STATEN-GENERAAL. EfïRSTE KAMER. Verg. van Donderdag 19 Febr. (verv.) De heer R e g o u t zegt in zijn repliek, dat hij blijft volhouden, dat art. 369 der in validiteitswet volstrekt geen staatspen- sionneering invoert. De band met de overige wet is in het geheel niet afge sneden. Dat kon slechts door een afzon derlijke wet. De beide ministers ver schillen daaromtrent trouwens, want de heer Treub in de Tweede Kamer als lid sprekende heeft gezegd, dat het arti kel een onmisbare overgangsbepaling is, de minister van Binnenlandsche Zaken beschouwt het artikel als een wet op zich zelf. Hij neemt geen woord er van terug, dat deze minister de misbruiken in de hand heeft gewerkt Wieliswaar heeft de heer Talma zich illussie gemaakt, dat met 9 December alles in orde zou zijn, maar na diens aftreden is gebleken, dat het niet kon. Toen had deze minister moe ten uitstellen. Zijn aansporing aan de Rijksverzeke ringsbank om cle aanvragen met zorg na te gaan, kon geen effect hebben, wan neer ,hij Ier ijbij £egt, dat men op Q'lDecem-i ber klaar moest zijn. In strijd met de wet mag nooit worden gehandeld. Ook overigens houdt hij vol, wat hij ten aanzien van 's ministers houding te genover de wetgeving - Talma gezegd heeft. Zou een Rechtsch Minister zoo hande len als nu het linksche doet, er zou heel wat meer rumoer worden gemaakt. Hij houdt ook vol, dat de arbeider met de Ouderdomsverzorging-Talma veel beter af was dan met het Staatspensioen. Nadat nog verschillende leden en ten slotte de Ministers van Binnenl. Zaken en van Financiën hadden gerepliceerd werden de algemeene beschouwingen ge sloten. („Goddank" roept de heer v. d. Biesen). Zonder hoofdelijke stemming worden tal van wetsontwerpen aangenomen- Uit Stad en Omgeving. LEIDEN, 20 Februari. Kamers van Arbeid. De kiezerslijsten voor den dienst 1914- 1915 voor de verkiezing van leden van de Kamers van Arbeid voor de Bouw bedrijven, de Textielnijverheid, de Voe- dingsr en Genotmiddelen en de Winkel en Grossiersbedrijven zijn vastgesteld. De lijsten zijn voor een ieder ter secretarie dezer gemeente ter inzage nedergelegd. Vanaf heden tot en met den 6en Maart a.s, kunnen bezwaren tegen bedoelde lijsten bij iGed,. Sjtaten dezer provincie worden ingebracht ROELOFARENDSVEEN. Onze zang- vereeniging St. Caecilia geeft Zondag a.s. een populaire uitvoering in café Wa genaar. WASSENAAR. De tooneelafd. van het Patronaat weet volle zalen te trekken. Dit is zeker een bewijs, dat de uitvoe ringen op prijs gesteld worden door do nateurs en geen donateurs. „Onderling Genoegen" heeft er slag van haar toe hoorders een gezelligen avond te bezor gen door haar schoon spel. Het mooie geschiedkundige drama „Kroonprins en' Martelaar" werd uitstekend gespeeld. Alle medewerkenden waren best in hun rol. Bijzonder mooi was het derde en vierde bedrijf. De Kroonprins, een 10- jarig knaapje, speelde zijn rol opper best. Er werd in die laatste bedrijven zoo in stilte menig traan weggepinkt. De blijspelen brachten de lachspieren nog al eens in beweging en het applaus na de verschillende bedrijven toonde dui delijk, dat men genoot. Vooral „Jonas de Recruut", viel in den geest. „De er fenis der Tante" werd goed gespeeld, maar wat de schrijver van dit blijspel eigenlijk bedoeld heeft, is een raadsel. De leuke zetten van den matroos zijn zeer aardig, maar het bedrijf waarin zoo iets van een confectiemagazijn voor komt?? De heeren J. en P. de Smit zorgden weer voor de muziek. GEWESTELIJK GEMENGD. Hedenmiddag om half twee is op de Utrechtsche Veer te Leiden een 14- jarig jongetje door een wagen, beladen met grint, aangereden. Het kind geraakte onder den wagen met het gevolg, dat het rechterdijbeen gebroken werd. Do jeugdige patient is naar het Ziekenhuis overgebracht. Laatste berichten. (Gedeeltelijk gecorrigeerd.) Men meldt ons: D;e exportslagersge zellen te Harlingen, allen georganiseerd in den Ned. R. K. Slagersgezellenbond hebben onlangs een nieuwe loonregeling ontworpen en deze aan de werkgevers bekend gemaakt Van de zijde der werkgevers is men echter niet geneigd over deze loonre geling met de organisaties te onderhan delen. Bij vier der grootste exportsla- gerspatroons werden de gezellen voor de keuze gesteld, te bedanken als lid van hun organisatie of ontslagen te wor den. Op een dezer dagen gehouden con ferentie tusschen besturen der organisa ties werd medegedeeld, dat een aantal gezellen tegen 1 Maart ontslag had ge kregen. Op de resp. ledenvergaderingen werd daarop met algemeene stemmen besloten met 1 Maart het werk stop te zetten. Dezer dagen zal aan de patroons van dit besluit kennis gegeven worden. De leiding is in handen van de hoofd besturen der beide vakbonden. De Prins van Vvied. NIEUWiED, 20 Febr. De prins van Wied is uit Parijs hier aangekomen. (Hbl.) CORRESPONDENTIE. J. v. d. W. te L. Het is beter daar niet heen te gaan. Marktberichten. LEIDEN, 20 Februari 1914. Veemarkt: Aangevoerd 0 paarden f—0 a f0—0Veulens I 0— a f0.13 stieren f 140 a f323, 112 kalf- en melkkoeien f 225 a f 360, per kilo f a 234 varekoeien f 140 a f 320, 213 vette ossen en koeien f 210 a f 350 per kilo f 0.70 a f 0.82, 51 kalveren (vette) f 50 a f155, per kilo 1.05 a f 1.10, 132 kalveren (magere) f 6,— a 16.—, 463 schapen (vette) f 22 a f 40, per kilo 59 a 69 c. schapen (weide) f aLammeren magere) f a f dito vette jarige f af 407 varkens (magere) f 17 a f 45, per kilo 43 a 46 ct. —0 varkens (vette) f 0 a f 359 biggen f 7a f 12. 6 bokken of geiten f 4 a f 8. Ter markt aangevoerd: Runderen 579. Kalveren 183; Schapen 463; Lammeren Kaas. Aangevoerd 31 partijen. Besteed werd voor Goudsche kaas le srt. f33 a f35,— 2e srt. f 29 a f 32, Derby kaas f Leidsche kaas f 31.50 a f32.50 2e srt. f 26 a f 30, p. 50 Kg. Aan de stadwaag gewogen 21 partijen, 752 stuks kaas, Jwegende 5449 kg. Handel slug. HOOFDDORP. 19 Febr. Graanmarkt. Witte tai we le Soort f 7.10a 7.35, 2e soort f 6.75 a 7.—, 3e soort f 6,25 a 6.60, roode tarwe (winterangel) f 0.— a 0.— roode tarwe (zomergladde) f 0. fCO.—rogge, f 5.25 a 5.75, haver f 7.35 a 7.70 duivenboonen f9.a 9.50, paardeboonen f6.90. 7.15, bruine boonen f agroene erwten f N.25 a 9.— karwijz. (oud) f 15.25 a f 15.75, kana riezaad f 15.a f 15.60. Wiiker vale erwten f U a f Chevaliergerst f0.— a f 0,—fcarwij- za..d oogst luij) f 15.a f 15.40. LEEUWARDEis, 20 Febr. Botermarkt. Fabrieksboter f boerenboter f 56.— af Aanvoer 20/3 29/8. Noteering van de Com missie le kw. Fabrieksboter f 1.40. Noteering van de vereeniging van boter- en kaashandelaren in Friesland, le soort fabrieks boter f 0.55. Kaas. Nagelkaas Fabrieks- f 25.a f 40.50 Aangevoerd 24294 Kg. GOUDA, 19 Febr. Vee. Vette varkens met goeden aanvoer, handel matig. 20 a 22— c. per half kilo. Biggen v'oor Engeland met goeden aanvoer, handel minder, 22 a 23c. per y kilo Magere biggen met goeden aanvoer, handel matig, f 1.30 a 1.50 per week. Vette schapen met weinig aanvoer, handel vrijw, f 20 a f 28- Nuchtere kalveren met goeden aanvoer, handel vrijw, f 8 a f 14 Fokkalveren f 16 a f 34. Kaas. Aangevoerd 16 partijen, le kw. f 34-36, 2e kw. f 32 a f 33, zwaardere f34 Handel matig. Boter met redelijken aanvoer, handel vrijw. Prijs der goe- f 1.45 a f 1.50, wei- f 1.35 a f 1.40. MEPPEL, 19 Febr. Boter. Aanvoer 1100 kilo lste soort per y vat f 27. 2de soort f 26.— 3de soort f 25. stukken van kilo f 2.15 a f 2.40. Gemengd Nieuws. fjHet spoorwegongeluk bij Hooghalen. jDte „Tel." heeft een onderhoud gehad met een hooggeplaatst spoorwegambtenaar, die mededeeldie, dat het onderzoek heeft uitgemaakt, dat 'het ongeluk zijln oorzaak vindt in deo owdein wissel voor de brug over het Oranje kanaal. Het voorste deel van den .Gro- ningschen trein is goed over dien, wissel die met een Claus-slot gesloten was heengegaan,. Diaarna is door „ver moeidheid" van het ijzer de wissel open gereden, waardoor de wisselstang be zweken is en in vier stukken brak. De derde wagen van achteren, waarin verschillende personen den dood vonden^ liep, doordat de wissel opengereden was, op het zijspoor, doch daar de wissel zich weer sloot, liepen de twee volgende wagens, dat waren de laatste wagens recht door op het goede spoor. Het gevolg was, dat de op "het zij spoor gelooipen wagen, doior het trekken en s too ten van de twee achterste wagens, ten slotte omviel, met het bekende treu rige gevolg. Onder den trein. Omstreeks 9 uur is Wpensdagavond te Nijmegen de remmer N. van de S.S„ bij het aanzetten van trein 163(9 van- de rem gevallen en met beide beenen onder den vertrekkem- den trein geraakt. Die beenen werden af gereden,. Na een voorloopdg verband ter plaatse is hij naar het R. JC ziekenhuis vervoerd. Inbrekers te Rotterdam. - Hedennacht surveilleerde een politie agent in de Gouvernestraat te Rotter dam hij was vergezeld van zijn politie hond. Tusschen -3j en 31/2 uur gaf de hond teekenen dat hij iets bijzonders ge waar werd. Die agent wijdde er zijn aandacht aan en zag toen twee perso- 'nen op een hofje vluchten. Hij waar schuwde den surveilleerenden beambte van den particulieren nachtveiligheids- dienst en beiden gingen op zoek. Op het hofje komende, wilde een persoon de vlucht nemen, doch hij werd door den waker gegrepen. De tweede was verdwe nen. De hond liep nu een huis binnen, ging naar boven en bleef op de tweede etage met zijn pooten tegen de deur van een privaat staan. Daar had de verdach te zich pok werkelijk verscholen hij werd nu mede ingerekend. Bij onderzoek bleek, dat die twee per sonen, P. A. S. en FL A. D. genaamd, IS en 19 jaar oud, te voren hadden in gebroken in de aan de Gouvernestraat 29 gelegen caram elf abri ek van Benoit A. Asscher. Zij hadden daar met breek ijzers de kap van de brandkast weten1 af te lichten en daarin f 15 gevonden!, Verder hadden zij zich meester gemaakt van doozen en tabletten en andere cho coladeartikelen. Het bleken nieuwe leden van het in brekersgilde te zijn, want zij waren nog niet bij de politie bekend. Inbraken. Te Gorinchem heb ben gisteravond tijdens de feestvreugde (onafhankelijkheidsfeest)eenige "inbra ken plaats gehad. Bij den heer Dtoe- land op de Kalkhaven, en bij den heer van Wijk, chef der firma de Vries Rob- bé, op den Appeldijk. Bij den heer v. Wijk is al het goud en zilver en onge veer f100 ontvreemd, bij D. huishoud geld. Verder is er nog ingebroken (onder kerktijd), bij den heer van Wijk, hor logemaker op de Hoogstraat (vermist wordt daar een waarde van f300) en bij den heer Eykmans op de Kalkhaven; daar is ongeveer f 200 ontvreemd. Afzetters. Te Haarlem is een oud heer binnen veertien dagen door af zetters een som van f1400 afhandig ge maakt. Eerst eischten zij f 200, toen 300 en zoo ging het door. Ten slotte heeft de man de zaak in handen gegeven van de politie. Branden. Waarschijnlijk door vonken uit een fabrieksschoorsteen ls gisternamiddag boven in een hooiberg van de boerderij, tevens bakkerij van H. van der Biezen te Tiel brand ontstaan. Het vuur tastte ook het achterhuis aan. Het vee werd gered, op 7 varkens na. Het landbouwgerei verbrandde. De brandweer wist het voorhuis te behou den. De belangrijke schade wordt door verzekering gedekt. De eigenaar werd door een vallenden balk ernstig aan 't hoofd gewond. Te Leeuwen is gisternamiddag ge heel afgebrand het huis van Antoon de Bont. Leesbare han dteekeningen. Mr. R. Vorstman vraagt, naar het Vad. meldt, in een adres aan den minister van justitie een handteekening-wet, die bijvoorbeeld zou kunnen luiden: „Wan neer krachtens wettelijke bepalingen een handteekening vereischt wordt, zal ze voor elk gezond mensch leesbaar moe ten zijn." Het allernieuwste. De „overhuifde" fiets..,* Dat is het allernieuwste. De fiets, die met een licht, doch sterk stelletje van doek en spanbaleinen, fa paar uitkijtoglaasjes rechts en links, voor en achter, den berijder beschut tegen re gen en wiind, probatum est! De fiets met fa omhuiving 'aan alle zijiden, als fa alzijdige paraplu, waaronder men niet nat wordt en geen wind voelt en zfa sigaartje prettig rooken kan. 't Zou iets voor Nederland zijn! Voor 't land van „mest en mast en vuiilen, Tcouden regen"* als gen onzer vaderlandsche dichters het eens in een moedelooze 'bnji; heeft genoemd. 't Zou iets voor den winter zijln Nu is 't zoo, dat wie een rijwiel voor zfa 'genoegen bezit, het meer "dan zes maanden in de vaseline op zolder zet of ergens stalt, wijl er alsdan niets geen plezier aan is. Maar wat zou 't dan worden! Fietsen het gansche jaar door. Droog uit en droog" thuis. Je brengt de fiets naar buiten, gaat zitten, drukt op een paar knoppen en het overhuifsel wuift zich over je hoofd en je zit lekker in een spoorcoupé* Alles zuivere fantasie.**.-? Neen, die fiets is er. En er is reeds op gereden. 't Zal alleen de vraag rijn, of ze bur gerrecht krijgen zal. En wat nu wel het meest wonder spreukige is; wal op 't eerste hooren onmogelijk lijkt, maar bij nader over wegen toch verklaarbaar is: deze fiets, waarvan men zou verwachten, dat ze vooral bij wat tegenwind ontzettend las tig trappen zal, deze fiets eischt min der kracht en rjjdt gemakkelijker dan een gewone. Hoe dit dan zit? Laat ik 't pogen te verklaren. !W|anneer men eenig voorwerp1, laat ik b.v. 'zeggen een plat vlak met zekere snelheid door 'de lucht voortbeweegt, dan eischt dit krachtsinspanning, omdat er zékere wederstand moet overwonnen worden. Vanwaar 'die tegenstand? IWlel, zegt de oppervlakkige beschou wer, dat is de lucht van voren, die op zij moet worden geduwd. Gedeeltelijk is dit waar. Doch natuurkundigen en onderzoekers van den laatsten tijd hebben er de aan dacht op gevestigd, dat de wederstand, die te overwinnen valt, voor een veel grooter deel veroorzaakt' wordt dooir de zuiging achter het voortbewogen voor werp. Daar toch ontstaat voor fa heel klein OQgenblik een luchtledig en hoe sneller de beweging is, hoe sterker daar die zuiging wordt Geeft men nu de lucht achter het vlak gelegenheid sneller en geleide'Jijker in de vrijkomende ruimte toe te stroo men, dan wordt die weerstand aanzien lijk minder. Zoo zal de weerstand, ondervonden door een vlak van bepaaide afmetingen, dat in de richting van de daarop neer te laten loodlijn wordt voortbewogen, veel minder groot zijn, wanneer dit vlak het grondvlak'is van een kogel of gelijkzijdige pyramide (welk lichaam dus in dit geval met de punt naar achteren gericht wordt voortbewogen), dan wanneer het een een voudig plankje of een schijf is. Om dezelfde reden zijn dan ook de mo derne bestuurbare luchtschepen van, ach teren veel puntiger dan van voren, wat den leek wel eens vreemd en onlogisch lijkt Ditzelfde beginsel heeft nu ook een Franschman trachten toe te passen aan de fiets. Hij noemt zfa samenstel fa torpedo- fiets. Zij bestaat uit een gewoon rijwiel, waarop bevestigd is een „torpedo" van doek, dat over lichte houten ribben ge spannen is. Van voren is deze torpedo vrij sterk afgeplat, van achteren loopt ze zeer puntig toe en steekt een ednd voor bij het achterwiel uit. De berijder zit geheel binnen het omhulsel gesloten; slechts het onderste gedeelte van zijin beenen met rijn voeten komt er bij eiken pedaaltrap onder uit. Van voren en ge deeltelijk op zij zijn een aantal strooken celluloid aangebracht, waardoor de wiieli- rijlder uitkijkt. 't 'Heele stelletje weegt natuurlijk aan- merkelkij zwaarder dan een gewone fiets, maar bi) de proeve, onlangs te Parijs genomen, bleek, dat er desniettemin een dereje of een vjerde op de arbeidskracht wordt uitgespaard. Wat er van worden zal? Dat wachten we zeker met belangstel ling af. Heeft de uitvinding werkelijk levensvatbaarheid, dan zal zif voorname lijk ten goede komen aan hét platteland. Als men voor den handelsreiziger, dok ter en veearts een rijwiel of motor-rij wiel kan bouwen, dat hen beschut tegen weer en wind en dat bovendien nog heel wat sneller gaat dan het oude, dan "be wijst men hun daarmee een enormen dienst We kijken er clus naar uit. Naar de „overhuifde laets"! („Fr. DgbkL") O die Priesters! Er was eens een professor in de ge schiedenis, die dikwijls zijn lessen op sierde door te zeggen„De priesters zijn nergens goed voor; om kort te gaan, de priesters haten wetenschap, kunst en allen vooruitgang; denk maar aan de donkere middeleeuwen. Toen voerden priesters en monniken heerschappij. Eens,' na het eindigen der lesuren, kwam er een student naar hem toe, een jonge man, schrander, niet gemakke lijk van zijn stuk te brengen en steeds er op uit om grappen" te verzinnen. Hij begeeft zich naar den professor en zegt tot dezen Professor, zoudt gij zoo vriendelijk willen zijn, om een paar twijfelingen voor mij op te lossen, die bij mij zijn opgerezen, sedert ik uwe lessen bijwoori. Waarom niet, vriendje. Met het grootste genoegen. Zeg maar op. 't Zijn maar een paar vra'gen, pro fessor. Wie heeft toch de oude klassie ken voor ons bewaard? Hoe komt het, dat zij niet verloren zijn' gegaan, toen de barbaarschheid de heele beschaafde wereld overstroomde Monniken hebben küe in hun kloos ters overgeschreven en ze op die ma nier voor ons bewaard. rWat? [Monniken? Ja, monniken, voornamelijk' de Be nedictijnen. Wel, wel, monniken'. Monniken hebben dus deze oude manuscripten overgeschreven en ze voor de nakome lingschap behouden? Dat zal wel een vervelend werkje zijn geweest, is het niet? En, bijgevolg kwijnden ze weg in het boekenstof. Ja, inderdaad, het was in den tijd, dat de koningen en vorsten niet eens hun eigen naam konden schrijven. Rare tijden en wonderlijke monni ken, die er behagen in schiepen om Li- vius, Caesar, Cicero, Virgilus en boven dien Tibullus, Propertius, Ovidius. en anderen woord voor woord over te schrijven. En hoe zien ze er uit? Zoo keurig geschreven, alsof ze gedrukt waren en de hoofdletters zijn wezenlijk kunstwerken. O, die monniken. Maar, professor is het ook waar, dat wij zonder deze priesters geen Columbus en Vasco de Gama zouden hebben? Een monnik, f ra Mauro geheeten, heeft, zegt men, in het jaar 1540 .de beroemde zeekaart ge maald, welke Columbus wakker maakte. Het is waar, maar ieder ander had die zeekaart kunnen maken. Zeker, maar waarom zijn alleen de priesters op zulke vernuftige gedachten gekomen? Hoor eens, professor, ik las ook, dat in plaats van de leelijke Ro- meinsche cijfers een Paus de Arabische cijfers in de rekenkunde heeft'ingevoerd. Paus Sylvester II heeft dat gedaan. 't Is ook waar, maar elkeen had dat kunnen doen, maar de Pausen heb ben zich nu eenmaal steeds op den voor grond gedrongen. Wel, men zegt ook, dat een pries ter den telescoop en den microscoop heeft uitgevonden. Dat zal wel niet waar zijn. Ja, die priesters willen gaarne overal aan spraak op maken. Met uw welnemen, liet is toch waar. De Franciscaan, Roger Bacon* heeft deze instrumenten uitgevonden. Maar dat was een moderne Fran ciscaan en niet een van die monniken uit het tijdperk der dompers. Wanneer leefde die magere Bacon? Hij stierf in het jaar 1292. Hij was al zeer vroeg modern, niet waar? Dan heb ik laatst ook gelezen* wie 't eerst de theorie heeft verkondigd, dat de zon stilstond en de aarde draaide, Dat zult !ge zeker ook wel weten, professor? Dat was Copernicus. Neen, deze priester-kanunnik komt die eer niet toe. Bijna honderd jaar vóór Copernicus leerde dat ja, wie denkt gij wel, wie? de bisschop van Regensburg Regiomontanus in 1476. Dat kan wel wezen. Ik vraag u beleefd verschooning. Waarom wordt de eeuw waarin weten schappen, kunsten en letterkunde bij zonder schitterden voortaan genoemd de gouden eeuw van Leo den X? Waarom, wel omdat Leo X de bij zondere beschermer was van geleerden, kunstenaars en letterkundigen. Wat. Leo een Paus, is tevens een beschermer van alle zegepralen der be schaving Jongen, het schijnt dat gij mij voor den gek wilt houden. Neen, ze"ker niet, dat zijn slechts twijfelingen, onverdragelijke twijfelin gen. Ik zou wel gaarne overal rond willen gaan om te vertellen dat de pries ters maar dommerikken zijn; maar deze twijfelingen laten mij niet met rust. Is het ook waar, professor, dat de perste vnje leerschool door La Salie werd gq- opend. Ja, door den Franschman De la Salie. Door den priester De la Salie... een priester. En is het ook waar, dat de eerste, die zich met de doofstommen bemoeide Pedro de Ponce was, en na hem L'Epée. Ja, zoo heeten ze. Een pater de Ponce, en de pries ter L'Epée dus. Wordt niet kwaad, pro fessor, het is niet onze schuld, dat de priesters ons niet met rust laten in de geschiedenis. Neem 't mij niet kwalijk ook las ik, dat de monnik Berthold Schwarz het buskruit heeft uitgevon den, de monnik Guido d'Arezzo de toon schaal en den grondslag voor de regels der harmonie, een monnik van Te- gernsnee in Beieren, in het jaar 1000 de glasschilderkunst, een Jezuiet Caval- liere in 1747 de polychromie, de Je zuiet Secchi de spectraal analyse. Houdt op. Ik zie wel, dat gij piij v<?or den gek wilt houden. Toch niet. Ik zoek slechts de waarheid. De eerste bliksemafleider werd niet door Franklin uitgevonden, maar reeds in i759< door den monnik, pastoor Precopius Divisch. Ook Kursch- ner in zijn Konversationslexicon bewijst dat- I M-Ul Houd uw mond, jongen, babbe laar die ge zijt. Ah, de groote taalgeleerde van onzen tijd was zeker wel kardinaal Mez- zofanti? Genoeg van uw wartaal, pak u weg. Welken kant uit? Bepaald kan dia ken Gurra ons dat vertellen. Hij vond in het jaar 1300 het kompas uit. Uw hersens staan in brand. Wel, als ik in brand sta, dien' ik de brandspuit te laten komen, opdat niet alles vernield worde. De brand spuit werd het eerst gebruikt door Cis terciënzer monniken en de Parijzer Ca- pucijnen waren tot aan de 17e eeuw de brandweermannen van Parijs. Als gij niet zwijgt, vliegt gij er vierkant uit. En misschien in de lucht. Precies. De eerste luchtballon werd 60 jaar vóór Montgolfier uitgevonden door een mon nik Berthold Gusmas, die in 1720 in het bijzijn van het geheele Portugeesche hof in de lucht opsteeg. Wat? Gij wrijft uwe brilleglazen af, professor? De bril is ook weer door een priester uitgevonden. De Domini caan Alexander Spind vond die in de 13e eeuw uit. Hebt gij zulk een groote haast, dat gij op uw horloge kijkt.dat moest u in het geheel niet doen. De horloge is ook een uitvinding van pries ters. Het eerste zakuurwerk hebben wij van den kerkelijken geschiedschrijver Cassiodorus (505), verbeterd door Ger- bert, later Sylvester II, van wien wij reeds melding hebben gemaakt. De eer ste sterrekundige klok werd in het jaar 1316 gemaakt door den abt Richard Wallingsord. Zoo, nu ga ik de gaslichten bran den reeds. Ik heb geen tijd meer voor u. Alleen nog dit, professor. Het zal u onbekend wezen, naar ik veronderstel, dat de Jezuieten die van hunne geboorte af lichtschuw zijn het gas hebben uitgevonden. Maar het.is nochtans een feit, dat de Jezuietlen het uitvonden en voor 't eerst het ge bruikten te Stonyhurst in Engeland in 1792. De Jezuiet Dunn richtte in 1815 te Preston de eerste gasfabriek op. Professor haalt de schouders op ,en gaat l [Het gaat u goed, professor; ik hoop, dat gij het mij niet kwalijk zal nemen, !H>j geleidt hem tot aan de deun 1[Wjat, houdt jpj er ook een rijwiel op na? Dat ding werd uitgevonden door den rpiester Painton, die er reeds in 1845 gebruik van maakte. Professor luistert niet meer, Ik vraag u nogmaals onn verschoo ning. Wat waar is blijft waar, dat de geschiedvorscher steeds de waarheid zoeke. En de student zei nogmaals: „Goe den avond* professor," 'Maar de professor zweeg. 1 v. A.)

Leidsche Courant | 1914 | | pagina 3