leerplichtwet; !W V. te Gouda wet ge neeskunde 2 maal f25 of 5 d., stukken van overtuiging terug; G. v. H. te Ha- zerswoude, dienst spoorwegen, f0.50 of 1 iL; M. N. te Bodegraven, varen zonder vergunning, f2 of 1 d. ;A. v. d. L, J.M., beiden z. b. w. P. v. Hazerswoude, fl of ld.; J. P. N. B, te Leiden, P. v. Zwaminerdam, fU fof 1 d.P. H., den Haag, J. v. L., J. C. P., beiden te Rijn- zaterwoude, J. O., R. S. en P. O. te Alphen, P. V. te Sassenheim, allen f 1 of 1 d., A. Z^., J. F., J. S„ allen te Bos koop, A. A. G. v. d. N. te Ter Aar allen f2 o fl d.„ allen wegens rijden zonder licht; A. L. te Wpubrugge fl of 1 d. en f6 of '3 d. wegens rijden z. licht en art. 435 S» R.J. M. te Ouds hoorn fl of 1 d. wegens rijden zonder licht; A. V. te Leiden 2 maal fl of 1 d. trekhondenwet; A. d. Bi. te Aarlander- veen fl of 1 dM verord. Gouvvekade; W. v. d. Wi. te Gouda en O. A. Z. f3 of 2 cL, beiden stoomvaartovertreding; P. v. V. te Oudshoorn f'2 of 1 d„ art. 453 S. R.; C. S. te Alphen f3 of 1 d.. arbeidswet STATEN-GLNERAAL. TWEEDB KAMER. Grondverschaffing aan landarbeiders. Blijkens het Voorloopig Verslag wer den, bij het afdeelingsonderzoek van het wetsontwerp tot het verkrijgen door landarbeider» van land met woning in eigendom of van los land in pacht, geen principieele bezwaren ingebracht, Intusschen werd opgemerkt, dat de be palingen van het ontwerp in verschillen de opzichten overeenkomen met die der Woningwet, maar dat bij de verbetering der woningotestanden de volksgezond heid betrokken is, terwijl men hier daar entegen alleen te doen heeft met de belangen van één bevolkingsgroep. En kele leden meenden daarom, dat ten deze van algemeen nut geen sprake i$ en dat dus het middel van onteigening buiten toepassing behoort te blijven. Anderen betoogden, dat noch uit het ontwerp, noch uit de Memorie van Toelichting blijkt, dat bij de invoering der voorge stelde bepalingen op de belangen der grondeigenaars zal worden gelet. Door anderen werd aangevoerd, dat. gelijk in. de Memorie van Toelichting wordt uiteengezet, de verbetering van de positie der landarbeiders als een zaak van algemeen belang is te beschouwen en dat daarom tegen onteigening, is deze ter bereiking van het in het ontwerp beoogde doel noodig, geen principieel bezwaar kan bestaan. Aan de grief, dat bij de voorgestelde regeling niet genoeg rekening is gehouden met de belangen der grondeigenaars, kan zoo noodig door wijziging van de bepalingen omtrent onte eigening worden tegemoet gekomen.t Verscheidene leden betoogden, dat het op voordeelige voorwaarden verstrekken van grond in huur, ook wegens de op drijving der pachten, waarover zoo veel geklaagd wordt, een Uitstekend middel is tot verbetering van het lot der land arbeiders, maar dat het niet wenschelijk is Wet verkrijgen van grond in eigendom op den in het ontwerp voorgestelden voet te bevorderen. I >.e wijze, waarop *.dc grondver schaffing in het wetsontwerp is geor ganiseerd, werden verschillende bezwa ren ingebracht. Zeer vele leden konden zich niet vereenigen met het 'voorstel tot instelling van landarbeidcrscommis- 'sies. Wordt het voorstel aangenomen, dan zullen weder honderden personen geroepen worden tot het geven van ad viezen en het houden van toezicht, die uit 's Rijks kas belooningen en vergoe dingen wegens reis-, verblijf- en bureau kosten zullen ontvangen. Met klem kwam men op* tegen het scheppen van allerlei baantjes, die wel grooten om slag, maar geen werkelijk nut opleveren en alleen geld kosten. Zonder bezwaar ikonden, naar men meende, deze commis sies vervallen. Het stilhouden van treinen te Nieuwersluis. Verschenen is de Memorie van Ant woord van den Minister van Waterstaat nopens het voorstel tot het geven van machtiging om met de Staatsspoor en met mr. H. J. Doude van Troostwijk een overeenkomst aan te gaan betreffende het stilhouden van treinen te Nieuwer sluis. De minister motiveert zijn meening, dat hij de voorgestelde oplossing moet blijven aanbevelen, al kan ook hij niet anders doen dan betreuren dat lang ver dwenen gebreken onzer wetgeving thans nog zullen leiden tot een inderdaad aan zienlijke opoffering, waarvan- de rente- last, evenals van elk werk tot uitbreiding of verbetering van den spoorweg, op de spoorwegmaatschappij zal rusten voor den geheelen verderen duur van haar bestaan. Intusschen is er naar zijn ge voelen geen voldoende aanleiding om het het bedrag der schadeloosstelling bui tensporig hoog te noemen op grond van het feit, voortaan voor ten hoogste veertig treinen verplichte stopping zal gelden. Dit cijfer schijnt tegenover het ,>ehfcde aantal treinen reeds op zich zelf niet overmatig, en station Nieuwersluis mag bovendien voor stilhouden van trei nen meer dan andere tusschenstations in aanmerking komen, al ware het alleen om-dat eerlang de lijn Aalsmeer—Uit hoornNieuwersluis der Hollands'che Electrische Spoorwegmaatschappij aldaar aan den Staatsspoorweg zal aansluiten» Ten 9lotte deelt de minister mede, dat na vefkregen machtiging van den Raad van Commissarissen der Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen de overeenkomst op 18 Juli 1913 voor de Maatschappij en door mr. Doude van Troostwijk is onderteekend.. Ingezonden Stukken, Buiten verantwoordelijkheid derRedactie. Mijnheer de Redacteur! Zou u ook ons een klein plaatsje willen toestaan in uw geeerd blad, waarvoor wij u gaarne en 'bij voorbaat onzen donk betuigen. Door een vriendenhand werd uw blad ons toegezonden, waarin een ingezonden stukje voorkwam van „een trouw lezer van de Leidsche Courant". Het eerste gedeelte van dat stukje is voor ons niet ter zake, wijl wij hem te voren niet hebben 'gevolgd. Anders wordl he,t aan het einde van bedoeld stukje,, waar de schrijver blijkbaar baloorig uit roept: „[Wat vermag eer. arbeider, die alleen staat?" om daar zuchting te uiten, dat er oo'k en een R. K. vereeniging mag 'ooals in de omliggende gemeenu dan aan 'tslot: „Laten wij hopen, dat dit schrijlven er eenigszins toe meewerkte, dat er spoe dig iemand optrede, die meer dan een werkmag vermag." Wij zouden willen vragenis die schrijver dan een vreemdeling in Jeru salem,, dat hij niet weet het adres van den R. IC B>ond van Landarbeiders, den Bond, die op alle plaatsen in den om trek afdeelingen heeft? Welnu, wij willen hem gaarne behulpzaam zijn en hem alle mogelijke hulp aanbieden, om ook in de Veen tot oprichting van een R. K. ver eeniging te komen, wil hij zich hiervoor aan ons kenbaar maken. Reeds te lang is o. k gewacht, doorflink aanpakken kan nog veel hersteld worden. Het bestuur v. d. Ned. R K. Bond van Landarbeiders 'Secretaris: A. J. LOERAKKER te Castricum. Mijnheer de Redacteur. Dezer dagen werd mij ter hand gesteld een vlugscnritt, ook onder Katnoueken verspreid door den Bond voor Staats- pensionneenng, en getiteld: „De eerste btaatspensioentjes, 9 Dec. 1913". De inhoud dezer brochure bevat eene toespraak, door „Rerio" gericht tot de „Waarde Bondsbroeders en Zusters". Lene bespreking van dit pamflet is mij de moeite niet waard. Toch wil ik eens een staaltje toonen van het boerenbe drog, 'hetwelk in >deze toespraak gevonden wordt Om aan te geven, dat de B|ond voor Staatspensionneering rnenschen van allerlei politieke en kerkeuijke kringen tot zich trok, worden daarin op bladzijde 7 weergegeven de indrukken der eerste bondsvergadering. „Daar waren dames en heeren, daar was een pastoor, daar waren doininé's, daar waren klasse-onderwijzers- en hoof den van scholen, enz. Wat verder luidt het verslag: „Pastoor Prins bracht in een korte toe spraak de religieuze noot in 't debat Zijneerwaarde wees er op, dat deze Bond is een protest tegen onverdiend lijden onder ouden van dagenprotest, geboren uit liefde tot den evenmensch. Het vuur, waarmede verschillende Bondsleden voor het goede doel ijveren, was ontvlamd uit het groote liefdevuur, dat Jesus eeniiiaal bracht op aarde...." Een ieder, die geen achterdocht heeft, zal aanstonds meenen, wanneer hij het hier aangehaalde leest: Wanneer onze herders, onze pastoors zich openlijk zoo er voor spannen, dan mogen wij, Katho lieken, toch zeker wel ons aansluiten als leden bij dien Bond. Men zij echter met ernst en klem ge waarschuwd. De paste daar op de vergadering aanwei s geen Roomse h-K atholi stoor, maar een herder van verdoolde kudde, een geestelijke van aa secte, die- door scheuring zich van de Moederkerk heeft afgescheiden, het was de pastoor der Jansenisten. De Roomsch-Katholieke Kerk zond daarheen geen enkelen pries ter als haar vertegenwoordiger. Aldus tracht de Biond voor Staatspen- sioneering volgelingen te krijgen ook onder de Katholieken. Wat jammer, dat er nog zoovelen zijn, die zich op "deze wijze zand in de oogen laten strooien. Men doorschouwe echter het bedrog en late zich niet beetnemen. Hoe waar is het nog altijd, dat de kinderen dezer wereld voorzichtiger zijn dan de kinderen des lichts. XJ, mijnheer de redacteur, dankzeggend voor de plaatsing, A. F. J. GOOSSENS, Sassenheim, 3 Febr. 1914. R. K. Pr. Land- en Tuinbouw. De in- en uitvoer van eieren in 1913 Nederland behoort sedert 1907 tot dc landen van uitvoer van eieren. Terwijl vóór dien tijd de invoer den uitvoer steeds overtrof, was na 1907 de uitvoer steeds grooter dan de invoer. In 1906 was de invoer nog 1.100.000 kg. grooter dan de uitvoer, 1907 overtrof de uitvoer den in voer reeds met 800.000 kg., in de jaren 19091912 overtrof de' uitvoer den in voer achtereenvolgens met 3.178.000, 7.560.000; 5.911.000 en 7.500.000 kg. Nog nooit was de invoer van eieren in ons land zoo groot als in 1913. Hij bedroeg 16.315.000 kg., dat is 2.569.000 meer dan in 1912, en 1.873.000 kg. meer dan in 1911. Daartegenover staat, dat de uitvoer van eieren ook nooit zoo groot is geweest als in 1913, nl. 23.204.000 kg., bijna 2 mil lioen kg. meer dan in 1912 en bijna 2,8 millioen kg. meer dan in 1911. De invoer was grootendeels uit Rus land, nl. 13l/j» millioen kg., en verder voor 2Va millioen kg. uit Pruisen. De uitvoer ging voor bijna naar Pruisen, "nl. 15.371.000 kg.; naar Gr.- Britannië ging 5.777..000 kg. en naar Bel gië 1.987.000 kg. Bestrijding van aardappelziekten. I11 St. CL 110. 28 is opgenomen een Kon. besl. van 23 Jan. 1914, houdende bepalingen tot wering van ziekten van aardappelen. Biij dit besluit is goedge vonden lArt. 1. Tot wering van de aardappel- wratziekte (Zwarte schurft, „black scab") veroorzaakt door Chrysophlyolis endo- biptlca, en van de diepschruft, veroor zaakt door Spongospora subterfanea, kan bij Kon. besluit de in- en doorvoer van aardappelen uit bepaald aangewezen lan den worden verboden of niet dan voor waardelijk worden toegestaan. Art. 2. Het is verboden aardappelen, waarvan de in- of doorvoer voorwaarde lijk is toegestaan, in- of door te voeren langs andere dan de door den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel aan te wijzen eerste kantoren. Art. 3. Indien in- of 'doorvoer van aard appelen is toegestaan onder voorwaarde van voorafgaand onderzoek, wordt voor dat onderzoek vergoeding van kosten ge heven naar een bij Kon. besL vast te' stellen tarief. Dit besluit treedt in werking op Don- deidag 5 Februari. Bevordering Paardenfokkerij. In de te Utrecht gehouden algemeene vergadering van de Vereeniging tot be vordering der Paardenfokkerij in Ne derland werden de rekening en verant woording goedgekeurd. De heeren W. Baron van Voorst tot Voorst en C. J. Kneppelhout van Sterkenburg werden als bestuursleden herkozen en in de (plaats van den heer Eling Tichelaar werd werd gekozen de heer Reigersberg Ver- sluys, ritmeester. Gekozen werden in het bestuur tot le voorzitter Baron Van Voorst tot Voorst, tot 2e voorzitter Ba ron Van Doorn van Westcapelle, tot 3e voorzitter Jhr. E. van Loon, tot secre taris Jhr. H. van Baerdt van SminiaJ tot 2e secretaris P. Oly en tot penning meester kapitein J. A. Kaub. De begrooting werd goedgekeurd en bepaald werd dat het concours hippi- que te 's-Gravenhage zal gehouden wor- dqen van 23 tot en met 28 Juni. Conditiën voor den inkoop van Kaas. Onder leiding van Mr. C. P. Zaaijer, oud-voorzitter van de Holl. Maatschap pij van Landbouw heeft een commissie, bestaande uit 3 leden van de Ned. Ver eeniging van Kaashandelaren^, 2 leden uit het hoofdbestuur der Holl. Mij. van Landbouw, één lid uit het hoofdbestuur van het Utrechtsche Oenoótschap voor Landbouw en Kruidkunde en verder uit 6 kaasboeren, verschillende vergaderin gen gehouden tot het vaststellen van conditiën voor den inkoop van kaas. Men is op alle punten tot overeenstemming gekomen, alleen art. 7 bleek een strui kelblok. De boeren willen de gebruike lijke 2 pet. korting afschaffen, de kaas handelaren wenschen dit te handhaven. Dit geschilpunt is dus oorzaak, dat de kwestie op het doode punt is ge komen. i r J Gemengd Nieuws. 't Spoorwegongeluk bij Hoog halen. Naar het N. v. h. Noorden mefdt ,is bij het spoorwegongeluk bij Hooghalen ook gewond net 4-jarige zoontje Jacob van den heer J. Hoek- sema, bakker te Groningen. De heer Hoeksema zat "met zijn zoon tje in den derdeklaswaggon, die staan de is gebleven achter den vernielden tweedeklaswaggon. De «heer H. zat in een hoek om wat te slapen, en' Jacob leunde tegen hem aan. Plotseling kre gen ze een h'evigen -schok en werden ze hevig, heen en weer geschud, tot de waggon staan bleef. De heer H. nam zijn zoontje op bij het uitstappen en wilde zich al gelukkig prijken, dat alles zoo goed voor hem was afgeloopen, toen bij het neerzetten van den kleinen Jacob deze zeide, dat hij niet staan kon, hij had pijn in de knie. In Zwolle ging de heer H. met zijn zoontje naar een dokter, die meende dat er een bloeduitstorting in de knie .had plaats gevonden. Het kereltje bleef daar eenige weken, doch kwam 11 Ja nuari te Groningen terug, hoewel het nog niet heelemaal beter was. Het beentje ging zelfs krom staan, staan. De ouders besloten toen, op raad van hun huisdokter, dr. v. d. Berg, eens te raadplegen, die een beenbreuk vast stelde. Maandag is het been in het Di- aconessenhuis gezet. De kleine Jacob ligt nu in een gipsverband. Branden. Gister namiddag is de arbeiderswoning van J. Kleijne, aan het kanaal te Apeldoorn afgebrand. Van den inboedel kon niets gered worden. Verzekering dekt de schade. Op Kalsdonk onder Rozendaal is gisteren de boerderij van M. Ossenblok geheel afgebrand. Het vee w.erd ge deeltelijk gered. De oorzaak van den brand is onbekend. Verzekering dekt de schade. D landbouwschuur van dn heei J. Bliek te Hoedekenskerke is gister nacht tot den grond toe afgebrand. Ter waarschuwing. Dez.er da gen vervoegde zich' bij eeij oude winke- lierster te Delft een tweetal personen, die voorgaven in verband met de ouder- dómspensioneering eenige vragen te moe ten stellen. Het tweetal eisclite, „melt het oog op de Wét", dat alle laden en kasten voor hen zouden geopend wor den, hetgeen de vrouw, die alleen thuis was, deed, zonder hen daarbij uit het oog te verliezen. Zij weigerde evenwel een stuk te teekenen, waarvan ze den in houd niet kende. De mannen vertrokken en beproefden daarna bij een andere oude van dagen hetzelfde, doch deze wilde in het geheel niet van ouderdoms rente hooren en liet hen niet in huis. Brandstichting. Door de-po litie te Groningen is gearresteerd als' Verdacht van brandstichting in haar wo ning aan den Frieschen straatweg de 60-jarige weduwe D. Een buurman der weduwe nam tegen middernacht een doordringende brandlucht waar, welke bleek te komen uit het belendende per ceel No. 13^ Op de bovenverdieping sloegen de vlammen toen al uit. De brandweer werd gealarmeerd en op zes verschillende plaatsen bleek toen in het huis het vuur te woeden. In de keuken, in de voorkamer, in de woon kamer en in een bed in een alcoof, overal brandde het, en overal midden in de kamer. Onder den tafel onder den vloer brandde een lustig vuurtje. De weduwe begaf zich eenige oogen- blikken na het dooven van den bi and haar een zekere gelegenheid. Toen haar even later gevraagd werd waar haar brandverzekeringspolis was, zeide zij dat die ergens in huis werd be waard. Daar de omstandigheden zoo ver dacht waren, werd naar de polis gezocht en werd deze eindelijk geheel tot snip pers verscheurd in het privaat terugge vonden. De juf had kostgangers op kamers gehad en die had zij de huur opgezegd tegen Zaterdagavond j.L, omdat zij er van af zag langer kamers te verhuren. Blijkbaar had de weduwe er op gere kend dat zij onverwacht het huis zou moeten verlaten, want onder de trap lag haar hoed en mantel klaar. Niet alles had blijkbaar mogen ver branden, want bij haar hoed en mantel lageen portret van haar overleden echtgenoot1 j Frans' Rosier. Frans Rosier is weer uit Medemblik naar de strafgevan genis te Leeuwarden overgebracht. Oesters. Naar het „Vad." be richt, hebben zich in den Haag ongeveer gelijktijdig een 12-tal gevallen van on- derbuikstyphus voorgedaan. Bij het on derzoek is gebleken, dat de oorzaak hoogstwaarschijnlijk is te zoeken in het gebruik van oesters op Oudejaarsavond. Afpersing. Gisternacht heeft 'n wegens oneerlijkheid ontslagen en daar voor met hechtepis gestrafte volontair aan de coop, boterfabrick de Baal te Etten (N.Br.), een aanzienlijke som gclds afgeperst van den directeur dier fabriek. F. B.,* zoo heet die volontair, was nauwelijks uit de gevangenis ontslagen. Hij belde bij den directeur aan 'en niet zoodra was hij in de duisternis binnen gelaten en de deur achter hem geslo ten, of rij richtte eeri revolver op den directeur, en dreigde hem op staanden voet te zullen doodschieten, indien hem niet onmiddellijk een zekere som gelds werd overhandigd. Voor den verschrik ten ongewapenden directeur schoot er niets anders ovdr dan aan dit bevel te voldoen. De marechaussee heeft de zaak in handen. (De Grondw.) Geen moord. Men meldt uit Ruurlo aan de „Zutph. Ct.", dat het gerechtelijk onderzoek en de lijkschou wing aanleiding hebben gegeven om V. d. M., die van moord werd beschul digd, onmiddellij kop vrije voeten te stellen. De overledene L. zou onder den twist gestikt zijn in een pruim tabak. Verdronken. Te Schildwelde (Gron.) is Maandag het lijk van den 43- ajrigen schoenmaker J. B. opgehaald. Een georganiseerde dieven- b en de. Sinds eenige dagen werd te Verdun ingebroken en gestolen op de meest brutale en tevens geheimzinnige manier. Er ging bijna geen nacht voor bij of een winkellade werd gelicht of brandkast leegeplunderd. Nimmer lieten de nachtelijke bezoekers eenig spoor achter, dat voor de politie een aanwijzing opleverde. Daar de plaatselijke recherche niet het minste licht bracht in het geheim en de onrust onder de bevolking voortdurend toenam, zond de chef van den veilig heidsdienst te Nancy twee beambten naar Verdun. Al spoedig namen deze eenige verdachte individuen in verhoor, waar door zij aanwijzingen in handen Liegen tegen zekeren Henri Lahire, een kroeg baas, die ook de hand heeft gehad in de anti-militaristische betooging tegen'de nieuwe militiewet Nieuwe nasporingen hebben het ver moeden doen rijzen, dat Lahire de chef is van een georganiseerde dievenbende, welke waarschijnlijk in verbinding stond met de Parijsche autodieven, die in het begin van Januari gesnapt zijn men zal zich herinneren, dat een hunner, Vidémont, aan de politie het bestaan van een complot verklapte, om in de omge ving van Verdun eenige aanslagen te ondernemen, zoodra men in het bezit van een auto zou zijn. De Voorjaarshoedenmode. „In de hoogte" is de leuze. De hoe* deniuode zal weder eens tot overdrijving overgaan, zegt „t)e Manufacturier". Het normale der belde laatste seizoens schijnt het werkelijk abnormale daaraan te zijn. Om een nauwkeurig hoedenmodeberieht te leveren, moet ook het belachelijke i6u het buitengewone niet verzwégen wor den. En wanneer hier het opvallende „streven naar omhoog", dat spreekt uit de toren- en suikerbroodvormige model len, als groote nouveauté der a.s, hoeden- ittiode beschreven Lwordt dan behoeft daar mede nog niet gezegd te zijn, dat1 er geen bescheiden en normale hoeden be staan, die bijna in den regel smal (klein zou onjuist wezen) zijn. Niet alleen de stofhoeden, meestal een soort gedra peerde toques, die het hoofd nauw om sluiten, loopen spits en, naar gezegd werd, torenvormig omhoog, maar ook de met de hand genaaide stroomodellen zijn óf suikerbroodvormig puntig tocloo- pend, óf hebben aan de eene zijde smal omhoog staande „vleugels", meest zij waarts links of van achterendaarbij een hoogte van 30 c.M. en meer (door de eveneens omhoog stekende garneering). Alle deze hoeden maken het voorhoofd erg gedrongen, liggen ter rechterzijde bij na op het oog en laten links oor en haar vrij. Twee- en driepunten in. een aller vreemdst eenzijdig in de hoogte verlengd model, komen verbazend veel voor; ho ven de hoogste punt verheft zich nog een bosje paradijsaigrettes of een fan- tasieveer of wel een vlug omhoog staan de garneering van stof of lint. Men krijgt op deze wijze hoeden ter hoogte van 60 a '70 cM., met de garneering meege nieten. De moderne lijn is daarbij1, dat de hoedencontour van voren naar achte ren omhoog loopt, in schuine richting. Inderdaad doen enkele modelhoeden den ken aan de klassieke „Hemin", de Bour gondische muts, vooral wanneer het hoo- %ge stofdeel met een afhangende sluier is versierd. Menigmaal is de grondvorm van een hoed maar een gewone, normale strootoque, maar aau den eenen kant dicht aan den bol aansluitend, zwelt als een zeil, een waaiervormig kanten- of stofarrangement van 35 cM,. hoogte op. Waaiervormige tulle-garneeringen, be staande uit licht-geappreteerde tulle, die gegarandeerd onveranderd blijft bij! voch tig weer, worden aan de stroo-toques zóó aangebracht, dat zij ter rechterzijde maar smal van den bol afstaan en links tot gevulde, zeer breede volants, die stijf, naar boven staan, uitloopen. Waaiervor mig uitgespreide vleugels, naast elkander aangebracht, staan op gelijke wijze om een smalle, lage strootoque gearran geerd. Soms ziet men aan de buitenste punt van een tricome (driepunt) een be- wegelijken reuzen-vlinderstrik. Men ge bruikt met de hand genaaide stroomo dellen en geeft de voorkeur aan Belgisch stroo, alsook aan tagalgalon. Hoeden met randen, die verticaal afstaan, bestaan niet meer; het zal in den waren zin des woords een zeer „éénzijdige" mode wor den, zonder veel afwisseling en alles scheef. En merkwaardig genoeg: reeds nu veel bloemen, voornamelijk rozen. Ro zen in alle natuurlijke en onnatuurlijke kleurige; tangokleurige en goedbruine, groene en perzikkleurige rozen, camelias in dezelfde tinten, zooals nog geen tuin man ze ooit heeft gekweekt Vergeet- mij-niet en goudtak, reseda en lavendel, als „bescheiden" pendants tegenover de reuzen-bloemen in de genoemde genres, extra aan lange stelen, of diep in het gezicht, de laatste dan' als smalle guir landes langs den buitensten hoedenrand. Gemeentelijke Arbeidsbeurs. Stadstimmerwerf. Telefoon no. 127. Geopend van 9—12 uren des morgens en van 25 uren des middags. Aanvragen van werkzoekenden 1 kantoorbediende, 10 timmerlieden, 5 met- sela.ars, 10 opperlieden, 4 stucadoors, 10 schilders, 1 gi of-bankwerker, 1 machinist,5 grondwerkers, 12 loopknechten. 30 losse werklieden, 2 werk sters, 1 waschvrouw. Gevraa gd: 1 kuipersbaas, 1 smidsbaas, 1 werkbaas- timmerman, 1 stoffeerder, 1 lijstenmaker, 2 hout draaiers, 1 politoerder, 1 beeldhouwer, 1 machine bankwerker, 5 zandvormer's, 1 t.ipijtwever, 30 zadelmakers, 1 electro-monteur, 1 bakkersknecht Stoomvaartberichten. Het s.s. Ma lang, v. Java n. Rotterdam, pass. 3 Eebr. Dover. Merauke, v. Java n. Rotterdam, pass. 3 Febr. Sagres. Grotins, v. Amsterdam n. Java, arriv. 2 Febr. tc Port Said. Ceram arriv. 31 Jan. v. Rangoon ie Java. Birma arriv. 2 Febr. v. |ava te Calcutta. Me n ad o, v. Rotterdam n. Java. arriv. 2 Febr. te Port S id. Merauke, v.-Java n. Rotterdam, pass. 2 Febr. Gibraltar. Sindoro, v. Java n. Rotterdam, arriv. 2 Febr. te Suez. Goron- t a 1 o, v. Rotterdam n. Java, arriv. 3 Febr. te Batavia. Oranje, v. Java n. Amsterdam, vertr. 2 Febr. v. Algiers. Boe ton. v. Amsterdam n. Java, arriv. 2 Febr. te Port Said. R ij n 1 a n d, v. Ams erdam n. Buenos Ayres, vertr. 2 Febr. van Bahia. Calypso, v. Amsterdam en Rot terdam n. W.-Indië. aniv. 2 Febr. te Porte de France. Prins Maurits, v. Paramaribo n. Amsttrdam, vertr. 3 Febr. van Ponta Delgada. Jan van Nassau arriv. 2 Febr. v. W.-indië te New York. Cairndhu, v. Newport News n. Rotterdam, pass. 2 Febr. Lizaid.

Leidsche Courant | 1914 | | pagina 4