BUITENLAND. so MAGNA. BINNENLAND. Uit Stad en Omgeving. 5e Jaargang No. 1316. Bureau OUDB SINOEL S4, LEIDEN. latere. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITOEZONDERD ZON- EN FEESTDAOEN DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Lelden 0 cent per week ƒ1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.3Ö per kwartaal. Franco per poet 1.50 per kwartfil. Afzonderlijke nummers 2V0 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent O r Ir aut van 1—5 regels 0.75, elke regel ineer 15 cent ingez mden mededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur, koop en verkoop (geen handels-advertentiën) 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. ALGEMEEN OVERZICHT. De correspondent van het „Berl. Ta- gebl." te St. Petersburg heeft van de Russische diplomatie de stellige verze kering ontvangen, dat tijdens het verblijf van den Servischen minister-president Pasitsj en zijn Grieksche collega Veni- zelos te St. Petersburg een nieuwe Balkanbond tusschen Servië, Griekenland en Monte negro gesloten is. Of Roemenië in de nieuwe bond zal toetreden is nog niet bekend, maar in St. Petersburg verklaart men dat Roe menië geen principieele bezwaren heeft tegen het aangaan van een bondgenoot schap en hoogst waarschijnlijk zal het daartoe wel komen. De minister-president Pasitsj en Veni- zelos zullen op hun terugreis een be zoek brengen aan Boekarest, om ze met Bratianu, den Roemeenschen premier te onderhandelen, en een onderhoud te heb ben met koning Carol. Het resultaat van het bezoek zal zijn zoo hoopt men althans in St. Pe tersburg dat Roemenië, Servië, Grie kenland en [Montenegro zich (tot één nieu wen .Balkanverbond vereenigen. De Fransche bladen zijn vol van de Zaterdag te Toul nab'ij *een der forten ontdekte spionagepoging welker nadere bijzonderheden inderdaad schijnen aan te duiden dat men hier met iets meer te doen "heeft dan met een der vele sensatievol vermelde berich ten, welke dikwijls een vergissing tot sloteffect hebben. Die man, die door een schildwacht werd gezien en aanvanke lijk trachtte weg te komen, is niet zoo als men aanvankelijk vermoedde, een vermomd Duitsch artillerie officier. Zijn mededeeling dat hij Theodoor Burgard heet en grondeigenaar is van het dorpje Hoillecourt bij Nancy, bleek juist, maar uit de ondervraging van zijn echtgenoo- te kwam uit dat hij van Duitsche na tionaliteit is en onderwijzer in Duitsch- land geweest moet zijn. In het dorpje waar hij gevestigd was," kocht hij groo te stukken grond, zijn vrouw wist niet waar hij 'tgeld daarvoor vandaan haal de. Burgard zegt dat het van een erfenis was. Havas weet mede te deelen, dat bij de huiszoeking vijftig kaarten van den Franschen staf zijn gevonden en tevens tal van documenten, die op de verdediging van Epinal, Luneville en an dere Fransche vestingen betrekking heb ben. Bovendien is een correspondentie in de Duitsche taal ontdekt, die zou aan- toonen dat Burgard reeds 15 jaren met Diuitschland in geregeld verkeer staat. Naar het Berl. Tagebl. van ingelichte zijde verneemt, heeft 1 prins Willem van Wied zijn benoeming tot vorst van Albanië officieel aangenomen, nadat de kwestie van de leening een bevredigende oplos sing heeft gevonden. Door bemiddeling van de gezanten van FEUILLETON. De oprichting verwekte een storm van verontwaardiging bijl verscheidene der andere partijen en ook eenigermate bij de regeering. Onder leiding van Döl- linger, den Katholieken geestelijke en pro fessor aan de Munchen.er universiteit, hadden de tegenstanders van het Paus dom direct het hoofd verheven; vooral aan de universiteiten dreigde de strijd fel te worden. De pers nam grooten- deels partij voor de „vertegenwoordigers der wetenschap" en van alle zijden was het „los van Rome" het wachtwoord geworden, dat in ernst en spot, proza en poëzie doordrong en waaraan op iedere wijze lucht werd gegeven. Nauwelijks was alzoo de storm van den oorlog voorbij^ of de voorboden van den strijd der geesten traden op. De gedachte, dat, nu de Paus door 't ont- rooven van Rome ook zijn laatste wereld lijk bezit verloren had, het oogenblik van den val der Roomsche Kerk gekomen was, wakkerde de aanvalswoede der tegenstanders hoe langer hoe meer aan. Ook de oppositie, welke'ten tijde van de groote mogendheden te Berlijn heeft prins Willem von Wied de zes regee ringen, die hem indertijd door bemidde ling van het Duitsche ministerie van buitenlandsche zaken hebben kennis ge geven, dat hij tot vorst van Albanië bestemd was, verwittigd dat hij den Al- baneeschen troon aanvaardt. Tegelijker tijd is de internationale commissie van toezicht te Durazzo met dit besluit in kennis gesteld, opdat zij het vertrek van de Albaneesche afvaardiging in het werk zal stellen. Men weet reeds dat de vorst nu een bezoek aan Rome en Weenen brengt en over een dag of acht te Potsdam terug zal zijn. Vandaar gaat hij naar Neu- wied, om afvaardiging te ontvangen van hen, die hem in naam van het Alba- sche volk zal begroeten. Essad pasja, zal aan het hoofd van deze afvaardiging staan. Naar Albanië zal de vorst over Weenen en Triëst reizen. Van Triës^J vaart hij op een jacht naar Durazzo. De oorlogsschepen der mogendheden, die voor de Albaneesche kust liggen, zullen het jacht begeleiden. Te Duraz zo vindt daarop een feestelijke intocht plaats. Aldaar werkt men op; «Jiet oogenblik met grooten ijver aan de vorming van een lijfwacht voor den nieuwen vorst. Het eene complot tegen het leven van Huerta volgt op het andere, ondanks de stren ge maatregelen, die de president tegen de samenzwéerders doet nemen. Op het laatst der vorige week werd weer een samenzwering ontdekt in Santa Clara, een dorp enkele mijlen ten Noorden van de hoofdstad. Zoodra het bestaan van 'dit complot bij de regeering in Mexico be kend was, zond zij een afdeeling solda ten naar het dorp om het geheele ge hucht te omsingelen. De samenzweer ders werden gevangen ^genomen en op staande voet ter dood gebracht. Een pe- leston soldaten fusileerde de gevange nen, onder wie ook verscheidene offi cieren moeten geweest zijn. Toen president Huerta het bericht van de fusilleering der samenzweerders ont ving, zei hij koud lachend: „Daar heeft Wilson alweer misgerekend." Huerta is nu Van meening, dat al de complotten tegen zijn leven in de Ver. Staten op touw worden gezet en bij de laatste samenzwering zou men werkelijk stuk ken hebben gevonden waaruit blijkt dat dit complot vanuit Texas geleid werd. In 'de stad Mexico heerscht een be- drijvingsdrukte en groote waakzaamheid onder de troepen, die geheel gekleed en bewapend de nachten doorbrengen om op het eerste signaal gereed te zijn. Dioor de straten trekken onophoudelijk patrouilles te paard en te voet. Ondertusschen denkt Huerta niet aan aftreden. Nog Zondag heeft hij bij mon de van den minister van buitenlandsche zaken aan de journalisten laten verklaren dat hij onder geen enkele voorwaarde zijn ambt zal neerleggen. Hij was de eenige man, die in staat was de taak te volbrengen, welke hem was opgelegd. het Vaticaansche concilie verscheidene Duitsche bisschoppen geboden hadden, deed menigeen ook nu nog met vol ledige miskenning van het innerlijike wezen der Kerk op een scheiding hopen. De gedachte aan een zoogenaam de „nationale katholieke kefk" had in wijden kring baan gebroken, De regee- ring zelf had m.et betrekking' tot deze vraag nog geen positie ingenomen, doch zij toonde spoedig duidelijk, dat zij ge neigd was ide tegenstanders der Kerk te ondersteunen. Al deze meedingen spiegelden zich in deze dagen levendig af in Dornick's brieven aan zijn vrouw. Die brieven wer den daardoor voor de gravin een zware beproeving. Hoe zou dat eindigen? Wlat kwam alles anders uit dan zij gehoopt had! Wjerd het haar bij deze, steeds heftiger, steeds feller op den voorgrond tredenden vijand schap niet duidelijk, „dat zij beter gedaan had zich van zijn werkelijke gezindheid te overtuigen, vóór zij het verbond voor het leven met hem sloot? Of had de vreesiets te hoorenwat zij niet wenschte, haar dejippen gesloten? De teerling was geworpen het eenig mogelijke was nugeduldig af te wachten en voor een goede beslissing te bidden. GEMENGD. Na onderzoek van transacties in verband met de voorziening van levens middelen voor de werklieden van het Panamakanaal, heeft kolonel Goethals den Administrateur John Burke ontslagen. Het is gebleken, dat Burke, in den tijd, dat hij zijn post bekleedde, 78000 dollars op een bank heeft geplaatst en bovendien een eigendom ter waarde van 59.000 dollars heeft gekocht. De minister van oorlog heeft last ge geven, Burke gerechtelijk te vervolgen. Het nieuwe Alinisterie te Lissabon is als volgt samengesteld: Voorzitterschap, binnenlandsche en voorloopig buitenlandsche zaken: Ber nardino Machadof; justitieManuel Mon- teiro; financiën: Thomas Cabre Ira;oor log: Texeira Eca; marine: Rodriguez; openbare werken: Gonsalves; koloniën: Couceira Costa; onderwijs: Almeida Li ma. De Koln. Volksz.lverneemt uit St. Petersburg, dat Kokowïzof, de Russi sche minister-president zijn ont slag heeft aangevraagd. Hij zal tot me dio Maart zijn ambt blijven waarnemen en dan als gezant naar Parijs gaan. Is- wolski, de tegenwoordige Parijsche ge zant, gaat naar Rome of Londen. Als candidaten voor Kokowtzof's ministe- rieele erfenis worden genoemd graaf Witte en Karitonof. Naar de „Etoile Beige" uit Brussel verneemt, werken de katoenspinne rijen tengevolge van de crisis in die nijverheid maar vier of vijf dagen per week. Overal is de productie aanzienlijk ingekrompen. Een groote katoenspinnerij te Rijs- sel is gisteren ten deel door brand ver nield. De schade wordt op een mil- lioen frs. geschat. Een brandweerman is gedood, drie zijn gekwetst. Omtrent de geruchten over het a.s. aftreden van lord, Gladstone als gouverneur-generaal van Zuid- Afrika, seint de Kaapstadsche corr. van de Times, dat zij, ofschoon officieele be vestiging ontbreekt, „niet geheel van juistheid ontbloot zijn." In allen gevalle zal lord Gladstone niet voor de sluiting der zitting van 't parlement bedanken. Zijn voornemen om heen te gaan houd uitsluitend verband met zijn gezondheidstoestand. Uit Bahia zijn geruststellende be richten ingekomen over de ove r- strooming in den staat Bahia. Het water valt. De spoorwegen hebben aan zienlijke beschadigingen gekregen. Plaatselijke keuze. Hoewel bij' het bestuur van den Dio- cesanen Bond van R. K. Drankbestrij- dersvereenigingen in het bisdom Haarlem tot dusver jgeen verzoeken omUnlichtingien betreffende het al of niet teekenen van het petitionnement voor Plaatselijke Keuze door Katholieken inkwamen, komt het 't bestuur, ook na de publicatie van De lieden, die den ernst der gravin waarnamen, schreven dien toe aan de nog steeds voortdurende scheiding van haar echtgenoot en vonden het zeer na tuurlijk, dat de jonge vrouw daarover treurde. Eenigen spraken er hun bevreeml- dnig over uit, dat de graaf ook na den vrede, zij1 het voor kort, niet overgekomen was, doch dit was waarschijnlijk wegens dienstzaken te verklaren. Inderdaad was het Dornick nauwelijks mogelijk geweest, daar de veelvuldige onderbrekingen wegens ziekte zijn ont slag uit den dienst vertraagd hadden; bovendien behoorde hij tot dat deel van het leger, hetwelk, tot een goede betaling der oorlogskosten, nog in het vijandelij[ke land moest blijven. Magna hoopte in stilte, dat het voor genomen vredesfeest hem, zij het ook voor eenige uren, naar huis zou voeren. Een inderdaad welkome afleiding waren voor haar in dezen tijd de voorbereidin gen voor de feestuitvoering ter eere van den 'Paus, die zij met ijSver leidde en veel van haar tijd ep krachten vorderden. 'tjWas niet gemakkelijk geweest, den geestelijke der streek voor haar plannen te winnen. Hij had tot dusverre weinig steun bij den heer van het landgoed ondervonden en zocht bij alle voorstellen de betreffende circulaire van het bestuur van den Atariabond, gewenscht voor, den leden der aangesloten Kruisverbonden «er op te wijzen, dat men ook door als particulier aan de beweging deel te nemen, handelt tegen het verbod, van Hooger Hand gegeven. Geldelijke verplichtingen, die te voren waren aanvaard, zullen rechtvaardigheids halve moeten worden nagekomen. Directeur-generaal der S.S. Den laatsten tijd is meermalen het ge rucht vernomen, dat jhr. v. Kretschmar v. Veen als directeur-generaal der Staats spoorwegen zou aftreden. Deze week be reikte ,dit gerucht ons wederom en nul van méér dan éénen kant, zelfs met bijvoeging der redenen, die dit aftreden tot gevolg zouden hebben. Een Zaterdag uitgekomen blaadje van machinisten der S.S. maakte van dit ge rucht eveneens melding. In verband hiermede hebben wij van daag te zeer bevoegder plaatse geïnfor meerd naar de waarheid van dit gerucht en kunnen uit de allerbeste bron imede- deelen, dat van een aftreden van den directeur-generaal der Staatsspoorwegen geen sprake is en dat hetgeen wordt beweerd omtrent dit heengaan van jhr* v. Kretschmar y. Veen volkomen uit de lucht gegrepen is,. Het zijjn niets dan „praatjes", (U. D.) De uitvoering der Invaliditeitswet. Naar het „Centrum meldt, zijtn bij! de verschillende .Raden van Bjeroep thans meer dan 3000 appèl-zaken aanbangig van beslissingen, door het bestuur der Rijksverzekeringsbank genomen op ver zoeken om ouderdomsrente krachtens art. 369 en 370 der Invaliditeitswet. Op alle verzoeken heeft het bankber stuur nog niet beslist, zoodat te ver- Wachten is, dat het aantal zaken nog talrijker zal worden. Te veel ambtenaren. [Het aantal ambtenaren neemt schrik barend toe, merkt het ,,'Hsg." op. En de ambtenaren roepen voortdurend om meer traktement. Dit laatste is natuurlijk.. Alles wordt duurder, en mét den gulden van vandaag doet men niet veel meer dan met den halven gulden van vijf en twintig jaar terug. Meer ambtenaren en meer traktement zijn twee zaken, die elkaar niet altoos goed verdragen. Minder ambtenaren en meer traktement zou gemakkelijker en ook logischer zijh. Kon in die richting niet iets beproefd worden? Is uitgemaakt, dat de werkzaamheden der ambtenaren haar uiterste spankracht hebben bereikt? Men hoort wel eens het tegenoverge stelde verluiden. En niet tot de zeldzaamheden behooren gevallen, dat ambtenaren tijd en gelegen heid vinden, zich buiten hun functie aan allerlei winstgevende zaken te wijden. Kon niet van de ambtenaren meer ge vraagd en dan ook hun arbeid ruimer betaald worden? het doel, hem te overheerscben. Magna wist intusschen deze hindernissen te over winnen en hem zelfs geestdrift voor de zaak in te boezemen. Voor den idag der feestuitvoering werd de 16e Juni bestemd, ,H!et vredesfeest zou oorspronkelijk oip denzelfden dag ge houden zijn, maar de bevolking had dit liever willen uitstellen om de terugkeer van eenige krijgers af te wachten. Alles was zoo ten beste geschikt. Magna had er haar man in haar laatsten brief mel ding van gemaakt. De vooravond van den 16en Juni was gekomen. Magna had de laatste repetitie bijgewoond, zich reeds bij! voorbaat over de uitvoering verheugd en den jongen dichter warmen lof toegezwaaid. Zij was nju bezig, den tuinman nog eenige aan>- wijzingen te geven betreffende den plan- tentooi, die in de feestzaal moest aan gebracht worden. Let goed op den jongen graaf, tuin man, als hij de buste des H, Vaders kroont; maak, dat.hij niet vallen kan, zeide zij, toen de post haar een brief met expresse bestelling bracht. Een vreugdevcplle schrik beving haar: dat was zeker de aankondiging van de komst van haar gemaal! Een gloeiend Dat was beter voor hen zelf, beter ook voor de maatschappij, welke dan voor een anderen werkkring beslag kon leggen op krachten, welke thans ten deele im productief blijven* Tegen de moderne dansen. In een schrijven van den deken en de pastoors van 's Hertogenbosch, Zon dag in alle kerken voorgelezen, wijzen zijl, in 't bijzonder met het oog óp de vasten- avonddagen, de geloovigen er op, „hoe alom en zeer terecht sommige moderne dansen, vwier naam wij niet behoeven te noemen, ais gevaarlijk en zedekwetsend worden afgekeurd." Zij vertrouwen, dat de Katholieke ouders hunne kinderen zullen verbieden, aan zulke dansen deel te nemen, ook al zouden zij op z.g. fatsoenlijke wijze ge danst worden. Heidensche gebruiken be hooren in iedere beschaafde omgeving geweerd te worden. Ook in de parochiekerken van Maas tricht is Zondag een schrijven van 'de zelfde strekking, uitgaande van de geester lijkheid dier stad, voorgelezen. De goede zeden zijn zoo wordt in dit schrijven gezegd reeds in gevaar gebracht door een wijze van kleeding) en opschik, die niet overeen te brengen is met de christelijke zedelijkheid. De vreemde dansen stellen de Katholieke jeugd en de Katholieke huisgezinnen aan de grootste gevaren bloot. „W[ij richten derhalve dit ons ernstig en welgemeend woord tot de ouders en tot de jeugd, opdat de eersten, indachtig hun heilige ouderlijke plichten, dit drei gend kwaad beletten, en de laatsten nooit zullen overgaan, om de slechte voorbeel den, die van elders in onze goede stad kunnen dringen, na te volgen, |W|ij weten, en dit is onze troost, dat onze vermanende, zoo oprecht gemeende woorden gewillig gehoor zullen vinden bij alle katholieke inwoners van "Maas tricht, die de eer van het christelijk huis gezin en de eer van hunne zonen en dochteren hooghouden." LEIDEN, 10 Februari. R. K. Bijzondere Onderwijzers. De afdeeling Leiden en Omstreken der Dioc. Vereeniging van R. K. Bijz. Ond. hield Zaterdagmiddag haar jaar vergadering in het gebouw der St. Jozef- Gezellen vereeniging. Na opening met gebed door den voor zitter den heer \XA H. C. Düncker van Hazerswoude, werd het bondslied aange heven. Medegedeeld werd den inhoud eener circulaire, welke door hêt bestuur aan de schoolbesturen zal worden gericht met verzoek hun medewerking te ver kenen aan uitbreiding van het ledental. In zake de oprichting van een Esperanto- cursus blijft het bestuur diligent. Inge komen was een schrijven van de „Com missie tot drankbestrijding in en door de school" met aanbod van een gratis spreker; aangezien pas kortelings doT een der leden een lezing over dit onder- rood overtoog haar wangen. Doch nauwelijks had zijl den brief ge opend en was zij mét lezen begonnen, of zij verbleekte. Zijl kon haar oogen nauwelijks gelooven. De brief was blijkbaar onder den in vloed van een hevigen toorn geschrevlen. Het heette daarin: „Gij schijnt bij uw daden weinig reke ning tie houden met mijn inzichten, en ervaring. Na 't geen geschied is, kan ik Paus Pius IX niet meer als opperhoofd der Kerk beschouwen. Ik kan uw overtui ging niet dwingen; als mijn vrouw, draagster van mijn naam, verbied ik u echter ten strengste, aan dat feest deel te nemen. Evenmin mag mijn zoon "daar deel aan 'hebben en vanwege het slot mag er niets toe bijgedragen worden. Voor het vredesfeest, dat door uw be moeiingen op den achtergrond schijnt ge schoven, heb ik mijn rentmeester gelast, voor een waardige tooi zorg te dragen; hij zal in mijtn plaats dien dag de rede voering uitspreken. Ik heb hem de noo- dige instructies doen toekomen en ver wacht van u, dat gij' mijin wil zult na komen," Wordt vervolgd.

Leidsche Courant | 1914 | | pagina 1