4 BUITENLAND. BINNENLAND. Uit Stad en Omgeving. 5e Jaargang No. 1311. Bureau OUDE SINGEL 34, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAO, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAOEN DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met QRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Lelden 9 cent per week 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, f 1.3O per kwartaal. Franco per post ƒ1.50 per Icwarttil, Afzonderlijke nummers 21/fl cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent Woensdag Februari 1014. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 15 cent ingezonden mededeellngen van 15 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Oroote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur, koop en verkoop (geen handels-advertentiën) 15 regels 25 cent, Iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 1—5 regels 50 cent, Iedere regel meer 10 cent Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. Vaste koers. Het „Nederl. Zeewezen" verneemt, dat de Minister van Marine een ontwerp van wet zal indienen tot vaststelling van een vlootorganisatie bij de wet. Nu, als de heer Rambonnet dat klaar krijgt zullen we een aardig eind in de go<?de richting zijn. Hoe is 't toch tegenwoordig. Iedere nieuwe minister komt met zijn eigen denkbeelden ten departemente en is er natuurlijk tuk op, van die denkbeel den minstens iets, liefst veel vast te leggen bij den tak van dienst waarvan hij aan 't hoofd staat. Welk een schoo- ne illusie toch om zich tot in lengte van dagen de eerezuil te stichten: dit of dat hebben we nog te danken aan minis ter X. of IJ. Door dat streven (naar persoonlijke suc cessen is bij Marine de continuïteit te loor gegaan. Bij kleine zaken is dit reeds jammer, want niets verlamt een organi satie meer dan voortdurende veranderin gen zonder drang van omstandigheden. Bij groote dingen, zooals vlootbouw, wordt het bezwaar echter ook in 't groot gevoelt. 1 En is het niet voorgekomen, dat een maritieme minister een scheepstype op stapel zette, dat door zijn opvolger werd afgekeurd en veranderd moest worden, wat natuurlijk geld kostte terwijl betwij feld mag of zoo'n veranderd schip nu eigenlijk wel het ideaal kan geacht wor- der.. En is het ook niet meermalen ver toond, dat een nieuwe minister weer gansch andere perspectieven van aan bouw opende dan zijn onmiddellijke voorganger, zoodat behalve onrust ook 'vertraging ontstond. Mede aan deze gebeurlijkheden zal het wel toe te schrijven zijn, dat onze vloot hoewel ze aardig geld gekost heeft zelfs niet betrekkelijk krachtig kan genoemd worden. 1 Reeds meermalen is dan ook het plan geopperd de organisatie onzer vloot ein delijk eens bij wet vast te leggen, opdat het uit zou wezen met al die wisselende koersen, zoodat het voornemen van mi nister Rambonnet alvast het voordeel be zit, de Hollandsche bedachtzaamheid reeds op de proef te hebben gesteld. Natuurlijk zullen er nog aardig wat Woordjes moeten vallen vóór de vaste 'koers is uitgebakend, maar 't zal voor ónze vloot heilzaam wezen als dit hoe eer hoe liever gebeurt. ALGEMEEN OVERZICHT. De nood der tijden heeft Servië ge dwongen tot het aanwenden van pogin gen om met den Hj. Stoel een concordaat of overeenkomst te sluiten en aan zijn katholieke onderdanen de vrijheid en de rechten te schenken, welke het hun vroe ger onthield. De weinige Katholieken, die in het voormalige Servië vóór den oorlog van 1912 woonden, stonden bnder het kerkelijk bestuur van een Oos- jenrijkschen bisschop en genoten de be scherming van de Donaumonarchie. Te Belgrado, waar men dien invloed van Oostenrijk op Servische onderdanen noo- de verdroeg, stuurde men reeds sinds eenige jaren i sinds !1894 aan op een andere regeling van de .positie der Ka tholieken, doch men maakte zelf het tot stand komen van een concordaat onmo gelijk door de weigering om in te gaan op een door den H. jStoel gestelde „con ditio sine qua non" nl. deze, dat de kinderen, geboren uit gemengde huwe lijken, zouden worden opgevoed in den katholieken godsdienst.i I Tengevolge van deze intransigentie der Servische regeering bleef Oostenrijk het protectoraat behouden over de Servische Katholieken evenals het dit uitoefende over de Albaneesche Katholieken, die leefden onder de heerschappij van Tur kije. Doch daar kwam de Balkan-oorlog wet zijn overwinningen en zijn zeer aan zienlijke uitbreidingen van grondgebied voor Servië. Het koninkrijk kreeg stuk ken grond, bewoond door een zeergroot bantal Katholieken, o.a. die van het bis dom Oeskjoeb. Moest men nu Oosten rijk den gevreesden, machtigen na buur laten voortgaan met het uitoeJ fenen, op veel ruimer schaal den vroe ger het geval was, van het protectoraat, ven de Dounaumonarchie aldus in de ge legenheid stellen zich te mengen in de buitenlandsche aangelegenheden van het rijk? De nood der tijden dwong de re geering van koning Peter zich Sot den IH. Stoel te wenden, ten einde onder den protectoraats-invloed van Oostenrijk uit te raken, Vandaar dat naar Rome een {onderhandelaar dr. Boekovitsj werd gezonden. Tot dusverre vlotten de onderhandelingen nog niet hard, daar Servië bezwaar maakt om formeel al de verplichtingen op zich te nemen, waarvan Oostenrijk zich, zonder eenige moeite en met groote bereidvaardigheid, kweet, bepaaldelijk die betreffende de onkosten voor den eeredienst en de be zoldiging der geestelijkheid. Aan be loften heeft de H„ Stoel nietsook Mon tenegro beloofde eertijds bij het con cordaat van 1886 gouden bergen, doch het hield zich nimmer aan zijn woord. De H. Stoel eischt dus te recht waarborgen en de nood der tijden zal Servië nopen deze waarbor gen te geven, ofwel zich het Oostenrijk- ,sche protectoraat in veel meer om vangrijken en drukkenden vorm dan vroe ger voor zijn sterk vermeerderde ka tholieke bevolking ook in de toekomst te laten welgevallen. f 1 Wederom doen, zooals wij gisteren reeds meldden, vage geruchten de rondie over het uitbreken eener revolutie in Portugal. Er zou te Lissabon bloed gevloeid heb ben en de Portugeesche royalisten zou- voor hun zaak zelfs de republikeinsche garde gewonnen hebben, die de bewen ging leidt onder de leuze„leve de koning!" Wat is hiervan waar of zelfs ook maar waarschijnlijk? Met het oog pp de pensiuur en de vele tendentieu ze berichten, die zich vooral door Spanje een uitweg zoeken naar buit ten is het moeilijk op de vraag met eeni ge zekerheid te antwoorden. Volgens den Lissabonschen correspondent van den „New-York Herald" bestaat er voor de monarchisten wijeinig kans van slagen, al geeft hij toe dat de hatelijke tyran Af- fonso Costa, de man, die de scheiding yan Kerk en Staat doordreef, die in 48 uren tijds de Jezuiëten het land uitjoeg, die zich door zijn dictatoriaal optreden ontelbaar vele vijanden maakte ook on der de republikeinen, thans voor goed heeft afgedaan, en zelfs het republi- keinsch regiem zóózeer in discrediet ,heeft gebracht, dat „revolutiehelden" als chie „oneindig veel beter" noemen dan Machado en Cunne de Costa de monar- de tegenwoordige republiek. Doch Costa ,is voor geen klein geruchtje vervaard en beschikt nog over .een grooten aan hang I dn de woelige negerrepubliek Haiti, waar een normale toestand haast een uitzondering is, brak in het begin van de vorige maand weder eens een revo lutie uit in het district Ouanaminftüie, dicht bij de Dominicaansche grens, die geleid werd door den senator Davilmar jrheodore en ten doel had president Mi chel O-reste, een der weinige presideni ten, die volgens de bepalingen van de grondwet gekozen zijn, van het kussen te werpen. 1 Dit voorbeeld werkte blijkbaar aan stek el ijk,want thans zijó er niet minder dan zes candidaten voor het presidentschap, zoodat het geheele land in oproer is. Een Reuter-telegram deelt mede, dat te Gonaives, waar de aanhangers van Theodore het onderspit moesten delven, ernstige ongeregeldheden zijn uitgebro ken, aan de „New-York Herald" wordt echter onder dagteekening van Maandag j.l. reeds bericht, dat genoemde stad door brand ongeveer geheel en al ver woest is. Een commissie voor publieke veilig heid, zorgt, zoo goed en zoo kwaad als het gaat, voor de orde in de 'hoofdstad en in het zuidelijk gedeelte van de Republiek hebben de militaire autoriteiten die taak op zich genomen. In Haiti is het echter met de autoriteit van die autoriteiten gemeenlijk bedroevend gesteld. Er zijn dan ook reeds Amerikaansche en Duit- sche oorlogschepen naar de meest be dreigde punten gezonden en een Fransch oorlogschip wordt in hoof stad ver wacht Eindelijk is het dan toch tusschen Prinses Louise van Coburg pn hare schuldeischers tot een akkoord gekomen! Ook de Belgische Regeering heeft thans hare goedkeuring aan de ontworpen regeling gehecht Krachtens dit akkoord zullen er vier en een half millioen francs onder de schuldeischers Worden verdeeld. „Daar de prinses van de Belgische Regeering vijf en een half millioen zal ontvangen, zal voor haar nog een millioen overschieten. Vooreen gewoon burger zou dit al een heel mooi sommetje zijn, ruim genoeg om er van rond te komen, maar een prinses van koninklijke bloede denkt er wellicht anders over. Prinses Louise van Coburg staat overigens nu juist niet als een model van zuinigheid bekendi Maar daarmee kan nu de Staat vrij beschikken over de schilderijen-verzame ling en de antiquiteiten, die van 's ko- nigs nalatenschap deel uitmaken. Onder de schilderijen bevindt zich een prach tige Rubens, „Die mirakels van den H^ Benedictus", een 25 jaar geleden te Rijsel voor 200,000 frs. gekocht. Dat 'schilderij, welks waarde thans heel wat grooter zal zijn, schijnt bestemd te we zen, om het Oud-Museum te Brussel te verrijken. Die andere schilderijen zijn niet zoo heel bijlzonder. Onder de antiqui teiten dienen genoemd, de voorwerpen, uit oud-Egypte herkomstig, den koning door d en khedive ten gêschenke gegeven ter gelegenheid van eene reis van Leo pold in het land der Phirao's, Men zegt dat deze op velerlei gebied merkwaar dige voorwerpen een plaats zullen vin den in het Museum van het Jubeljaar te Brussel. 1 GEMENGD. Aan de wapenfabriek te Herstal, bij Luik, is 3jl Januari op feestelijke wijze de vervaardiging van het millioenste Brownin g-p i s t o o 1 gevierd. In 1899 waren de eersten gemaakt. De uitvinder, kie Amerikaan John Browning, was ook tegenwoordig en werd gehuldigd met de Leopolds-orde. De regeering te Washington heeft aan de mogendheden de mededeeling doen toekomen dat zij het uitvoerverbod van wapens en munitie naar Mexico zal opheffen. Nu het verbod tot uitvoer van wapens naar Mexico is ingetrokken, kunnen zoo wel Huerta als de constitutionalistei. wapens betrekken uit de Vereenigde Sta ten. 1 y (J i 1 1 Naar aanleiding van den thans bij den Russischen Rijksraad in behandeling zijnde wet tegen het misbruik van sterken drank, wekken natuurlijk de statistieken omtrent het drankgebruik in Rusland thans zeer de aandacht En daar de officieele statistieken over deze zaak even onbetrouwbaar zijn dan andere officieele statistieken in Rusland, wendt men zich tot de cijfers, opgegeven in boeken van particulieren over dit on derwerp. Daaruit nu blijkt b.v., dat terwijl in het Duitsche leger 11 a 12 procent van alle militaire misdrijven onder invloed van alcohol worden begaan, ,dit percen tage in het Russische leger 70 tot 80 bedraagt. 1 Bij een bij 83j8 Russische soldaten ingesteld onderzoek bleken slechts 50 geen gewoontedrinkers te zijnde mees ten waren tot het drinken gekomen ge durende hun diensttijd. Het misbruik van sterken drank heeft, ook invloed op de weerkracht van het Russische volk, in dien zin, dat de mini mum lengte voor de dienstplichtigen kleiner is dan in Druitschland, wijl an ders geen voldoend aantal rekruten zou den zijn te krijgen. i In Siberië en de industrieele streken is slechts 30 procent der bevolking ge schikt voor den krijgsdienst. Vrij reizen voor Kamerleden. De Haagsche correspondent van de „Tel." deelt méde, dat het verzoek aan de spoorwegmaatschappijen om vrij rei zen voor Kamerleden, door meer dan 70 leden der Tweede Kamer is getee- kend. Voorts hebben de heeren Duymaer van Twist (die evenals de vorige maal de actie is begonnen), Hugenholtz en De Jong (die hem bij het verzamelen van handteekeningen steunden), van verschei dene leden de verzekering ontvangen, (dat zij om uiteenloopende redenen het ver zoek niet konden teekenen, maar vol gaarne bereid waren een vrijkaart op de spoorweglijnen te aanvaarden. Journalistiek, Naar men verneemt, is lot hoofdre dacteur van de „Maasbode" benoemd de weleerw. heer N. H. M. van Reijsen, ka pelaan aan de kerk de Liefde te Am sterdam. Herstellingsoord, Door dr. Pods werd onlangs in een vergadering van den R.-K. Werklieden- bond medegedeeld, dat pogingen in het werk zullen worden gesteld, om een her stellingsoord voor mijnwerkers in het le ven te roepen. Dr. Poels had het oog op het z.g. Doenrader-huiske, gem. Oirs- beek, een bouwvallig kasteeltje, behoo- rende aan de bekende stichting De Lim- pens. De „Tijd" verneemt, dat door het be stuur der stichting goedgunstig is be schikt, zoodat het gebouw, dat vele ver anderingen zal moeten ondergaan, mede zal ingericht worden voor herstellings oord voor mijnwerkers. De Vrouw in de Magistratuur.. Men meldt uit Den Haag aan de „Msbd." Naar men verneemt, heeft dezer da gen de eerste vrouw naar het rechters- ambt gesolliciteerd: eene dame die kan- tonrechter-plaatsvervangster in het Zui den des lands wilde worden. Zij is in- tusschen niet benoemd. Zijn wij wel ingelicht, dan moet tegen benoeming van vrouwen in de magistra tuur geen principieel bezwaar bestaan, doch wordt het zeer twijfelachtig ge acht of de wet dit thans toelaat. Nat. R. K. ver. v. geheelonthouders onder Ned. spoor- en tramweg personeel. Onder groote belangstelling en met veel opgewektheid vond j.l. Zondag te 's Hertogenbosch de eerste jaarvergade- rnig der Roomsche Spoormannen-Geheel- onthouders plaats. De dag werd begonnen met God door het opdragen eener H. Mis in de kerk der E.E. P.P. Capucijnenwaarin de tneeste deelnemers tegenwoordig waren. Om halfeen opende de Voorzitter, de heer Zegers van Utrecht, met een sym pathiek woord en heette leden en gas ten welkom. Onder deze laatsten merk ten we op den heer Bianchi, van Amers foort als afgevaardigde van het Kruis- verbond in het Aartsbisdom Utrecht, den ZeerEerw. Heer Pastoor Mutsaers, Hoofdadviseur van „St. Raphaël", en den WelEerw. Heer Kapelaan Simonis, Hoofdbestuurslid van den Bosschen Dioc. Drankbestrijdersbond. Andere Dio cesane Bonden, zooals die van het Bis dom Breda en de Diocesane Mariabond van Haarlem, hadden bericht van ver hindering en adhaesie-betuigingen inge zonden. 1 Van den .Bondssecretaris, den Wel Eerw. Pater Ildefonsus, Ord. Cap., kreeg de vergadering een opgewekt jaarverslag te hooren. Daaruit bleek, dat gedurende het eerste levensjaar der Vereeniging hard was gewerkt, door het bestuur zoowel als door de leden, door persoonlijke propaganda en door lectuur verspreiding. Het ledental is reeds de 150 gepasseerd, verdeeld over 5 afdee- lingen en Sfi correspondentschappen.) De aftredende Bestuursleden werden herkozen en 'in een bestaande vacature werd voorzien door de verkiezing van den Heer P. E. Wianrooy te J3ergen-op- Zoom. i Flinke besluiten werden genomen, o.a. de uitgave van een eigen orgaan, ver hooging van contributie, het voeren van «gewestelijke propaganda, propaganda in de afdeelingen van St. Raphaël, het aan werven van Donateurs. Staande de vergadering traden ver schillende Spoormannen, die uit belang stelling aanwezig waren, als lid toe. Invaliditeitswet. Het is gewenscht gebleken de aan dacht te vestigen op het navolgende: Aan de rentetrekkers krachtens de artt. 369-370 der Invaliditeitswet is ge legenheid gegeven voor het stellen van een doorloopend gemachtigde, wat wil zeggen, dat zij iemand mogen aanwij zen, die, eenmaal aan het postkantoor en aan de Rijksverzekeringsbank te Amster dam, bekend zijnde, op eigen handteeke- ning de rente zal mogen halen, ten min ste, wanneer hij daarbij vertoont: ten eerste: het bewijs, dat hij de gemach tigde is (legitimatiebewijs), en tentwee- de het aan den rentetrekker uitgereikte bewijs van toekenning der rente. De doorloopend gemachtigde krijgt dus geen algemeen volmacht om over de rente te beschikken, maar kan het geld alleen ha'en, wanneer de rentetrekker hem het bewijs van toekenning geeft Het persbureau Vas Dias meldt: Van verschillende tusschenpersonen, belast met de uitvoering van art. 369 der Inva liditeitswet hoorden wij de klacht, dat zij nog geen honorarium hebben ont vangen voor de diensten, in Augustus en September den lande bewezen. Wiij vernamen intusschen, dat zij geen recht tot klagen hebben. Immers art. 5 van het Kon. besluit betreffende ver goedingen, aan genoemde tusschenper sonen toe te kennen, bepaalt, dat iedere commissie in de maanden Januari en Juli van ieder jaar een voorstel doet omtrent de verdeeling van dat bedrag onder de tusschenpersonen, die in haar gebied werkzaam waren. Zij zullen naar alle waarschijnlijkheid hun vergoedingen dus binnenkort tegemoet kiinnen zien. 1 Betalen. ;Het wetsontwerp tot verhooging van de opcenten op de successie- en inkom stenbelasting is, naar her „Crt." ver neemt, bij de Raad van State ingeko men. 1 KORTE KRONIEK De bij de Staatsspoorwegmaat schappij in bewerking zijnde reorganisa tie van het ambtenaarscorps, zal met 1 April worden ingevoerd. Den 18en dezer herdenkt de nestor der Tweede Kamer, de heer F. Lieftinck, zijn 35-jarig Kamerlidmaatschap. Te Haariem, waar hij woont, wordt, naar wordt gemeld, een feestelijke vie ring van dit jubileum voorbereid. De vrijmetselarij zal zich bij de vie ring van dezen loge-dignitaris niet onbe tuigd laten. Het plan bestaat, Nederland bij de opening van het Panamakanaal in' 1914-1915 te doen vertegenwoordigen, vermoedelijk door een marineschip. De uitslag van de gisteren te Al melo gehouden herstemming voor 5 le den van den raad dezer gemeente is als volgt: District II, aftreding 1915 (een zetel). De heer H. J. Bulten (c.-h.) 377 en de heer J. B. ten Oever (s. d. a. p.) 422 stemmen, zoodat gekozen is de heer Ten Oever. Aftreding 1917 (2 zetels). Uitgebracht 799 geldige stemmen. Hier van verkregen de heeren J. M. A. Bos man (r. k.) 326, J. H. Holsbrink (a. r.) 384, M. H. Krabshuis (vrijz.) 389, en N. F. Snel (vrijz.) 382 stemmen, zoodat gekozen zijn de heeren Holsbrink en Krabshuis. District III, aftreding 1915. Mr. Wl Goedbloed (a.-r.) 305 en de heer H. Küpers (s. d. a. p.) 398 stem men, zoodat gekozen is de heer Küpers. Aftreding 1919. De heer H. J. Bulten (c.-h.) 318, en de heer P. Kieft (s. d. a. p.) 391 stemmen, zoodat gekozen is de heer Kieft. De raad der nieuwe ge meente bestaat thans uit 5 vrijzinnigen, 9 sociaal-democraten, 3 katholieken, 2 anti-revolutionairen en 1 christ-histori- sche. LEIDEN, 4 Februari. R. K. Studenten vereeniging Sanctus Augustinus te Leiden. In de Maandag gehouden vergadering sprak professor Groenen, uit Warmond, moderator der vereeniging over: „De Katholieke Universiteiten in Europa". Nu in ons land de principieele kwestie over een katholieke Universiteit door hel doorluchtig Nederlandsche Episcopaat is beslist, heeft het voorzeker zijn nut om eens na te gaan het ontstaan en de ge schiedenis der verschillende katholieke universiteiten in Europa. De oudste en meest volledige, ook de beroemste katholieke universiteit van

Leidsche Courant | 1914 | | pagina 1