BUITENLAND. ^'feuilleton. 84) MAGNA. BINNENLAND. 5e Jaargan' No. 1319. greau OUDE SINGEL. 54, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD^RSCHIJNT ELKHN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN DE aONNEMENTSPRI|S bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzelcerlng en het E1LLUSTRRRRI) ZONDAGSBLAD voor Lelden 9 cent per week ƒ1.10 p/ kwartaalbij onze agenten 10 cent per week, 1.3^ per kwartaal. Franco per poj/mo per kwarta /v^ncïerlfjke nummers 2V0 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 15 cent Ingezonden mededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Oroote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur, koop en verkoop (geen handels-advertentiën) 15 regels 25 cent, Iedere regel meer 5 centaangeboden betrekkingen I5 regels 50 cent, Iedere regel meer 10 cent. ALGEMEEN OVERZICHT. /inds eenigen tijd maakt de kwestie 0*r het Vlootschandaal in Japan in binnen- en buitenlandsche bladen een belangrijk punt van besprekingen uit. De correspondent van de „Times", te Tokio geeft de volgende bijzonderheden Qver de feiten, welke aanleiding gegeven jiebben tot het bedoelde schandaal, en dat in het land van den micado zooveel sensatie veroorzaakt heeft. Het schandaal, dat nu door de Japan- gche autoriteiten onderzocht wordt, zoo meldt hij, is nog door een waas van ge heimzinnigheid omgeven. Een zekeren Richter, de vertegenwoordiger van de Duitsche scheepsbouwfirma Siemens en Schuckert te Tokio, werd onlangs door de Berlijnsche rechtbank tot twee jaar gevangenisstraf veroordeeld, wegens diefstal van belangrijke documenten uit de bureaux der firmanten. Door afper sing zou hij daarna getracht hebben van deze documenten geld te maken. De .gevangene bracht tot zijn veront schuldiging in, dat hij door deze papie ren het bewijs kon leveren, dat de firma Siemens en Schuckert had getracht hoo- ge Japansche officieren om te koopen om scheepscontracten af te sluiten. De firma ontkende deze beschuldiging. Maar de in Berlijn gedane onthullingen deden een storm van verontwaardiging losbars ten in Japan, bizonder tegen de Satsoe- mapartij, waarvan de minister-president admiraal Yamanoto lid is, en welke voor al voor dé, Japansche vlootuitbreiding ge ijverd heeft. Onafhankelijk van deze schandalen hadden de buitengewon hooge vlootuit- gaven toch al een krachtige oppositie in het land gewekt. Diaarvan is reeds het gevolg geweest, dat de begrootings- commissie aanmerkelijke besnoeiingen in de begrooting van het ministerie van marine aangebracht heeft. Het huidige vlootprogram is dan ook reeds meerdere malen om financieele bezwaren veran derd. Volgens een ministerieele verkla ring, was de Japansche vloot verleden jaar in staat om „een denkbeeldigen vij and" van 21 slagschepen en gepant serde kruisers het hoofd te bieden. Dit program, dat met het program 1916— 1917 gecompleteerd zou worden, zou 54 millioen pond sterling kosten. Deze som werd vervolgens teruggebracht tot 35 millioen pond sterling,, terwijl de- laatste lezing slechts spreekt van den bouw van drie nieuwe slagschepen, die ongeveer 9.300.000 pond sterling zou den kosten. Betreffende den toestand op den Balkan wordt in een telegram, dat de Frankf. Ztg. uit Boedapest, ontvangt, een en an der medegedeeld over uitlatingen van Venizelos en Pasjitsj. De Grieksche mi nister-president zeide bij alle Europee- 'De verschillende partijen lachten al b'egeerig naar den vrijgeworden zetel, om zich voor haar candidaten te win nen. Het district was overwegend kathol Hek, maar in de steden had het natio- naal-liberale element den boventoon, zoo dat bij ijverig werken de schaal al licht naar de eene of andere zijde kon overslaan. Dorenick was, zoodra hij van de te verwachte vacature hoorde, op het denk beeld gekomen, zich candidaat te stel len en had nu door tusschenkomst van zijn rentmeester de daarvoor noodige aankondigingen doen rond zenden. Het kies-comité zijner richting was daarop terstond met vreugde ingegaan, daar .het h em voor dit district den rech ten man vond. In zijn hoedanigheid van een der aanzienlijkste grondbezitters en behoorende tot de oudste familiën van 't land geloofde Dornick, van zijn ver kiezing zeker te zijn. Zijn vrouw deelde hij daaromtrent Vooreerst niets verder mede. Magna ont ving echter in deze dagen een bezoek van haar broeder, die, hoewel reeds lang van Berlijn terug, door overvloed van sche mogendheden een eendrachtige op vatting van den toestand te hebben ge vonden en hij geloofde dat wanneer Tur kije niet of) 't laatste oogenblik nieuwe moeilijkheden opwierp, de vrede op den Balkan verzekerd was. Minder optimis tisch was Pasjitsj, die wees op het nog bestaand antagonisme tusschen Servië en Bulgarije, dat niet ontstaan zou zijn in dien niet een vreemde mogendheid Oostenrijk werd bedoeld zonder te wor- genoemd storend in het oplossen der geschillen tusschenbeide was gekomen. Een telegram van Reuter uit Londen bevestigt deze opvatting over den stand van zaken ten opzichte van een Balkan verdrag. Daarin wordt echter nog op den voorgrond gesteld dat in diplomatie ke kringen in Londen de (meening heerscht dat indien Griekenland slechts door Turkije wordt aangevallen, geen an dere staat zal intervenieeren. Dit zou al leen geschieden als Bulgarije zich aan Turksche zijde stelt. Herhaaldelijk doen in de groote Fran- sche bladen berichten de ronde over besmettelijke ziekten die zich in het Fransche leger in den laatsten tijd geopenbaard hebben. Naar aanleiding hiervan maakt de „Maasbode" melding van het volgende staaltje van heldhaftige opoffering door een paar geestelijke ziekenzusters be toond. We laten het hier volgen. Ook in het 136ste regiment infante rie te Saint Lö lagen dezer dagen eenige soldaten aan de zeer besmettelijke her- senvli es -ruggem ergontsteking, die, zoo geweldig in de verschillende kazernes heerscht Men maakt er zich bezorgd over, iemand te kunnen vinden, die be reid was de met gevaar Voor eigen leven verbonden verpleging der zieke militai ren op zich te nemen. Doch geen nood, de moeder overste der ziekenhuiszusters te Saint Ló de 70- jarige zuster Angela, bood zich dadelijk daartoe aan. Het zou de heldin echter haar 'leven kosten. Want spoedig, nadat zij de ver pleging der zieke soldaten op zich had genomen, werd ook zij'door de vreeselii- ke ziekte aangetast en stierf na eenige dagen van verschrikkelijk lijden. Geen enkele wereldlijke verpleegster bood zich tot nu toe aan, om haar held haftig werk over te nemen, maar 't is weer een andere geestelijke zuster, die haar met christelijke zelfopoffering is komen vervangen. Zonder commentaar publiceert ge noemd blad juist achter bovenstaand be richt het volgende: De vice-president der commissie, be last met het bestuur der gasthuizen te Lorient, heeft de justitie in kennis ge steld van twee ernstige feiten, die zich in het verleekte gasthuis Podelio heb ben voorgedaan. Een der ziekenverpleegsters had name lijk de „onvoorzichtigheid" gehad een kind in een warm bad te dompelen, zon- bezigheden nog geen tjjd had gevonden om zijn zuster te bezoeken. Van hem vernam zij, dat Dornick zich zou doen candideeren. Magna verschrok, want zij kende maar al te goed de gansche draagwijdte van dat besluit. Zij wist toch hoe vastbeslo ten haar gemaal tegen de Kerk optrad, hoe krachtig hij iedere gemeenschap met Rome afbreken wilde. Ten zeerste trof het haar nu ook, in te zien, dat de brief, die haar zoo verblijd had, slechts voortsproot uit de bezorgdheid zich in de achting der lieden te hebben ge schaad. Bernard, die haar schrik zag, trachtte haar gerust te stellen. De candidatuur was nog slechts een gerucht; ook was Arthur's verkiezing niet zeker, daar men nog een anderen candidaat op 't oog had, die zeker meerderen kiezers zou be vallen. Dit laatste stelde Magna eenigermate gerust en zij geloofde zijn besluit wel te kunnen veranderen als zij hem dit be richt terstond mededeelde; de persoon van den tweeden candidaat zou ook zijn goedkeuring wel wegdragen. Dornick's plan had intusschen reeds groote vorderingen gemaakt Zijn rentmeester ontwikkelde een groo te werkzaamheid daarvoor en ook van andere zijde zocht men het plan kracht der eerst de temperavaur op te nemen. Het water was kokend heet en de arme kleine bekwam de vreselijkste brand wonden. Het tweede feit bestond hierin, dat de verpleegsters een vrouw, die voort durend toezicht nood.'g had, onbewaakt lieten liggen. De zieke sprong op een gegeven oogenblik in een overspannen toestand uit het venster en werd zwaar gekwetst opgenomen. De vice-president der bestuurscom missie heeft nu zijn ontslag ingediend. De man kon het niet langer aanzien, hoe in het verleekte ziekenhuis de meest schuldige nalatenheid heerschte. Een paar frappante staaltjes, 't Is wer kelijk niet noodig hier een diep gevoeld eeresaluut te brengen aan die keurbende van geestelijke zusters, die over geheel de wereld verspreid zichzelven belange loos opofferen voor hun evenmenschen. De feiten zelf spreken boekdeelen. GEMENGD. Voor den Londenschen politierech ter hadden zich gisteren weer een 7-tal kiesrechtvrouwen te verantwoor den, wegens ernstige rustverstoring des avonds te voren in den Whitehall ge pleegd. De „dames" hadden daar namelijk een grooten volksoploop veroorzaakt door't slaan met bellen en het houden van re devoeringen. Toen de politie ten tooneele verscheen hadden ze zich tegen haar verzet, zoo dat ze in arrest moesten worden gesteld. D|e aanleiding tot déze rumoerige ma nifestatie was.hei-verhoor bleek het feit, dat in de troonrede geen ge wag was gemaakt van de kwestie van 't vrouwenkiesrecht. Daartegen hadden de suffragetten op de gebruikelijke manier willen protesteeren. De schuldigen werden tot geldboeten, subs, één of meer dagen hechtenis ver oordeeld. Wie zich voorstelde, dat in Haïti de rust hersteld was, vergist zich. Se nator Theodore acht het een grove mis slag van het parlement ook generaal Za- mor tot president te kiezen. Aan de „New York Herald" seinde hij dat de bevolking van drie departementen der republiek verontwaardigd is over deze dusgenaamde verkiezing door een on wettig geconstitutioneerd parlement en zich gereed maakt om haar met de wa penen in de hand ongedaan te maken. Theodore is reeds naar de Port de Paix opgerukt, heeft dit genomen en den com mandant der tegenpartij gedwongen in het Amerikaansche consulaat te vluchten. Zoodra men dit nieuws te Washington vernam, werd aan den kruiser b,San Fran cisco" last gegeven, om naar Kaap Haïti te vertrekken, ten einde het daar gean kerd Amerikaansch oorlogsschip in de gelegenheid te stellen naar Port de Paix te vertrekken. Toen de minister-president Staaff gistermiddag de zitting van den Rijksdag te Stockholm verliet, werd hij begeleid dadig te bevorderen. Vrouw Hellbrinck was in deze een en al opgewondenheid. August had zijn broeder Frans het plan van den graaf medegedeeld. Het kwam er nu op aan, schreef hij, de kiezeijs fé.rwinnen, want de rentmeester had medegedeeld, dat slechts dan tegenstand te verwachten was, als de meening veld won, dat de graaf geen goed Katholiek was. Het zou daarom nuttig zijn, als een Katholiek in de dagbladen van hét district van Dor nick optrad. Frans had reeds vaak in de couranten geschreven en daarom ver zocht hij hem, toch alles wat mogelijk was, aan te wenden, om aan het verlan gen van zijn weldoener te voldoen. Hij schetste zoo ruim hij maar kon, wat hij in dezen tijd voor kuip, bescherming en goedheid van den graaf genoten had. Vrouw Hellbrinct had bij 't hooren van dezen brief traien vergoten en her haalde maar steeds, dat alles geschieden moest, om den gnaf aan zijn recht te helpen, zooals zij lat noemde. Vader, als gi alles niet op haren zet, dat zij op hem stemmen, dan is het zonde en schande. Op de knieën zou ik wel naar aller willen kruipen om hen te vragen orren graaf te kiezen. En gij, Frans, gij schrijft maar dadelijk voor hem in de :ourant, hoor. Dade lijk maar. Wacht, ik zal je papier en door honderden, meest jonge lieden, die hem naarv zijn ,woning vergezelden en hem toejuichten. De menigte trok daarna naar de woning van den socialistischen leider Branting, en vervolgens onder den kreet: „Leve de republiek 1" door de straten. De politie dreef hen uiteen, en belette een botsing met de studenten, die juich kreten voor den Koning uitten, welke met kreten voor de republiek werden be antwoord. Tegen den avond verzamelde zich een dichte volkmenigte voor het Daleis om den Koning en de Koningin te huldigen. De Koning, de Koningin en de leden der Kon. familie kwamen op het balkon en werden door de pienigte met jluide hoera- kreten begroet. Maximio Castillo, de leider der Mexicaansche bandietenbende, die dezer dagen een passagjterstrein in een tunnel pp een goederentrein deeé ioopen. is met zes aanhangers in handen gevallen van generaal Villa, üie hem op staanden voet heeft laten doodschieten. Onderscheidingen feestviering 1913. JBiiJ Kon „besluit zijn benoemd tot ridder in de orde van den NederL Leeuw :G. S. de Clercq, le secretaris der centrale com missie van „Plan 1913", te Biloemendaal F„ |W;. C. |Hj. baron v. Tuyll v. Seroos- kerken, te Velzen, voorzitter van den raad van "toezicht der vereeniging Centraal- bureau voor vreemdelingenverkeer te 'sGravenhage, ondervoorzitter van voor melde centrale' commissie; en zijn in de orde van Oranje-Nassau bevorderd tot officier: Q. G. .Vattier Kraane, te Amsterdam, voorzitter der centrale commissie voor de in 1913 aldaar gehouden Eerste Ned. Tentoonstel.ing op scheepvaartgebied; Bt C. E. Zwart, te Amsterdam, voorzitter der algenu com missie voor de in 1913 aldaar gehouden Intern. Grafische Tentoonstelling; A. Hoogenraad, voorzitter van het comité voor de herdenkingsfeesten in 1913 van Nederlands onafhankelijkheid, te Scheve- ningen; ,Hu J. G. Hartman, te Middel burg, secretaris van het pomité voor de aldaar gehouden tentoonstelling Plan 1913 van de Zeeuwsche kleederdrachten enz.; A. Fockema, lid de rcentrale commissie voor Plan 1913, voorzitter van den Natio- nalen Bond voor Vreemdelingenverkeer in Nederland, te Arnhem; benoemd tot officier: C. R. F. "baron Krayenhoff, penningmeester der centrale commissie voor Plan 1913, te Utrecht; mr. R. Tilman, te 'sHertogenbosch, voor zitten van het comité voor de in 1913 aldaar gehouden tentoonstelling van oude kerkelijke kunst; prof. dr. Wi. Vogelsang, te Utrecht, gewezen voorzitter van de kunstwetenschappelijke commissie, die in 1913 aldaar de aldaar gehouden tentoon stelling van Noord-Nederl. schilder- en beeldhouwkunst vóór 1575 heeft geor ganiseerd; J, A. Mulock .Houwer, te Groningen, lid van de Groninger com- pen halendan kunt ge aanstonds beginnen. De eene hand wascht de an dere en 't stemt bovendien de graaf gun stig voor ons. Vader, spreekt er in 't dorp eens over, hoor. Zwets toch niet zoo, sprak baas Hellbrinck. Het gaat ons niets aan, want het is in een ander district. Diat komt er niets op aan, ijver de vrouw Hellbrinck verder. Als men er maar over spreek^ Hij heeft geen hart voor de zaak. Dat weet de hemel, zuchtte Hell brinck, terwijl hij door zijn haren woel de, daarna eenigen tijd stilzwijgend voor zich uitzag om zich vervolgens, gelijk altijd als hij het met zijn echtvriendin niet eens was, naar zijn werkplaats te gaan. Frans staarde over het papier heen, 'dat zijn moeder hem gebracht had, zijn vader na. Zijn broeder had gelijk: zij waren den graaf grooten dank verschul digd. Hij had edelmoedig voor zijn broe der gezorgd; de gravin was hem ook altijd zeer genegen geweest en hoe vaak had hij al niet gewenscht, eenmaal zijn dankbaarheid te kunnen bewijzen. Toch viel het hem nu moeilijk en wist hij niet, wat hij doen zou. Mocht hij den graaf wel voor de verkiezing aanbevelen? Fraijs herinnerde zich altijd gehoord te hebben, dat men den graaf een ongods- missie Plan 1913 en voorzitter van het comité voor den in 1913 aldaar gehouden historisch-allegorischen optochit benoemd tot ridder: dr. B. Daamen, te Tilburg, 2e voorzitter van de in 1913 aldaar gehouden intern, tentoonstelling van nijverheid, handel, kunst en onder- wijls'(\X^,j S\ m u( d, e r'sy kapelaan, te Tilburg,; lid der commissie voor het Mysteriespel, verbonden geweest aan de in 1913 te 's Hertogenbosch gehouden nationale tentoonstelling van oude kerkelijke kunst J. ,W|. de Ruy ter, te [Bi o s k o o p, voorzitter der vereeniging Boom- en Plantenbeurs, welke de aldaar in 1913 gehouden rozen- tentoonstelling organiseerde; L. P. v. d. Heijden, secretaris van het Haagsch Co mité voor Volksfeesten, te 's Gravenhage mej. dr. Mia Boissevain, voorzitster der vereeniging Tentoonstelling de Vrouw 1813'1913, te Amsterdam; J. Q. F.Uter- möhlen, voorzittefr Ivan de Kamer vafc Koophandel en Fabrieken, te Hoorn, voor- zitter der algemeene commissie voor de in 1913 aldaar gehouden waterfeesten; dr. P,. Leendertz Jr., te Amsterdam, secretaris-penningmeester van het uitvoe rend comité voor de in 1913 in het Mui- derslot gehouden tentoonstelling; Th. Koek, voorzitter van den Ned'. iHptelhou- dersbond, lid der centrale commissie voor „Plan 1913", te Utrecht; Hl ,Wj. Sonnega, te Leeuwarden, secretaris van h-et comité voor de in 1913 aldaar gehouden tentoon stelling van Friesche nijverheid en van oude en hedendaagsche Friesche kunst nijverheid; (Pi J. de Hoop, te Sneek,; voor zitter van het comité voor de in 1913 aldaar gehouden intern, watertoerisme- en nijVerheidsteritoonsteiling; J. [Warnar, te Zwolle, voorzitter van het bestuur der aldaar gehouden Overijsselsche nijver- heidstentoonstelling „Plan 1913"; T. Ha- ges, oud-hoofd eener openbare school, oud-directeur der Volkszangschool, te Groningen; mr. J. .J Veurman, teMeppel, voorzitter der vereeniging De feestcom missie voor „Plan 1913" aldaar; Jac. H|. Timmermans, te Sittard, voorzitter van het bestuur der in 1913 aldaar gehouden tentoonstelling van nijverheid, handel, landbouw, 'kunsten en wetenschappen. Eeuwfeest 3de regiment huzaren. -Het Eeuwfeest van "het 3de Regiment Huzaren te 's-Gravenhage wordt op luis terrijke wijze gevierd. Gisteren zijn de feesten ingezet met een ruiterfeest in de manege, bijgewoond door H, M. de Koningin en H. M. de Koningin-Moeder. Grappige nummers en staaltjes van rijkunst wisselden elkaar af en de geheele regeling van het feest is uitnemend geslaagd. KOk l'E kkONIEK Gisteren is in den raad der ge meente Velsen in beginsel 'besloten, een adres aan de Staten-Generaal te richten, waarin verzocht zal worden het vyets- voorstel van minister Treub, om een over wegend gedeelie van de ouderdomsrente op de gemeenten te verhalen, niet aan te nemen, en aan andere gemeenten te verzoeken adhaesie aan dat adres te ver- dienstig man noemde. Kon hij zich dit bij den echtgenoot zijner beschermster nauwelijks voorstellen, ondanks alle be denkingen gevoelde hij, het verzoek niet te kunnen afwijzen. De jonge man trachtte zich nu van zijn taak op de hoogte te stellen. Met recht kon hij ervan gewagen, hoe hoog de graaf in het kiesdistrict aangeschre ven stond en hoezeer hij zich door vele weldaden de liefde der bewoners ver worven had. Frans wond zich meer en meer voor zijn werk op en sprak van den goeden Katholieken geest welke de gan sche familie bezielde en nog onlangs bij het nizetten van het Pausfeest zoo duidelijk aan het licht gekomen was. Den kiezers zou het bovendien van groot nut zijn een man te vinden van zoo on afhankelijke positie, wiens hart zoo warm klopte voor hun welzijn en dié zoo vaderlandschlievend gezind was. Intusschen scheen het artikel den jon gen man toch groote moeilijkheden te baren, want hij werkte het telkens om en legde het ten slotte onvoltooid ter zijde, daar het toch niet noodig was, het reeds heden op te zenden. Hij hield het voor verstandiger nog eenige in lichtingen over de zaak in te winnen. (Wordt vervolgd.J

Leidsche Courant | 1914 | | pagina 1