MAGNA. Uit de Pers. Tweede Blad, behoorende bij De Leidsche Courant van Woensdag 21 jan. no. 1299. Waarom een koomsch Katholieke Uestuurdersbond? Het voorstel van de afd, Leiden van den Ned. R. K. Graf, Bond, op initiatief van ondergieteekende ingediend, nl. het (oprichten van ieen R. K.'Biestuurdersbond, heeft op jl. Donderdag geh/ouden ge combineerde bestuursvergadering van iden Ned. R. K, Volksbond met de vak- en onderafidjeelinigen heel wat stof op- gejaagd en sdhijinjOaar noig al wat be- raenang gebracht. Dat een voorstel als dit, dat van zooveel belang is voor de toekomst onzer plaatselijke Katholieke vakbeweging, veel stof opjaagtis be grijpelijk, doch idat deze stof tot zoo-f veel verschillende resultaten geleid hjeeft is im.i. alleen te verklaren door het feit, dat velen op deze vergadering geen juist begrip hadden van het doel, tie noodzakelijkheid, en de uniiddie- len welke de R. K. Bestuurdersboncfl zoo gebruiken op het uitgebreid arbeids veld, dat hi Leiden yoo-r hem ter bewer king ligt. In vejband met bovenstaande zullen wij in het (kort de noodzakelijk heid, hiet doel, en de middjelen welke hij zal gSbruuken om de bereiking van dat doel te vergemakkelijken, uiteen- zetterq In het „Kath. Volk" is door mij reeds gewezen op de groote en sterke centra lisatie ider socialistische vakbeweging^ Daar tegenover staan die katno-kekc vakvereenigingen geheel los van elkaar en zonder ee nig organisatorisch ver band. Daarin schuilt onze zwakte, die kan en moet worden genezen. Voor de aaneensluiting der katholieke vakr vereenigimgen, die 'betrokken zijn bij de fusie tusschen den NederL R. K. Volksbond en de St. Jozefsgezelienr vereeniging, hebben Wij geijverd voor een Roomsch Kath. Bestuurdersbonld', een organisatie, voortspruitende ,uit plaatselijke omstandigheden. iW|ij hebben ons gewend tot den Nijmeegschen Rs K. Bestuurdersbond om inlichtingen, ter wijl wij van het Bureau voor de R. Kt Vakorganisatie eenige reglementen van jde vakkern op ons verzoek ontvingen, Wlijï wenschen dus te komen tot een organisatie, die èn het verband' h:er-< stelt tusschen de valky-ereeuigiingen oid- jderling, dat door plaatselijke oimstand'jg- heiden verbroken is, en die Jegelijkertijdi Werkt in de richting, die door 'het R. Kj. Vakbureau in Ide Vakkern is neergelegd.. Het is dus eigenlijk slechts een kwes,tie van naam, en wij hebben dieu vani Roomsch Katholieken ËOoituurberoiboind het beste geadht. Zoo zal dus de R. K. Bestuurdersbond de taak der vakkern overnemen. In het reglement, dat wij van. het Vakbureau óntvjngen, staat onder doel en middelen o.a.Zij heeft ten doel de behartiging der vakvereenigingsbelangen ten 1 edoor het houden van vergaderingen van, de besturen der aangesloten vakvereenigh/- gen; 2e. 'het geven van ontwikkelings cursussen voor bestuursleden; 3e. het verspreiden van ontwikkellngslectuur; 4e het opriohten en in stand houden van een bibliotheek, in hoofdzaak voor be stuursleden; 5e. het stichten en, steunen van vakvereenigingen, zoo mogelijk in overleg met de betrokken Vakbonden6e: het organiseeren van steunbewegingen)bij werkstaking, uitsluit eng enz., iindiien zulks door biet R. K. Vakbureau gewenscht "t; 7e. het verzamelen en bijhouden van statistieken betreffende de plaafise- lijke vakbeweging; 8e. het bestudeeren van wetsontwerpen, welke voor de R. K. vakbeweging van belang zijn; 9e. 'bet Vakbureau en de verschillende hoofdbe sturen zoo nooddg behulpzaam zijn. Ter wijl wij als laatste punt voor Leiden er aan kunnen toevoegen het verkrijgen van een algemeene vakorganisatie voor de jeugd en de organiseering deir vrouwe lijke arbeidskrachten. FEUILLETON. Dat is noodig, onderbrak haar Ber nard ongeduldig in de couranten kij kend. De Franschen hebben de verkla ring des konings onvoldoende geacht; de Fransche ambassadeur, graaf Bene- detti, heeft in naam zijner regeering on beschaamde vorderingen gesteld, maar de koning heeft hem van pas geant woord. Volgens de laatste berichten heeft hij Ems gisteravond al verlaten.... en allerwaarschijnlijkst staat de oorlog voor de deur. Oorlogmet Frankrijk? 't Kwam Magna ongelooflijk voor. Overleg met Frankrijk had wel sinds i860 in de lucht gezeten en was al eenige malen een question bruiante ge weest, maar de zaak was toch altijd nog bijgelegd. Gelooft gij niet, dat het andermaal weer een alarmschot van de Franschen is om (hun ij delheid te bevredigen vroeg, zij met toonlooze stem, want het ge wicht der gebeurtenis trof haar zeer. De ernstige uitdrukking op het gelaat haars broeders gaf haar het antwoord nog voor hij sprak. Ziedaar het arbeidsveld van onzen R. K. Bestuurdersbond. Zij zal geen enkele organisatie in de wielen rijden; noch het PI. Comité der K. S. Aj, noch de Ned. R. K. Volksbond of de St. Jozefsgezellenven- eeniging. Integendeel, zij zal voor aken den weg banen tot toetreding tot deze organisaties. Dat onze Bestuurd,ersibond principieel moet zijn, behoeft toch zeker wel geen betoog. Immers zijn taak en zijn doel is principieel Katholiek. Lo- gisdh is (het dus, dat 'de organisatie als zoodanig ook Katholiek is. (Wel kan zij natuurlijk zoo noodig federatief samen werken met den hier bestaanden Ghris- telijken Bestuurdersbonddaartegen 'is geen bezwaar. Ook de algemeene sociale organisaties als Volksbond ,en St. Jozefsgezelillen be hoeven voor de totstandkoming van den R. K. Blestufurdersbond niets te vreezen. Integendeel; wariit de algeheek samen trekking van propagandises cihe krachten voor de vakbeweging kan voor "haar slechts bevorderlijk zjjin, daar met den groei der vakbeweging 'die der soGialie organisaties gelijken tred houdt Bfoyen- dien zal in Ihet bestuur van den' bestuur dersbond een plaats worden open ge houden voor een bestuurslid van den Ned. R. K. Volk&bnod en een van tie St. Jozefsgezellenvereeniging, zoodat dus de algemeene sociale organisaties geheel) be>- kend zijn mét den stand van zaken. Bie- staat de vakkern van de subsidie der sociale organisatie, de bestuurdersbond kan b.v. een contributie heffen van 5 et. per lid en per .jaar, zoodat de fi nancieel e kant van de zaak niet van in grijpenden aard is. Daarom kunnen wij ons niet voorstellen, welke bezwareai te gen de oprichting van den bestuurders bond kunnen, worden ingebracht. Zeker, iedere organisatie heeft haar zwakke zij de, do|ch na een jaar werk ens kan met de opgedane ervaring rekening worden gehouden en zoo noodig verbeteringen of veranderingen worden aangebracht Ziehier in 't kort de taak ran den R. K. Bestuurdersbond uiteengezet Tegen over den steeds wassenden stroom, van ongeloof en revolutie moet een dam wor den opgeworpen. En waar de strijd om de macht op maatschappelijk terrein voor een voornaam deel qp het terrein van den arbeid gevoerd wordt, daaruit volgt dan vanzelf, dat de op te werpen dam op het terrein van den arbeid, dJ. het georganiseerd optrekkend arbieidersleger moet worden gevonden. iWjelnu, Leiden als industriestad, telt duizenden arbeiders, waarvan velen Ka tholiek zijn. Een groot deel dezer var beiders, kan bij gebrek aan voldoende propagandistische krachten niet bereikt worden. Doen Wij' het niet, de sociaal democraten laten hen niet met rust, en werken net zoo lang, totdat zij hen in de neutrale of moderne vakvereeniging heb ben, en dat leert de practijk dan komt de rest vanzelf wel'. Om dit te ver hoeden is een sterke centralisatie van propagandistische krachten noodzakelijk, welke alleen bereikt 'kan worden' door het oprichten van vakve,reenigingspiro(pa- gandaclubs, welke wederom federatief verbonden in dienst Van dein bestuurders bond staan. In het belang dus van de Leidsche Katholieke arbeidersbeweging, in 'het belang van een goede en nauwere verstandhouding tusschen den Volks bond en St. Jozefsgezellen is het noodza kelijk, dat de R. K. Bestuurdersbond wor de opgericht. (Houden wij steeds voor oogen de woorden van dr. Ariëns„de groote slag, de volkerenslag, zal gestreden worden op het terrein der vakorganisatie"» Vakvereenigingsmannen, begrijpt de ernst der tijden en strijdt mee onder de wapperende vanen der Katholieke vak beweging. NEMO, KAMEROVERZICHT. TWEEDE KAMER!. Suriname. Drankwet Toonéet-^censmif^ Op deze plaats kunnen wij zeer be knopt zijn. In den nainfiddagvetrgladé- ring is gesproken over Suriname, over Hier zijn de nieuwste berichten. Het snoeven der Franschen toont maar al te duidelijk wat zij willen. In onzen (tijd van onvoorziene wendingen is wer kelijk alles mogelijk; nu, ik geloof niet m'eer aan een vreedzame oplossing. Een zoo ernstige zaak als een oorlog' met Frankrijk is, moet toch eens uitgevoch ten worden. Als zij dan willen zullen zij ons bereid vinden. Uit Bernards stem sprak de diepe verontwaardiging, die hem bezielde. Zoudt gij mede moeten? vroeg Magna, plotseling hem aanziende. - Ik moet natuurlijk mede; doch men zal waarschijnlijk evenals in den Vorig en loorlog 'de regeeringsambtenaren voor den dienst opeischen. Het is an ders het beste wat iemand overkomen kan in dezen oorlog uit te trekken. Neen, gij moogt niet, Bernard. Denk aan vader. Ik begrijp anders wel, dat gij het wenschte. In tijden als deze zouden ook wij wel mannen willen zijn. Waar men in zulke tijden is, staat men op zijn plaats, antwoordde Bernard kalm. Er is arbeid voor allen en de minst roemvolle is vaak de meest noo- dige. Zal Dornick ook opgeroepen wor den? Dornick heeft in het geheel niet Ivclke discussie wij 't een en ander heb ben gezegd in een driestar in ons eerste blad» In de avondvergadering heeft men de begrooting van Binnenland- sehe Zaken besproken* 't Voornaamste van <Je besprekingen vormde de drank- 'wet en de toon eel-censuur door de bur- giem'eesters. Na het antwoord van den 'Minister zullen Wij! hier uitvoerig op terug komen. Zijn de druiven te zuur? Een brok echt sociaal werk als de Kath. Sociale Actie, die voor den mensch in zijn geheel: naar lichaam en ziel, zorgt, kan „Het Volk" niet verduwen, merkt 'de T ij d op. En het smaalt 't geen te Utrecht op Driekoningendag is geschied als ,,een feest van onbeduidendheid1". Dë 'Kath. Soc Actie (onbeduidend Och kom, beste redactie, zooiets laten zich de arbeiders niet meer op den mouw spelden. Wilt gij eenige grepen uit liet 10-jarig bestaan, lukraak genomen, (we vergeten misschien nog belangrijker za ken, dan we gaan noemen), eenige gre pen, om die onbeduidendheid" te sta ven? Dp dit oogenblik omvat de organisatie 92 (plaatselijke coimité's imiet 100.000 aan geslotenen meer dan de 'Soc. Dem1. Dem. Partij of het Vakverbond tellen! De hoofdwerkzaamheden dezer comi- mité's zijin geweest: het verspreiden van goede, vooral sociale ten apologetische lectuur, het organiseeren van groote ver gaderingen, het initiatief nemen luis ter, o „Volk" tot oprichten van nieu we vereenigingen op allerlei gebied, vooralwoningbouw, middelstand, „Ge loof en Wetenschap", „Oud Papier". Brokkenhuis, Kruisverbond, Maria-ver- eeniging (vrouwen - drankbestrijding), Groene Kruis, bibliotheken, leesporte feuille, advies-biUreaux, vereenigingen v. politie- 'handels- kantoor- en winkelbe dienden enz., vacantie-kolonies, propa ganda-clubs, volkszang' enz. Onbeduidendheid, niet waar „Volk"re- dactie? De K- S. A. heeft een Centraal Bu reau gesticht, waarvan leiding en voe dingskracht uitgaat. Dit Centraal Bureau heeft een groote sociale, apologetische bibliotheek ge sticht, welke gratis ter beschikking staat van een ieder. Zij omvat fhans 8781 dee- len. In 1912 werden ier hiervan 1020 uitgeleend. Het gaf aan ieder, die er om vroeg, adviezen. Het gaf in één maand; tnéér adviezen, dan het Centraal Bu reau voor Sociale Adviezen te Amster- sterdam in één jaar. Het gaf 38 vlugschriften uit en 16 vliegende blaadjes. Deze werden tot een getal van 1.860.000 exemplaren in den lande verspreid. Het bezorgde aan de plaatselijke co mités goed onderlegde sprekers. Het organiseerde reeds zeven Sociale Wieken, waarvan „het Volk" zelf inder tijd schreef dat ze. een kracht waren voor de Katholieken, zooals geen andere partij die had! Die Sociale Wieken wa ren van zulke beteekenis, dat zelfs man nen uit de kringen van het „Volk" ze kwamen bijwonen, dat „Het Volk" er zelf geregeld verslagen soms zeer waar- deerende, van gaf, dat een Domela Nieu- wenhuis ze hoogeltijk prees en alle par tijen ze ons benijden! ■Het organiseerde verder in het afge- loopen jaar voor het eerst een Socialen Cursus van vier weken voor de voor mannen der vakbeweging. Het stichtte in de tweede helft van 1912 een speciale afdeeling voor de be strijding van het Bioscoop-gevaar. !Het gaf uit een maandschrift, dat thans in ruim 8000 gezinnen komt, Is dat alles onbeduidendheid? Och kom1.„Het Volk" weet te beter Maar daarom juist, omdat het beter weet, trekt het zoo'n zuur gezicht. Als de Kath. Soc. Actie werkelijk zoo on beduidend was, als „Het Volk" belieft voor te stellen, zou de roode redactie er niet zoo smalend een hoofdartikel1 aan Wijden. gediend. Zijn zwakte maakte hem inder tijd onbruikbaar. Bovendien behoort hij tot (de „standesherzlichen" familiëinwel ker zonen niet behoeven te dienen. Naar ik hoor, is hij op het oogenblik nog in Rome. Magna bevestigde dit; haar gevoelens waren daarbij zeer verdeeld. Zij wist hem in veiligheid, als hij niet mede uittrok; maar zou hij in zulke ern stige tijden verre van zijn vaderland blijven, bij zoo schokkende gebeurtenis sen bloot toeschouwer zijn? Ik vermoed, dat men het concilie verdagen wil, sprak Bernard verder. Een oorlog tusschen Duitschland en Frank rijk kan ver strekkende gevolgen heb ben en de Bisschoppen mogen in zulke bewogen tijden niet buiten hun dio- ceesen blijven. 't Was merkwaardig, dat dit bericht Magna eenige verlichting deed gevoe len. 't Scheen haar of daardoor de ge vreesde oplossing scheen afgewend, ten minste voor langen tijd werd verscho ven. Of de freule even bij den heer Ba ron wil komen, onderbrak een bediende het gesprek van broeder en zuster. Het was een verzoek, dat vaak kwam, en voor Bernard altijd iets smartelijks, had, daar het hem steeds gevoelen deed, Neen, het blad vreest tie Kath. Soc. Actie als een 'macht, een geduchte macht,, die tie ürme arbeidersbevolking bewa ren wil voor de grove volksmisleiding, die aan het menschd)om zijn grootste heil en eenig middel tot opheffing ont nemen (wil: den godsdienst. Sijmen betaalt! Wüjleaen in de (A.-.R.) Rotterdam mer: 1 Op één punt krijgt de concentratie gelijk. Schitterend gelijk. Alleen op dat ééme punt wint zij, maar dat is dan ook (allerbelangrijkst de belastingkwestie. Overigens is het alotmtmc misère. Tegen het militairisme van het sch'ijn- dhristendoim.... en Bpsbooim en Ram- bonnet tr,aden op, Wieg met den dweper op tien troon van Buitenzorg, den keer in de Indi sche (politiek, den bozöm in den mast... en Pleyte werd Minister en Idenburg bleef. Leve de staatspensionneering... en Treub kwam. 'Wieg (met de struikroovers en subsidie vreters, die de Christelijke schoolkas spekken... en het rechtsstandpunt werd erkend, de Verzoeningscommissie inge steld. Overal Werd de leugen en het bedrog van het kiezersvolk ontmaskerd. Maar pp één punt heeft de concentra tie 'de waarheid, de naakte waarheid ge sproken. Dat moet erkend worden. Invoerrechten zijn uit den booze. Het is een schande om een vreemde te laten betalen. Wij, fiere Nederlanders, betalen zelf, Zijn trotsch op onze directe belastingen. Wielaan, de fiere Nederlander kan be talen. Minister Bertling hee'ft het aangekon digd: meer dan tien procent op be- drijfs- en vermogensbelasting, boven dien wellicht opcenten op personeele be lasting, successie enz. enz.: ,Sijmen, boeren, burgers en Nederlan ders, de vlag uit voor de concentratie! STATEN-GENERAAL. TWEEDE KAMER. Vergadering van Dinsdag 20 Jan. De Minister van Koloniën, de heer Pleyte, noemt de verdediging van de begrooting van Suriname geen ge makkelijke of aangename taak en wel! omdat de belangstelling in de kolónie hier (gering is en zijl no,g staat onde/ den druk van de particuliere belangen. De Minister erkent, dat er in Surina me Veel te doen is en dat hij het niet al leen kan doen, maar met opgewektheidj heeft hij de taak aanvaardt om1 cr het zijne 'toe bij te brengen. Inderdaad is de geest, welke in de kolonie heersaht, tniiet de goede.. De Ko loniale Staten doen veel te weinig werk af ep critiseeren maar liever het opper bestuur, hetgeen de verkeerde wereld is, en wat doet vermoeden, dat hetgeen de Suriname-commissie zeide, namelijk, dat de taak der kolonie ~boven haar geestelijke krachten uitgaat, juist is. In- 'grijlpen door de wet acht hij evenwel een middel, dat zoo lang mogelijk moet wor den uitgesteld. Ambtenaren, zooiwei voor Oost als voor West, die geschikt zijn, kan men thans veel moeilijkier krijgen dan vroeger. Vroeger waren de mensch en tevreden, ,als hi en hun den steigbeuigel bood, thans Willen ïij dadelijk al in den zadel zitten. Hiij Zal toch alle moeite doen om nieuw bloed te brengen in de ambte naarswereld, vooral ook onder de ambte naren, die voor hun leven worden be noemd en dus heel moeilijk zijn weg te krijgen wanneer zij niet voldoen. Gaarne wil hij! ook trachten de immi gratie van landbouwers te bevorderen. iH.et is vaak moeilijk om een goede (splitsing (te maken tusschen hetgeen door Nederland en hetgjeen door de kolonie knoet Kvorden betaald, er imoet een betere boe weinig hij bij zijn vader in tel was. Gij zult tocb papa beden niets meer van de verontrustende tijdingen zeggen, vroeg Bernard zijn zuster voor dat zij vertrok. Ik ben anders nieuws gierig maar den indruk, dien een oorlog met Frankrijk op papa maken zal. Vol gens zijn vroegere idealen moet hij stel lig een krachtig optreden van Duitsch land tegen Frankrijk met genoegen te- gemoetzien. Ik vrees alleen, dat het hem te veel zal opwinden. Magna schudde hef hoofd. Hij is in den laatsten tijd voor alle wereldgebeurtenissen zoo onverschillig, zeide zij bekommerd, dat gij gerust kunt zijn. Hebt gij nog niets van de Lands- krons gehoord? vroeg Bernard nog. Hebt gij indertijd aan Tiny geant woord Magna keerde zich bij de deur om. Zij gevoelde eenige wroeging, want het viel haar nu in, dat zij indertijd de op gedragen groet niet had overgebracht. Z'i deed het thans en voegde er bij, dat Tin/ gezegd had, hoeveel haar in Rome aan Bernards inzichten herinnerde. Im staatkundig opzicht zal ze echter wel dezelfde gebleven zijn. Ik kan dit ten minste opmaken uit Dornicks brief, die van haar getuigt, dat zij nog immer regeling komen bij de wet en hert ont werp daartoe wordt voorbereid. De begrooting van Cura9ao en die van Koloniën in haar geheel wordt aange nomen zonder hoofdelijke stemming* Avondvergadering. -Voorzitter Mr. P. J. Troelstra. Begroeting van Binnen 1 air'd- sche Zaken. Aan de orde Is de behandeling va begroeting (van Binn el. Zaken vr - Er worden geen algemet' hou wingen gehouden. Bij de le Afdeeling (Binnemlandsch Bestuur) betoogt de heer F1 e s k e n s (R. K.) de noodzakelijkheid van eene herziening van de z.i. in vele opzichten onbillijke en onrechtvaardige drankWec. Hef spijt spr. dat de Minister hiervoor geen speciale staatscommissie wil instel len. Spreker stelt een motie voor waarin de Wenschelijkheid eener drankwëthelr- ziening wordt .uitgesproken. Spreker betoogt voorts dat ook tie ge meentewet een geheele herziening drin gend behoeft, vooral ook ten aanzien van de belastingwetgeving voor de ge meenten. Ook is noodzakelijk een scher per afbakening van de rechten en plich ten der gemeenten. Vaste regelen in de wet voor de sa- larieering van politie-beambten wenscht spr. met nadruk evenals een uniforme 'provinciale regeling omtrent de salariee- ring ivan burgemeesters, secretarissen en gem een te-ontvangers. Met kracht dringt spr. ook aan op een herziening der gemeentewet ten aan zien van de positie der ambtenaren, wel ke vooral in de kleine gemeenten veel te wenschen overlaat. De heer De W, ijk e rs loof h de Wieerdesteijn (R. K.) gelooft dat al leen door wetswijziging verbeuring van de positie der gemeente politie is te verkrijgen. Onhoudbaar is de toestand dat de meeste gemeenteveldwachters bi/; baantjes van allerlei slag bekleeden.' Spreker drong ten sterkste op een par- tieele herziening der gemeentewet aan. De heer Van Nis pen tot Seve- naer (R. K.) (Rheden) behandelt ook deldrankwet. 'Spreker dankt den Minister voor zijn toezegging dat hij een herzie ning zal voorbereiden. De.!ieer Schaip er (S. D.) sluit zich aan (hij hen,, die op eene grondige herzie ning der drankwet aandringen en bij hen die eoi Ipleidooi hielden voor positiever betering 1 voor de gemeenteweltSwach- ters. De heer KI e er ekoop er (S. D) wijBt ook op den noodstand in vele gè- to een ten ten aanzien der financien. Spe ciaal heeft hij het oog op Amsterdam Hij hoopt dat de Minister de noodlijtien- de gemeenten ter wille zal zijn. Spreker signaleerde eenige gevallen, waarin z.i. burgemeesters verkeerd op traden en behandelde daarbij o. a. de kwestie van het verbieden van'tooneel- stukken door burgemeesters o. a. door den burgemeester van Maastricht. Spre ker oordeelde dat art. 188 lid 2 uit dé gemeentewet moest verdwijnen. De Mi nister zegt geen neiging te gevoelen om om als opper-censor op te treden. Maar dat is ook sprekers bedoeling niet. Het artikel heeft een geheel andere bedoe ling gehad, om n.l. te waken voor de goede zeden. Over het begrip „goede zeden" kunnen wij het wel eens wor den, indien er onder verstaan wordt „al les wat strookt met het fatsoensgevoel van ieder beschaafd mensch." De heer Roodhuyzen (U. L.) sloot zich aan bij den vorigen spreker in zake het verbod van tooneelstukken en criti- seerde daarbij o.a. het optreden van de Residentiebode tegen Heyermans' „Al lerzielen"; ondersteunde het pleidooi voor betere bezoldiging van de gemeen te-veldwachters. De heer Ruys de Beerenbrouck (R. IC) betoogde de noodzakelijkheid! van uitbreiding van het belastinggebied van de gemeenten. Spreker laakte het optreden van de vertegenwoordigers van den mijnwer- kersbond tegenover de burgemeesters. dezelfde phrazen debiteert. Wie weet, hoe zij dezen oorlog opvat. Ik vrees, dat zij er niet aan denken zal, van oorspronig toch ook een Duitsche te zijn. Magna had het noodig geoordeeld, dit er aan toe te voegen, opdat de nei ging, die in haar broeders hart nog be stond, geen nieuw voedsel uit den groet zou trekken. Bernard bleef alleen achter; een wijle hield hij zich bezig met de couranten. De door zijn zuster opgewekte ge dachten werkten echter nog na en stem den hem ernstig. 'Allerwaarschijnlijkst was ide oorloog on vermijdelijk. Het bericht uit de Fransche Kamer bewees het maar al te duidelijk; alleen de kleine Thiers scheen vrij wat kalm verstand bewaard te hebben, doch geen acht op hem geslagen. Nu was het oogenblik gekomen, waar in Duitschland zijn nieuw verkregen macht te bewaren had. In de pas korte lings met Pruisen vereenigde landen sluimerde nog veel wrok. Toch ver trouwde Bernard, dat het gezonde ge voel der Duitschers de overhand zou behoudem Mtordt vervolgd. I

Leidsche Courant | 1914 | | pagina 3