Speciale leiiiiapzi Greote Opruiming Uit Stad en Omgeving. Haarlemmerstraat 114. g de vier zijramen blijft staan waardoor de inzittenden tegen stof e.d. bliivr«, be veiligd Het koetswerk is blauw geschilderd, afgezet met zwarte lijsten en roode bie zen. Op elk der beide groote portieren ir. met bekwame hand geschilderd het wa pen van Z. Eminentie in de oorspronke lijke kleuren en ter groote van 7 c.M. Het geheel is een zeer mooi stukwerk, dat de bekende firma zeer tot eer strekt. Het koetswerk is geheel vervaardigd naar eigen ontwerp der firma en munt uit door uiterst fraaie vormen en minu- tieuse afwerking. Gisterenmiddag tegen vier uur is de auto door een monteur van de „Sim plex" naar Amsterdam gereden, waar hij ongeveer een week tentoongesteld zal worden om daarna in zijn geheel in een groote kist verpakt per stoomschip naar Rome te worden vervoerd. Behalve de directeur der Simplex- maatsch. zal een monteur medegaan naar Rome om een bediende van Z. Em. Kar dinaal van Rossum (op te leiden tot chauf feur. Het tweede kamerlid Eerdmans. ;y a^..Ieid::.0 v. n het bericht, waar in werd gemeld, dit prof. Eerdmans eerst in to id - art zitting zou ne men als lid v_-n de Tweede Kamer, mer ken wij op het Kaïnerlid voor Rotter dam III reeds gisteren zijn geloofsbrief heeft ingezonden. Besloten werd den (geloofsbrief'in han den te stellen van een commissie, tot le den waarvan de voorzitter benoemde de heeren Jannink: Teenstra en De Monté vee Loren. R. K. Vrouwenbond. 28 Januari had de vergadering plaats van het Diocesa :.i bestuur van den R. K. Vrouv i-nboi-ü het Bisdom Haarlem ten van den Zeereerw. heer rector Stroome L ce Amsterdam. De bestuurs functies werden als volgt verdeeld: mej. Bonnike. Amsterdam, presidente; mevr. Steger—Kraetzer, Den Haag, vice-presi- dente; mevr. BronveldVitringa, Hoorn, secretaresse; mej. Pothorst, Rotterdam, penningmeesteresse. De aangesloten afdeelingen kunnen spoedig een schrijven verwachten van het Bondsbestuur over de eerste werkzaam heden. Het conflict in het confectiebedrijf te Alkmaar. De werkwilligen bij de firma's Ben dien en Smit worden door de politie bij het naar het werk gaan, zoomede bij het naar huis keeren, begeleid: hierbij ont breekt het gejoel van de zijde der stakers niet. Bij den chef van de firma Bendien is giste htend een ruit ingeworpen. De officer /an justitie heeft last gegeven bij elke ongeregeldheid streng op te treden. Gisterochtend zijn vier personen, waar onder één vrouw, gearresteerd. De politie is- versterkt met 20 rijks veldwachters en 4 marechaussées, KORTE KRONIEK. Naar het „Dagbl. van Noord-Bra bant" verneemt, is besloten tot oprich ting van een Katholiek Wieekblad te Bre da, hetwe' v den naam zal dragen van „Bredasche Kroniek". Dit weekblad is voornamelijk bestemd voor den werk mansstand en de kleine burgerij en heeft als hoofddoel bestrijding der anti-Katho- Hieke pers in (die kringen. Hoofdredacteur zal zijn de heer E. C. J. van Hulten. Door den wethouder van onderwijs te Delft, den heer Chadron, is gisteren middag de commissie van toezicht op de kindervoorstellingen van de bioscopen geïnstalleerd. De commissie bestaat uit de heeren: E. van Everdingen, hoofd eener openba re school, voorzitter; J. Hemmes, hoofd eener Christelijke, Wi Wittenberg, hoofd eener Katholieke school; mevr. Van der Mandele, secretaresse en mej. Buisman. Op initiatief van de Ned. Vereeni- ging van Sigarenwinkeliers afdeeling Amsterdam is een vergadering belegd, tden einde te trachten op te richten een anti-trust-vereeniging. Het comité zal zich voorloopig bepa len strijd te voeren tegen de „British- American Tobacca Company" en het rookend-publiek wijzen op het gevaar lijke van de trust voor den handel. LEIDEN, 30 Januari. De verbouwing van de'^St. Petruskerk. Zondag is het juist twee jaar geleden, dat een aanvang werd gemaakt met de verbouwing van de St. 'Petruskerk, welke nu is voltooid. In die twee jaar heeft het scheppend vermogen van den architect, den heer T. H, Slinger^ een monumen taal werk tot stand gebracht. De pastoor der parochie en het kerkbestuur stonden voor een zeer moeielijk probleem. Steeds nijpender drong zich op de behoefte aan meer plaats. Hoe daarin te voorzien? Een verlenging naar voren was niet mo gelijk, omdat het gebouw daar grenst aan de straat (de Langebrug) en ook kon men de kerk niet naar achteren uit breiden, omdat men dan stuitte op1 per- ceelen van particulieren. Het eenige mid del was dus een verbreeding. Maar oen ieder ziet in, dat het bouwen van zij beuken, die niet zijn opgenomen in het oorspronkelijke bouwplan eener kerfk, geen geringe moeielijkheden van ardhi- tectonischen aard met zich brengt? Doch een ieder zal ook moeten erkennen, dat deze moeilijkheden glansrijk zijn over wonnen. Treedt de kerk binnen en gij voelt over u stroomen die rustige stemming van een ruime, lichte feesthal, iwaarin hooge ramen klaarte gieten en een wed de van zonne-gesprankel. Waarlijk, gij voelt het, dat hier Vondel's versregels van toepassing zijn: „Wel zaligh, die in 't hijgende verdriet Naar dezen troost en vasten vrijburgh vliet." En, als gij neerknielt in een der zij beuken, id|an omvangt u die plechtige ernst en serene kalmte, welke spreekt uit den massieven, streng-eenvoudigen stijl Door de zijbeuken (de eerste is in December 1912 gereed gekomen) is de kerk van 15 meter breedte gdbracht op 31 meter, en zijn er ongeveer 300 meer zitplaatsen gekomen. Vroeger waren er in de kerk slechts twee zijpaden; nu is er een middenpad van 1.60 meter, twee zijpaden van 1.10 meter en twee buiten zijpaden in de beuken. Terwijl de hoogte van het middenschip 19 meter bedraagt, is die van de beuken 11.5 meter. Pe nu/en zijn uitsluitend metselwerk; de onderste vloer is monierwerk (ijzer mét cement)de bovenste granitohet gewelf is van IJsselsteen. Ter plaatse van de weggebroken muur schragen in beide beuken twee bogen het in Renaissance stijl opgetrokken gewelf. Deze bogen vinden hun steunpunt op een kolom van Beiersch graniet, rustend op hardstee- nen basementen en bekroond met in Do- rischen stijl gebeeldhouwde kapiteelen. In de laatst-gebouwde beuk (de linker) stroomt het getemperde zonnelicht bin nen door gebrandschilderde ramen,, nl. vier aan 'den zijkant en één .boven het altaar. Van de vier aan den zijkant zijn er twee nog uit de oude kerk en twee nieuwe, welke voorstellen 'Petrus en NPau- lus in de gevangenis en het afscheid van beide apostelen. Is in de rechterbeuk een altaar ge plaatst van de H> Barbara, hier wordt de devotie getrokken naar die konink lijke weldoenster van Jezus' vrienden, de heilige Elisabeth.' Het St. Elisabeth-altaar is evenals dat van St. Barbara een kost baar kunstwerk van den bekenden Haar- lemschen beeldhouwer J. Pi. Maas. 5.40 meter hoog en 3 meter breed,, is het ge heel uit marmer en Fransche steen ver vaardigd, terwijl de teedere kleuren- nuanceeringèn het oog bekoren en in haar rustige pracht den geest meetrekken naar het groote relief van het altaar, hetwelk voorstelt de H. Elisabeth, den armen brood uitdeelend. Een in haar een voud koninklijke verschijning te midden van een smeekende en dankbare menigte. Boven dit altaar is, zooals wij reeds zeiden, een gebrandschilderd raam aan gebracht, hetwelk voorstelt het bekende rozen-wonder,. De nieuwe ramen doen én den te eken aar, Mengelb erg, en den uitvoerders, De Vos en Verstraten, alle eer aan. In beide zijbeuken 'is een uitgang naar de Langebrug terwijl in de rechter zij beuk nog een in- en uitgang is naar de Breestraat. Vooral deze laatste zal voor verscheidene parochianen een zeer groot gerief zijn. Zoodra gij de kerk binnentreedt, wordt uw oog getrokken naar de nieuwe preekstoel aan de pilaster, rechts van het St. Josefsaltaar. Dit monumentaal stuk werk is eveneens uit de ateliers van de firma Maas. Opmerking verdient, dat de acoustiek in de kerk zoo voortref felijk is, dat een klankbord boven de preekstoel overbodig werd geacht. In de rechtervleugel is de doopkapel, welke een fraai massief koperen hek van de kerk afscheidt. Binnen korten tijd zal daar een nieuw doopvont worden ge plaatst. Nu de breedte van de kerk zooveel is vergroot, zal ook de Communiebank vier meter langer worden. In het midden zal een sierlijk koperen hek de schoonheid verhoogen. Behalve de kerk heeft ook de sacristie een totale verandering ondergaan; zij draagt hetzelfde kenmerk van frischheid en kracht als de kerk. Naast de sacristie is verrezen een ruim repetitie-lokaal, waaraan grenzen twee bergplaatsen voor kerksieraden. Boven repetitie-lokaal en bergplaatsen is de kosterswoning met ingang in de Ketelboetersteeg. Vermelden wij ten slotte nog, dat on der de nieuwe doopkapel en het por taal van de Breestraatsuitgang zich be vindt de stookplaats voor centrale lage druk stoomverwarming. Het uitwendige der kerk is eveneens verfraaid. Aan beide zijden is een toren ingang met een trap, waarlangs men alle daken, ook die van het hoofdgebouw1, bereiken kan, welke ingangen worden overdekt met een koepeltje, in denzelf den stijl als dat op de frontgeveL Niemand zal het overbodig achten als wij hier bijzonderen lof brengen aan de genen, die dit grootsche werk "hebben tot s{and gebracht. Allereerst, nogmaals, aan den architect, den heer T. iHi. Slin ger, vervolgens aan den hoofdopzichter den heer A. v. Rhijn, aan de hoofdaanne mers de heeren V. jBeukering en Rosdorff, aan de onderaannemers de heeren Sou part, v. Noort, firma Van der Linden, Meijs, Graafmans, Vocking en v. Beuke ring. Bijzondere hulde ook aan het kerkbe stuur voor den krachtigen durf, Hartelijke en oprechte dank ga van heel de parochie uit naar den pastoor, den Z.Eerw. heer Au J. M. Hafkenscheid, die energiek de vele zorgen en bekom mernissen heeft getorst om zijnen paro chianen te schenken een zoo waardig mogelijk Godshuis, dat voldoet aan de behoeften der parochie. Een voordrachtenavond. Voor de leden van „Geloof en Weten schap" hield gisterenavond in de kleine Stadsgehoorzaal Mevr. M. Steger-Van Erven Dorens een voordrachtenavond. Haar programma was rijk aan afwis^ seling. Vóór de pauze declameerde zij 's Heeren Avondmaal en Zang van Hooft; Uitvaart van mijn dochterken en Wildzang van VondelVan 'n wildem man van Anonymus; Min van Staring; drie reien uit .Vondels Gijsbrecht van Aemstel, en Meinacht van v. Looy. Na de pauze vergastte zij haar gehoor op Armoede, proza van H. Verriest;' Het kind en het graf, Het ruischen van het ranke riet, en Schrijverke van GJ GezelleHet Spiegeltje, Het stoeltje en Slaap kindje slaap van S. Bonn, ew Het geluk van Adama van Scheltema, De declamatrice wist hare hoorders te slaan in de boeien van haar klanken-pas sie, van hare buigzame en deinende stem, \die tintelde in verrukking of blijdschap, opsprong in schrik of verontwaardiging, uitschreide in smart of medelijden, neer-i zeeg in stille berusting; :Eén kleine bemerking vergunne de kunstenaresse ons. Als zij in vele zin nen moest beschrijven of moest uitzeg gen één enkele gedachte of één enkele aandoening, dan dreigde soms hare me- lodieuse stem te vervloeien in een egaal, iewat sleepend, hoog geluid. Wij denken hier b.v. aan 's Heeren Avondmaal en aan Min. Dat de stem van Mevr. Steger een ongemeene, buitengewone buigzaamheid bezit kwam het best tot zijn recht in ,,'t Ruischen van het ranke riet"; en dat zij kan meeleven in en uitzeggen het allerteederste voelen bleek het duide lijkst in „Het graf en het kind"., Zij verstond ook uitnemend de kunst haar stem strak te zeiten in plechtigen ernst en neer te houwen in steenen taal de geweldige waarheden in Vondels reien. In „Armoede" van Hugo Verriest ge noten de toehoorders in adernlooze stil te van de macht die Mevr. Steger be zit over hare klare stem, waarin tot uiting kwam de rijke verscheidenheid van gedachten en gevoelens in dat heer lijke stuk proza. De heer mr. A. Tepe vertolkte de er kentelijkheid aller aanwezigen toen hij Mevr. Steger-Van Erven Dorens dank bracht voor h et hooge genot door haar aan „Geloof en Wetenschap" geschon ken. Kamer van Koophandel en Fabrieken. In de eerste in het jaar 1914 gehouden vergadering van de Kam,er van K. en Fabr. werden herbenoemd de heeren (W). F. Verheij van (Wjijk en ,B|. J. JH|. iHaitink, opvolgend als voorzitter en onder-voor zitter. Tot leden der commissie voor het verslag werden benoemd de heeren Cou- vée, Van Rossum du Chattel en Verheij van Wjijk. Het ontwerp „Algemeene maatregel van bestuur tot invoering van de stoom- wet", door den minister van Landbouw, N. en H. in handen der Kamer gesteld, gaf, wat den zakelijken inhoud betreft, geen .aanleiding tot opmerkingen. Waar in het ontwerjp getracht is naar verwe zenlijking van gewenscht gebleken ver beteringen, zonder de gebruikers meer dan noodig is te bemoeilijken,, kan het slechts op waardeering aanspraak maken. Verder werd besloten ten aanzien van het ontwerp „Handelswarenwet" aan den Min. van ,Hj. en N. mede te deelen, dat de Kamer het ontwerp met groote ingenomenheid begroet,, omdat daardoor het uitzicht wordt geopend,, dat aan de verregaande vervalsching dezer waren paal en perk zal worden gesteld. Lijkt dus de Kamer de utiliteit van het wetsontwerp buiten twijfel de in het ontwedp voorgestelde oplossing van de vraag, op welke wijze door de wet of door algemeenen maatregel van bestuur de aanduiding van de handelswaren zal worden vastgesteld^ kan echter haar sym pathie niet wegdragen. Door het pro cédé van wetgeving, als in het ontwerp aangegeven, wordt voor den handel eene onzekerheid geschapen, die zich vooral bij seizoen-artikelen sterk zal doen ge voelen. De heer Van Rossum du Chattel bracht vervolgens verslag uit over het ontwerp „Wjaarborg en "belasting van gouden en zilveren voorwerpen", naar 'aanleiding waarvan de 'Kamer besloot, daarvan aan den Minister van Financiën kennis te ge ven. In dit schrijven veroorlooft de Ka mer zich op te merken, dat een herzie ning der IWiaarborgwet of een geheel nieuwe wel als zeer urgent moet worden beschouwd, immers de thans vigeerende wet van 1852 is als zeer verouderd aan te nierken. Toch. meent de Kamer 'te moeten opi- merken, dat 'tot krachtige beteugeling van den clandestienen invoer niet alleen noo dig is de bepaling van art. 2 van bet ontwerp, doch dat deze ook voor een groot deel bereikt zal worden door terne eventueele verlaging idT invoerrechten op goudën en zilver.:n ^°.rker. afkomstig uit het buitenland. Ook komt het der Kamer voor, dat de inspectie er controle geheel losgemaakt moet worden van den kantoordienst en dat enkele ambtenaren speciaal met dit toezicht moeten „worden belast Na nog eenïge besprekingen van huis- houdelijken aard en nadat mei klem ge wezen werd op het onhoudbare van het postkantoor, dat in de tegenwoordige om standigheden in geen enkel opzicht meer aan de vereischten voldoet, sloot de voor zitter de vergadering. Tot redacteur van het bijblad der Kon. 'Nederl. IWieerbaarheidsvereeniging „Allen ]W|eerbaar" is benoemd de heer F. |Wj. van Wlijk, litt carid. en militie luitenant bij het 4de regM infanterie tp Leiden. Alhier is overleden dr. A. G. de Baas, privaat-docent aan de HoogeschooL ROOMSCHE AGENDA. Maandagavond 8Vs uur verplich te jaarvergadering voor de Typografen in de zaal van den St. Jozephs-gezellen vereeniging. ALPHEN a/d RIJN. Zooals we reeds meldden werd Woensdagavond alhier een propaganda vergadering gehouden door het Kruisverbond „St. Bonifacius" in de zaal der St. Jozefvereeniging. Op deze vergadering wérd gesproken door den ZeerEerw. pater Eusebius .an Vel- zeroord.. Te acht uur opende de voorzitter de vergadering. De zaal was goed bezet. Ongeveer 200 personen waren aanwezige De voorzitter heette hen' na de opening met gebed hartelijk welkom, en 'gaf daar na het woord aan den Wiel Eerw. heer van der Pluijm, geestelijk adviseur der vereeniging, die den spreker inleidde.; In het eerst zijner lezing zette de Zeer Eerw. pater uiteen waarom de Kruis- verbonders strijden. De Kruisverbonders moeten volgens spreker strijden, om den Moloch van onzen tijd tegen té gaan. En om dit te bewijzen schilderde spreker ons de groote ellende als gevolg van het drankmisbruik, de vele zonden, welke bedreven worden door het misbruik ma ken van den drank. Het alcoholisme is de oorzaak, dat zoo veel en zoo groote armoede wordt geleden. D;e drank is het, die zoo ontzettende geldmassa's heeft verslonden, en nog steeds ver slindt, ook al is het gebruik ervan in de laatste jaren sterk verminderd. Nog zijn we niet waar we wezen moeten. Nog steeds vinden duizenden menschen hun dood door het misbruik maken van ster- leen drank. Spreker vergelijkt in ver schillende landen het aantal dooden verJ oorzaakt door pest, hongersnood en oor log, met het aantal dooden veroorzaakt door den drank. Uit statistieken blijkt dat door den drank meer menschen ge dood worden, dan door pest, hongers nood en oorlog te samen. Hierna bewees spreker doör uitspra ken van Paus, bisschoppen en priesters, geleerden en medici, de groote schade schade van het drankmisbruik niet alleen op zedelijk en godsdienstig, maar ook op tftoffelijk gebied. Hiermede eindigde spreker het eerste deel zijner lezing. Gedurende de pauze gingen enkele leden van het Kruisverbond bij de aan wezigen rond om brochures en boeken betrekking hébbende op het drankmis bruik te verspreiden en te verkoopen./ Na korten pauze ging spreker met het tweede deel zijner lezing voort; Thans zette hij na de aanwezigen overtuigd te hebben van het noodzake lijke van den strijd tegen koning alco hol, uiteen, dat die overtuiging alleen niet voldoende is Even min is het ge noeg zelf strijder te zijn. Er hoort nog iets bij, wat noodzakelijk is. Wat ver mag één soldaat, al zou hij een kanon op den rug kunnen meedragen, tegen over een gansch leger Wat zal één dranbestrijder alleen dus uitrichten? Neen, wij moeten ons aansluiten bij el kaar, om gezamelijk te strijdendan eerst kunnen we kracht uitoefenen;; De groote pater Mathew wist in Ier land in enkele jaren tijds duizenden tot de geheelonthouding te brengen, door zijn krachtig bezielend woord. Doch de pater begreep niet, dat het noodig was vereenigingen op te richten, tot instand houding van zijn werk. Wat bleef er na zijn heengaan van zijn nuttigen arbeid over Doch sedert de laatste jaren, nu men heeft ingezien, dat vereenigingen noodig zijn, kan men vooruitgang bespeuren en bet werk voor de goede zaak, draagt sinds dien tijd vruchten. Wij katholieken moeten volgens spre ker in dezen eens zien naar andersdenl- Jcenden, hoe zij zich aansluiten om het drankmisbruik tegen te daan. Wij mo gen dan ook niet achter blijven. Ieder katholiek moet het als zijn plicht reke nen mede te werken aan zulk een instel- ling. Spreker wijst er nadrukkelijk op, dat wij niet geschapen zijn voor ons zelf hlleen. We zijn geschapen voor elkaar. Voor elkaar moeten we /dan ook wat over hebben. En dan dienen we in de eerste plaats elkaar te steunen in dezen strijd, denkend aan zoovele ongelukkigen, die door misbruik te maken van den drank, niei alleen zich zeiven, maar ook hun huisgezin ongelukkig maken en tot ar moede brengen. Dan spoort spreker, és leden der St. Elisabethsvereeniging, van welke er enkele tegenwoordig waren en de leden der St. Vincentiusvereeniging aan, voor al die huisgezinnen te bezoeken, waar de vader misbruik maakt van sterken drank, en al het mogelijke in het werk te stellen om hem afschrik in te boe zemen voof deze foutj Spreker doet een beroep op de Va-< ders, onder ae aanwezigen, hun er op wijzend, dat zij een verbeeld moeten zijn voor hunne kinderen, vooral een voorbeeld ook in de maiigïieid.i Thans eindigt spreker zijne lezing met den wensch, dat zijn woord tot gevolg „mag hebben dat het ledeiuai van het Kruisverbond „St. Bjonifacius" filnk moge toenemen., I Een luid apptaus bewees wel, dat de aanwezigen instemden met de woorden Van den spreker. De geestelijke adviseur bedankte spre ker voor zijne schoone rede, en sprak mede den wensch uit dat velen zich zouden opgeven als lid dr; vereeniging. Hierna nam de voorziittr nog even het woord, om ook namen5? de vergade- Ving den Eerw. pater te bedanken. Tevens wees hij de aanwezigen erop, dat het ledental der vereeniging voor Alphen veel te gering was, en dat de vereeniging zeker vier maal zooveel le den tellen moest De voorzitter spoorde allen aan een klein offertje te brengen tot bestrijding der onkosten en zoo mogelijk tot steun 'van Ariënsfonds. Hierna sloot hij de vergadering met den Christelijken groet. Na de vergadering meldden negen nieuwe leden zich aan. I Naar we vernemen heeft de C,irsJ jensmaatschappi), door het vernielen van enkele harer schepen, ongeveer eens ha-' de geleden van f 16£>0. Hedenmorgen kwamen weer de ee ste booten door den Rijn, zoodat thans het verkeer weer spoedig zal hersteld wezen. Zooals wel te verwachten was, zou He dooi wel oorzaak wezen van onge lukken, vooral nu de Rijn zoo sterk was geweest. Velen konden hun weg heel wat ver korten door den Rijn even over te ste ken. Op de eerste plaats deden dit de schoolkinderen. Als naar gewoonte wil de dan het zoontje van den werkman van der G. wonende te Aarlanderveen ook gistermiddag den Rijn overgaan, niet wetende dat het ijs door de booten 'was verbroken. Voordat hij gewaar schuwd was, lag hij reeds in het water. Gelukkig was het dicht nabij de Alphen-* sche brug, en kon men nog over het ijs berieken. Spoedig waren de brugwach ters bij de hand om hem te helpen. Het gelbukte hen den jongen weer op het droge te brengen, zoodat hij er met een nat pak af kwam. HAARLEMMERMEER. Te Hoofd dorp is een vereeniging opgericht van 'landbouwers-bietenverbouwers uit deze 'en omliggende gemeenten. Deze ver- 'eeniging zal zich belasten met de leiding der controle op het afleveren van sui kerbieten. Aangesteld zullen worden een ;controleur-scheikundige alsmede contro leurs voor monsterneming, fairbank-toe- zicht en scheepsmeting.;' Ruim 90 landbouwers gaven zich op als lid. Het bestuur werd gekozen als volgt: Wi. Biesheuvel Bz., D|. Houtkoo- (per, A. C. v. Nieuwenhuizen en N. jGeertsema, allen te Haarlemmermeer* Kruisema en B. Biesheuvel Az. e •Houtrijk en Polanen en Wi. Nieuwkoop vte N.-Amstel. De kosten der controle zullen f ^600.bedragen die zullen worden omgeslagen onder de leden als volgt: van 60 millioen ongewogen biej ten 4 cent per 1000 K.G. en 60 milioen gewogen bieten 2 cent per 1000 K.G. De langdurige doch niettemin belang rijke vergadering werd daarna gesloten. LEIDERDORP. Gisteravond had al hier de aangekondigde uitvoering plaats van de Harmonie-vereeniging „Leider- dorp-ZoeterwoU|de", welke goed geslaagd mag heeten. De leden van de Harmonie 'hebben getoond,fdat Jmiet yolhardende stu\- _die veel verkregen kan worden. Marsch- Triomphale, compositie van den directeur J, Noordanus, was een mooi nummer en in alle deelen goed verzorgd. Niet minder mooi was Homme coritre Homme van C, Knechtel, waarin vooral de bari ton door zijn breed vol geluid een woord van lof toekomt. Zeker mag een woord van dank en hulde gebracht worden aan den dirigent van het kinderkoor „Voor dorp", ds. M. Kramer, die allen heeft doen genieten van schoone zang. Hier is weder eens getoond,wat met volharding verkregen kan worden. Als solisten kregen wij te hooren mé]. Joh. Kortman, alt, uit Leiden, een goede bekende, waarover wij dus niet verder behoeven uit te wijden. Ook nog den heer B|. Nierstrasz uit Leiderdorp, die met zijn volle en duidelijke baritonstem ons heeft doen genieten. De pianobege leiding was bij mej. Hanna Bjeekhuis wit Leiden in goede handen. Nadat door den voorzitter, den heer Parmentier, in goed gekozen woorden ieder dank gebracht was, gingen de in grooten getale oflgekomenen welvoldaan huiswaarts»

Leidsche Courant | 1914 | | pagina 2