29 i0s4j '"feuilleton.' 7i) MAGNA. BUITENLAND. BINNENLAND. 5e Jaargang No. 1306. Bureau OUDE SINGEL, 54, L.EIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAO, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN DE ABONNEMENTSPRIIS bedraagt met ORATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week ƒ1.10 per kwartaal; bi) onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post 1.50 per kwartoL Afzonderitjke nummers 3V, cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent Donderdag Januari De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 15 cent ingezonden mededeelingen van 15 regels 1.50, elke regel meer 30 cent. met gratl» bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur, koop en verkoop (geen handels-advertentiën) 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent *i* Ad rem. Zeer adrem Was gisteren in de Tweede Kamer een interruptie van den heeir Duymaer van Twist, die blijkbaar voort durend ook immers bij 't vragen van demonstratieve stemmingen t—i op zijn qui vive is. 't Kwam zoo. De Centrale Sectie (be staande uit de vijf afdeelingsvoorzitters met den Kamervoorzitter tot president) stelde voor: reeds aanstaanden Dinsdag de gisteren pas ingekomen wijziging van het ontwerp-inkomstenbelasting in de af- deelingen te onderzoeken. „Begrijpelijker wijze" dit woord is uit 't Kamerover zicht van 't 'H b 1 d. werd daartegen eenig bezwaar gemaakt en de heer Kooien maakte zich tot tolk van hen, die vonden, dat men de, vrij belangrijke, wijziging eerst wel eens rustig mocht kunnen bekijken. De" heer Patijn voelde daar wel wat voor, doch wilde liefst niet opponeeren tegen de leiding. En de heer De Meester betoogde, dat er nog veel meer zou zijn voor te bereiden vóór dat de wet eenmaal zou kunnen werken. De heele linkerzijde, 43 man, stemde toen maar, de leiding van "den voorzitter volgend, vóór het afdeelingsonderzoek op Dinsdag en de heele rechterzijde, die na tuurlijk niet inzag waarom er zop'n haast moest worden gemaakt voor een wet, .die toch eerst op 1 Mei van het volgende jaar kan beginnen te werken, stemde tegen (35 man). De zucht ter linkerzijde om minister Bertling zooveel mogelijk ter wille te zijn, lag er natuurlijk duimen dik op, wat te meer afsteekt bij de houding, door diezelfde zijde hardnekkig ingeno men toen zij in de minderheid was. [Men herinnert zich zulks nog wel. Toen dan ook de heer Patijn zoo lief lijk sprak over het volgen der voorzitter- lijke leiding, riep de heer Duymaer zeer terecht uit: „Dat hadt 'ge verleden jaar eens moeten zeggen Bravo. Toen was bij links de gehoorzaamheid aan den voorzitter echter zoek, niet bij ontwerpen van slechts 'n paar dagen r—i zooals nu de rechterzijde terecht in aan merking nam maar bjj dingen, die al maanden en maanden ter tafel lagen en noodig moesten worden afgedaan* En alzoo had de heer Duymaer groot gelijk. KAMEROVERZICHT. TWEEDE KAMER. Werk verdeeling Indische Studenten. Leidsche Udiversiteit. De Kamer komt- deze week niet met haar arbeid gereed. Nu dit vaststaat, zal men op Zaterdag {(een lastigen dag) maar niet vergaderen en, na Vrijdag uiteenge gaan te zijn, eerst Woensdag 4 Februari weder in openbare vergadering bijeen komen. Den Dinsdagmiddag toch zal men wijden aan het onderzoek van de wijzi gingen, die minister Bertling kort gele den in het wetsontwerp tot heffing van Twee dagen later stond Magna aan 't station te Mainz en zond haar vertrek- kcnden echtgenoot een laatsten groët na. Menige deelnemende blik rustte op haar. Men was anders aan dergelijke afscheidsscènes gewoon geraakt en de vrouwen beschouwden het als een eere zaak, zich daarbij 'dapper te toonen. Naar „Feldhaus" teruggekeerd, nam Magna met de grootste kalmte haar. vroegere bezigheden weer waar, lachend om den ijver der lieden, om haar als mevrouw de gravin te behandelen. De berichten van het krijgstooneelj vormden natuurlijk het voornaamste punt van haar gedachten. Bovendien wijdde zij zich nauwgezet aan de zorgen voor haar stiefzoon, die naar „Feldhaus" overgebracht was. De brieven van haar echtgenoot, die regelmatig aankwamen, de beantwoor ding daarvan, het deelnemen aan de ver- eenigingen tot het verstrekken van hulp aan de troepen en aan de gewonden, tiam en al haar tijd-in beslag. i Maar leven was rijker geworden. eene inkomstenbelasting heeft aange bracht. Tegen het voorstel van de com missie van rapporteurs, om daarover de secLes nogmaals aan den arbeid te zet ten, had niemand bezwaar. Wiel bestond er verschil van meening over de vraag, of reeds binnen zeer kor ten tijd dit afdeelingsonderzoek mocht plaats vinden. De Katholieke afgevaar digde Kooien zou liever gezien hebben, dat het pas na het reces (d.w.z. niet vóór Maart) plaats had. Men beschikte dan over meer tijd voor studie en na dere overweging. Vooreerst immers is de Kamer voor een vierde vernieuwd, sinds het ontwerp- Kolkman in afdeelingsonderzoek was. Vervolgens zijn de beteekenisvolle wijzi gingen, door deze Regeering aange bracht, onmogelijk op zich zelf te be- oordeelen. Tegen deze logische opmer kingen in bleef de linkerzijde halsstarrig rig. Men jaagt en jakkert, en daarom werd doorgezet tegen billijkheid en rede in. Sommige leden hielden een pleidooi om de toegang voor Indische studen ten aan onze universiteit gemakkelijk te maken, omdat voor hen niet altijd een goede voorbereiding mogelijk is. Hier tegen verzette zich de Leidsche afge vaardigde, prof. Heeres, en de minister was het geheel en al met hem eens. Prof. ijieeres sprak er ook nog zijn bezorgd heid over uit, dat de 345.000 gld., welke voor de verbouwing van de Leidsche uni versiteit zijn toegestaan, niet goed zullen worden besteed. De minister beloofde in deze een onderzoek. ALGEMEEN OVERZICHT. IBetreffende de de Eilandenkwestie verklaart de „Neue Freie Presse", dat het antwoord van Engeland op de gelijk luidende nota, den 14den Januari te Londen door de gezanten van den Drie bond, overhandigd in het algemeen in overeenstemming is met de houding van den Driebond. De OostenrijkschHongaarsche regee ring heeft nog niet definitief positie ge kozen ten opzichte van de nieuwe nota van minister Grey, want de mogendhe den van den Driebond willen evenals in de vorige kwestie ook in deze kwestie eensgezind handelen. De eerste indruk, door de Engelsche nota gewekt, is een gunstige. Men "be schouwt die nota geheel en al geëigend om de loyale en objectieve wijze, waarop Engelend sinds het begin der crisis de Balkan-kwestie behandeld heeft en waar aan hier steeds lof is gebracht, nog meer te eeren. Men verwacht met zeker ongeduld de Engelsche antwoord-nota aan den Drie bond, betreffende het lot van de Dofie- canesos. Met een treffende eenstemmigheid meenen de bladen, dat het lot der door Italië bezette eilanden slechts afhangt Bernard daarentegen gevoelde zich eenzaam. Zijn zuster had hem vader en moeder vervangen en was zoo lang al les voor hem geweest. Thans lag er iets tusschen hen* dat onuitgesproken bleef, maar desniettemin een gevoel van scheiding opwekte. D;e oorlogsberichten spraken echter in den laatsten tijd zoo 'luide en dringend, dat alle persoonlijke belangen daarbij op den achtergrond ge raakten. 1 XXII. Slag op slag volgden de gebeurte-l nissen elkander op. In den aanvang van Augustus verkondigde klokkengelui over het gansche Duitsche gebied de eerste tijding van zegepraal. Een naamlooze 'vreugde maakte zich van allen meester; 't was allen een steen van het hart,, dat reeds in het begin de kracht der Duitsche eenheid zoo werd bewaarheid en de trotsche gloire der Franschen het onderspit dolf, ondanks de gevrees de mitrailleuren, ondanks de zouaven en Turco's. Het bleek ras, hoe vernietigend de slag bij Wrrth de tegenstanders ge troffen had. De eerste berichten, hadden de zegepraal nauwelijks genoeg ge kenmerkt; hij was werkelijk onderschat. En het eene bericht van overwinning volgde nu op het andere, op nog nooit van de strikte uitvoering der bepalingen van het verdrag van lausanne. Tegen over Turkije zou dus ile actie der mo gendheden uitgeoefend moeten worden, vooral de invloed var^ Grey zich doen gelden. De eilanden-kwestie? schijnt wel het meest de publieke opinie in Italië te in teresseeren. De „Messagero" mérkt op, dat er in de Engelsche nota gan sprake is van een rectificatie der grenzen in Epirus, welke de bladen als basis beschouwden voor een Italiaansch-(Jrieksche overeen komst. Reuter verneemt, d^t de Russische en Fransche regeeringen .aan de Engelsche regeering elk afzonderlijk haar instem ming betuigden met het voorstel van mi nister Grey, betreffende 'de gemeenschap pelijke kennisgeving aan de Turksche en Grieksche regeeringeri van de beslissing der mogendheden inzake de begrenzing vati Epirus en de eijanden-kwestie. Door het officieus,e Russische Tele- graafagentschap wordt uiteengezet, waar om de Russische regeering liever aan de Engelsche firma Vickers-Maxim in plaats van aan een met de Fransche firma Schneider-Creusot in' betrekking staarf- de firma i* het Russische geschut wil laten fabriceereü. In verband hiermède wordt hier te vens de aandacht gefestigd op een alar- meerend bericht vaa den Petersburg- schen correspondent jvan de Echo de Pa ris aan zijn blad. Volgens dit bericht zou te Petersburg een „hardnekkig gerucht" loopen, dat de Russische geschutfabriek Putiloff door de Duitsche kanonnenfabriek Krupp is aangekocht. Indien het gerucht beves tigd wordt, dan zal dit bericht, zegt de correspondent, in Frankrijk groote op winding veroorzaken. De Russische Regeering n.l. heeft voor haar artillerie het Fransche systeem aan genomen. Deze artillerie wordt voor het grootste gedeelte door de fabriek Puti loff vervaardigd. De redactie van het Journal voegt hier nog aan toe: „W,ij kunnen niet aan de juistheid van het bericht .gelooven. Het schijnt ons onmogelijk, dat Rusland zijn fabriek voor artillerie in handen van Krupp, dat aldus de geheimen van het Fransche geschut zou weten, laat overgaan." Een telegram uit Duitsche bron spreekt nu het gerucht van den loop der Poetiloff-fabriek weer tegen. Intusschen blijkt uit al deze berichten, dat de Russische Poetiloff-fabriek, eigens- lijk een Sneider-Creusotfabriek 'is of was. Alweer een bewijs voor de aanhoudende internationalisatie van de fabrikatie van oorlogstuig. In de telegrammen van hedenochtend werd de juistheid dezer berichten in twij fel getrokken. Dezer dagen zal voor een Engelsche rechtbank beslist moeten worden, of de voorgekomen wijze. Menige treurige tijding stond daar mede echter in verband en na de bloe dige dagen bij Metz kon de vreugde over de overwinning slechts gedempt tot uitdrukking komen, want de heele strijd had van allen zware offers ge vergd. I i i In ademlooze spanning had men ook in „Feldhaus" den gang der gebeurte nissen gevolgd. Magna had zich, om haar gemaal nog niet behoeven te ver ontrusten hij behoorde tot een leger corps, dat nog niet in den strijd gewik keld was. Toch hadden de vermoeiingen van den ongewonen dienst zich bij hem doen gelden en had hij op 't laatst der maand eenige dagen in het hospitaal moeten doorbrengen. Zijn mededeelingen daaromtrent stelde Magna echter ten volle gerust. Alles en iedereen was toch vol heiligen ijver» om den dapperen strijders alle verlich ting, die mogelijk was, te doen gewor den. Uit alle werelddeelen, waar Duit- schers \voonden, stroomden giften en gaven tot verpleging der gewonden, stroomden ook verpleegkrachten toe. Be halve de katholieke en protestantsche pleegzusters, behalve de Malthezer- en Johanniter-orden, die op grootsche wijze Franciscanen in Engeland kunnen erven, en zelfs of de Katholieke kloosters er recht van bestaan hebben. Een Katholiek, Erasmus Bright Smith geheeten, heeft nl. aan de Franciscanen van Clevedon een legaat van 250.000 gulden nagelaten. De bloedverwanten van den overledene betwistten het testa ment, en hun advokaat verklaarde voor de rechtbank, dat de Katholieke kloos ters, krachtens een reeds eeuwen-oude wet, geen rechtspersoonlijkheid bezitten. Ook in de Roman Catholic Emancipation act worden kloosters onwettelijk ge noemd. De rechter van het Chancery-district verklaarde echter, dat het hoogst twij felachtig was, of deze wet nog kon toe gepast worden, gezien vooral het feit, dat zoovele kloosters in Engeland onge stoord zijn blijven bestaan. Hieruit zou men kunnen afleiden, dat genoemde wet door een tegengesteld ge bruik haar kracht verloren heeft. De rechtbank zal over veertien dagen uitspraak doen. GEMENGD. Felix Dias is voor de zooveelste maal in Mexico opgedoken om er een rol te spelen. Het heet dat hij zich heeft meester gemaakt van Puerto, aan den Tehuantepec-spoorvveg. Men zal zich her inneren dat Felix Diaz tezamen met Huerta het bewind van Madero had om vergeworpen, maar sindsdien door zijn „medestander" naar het buitenland was gestuurd. Daarna had hij nog een po ging gedaan om van uit Ve»a Cruz te trachten, opnieuw aandeel te krijgen aan het bewind. Dat was toen op een vol komen mislukking uitgeloopen. En enkel door een ietwat smadelijke vlucht aan boord van een buitenlandsch vaartuig had Diaz zich weten te redden. Thans probeert hij het nog maar eens. Uit San Francisco wordt gemeld, dat in het overstroomingsgebied bij San ta-Barbara een sneltrein met c. a. hónderd passagiers verongelukt is. Men heeft geen spoor van den trein kun nen vinden en men is in de grootste ongerustheid over het lot van deze rei zigers. Het ongeluk is gebeurd op een lijn van den Santa-Fé-Spoorweg. De grootste geheimhouding wordt betracht met de uitbanning van de tien arbeidersleiders uit Kaapstad. De censuur in Transvaal en Natal houdt het publiek er onkundig van. De tien mannen kwamen te middernacht in een extratrein onder sterk geleide uit Transvaal in Dur ban aan. De trein reed naar den aanleg steiger door en snel werden de mannen gebracht aan boord van het stoomschip Unigeni, dat zich aanstonds tot vertrek gereed maakte. Zuid-Afrika weet van dit voorval nog niets. De staking van kolensjouwers te Londen is bijna afgeloopen. Zij hebiben in grooten getale 't werk hervat of zijn bezig ;t te doen. De voorzitter van hun vakvereeniging zegt, dat 't werk wordt hervat bij patroons, die den eisch van aan haar Samaritanen-plicht voldeden, verleende ook het R,oode Kruis groo ten steun. i Eenige Amerikaanschen schenen vooral onuitputtelijk in de middelen, die zij uit haar vaderland betrokken en trokken door de weelde in de inrichting van haar Lazaret de bijzondere opmerkingen. Dornick's brieven waren vol lof en bewondering over haar daden en toe wijding. 't Was Magna een groote troost ge weest-, haar man voor eenigen tijd in het lazaret in veiligheid te weten, hoewel hij vol ongeduld den dag tegemoet zag, waarop hij aan den veldtocht zou kunnen deelnemen. Zoo was 't September geworden en 't was den 3,en dier gedenkwaardige maand, toen Magna des middags den pastoor in de grootste opgewondenheid naar het slot zag komen. Verhit en bestoven, den hoed in de hand, den stok hoog opgeheven, kwam hij de trappen op en trad zonder zijn gewone voorzichtigheid bij haar vader binnen. Magna verbleekte. Zou er een ongeluk gebeurd zijn De pastoor wist blijkbaar niet, hoe hij aan zijn gedachten uiting zou geven. loonsverhooging hebben ingewilligd. Vandaag hebben dat weer verscheiden patroons gedaan. Uit Straatsburg aan de Kölnische Zeitung: In de gehouden vergadering der begrootingscommissie heeft staats secretaris Zorn v. Bulsch meegedeeld» dat de gebeurtenissen te Zabern en de gevolgen daarvan de regeering van Ëlzas Lotharingen in een positie hebben ge plaatst, waaruit zij haar conclusie heeft getrokken en op grond daarvan de noo- dige stappen heeft gedaan. Deze woorden willen zeggen, dat de stadhouder en het ministerie gezamen lijk hun verzoek om ontslag hebben ingediend. De Times stelt het vermoedelijke eindcijfer der Engelsche marinebe- grooting 191415 op 53 millioen pond sterling. Bij suppletoire begrooting zullen voorts nog 3 millioen pond wor den aangevraagd. Koninklijke Besluiten. Bij Kon. besluit zijn benoemd tot bur gemeester te Den Dungen jhr. mr. Th. C. M. van RijckevorsteL te Druten Wl, Verheijen, te Oud-Bieijerland A. C. de Vries Broekman, te Helder A. J. J. van Steyn, te Middelburg jhr. M. van den Brandeler., De Clerus en de Pers. De Aartsbisschop van Utrecht heeft in de Acta Conventus Prosynodalis Zijne onderhoorige geestelijkheid voorgeschre ven eventueele ingezonden stukken en Artikelen in tijdschriften en kranten voor taan met vollen naam te onderteekenen. Vrijkaarten. Wij vernemen, dat onder de leden van de Tweede Kamer wederom een lijst circuleert, waarop men tracht 65 hand- teekeningen te verkrijgen, het aantal, dat de spoorwegmaatschappijen eischen om aan alle leden van de Tweede Ka mer vrijkaarten toe te zenden. Het aan tal handteekeningen schijnt thans de 50 reeds te hebben overschreden. In dit verband zij vermeld, dat de 'leden van het ministerie-Cort van der Linden de aangeboden vrijkaarten heb ben geweigerd. De leden van het ka binet-Heemskerk hadden ze, voor het eerst, aanvaard. Plaatselijke keuze. De Dekenale Bond van R.K. Drank bestrijders- en Drankbestrijdsters-veree- nigingen in het Dekenaat Amsterdam deelt den Katholieken van Amsterdam mede, dat alle Kruisverbonden en Ma- riavereenigingen in het dekenaat, inge volge den last van Z. Dl H. den Bis-! schop van Haarlem, zich geheel te ruggetrokken hebben van de actie inzake het Volkspetitionnement. Hieruit blijkt zegt het Bestuur duidelijk de bedoeling van Mgr. den JBisschop, dat iedere Katholiek» waq- ncer hem een lijst ter teekening voor net Volkspetitionnement wordt aangebo den, zal weigeren te teekenen. Gevangen! Het gansche leger ge vangenDe keizer!De koning!.... 'bracht hij hijgend uit. Gevangen riep Magna opsprin gend. Wie is gevangen? Napoleon! Bij Sedan. Tachtigdui zend man! Alle generaals!Victorie! riep de oude pastoor, terwijl hij op een stoel neerzonk, terwijl Magna nau welijks wist, hoe zij zijn woorden zou opvatten, zoo raadselachtig waren zij haar. I I Een telegramhier! ging hij voort en haalde uit de wijde zakken van zijn jas het bulletin. Hier staat het!.... Koning Wilhelm telegrafeert zelf: „Gods beschikking is het geweest"Mooi, dat hij den Heer de eer geeft, viel hij zich zelf in de rede. Waarlijk, danken wij God.... Hier, lees zelf. Magna keek naar het papier, als kon zij haar oogen niet gelooven. Doch, daar stond het, klaar en duidelijk. Een gerucht zegt, dat Napoleon naar Wilhelmshone gebracht zal worden, vertelde de geestelijke nog in blijde op gewondenheid. O papa, wat scheelt u riep Magna naar haar vader ijlend, die doodsbleek achterover leunde en staroogend naar jden spreker zag. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1914 | | pagina 1