68) MAGNA. BINNENLAND. 5e Jaargang No. 1303. Bureau OUDE SSNGËL 54, LË1DEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAO, UITQEZONDERD ZON- EN FEESTDAOEN DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 0 eent per week ƒ1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco por post 1.50 per kwartrS. Afzonderlijke nummers 21/, cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 eent Maandag Januari 1954. De \DVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 15 cent ingezonden mededeelingen van 15 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote lettere naar plaatsruimte. Kleine Advertentiëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur, koop en verkoop (geen handels-advertentiën) 15 regels 25 cent, iedere regel meet 5 cvnl; aangeboden betrekkingen 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 eent .Steeds meer lof. Gouverneur-generaal Idenburg heeft een Nrculaire uitgevaardigd, waarin ten aanzien der benoeming van nieuwe re- genten inlandsche hoofden op Java en Madoera den autoriteiten wordt in gescherpt, dat daarbij „.bekwaamheid ijver, eerlijkheid en goede trouw" meer gewicht in de schaal dienen te werpen dan verwantschap met den overleden of afgetreden regent. We hebben hier zoo geen direct belang bij deze aangelegenheid, maar wanneer W uit onzen schooltijd <?ns herinneren, dat het Regeeringssysteem ginds hierop berust, dat we de inlandschfe bevolking hut- hoofden niet ontnemen, doch dezen juist handhaven, om het contact tusschen volk eri regeering zoo aangenaam en ge leidelijk mogelijk te maken, dan zal 't duidelijk zijn, dat aan de geschiktheid der regenten veel gelegen is. Vandaar dat de circulaire-Idenburg, welke aan sleur bij 't benoemen men nam. blijk bar maar lukraak het oudste of meest invloedrijke familielid, geschikt of niet een einde wenscht te maken. Natuurlijk is ook hierover critiek ge oefend. 2?o vertolkte het „Soerab. Han delsblad" de door meerderen geuite mee- ning, dat de circulaire een zoo ingrijpende wijziging brachi in 'het Regeerings: ele ment -- zijnde zooveel als de "Indische Iet dat 't eigenlijk een" „staats- j .clue:Ij!.e misvatiing" is, dergelijke wijV i ging o -O maar buiten de wet om vast te i eggen. i •Wiii (.leze meening juist, dan ?ou 'de heer Idenburg dus hebben misgetast* In de ;H;<ag5che Post" komt nu, echter een „oud-gast" vertellen, dat de „aanschrij ving van den gouverneur wel ingrijpend is, maar geen wijziging brengt in de strekking van het „erfelijkheidsbcginsel'k Zij zet slechts, en niet voor de eerste maal, maar duidelijk en met nadruk,, een onjuiste opvatting daarvan terecht De wetgever beoogde in 1854 niet anders dan wat de 'heer Idenburg thans aangeeft. Alzoo: is slechts reden tot lof, want men I hi, dat een goed opvolgen der circulaire het pei! der inlandsche hoof den moet verhoog en, wat aan ons regee- ringssielsel slechts ten goede zal komen. Die r chu gouverneur-generaal weet ht. A ondanks de stembus-hetze van '13. "TÏÏJITENLAND. "algemeen overzicht. Koning Constantijn van Griekenland heeft te Athene een audiëntie verleend aan een redacteur van de „Voss. Ztg." en zich over verschillende belangrijke Balkan-quaesties, de politiek betreffende, uitgesproken* Over de Albanische quaestie sprekend, zeide de koning, dat hij voor den nieuwen staat niet de minste onvriendschappelijke gevoelens koestert Integendeel, zeide koning Constanten, wij wenschen^ dat ger tijd had hij tegenover haar steeds FEUILLETON. r—jWJij zijn bij' papa geweest. Arthur heeft prachtig tot papa gesproken en hem om zijn izegen gevraagd. Vader zeide, in mijn lot niet te willen ingrijpen en net aan mij over .te iaten. Arthur beloofde hem, mij niet van hem. af te trekken; hij kan dan bij ons komen. Vooreerst blij. ik toch hier nog bij1 u beiden. Arthur zal je van Berlijn uit da delijk schrijven en je alles verklaren Hebt gij in 't geheel geen geluikwensch voor mij? vroeg zij treurig, toen hij, overstelpt door al die berichten, nog immer zweeg. Vóór zij verder kon spreken, had Ber nard haar reeds vast omarmd en aan 'thart gedrukt, terwijl hij haar al de gelukwenschen toefluisterde, die tyjvoor haar koesterde. Meer dan haar geluk, gevoelde hij echter de smart, haar aan een ander te moeten toevertrouwen. Tot dusverre wa ren zij steeds zoo innig verbonden ge weest Zijn inzicht omtrent Dornick scheen echter, zonderling genoeg, nooit met het nare te kunnen samenstemimen. In vroe- Albanië, welks toestand tamelijk verward is, zich ontwikkelen en bloeien moge. !W|ij willen met Albanië in de beste be trekkingen pogen te leven; niets kan voor ons aangenamer zij!n dan een vrede- lievenden buurman aan onze noordweste lijke grens te hebben. De koning van Roemenië heeft mij. trouwens gevraagd, den prins von jWjied vriendschappelijk te willen tegemoet komen; #an ons zal het zeker niet liggen. Wij willen ons echter verzetten tegen een onrecht, dat de mogendheden ons willen aandoen 'door van ons te (verlangen, dat wij Noord-Epi rus opgeven. vDat zou een te zwaar bationaal offer voor ons zijn, en Europa moet inzien, dat het een offer is. Het gaat niet aan, zooals vele leden der internationale grensregelingscommis sie deden, daarvoor de ooger te sluiten; want Epirus is een Grieksch land. Er mogen enkele steden zijn met een Mo- hammedaansche meerderheid, de bevol king van het platteland is overwegend Grieksch. Men moet erkennen, dat wij door Epirus te ontruimen een offer brengen voor de rust in Europa. De eilanden-quaestie schijnt, naar de koning zeide, tot tevredenheid van Grie>- kenland te zullen worden geregeld. Alle eilanden, door de Grieksehe troepen be zet behalve Imbros, Tenedos en Cas- tellorizo zullen bjj Griekenland wor den ingelijfd. Sprekende over de vlootquaestie, zeide de koning, dat op hei oogenblik geen onderhandelingen worden gevoerd over den aankoop van oorlogsschepen, maar er staan groote scheepsplannen opi het program der regeering, De geruchten over de mogelijkheid van ernstige verwikkelingen in den Balkan worden beslist tegengesproken. De Bul garen hebben het meeste behoefte aan vrede. Al heeft het Europeesch protest tegen de Russische gevangenisgruwelen waaraan ook door een honderdtal Neder- landsche hoogleeraren, politici enz. is deelgenomen, nog niet kunnen bewerken, dat een meerderheid van burgerlijke afgevaardigden een energieke houding aanneemt tegen de vertrapping van de meest elementaire merfsc hen rechten d.r politieke gevangenen, toch kan het reeds dit resultaat boeken, dat een interpellatie, aangevraagd door de arbeiders-fractie en de sociaal-democraten, gemotiveerd o.m. met een beroep op het protest der pu blieke opinie in het buitenland, aan de orde moest worden gesteld en dus in behandeling komt, ofschoon nog altijd de mogelijkheid bestaat, dat de reaction- nairen een behoorlijke behandeling van zulk een interpellatie door hun geschreeuw onmogelijk anaken. Geruchten over het bovenbedoelde pro test zijn zelfs doorgedrongen tot afge legen hoeken van het Lena-district, Een van de ballingen in dit onherbergzame oord, een eenvoudig werkman van het dorp Bansjikovo, schreef in een brief vol spel- en stijlfouten, maar ook vol cijfers de partij van zijn vriend moeten nemen, daar tusschen Arthur en Magna door gaans twist en tweedracht heers chten, Nu hadden de jaren hem steeds verdier van 'Dornick verwijderd, terwijl deze Magna's hart meer en meer veroverde. Maar was dit tot haar geluk? Zelfsin dit oogenblik greep hem een onverklaarbare vrees aan. Hij had in de laatste jaren vaak den invloed betreurd, dien Dornick onder godsdienstig opzicht op |Magna uiitóefende. Hoe zou dat nu gaan? Bedroog zij zich op dit punt niet volkomen in hem? Zijt gij zeker, aan Diornick's zijde geluk te vinden? waagde hij het nog een enkele maal te vragen. Liepen niet in de gewichtigste zaken uw beider ziens wijzen ver uiteen? Het bliksemde in Magan's oogen en zij hief trotsch het Ihoofd op. Gij hebt Arthur hierin altijd mis kend. Ik weet wel, dat hij nog lang niet op het rechte standpunt staat, maar ik weet ook, wélk een levendig aandeel hij in alles neemt, wat onze Heilige Kerk aangaat Hij heeft een grootsch denk beeld daaromtrent, hoewel hij het klein geestig vertoon van schijnbare vroom heid niet begrijpt Ook brave en vrome leeken staan in dezen strijd aan zijn zijde. Zijn ziel te winnen zal het eenige doel mijns levens zijn. Wat hij gezegd en bijzonderheden aangaande zijn huis houdelijk budget: ,.,Meer kan ik niet schrijven, 't Lijkt wel, of mijn hoofd ge vuld is met lood er mijn hand wordt zwak. ,Weer heb ik niets te éten gehad. Mijn kleinen knabbelen aan een enkel brood. De kou is zoo erg, dat de ruiten ervan springen. Ik gevoel lust om te ontsnappen, maar dan moet ik de kleinen achterlaten, cn dat mag niet Maar ik weet niet, wat er anders te doen overblijft Mijn hoofd draait..." De groot-aalmoezenier van het Oosten- rijksch-Hongaarsche ieger heeft met het oog op den steeds toenemenden zucht naar genot en vermaken het volgend schrijven ge richt tot de Katholieke officieren en man schappen van vloot en leger. ,W,eelde, buitensporigheid en de zucht naar vermaken, sdirij t de bisschop, ne men iederen dag groqter omvang aan en worden zoo een ernstige bedreiging voor het welzijn van individuen en van de gezinnen. Het koortstachtig verlangen naar ver maak en de niet te bevredigen zucht naar ijdel praalvertoon is de moderne kwaal, die aan de ziel van ons geslacht knaagt Moderne dansen en dergelijke soort ver maken strekken niet meer tot een gepaste ontspanning maar tot zinnenprikkeling, terwijl het meerendeG van theater- en andere voorstellingen, onzedelijke begin selen verspreiden en, de meest lakens waardige daden ophemelen, zoodat zij den toeschouwer van een gezond leven en zijn ambtsbezigheden vervreemden es hem op een verkeerd 'pad leideiuj ,Tegen gepaste c ^spanning kunnen geen bezwaren worden aangevoerd, maar ouderen moeten huin vermaken, uitgaven en levenswijze niet regelen naar de onge zonde grillen der wereld, doch moeten de jongeren gewennen aan matigheid tjni be perking in hun behoeften en verlangens. In den stand -.van de kolensjouiwers- staking v te Londen is weinig verandering gekomen. In Sosnerstown, waar 700 ton, bestemd voor de ziekenhuizen, moesten worden uitgeladen, hadden niet onvermakelijke tooneelen plaats. Studenten in de medicijnen, werkzaam in de ziekenhuizen,^kwamen in witte laboratoriumjassen of oude klecren 'de karren opladen met kelen /oor de zieken huizen. Zij schepten blijkbaar genoegen in dit voor hen ongewcr.c werkje, waar bij soldaten de wacht hieGen. Onderscheiden particuliere auto's, slee perskarren, handwagens, zelL kinder wagens werden gebezigd om de kool te vervoeren. Het grappigst van al was het schouwspel, dat de employes van een bekend hotel opleverden, die in hun keu rige, met goudgalon afgezette livreien »een tegenstelling vormden met de figuur, die zij maakten, toen zij hun werk volbracht hadden. Vooral het publiek had daar pret in. De stakers keken toe mét critische be langstelling. Echter werden geen pogin gen gedaan om "de orde te verstoren. Er was een groote politiemacht op de been. die echter niet hoefde in te grijpen. GEMENGD. Volgens de JTribuna" verbergt men in Vaticaansche kringen geenszins ziju bezorgdheid over de gezondheid van den Paus. Verschillende geruchten worden hieromtrent verspreid, o.a. dat de Paus soms opwekkende inspuitingen noo- dig heeft om de audiënties te kunnen houden. Daarom hoopt men, dat het con sistorie, waarin de nieuwe kardinalen be noemd zullen worden, niet te lang zal worden uitgesteld. Het „Giornale d'Italia" verklaart, dat de gezondheidstoestand Jvan den P'aujs niet verergerd is. Nochtans is de Paus in den loop van den winter zeer vermagerd zijn oogen schijnen grooter en schitte render, waaruit men besloot, dat Hij lijdende kon zijn aan koorts. Nochtans is de lijst der particuliere en openbare audiënties, welke de Paus voortdurend verleent, de beste bevestiging der gerust stellende berichten. Volgens een bericht uit El Paso (Texas) is onder de Mexicaansche vluchtelingen een pokken-epidemie uitgebroken. De regeering heeft bevolen, dat de vluchtelingen, "bestaande uit vele duizenden soldaten, vrouwen en kindereu, die na. de inneming van Ojinaga de grens overtrokken, zullen worden ingeënt. Goed ingelichte kringen te W|eenen zijn van oordeel, 'dat de toestand op het Balkanschiereiland lang niet zoo ernstig is als hier en daar wordt gedacht. Zij gelooven niet, dat Essad pasja zich tegen de troonsbestijging van den prins von iWiied zal verzetten. ,Wiel ziet de eilandenkwestie er voor Europa ernstiger uit dan de Albaneesche kwestie, maar men mag toch op een vreedzame schik king hopen. Turkije zal niet openlijk in verzet durven komen tegen de besluiten der mogendheden, die een beslissende pressie op de Rorte kunnen oefenen. Blijkens een telegram uit Saloniki, ven- zamelen de Bulgaren een groote leger macht aan de Bulgaarsch-Servische grens. Tegen Stroemitsa zou een geheele divisie zijn samengetrokken. Een verschrikkelijk geval van kin derlijke jaloezie heeft zich te Le- mans voorgedaan. Twee kinderen van 3 en 4 jaar, die hevig jaloersch waren op hun zusje van 18 maanden, dat als jongste lieveling het meest vertroeteld werd, hebben in hun onnoozelheid gloeiende kolen in de kleeren van het kleinste geworpen. De kleertjes geraak ten in brand en het zusje liep zoodanige brandwonden op, dat het er wél aan sterven zal. Het Tweede Kamerlid Eerdmans. In de bladen circuleert een bericht, dat prof. Eerdmans den wensch te kennen heeft gegeven om, alvorens zitting te nemen als lid van de Tweede Kamer voor Rotterdam III, zijn tot de a.s. Paasch- vacantie loopende, colleges te blijven waar nemen. Dit behoeft eenige verbetering. Prof, Eerdmans is van plan eerst zit ting te nemen, zoodra de Kamer weer bijeenkomt na het recès, dat Zaterdag aanvangt Nu prof. Eerdmans toch geen zitting kon nemen vóór het midden van deze week, heeft hij besloten, onvoorziene omstandigheden buitengesloten, zich eerst in de Maart-zitting te laten beëedigen. Het is dus niet juist, dat hij tot de Paaschvacantie zijn colleges zou willen blijven geven. De bovenbedoelde onvoorziene omstan digheden zullen wel niet vóór Paschen aanwezig zijn. Het Roomsche gevaar is nog niet zóó dreigend, dat een Drion of Ter Spill, zonder de hulp van prof. Eerdmans, het niet zou kunnen afweren. 'Prof. Eerdmans kan „Tuhig sein", want „fest steht und treu die Wacht"... aan de poorten van het anti-clericalisme. Na de bakkersstaking. De overeenkomst, die een einde maak te aan de bakkersstaking, blijkt verschil lenden niet duidelijk genoeg, vooral, om dat hun daaruit niet blijkt, wie verloren heeft en wie gewonnen. Beide partijen zijn natuurlijk geneigd de overwinning toe te schrijven aan zich zelf. De gezellen betoogen ten bewijze van hun lezing, dat de patroons zich uitdrukkelijk hebben verixmden af te zien van rancune-maatregelen. Ze komen niet alleen niet op de zwarte lijst, door de patroons gehouden, maar de patroons organisatie Jieeflt (Zelfs aan patroons in (den lande verzocht geen rekening te houden met de omstandigheid, dat deze gezellen hebben gestaakt. Op 20 Dec. werd^ zooals vroeger mede gedeeld, besloten een nieuwe loonrege ling te treffen. Met de R. K. gezellen-organisatie is op 9 Januari en later over die nieuwe loonregeling geconfereerd. Voor de toen nog stakende andere gezellenorganisaties was het van belang aan deze bespre kingen deel te nemen. Daarom vroegen zij op den 14den een onderhoud bij de patroons over de mogelijkheid tot op heffing van de staking te geraken. In dat onderhoud is medegedeeld, dat eerst de staking moest worden opgeheven, al vorens men tot onderhandeling over de nieuwe loonregeling bereid bleek; en de nieuwe loonregeling zou doorgaan al ble ven de gezellen in staking. Er werd ook beslist geweigerd den stakers mededeeling te doen van de voor nemens, die bij de patroons bestonden voor dje regeling. De stakers hadden de keus: de nieuwe loonregeling, die ko men zou, zou of door de patroons alleen met de R.-K. gezellen worden besproken als de staking voortduurde, of ook met hen, maar dan moest eerst de staking ophouden. Dat is wel de voornaamste reden, dat besloten is de staking op te heffen. komst aan de grenzen daar reeds vonden. De voorbereidingen voor de verple ging van zieken en gewonden waren uitmuntend getroffen. De koningin had een oproep gedaan en er ontstond oen schoone wedijver om' het leger hulpmid delen en verpleegkrachten te verschaffen. Gelijk idie Johanniters zoo stelden zich, ook d,e Mathezers ter beschikking; de geestelijke orden hadden zich insgelijks bereid verklaard hun boden Van barm hartigheid, naar de slagvelden te zenden. Zoowel volgens !d,en wensch derkonin gin als op voorschrift d,er geestelijke overheid, hadden overal godsdienstoefe ningen plaats otfn 's Hemels zegen af te bidden. Volgens d,e jongsteb eri chten had de H. Vader zoowel aan Koning Wilhelm als aan keizer Napoleon een brief ge richt, waarin Z. H. verzocht zoo moge lijk nog vrede te sluiten. Koning Wil helm h.ad daar terstond eerbiedig op geantwoord, Bernard noemde Magna ook de lieden van het dorp, die mede uitgetrokken waren en vertelde haar, in welke rade loosheid vrouw Hellenbrinck bij Wem gekomen was, omdat haar zoon August insgelijks opgeroepen en reeds van Mun- der uit bij de troepen ingedeeld was. Frans had de jaren nog niet NCjptodt vervolgd. heeft: de vrouw alleen kan den man het bidden leeren, zal de leiddraad mijns levens worden, al moet ik daarvoor ook mijn geluk opofferen, besloot zij harts tochtelijk. Magna! riep haar broeder, haar hand grijpend, bestraffend uit Een vrouw kan veel; maar de overtuiging van een man anoet vastere grondslagen hebben*.. Gods zegen zij met U en vervulle al uw wenschen! voegde hij er hartelijk bij. Haar krachten dreigden plotseling haar te zullen begeven, IZiij zonk op een stoel neder en brak in een zacht, aanhoudend snikken uit Bernard was er over verwonderd, hoe zeer een hartstochtelijke geestdrift zelfs een zoo helder verstand als dat van zijn zuster op een dwaalspoor kon voeren- Hij kende Doornick te goed om; nietf te weten, van hoe weinig inVIoed\ de raad, en de woorden eener vrouw blij 'hem zoudien zijn. Voor 't oogenblik viel er echter niets te doen, als zooveel mo gelijk op Magna's wenschen en gevoe lens in te gaan. Hij hoorde haar verdere plannen rustig aan. De huwelijksvoltrekking zou in alle stilte plaats hebben. Als d-e tijd het nog veroorloofde, zou Zij eenige dagen op zijn landgoed doorbrengen, voor hij naar het regiment ging, waarbij hij was in gedeeld. Gedurende den veldtocht zou Magna bij haar vader blijven en zou Doornick's zoontje naar Feldjiaus ko men. Hun huwelijksreis zouden zij1 la ter ondernemen verzekerde de zus ter, idioor haar tranen ladhend. 1 Bernard's kal|m beraad kon zich niet vereenigen imet deze overhaaste beslis singen, waarvan hij de noodzakelijkheid niet inzag. Hij1 wilde en kon zich ei1 echter niet tegen verzetten. Magna werd intusschen niet moede hem te verb,alen van het grootséhë, moe dige besluit van haar geliefde, dien zij prees, maar tegelijkertijd beklaagde om al de moeilijkheden en gevaren, die hem boven 't hoofd hingen. Waarheen zou hij wel moeten gaan Bij welk corps in gedeeld worden? Bernard ging deelnemend op haar ge- dachtengang in en deelde h,aar d.e troe penbewegingen mede, die reeds plaats gevonden hadden. Kroonprins Frederik Wilhelm was in Munchen en had daar het opperbevel over de troepen aan vaard; met groote geestdrift had men zich onder hem geschaard. Het tweede legercorps onder prins Frederik Karei was reeds over Mainz naar de Fransche grenzen opgerukt, terwijl generaal von ;Steinmetz met zijn troepen naar Saar- brücken marcheerde. De marsch der Duitsche troepen had zoo snel plaats gehad, dat de Franschen hen bij hun aan-

Leidsche Courant | 1914 | | pagina 1