BUITENLAND. BINNENLAND. No. 1320. 5e Jaargang Bureau i N Cï L, 54, ILEflOENJ. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BI AD VFRSCHIJNT ELK RN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het Gl ILLUS TRPERl) ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week ƒ1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post t 1.50 per kwart; Afzonderlijke nummer* 2VP cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. D 1 tVF!' n:\TIEPRI|S h-draagt van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 15 cent - i'-n nededeehngen van 1—5 regels 1.50. elke regel meer 30 cent. met grati« vijv-i'Mi nor Hij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiöngevraagde betrekkingen, huur en verhuur, koop en verkoop (geen handels-aclvertentiën) 15 regels 25 cent, iedere regel inear 5 cent; aangebodftB betrekkingen 15 regel? 50 cent, Ledera meer 10 cent. Dit nummer bestaat uit TWEE BLADEN en een GEÏLLUS TREERD ZONDAGSBLAD. Roode actie. Deze vertoont tegenwoordig allerlei schakeeringen. Daar is vooreerst het gewone socia lisme met zijn vertakkingenRevisionisme en Marxisme, welke twee woorden men respectievelijk kan vertalen doorverdund socialisme en puur dito. Nu is het merkwaardig: hoe grooter „de" partij wordt en" hoe dichter zijl het gestoelte der eere nadert, hoe meer trek zij' krijgt in het verdunde socialisme,welk mengsel laatstelijk door burgemeester Ter Laan geschonken werd bij' zijii intrede in Zaandam, nadat 'mr. Troelstra er reeds een voorproefje van aangeboden had bij Ter Laans afscneidsmeeting in den Haag- schen Dierentuin. Natuurlijk ergeren zich de „echt-roode- mannen" hieraan, die weliswaar in hun qualiteit van .Marxisten vooralsnog zwij gen, in afwachting hoe het te Zaandam gaan zal, maar in hun hoedanigheid van anarchisten nemen zij geen slot voor den mond. En zoo sprak gisteren in „H.andwer- kersvri en denkring" te Amsterdam, op uitnoodiging van het comité voor sociaal- anarchistische actie, de heer B. Lansink Jr„ zijn gehoor opwekkend om zich door een zoogenaamd socialistische machtsver- krijging als in ,Zaandam niet te laten mis leiden. De arbeiders moeten zelf doen; alleen hun eigen zelfwerkzaamheid leidt naar den weg der bevrijding. Ongeveer in gelijken geest sprak daar ook de heer G, Rijnders, die „buirge- vader" Ter Laan vro olijk in 'tootje nam, Ziehier een stukje verslag uit 'tHibld.;: „Ter Laan zal zich stellen boven de partijen en het belang van allen behar tigen, Precies hetzelfde smoesje als van alle burgemeesters, die hun ambt aan vaarden Doch laat er eens een staking komen! Dan zal Ter Laan zijn politieagenten sturen om de onderkruipers te bescher men, Geroep: Dat weet je niet Wjachten De heer RijndersNeen, van Zaandam weet ik het nog niet, maar in Frankrijk zijn veke socialistische burgemeesters en daar hebben de stakers nooit zulke harde klappen gehad als wanneer zij geslagen werden door socialistische politieagenten: (Luid gelach.) Ter Laan zal óf het gezag handhaven óf het gezag in den steek laten. Maar dan pleegt hij sabotage en dat mogen we van een sociaal-democraat niet ver wachten (Gelach.) Als een arme drommel zich vergrijpt, zal Ter Laan voor den eigendom moeten waken. ifiij zal ook de Militiewet moeten jj.it- voeren. En is er dan misschien een jon geling, die weigert de wapens te dragen, dan zal Ter Laan hem paar de gevange nis moeten helpen. Dan zal hij misschien zeggen: „Jongen, hou je goed! Jongen, hou je dapper! Veldwachter, neem 'm mee!" (Vroolijkheid.) Misschien zal Ter Laan hem dan nog een werkje mee geven om in die oei te lezen, b,v. een critiek van Marx op de burgerlijk - economische verhoudingen (Algemeen gelach,) 't Is werkelijk aardig, dat vriendelijke geharrewar aan de roode zijde zoo eens aan tje ;zien, en ~'t staat al wel vast, dat 'ter natuurlijk nog erger mee worden zal. AAaar nu hebben we nog een andere roode actie: een religieuse. Ja, ja, die is er ook. Zekere hèer S. K. Bakker geeft naar aanleiding van de Amster- damsche religieus - socialistische bijeen komsten, jn „De [Blijde JWJereld" [antwoord op de vraag, of socialisten, die vroom heid kennen als een kostelijk levensgo'ed, zich als een afzonderlijke groep moeten aaneensluiten buiten het verband der be staande godsdienstige organisaties, of zich daarbij moeten voegen. „De [Hervormde Kerk", zegt hij, „om>- vat verreweg het grootste deel der Pro- testantsche arbeiders", en dezen geeft hij dan den raad, tegen de orthodoxie op te komen: „Die starre rechtzinnigheid kan ge broken worden, als <Je Amsterdamsche arbeiders, die lid van de kerk zijn, dit "willen, en ter stembus .gaan, om hunne mannen in het kiescollege te zetten. „Als ze dat d'oen, dan kan binnen vijf jaar, wanneer ze in bondgenoot schap optrekken met de georganiseerde vrijzinnig-hervormden, de meerderheid, om zijn, dan kan een socialistisch pre dikant zijn intree doen," Merkwaardig, nietwaar, dat ook in het kerkelijke reeds gespeculeerd wordt, op de hulp van wat men vrijzinnigheid noemt, om een rooden predikant de Hier- vormde Kerk binnen te leiden. Met dat al: welk een verwarring in het roode kamp. Gelukkig hebben wij, Katholieken, hou vast genoeg, maar wie buiten onze orga nisatie staan, mogen wel goed toezien, niet in den draaikolk meegesleept te worden. Aan 't roskammen. De Eerste Kamer heeft gisteren de Regeering duidelijk gemaakt, dat het haar niet zoo gemakkelijk zal vallen haar zin, met name haar sloopingswerk van minister Talma's arbeid, door te drijjven. Danig is (de 'Regeering {van (Verschillende zijden geroskamd! Vooral wijzen wij onze lezers op de redevoering van den gewezen Wlater staats minister, den heer Regout, die met duidelijke argumenten becritiseerde mi nister ,Treub's plannen ten aanzien van de Staatspensionneering en tot sloopdng van Talma's wetten. Na op voortreffelijke wijze te hebben uiteengezet hoe art. 369 der Invaliditeits wet een overgangsmaatregel is en dat na de overneming van het amen- dement-Duys ook gebleven is (deze over neming heeft van den aanvang een punt van overweging uitgemaakt voor minister TaLma), stelde hij in het licht, dat het aanknoopingspuint voor den heer Treub veel meer is gelegen in de geweldige uitbreiding van art. 369, in de toepas sing van dit artikel, waardoor het een driemaal zoo ruimen kring bestreek dan waarvoor het was bestemd. Waren er 27.000 geweest, zooals verwacht was, zelfs maar 40.000, zou men dan zeggen dat er reeds een Staatspensionneering bestaat? Immers neen. Welnu, dat misbruik, dat van ark 369 is gemaakt, dat geeft den Minister het sterkste argument om, ofschoon tegen stander van Staatspensionneering, deze nu in een ontwerp te belichamen onder voorwendsel, dat ze in werkelijkheid reeds bestaat. Die degeli/ke, bezonkene critiek van oud-minister Regout is een aangename voorsmaak van wat de Tweede Kamer ons nog zal te hooren geven bij de be handeling van minister Treub's Ouder domspensioen. [Wijzen wij er nog even op, dat zoo wel de heer v. d. Biesen als de heer v. d .Lande aan den kaak stelden de verkiezingstactiek,waarin Nederland werd voorgesteld als een vrijhandelsland, .ter wijl de heer v. d. Lande zelfs het voor nemen te kennen gaf, tegen alle belas tingwetten te stemmen, indien de Regee ring met geen tariefsherziening kwam» [Waarlijk, de senatoren zijn aan 'tros kammen geweest ALGEMEEN OVERZICHT. Die kwestie over de Aegëisclte zee blijft nog steeds .een voorwerp van voort durende zorg voor verschillende Euro- peesche staten. Reuter verneemt in verband met deze kwestie uit Londen dat de vertegenwoor digers der groote mogendheden te Con- stantinopel en Athene opdracht hebben gekregen, aan de Turksche en Grieksche regeeringen de besluiten der mogendhe den betreffende de Albaneesche' grens en de Aegeïsche eilanden mede te dee- len, doch, naar verluidt, zullen de no ta's binnen een of twee dagen overhan digd worden. Verder verneemt Reuter uit diploma tieke bron, dat men van de zijde van Turkije geen moeilijkheden verwacht, te gen de beslissing der mogendheden in zake de Aegeïsche eilanden. Vandaag zouden de gezanten te Kon- stantinopel bijeenkomen om te beslis sen over de wijze waarop de nota der mogendheden betreffende de Aegeïsche sche eilanden aan de Porte zal worden overhandigd. Naar gemeld wordt bepaalt de collec tieve nota der mogendheden, aangaan de de Aegeïsche eilanden en Albanië, dat Griekenland alle eilanden, welke het nu bezet heeft, zal ^behouden, behalve Te- nedos, Embros en Castello Ritzo. Van Griekenland worden voldoende waarborgen geëischt, dat het de eilanden niet voor vloot- of militaire doeleinden zal gebruiken en de rechten der Maho- daansche minderheid zal beschermen. Verder moet Griekenland de toezeg ging doen, dat zoodra de Grieksche troepen het aan Albanië toegewezen grondgebied hebben ontruimd, dè Griek sche regeering geen tegenstand meer z?l bieden en noch direct, noch indirect den tegenstand der Epiroten zal aanmoedi gen. De ontruiming zal met Koritza begin nen en moet op 31 Maart geëindigd zijn. De mogendheden vertrouwen, dat de Grieksche regeering hare beslissingen zal eerbiedigen. Betreffende den crisis in Mexico wordt uit New-York medegedeeld, dat de opstandelingen bij Los Canoas, 'n plaats dicht bij Cardenas, een trein met regeerir.gstroepen in de lucht hebben laten vliegen met dynamiet. Vijftig van die soldaten zijn daarbij ^omgekomen, evenals verscheiden passagiers. De opstandelingen hebben de petro- leumleiding tusschen San Luis Potosi en Tampico vernield. Men koestert vrees voor het uitbreken van onlusten in de hoofdstad, indien de opstandelingen eci. beslissende over winning behalen bij Torreon. De Euro- peesche kolonies in Mexico (stad) heb ben haar pogingen hervat om zich voor een verdediging te organiseeren. Tot dat doel zijn geweren en machi negeweren in het gebouw der Engel- sche legatie bijeengebracht. De Parijsche pers bespreekt in lange artikelen het heengaan van Kokofzoff, den Russischen minister-president, waarbij over het algemeen den scheiden den staatsman lof wordt gebracht voor zijn binnenlandsche staatkunde, inzon derheid voor hetgeen hij gedaan heeft voor de Russische financiën. De Chauvinistische bladen hopen, dat de val van Kokofzoff, den „Duitschge- zinde", dien van den minister van bui tenlandsche zaken na zich zai sleepen want over Sasonoff's buitenlandsche po litiek, is men in Frankrijk niet tevre den. De „Gaulois" schrijft b.v. „Van meer belang is het voor ons, te ".veten, of Sa- sonoff tegelijk met zijn vriend zal aftre den en wie de portefeuille van buiten landsche zaken zal krijgen. Wij twijfelen niet of het zal een vriend van Frankrijk zijn, maar op honderder lei manieren kan men dë vriendschap opvatten en uiten. De „Figaro" en de „Excelsior" trach ten de oorzaken van het plotseling heen gaan of liever van den plotselingen val van den minister-president te achterhat- len. Eerstgenoemd blad wijst op de vij andschap van Kokofzoff en graaf Witte, maar, zoo meent het blad, het gaat hier niet om personen, maar om beginselen, twee richtingen in de staatkunde zijn met elkaar in botsing gekomen. Die Rus sische staatkunde zal thans in betere en meer nationale banen worden geleid. De „Excelsior" verzekert dat de mi nister van buitenlandsche zaken, Saso- noff thans ook spoedig zijn vriend Ko kofzoff zal volgen. GEMENGD. Het Atheensche blad Nea Hèmera, zegt uit volkomen zekere bron te weten, dat Griekenland op het punt staat een aantal machtige oorlogsschepen, die het de overmacht op Turkije in de Aegeïsche zee verzekeren, aan te koo- pen. Volgens een telegram uit Londen aan de Echo de Paris, onderhandelt Tur kije door bemiddeling van een Engel- sche bank met de Argentijnsche regee ring over den aankoop van een tweeden dreadnought, Je New-York gebouwd. Het schip, dat reeds drie proeftochten heeft gedaan, voldoet niet in alle opzichten, er moeten namelijk gebreken aan de tur bines gevonden zijn. Uit Weenen wordt geseind flat de prins von Wied aldaar gisterenoch tend om acht uur is aangekomen. De keizer heeft hem het grootkruis der Leo- polsorde verleend. De keizer heeft den prins van Wied in gehoor ontvangen. Hun onderhoud heeft een half uur geduurd. Volgens de „Liberté" zijn de Fran- sche bisschoppen uitgenoodigd tot een bijeenkomst te Parijs, om den grond slag te ontwerpen voor een groote Katholieke p a r t ij, en een beknopt progra mop te stellen. Kolonel Keiler en aartsbisschop Sevin van Lyon zouden de goedkeuring van den Paus hebben trach ten te verkrijgen. De Paus zou hebben geantwoord de zaak alleen te kunnen goedkeuren, indien alle bisschoppen met de goedkeuring van bedoelde partij in stemden. De brutaliteit der boeven in de stad New-Yoi(k is verbluffend. En Woensdagavond is daarvan weer eens een verrassend staaltje gegeven. Dien avond traden in het Tripoli-restaurant welk restaurant [gelegen is Jn de Italiaan- sche wijk, zeven personen binnen, die plotseling revolvers te voorschijn haal den en toen de gasten begonnen te plun deren. Alle aanwezigen moesten afstaan, wat zij aan geld en kostbaarheden bij zich hadden. De waarde van het ge roofde bedroeg ongeveer 10.0,00 gul den. Een der gasten, die zich verzette, kreeg een dolkstoot in den buik en is er slecht aan toe. Gelukkig kwam politie opdagen nog vóór de boeven met hun werk gereed waren. Vier wisten nog te ontsnappen; maar drie zijn er gevat. „Plan 1913". De Centrale Commissie voor „Plan 1913/' vergaderde op 11 Februari j.l. te Utrecht onder leiding van Jhr. C. F. van de Poll. Onder de ingekomen stukken bevond zich een schrijven van den Ned. Hotel- lioudersbond, waarin aan de Commissie dank werd gebracht voor hetgeen zij had gedaan voor het bevorderen van het vreemdelingenbezoek naar Nederland. Het verslag van de Handelingen der Commissie, dat gericht is aan den Mi nister van Landbouw, Nijverheid en Han del, en waarin rekening en verantwoor ding wordt gedaan van de aan de Com missie verstrekte rijksgelden, wordt goed gekeurd. Uit het verslag blijkt o.a. dat er ge houden zijn 3;U tentoonstellingen, 27 internationale congressen, bijeenkomsten en studierei zen, 8 bijzondere tochten, zoo te land als te water, 2 bijzondere tooneelvoor- stellingen, n.l. te 's-Hertogenbosch en te Arnhem, één scheepvaart-revue te Hoorn, één internationaal Padvinders kamp te IJmuiden en één internationale Regatta in de Noordzee. Bovendien ver schillende historische en allegorische op tochten en schouwspelen. Verder wordt in het verslag o.a. ge constateerd, dat terwijl in vele landen algemeen over het reizigersverkeer in 1913 geklaagd wordt, in Nederland daar tegen op elk gebied van reizigersvervoer recordcijfers zijn aan te wijzen. De Commissie komt dan ook tot de slotsom dat het doel is bereikt en dat er bovendien reden is voor de onder stelling dat de reclame voor 1913[ zal blijven nawerken, daar er naar aanlei ding van al wat er in 1913( in NederJ land is gebeurd, zoo bijzonder veel over ons land is geschreven. Het verslag zal binnenkort in druk verschijnen.' De secretarissen der feestcommissies 18131913 hebben van den minister van landbouw, nijverheid en handel den vol genden brief ontvangen: Nu het H. M. de Koningin heeft be haagd aan enkele personen, wegens hun ne werkzaamheden in verband met de viering van het voor Nederland zoo merkwaardige jaar 1913 onderscheidin gen toe te kennen, komt het mij voor, dat het oogenblik is aangebroken om uitdrukking te geven aan de waardeering der regeering voor al hetgeen door uw commissie is verricht. Ik heb derhalve de eer u bij dezen hulde te brengen voor hetgeen door u werd tot stand gebracht U I l en u te danken voor uwe bemoeiingen. Ik spreek hierbij tevens de hoop uit, dat al hetgeen dat jaar op verschillend gebied is geschied om Nederland aan landgenoot en vreemdeling op zijn gun stigst te vertoonen, ook voor de toe komst goede gevolgen mogen hebben. Auteurswet en fotografen. Het bestuur van den Nederlandschen Fotografen-Kunstkring geeft in een adres aan den minster van justitie in overwe ging, het daarheen te leiden, dat het be ginsel worde aanvaard, volgens vroege re wetgeving, niet -ongeoorloofd vervaar digde fotografische cliché's, naar stukken van beeldende kunst, te mogen blijven gebruiken tot het afdrukken en versprei den van foto's, zoo mogelijk zonder eeni- ge beperking, en wanneer daartegen be paalde bezwaren mochten rijzen, dat als dan tenminste een termijn van vijf jaren worde gesteld, gedurende welke de ver spreiding blijve geoorloofd, en van ten minste een jaar, gedurende welken als nog verveelvoudigingen zullen mogen worden vervaardigd naar de bestaande cliché's. Diocesane bond van R.K. patroons in het bloembollenbedrijf in het Diocees Haarlem. Gisterenmiddag vergaderde het cen traal bestuur van den Diocesanen Bjond' van R*-K. Patroons in het BJoembollen- bedrijf, ter behandeling van de concept statuten der jonge vereeniging* De voorzitter van het voorloopig comité, de heer Cj. J. JL,. van der Meer, deelde mede, dat het voorloopig comité groot succes heeft gehad met haar pogingen om afdeelingen op te richten. Definitief zijln opgericht zeventien plaatselijke afdeelin gen, waarvan dan ook vertegenwoordi gers ter vergadering aanwezig waren. De ze afdeelingen zijn Beverwijk, Sassen- heim, Voorhout, Vogelenzang, Noord- wijk, Bennebroek, Overveen, Wassenaar, Oegstgeest, Lisse, iHjillegom, Wiarmond, Heemstede, Heemskerk, Noorawijker- hout, en Schoten. Te Limmen en Haarlem zijn te weinig patroons om een afzonder lijke afdeeling te vormen, doch die zijn bereid zich bij nabijgelegen afdeelingen aan te sluiten. Hierna werden de statuten behandeld De vereeniging draagt den naam van Diocesane Bond van R.-K. Patroons in het Bloem bollenbedrijf, in het diocees Haarlem. Hij is gevestigd te Haarlem. De Bond stelt zich ten doel a. de beharti ging der geestelijke en stoffelijke belan gen der leden b. de regeling in Katho lieken geest van de verhoudingen tus schen patroon en werkman. De Bond tracht dit doel te bereiken door a. het houden van vergaderingen en besprekingen b. bij tijdelijke samen werking, zoo dit in bijzondere gevallen noodig geoordeeld wordt, met vereenigin- gen, welke een gelijk doel beoogen en dit door gelijke of soortgelijke middelen trachten te bereiken c. het tot stand ko men van collectieve arbeidsovereenkom sten te bevorderen d. het richten van adressen en verzoekschriften tot de be voegde macht alle andere wettige mid delen, die dienstig kunnen zijn aaru de bevordering yan dit doel. Er werd een voorstel gedaan om het onder sub. c. bepaalde te schrappen. {M|et tl tegen' 6 [stemïnen werd de clausule! behouden. Leden van den Bond kunnen' zijn alle (Rj-K, (meerderjarige) personen, finna'S en naaml. venn., geen lid zijnde van een bloemist-werkliedenvereeniging, die zelf standig het bloembollenlbedrijf uitoefenen en zich bij de üatoefening van hun be drijf doen bijstaan door bezoldigde man nelijke werkkrachten. Het bestuur van den Bond, of hoofdbe- bestuur bestaat uit door de afdeelingen daartoe aangewezen personen. Iedere af deeling benoemt uit haar midden een lid voor het hoofdbestuur. Tegelijkertijd kiest iedere afdeeling een plaatsvervangend lid, die in geval van .ontstentenis van het lid in diens plaats treedt. Bovendien benoemt iédere afdeding uit haar midden hoogstens twee afgevaar digden, die haar in den Bond vertegen woordigen en er het stemrecht {uitoefenen. De voorzitter wordt gekozen jloor de algemeene vergadering. De Bond wordt ter zijde gestaan door een geestelijk adviseur, door Z. D. H^ den Bisschop van Haarlem aan te wijzen. Het stemrecht wordt geregeld naar het lju> 11- 1 uiaih»

Leidsche Courant | 1914 | | pagina 1