ALBERT RIEL Speciale Man tel magazijnen Groote Opruiming Uit Stad en Omgeving. MARE 3©. Haarlemmerstraat 114. is Vrijdom van belasting voor Zout. Öni iè k'iniien voldöeïi aari hèt verzoek door é&ïige handelaars om vrijdom vail belasting voof zout, dat gebezigd wórdt tot het verpakken van vleesch, hammen eii spek, bestemd om «aar het buiten land te worden uitgevoerd, acht de Mi nister van Financiën het wenschelijk, dat het verleenen van den gevraagden vrijdom mogelijk worde gemaakt en dat, wanneer de behoefte daaraan mocht ont staan, de vrijdom ook kan worden uit gestrekt tot het verpakken van andere voor het buitenland bestemde goederen. Daartoe strekt een aan de Tweede Ka mer ingediend wetsontwerp. Het genot van den vrijdom voor het verpakken van hammen, opent reeds dadelijk de mo gelijkheid, dat Nederlandsche handelaars een afzetgebied vinden in Zuid-Amerika., alwaar groote hoeveelheden hammea worden gebruikt. Centrale commissie voor de statistiek. Bij kon. besluit zijn benoemd: lo. tot lid en onder-voorzitter van de Centrale Commissie voor de Statistiek mr. H. B. Greven, hoogleeraar te Lei den; 2o. tot leden dier commissie mr. P. 1. Al, Aalberse, lid van de Tweede Ka- mei der öiaten-uc'.?:raai te Leiden; C. J. K. van Aalst, president-directeur der Neder'rische Handelmaatschappij, te Amsterdam; mr. J. baron d'Aulnis de BourouLl, hoogleeraar te Utrecht; mr. J. G. van Blom, administrateur bij het departement van Justitie, te 's-Gra venhage; mr. D. P. D. Fabius, hoog leeraar aan de Vrije Universiteit, te Am sterdam; mr. TL Fokker, voorzitter van den Centralen Raad van Beroep, te Utrechtmr. J. P. A. Laman de Vries, hoofddirecteur der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen, te 's-Graven- hage~n. H. de Meester, lid van de Tweede "amer der Staten-Generaal, te s-Gravenhage; H. Polak, voorzitter van den Algemeenen Nederlandschen Dia- mantbewerkersbond, te AmsterdamW. F. Pop, generaal-majoor commandant der lie divisie, te Arnhemmr. dr. J. L. A. Salverda Grave, secretaris-generaal van het departemet van Waterstaat, te 's-GravenhageC. F. Stork, directeur der machinefabriek Gebroerders Stork en Co., te Hengelo (Overijsel)mr. J. WL S. A. Versteeg, secretaris-generaal van het departement van Landbouw, Nij verheid en Handel te 's-Gravenhage; j. Ji. de Waal Malefijt, oud-minister van Koloniën ,te 's-Gravenhage. R.K. Platteland. Het Diocesaan Bestuur der Katholieke Sociale Actie in het Aartsbisdom besloot in zijne vergadering van 12 Januari 1.1. in te stellen eene Diocesane Commissie om het Bestuur ter zijde te staan in het tot stand brengen eener organisatie, genaamd „R. K. Platteland", gelijk die in 't Bis dom 's-Bosch reeds werd tot stand ge bracht iHet besloot verder in eene te Zivolle te houden bijeenkomst met de Commissie van g edachtsu te wisselen, op welke wij ze de oprichting van zoodanige Vereeni- ging in de gemeenten of parochiën van 't Aartsbisdom het zekerst en spoedigst zijn te bevorderen, teneinde dus te ko men tot eene Centrale Diocesane Ver- eeniging „R. K. Platteland". Tusschen 16 Februari en 7 Maart zal eene bijeen komst te Zwolle worden gehouden, waar in men hoopt een "definitieve regeling te kunnen treffen. Verschillende personen zijn ter bijwoning van deze bijeenkomst uitgenoodigd door het Diocesaan Bestuur der K. S. A. KORTE KRONIEK. Naar de firma H. Smits en Co. te Almelo mededeelt, bleven van de 400 arbeiders en arbeidsters op haar fabriek 170 aan den arbeid. B;ij de firma Isaac Bendien en Zonen werken nog 17 van de 500 arbeiders en arbeidsters. Van wege den Bond van Confectiewerkers zullen de stakenden ondersteund worden. De Gedeputeerde Staten van Fries land hebben heden het verbod tot het bevaren der provinciale vaarwaters op geheven. LEIDEN, 29 Januari. Leidsche Kleermakers-actie. Gisteravond hielden de drie plaatse lijke organisaties Van arbeiders en arbeid sters in de kleedingindustrie in het ge bouw van den Ned. R. K. Volksbond eep openbare vergadering. De opkomst was vrij talrijk; ook meerdere arbeidsters waren tegenwoordig. De vergadering stónd onder voorzitterschap van den heer Coster, bestuurslid van den Ned. ^Biond, 'die in zijn openingswoord er op wees, dat de actie reeds vruchten begint te dragen, en er .op aandrong, dat de aan wezigen boven alles eischen de erkenning hu;:; r vakorganisatie. Dit laatste, aldus spr., is ons zelfs meer waard dan een loonsverhooging. Als eerste spreker trad nu op de heer C. v. Rijswijk, hoofdbestuurslid ,van den Ned. R. K. Bjond van Naaisters en Kleermakers (de heer v. Diemei was ver hinderd wegens de staking in Almelo). Spr. noemt het een verdacht verschijnsel, dat een firma hier ter stede loonsverhoo- ging is gaan geven voordat de organisa ties met haar eischen kwamen. Spr. noemt dit verschijnsel verdacht, omdat de firma klaarblijkelijk hierdoor den invloed der organisaties wil breken. Hij noemt het een 'plehandaai, dat de arbeiders bij die firma („De Faaih") de loonsverhooging hébben aangenomen; het Is Ook, zegt spr., in hun eigen nadeel, omdat 'hét contract, dat de federatie wil sluiten, vao meer waarde is dan de individueele over eenkomst, welke genoemde firma met haar arbeiders wil aangaan. Spr. constateert, „dat elk werkman in de bouwbedrijven gemakkelijker zijn geld verdient dan een "kleermaker. Ook wordt in die bedrijven meestal mindere tech nische vaardigheid geëischt. Een kleer maker is nooit volleerd. En toch is» of schoon de loonen van de kleermakers in verhouding tot die van andere vakken zeer laag zijn, geen actie onder hen te brengen. Deels is dit te Wijten aan hun langen arbeidstijd, aan hun geïsoleerd leven, deels is het voor spr. onverklaar baar. De opkomst van dezen avond vindt spr. ook veel te gering. Door de actie van de organisaties, al dus vervolgt spr., is beslist verbetering ic verkrijger., gelijk spr. mei voorbeelden aantoont. Alia /bedrijven staan door die actie wat den loohstandaard betreft boven het kleermakersbedrijf. Terwijl de klee ding min of meer een luxe-artikel wordt, heeft de kleermaker geen menschwaardig bestaan. Uit statistieken toont spr. aan, dat de levensstandaard in de laatste jaren veel hooger is geworden, dat die in de laatste twintig jaar ongeyeer is verdub beld. En, vraagt spr., zijn de loonen ip evenredigheid gestegen? Spr. is van meening, dat de kleermakers zien niet hebben te houden aan een afgedwongen individueel contract -Hij waarschuwt te gen de individueele contracten; de con tracten moeten collectief worden geslo ten. De kleermakers moeten allereerst hoog houden hun organisatie. Het te Amsterdam begonnen werk, het sluiten van een collectief contract, mag niet ver- geefsch worden. Spr. zegt, dat het be stuur de leden niet wril prikkelen tot staking, maar het wil, dat de arbeider? medezeggenschap hebben in het bedrijf, omdat dit hun recht is. Onder applaus besloot spr. zijn rede. Als tweede spreker trad op de heer J. v. Heeg, hoofdbestuurslid van den Ned. Bond van mannelijke en vrouwe lijke arbeiders in de kleedingindustrie en aanverwante vakken. Ook deze spr. ver oordeelt het sluiten van individueele con tracten, zooals in den laatsten tijd te (Leiden is gebeurd* en noemt de; arbeiders, die dat hebben gedaan, ezels. Zij be rokkenen echter niet-slechts hun zeiven schade, doch ook hun mede-arbeiders, zij breken de kracht van de organisatie. Vroeger is nooit tot loonsverhooging door de patroons besloten; nu ineens wel. Jullie zijn lafaards, roept spr. uit, als je erop ingaat, echte stommelingen. Spr. heeft dezen avond met een Leidsch pa troon, den heer Fles, een conferentie ge had. Deze patroon zeide hem, goed te willen betalen voor arbeiders» die goed werken. Spr. heeft toen gezegdGij moet eerst goed betalen en dan kunt gij eerst goed werk gaan eischen. Een beroep op wat de arbeiders vroeger eischten wijst spr. af; waarmede zij zich tevreden stel den, behoeven en mogen wij niet tevre den te zijn. In cijfers toont spr. aan. wat te Leiden in eerste-klaszaken wordt betaald, en hoeveel een kleermaker in die zaken per week kan verdienen. Voor een rok wordt betaald f 11cL i. 23V2 c, per uur, daar voor een rok 46 uur is be paald. Als zoo'n arbeider lOuur daags arbeidt, verdient hij per week f 14.50. Maar daar.gaan af de uren van halen en brengen, verschillende onkosten ten bedrage van f2.19. Er blijft dus over f 11.91. Het maken van ,gekleede jassen zou hun opbrengen f 12.19. 't Is wel waar, dat arbeiders in zoo'n eerste-klaszaak fei telijk per week meer verdienenmaar dit (is dan het gevolg (van zeer langen 'arbeids tijd, Een arbeidstijd, welke tengevolge heeft, dat onder de kleermakers zeer yèle zenuwpatiënten zijn* Spr. haalt ook nog aan een tweede-klaszaak en dan komt hij tot een weekloon van f9.39 voor rokken en f 10.51 voor gekleede jassen. Spr. besluit onder applaus zijn rede met een opwekking urn eensgezind te zijn. In de conferentie, die spr. heden avond met een patroon had, is hem ge bleken, dat men reeds de goede richting uitgaat Die goede resultaten zullen echter verloren gaan, als de arbeiders de organi satie niet hoog houden, en vruchteloos maken de vele opofferingen van de be sturen. De derde spr. was een hoofdbestuurs lid van den iNed. Bond van Chr. arbeiders en arbeidsters in de kleedingindustrie en aanverwante vakken, de heer A. v. d. |Wja t e r. Spr. vangt zijn rede aan met een beschouwing over de noodzakelijkheid van de organisatie. De oorzaakj dat niet allen dit inzien, is het egoïsme, dat ten slotte den arbeiders zelf tot nadeel wordt Waar loonen van fll a f 12 worden verdiend, aldus spr., wordt gebrek ge leden. Dat staat buiten allen twijfel. En om zulke (loonen te weren* is de organi satie noodig. Spr. wijst op toestanden in de Rijks werkinrichtingen; terwijl de kleermakers daar geen werk hebben, wordt toch werk naar de gevangenissen gestuurd. Nog andere feiten noemt spr., die er op wijzen, dat het voor de Rijkskleennakers er niet erg (Rooskleurig uitziet Zich tot de aanwezige vrouwen rich tend, zegt spr, dat de organisatie behar tigt de belangen van het huisgezin. Spr. behandelt in „het kort de kleer makersstaking te Almelo en toont aan, dat deze is ontstaan omdat men de orga nisaties niet heeft willen erkennen. Er zijn in Almelo meisjes en vrouwen, die 12 en 13 cent krijgen voor een pilo-broek. Spr. beschouwt krachtens zijn beginsel de staking als het laatste middel. Maar als de organisatie niet erkend wordt, dan zou spr. niet voor een staking terug schrikken. Iemand, die tevreden is met een te laag loon, noemt spr. een mis dadiger. Onder applaus wekt spr. de aan- Jwezigen op <zich aan |e sluiten bij de organisaties. Ten slotte nam het woord dé heer J- A. (Warmerdam, voorzitter van de afd. Leiden van den R. 1^. Bond, die mededeelde, dat'de kleermakers in Assen den strijd hebben gewonnen. Vervolgens wilde spr. de beschuldiging afweren, dat zij niet voldoende zouden gewaarschuwd hebben voor onderlinge conferenties met de patroons. Spr. brengt hulde aan ben. die geweigerd hebben, doch keurt ten zeerste af de houding van de anderen, vooral zooverre dezen georganiseerd zijn. ,W,aar blijft de eerlijkheid van de pa troons, vraagt spr., als zij hun wenschen willen doordrijven met dreigementen? En voor zulke patroons zwichten de werk lieden en keeren dan den organisaties den rug. Spr. wekt de aanwezigen op om niet zelf met de patroons te onderhandelen, maar dezen te verwijzen naar de orga nisaties. De voorzitter 'slupt de Vergaderingonder dankzegging aan de sprekers. Met de Stcrt zijn verzonden de Koninkl. goedgekeurde statuten van de Vereeniging: Internationale Feestelijke Studenten Bijeenkomst alhier. De vereeniging heeft ten doel ter ge legenheid van de opening der Academie voor Internationaal Recht te 's-Graverf- hage, een feestelijke bijeenkomst te hou den van studenten, behoorende tot de beschaafde natiën der wereld. Zij tracht dit doel te bereiken langs wettigen weg en wel door alsdan lezingen te laten hou den, feesten te organiseeren en voorts door alle andere wettige middelen, die aan het doel bevorderlijk kunnen zijn. iOp 13 (Februari zal op uitnoodiging van de Philosophische Faculteit cler Leid sche studenten in de collegezaal van het Botanisch Laboratorium dr. L. S. Orn- stein, lector aan de universiteit tc Gro- higen, een voordracht houden over: de interferentie bij Röntgenstralen en de structuur van kristallen. Alhier zijn gedetacheerd de vol gende leerlingen van de hoogere krijgs school: bij het 2e reg. veld-art. de kapt. P. Clerk, van het 2e reg. inf., en de le luit. H. C. G. Baron van Lawick, van het 4e reg. huzaren. De kapt. J. C. H. P. Boertje van het 4e reg., leerling der hoogere krijgs school, is gedetacheerd bij het le reg. veld-art. te Utrecht; de le luitenant.H. D1. Buurman van het 4e reg. is gedeta cheerd bij het reg. veld-art. te Breda. De burgemeester alhier heeft be noemd tot inspecteur le klas de heer A. P. A. Eslcens en tot agent le klas de' heer M, Koster. Bij Koninklijk besluit van 15 JanuJ rai 1914, No. '3j8, is met ingang van 1 Februari 1914 een voortdurend pensioen toegekend tot een bedrag van f 412., 's jaars, aan den Adjudant-onderofficier J. D. van Buuren van de 4e Infanterie brigade, met gelijktijdige overgang naar het reserve personeel der landmacht ROOMSCHE AGENDA. Vrijdag 8 uur. St JozefszaaL Ver gadering Bloemisten, Land- en Tuin bouwers. Maandagavond 8i/2 uur verplich te jaarvergadering voor de Typografen in de zaal van den St. Jozephs-gezellep- vereeniging. Invaliditeitswet De minister van landbouw, nijverheid en handel: overwegende, dat de werkzaamheden ter uitvoering van artikel 369 der invali diteitswet belangrijk zijn verminderd;. gelet op de beschikking, houdende aanwijzing van personen die ouden van dagen bij het aanvragen eener rente als bedoeld in de artikelen 369 en 370 der Invaliditeitswet, behulpzaam zullen zijn; heeft in de hieronder genoemde ge meente genoemde personen ingetrokken: Rentecommissie te A1 p h e nTer Aar1,: J. Hogenboom, secretaris dier gemeente. Alkemade: G. C. Bórst, brievengaar der, aldaar; C. H. Krebbers, hoofd eener school, aldaar; J. P. Loogman, lid pol derbestuur, aldaarJ. Plooy, hoofd eener school, aldaar; Alphen (Z.-H.)Th. Booy, koopman, aldaar; mej. G. Dijk, wijkverpleegster, aldaar; D. L. Huisman, landbouwer, J. Smit-Broekhuizen, aldaar; Boskoop: E. G. Konings, secretaris dier gemeente; D. Lankhuyzen, ambte naar ter secretarie van die gemeente; Leimuiden: T. Lodder, werkzaam ter secretarie van de gemeenten Leimuiden en Rijnsaterwoude; Nieuwkoop: C. J. Groenendijk, ambte naar van den burgerlijken stand aldaar; Oudshoorn: J. G. Baart, aldaar; C. J. W1. Hofstee, onderwijzer, aldaar; RijnsaterwoudeJ. Dijkstra, gemeen tebode van Leimuiden en Rijnsaterwou de; Wioubrugge: FL Mrijer, hoofd eener school, te Hoogmade; Zoeterwoude: C. Slootweg, ontvanger dier gemeente; A. J. Meijer, ambtenaar ter secretarie van die gemeente. ALKEMADE. De gewone drierhaan- öelijksvhe inenting én herinenting zal plaats hebben öp Zaterdag den 7 Febru ari a.s. des namiddags een uur in de openbare schoollokalen te Oiudewetering, R o el of a rendsveen en Rijpwetering. BOSKOOP. De gemeenteraad heeft besloten tot het doen leggen van een tweeden gaszinker door de Gouwe, waar van de kosten geraamd worden op f 14,000. Aan do Woningbouw-vereenif. ging is 1/3 gedeelte van het terrein, laat stelijk door delgemeente aangekocht voor f47.000 voor den bouw van 100 arbei derswoningen tegen den kostenden prijs verkocht. HAARLEMMERMEER. Ingevolge ver zoek van vele bewoners aan den Sloter- weg bij den Venneperweg, waarin gewe zen werd op h.et gevaarlijke van de situa tie, aldaar, zal de H. S. M. de overweg1 aldaar doen voorzien van afsluitboomen. Een zeer belangrijke verbetering zal dit zijn. LISSE. De Bloemistwerkliedenvereeni- ging „St. Isidorus" hield gisteravond een uitstekend bezochte vergadering in de kleine Vereeniging. De Voorzitter her- dacht in zijn openingswoord de verkre gen resultaten van 't vorige jaar. Met vreugde constateerde spr. de oprichting van een R. K. Patroonsbond terwijl hij 't betreurde, dat 8 werklieden ontslag is aangezegd door de firma Gebr. Blok huis. De notulen waren in orde. Hierna bracht de Secretaris zijn jaarverslag uit waaruit we aanstippen dat 't ledental verdubbelde, dat een krachtige actie was gevoerd om betere arbeidsvoorwaarden met tamelijk goede resultaten. De con tributie werd verdubbeld. Tevens werd melding gemaakt van 't feit dat elders in ons bedrijf een con flict had plaats gehad waarvoor onze le den op klinkende wijze hunne solidariteit hadden betoond. Ook werd gememoreerd het vertrek van onze oud-adviseur Kap. Burwinkel" en de benoeming als zoodanig van Kap. v. Brero. Met een krachtige op wekking, om moedig voort te gaan sloot de secr. zijn uitstekend jaarverslag waar voor hij een daverend applaus verwierf. Uit de rekening en verantwoording van den penningmeester bleek dat naast een ontvangst van f677.68 een uitgaven viel te boeken van f558.19 weshalve de ba lans een voordeelig saldo aanwees van f 119.49. De leden P. van Dijk, C. Boot en A. Bijk werden aangewezen om de be scheiden na te zien. Ze vonden alles in de beste orde. De heer S. Langelaan bracht verslag uit van de jongst gehouden Algemeene Vergadering van den Ned. Bond van R. K. Bloemist-, Land- en Tuinbouwarbei- ders St. Deus Dedit. De aftredende be stuursleden, F. Snaar en C. v. d. Berg werden bij enkele candidaatstelling her kozen. Bij het punt „bespreking actie", werd het woord gegeven aan den vrijgestelde van den iBiond, den heer A. J. Loerakker, welke in 't kort nog eens uiteenzette het standpunt waarop wij 1914 zijn in gegaan. Vervolgens gaf spr. eenige nutti ge wenken welke moeten worden be tracht bij de in dit voorjaar te voeren actie welke enkel een vervolg is van 1913. Besloten werd in samenwerking met „Bid en Werk" een schrijven te rich ten aan de firma Blokhuis om het ont-i slag van de 8 werklieden niet te doen ingaan met 1 Februari maar zooals de gewone usance is met 1 Maart. Aan de Hoofdafdeeling werd een renteloos voor- schat van f 100 toegezegd. Na de rond vraag werd de vergadering gesloten. LEIDERDORP. In de alhier gehou den zitting van den gemeenteraad werd met algemeene stemmen besloten van den post voor de onvoorziene uitgaven der begrooting 1913 f215 af te schrij ven en over te schrijven op acht pos ten, waarop een tekort is. Vervolgens brengt de Voorzitter ter sprake het dem pen van de sloot, genaamd de Burght. De gemeente-opzichter licht de tee- kening van bedoeld werk toe. Met op één na algemeene stemmen wordt be sloten daarvoor aan te wijzen de plaats daartoe door B. en Wl voorgesteld. De heer Moraal vraagt inlichtingen omtrent het maken van brandbijten en het drijven van schoorsteenschouw, die door den Voorzitter worden verstrekt. De Voorzitter deelt nog mede, dat den 9n dezer een conferentie heeft plaats gehad door de gemeentebesturen van Boskoop, Zoeterwoude, Leiderdorp, War mond en Sassenheim omtrent de water voorziening en dat binnen zes weken een plan zal worden ingediend om, zoo mo gelijk, beide laatstgenoemde gemeenten eveneens aan te sluiten. LEIDSCHENDAM. Gisteravond hield de afd. L'dam v. d, Ned. R. K. Volksbond hare gewone ledenvergadering. De gees telijke adviseur opende de vergadering met gebed, waarna onder begeleiding van muziek staande het Bondslied werd gezongen. De voorzitter heette daarna Ingezonden Mededeelingen 4 30 cent per regel. DENKT OM 522 MECBELMAGAZIJN de aanwezigen, in het hijzonder den ge- achten spreker van harte welkom. De voorzitter deelde alsnu mede le 'dat binnenkort zal worden overgegaan tot de oprichting eener ondcrafdeeling van transportarbeiders2e nat de onder- afdeeling „St. Cecilea" het bestuur heeft verzocht den leden uit te noodigen tot steun dier onderafdeeling, 25 bons te koopen, die recht geven op een toe gangskaart voor een binnenkort te hou den uitvoering van den Volksbond, Voorts deelde de voorzitter mede, dat o.m. van socialitische zijde wellicht dezer dagen in deze gemeente eene lijst tr teekening van verschillende ingezetenen zal worden aangeboden, teneinde op die wijze het volkspetitionnement in zrike plaatselijke keuze (local option) te steu nen. De voorzitter deelt mede, dat de kerkelijke overheid in deze hare "it- spraak heeft gedaan in dien zin, dat i' der rechtgeaard katholiek zijn steun aan een dergelijk petitionnement niet zal v rle nen. Spreker hoopt en vertrouwt dan ook, dat ieder rechtgeaard Volksborder niet zijn handteekening onder dat sruk zal zetten.. Vervolgens worden door den geestelijk advieseur een tiental nieuwe leden geïnstalleerd. Het is voor spre ker een aangename taak nagenoeg bij iedere vergadering nieuwe leden te kun nen installeeren. Spreker wenscht de vereeniging daarmede geluk en hoopt, dat de nieuwe toegetreden leden zich echte roomsche leden zullen toonen, le den die in- en buiten de vergadering, in het publieke- en privaate leven, over al en ten allentijde, de roomsche katho lieke beginselen zullen hooghouden. Ven volgens geeft de voorzitter het woord aan den heer Engels uit Leiden, die de zen avond zal spreken over „het Wo ningvraagstuk". In een kernachtige rede, die uitmuntte door helderheid en duide lijkheid, besprak de geachte spreker de wantoestanden die op dat gebied zoowel op het platteland als in de steden heer- schen. Keurig schilderde spr. de gevolgen, die slechte woningtoestanden op zedelijk, godsdienstig en sociaal gebied onvermij delijk met zich brengen. De eenige red ding die hierin verbetering kan brengen zegt spr. is de handen aan den ploeg tè slaan en door 't oprichten van bouw en woningvereenigingen, nieuwe wonin gen te bouwen. Spreker gaat vervolgens na de voor- en nadeelen van Coöpera- ratief bouwen. JJit eigen ervaring deelt spreker mede, dat de eenvoudigste en practische weg is liet oprichten eener bouwvereeniging, die, nadat hare sta tuten Kon, goedgekeurd zijn» de noodige steun aan Rijk <;n Gemeente vraagt, te einde hare plannen te kunnen uitvoer' Sprei.er wekt de vergadering op, Ten einde nog dezen avond tot de oprichting der bouwvereeniging in het belang der volkshuisvesting, over te gaan, om nadat een bestuur zal zijn benoemd zich in verbinding te stellen met het bureau der Katholieke Sociale Actie, dat bij de verdere behandeling dezer aangelegen heid medewerking verleent Waar 'spreker het genoegen heeft te kunnen constateeren, dat er hier ter plaatse na zoo'n kort bestaan een afd. van den Ned. R. K. Volksbond, die inner lijk sterk is en waar een opgewekt jRoomsch' vereenigingsleVen "heerscht,* daar twijfel spreker geen oogenblik of, wanJ neer met moed de hand aan den ploeg geslagen wordt, dan zal men binnen be trekkelijk Jcorten tijd de noodige arbei derswoningen kunnen zien. verrijzen. Dan zal men kunnen wijzen op dadenf, hetgeen toch beter is dan het schetteren en petitionneeren van hen, die mecnen de bestaande maatschappelijke orde ge heel omver te moeten werpen. Dan zal ïnen kunnen wijzen op woningen, ge bouwd door een R. K. Volksbond, iets waartoe thans geen enkel socialist in 'heel den lande in staat is. De voorzitter bracht ook namens de vergadering een hartelijk woord van dank aan den ge- achten spreker, en uitte den wensch, dat onze afdeeling zich spoedig in een bloei ende bouwvereeniging mag verheugen^ Door den heer Willemse werden naar aanleiding van het gesprokene door den heer Engels nog enkele inlichtingen ge- Vraagd. Daarna werd overgegaan tot op richting der bouwvereeniging. Een 40 tal personen traden als lid toe. Van de rondvraag werd door niemand gebruik gemaakt. De voorzitter deelde alsnu mede, dat hij tot zijn groote leed wezen, genoodzaakt was het voorzitter-

Leidsche Courant | 1914 | | pagina 2