No. 1310. 3 BUITENLAND. feuilleTön.^ 75) MAGNA. BINNENLAND. 5e Jaargang Bureau OUDE SINGEL 54, LEIDEN. Inters. Telefoon 931. Poetbng 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAO, UITOEZONDERD ZON- EN FEESTDAOEN DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met QRAT18 POLIS Ongevatlea-wwkertiig en bet GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Lcfdea 9 cent por week ƒ1.10 par kwartaal; tri) ome agenten 10 cent per week, ljO per kwartaal. Franco per post 1.50 per kwartl 4. AbonderUjke nummers Tl, eest, met OeTIlnstreerd Zondagsblad 5 eend. Dinsdag Februari 1914. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt ran 1—5 regels 0.75, elke regel meer 15 cent ingezonden mededeellngen van 1—5 regels 1.50, élke regel meer 30 cenL met gratie bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Oroote letters naar plaatsruimte. Kleine AdvertentiSngevraagde betrekkingen, huur en verbuur, koop verkoop (geen handels-advertentltn) 1—5 regels 25 tent, iedere regel meer 5 tent; aangeboden betrekkingen 1—5 regels 50 out. Iedere regel neer >0 eeaL Een Waarschuwing, De neutrale vereeniging „All Right" geeft deze week een feestavond en zal dan de beruchte dansen van den liaatsten tijd doen vertoonen. Na de stemmen, die èn uit het Doorl. Episcopaat èn uit vele hoogere en hoog ste kringen der beschaafde wereld deze menschverlagende uitvindsels hebben gebrandmerkt, zal een ieder, die prijs stelt op zijn eer als Katholiek of ook maar als fatsoenlijk mensch, begrijpen, dat hij dergelijke onwaardige vertoonin gen niet zonder groote schade voor zijn zielenheil en goeden naam kan bijwo nen of begunstigen. Zij zijn voor alle Katholieken streng verboden. P. L. DESSENS. Deken van Leiden. ALGEMEEN OVERZICHT. Het was gisteren honderd jaar gele den, dat Z. H. Paus Pius VII, die de „glorierijke gevangene van Chris tus" te Fontainebleau was geweest on der het Napoleontische regiem in aller ijl en geheimzinnigheid naar Rome te rugkeerde en op den weg naar Toulouse gehuldigd werd. Reizende onder den naam van Bis schop van Imola, was de Hv Vader reeds den 23en Jan. 1814, door een prelaat en een kolonel der gendarmerie verge zeld, van Fontainebleau vertrokken. Overal waar de katholieke bevolking hem herkende, bracht zij hem de hoog ste eerbetuigingen. De Paus overnachtte den len Februari 1814 te Grisolles (Tarn-et-Garonne), waar Z. H. door twee brave katholieken, die een herberg hielden, werd opgeno men. De beide lieden waren overgeluk kig en wilde de lakens, welke den Hoo- gepriester des nachts hadden gediend, als reliquie bewaren en later gebruiken als lijkwade bij hun dood. De vrouw is het eerst gestorven en heeft het souve- nier in haar graf meegekregen. Na haai is haar echtgenoot, gewikkeld in het tweede laken, ten grave gedaald. In de plaatselijke pers werd niet het minst gerept over de komst van den Paus. Dienzelfden avond vernam men echter in het Klein-Seminarie van Es- quille eenige vage geruchten. De leerlin gen drongen er bij hun prefect op aan, om, ondanks den donkeren morgen en den stortregen, Christus' plaatsbeklee- der te mogen tegemoet gaan. Het was 5 uur; men nam snel een ontbijt en be gaf zich op marsch, op goed geluk af. Te 9 of 10 uur in den avond kwam men te Saint-Jory aan, te voet gaande door een noodweer, psalmen en liederen zingend. In de huizen van het dorp von- Toen wij ons destijds vermeten hebben in Diuitschland's lot in te grij pen, ging hij na een pooze voort, toen wij het wilden herscheppen naar onze jeugdige plannen, toen stak er in ons nog veel van den revolutionairen geest der vorige eeuw, die alles met geweld dwingen wildeIk oordeel' zelfs nu zach ter over onze rechters, al had men ons oim onze jeugd en onze idealen zachter kunnen behandelen. Wij zouden Djuitschland tot revolutie hebben gebracht, hadden het, 'trots de beste bedoelingen, in een ver deelden republiek herschapen of onder een ijzeren Caesarisme doen zuchten. Wat wij het meest betreurden,) de ver- deelirtg der stammen in kleine rijken, heeft het .meeste tot zijn innerlijke ver sterking bijgedragen* In de kleine samen leving der kleine staten bleef het volk eenvoudig en kwam tot zich zeiven na al die zware jaren van oorlog. Duitsch- land won zoo de rust om slechts voor zich te leven tot het dekracht weder- kreeg, om zich naar buiten groot 'te toon en. Een lange poos zat de oude vrijheer den de jeugdige, moedige pelgrims van den Paus, beschutting. Tegen acht uur 's morgens naderde een postwagen met dravende paarden. Hierin was de plaatsbekleeder van Christus gezeten. Toen ze dit bemerk ten, snelden de seminaristen het rijtuig achterna tot zij de paarden bij de teugels gegrepen en tot stilstand hadden ge bracht. Daarna stormden zij bij tientallen op het portier af en wierpen zij zich neer voor den pauselijken grijsaard, zijn handen en voeten kussend. Het volk uit het dorp kwam eveneens aangesneld met de priesters der parochie, in grooten getale. Zij boden den Paus rozenkransen} kruisen en medailles ter zegening aan, welke nu nog bewaard worden als reli- quieën in Saint-Jory. En de ouden van dagen wijzen nog met ontroering de plek aan, waar het tooneel plaats greep. De Paus zegende de lieden, die ge knield lagen aan zijn voeten, herhaalde lijk met bewondering mompelend. „Quanta fides in Gallia". „Welk een groot geloof in Frankrijk." Dit woord van Petrus' opvolger strekt het land tot eer en zal gebeiteld worden in een plaat selijken gedenksteen. Wieinizelos schijnt wat haastig te zijn geweest met zijn verklaring, dat de mo gendheden Griekenland het bezit zijnen Egeische eilanden zullen waarborgen. Te Konstantinopel is Zondag uit diplomatieke bron bericht ontvangen, dat de mogendheden het daaromtrent niet eens zijn, en met name Oostenrijk-Hongarije en Italië een afwij kend standpunt innemen. Diuitschland zou zich in deze kwestie aan de zijde der Drievoudige Entente hebben ge schaard. i In Turksche regeeringskringen hoopt men nu in den tijd dat de mogendheden over hun verschil van meening onderhan delen, met Griekenland in rechtstreek- sche besprekingen toch nog tot een ruil te kunnen komen. Als dat niet gelukt dan zou, voor de zooveelste maal, een boycot over Grieksche handelswaren worden afgekondigd. De Konstantinopolitaansche corres pondent van de „Daily Telegraph" is van meening dat Griekenland met de groote schade, die zijn handel daardooi zou lijden, rekening zal houden. De Turksche pers is boos op Enge land, waarvan het voorstel inzake de eilanden is uitgegaan. De „Tanin", thans het orgaan van het Jong Turksche Comité, zegt dat Turkije tot nu toe in Engeland een oprecht vriend had gezien, bereid om de recht matige belangen van Turkije te bescher men. Nu het zich in die verwachting be drogen ziet, uit het blad de hoop dat de mogendheden geen genoegen zullen ne men met het voorstel. Ook de „Jeune Turc" verklaart dat Engeland zich aan de zijde van Turkije's vijanden heeft ge schaard. i Een telegram uit Kaapstad meldt, dat verschillende labourleiders, waaron der o. m. Lucas en Creswell, welke laat in gedachten verzonken,, de handen ge vouwen, terwijl de lipjpen zich als ten gebede bewogen. (Plotseling verhief hij het hoofd* i— Bernard,, kom hier, mijn zoon! Gij hebt uw tijd beter toegrepen dan uw in nerlijk gebroken en toch zoo troitsche vader, die geloofde, dat slechts langs den door hem eens betreden weg het 'ideaal te bereiken viel, en die mieende, in tegen spraak met alles,, wat de tijd bracht, zijn vastheid te bewaren. Gij hebt den waren weg gekozen, gij hebt willen mede- arbeiden aan het werk van uiw vader land, hebt willen bijdragen tot^ zijn was dom. Ik heb je in veel vergiffenis te vragen, .mijn kind, want ik zal je wel gehinderd hebben.Ik heto je 'nslecht voorbeeld gegeveny mijn zoon, voegde hij met bevende stem er aan toe, terwijl hij met schuchteren blik naar de kracht volle gestalte (van zijn zoon opzag. iGij hebt: mij het beste voorbeeld gegeven, vader, antwoordde Bernard, bij den zetel zijhs vaders neerknielend en den zwakken grijsaard mét zijn sterken arm omvattend. Gij hebt mij het beste voorbeeld gegeven, want gij hebt mij vóór alles geleerd, mijn blik van het aardsche vaderland naar het hemelsohe te verheffen. Gij hebt mij geleerd,, het ééne noodwendige ijiooger te schatten dan ste, gelijk men weet, eveneens een tijd in de gevangenis gezeten heeft, een po ging gedaan hebben om met de „Um- geni", aan boord waarvan de tien gebannenen zich moeten bevinden, in gemeenschap te komen. Men had hel oogenblik afge wacht, dat het schip den Tafelberg zou passeeren, en een bcot gehuurd, waar< mede men Zaterdagnacht de komst van de „Umgeni" afwachtte. D,e autoritei ten kregen echter argwaan en dwongen de heeren in de haven terug te keeren. Toen de „Umgeni" Vrijdag Kaap Agulhas passeerde, rapporteerde de ka pitein dat alles „all well" aan boord was. Intusschen blijven in de Zuid-Afri- kaansche bladen verschillende berichten loopen, dat de „tien" van de „Umgeni'' aan boord van een ander schip zouden zijn overgebracht, en weer op een oi andere plaats aan land zouden worden gezet. Zoo weet „Mail" te melden, dat er een brief ontvangen is van een van de gebannenen, aan het oog van de censuur ontsnapt, en geschreven aan boord van de „Zambesia". Het schip is een kust vaarder, die de [verbinding pnderhoujdt tup- schen de verschillende havens aan de Oostelijke kust. Daaruit zou dan op te maken zijn, dat de „tien" of enkelen van hen weer in Zuid-Afrika aan wal zouden worden gezet en niet overge bracht worden naar Londen. iWiat van $ie berichten waar is, valt moeilijk te zeggen. Vandaag zal, zooals men weet, mh nister Smuts zijn indemnity-bill bij het parlement indienen, lvien verwacht, ge lijk begrijpelijk is, een buitengewoon- heftig debat over het optreden der re geering. GEMENGD. De „Catholic Directory" geeft aan, dat er op het einde van het vorige jaar 15.015.569 Katholieken in de ver eenig de Staten (zonder de bezittin gen) woonden. Van deze zijn 396.805 in het afgeloopen jaar tot het Katholi cisme overgegaan. Het aantal priesters is het vorige jaar met 407 dit der kerken met 478 vermeerderd. Ruim 40.000 rel- gieusen geven in Katholieke scholen les. In ongeveer 5000 gemeenten zijn Ka tholieke parochie-scholen gevestigd, waai 1.500.000 kinderen onderricht ontvan gen. Het aantal Katholieke scholen is met 400 toegenomen. Te Aken is Zondag de 1100.-jarige herdenking van den sterfdag van Ka- rel den Groote met grooten luis ter gevierd. De aartsbisschop van Keulen dr. von Hartmann, celebreerde in den histori- schen Dom een pontificale H. Mis. ;Een stoet van 5000 deelnemers trok daarop door de stad naar het marktplein, waar de Karlshymme van dr. Hermanns en de hymne „Urbs Aquensis" gezon gen werden. ,Die stadsarchivaris, dr. Huyskens, al het andere. Mijn eerzucht zou zich anders misschien verloren hebben in het aardsche streven. Gij echter hebt mij in het stil verdragen van, uwl veel 'lijden, in uw algeheele overgeving aan Gods ]H]. wil, den weg getoond, die *toch voor de eeuwigheid de beste icn de nood zakelijkste is. Gij hebt mij ook geleerd, de schoonheid onzer ,H|. Kerk te er kennen en in haar onze moeder te zien, voor wie wij moeten leven en die wij te beschermen hebben.En daarmede vader, hebt gij mij dat gegeven, wat in onze dagen het onon'tbeerlijkst is, iBiernard sprak zacht over zijns vaders hand gebogen, die hij vol eerbied aan zijn lippen bracht De oude legde hem de hand zachtjes op het hoofd. Bemint de Jij. Kerk, kinderen, sprak hij1, en vatte ook Magna's hand. Blemint haar altijd en laat u niet op een 'doolweg voeren door menschep die meenen aan haar fundamenten te kunnen schudden. Menschelijke waanwijsheid meent altijd weer opnieuw, wel zwakke plaatsen bij haar te kunnen ontdekken, maar noch der menschen wij&heid^ noch der men- schen macht is dat ooit gelukt, 'hoezeer ook de kloekste geesten, de machtigste staatslieden het beproefd hebbenZeg dat ook aan uw many Magna, voegde hield in de kroningszaal van het raad huis in tegenwoordigheid van den aarts bisschop en den wijbisschop van Keu len, alsmede den bisschop van Luik en vele wereldlijke autoriteiten, de feest rede over Carolus magnus. In de concertzaal van het Kurhau9 werden levende beelden uit den Karo- lingschen tijd vertoond. In de stad werd overal gevlagd. Verschillende bladen bevatten een telegram uit Vigo, waarin verklaringen van de uitgeweken Portugeesche mo narchisten worden medegedeeld. Het sein tot opstand van de republikein- sche garde zou gisteren te Lissabon wor den gegeven. Volgens de Kölnische Volkszeitung heeft de prins von Wied een pre dikant te Frankfort a. d. Main, die se dert jaren een vriend van het vorstenhuis is, doen weten dat hij tusschen 12 en 15 Februari de reis naar Albanië onder neemt. Geheel de streek der groote meren in Amerika heeft ernstig te lijden gehad van de sneeuwstormen. De trei- nendienst op geheel het net der Michi gan Central line ondervond er de gevol gen van; treinen sneeuwen in en tus schen Chicago en Detroit is het verkeet bijna gestremd. Telegraaf- en telefoon lijnen zijn verwoest. Op de Erie- en Michiganmeren zijn tal van schepen ver loren gegaan. Ook ten westen van Chi cago is de toestand ernstig. Volgens de „Lokalanzeiger" is ko lonel von Reuter benoemd tot comh mandant van het le regiment grenadiers te Frankfort a. d. Oder, aan welks hoofd zijn vader in den Fransch-Duitschen oor log is gevallen. Luitenant v. Fprstner is overgeplaatst naar het 14e regiment in fanterie te Bromberg. Zooals men weet,, zijn deze verplaat singen een gevolg van de Zabern-historie. Oud-minister Talma gehuldigd. De oud-minister Talma, die eenigen tijd te Groningen vertoeft, had gister morgen een hulde in ontvangst te nemen van de afgevaardigden der vereeniging voor afschaffing van Bakkersnachtarbeid en de Bakkerspatroonsvereeniging* R.-K. Jongenspatronaten. Op 14 en 15 Juli zal te Utrecht een 'nationaal congres van R. Kath. Jongens- patronaten in Nederland worden gehou den. I Bakkers. De gezellen-organisaties te 's-Graven- hage hebben de loonregeling, zooals deze na onderling overleg tusschen de bestu- Ten der werkgevers en gezellen-organi saties werd vastgesteld, goedgekeurd. De regeling is tot Augustus 1916 van Jcracht, Marine-planoen. Het Nederl. Zeewezen verneemt, dat de minister van marine in den loop van dit jaar niet alleen kredieten zal aanvra- hij erbij!, beteekenisvol naar zijn dochter opziende. Zeg heap, hij kan zijn vaderland niet gelukkig maken,als hij het niet de Kerk leert beminnen en gehoorzamen. Het Christelijk geloof heeft eerst "die va derlandsliefde geheiligd. De vader zweeg en verzonk weder in zijn mijfmeringen. O Alfred, Alfred, riep hij plotseling. Hadt gij dat nog mogen beleven. Het is niet mijn schuld^ dat ik u niet heb kun nen rédden.*.. Maar wij willen heden niet aan het treurige denken, viel hij zich- zelven in de rede, W(ij willen ons de groote vreugde.,.. Hoort gij niet? vroeg hij luisterend. Is het muziek, die nadert? Ah, ik hoor het al, [het is weer de trom, ging hij voort, als in het. klokkengelui nu tromgeroffel en gezang zich mengde. -'t Is weer die oud-militair, zeide Bernard lachend. Hij wil er nu eenmaal niet van afzien bij iedere vreugdetijding zijn ommegang te houden. De jeugd van het dorp heeft er pleizier van en moge lijk heeft hij gelijk, dat op die wijze de gebeurtenissen hun 't best in de her innering blijven. Als het u "hindert, ya- dertje, kan ik hem heden wel zeggen, niet voor het slot te "komen. iNeen, neen, jongen, laten zij maar komen, dicht voor het huis en roep mij dan Johan. Hij moet mij de trap afbren gen voor het in aanbouw brengen van een dreadnought voor de Indische defen sie, doch ook een ontwerp van wet zal indienen tot vaststelling van een vloot- organisatie bij de wet, De ronde stuivertjes. Het Stbl. No. 23 bevat een Kon. be sluit van den 21 sten Januari, waarbij wordt bepaald, dat de 5centstukken, ge slagen overeenkomstig de wet van $1 December 1906 (Stbl. no. 176), buiten omloop worden gesteld op 3j0 Juni 1914,; Tot 1 Januari 1915 zullen deze 5- centstukken aan de kantoren der betaal meesters en van de ontvangers der di recte belastingen, invoerrechten en ac cijnzen tot elk bedrag kunnen worden ingewisseld, De waarde van één stem. Bij de Raadsverkiezing te Jaarsveld waren, volgens de „Ned." uitgebracht 148 stemmen, van onwaarde 5, waarvan 71 stemmen op den candidaat der a.-r. den heer Joh. Verveer, len 72 stemmen op den candidaat der lib., den heer M. W* Berrevoets, zoodat eerstgenoemde is ge kozen. De waarde van één stem wordt door dezen uitslag wederom duidelijk bewe zen, doch nog meer valt hier het licht op als men weet dat de gemeenteraad in genoemde gemeente door deze verkie zing van links naar rechts is omgegaan. Voorwaar een leerzaam voorbeeld! De Bisschopszetel Roermond. De berichtgever van de „Limb. Koe rier" te Rome meldt: Omtrent de reeds zoo lang verwachte benoemirig van een en titularis voor den vacanten Bisschopszetel van Roermond 'valt nog geenerlei mededeeling te doen. Tusschen de Consistoriale Kanselarij' en de nuntiatuur te B|russel (Mgr. Tacci is tevens met de internuntiatuur tte 's- Gravenhage belast) worden nog voortdu rend stukken gewisseld. Het is nog onmogelijk te voorzien, wanneer de benoeming zal plaats heb ben, evenals het tijdstip van het eerst volgend Consistorie nog onbekend is. Eerste Kamer. Het plan is om, tenzij hoofdstuk bin- nenlandsche zaken ook nog deze week niet dpor de Tweede Kamer mocht wor den afgedaan, de Eerste Kamer Dins dagavond 10 Febr. te doen bijeenkomen tot hervatting der begrootingswerkzaam- heden voor 1914. 1 K Vereeniging van Noordzeebadplaatsen In een gisternamiddag te Amsterdam gehouden vergadering van afgevaardig den van in badplaatsen gevestigde ver- eenigingen tot bevordering van het vreemdelingenverkeer zijn de statuten vastgesteld van de 29 December jl. op gerichte vereeniging van Noordzeebad plaatsen. Volgens deze statuten stelt de vereeniging zich ten doel, de belangen van de Noordzeebadplaatsen te bevorde ren en tracht ze dit doel te bereiken door het reclame maken in binnen- en buitenlandhet uitgeven en verspreiden van gidsen en reclame-materiaal in den gen*,.. Ik zal wel goed beneden komen,, sprak hij, toen Magna bezwaren wilde maken* Die luidjes moeten eens zien, dat de oude baron ook aan "hun vreugde deelneemt. £eg hen maar,j Bernard', dat zij een oogenblikje wachten, Bernard vervulde den wensch Zijns va ders en toen een weinig later de oude heer werkelijk op de trap verscheen,, had het halve dorp zich buiten verzameld'. Al les was echter stil en zelfs de onver moeide trommelslager staakte zijn gerof fel ;,toen de grijsaard, door zijn beide kinderen geleid, tot aan de leuning trad en de verzamelden toesprak. 1—1 Kinderen, sprak hij, met goed hoor bare stem, het verheugt mij, u ophezen schoonen dag hier te kunnen begroeten. Het Jüoch op den nieuwen Duitschen keizer heb ik het eerst willen uitbren gen. Dat ons Duitschland weder hecht en sterk vereenigd zou worden is mijn hartewensch geweest van mijn jeugd af, en ik dank God, dat hij mij de vervulling daarvan nog beleven laat Keizer Wjilhelm heeft met zijn kloeken raadgevers en z'ijn dapper leger den Duitschen naam weder tot roem en eer gebracht, het Duitsche volkit en heil, zijn vij'anden tot schrik, (Wordt 7ervolgd.)

Leidsche Courant | 1914 | | pagina 1