Zijn optreden is het logische gevolg van den toestand, die geboren was, toen er geen enkele partij de meerderheid in de Tweede Kamer had. Kerknieuws. Lourdes. Deze week, den 11 Februari, vierde de Katholieke Kerk het feest van de verschijning van Qnze Lieve Vrouw te Lourdes. Het feit is nu 56 jaren geleden en wordt in de lessen van de tweede noc turne van het officie, door den Pause lijken Stoel ter eere der verschijning van O. 'L. Vrouw van Lourdes vastgesteld, op de volgende treffend-eenvoudige wijze beschreven. i(JWjij ontleenen de vertaling aan de „N. Tilb. Crt.") „In het vierde jaar na de verklaring der Onbevlekte Ontvangenis der Aller zaligste Maagd aan de oevers van de rivier de Gave, nabij de stad Lourdes, in het diocees van Tarbes, in Frankrijk, is de Maagd zelf verschillende malen ver schenen in de holte van 'n rots, boven de grot Massabielle, aan een wel is waar jong <?n arm, maar onsc-iiu.dig en vroom meisje, Beinadette genaamd in de volks taal. De Onbevlekte Maagd, waarvan het uiterlijk jong en vol goedheid was, droeg een als sneeuw zoo wit kleed en witten sluier; zij had een blauwen gordelband, een gouden roos versierde haar bloofce voeten. Den eersten dag der verschijning die was de elfde Februari van 't jaar 1858, leerde zij het kind met eerbied en godsvrucht het teeken des kruizes maken en, op haar voorbeeld, den heiligen 'Rozen krans bidden, terwijl zijl in haar hand liet glijden een rozenhoedje, dat tevoren aan haar arm had gehangenzij deed dit nog gedurende de andere verschijningen. Den tweeden dag den verschijning wierp het jonge meisje, dat in den een voud haars harten een list van den dui vel vreesde, met wijwater naar de Maagd, maar de Allerzaligste Maagd toonde haar goedig lachende een nog lieflijker gezicht Toen zij voor de derde maal aan het kind verscheen, noodigde zij het kind uit, veertien dagen lang naar de grot te komen. Van af dat oogenblik sprak zij dikwijls ,tot haar, en zette haar aan te bidden voor de zondaren, de aarde te kussen en boetvaardigheid te plegen. Ver volgens beval zij haar, aan de priesters te zeggen, dat zij jvoor haar daar een kapel zouden bouwen en er plechtig in processie heen te komen. Zij beval haar bovendien, te drinken van en zich te wasschen in het water yan een bron. nog onder het zand verborgen, maar die weldra zou naar buiten wellen. Eindelijk, op den dag van het feest van Maria Boodschap, wijl het jonge meisje aan houdend naar den naam vroeg van de gene, die zich zoo dikwijls aan haar had vertoond, legde de Maagd hare handen op de borst, richtte de oogen ten hemel en antwoordde: „lk ben de Onbevlekte Ontvangenis". iHet gerucht der weldaden, welke de geloovigen zeiden te hebben ontvangen in de heilige grot, verspreidde zich overal en de toevloed der menigte naar deze grot, getrokken door de vereering dleu* plaats, nam van dag tot dag toe. Daarom verklaarde vier jaar ria de ver schijningen de bisschop van Tarbes, daar toe aangezet door den roem der wonde ren en de onschuld van het jonge meisje, en op een juridische opgave der feiten, dat het karakter der verschijning boven natuurlijk was en stond hij toe de ver eering der Onbevlekte Maagd in die zelfde grot jWeldra werd de kapel gebouwd; van af dier 'lag kwamen daar ieder jaar bijna ontelbare scharen geloovigen oeioiten ^er- vullen en weldaden vragen, uit Frank rijk, Beigië, Italië, Spanje tn de andere (kerkelijke) provinciën van Europa en zelfs uit de verwijderde streken van Ame rika, en de naam der Onbevlekte van Lourdes is beroemd over geheel de wereld. 'Het water der bron, ,naar alle gedeel ten der wereld overgebracht, geeft den zieken de gezondheid weer. De katholieke wereld, dankbaar voor zooveel weldaden, heeft er wonderbare gebouwen opgericht Ontelbare banieren, welke voor de dank baarheid voor verkregen gunsten getui gen, zijn door de steden en volken toe gezonden en versieren den tempiel der Maagd op prachtige wijze. Op die plaats, als haar bijzonder ver blijf, wordt de Maagd voortdurend ver eerd: overdag door gebeden, godsdien stige gezangen en andere plechtige cere monies; des nachts door gewijde pro cessies, waarin bijna ontelbare menigten van pelgrims, met brandende kaarsen en fakkels in de hand, godvruchtig voort trekken, zingend de lofprijzingen der Allerzaligste -Maagd." Ingeeonden Stukken. Buiten verantwoordelijkheid der redactie. Socialistische voorlichting. Dat de groei der Christelijke vakbe weging in het algemeen en die der Ka tholieken in het bijzonder de heeren sociaal-democraten leelijk in hun maag zit, is al genoegzaam bekend. Immers de vooruitgang der Katholieke vakbewe ging is indirect in het nadeel der socia listen, daar de arbeiders ondervinden, dat zonder klassenstrijd en zonder opheffing van privaat bezit toch wel verbetering van positie is te verkrijgen. Om echter den groei onzer vakbeweging tegien te gaan, worden geen middelen onbeptoefd gelaten,. Dat deze „middelen" 'echter alles behalve kieskeurig zijn, bewees de j.l. Donderdag plaats gehad hebbende ver gadering van den Leidschen (Soc.) Bie- stuurdersbond, waar door den bekenden Oudegeest gesproken werd' over 1de Chris telijke vakbeweging. De daar gebruikte en aangevoerde argumenten zullen wij in het belang der waarheid aan een korte bespreking onderwerpen. Alhoewel het onderwerp van bespre king moest zijn de Christelijke vakbewe ging, was het grootste gedeelte van het betoog gewijd niet aan de vak-, doch aan de algemeene sociale organisaties, als 'Patrimonium, Chr. Nat. Werkmans bond, Ned. ,R. K.. Volksbond enz. De cri- tiek, daarop gevoerd, kunnen wijl stil zwijgend voorbijgaan, en wiji zullen ons bepalen tot de zaak, jwaar het om gaat, en niet, zooals door Oudegeest is ge schied, er omheen draaien. Zooals gewoonlijk, trachtte de spreker eerst de lachers op zijn hand te krijgen, waardoor de ernst der izaak op den achter grond geraakte^ Teeken end was het 'even wel, dst hij srrak ven de neutrale, mo derne en christelijke vakbeweging, waar door hij toegaf, dat er tusschen neutrale en moderne vakvereenigingën oen prin cipieel verschil bestaat, hetgeen door ons dan ook altijd beweerd en bewezen is. Als een bewijs van de beteekenis van onze vakbeweging noemde spr. ,de hou ding van een Katholiek patroon te Bpxtei tegenover zijn Katholiek georganiseerd personeel, dat hij dreigde met ontslag, zoo zij niet bedankten als lid van hun organisatie. Daar ook door ons een der gelijke houding altijd wordt afgekeurd, bewees spr. door dit feit de kracht, welke door onze vakbeweging wordt ontplooid, ook wanneer het een 'Katholiek patroon geldL (Met deze (zaa'k ^weerlegde (d|ej spreker reeds zijn eigen opwerping van „de Chris telijke of Katholieke vakbeweging doet of durft toch niets",. 'Hoe Oudegeest in verband rnet de po litiek den tienurendag aan een bespre king durfde onderwepen, is mij een raadsel Immers, met dergelijke argu menten, als door de Katholieken zijn aan gevoerd tot het laten voor-gaan van de sociale verzekeringswetten vóór den tien urendag, wordt thans door de sociaal democraten de tienurenwet van Schaper op den achtergrond geschoven. Verrassend was ook de mededeeling van spr. dat de moderne vakbeweging streeft naar samenwerking tusschen pa troon en arbeider. Verrassend, ja, want door het zich stellen op het standpunt van den klassestrijd is een goede samen werking tusschen patroon en arbeider buitengesloten. Doch wegens nog niet voldoende sterkte en nog niet genoeg zame doordringing der socialistische be ginselen, is de moderne vakbeweging verplicht een niet-socialistisch beginsel te aanvaarden door de afsluiting van een collectief arbeidscontract. Door spreker werd nog beweerd niet bewezen dat wanneer de katholie ke arbeiders in Brabant staken, het hun door den Bisschop verboden wordt. Het zoude evenwel meer met de waarheid overeengekomen zijn, wanneer spr. b.v. gezegd had, dat door den Bisschop aan de katholiek georganiseerde sigarenfabri kanten verboden was om dc uitsluiting te proclameeren voor hun arbeiders. Een klein verschil, nietwaar, lezer? De bewering van spr., dat Patrimo nium en de R.K. Volksbond niet zijn opgericht voor standsverheffing, doch en kel !gn alleen om 'het socialisme te bestrij den is al even valsch als de andere. Dat docr het pracfjsch werken dezer organi saties, het socialisme een knak krijgt, is logisch, doch geeft niet het recht de werking dier organisaties zoo voor te stellen als spr. doet. Door spreker werd nog becritiseerd het optreden van Patrimonium tijdens een staking in Enschedé, welke zij om verschillende redenen niet kon goedkeu ren. Stel daartegenover het feit, dat tij- jdens een conflict om de erkenning der katholieke vakorganisatie bij Philips te 'Eindhoven, door het hoofdbestuur van den (soc.) Alg. Ned. Metaalbewerkers- bond voor onderkruipers gezorgd werd. In Enschedé was het een algemeene or ganisatie, doch in Eindhoven een vakver- 'eeniging, die den rechtvaardigen strijd der Roomsche Metaalbewerkers trachtte te doen mislukken. De bewijzen zijn hier voor te verkrijgen bij de redactie van de „Katholieke Metaalbewerker". Voorwaar zulk een optreden toont wel het ware karakter der z.g. moderne vakbeweging, want een succes der katholieke vakorga nisatie bij Philips was een strop, niet voor de vakbeweging, maar voor de S. D. A. P. In verband met een bericht in een Duitsch katholiek blad becritiseerde spr. nog het willen uitstooten door een patroon van socialistisch georganiseerde 'arbeiders. Ofscnoon een patroon het .recht heeft arbeiders van eigen richting de voorkeur te geven, beteekent dit toch nog niets, bij hetgeen „Het Kath. Volk" zoowat wekelijks publiceert, van de tak- tiek der Duitsche socialistische vakbon den, die van een patroon eischen, dat hij geen christelijk georganiseerde arbeiders mag aannemen, anders gaan zij in sta- king om dit te verhinderen. Leve de. vrijheid. Commentaar overbodig. Door spr. werd nog gehekeld dat de Katholieke of Christelijke vakbeweging altijd werd opgericht, wanneer de mo derne reeds bestond. Dit zoo op 't oog nogal dwaze argument blijkt echter bij nadere beschouwing ook >niet veel te beteekenen, want toen de tegenwoordige moderne vakbonden werden opgericht, waren het nog niet meer dan gecentra- seerde ziekenpotten, waarbij van een goed vakvereenigingsbegrip geen sprake was. Bovendien waren deze organisa ties neutraal in den meest eigenlijken zin des woords, zoodat voor ons Katho lieken in dezen geen direct gevaar dreig de. Echter doordat de leiding langza merhand in handen der sociaal-democra ten kwam, werd het voor ons noodzake lijk om ons, evenals zij, principieel te or- ganiseeren. Daarenboven kwam in 1891 de Encycliek Rerum Novarum aan de Katholieke arbeiders den weg aanwijzen op welke wijze in de maatschappelijke wanverhoudingen verbetering moest worden gebracht. Volgens Oudegeest is de opheffing van het privaat bezit geen doel der mo derne vakbeweging, doch wel van haar onthouden s.v.p. bondgenoot d e S. D. A. P. Maar waar blijft dan de beteekenis der woorden neergeschreven ir. „Dc Vakbeweging"„Wij zijn de S. D„ A. P. en de S. D. A. P. zijn wij." En waar blijft dan het standpunt van den klassenstrijd, waarop het N. V. V. zich plaatst? Waar dus de S. D(. A. P. en de moderne vakbeweging zoo goed als hetzelfde beteekent, en waar de klas senstrijd toch gaat om de opheffing van het privaatbezit, is het mij onmogelijk te begrijpen hoe spr. een dergelijke verkla ring durfde geven. Met is mij alleen te verklaren door het feit, dat de Christ, arbeiders anders met voor de moderne vakbeweging te winnen zijn, daar anders haar socialistisch cachet te duidelijk wordt. De Katholieke vakbeweging in Blrabant aldus Oudegeest voert geen wer kelijke vakactie, doch houdt niets an ders dan jaarfeesten enz. Een dergelijke brutaler bewering is niet denkbaar. Noe men wij de voordeden door de Kath. Lederbewerkers, kalk en steenbewerkers, goud- en zilversmeden, typografenbond enz. in Birabant, voor de arbeiders be reikt, dan kwam men reeds tot een flin ke totaalstaat. Doch, a la Voltaire, lieg er maar op los, er blijft allicht wat van hangen, zal Oudegeest gedacht heb ben. i j Wij zijn zeer kort geweest in onze kritische beschouwingen. Er was nog meer te weerleggen. Moge het bovenstaande voor onze vak- vereenigingsmannen een aansporing zijn om op den ingeslagen weg met volhar ding voort te gaan. De sociaal-democra tische vakbeweging is zich geweldig aan het versterken, centraliseert zich zoo veel in haar vermogen is, zij tracht een zoo sterk mogelijke machtspositie te ver krijgen, kortom, niets wordt ongebruikt gelaten om haar op de een of andere manier te versterken. Blijven wij dan werken aan de grootmaking van onze R. K. vakbeweging, bevorderen wij zoo veel mogelijk hare eenheid, trachten wij ook vooral het peil onzer vakbeweging te verhoogen. Daarom vrienden, geen oogenblik on gebruikt gelaten. Spoort uw kameraden aan tot Roomsche organisatie. Wijst hen op hunne plichten als katholiek en als huisvader. Voorwaarts met onze R. K. Vakbeweging. Het is meer dan tijd. De Lcidsche (soc.) Bestuurdersb'ond omvat reeds 1400 vakvereenigingsleden, waar onder, helaas, verschillende Katholieken'. Tegenover de gecentraliseerde socialis tische organisatie moet een flinke macht worden gesteld, een macht, die sterk door haar één-zijn met succes zal'kun nen optreden voor de rechten der Kath. vakbeweging, die ook heiaar, hier in Lei den nog miskend wordt. In het belang van een goede samenwerking tusschen patroon en arbeider, in het belang van onze maatschappelijke samenwerking, 'steunt en bevordert de R. -K. vakbewe ging- Roomsch Leiden vooruit. Vooruit door de standsverheffing van den arbeider. Ieder kenne ook in deze zijn plicht. Leiden. J. A. DE ZWART Jr. Leidsche - Kleermakers. Daar thans in Leiden ,de firma Smits uit Almelo, waar eene eerlijke staking is uitgebroken, tracht zijn werk hier te doen vervaardigen, wil ik u door deze er op wijzen, nooit aan zijn verzoek te vol doen, daar dit zeker voor de actie daar ter plaatse, waar het nog niet eens om loonsverhooging, doch erkenning der or ganisaties gaat, een terugslag zou zijn. Nu wij hier in Leiden ook reeds ver- keeren in een spannendein, toestand, meen ik u allen er niet verder op "be-- hoeven te wijzen en hoop ik, dat niet één uwer onderkruipiersdiensten zal yer- vullen* Voor inlichtingen omtrent deze staking is ondergeteekende ten allen tijde bereid, J. A. WIAjRMERDAM, Voorz* Ger. Majella. Ter Aar, Febr» 1914. Mijnheer de Redacteur. Zoudt u zoo goed willen zijn, om. md| een kleine plaatsruimte te verleenen in uw veelgelezen blad. Biij voorbaat Mijn dank. !Het is nu ongeveer een jaar geleden, dat hier een adres, onderteekend door meer dan 80 ingezetenen, aan den Ge meenteraad is verzonden, met. verzoek, het daarheen te leiden, dat de inwoners van Ter Aar gebruik zouden kunnen maken van gasverlichting. De afleiding hiertoe was, dat voor een gedeelte der inwoners de aanleg heel gemakkelijk zou zijn vanuit het naburige Aarlanderveeu. |Het gevolg is geweest, dat door den Raad uit zijn midden een commissie is benoemd, om te onderzoeken in hoeverre het mogelijk zou zijn de ge heel e ge meente van gas te voorzien, en wat de voordeeligste manier zou wezen. Hoever deze raadscommissie met haar arbeid ge vorderd is, weet ik natuurlijk niet, maar wat mij nu naar de pen deed grijpen is dit: Nu schijnen er invloeden te werken en menschen te zijn, diie al dien arbeid voor niets zouden verricht willen zienen zouden wenschendat de Gemeenteraad besloot om van electrische verlichting gebruik te maken. En, Mi- de R., nui zou ik willen vragen is gas niet tamelijk wat goedkooper voor lichtgebruik dan electriciteit? Is voor een plattelandsgemeente gas met veel doel matiger dan electriciteit, voor koken enz., omdat hier absoluut geen industrie be staat ?- Daarom hoop ik, dat ook Ter Aar nog eens (zij het spoedig) voorzien worde van gas. Of kan u, M. de. R.> of een der lezers van uw blad' nantoonen op goede gronden, dat electriciteit beter len doelmatiger is? U nogmaals dankzeggende voor de ver leende plaatsruimte, heb ik de eer te zijn Uw dw. dn., EEN INGEZETENE VAN TER-AAR. Mijnheer de Redacteur! Onlangs verscheen in U|W blad een op stel, feitelijk een mop, over den Geer- dijkh Ofschoon zuilk een schrijven weinig ter zake dienende is, is het toch een uitvloeisel van hetgeen in de kringen der bevolking omgaat. De ;Ueerdijk is een verbindingsweg tus schen Nieuwveen, Langeraar en Leimui- den, Een weg van beduidende beteekenis. Al wie hem bewandelt of er langs gaat, zal zich verbazen over den treuirigen toe stand van dezen verkeersweg» |Hiet is modder en nog eens modder van het begin tot het einde* Deze toestand duurt sedert onheuge lijke tijden en is in de laatste jaren veel slechter geworden. Nu over de verbete ring onderhandelingen worden gevoerd, laten die betrokken eigenaren hun hoef slag maar aan het lot over. Over den reditmatigen eigenaar verkeert men in het onzekere, en zoo schuift de een het op den ander en het publiek moet de gevolgen ondervinden. Kan zulk een toestand blijven voort bestaan? In- geen geval; er moet iets gedaan worden. En het is geenszins noodig, dat men weet, aan wien de ver plichting rechtmatig Toekomt, Zulk een weg behoort aan de gemeenschap, en de gemeenten hebben den plicht dezen te verbeteren, Bieide gemeenten, zoowel Ter Aar als Leimuiden, zijn voor het openbaar verkeer verantwoord. Dat men in den laatsten tijd den polder in de onkosten wil betrekken, is meer -een voorwendsel ,dan een recht. Het open baar verkeer op de schouders van de in gelanden van een polder te leggen is zeker wel een oude gewoonte, die men bij gebrek aan argumenten uit het archief heeft opgedolven, Hoe dit zijl, laat ons echter op het oogenblik koud, maar zeker is dat de gemeenten de verantwoording voor zulk een toestand dragen. M,en kan zich niet rechtvaardige;i inet te zeggen „wij zijn in onderhandeling"* Die onder onsjes van 'Polder- en Gemeentebestuur hebben al zoo lang geduurd, zijn al zoo veel jaren hangende geweest, dat mien er den indruk van krijgt, dat zij? gehouden werden om de zaak op de lange baan te Êchuivenj, v Vroeger ging dat goed, wij hadden toen allen laarzen, waren aan armoe ge woon en wisien er dan wel door te baaien. Thans is dat niet meer noodig en 'bo vendien zeer schadelijk wat een koste- lijken tijld wordt er verknoeid met sjorren en trekken, terwijl velen een omweg kie zen. 'tls weggewoipien geld. En als wij dan eens even de kosten aan een doel matige verbeter,ng besteed overwegen, dan zal men het toch moeten toegeven, dat hier een zekere misplaatste zuinigheid eigenlijk krenterigheid, de volksopinie be- heerscht. Veronderstel, dat voor Kattenburg tot den afrol aan den Vriezeweg voor f5000 aan grint of puin (of wat men het beste oordeelt) wordt opgebracht dan is het zeker dat de weg aan veler leischen bes- antwoordt En wat is nu toch zulk een som voor 2 gemeenten Stel dat dit bedrag in 20 jaren wordt afgelost, dan wordt dit met wegslijtende renten f355,00 per jaar. Ter Aar telt 3005 en Leimuiden 1786 zielen, tezamen 4791 in woners. Dat werd dan per hoofd en per jaar circa 7% cent .IWjie zou zich daar tegen verzetten? Laten wij dus hopen, dat de verga deringen spoedig moge aanvangen en vruchtbaarder zijn dan weleer, opdat men weldra uit dezen toestand worde verlost. Ui dankend, .Mf. (de jRf., ivoor de verleende plaatsruimte. L. VAN TOL. Gemengd Nieuws. Het spoorwegongeluk bij Hooghalen. Verschillende verkla ringen van personen, werkzaam aan de spoorlijn bij Halerbrug, bevestigen het geen Stevens heeft medegedeeld. Een hunner verklaarde pok, dat" dfc?"bewuste rail een weinig zijwaarts was verbogen. Ongeluk, rWoensdagmiddag had de timmerman Coolen, knecht van de firma Simling te 's Hertogenbosch, het ongeluk van het dak op den beganen grond te vallen, terwijl men bezig- was asphalt te leggen op dat gedeelte van het dak, dat aan den tuin grenst. Die man was onmiddellijk dood* Hij laat een vrouw met drie kinderen na. Pos tdief stal t e ;H,a a rl em. r— De Haarleinsche berichtgever van .de „Tel." meldt: |Het blijikt nader, ,dat de ontdek king van de verduistering door den post-assistent Rj,, op het Haarlemsche postkantoor, te danken is aan de activi teit van een besteller, die 's nachts op 't kantoor werkzaam was en opmerkte, dat Pl de brieven van de Ainerikaan- s'che post betastte en sommigestukken niet in de loketten, doch ter zijde legdie, Toen P,. een poos later naar de kleer kast van een ander lokaal ging, waar hij niet noodig had, waarschuwde de be steller den hoofdbesteller, die de kleer kast doorzocht en in.de jas van P* dertig brieven uit Amerika vondi ,|IL ontkende eerst,, ook tegenover den .directeur, die ontboden werd, maar legde den volgen den dag een bekentenis af. In zijn kastje op 't postkantoor vond men nog waarde stukken en voorts nog een brief uit Ame rika. P. zeide op ;t denkbeeld gekomen te zijn, om de brieven weg te nemen, toen in September 1.1. zijn collega V. gesnapt was, die een dergelijk misdrijf pleegde. 'Die 31 brieven berusten bij den officier van justitie. Aan de geadresseerden wer den afschriften verstrekt iPli werd reeds sinds geruimen tijdl zoo zeer gewantrouwd, dat men hem nooit dienst liet doen in diensttakken, waaraan geldelijke verantwoordelijkheid verbondleji was. ;Die besteller, die de verduistering ontdekte, heeft een bijzondere tevreden heidsbetuiging van de autoriteiten ont vangen. Een Mich iel de Ruyter in den dop. Een avontuurlijke jongen is die Jan Willem Greef, uit de Langestraat te Amsterdam wiens signalement dezer da gen op verzoek der politie wiermeid werd, omdat de knaap het ouderlijk huis stil letjes verlaten had en ,er van door ge gaan was. Zijn ouders hebben van ^'1 Januari tot 5 Februari in doodelijke on gerustheid verkeerd. Gisteren is de jon gen weer thuisgebracht. De bengel wilde naar zee en had het nieuwste schip van de stoomvaart-maat schappij „Nederland", de „Prins der Ne derlanden" uitgekozen, om er het ruime sop mee te kiezen. Brutaal was hij Za terdag, den laatsten dag van Januari, op de IJkade aan boord gestapt en mee naar IJmuiden gevaren. Toen het schip in de sluizen lag, verborg hij zich de deugniet kwam eerst weer voor den dag toen de „Prins der Nederlanden" goed en wel de pieren uit was. Hij wist wel, dat er nu geen kans meer was, aan wal gezet te worden en vrijmoedig stapte Jantje nu naar kapitein Versteeg toe om hem te vragen, of hij de heele reis mocht meemaken. De gezagvoerder was natuurlijk niet weinig verbaasd, toen hij vernam, dat het jongske niet aan boord te maken had. Hij gaf den avonturier een flinke sclirobbeering, maar toen de jongen aanhield met zijn„Toe, alsje blief, neem me toch maar mee", draaide de kapitein wat bij ,en kreeg hijl schik in den jongen. In vroeger dagen zou allicht een gezagvoerder gezegd hebben: „Nou, vooruit dan maar, "je kunt blijiven en mee-eten." Echter kapitein Versteeg begreep, dat 't zijn eerste plicht was naar Amsterdam te seinen, dat er een vreemd jongetje aan boord geslopön was. |H,ij gaf order Jan Willem Greef een flink middagmaal te verschaffen en zeide tegen den strop1, dat hij tot Southampton aan boord kon bliji ven. jHij moest dan maar aan'de directie te Amsterda'm vragen;, of} Rij! Voor den zee dienst opgeleid mocht worden» Zooals de kapitein beval, geschiedde* De jongen werd in Southampton aan wal gezet en kwam <joor de zorgen van den gezagvoerder in goede handen. Met het s,s. „Oranje" is hij weer naar Amster dam gebracht, 'Een aardig zeereisje had de knaap dus alvast gehad* En zijn hoofddoel heeft hij ook bereikt* Hij stevende kort na Zijjn aankomst aldaar op de directie der stoomvaartmaatsch. „Nederland" af, om te vragen of hij een plaatsje kon krijgen. Dat ging natuurlijk niet zob (dadelijk. Eerst moest Jan nog wat leeren. Men zegde hem toe, dat hij in dienst kon treden op het Matrozen- instituut op de „Pollux". Later zou hij dan wel kunnen aanmonsteren! als stuur mansleerling. Jantje in de wolkenR;.. Z'ijn ouders vonden 't ten slotte ook goed, want hij had nu eenmaal al voet aan boord' gezet* 't Moest nu maar zoo blijven, (Nj v. d. D.) Een wagen manufacturen ge stolen. Op de markt aan den Gouid- schensingel te Rotterdam is Wjoensd'ag van de koopvrouw J. van .W)., van den Crooswijkschenweg, een wagen met ma nufacturen gestolen, een waarde van f700 vertegenwoordigende. De dief reed miet den wagen naar het Noord'plein, waar hij J. O,, uit de Agniesestraat aansprak en met hem overeenkwam, dat hij de manu facturen voor gezamenlijke rekening zou uitventen. J. O. reed met den wagen naar de Bergschelaan, om met den ver-

Leidsche Courant | 1914 | | pagina 4