6 78) MAGNA. Uit de Leidsche Vroedschap. BUITENLAND. 5e Jaargang No. 1313. Bureau OUDE SINGEL 54, LEIOEN. latere. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAO, UITOEZONDERD ZON- EN FEESTDAOEN DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met ORATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Lelden 0 cent per week ƒ1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.3° per kwartaal. Franco per post 1.50 per kwarti "A. Afzonderlijke nummer» 21/, cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent Vrijdag Februari 1014. D UWFVI N'f-'Wii i) Irngt van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 15 cent Ingezonden mededeelingtn van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratia bewijsnummer Rij contract aanzienlijke korting. Oroote letters naar plaatsruimte. Kleine Adverientlëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur, koop en verkoop (geen handels-advertentiën) 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 1—5 regela 50 cent. Iedere regel meer 10 cent. V Éen schijnbeweging. O, zoo'n Kamerzitting als die van gis teren is zoo interessant om bij te wonen! Men weet, dat 't ging om de verbete ring der positie van de onderwijzers. De linkerzijde heeft deze biji de verkiezingen een „dringende eisch" genoemd en is dus aan haar fatsoen verplicht er wat voor te doen. Nu is intusschen voor haar de moei lijkheid deze, dat de regeering zich met groote standvastigheid los houdt van alle partijprogram, zich alleen geroepen acht te arbeiden voor algemeen kiesrecht en het zoogenaamde Staatspensioen en bo vendien verklaart, dat er geen geld is. De heer Cort v. d. Linden bleek op deze punten al weer onwrikbaar. Enfin* in zoo'n geval redt men zijn positie met een motie of een memorie- post, maar de rechterzijde liet niet af om het ijdele van deze dingen zoo scherp mogelijk aan te toonen: 't waren doode musschen, waarmede links de onderwij zers ging trachten te verblijden. En nu was waarlijk grappig de fel heid, waarmede allerlei linker sprekers trachtten die doode beestjes leven in te blazen. De heer Troelstra werd er rood van opwinding bij, zóó hopeloos stond hij de carcasjes in 't rond te draaien om toch maar net te doen of zij heusch nog leefden rwélke pogingen dan van rechts weer werden verijdeld. Bij zoo'n gelegenheid wie dan juist op de publieke tribune is boft! is de Kamer een woelige zee gelijkde af gevaardigden krioelen luidruchtig door een, terwijl de golfslag hen van den eenen spreker naar den anderen voert en de voorzitter een zenuwachtigen roer ganger gelijkt, die op koers en klippen tegelijk te letten heeft. ,Bij dit al was intusschen minister Cort van der Linden de kalmte zelf. Hij was niet van plan zijn koers ook maar in 't minste of geringste te wijzigen, maar als de heeren zin of behoefte hadden om te getuigen, ocW* dan konden ze hun gangetje wel gaan; als ze maar niet raakten aan het regeeringsbeleid. Toen dan ook op 't allerlaatst van het debat de heer "Bos de beteekenis van de moties uitlegde als een vingerwijzing voor de Regeering van wat de Kamer het meest urgent achtte, rees de Minister terstond op om te vragen: Bedoelt de geachte afgevaardigde daarmede: Meer urgent dan eenige andere maatregel? Dan, zoo merkte de Minister op, zou de beteekenis van de moties niet meer eene onschuldige zijn, niet meer een een voudige verklaring van algemeene urgen tie zonder bepaalden voorrang. En dan zou mijn houding moeten veranderen. Maar gezwind -rees ook de heer Bos weer overeind om te verklaren, dat al leen bedoeld werd: Zoodra mogelijk en dat op de meerdere of mindere urgentie van 't een in vergelijking met het ander natuurlijk de geheele Regeering invloed had. FEUILLETON. Al deze overwegingen deden Frans besluiten, vooreerst nog eenigen tijd thuis door te brengen en eerst later een besluit te nemen. Thuis vond hij het ditmaal behaaglij ker dan vroeger Zijn moeder was toch wel een weinig trotsch geworden, toen zij van alle zijden hoorde, dat Fran's studiën de schoonste verwachtingen op wekten. De onzelfzuchtige wijze waar op hij aan de verzoeken van haar en van zijn ouders zoo vaak gewillig had gehoor gegeven, was ookniet zonder uitwerking gebleven. Zoo was zij nu har telijk en vriendelijk jegens hem gezind. Frans genoot van ^ijn examenstudiën'van een welverdiende rust en nam als tijd verdrijf zijn arbeid bij het Brüchove- ner Zeitung weder op. Het vreedzame oponthoud thuis zou intusschen niet zonder stoornis zijn. Men was nu in Februari 1871. Op het krijgstooneel in Frankrijk heerschte sinds eenige weken wapenstilstand. August had steeds nauwgezet geschreven; nu echter hield hij er geheel mede op, waardoor allen, die hem kenden, maar vooral vrouw Hellbrinck, in groote kommernis waren. Minister Cort van der Linden verklaar de zich hierdoor voldaan en het gevaar lijke punt, het eenige, dat van werice- lijke beteekenis was^ werd niet meer aan geroerd. Onder deze omstandigheden werd de motie-Ter Laan aangenomen. Ze had ze ven jaar gerust en begint nu aan "Tiaar tweede tijdperk van.stilte. Enfin: links heeft, men de vlag weer eens vertoond! Als de onderwijzers nu maar geen Kranten lazen, was alles in orde. Het mooiste moest intusschen nog ko ken. De heer Otto kwam betoogen, dat eenige onderwijzers bij vergissing uitge sloten waren gebleven van uitkeering krachtens het „vermaledijde" toeslag wetje der vorige regeering, en kwam nu vragen daar een mouw aan te passen* Terecht wees de heer v. Wjijnbergen op deze inconsequentie; dat wetje deugie niet 't was immers van rechts maar op de uitkeering is men tuk. De zoo pas aangenomen nietsgevende motie kwam daardoor in een nog feller licht te staan. Ze is een schijnbeweging, meer niet Als er óóit het voor en het tegen van een uitgave door onze Vroedschap in den breede is overwogen, dan is het wel bij de uitgave, benoodigd voor een ver plichte keuring op trichinen van alle aan het slachthuis geslachte varkens en van het ingevoerde (niet toebereide) varkens- vleesch. Na lange, zeer geanimeerde, soms zelfs vrij heftige discussies is ein delijk het besluit, gevallen en tot de uit gave, bedragende het eerste jaar f1500 en de volgende jaren f1000 a f1200, besloten. Hoe, wij er over denken? Wlijl scharen ons aan de zijide der tegen stemmers, en wel om de redenen, door wethouder Bots (die de minderheid van Bu en |W|. vormde en zich tegen het voor stel van het college verzette) uiteengezet Eerstens: de trichinosis komt zoo zelden voor (op de millioen varkens is één geval geconstateerd, rekende wethouder Bots uit), dat het gevaar te klein is om het met zulke betrekkelijk groote onkosten te gaan bestrijden. Wiaar moet het heen merkte terecht de heer Pera op als wij overal, waar slechts eenigszins in de verte een gevaar dreigt, ten koste van zooveel geld preventief gaan optreden? ,Wiij zouden bijna dagelijks weer een der gelijk nieuw gevaar voor de openbare gezondheid kunnen aanwijzen. Nu zeide wel wethouder v. d. Lip aan wien de meerderheid van IR. en Wj. de verdediging overliet en 'die zich met warmte, soms zelfs niet heel en al vrij van eenige heftig heid, van zijn taak kwijtte i dat er te Haarlem in ruim een jaar tijd dertien gevallen van trichinosis zijn geconsta teerd, maar hij vergat er bijf te voegen, dat er juist toen in den omtrek van Haarlem een epidemie van die ziekte heerschte. Op de tweede plaats -^en hier scharen wij ons aan de zijde van den heer :Bosch - bestrijdt de gemeente door deze bepaling toch slechts gedeelte lijk het gevaar, daar het toebereide vleesch niet behoeft te worden gekeurd. En de deskundige heer v. Gruting gaf zelf toe, dat het toebereide vleesch, als het niet heel goed is gekookt, ook frichinen kan bevatten,, en dus gevaar lijk kan zijn. Met een kleine meerderheid r—i 15 tegen 12 stemmen werd het voorstel van B, en aangenomen. Dit willen wij van deze stemming zeggenOfschoon wij ons, zooals reeds gezegd, aan de gijde der tegenstemmers stellen, achten wij toch de houding van de voorstemmers wel te rechtvaardigen, 't Is hier een kwestie van inzicht, van appreciatie van den graad van gevaarlijkheid,, welke zeer subjectief Is. ,We willen tenminste ver onderstellen, dat de voorstanders allen gedreven worden door hun besef van ver- antwoordelijkheid voor de openbare ge zindheid en dat het alleen toeval was, dat onder degenen, die het voorstel van wethouder Bots steunden, zich slechts en kele leden der linkerzijde bevonden. En nu willen wij van dit agenda-punt afstappen, om het een en ander op te merken naar aanleiding van de rond vraag het overige van de agenda le vert niet veel op voor een nabetrachting maar wij, die als verslaggever de kunst moéten verstaan om in alles des kundige te zijn, bemerken te hebben ver geten, dat onzen lezers die journalistieke „flirt" niet eigen is, en we dus nog moeten vertellen, wat trichinosis eigen lijk is. Trichinen zijn miscroscopisch draad vormige ingewandswormen, die in de darmen van den mensch en vele dieren kunnen leven (darmtrichinen); daar planten zij zich dóór eieren voort en de jongen doorboren den darm om zich in het spierweefsel, vooral van hals, strot tenhoofd en oogen, in te weven (spier- trichinen). Trichinosis of trichinose is een pijnlijke ontsteking tengevolge der spier- trichinen. Trichineus varkensvleésch is met trichinen behept vleesch. En nu zouden we nog iets zeggen naar aanleiding van de rondvraag. De heer Aalberse gaf B^ en W. in overweging om bij de salaris-regeling van de politieagenten toe te passen He z.g. toeslag-methode (b.v. voor ieder kind boven de twee het salaris met een be paald bedrag vermeerderen), daar hij tot de bevinding was gekomen, dat politie agenten met flinke, middelmatig-groote huisgezinnen niet of slecht met hun sa laris kunnen toekomen. ;We behoeven I niet te zeggen, dat wij het door mr. Aalberse voorgestelde systeem als zeer bevredigend beschouwen reeds meer malen hebben wij dat uiteengezet. Wjj leggen er echter, evenals mr. Aalberse, den nadruk op, dat wij deze methode in onze gemeente zouden willen door voeren met het oog op de ge- Pm zijn moeder^ die haar onrust en verdriet zooveel mogelijk toondei min of meer gerust te stellen, beloofde Frans, gravin Dornick te zullen bezoeken* door wier bemiddeling zeker van graaf Dor nick wel berichten omtrent August waren te bekomen- Sinds haar huwelijk had Frans Magna nog nie^t gezien. Slechts schriftelijk haó hij haar kennisgegeven van zijn zoo ge lukkig (afgelegd .examen \en,ook jschriftelijk een gelukwensch van haar bekomen., Zoo scheen hem nu de gelegenheid gunstig, zijn geëerde begunstigster weder eens te spreken. Het was een heele wandeling naar Dornick, maar Frans gevoelde zich rijke lijk schadeloos gesteld door de vriende lijkheid, waarmede hij] ontvangen werd. De gravin beloofde, terstond pogingen te zullen aanwenden om van haar man bericht te bekomen. Daar hij sinds zij'n genezing bij den staf geplaatst was, zou het hem zeker niet moeilijk vallen,, spoe dig bericht te bekomen. De vijandelijk heden waren al sinds geruimen tijd ge schorst, zoodat men 'het ergste niet be hoefde te vreezen. Frans wilde na deze belofte weder heengaan, doch Magna gevoelde, zich in de laatste jaren weinig om haar bescher meling bekommerd te hebben. Wat was het ook weer, dat hen van elkaar ver vreemd had? In ieder geval zag zij hem nu weder met andere oogen aan. i.ij scheen haar wel ten goede veranderd, uiterlijk en ook in zijln gansche optreden. Zij vroeg naar zijn plannen, en toen zij bemerkte, dat hij daaromtrent nog niet zeker was, gaf zijl hem gelijk, zich eerst nog eens ernstig te willen bedenkenn Het openbaar leven bood voorts zoo veel stof tot gesprek, dat zij geheel daarin opgingen. Magna verheugde zich over de klare en overtuigde opvattingen van den jongen man. Zij gevoelde daarin niet het verschil van leeftijd meer, dat hen lang gescheiden hield 'Pe man gaat'meesten tijds in dat opzicht de vrouw spoedig te boven. Vooral stelde Magna belang in wat Frans haar vertelde omtrent zijn schrijftalent Zij moest zijn vlijt bewon deren, dat hiji, ondanks zjjin studiën, nog zooveel had verricht Ook zijn dichter lijke arbeid kwam daarbij ter sprake en ietwat schuchter verhaalde Frans, dat hij een groot werk onderhanden had ge nomen, waaraan hij zijln vrijen tijd ter dege hoopte te wijden. Men had hem opgedragen, ter viering van het priesterjubileum des Heiligen Va ders, wat in Juni zou plaats hebben, een dramatisch gedicht ter uitvoering in de school te vervaardigen. Natuurlijk wist Magna hem, ondanks zijn tegenstreven, alle bijzonderheden te ontlokken. Haar zichtbaar welgevallen met de aan het gedicht tot grondslag liggende gedachte me en te-fin ancien. jWare de finan- cieele toestand goed, dan zouden wij niet sympathiseeren met,dit systeem van salarieering, doch liever voor allen gehuwd of ongehuwd, hoofd van een groot of klein gezin een inkomen eischen, dat voldoende is om op fat soenlijke, op mensch-waardige wijze een gezin met een gemiddeld aantal kinderen te onderhouden. Men zou dan altijd nog een toeslag kunnen verleenen, als het gezin bijzonder groot was. De Voorzitter zeide, wel veel te voelen voor de door mr. Aalberse aangegeven manier van sa larieering, doch vond het niet goed doen lijk deze in een bepaalde gemeente toe te passen, daar niet alle gemeenten of liever gezegd geen enkele andere ge meente het doet W,ij moeten eerlijk er kennen, dat |wij Volstrekt niet inzien» waar om de Voorzitter om deze reden de toe slag-methode niet in Leiden zou willen invoeren, Wat is er tegen als een ge meente bij haar salarieeringsmethode af wijkt van andere gemeenten En boven dien: moet er niet één beginnen? Den heer Sytsma, die over de door mr, Aalberse voorgestelde regeling nog wat wilde gaan boomen, werd door dep voorzitter de mond gestopt met de be merking, dat de raadszitting geen „deba ting-society" is. Ofschoon dus niemand zijn meening uitte, was het toch zeer duidelijk merk baar, dat aan de linkerzijde niet veel instemming te vinden was met het denk beeld van den heer Aalberse. Dat is trouwens ook gebleken bijl de behande ling van het z.g. toeslag-wetje in de Tweede Kamer. De linkerzijde ziet in de toeslag-methode een streven van rechts om het Christelijk huwelijksleven 'hoog te houden, om tegen te gaan de ontwijL ding en ontheiliging van den huwelijks- staat. Doch dat is niet de bedoeling, die bij rechts voor zit, al wordt dat doel natuurlijk niet uitgesloten en zal het in meerdere of mindere matq_ mis schien in de practijk worden bereikt De bedoeling is, om het salaris zooveel mo gelijk in overeenstemming te brengen met de behoefte. Maar elke zedelijkheids-be- scherming, ook zelfs de niet bedoelde, bezorgt velen vrijzinnigen en sociaal-de mocraten schrik en verontwaardiging. Onze dankbaarheid willen wij hier brengen aan een lid der linkerzijde, den heer mr. v. d. Eist, den geachten ambte naar van het O. M. Dankbaar zijn wij hem voor zijn getuigenis, dat ook ip Leiden de bioscoop gevaarlijk is.'Hij bedoelde klaarblijkelijk de bios coop op den Stationsweg, want (en dit verwonderde ons!) hij scheen er zelfs slechts één te kennen. Sommige Katho lieken zijn helaas geneigd een waar schuwing, komend van geloofsgenooten, spoedig al9 min of meer overdreven te beschouwen; nu hebben zij echter de aanwijzing van een zedelijk gevaar ver nomen uit den mond van een niet-Ka- tholiek, een niet-rechtsch man. Als zij verheugde en bemoedigde den jongen man. Men kwam overeen, van nu af de zaak gemeenschappelijk aan te vatten. i[W|ij kunnen dan hier uw stuik ook opvoeren, sprak Magna, geheel opge togen over het plan,. Dornick is een be duidend grootere gemeente dan Feldhaus en wil graag nog grooter schijnen. Ik zal onzen meester in 't geheim inwijden. De pastoor zal zeer dankbaar zijn, als wij zoo vroeg reeds met vaste plannen komen* De noodige monteering neem ik op mij en ik zal ook trachten de kinderen zelf te oefenen, opdat uw eerste werk behoorlijk ten tooneele kome. Frans gevoelde zich zeer gevleid door de belangstelling, welke de gravin aan zijn arbeid scho.nk, en ging in den vol genden tijd nog vaa*k den langen weg naar Dornick heen en terug, om op'Mag- na's slot uren en dagen me|t haar ip gezamenlijken arbeid door te brengen. Magna's meer algemeen inzicht en rijper oordeel deden hem spoedig eenige we zenlijke fouten van zijn arbeid inzien. Met betrekking tot dichterlijke opvatting moest Frans haar ook vaak den palm toe kennen en zij scheen al welkend van haar scheppingsvermogen meer en meer bewust te worden. 't\V;aren zulke aange name studiën voor haar, dat zij er geheel in opgang. De zorg voor de Hellbrincks was daar bij iniet oj> den achtergrond getreden. nu zelfs nog hunne verantwoordelijkheid meenen te kunnen dekken,! wanneer zij die bioscoop bezoeken, vooiral wan neer zij die laten bezoeken door hunne kinderen is hun verantwoordelijk heidsbesef wel zéér zwakl ALGEMEEN OVERZICHT. De i Zuid-Afrikaansche Volksraad te Kaapstad heeft een zeer opgewonden zitting beleefd, daar minister Smuts, de titularis voor financiën en landsverdedi ging, het zich tot taak rekende, de krasse houding der regeering gedurende de jongste staking nogmaals te verdedigen. De minister betoogde, dat de beweging van het begin tot het einde geen sta* kiiigsbeweging was geweest, maar een •yndicallitTsehe samenzwering van den ernstlgen aard. De tegenwoordige maat schappij is er, zeide hij, niet op ingericht om af te rekenen met de revolutionnair-j gezinde en tyrannieke vakorganisaties, die ergere vijandeen zijn dan menschen, gewapend met geweren. Een leger, dat het land zou zijn bin nengestroomd, had geen grootere ver woestingen kunnen aanrichten dan de syndicalisten, die een samenzwering had den gesmeed om het land ten onder te brengen door zijn nijverheid te doen stilstaan en de -bewoners juit te hongeren. Smuts noemde Johannesburg het Mekka dezer misdadige avonturiers en ziede, dat de syndicalisten als krijgswet een wet van overheerschir.g door het gepeu pel hadden ingevoerd, zoodat, naar hij meende, de inwoners zeker minder be zwaren hadden tegen de krijgswet van de regeering dan tegen die van de syndi calisten. i Het land en 'de1 regeering hadden thans een les gehad, en de minister geloofde, dat het pleit tusschen regeering en synJ dicalisme, althans voor zoover het 7,uid- Afrika betreft, nu voorgoed beslecht was. Lirie en een half uur lang sprak de minister en nog had hij zijn rede niet ten einde gebracht. Vandaar dat, daar te verwachten was dat, noch hij, noch de vergadering tegen de vermoeienissen van een voortzetting der vergadering bestand zouden zijn, de vergadering verdaagd werd. Naar aanleiding van de verklaringen, door den Duitschen staatssecretaris van marine, v. Tirpitz, in de begrootingscom- missie uit den rijksdag afgelegd, inzake de verhoudingen tusschen Duitschland en Engeland, schrijft de „Daily Chronicle"; „Deze verklaringen bevestigen den In druk, dat er een voortdurende verbete ring in de Engelsch-Duitsche 'betrekkin gen aan den dagtreedt, welke betrek kingen groote veranderingen ten goede hebben ondergaaan, vergeleken bij de Magna had nog op den dag zelf van Frans' eerste bezoek geschreven aan haar gemaal, die al heel spoedig geruststel lende mededeelingen kon doen. August was zwaar ziek,, doch werd uitmuntend verpleegd in een lazaret bij Parijs en had gegrond uitzicht op ge nezing. iD;e graaf had zich zijner aangetrokken,. Het toeval had daarbij! eenigermate de hand in 't spel gehad. Eenige dagen vóór Dornick de mede- deeling zijner vrouw bekwam; kwam, hij bij een wandelrit in de omstreken vap het stadje- bij Parijs, waar hij in garni zoen lag, een ziekentransport tegen, dat blijkbaar besluiteloos op den weg stond en niet wist waarheen te gaan.' Hij reed naderbij en vernam nu, dat de zieken voor een in het stadje zich bevin dend lazaret bestemd waren; men had echter geweigerd hen op te nemen, zoo wel wegens gebrek aan plaats als omdat het lazaret, zoo dicht bij het oorlogs- tooneel, voor de gewonden moest voor behouden blijven. De bevelvoerende on derofficier deelde hem voorts nog mede, dat een der zieken onderweg zoodanig was verergerd, dat hij voor zijln leven vreesde, als hij de reis nog verder moest medemaken. W.ordt vervolgd.

Leidsche Courant | 1914 | | pagina 1