Speciale pi Mantelmapzijnen Groote Opruiming Uit Stad en Omgeving. Haarlemmerstraat 114. üs Oud-minister Talma te Tilburg. Zooals bekend, is den 30en Nov. door cie olnatsehjke vereenigingen van Tilburg op, initiatief der R. K. Handelsreizigers- vereeniging hulde gebracht aan het af tredend chistelijk ministerie en meer in het bijzonder aan den oud-minister Talma voor de sociale wetgeving, die wij aan zijn stoere werkkracht danken. Zaterdag trad oud-minister Talma zelf als spreker op voor deze vereenigingen. De oud-minister wilde over een zaak spreken, welke buiten de politiek staat tiierbij vond spr. op de eerste plaats de gelegenheid om hulde te brengen aan den te vroeg gestorven minister Regout, die de zaken, waarover hij wenschte te spreken, n.l. d't ^bestrijding delr oneer lijke concurrentie, een streepje vooriiit heeft gebracht. Oneerlijke concurrentie, aldus spr.<, is eigenlijk gelegen in de misleiding van het publiek. Misleiding is wel het begrip, dat in de eerste plaats komt Zoo heb ben het minister Cort van der Linden en minister Loeff opgevat Zoo ook nu mr. Aalberse, die van den beginne af tegen de oneerlijke concurrentie den strijd heeft aangebonden. "Om duidelijk te maken hoe het eigenlijk emiddel de mis- maken hoe het eigenlijke middel de mis- beelden bij van oneerlijke concurrentie. Nu is het merkwaardig, zegt spr. bij de beantwoording van zijn derde punt, dat niet alle juristen en geleerden zich hebben opgemaakt om de oneerlijke con currentie te bestrijden, maar dat de drang voornamelijk komt van de zijde der middenstanders. Dit is alvast een ver blijdend teeken. Die strijd nu tegen de oneerlijke concurrentie moet worden ge voerd door de wetgeving. Dit is mogelijk op tweeërlei wijze, n.l. volgens het bur gerlijk recht en volgens het strafrecht Spr. maakt het verschil tusschen beide duidelijk om ten slotte erop te wijzen, dat door middel van het strafrecht de oneerlijke concurrentie het best en meest afdoende zou kunnen worden bestreden. Vooral door de maatschappelijke krachten moet in den strijd aandeel worden ge- nofnen, en daarom is het zoo verblijdend, dat uit den middenstand zelf de drang zoo aanhoudend is. Maar wat zouden de wetten ook baten zonder de zeden Spr. hoopt, dat de tijd spoedig zal gekomen zijn, dat de oneer lijke concurrentie afdoende kan worden beteugeld en dat deze zaak terdege de aandacht heeft van hen, die het in Nederland goed meenen met onze volks welvaart Een enthousiast applaus uit de tot in alle hoeken bezette zaal brak los na de rede van den zoo sympathieken socialen werker. Indische Missie-vereeniging. Op Maandag 12 Januari j.l. had te De; Bosch de jaarvergadering plaats van het hoofdbestuur der Indische Missiever- eeniging onder voorzitterschap van den heer W,. JH,. Bogaardt De voorzitter maakte met vreugde en dankbaarheid gewag van den ondervon den steun en 'hulp van zoovele missie- vrienden in den lande, maar moet met leedwezen constateeren, dat vele factoren hebben samengewerkt om de daadwerke lijke actie in het eerste vereenigingsjaar niet zoo vruchtdragend te doen zijn, als onder andere omstandigheden wellicht het geval zou zijn geweest. De gemeente lijke, provinciale en Kamerverkiezingen alsmede Jde onafhankelijkheidsfeesten heb ben veel beslag gelegd op de personen, op den tijd en het geld, factoren, welke even nadeelig of belemmerend hebben gewerkt op de actie der Missie-vereeni ging als op die van véle andere vereeni gingen in het land. De vorming van onderafdeelingen, als vaste basis der organisatie, zoowel uit een financieel als propagandistisch oog punt, heeft hierdoor veel vertraging onder vonden. Hij dringt mitsdien bij de dio cesane besturen aan, dat zij in het nieuwe jaar op de eerste plaats het werk der vorming van onderafdeelingen krachtig ter hand zullen nemen. Daarna bracht de secretaris een kort verslag uit van de werkzaamheden der vereeniging over het afgeloopen jaar en deed de penningmeester rekening en ver antwoording der kasmiddelen. Aan contributiën, jubileum- en andere giften werd te zamen ontvangen f6214.49. De rekening en verantwoording van den algemeenen penningmeester werd daarna goedgekeurd. Hoewel het batig saldo het eerste jaar van daadwerkelijke propaganda, los van bijkomstige overwegingen, als bevredi gend moet worden genoemd, is het be drag nog te klein om bijl nog onvaste zekerheid van de inkomsten een begroo ting voor 1914 samen te stellen. Met algemeene stemmen werd daarop besloten om uit het batig saldo der ver eeniging aan de zes betrokken missie orden eèn rechtstreeksche geldelijke uit- keering te doen, waardoor vier dezer ordc-i in staat worden gesteld ieder één missionaris of geestelijke zuster en de twee overige orden ieder twee missio narissen of geestelijke zusters uit te zen den of althans de kosten daarvan geheel of gedeeltelijk uit het subsidie te dekken. Hierdoor werd door de vereeniging de eerste, zij het ook bescheiden, stap gezet op den weg van steun, welke leiden moet naar de intensieve bearbeiding van het missieveld in eigen koloniën. Mede aan de zorg der vereeniging is de officieele erkenning der zelfstandigheid der prefecturen in Ned.-Indië te danken. Door deze erkenning zullen voortaan vele moeilijkheden van adininistratieven en wetlelijken aard tusschen de Regeering en de prefecturen eenerzijds en tusschen de Regeering en het apostolisch vicariaat van Batavia anderzijds worden voorko men. De apostolische pre'fecten zullen voortaan dezelfde bevoegdheden en ver plichtingen hebben als voor den Aposto lisch Vicaris te Batavia zijn omschreven. Met bijzondere belangstelling en waar deering werd kennis genomen van een schrijven van Z. E. Kardinaal Van Ros- sum, waarin deze het streven van de vereeniging hoogelijk prijst De voorzitter deelde mede, dat op "dit schrijven door het dagelijksch bestuur be reids is geantwoord om.aan Zijne Emi nentie den diepgevoelden dank der ver eeniging te betuigen. Nader werd het plan besproken van het houden eener Koloniale Missieten toonstelling in 1915. Overeenkomstig het advies der commissie was men eenstem mig van oordeel, pat met het oog op de tentoonstellingswoede in den laatsten tijd en met het oog op de groote kosten, welke zjij voor een nog jeugdige ver eeniging zou opleveren, het beter is,,yoor- loopig van bedoeld plan af te zien en nader te overwegen, of Tiet niet wen- schelijker is, om in 1915 te houden een Missie-conferentie, en daaraan, zoo noo- dig, te verbinden een kleine tentoonstel ling voor practische propaganda. In afwachting van het hieromtrent te nemen besluit, zou in ieder geval worden aangedrongen om op de Katholiekenda gen der verschillende Bisdommen een der vele afdeelingen te willen wijden aan de belangen van het Missiewerk in het algemeen en aan die der Indische Missie in het bijzonder. Missie-vrienden, aan u het woord, maar vooral aan u de daad! Nat. Congres der R.K. Jongens- patronaten in Nederland. Op Dinsdag LI. kwamen te Utrecht bijeen de afgevaardigden der Diocesane Federatie van R.K. Jongens-patronaten, die zich constitueerden tot een comité voor een tweedaagsch congres van R.K. Jongenspatronaten, waarvan tof voorzit ter werd gekozen de zeereerw, heer Wl v. Stee, Rector te Voorburg, [fotj secretaris de zeereerw. heer W. H. de Grijs, pastoor te Assen, tot penning^ meester de heer J. B. Otten, te Arnhem. Op de vergadering van het Comité werd het volgende besloten Het Congres- zal worden gehouden te Utrecht, in het gebouw voor Kunsten en Wetenschappen op 14 en 15 Juli 1914. De besprekingen van het Congres zullen tot onderwerp hebben de orga nisatie der Roomsche mannelijke school vrije jeugd in de patronaten, welk onder werp in de verschillende vergaderingen in onderdeelen zal worden behandeld.' Aan het Congres zal voorafgaan een H. Mis in een der kerken van Utrecht, opgedragen door Mgr. de Aartsbisschop. Bij gelegenheid van dit congres zal worden georganiseerd eene tentoonstel ling van werkstukken, door patronaats beschermelingen vervaardigd en van hulp middelen bij het patronaatswerk op T gebied van- onderwijs, opvoeding en ont spanning. Op de avondvergadering van den eersten dag, waaraan een eenigszins feestelijk karakter zal worden gegeven, zal een overzicht van het patronaatswerk in Nederland worden .gegeven en zal vermoedelijk een buitenlandsch spreker over de patronaatsbeweging in 't buiten land het woord voeren. Aan de federaties van R.K. Meisjes patronaten zal het verzoek worden ge richt en de gelegenheid worden aange boden om, in samenwerking met het Centraal Comité van de jongenspatrona ten tegerlijkertijd en plaats een congres voor de meisjespatronaten te houden., De Patronaatscommissie der parochie van O. L. Vrouwe te Utrecht heefff zich welwillend bereid verklaard, om als plaatselijke regelings-commissie voor ,Congres en tentoonstelling op ;të tre den, terwijl de ZeerEerw. heer Pastoor W. A. G. Meuleman dier parochie het voorzitterschap der Plaatselijke Com missie aanvaard heeft. Reeds mocht het Centraal Comité tot bevordering van R.K. Patronaatsbelan- gen in Nederland, waarvan het Congres uitgaat, namens het Doorl. Episcopaajf van Nederland van Mgr. den Aartsbis schop de goedkeuring en bijzondere be scherming ontvangen. KORTE KRONIEK. Het Kamerlid Duijs is ziek. Het „Volk" deelt mee, dat de huisdokter van den heer Duijs hem heeft verboden, de zen winter spreekbeurten, waar te nemen. Naar men verneemt, treedt de heer F. J. A M. Wiierdels af als directeur van het dagblad „De Tijd". Naar het „Vad." mededeelt, is in de Zaterdagmiddag gehouden vergade ring Van het hoofdbestuur der Liberale Unie tot voorzitter gekozen mr. D. Fock, lid van de Tweede Kamer. Naar de ,;Msbd." verneemt, heeft de burgemeester van Almelo zijn bemidde ling aangeboden in zake het dreigend conflict in de confectie-industrie op de fabrieken van de firma's L Bendien Zn. en ,H|. Smits Co., te Almelo. Het is thans vrijwel zeker, dat de staking uit breekt, waarbij dan pbm. 600 personen betrokken zullen worden. Den len Maart e.k. zal, zoo ver neemt „Het Volk", het 100-jarig bestaan der Landsdrukkerij feestelijk worden her dacht LEIDEN, 26 Januari. Concert ten bate der R.K. Vacantie- kolonies. Men verzoekt ons opname van het volgende: I De jonge componiste Jacoba Craam.er zal hier ter stede een muziekavond gtfj- ven met Annette Rietmeijer, sopraan, en Joanna Kortman, alt. De opbrengst van dit concert zal ten bate der R. K. iVacan- tiekolonies zijn. Het „Nieuws van den Dag" schrijft, dat Jacoba Craamer eene ziel heeft! waarin veel muziek leeftmen voelt dat de stroom ,van: tonen als van zelf juiit haar binnenste opwelt. De „O. H. Courant" zegt„ook in in-* strumentale composities (trof ons de sterk sprekende en soms fraai en oor spronkelijk klinkende melodiek, waar door zij zich gunstig onderscheidt",. De „Tel." zegt, dat hare schrijfwaar- digheid verbazend is en getuigd van sterken natuurlijken aanleg. Joanna Kortmann is geen vreemde; alhiertoch willen wij in herinnering brengen, hoe Dan de Lange haar in 't bezit noemt ,van een krachtig, zeer wel luidend altgeluid en machtig tempera ment. Ook de „Tel." noemt haar eene alt van de eerste soort, vol en zwaar. Eene die kastijdend met eene boete-aria, gansch een publiek angstig kan doen nederzittendoch deze zangeres, di^fijn voelt, geef ook wat lieflijks en vindt vaak woning-warme accenten., Annette Rietmeijer studeerde bij Bell- widt in Frankfort. De „Tel." zegt: Mej. Rietmeijer span- haar ter uitvoering voorgelegde liede ren tot hun recht ife doen komen, en' de zich op sympathieke wijze in, om de legde zich toe. op eene bijzonder expres sieve voordracht. De „Bussemsche Courant" zegt: Mej. Rietmeijer heeft groote gaven, en weeftf die te gebruikenhaar machtige stem bleef tot het einde frisch.. Liefdadigheid. De schaalcollecte, gisteren In de pa rochiekerk van O. L. Vr. Hemelvaart ge houden ten bate der liefdewerken der St. Vincentius-Vereeniging, na een pre dicate van den Wleleerw. pater Poll- mann, C.SS.R., heeft opgebracht f 330. Na dieïi tijd is nog een gift ingekomen van f 5. Zullen nog meerdere nako- mers het reeds mooie bedrag vergroo- ten? 't Is te wenschen, omdat het noo- dig is „St. Hubrecht". Gisteren vergaderde in het gebouw van den R. K. Volksbond de bakkersgez. vereeniging St. Hubrecht. De voorzitter, de heer C. A. Campfens heette na opening en gebed alle leden van harte welkom, en daar het de eerste vergadering in het pas begonnen jaar is, wenschte spr. allen een zalig Nieuw jaar. Hierna verzocht de voorzitter de se cretaris de notulen te lezen, welke na een kleine opmerking werden goedge keurd. Vervolgens werden verscheidene in gekomen stukken voorgelezen. Omtrent het Ziekenfonds werd uitvoe rig van gedachten gewisseld. Besloten werd ter gelegenheid van 't tienjarig bestaan der K. S. A. f 2.50 te storten tot steun dezer nuttige stichting. Daar de organisatie dit jaar haar eer ste lustrum viert werd besloten dit min of meer feestelijk te gedenken. Winkelsluiting. Onlangs constateerden wij het feit, dat er door eenige Leidsche winkeliers plannen gemaakt waren des Zondags hun winkel na negen uur geopend te houden, daar bij sommigen de meening schijnt te heerschen, dat de Zondag niet valt onder de verordening op de negên uur winkelsluiting, doch onder de Zon dagswet, die alleen den winkeliers ver biedt met geopende deur te verkoopen. Gisteravond is door eenige winkeliers den winkel open gehouden. Proces-ver baal werd niet opgemaakt Misschien zoo hoorden wij veronderstellen is het feit aan de aandacht der politie ont snapt Om te voorkomen dat het Neder- landsche duivenras, de Hollandsche kroppers zal uitsterven, is Zaterdag al hier opgericht de Hollandsche Kropper- club, welke zich ten doel stelt, dit Hol landsche ras weer meer te doen aanj- kweeken en populair te maken. Het loopig bestuur bestaat uit de heeren D. Gerlings, Utrecht, voorzitter; dr. D. W. Driessen, Rotterdam, 2e voorzitter; C. S. Th. Van Gink, Amsterdam, secr.- penningmeester; A. I. van Baarle, Dord recht, en H. W. Rodbard, Leiden, com missarissen. ALKEMADE, Op verzoek van N. Th, Volwater alhier, om een vergunning in gevolge de Drankwet is afwijzend be schikt, uitsluitend op grond, dat. het door den Gemeenteraad vastgestelde maximum is bereikt. LEIDERDORP,. De raad dézer ge meente. vevgadert morgenavond te half 8. NOORDWIJKLRHOJT. De R. K. Bloemistwerkliedenvereeniging „St. Isi- doms" jftlhie' houdt Wocnsd-j a.s. een propagandavergaderir.g in café ,„Het Wapen van Noordwijkerho.ut", 's avonds te 61/2 uur. Op déze vergadering treedt als spre ker op de WeiEerw. Hee;* F. A. Bur- winkel, oud-Adviseur van den Volksbond te Lisse, met het onderwerp: „Hatj nut .en de noodzakelijkheid der vakorgani satie". VOORSCHOTEN. De R. K. kiesver- eeniging zal haar jaarvergadering hou den op Woensdag, den 28 Jan., des avonds te zeven uur, in het Vereenif- gingslokaal. De bloemist-, land- en tuinarbei- ders St. Isidorus onderafd. van den R. K. Volksbond, zal Vrijdag 30 Jan., des avonds te zeven ure, een buitengewone vergadering houden. Deze is ook toegan kelijk voor niet-leden. De Rederijkerskamer St. Genesius zal in de volgende maand een algemee ne uitvoering geven tegen entrée, tot stijving van hare kas. Naast de R. K. bloemist-, tuin- en landarbeiders is Vrijdag ji. alhier op gericht een christelijke vereeniging van bloemist-, tuin- en landarbeiders, na een rede van B. J. Loerakker, vrijgestelde van eerstgenoemden Bond. VOORHOUT. Zaterdag te 7 uur hield de onderafd. land -en tuinbouw van den R. K. Volksbond hare eerste vergade ring in het nieuwe jaar. De voorzitter opent de bijeenkomst op de gebruike lijke wijze, doet medeeeling dat het aan tal leden met 8 vermeerderd was, waar van er slechts drie ter vergadering aan wezig waren. Het verslag van de afgev. naar de jaarvergadering was duidelijk en zakelijk. De voorzitter maakt bekend dat er is geweest een gecombineerde bestuurs vergadering van Lisse, Sassenheim, Noord wijk en Voorhout om te trachten alle krachten in te spannen teneinde 't loon, dat door de federatie wordt voor gesteld, zijnde f 1 o en f12, ook voor deze plaatsen er door te krijgen. 1 Aanstaande Zondag zal er een H. Mis gelezen worden voor leden van de onderafdeeling. Het jaarverslag Van den penningj- meester gaf aan een batig saldo van f 11.90. Tengevolge van financieele moeilijkheden zal in het vervolg de bond 2 ct. restituteeren met 1 cent contributie verhooging. Alzoo bedraagt de contribu tie voor de vakafd. 7 cent, voor den Bond 3 ct. per lid. Vakcursus was het laatste punt van de agenda. Hoewel door den voorzitter met kracht verdedigd, schijnen weinig leden er het nut van in te zien, Het is zeker niet misplaatst, wanneer er nog| eens op gewezen wordt, dat vakcursus niet beteekent enkele onderdeelen van het vak te bestudeeren, maar het vak in het algemeen in al zijn geleidingen. Het conservatisme van „het geeft toch niets," moet worden afgelegd. De Raad dezer gemeente vergadert a.s. Donderdag te 10 uur. WARMOND. Gedurende het jaar 1913 is het gasverbruik in deze gemeente met niet minder dan ongeveer 24 piCt. toe genomen. Bedroeg het n.l. in 1912 92.759 kub. meter, in 1913 is het gestegen tot 115.231 kub. meter. WOERDEN. Bij het te Utrecht ge houden veeartsenijkundig examen, waar aan 5 candidaten hebben deelgenomen' is bevorderd tot veerarts de heer G. v. Herwaarden, alhier. ZOETERWOUDE. Hedenmorgen had alhier een niet alledaagsch schouwspel plaats. Óm ongeveer halfelf verschenen een aantal veldartilleristen met hunne paarden gespannen voor een woonwa gen en een stuk veldgeschut, benevens eenige artilleristen met een aangespan nen bijwagen, en trokken alzoo over her ijs, gelegen in de Boschhuizerwatering, tegenover de molen van den heer Noord man. Een en ander, bijgewoond door eenige officieren en een paar 'hoofd-oftfi- cieren, liep zonder incidenten af en trok zeer de aandacht van vele andere per sonen. GEWESTELIJK GEMENGD. Verdronken? In de Vliet ter hoogte van Allemans Geest onder Zo et er woud e is op het ijs drijvende gevonden een meisjeshoed. Men vermoedt, dat deze afkomstig is van een te Leiden sinds eenige dagen ver mist -meisje en dat het meisje is 'ver dronken. Academienieuws. LF.IDEN. Geslaagd voor het examen Indischen Rechterlijken Dienst Mr. H. W. van Nieuwen- huizen (Leiden.) Kerknieuws Pater Jesualdus Op 46-jarigen leeftijd is overleden de bekende Capucijner-pater Jesualdus. De overledene is vooral bekend door de tal rijke missies en retraiten, die hij heeft I l Ingezonden Mededeelingen 30 cent per regel. gegeven. Hij was redacteur van het Zon dagsblad. dat door de Canucilnen wordt uitgegeven en heeft verschillende heili- gen-levens geschreven, o.a. een van zijn heiligen Vader Franciscus. Rechtszaken. Haagsche Rechtbank. De Haagsche rechtbank veroordeelde; Juffrouw J, M. T., huisvr, van J. T., te Leiden, wegens verduistering van een spreekmachine tot een week gevangenisstraf. Juffrouw P. J. B., b - brv'r. van E. N., te A1 p h e n, wegens beleedigin'g va een buurvrouw, tot f j boete of 3 dagen hechtenis. J. Th. O., melkverkooper te Leiden, wegens mishandeling van een machiiüst, tot f25 boete of 25 dagen hechtenis. J. O. te Boskoop, wegens weder- spanningheid, tot f 10 boete of 10 da gen hechtenis. J. v. S. te N o o r d w ij k e r h o u l, we gens vernieling van een ruit, tot f 5 koel te of 10 dagen hechtenis. K. K., huisvr. van A. W. van Bv wegens eenvoudige beleediging te Lei den, tot f15 boete of 15 dagen hechte nis. C. N., wegens vernieling1 van e mig goed te N o 0 r d w ij k e r h ou t, to? f 3 boete of 5 dagen hechtenis. Door het Openb. Ministerie - =;rd bekrachtiging gevorderd van de vorv nissen, waarbij A. S., vroeger koopman thans werkman te Leiden, bij verstek is veroordeeld ie. tot 7 dagen gevan genisstraf wegens diefstal van een stuk ijzeren paal van het terrein van het zee hospitium te Katwijk op 19 Dec. jl., en 2e. wegens wederspannigheid op 19 April in de Korte Lammerstraat te Lei den, tot 14 dagen gevangenisstraf is ver oordeeld. Beklaagde, aanvankelijk ontj- kennende het hem ten laste gelegde, eindigde met, onder belofte van beter schap, verandering van gevangenisstraf in geldboete te verzoeken. Ingezonden Stukken Buiten vdrant woprde tijklieid der redactie. Roelofarendsveen, 24-l-'14.- Mijnheer de Redacteur. Beleefd verzoek ik eenige plaatsruimte in uw veelgelezen blad voor het volgen de. Bij voorbaat mijn dank. Ik heb mij al menigmaal verwonderd over onze Veensche berichtgevers van feesten alhier gehouden. Zoo hadden we namelijk in September y12( het festi val. waarvan het welslagen, volgens het bericht in uw blad., grootelijks aan één man wordt toegeschreven, en nu lees ik in uw blad, aangaande de hardrijderijen, alhier gehouden, dat de heer Jac. Ver haar weer boven de andere verdiént te worden gehuldigt. Dat vind ik vreemd, en misschien wel meerderen mjet rnij, want uit zulke berichten zou ik haasjü o*»-1 maken, dat de andere leden van het stuur, min of meer bijloopers zijn. Ma: .r ik weet het wel beter en daarom schrijf ik hierover het een en ander. Waarom niet geschreven: hulde aan het geheiele bestuur, en daarbij geen uitzondering gemaakt, hetzij het absoluut!, bewezen is, dat een of ander zich in hooge mate bo ven de anderen verdienstelijk hoeft ge maakt, maar daar ben ik zoo zeker niet van. f Daar ik een groote voorstander ben van fèesten op het ijs, ben ik ook gere-^ geld op het ijs aanwezig geweest bij het maken der banen en bijl net houden der drie wedstrijden op 21, 22 en 23Janu ari '14. En nu heb ik bij het maken der banen nooit gemist den voorzitter van „Ijsvermaak is genoegen", bij name WL van der Meer Pz.!; ook heb ik hem bij de drie dagen der wedstrijden nooit gemist. Ook den heer G. Hölscher, secretaris en alle andere bestuursleden hebban in groote mate meegewerkt. D'aarom achfe ik het beter dat he(ti heele bestuur hulde werd gebracht en niemand boven de anderen werd verheven. Ik zal daarom mijn gevoelen over de afgeloopen ijsfeesten op een andere ma nier (uitdrukken, en wel zoo: „Hulde aan beider besturen der IJsclubs „Ijsver maak is ons genoegen" en „W-ilhel- mina". Lang zullen ze leven". X.l Roelofarendsveen, 26-1-14. Mijnheer de Redacteur. Beleefd verzoek ik ,u onderstaande te willen opnemen. Uw correspondent die verslag gaf van onze ijsfeesten, heeft zijn verslag wel Vat kort gemaakt, anders had hij eh zich niet mede afgemaakt mij alleen te "noemen. Ik vond dat niet goed omdat daardoor

Leidsche Courant | 1914 | | pagina 2