de hand wordt gehou den, dan kan dit een krachtig middel vormen tot het handhaven van het even wicht in de staatshuishouding. GEMELD. De Rijksraad te $4. Pietersburg heeft bij de beraadslaging lover de wet tot beperking van het Misbruik van sterken dra n.h<f loten, aan de la gere, middelbare en hoogescholen cur sussen in gezondheidsleer te verbinden, waar op de gevaren van het alcoholisme de aandacht zal worden gevestigd. Drie roovers hebben een sneltrein van den Newt. Orleans Lim. spoorweg twaalf mijl ten"' noorden van Birming ham tot stilstand gebracht. Zij braken de mai.zakken open en stalen er 4ü.üüo dollars uit. Daarna haakten z.j de loco motief van den Le.n af, s,pron0eui ei >.p e.. onisnapien naar een p.aats, waar een aato op lien wachtte. Presideni Wj.son beeft z en tegen óver bezoekers van het W,;tie Huis uii gelaien over den daoun der e.r-te door vaart van net Panama-.,anaal. De president mee.it, dat r.ed, in den komen, den herfst, dus lang vóór de officieele opening in Januari d.a.v., de scnepen door het kanaal zul.en kunnen varen, wat voor hem een reden te meer is om op het vervallen der clausule Lei.e.fende den tolvrijdom aan te dringen. De presi dent heefi de overtuiging, dat de bewuste clausule, in verband waarmede het Hay- Pauncefote-tractaat staat, nog in deze Congreszitting zal worden behandeld. Te Ploderberg, in Zuid-Stiermarken, zijn 5 kleine kinderen levend ver brand. Terwijl de ouders waren uitge gaan, speelden de kinderen met lucfers. Het gevolg was, dat er brand ontstond en de kinderen in de vlammen1 omkwa men. In het Lagerhuis heeft sir Edw. Grey gisteren, in antwoord op een vraag hem gesteld, enkele bijzonderheden mee gedeeld omtrent den toestand op h el Balkanschiereiland en de verhou ding var. Engeland tegenover Albanië. Hij verzekerde, dat in de streken, waar de oorlog gewoed had, de toestand nog zeer droevig was. De ellende was in de be trokken staten, maar vooral in Albanië, zeer groot; de regeeringen hadden echtej- nog geen beroep gedaan op Europa. De Haarlemsche Katholiekendag van 1914. Eergisterén vergaderde te 's-Graven- hage het Hoofdbestuur der Katholieken dagen in het bisdom Haarlem. Het algemeen onderwerp voor der. Katholiekendag, dit jaar te Rotterdam te houden, werd nader en duidelijk gefor muleerd: „De Katholiek in zijn optreden naar buiten". In drie verschillende secties zullen 'de drie Volgende onderdeden van het onder werp worden besprokenI. De Katho liek in het openbaar godsdienstig leven. II. De Katholiek in het openbaar maat schappelijk leven. III. De Katholiek en zijn ontspanning. JN. H. Ct.) Strooken briefkaarten. Naar de „Msb." verneemt zullen bin nenkort geperforeerde strooken brief kaarten van tien stuks verkrijgbaar wor den gesteld, zooals bijv. in Duitschland het geval is. Het „Vad." kan hieraan toevoegen, dat tot deze uitgifte overgegaan zal worden, omdat op deze aan een strook beves tigde kaarten, gemakkelijk met de ma chine geschreven kan worden. Ongevallenwet en]koffiehuisbedienden. De Bond van R. Kath. Geëm ploy eerJ d^n in het Logement- en Koffiehuisbe- drijf wendde zich met een adres tot den minister van Handel, Landbouw en Nij verheid, verzoekende bij de eerstkomende behandeling tot herziening der wet op de Ongevallenverzekering, te bevorde ren dat die wet ook van toepassing; worde gebracht op de geëmployeerden in 't Logement- en Koffiehuisbedrijf en dat hunne uitkeering niet alleen wordt berekend over het genoten salaris, maar volgens hun aanslag in de bedrijfs- en inkomstenbelasting. Ter toelichting dient dat de bedoelde geëmployeerden voor hun arbeid bijna of in 't geheel geen loon genieten, zoo dat zij uitsluitend fooien als hun inko men hebben aan te merken. Deze in komsten worden in aanmerking genomen bij den aanslag zoowel op de bedrijfs- als inkomstenbelasting, terwijl in de wet 'op de Ongevallenverzekering de fooien niet als loon worden genoemd. Trustbestrijding. Woensdag is te Amsterdam een ver- gadering*4" geftoudeii van een comité, waarin zitting hadden eenige sigaretten- fabrikanten en -importeurs, benevens af gevaardigden van het Verbond van Si garenfabrikanten vereenigingen in Ne derland te Utrecht, den R. K. Zuidelij ken Sigarenfabrikantenbond in 's Bosch, de Vereeniging van Sigarenfabrikanten te Eindhoven, de Nederl. Vereeniging van Sigarenwinkeliers te Amsterdam en de Vereeniging van Reizigers in bewerk te tabak te Amsterdam. Deze vergadering was belegd met het Joel, maatregelen te treffen om tot op- riJvüng van een bond tot bes rijding van uen Amerikaanschen tabakstrust te ko men, daar deze tabakstrust een groot ge vaar voor het geheele tabaksvak wordt geacht. De vergadering was van oordeel, dat iiet verder voortdringen van dezen trust in ons land met alle gepaste middelen dient te worden tegengegaan, en besloot onmiddellijk tot oprichting van een Ne- derlandschen Bond voor Trustbestrijding in het Tabaksvak. Het voorloopig bestuur werd als volgt samengesteld: M. Retera, Beek (L.), voorzitter; A. Donker, Amsterdam, se cretaris F. S. Stroosnijder, Amsterdam, penningmeester; J. H. Weber, Amster dam en A. J. M. Groote, Amersfoort. Besloten werd de ideeën van den bond door middel van openbare vergaderingen persberichten, circulaires enz. aan het publiek bekend te maken. KORTE KRONIEK De Raad der gemeente Veendam heeft de Politieverordening herzien en bepaald, dat kinderen beneden 16 jaren niet meer toegang hebben tot gewone bioscoopvoorstellingen Alleen tot spe ciaal door den burgemeester goedgekeur de „kindervoorstellingen" met daartoe gewaarmerkte toegangsbiljetten hebben deze kinderen toegang. Het conflict in het schildersbedrijf begint te Wieesp een ernstige wending te nemen.Tot de vorige week hadden de patroons voor de gezellen de gele genheid opengelaten zich weder aan te melden. Niemand maakte daar echter gebruik van en nu zijn Zaterdag een voudig allen ontslagen en voorzien de patroons <zich van nieuwe arbeidskrachten 'van buiten. .Dit geeft van den kant der uitgesloten gezellen aanleiding tot onge regeldheden, die (eergisteren zoo'n omvang namen, dat tegen vijf personen proces verbaal moest worden opgemaakt wegens hinderlijk volgen en dat gisteren de po litie met zes rijksveldwachters is ver sterkt. De landarbeiders te Bellingwolde (Gr.) bereiden zich voor op een loon strijd met de landbouwers Zij hebben in den laatsten tijd herhaaldelijk vergaderd en voor de komende werkzaamheden hun voorwaarden vastgesteld. Aan de land bouwers zijn deze medegedeeld: de ar beiders vragen een loon van 15 cent per uur met een 8iurigen arbeidsdag. In den oogsttijd zal langer gewerkt kun nen worden, doch het uurloon zal in dien tijd 25 cent bedragen. Er is niet veel kans dat de landbouwers op déze eischen ingaan. Te 's-Gravenhage is op 64-jarigen leeftijd overleden Mr. L. H. Kühn, "de ken van den Raad van toezicht en disci pline van de orde van advocaten, aldaar. Aan hen, die trachten de werksta king te Almelo te doen beëindigen, is van de zijde der patroons schriftelijk me degedeeld. dat dezen te allen tijde voor hun personeel, ook voor hen die staken, zijn tesQreken. Over het door den Bond in de Kleedingindustrie geëischte collec tief arbeidscontract of verhooging van de bestaande loonen wenschen zij echter geen enkel onderhoud. LEIDEN, 21 Februari. Het bestuur van de medische fa culteit der Leidsche studenten heeft zich vooï het jaar 19141915 geconstitu eerd als volgt: E. H. La Chapelle, prae- ses. Mej. J.- de Groot, ab-actis. J. M. Rom bouts, quaestor. L. v. d. Perk, as sessor I. J. Wi. v. Weert, assessor II. A. Westra, assessor III, en F. L. Ou dendal, assessor IV. Tot directrice der Kweekschool voor bewaarschoolhouderessen alhier is benoemd mejuffr,. Bi. de Sauvage, van Haarlem. Ter secretarie dezer gemeente is neergelegd een ontwerp voor de zomer dienstregeling 1914 aangeboden door de Maatschappij tot expl. van Staatsspoor wegen, en een aangeboden door de Ned. Centraalspoorwegmaatschappij. Beide zijn ook tot een beperkt aantal verkrijgbaar bij den boekhandel firma Gebrs. van Cieef te 's Oravenhage, de eerste tegen betaling van 321/2 cent, en de laatste tegen betaling van 16 ets. per exemplaar, en eventueele portokos ten. Op Vrijdag 3 April zal hier ter ste de namens de afd. Leiden en omstreken van de Holl. Maatschappij van Land bouw op het terrein van Zomerzorg, bij het station H. IJ. S. een tentoonstelling worden gehouden van rundvee, schapen en paarden. Het Bestuur van het Gemeentelijk Werkloozenfonds heeft het percentage van den bijslag over de maand Maart vastgesteld op 100 voor alle vakken. ROOMSCHE AGENDA. Zondag 8 uur» Bondsgebouw. Lief dadigheidsuitvoering „Hulp in Nood"» tentoonstelling te Noordwijk. 'Gisteren was de lang verwachte dag aangebroken, waarop de tentoonstelling van bloeiende bol-, knol- en wortelge wassen, georganiseerd door de Afd. Noordwijk van de Algcm. vereeniging van Bloembollencultuur, werd geopend. Zooals onze lezers zich misschien zul len herinneren, werd op een ledenver- gadering'van de Afdeeling, Igèhouden bp 20 Februari 1913, het initiatief voor de ze tentoonstelling genomen. De commis sie, die op zich nam deze tentoonstel ling te organiseeren, en die haar taak met zulk een groot succes bekroond ziet, bestaat uit de heeren: N M. Alkemade, voorzitter; C. Verweij, secretaris-pen ningmeester; J. Braam; A. H. Faase, Joh. v. Konijnenburg; J. v. d. Meer Chrz.; A. v. d. Plas Pz.; A. J, Hooge- veen Pz. Gisterenmiddag ongeveer 2 uur werd de tentoonstelling door den voorzitter der Afd., den heer N. M. Alkemade, tevens voorz. der tentoonstellingscom missie geopend. Bij de plechtigheid wa ren tegenwoordig, behalve de commis sieleden, de burgemeester, Jhr. W. C. van Panhuijs, wethouder, C. J. L. v. di. Meer, en de Secretaris, de heer E. de Groot, als vertegenwoordigers van het gemeentebestuur. Verder nog eenige autoriteiten en vele belangstellenden, ook uit andere gemeenten. De heer N. M. Alkemade hield daar bij een toespraak, waaraan wij het vol gende ontleenen: Al§ voorzitter der afdeeling Noord wijk der Algemeene Vereeniging voor

Leidsche Courant | 1914 | | pagina 1