5e Jaargang No. 1299. BUITENLAND. BINNENLAND. Uit Stad en Omgeving. Bureau OUDE SINGEL 54, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAO, UITOEZONDERD ZON- EN FEESTDAOEN DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Lelden 0 cent per week 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post ƒ1.50 per kwart! Afzonderlijke nummers 3V. cent, met Oetllustreerd Zondagsblad 5 cent Dr \DVFRTKNTIEPRI|S bedraagt van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 15 cent ingezonden mededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent. met gratie bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Qroote letters naar plaatsruimte. Kleine Adverteutiêngevraagde betrekkingen, huur en verhuur, koop en verkoop igeen handels-advertentiën) 1—5 regels 25 cent. Iedere regel meer S tent; aangeboden betrekkingen 1—5 regels 50 cent, Iedere regel meer 10 cenL Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. Suriname. Wat hebben we al een ellende im-et die'kolonie beleefd. Lama-spoorweg-, car cao-aanplant, bacoven cultuur, miYiO'enen en nog eens millioenen, maar 't geeft allemaal niemendal;t is en blijft er misère ouvert met «en praatje, want de autoriteiten ginds critiseeren steeds het moederland en omgekeerd.l En dan gaat er eens om de drie jaar 'ns een nieuwen gouverneur beert, die •er optreedt met een soort statie als van zijn collega in de Oost, waarna hij stipt op zijn tijd met pensioen gaat en een ilink ook! juist als hij nu 'ns met kennis van zaken aan dert slag zou kun nen gaan. Over al deze dingen is in de Tweede Kamer weer flink van gedachten gewis seld, maar ;t slot van het liedje was toch': goedkeuring der begrooting. Alles kan weer een jaartje zijn sukkelgang gaan, behalve dan dat er met Rotterdamsch geld opnieuw wat voor de bacoven 'of bananen zal gedaan worden. Dat laatste wijst er weer op, dat in Moederland nog veel fut zit, wat echter ginds schijnt te smankeeren. Maar nu mag gevraagdmoet dit gemis ons maar geld blijVen kosten? W;e komen zelf al zooveel t e kort 1 Wat Idan Welzou ier niem'and -wezen, die deze kolonie voor een prijsje van ons over wil nemen, als ten minste de^Monroe leer zulks toestaat. Wie zouden hierover de Jpieeningen wel eens willen hooren. ALGEMEEN OVERZICHT. De rijksdag zal de nieuwe-interpella ties over Zabern-incidenten eerst op het einde dezer week beh^ncfe- len. Klaarblijkelijk wacht men eerst bet officiëele rapport over het jrroces van overste von Reutter af, om dan het authentieke materiaal in handen te heb ben. 'Het voorstel, dat de vrijzinnigen over dc juiste afgrenzing der burgerlijke en militaire macht bij den rijksdag willen indienen, luidt als volgt: 1. Dc gewapende macht mag slechts op verzoek van de bevoegde civiele auto riteiten gebruikt worden om binnenlandi- sche onlusten te onderdrukken. De ge vallen, waarin dit verzoek geldig mag gedaan worden, en de vorm, waaronder de gewapende macht mag optreden, zul len door den bondsraad nader bepaald worden. 2. Het recht der gewapende macht, om de dienstoefeningen tegen aanval len (en'storingen te beschermen, blijft ort- geschonden. 3. In de gevallen, genoemd onder 1 en 2, is bet gebruik der wapenen, afge zien van 'het geval van noodweer, slechts geoorloofdle. Ter afwering van een aanval of om een tegenstand te breken, 'hetzij deze bestaat in een werkelijke 'daad of in een gevaarlijke bedreiging. 2e. Om iemand te dwingen de wa-penen of andere voor een aanval of tegenstand' geschikte of gevaarlijke voorwerpen af te geven. 3e. Ter bescherming van per sonen of zaken, die dè militaire macht moet bewerken. 4e. Om te voorkomen, dat personen, die haar als gevangenen ter bewaking toevertrouwd zijn, of door haar zijn gevangen genomen, ontvluch ten. - 4. De bepalingen voor den Staat van beleg worden door deze wet in niets gewijzigd." Zooals reeds gemeld, wil het centrum zich tot het indienen van een motie be palen. We hebben in de laatste weken reed's meermalen gelegenheid gehad melding te maken van de buitengewone koude die sommige streken van Spanje teis tert: zware sneeuwval en strenge vorst 'jn er aan de orde van den dag geweest. Ook in Frankrijk is het geducht koud, "•ral in het Zuiden. Marseille ligt dik - 'er de sneeuw en het vriest er 8 gra- De hellende rijwegen Zijn onbe gaanbaar door gladheid. Het treinver keer Noordwaarts van Perpignan is ge» staakt moeten worden tengevolge van den sneeuwval en ,uit Remiremont in de Vogezen wordt felle koude gemeld, die allerlei ongelukken veroorzaakt heeft. De Moezel is toegevroren. De Jezuïetenpater Bernard Vaughan, een der meest bekende kanselredenaars van onzen tijd, heeft Zondagavond te Manchester preekend, het ook gehad over het Kikuyu-incident, dat de aan leiding dreigt te worden tot een nieuwe ernstige verdeeldheid onder en moge lijk tot een scheuring van de Anglicaansche Kerk. De „Evening Standard" geeft een stuk verslag van bedoelde -predikatie, dfet wij als een scherpe teekening van den toestand in de Anglicaansche Kerk heerschend, laten volgen. „De Igroote moeilijkheid, zoo zeid'e dan father Vaughan, voor de Anglicaan sche Kerk is, dat de twee groepen, die in haar bestaan, (Anglo-Katholicisme en Anglo-Protestantisme) te ver zijn uitge groeid om verdraagzaam naast elkaar te blijven voortbestaan. Maar toch behoor den beide groepen steeds nog tot een en dezelfde Kerk, wier meest kenmerken de eigenschap het is zoo veelomvattend te rijn als Noach's ark. Wiaarom kunnen de bisschoppen van Zanzibar en Oegan da niet blijven leven en laten leven als leden van een Kerk, die volgens de ver klaringen van den eerste, een „vereerti- ging is voor buitennissige levensuitin gen," De ATiglicaansc.be Kerk is a's en res taurant a la c,arte, waarin je je niet sto ren (moet aan hetgeen de anderen aait een ander tafeltje opgediend krijgen, mits je zelf 'maar krijgt, wat je besteld hebt en wat je smaakt. Het eenige ge recht, dat hier wordt opgediend, is dat van „Popery". Zooals blijkt, schijnt pater Vaughan niet (te verwachten, 'dat $e|dreigende Ver deeldheid ernstige gevolgen hebben zal, of dat er eenige directe gunstige resul taten ui ^zullen voortvloeien voor de Katholieke Kerk." GEMENGD. De Porte is nog niet officieel met de beslissing van de mogendheden oVer de eilanden in kennis gesteld. Indien de toewijzing van Chios en Mytilene tegen de Ottomaansche belan gen indruischt, is Turkije besloten om van de eerste de beste gelegenheid ge bruik te maken, zijn rechten te laten gelden. Uit Lissabon wordt gemeld, dat de stakende spoorwegbeambten drie treinen hebben laten ontsporen door rails los te maken. Er zijn tal van men- schen bij deze ontsporingen gekwetst. Men verwacht, dat op de spoorweg netten in het Noorden en Oosten van Portugal weldra een deel der beambten het werk zal hervatten. Sedert 15 Ja nuari is er te Lissabon geen post uit het buitenland aangekomen. De „Tablet" geeft in haar .jong ste nummer eenige cijfers, waaruit blïjkt hoezeer het Ka fholicisme in som mige Steden van Engeland in de laatste eeuw is toegenomen en op welk een machtige ontwikkeling de Katholieke kerk kan bogen. iZoo bijlv. in de stad Manchester. In 1690 leefden in deze stad twee Katho lieken, Zoo zegt bovengenoemd blad, in 1700 Woonden er 13 Katholieke fami lies; in 1778 500 en thans telt de groo- te industriestad van Engeland 32 Katho lieke kerken, die ternauwernood plaats bieden voor de 80.000 geloovigen. Er is een overeenkomst tusschen prinses Louise van België en al haar schuldeischers tot stand gekomen. Althans, naar uit Parijs gemeld wordt, zouden dezen zich verbonden hebben ge zamenlijk 41/2 millioen frank te deelen, die hun uit de nalatenschap der prin ses betaald zal worden. De Groothertogin, van Luxemburg in de residentie. Het was tegen 4 uur gisterenmiddag nog stil in den omtrek van het Holl. Spoorstation te 'sGravenhage, totdat de politiemacht er was gekomen ter .afzet ting van het Stationsplein en later de eerewacht van grenadiers met de muziek der'Koninklijke een groote menigte mee voerde, Idie zich op de trottoirs posteer de en getuige was van de aankomst der autoriteiten en later van H. M. de Ko ningin, ter begroeting van de Groother togin van Luxemburg. H. M. verscheen in de wachtkamer voor de Koninklijke familie te midden van het gevolg en de autoriteiten. Daar waren o. a. in gala-ambtsge waad de burgemeester, de gouverneur der "residentie, de kolonel plaatselijk commandant en de heer Wv Rauwenhoff, chef Van dienst van het ver/oer der Holl. Spoorweg-Mij. De Commissaris der Koningin, baron Sweerts, was door lichje ongesteld- steldheid Verhinderd aanwezig te zijn De vorstelijke bezoekster kwam met den gewonen trein uit Brussel precies te 4 u. 38 aan. Het salo'nrijtuig werd van den gewonen trein hfgehaakt en reed op het spoor voor ftjbt wachtsalon voor. Bij het binnenrijden yan het rij'tuig hief de muziek het gewone Wilhelmus aan, dat in Luxemburg hqt volkslied is. De Koningin, die een jn an tel geheel van Hermelijn droeg met een ronden hoed, eveneens van wit bont en het lint van de Luxenburgsche Eikekroonord'e borst, Verwelkomde haar aan den ingang van het De regeerende Groothertc dig ien lieftalliig uiterlijk en die een donker wintei imelijnen stola droeg, omhelsde hartelijk haar Koninklijke nicht. p;e vorstelijke vrouwen inspecteerden, ladat de we- cfêrzTj13s<3ie'voorstelling der autoriteiten was afgeloopen, de «erewacht en liepen op het maatgeluid van het Wilhelmus 'in imarsChtempo (gespeeld, langs de gele deren. 1 Door de wachtkamer begaven zij zich onmiddellijk naar-de buiten gereed staan de rijtuigen en nauwelijks 'had de vreem1- de souvereine met haar gastvrouw in de open a la Daumont bespannen koets plaats genomen of de vele honderden toeschouwers juichten de beide Vorstin nen toe, die lapgs den druk bezetten weg ipaleiswaarts reden, in ongesloten rijtuig, gelijk ook het gevolg. Vóór het paleis stonden in een Wijden halven cirkel velen de komst van de Ko ningin 'en haar gast te wachten. Daar verscheen Prinses Juliana mét een tweetal meisjes van haar leeftijd en wuifde de menschen, die daar buiten geduldig stonden te wachten, eenige ma len toe, wat telkens met een hartelijk gewuiif met zakdoeken en handen werd beantwoord. Tegen vijf uur kondigde gejuich dc komst der Vorstinnen aan en enkele oogenbliklcen later kwam het Koninklijk rijtuig, onder de toejuichingen der me nigte, terwijl bet Prinsesje voor het venster haar moeder en de Grootherto gin met handgewuif begroette. De beide Vorstinnen verschenen even na haar aankomst eenige oogenblikken voor een der paleisvensters en werden toen nogmaals door de menigte, welke door de politie enkele meters naderbij was gelaten, luide toegejuicht. H. K. H. de Groothertogin verliet gisterenavond tegen zes uur het Ko ninklijk Paleis in het Noordëindie. ten einde een bezoek af te leggen bij H. M. de Koningin-Moeder. HL K. H. de Groothertogin van. Luxemburg heeft gisterenavond vóór den aanvang van deu galamaaltijd onir vangen de "hoofden der buiitenlanidsche gezantschappen bij het Nederlandsche Hof, daartoe in den rooden salon veree- nigd. Te 7 13. 30 ving de 'eeremaaltijd in de groote balzaal aan. De tafels droegen een bloemenversie ring van roode anjers en witte seringen. H. M. de Koningin bracht op de Groothertogin een heildronk uit in de Fransche taal. H. K. H. de Groothertogin van Luxemburg beantwoordde, eveneens in de Fransche taal, den heildronk van H. M. Onredelijk. In „Het Volk" komt een „Open Brief' voor van „Een Tusschenpersoon" aan minister |Treub, waarin iets staat,, dat, als het jwaar is, zeer onredelijk moet worden ^genoemd. De schrijver verzekert nl., dat de personen, die vijf maanden lang al hnu prij.en en zelfs hnu product Leven tijd met veel toewijding hebben gegeven om de oude lieden, die voor het trekken van de Staatstoelage in aanmerking kwamen, uit (te vors alien 'en te helpen, ndiqt alleen de hun toekomende vergoeding nog niet hébben gekregen, waarvoor zij veel meer werk hebben moeten verrichten, dan 's Ministers ambtsvoorganger had gedacht, maar die (bovendien de vèrschotten van het Rijk nog niet terug ondervingen* Er zijn er bjj, wier middelen zijn uitge put en die vele honderden guldens van het Rijk te goed hebben* O, die Staatsmachie! Tijd* Typographenstaking te Breda. Op een viertal drukkerijen te Breda is een staking uitgebroken, De eisch der gezellen, om het loon, vastgesteld (door het Landelijk Comi/té, is zoodanig geformuleerd, dat onmiddel lijk het uurloon met 2 cent (moet worden verhoogd; in 1915 weer met 2 cent en in October 1915 het overige. Daarop hebben de patroons geant woord, dat ze bereid Zijn aan hen, die 18 cent en meer verdienen, 20 cent te beta len; Ja an alle overige knechts wordt 1 cent per uur meer betaald. Voor ^ver werk wordt na 12 uur percentage be taald. Wat betreft het ziekengeld, hier omtrent willen de werkgevers aanvaar den, wat in de Landelijke'Overeenkomst is bepaald. De Bredascbe iypo's hebben gewei gerd hierop in te gaan en Dinsdlaglmor- gen is het werk neergelegd opi de vol gende drukkerijenEngelbreg't (uitgever van, „de Brëdanaar"), firma Broes e en Ga. (uitgever Van de ^Bredasche Cou- ran"), Van Turnhout en Van Oirsdli(of.| Dioor de gezellen is een circulaire! verspreid, aan de ingezetenen gericht* Toen de patroons een tegen-circulaire wilden laten drukken, dreigden do nog werkende typo's met onmiddellijke sta king, indien a^n dit voornemen werd gevolg gegeven. Tegen de moderne dansen. In de kerken van Roermond is Zondag onder alle H. Missen een schrijven voor gelezen, waarin de geestelijkheid van Roermond de geloovigen waarschuwt te gen eenige nieuwere dansen; genoemd werden de tango, de one-step en de two-step. De geloovigen werden met 'den hoogstcn ernst vermaand, zich zoowel van het aanleeren als van het uitvoeren van die dansen te onthouden en alle bij eenkomsten, waar zij worden toegelaten, te vermijden. De uitsluiting in de schoenindustrie te Tilburg. Omtrent het aangezegde ontslag tegen a.s. Zaterdag aan 150 arbeiders en ar beidsters aan de schoenfabriek van de firma BI ankers meldt de ,/Tilb. Grt", dat de aanleiding tot dit ontslag is geweest een schriftelijke verklaring, die de firma van haar personeel vroeg, houdende de belofte, dat men niet in staking zou gaaau Eerst Maandag 'in den loop van deu dag moet die verklaring gevraagd zijn:. Over de kwestie van het lidmaatschap van de^i (Nöd. (Ri. K. Schoen- >en "Leder- bewerkersbond is geen woord gerept, zoo verzekerde de firma. Reeds 100 personen van' het personeel hebben zich weer aangemeld, onder wie ook enkele georganis eerden, KORTE KRONIEK. De Nederl. JBpnd v. '.Boekdrukkerijen maakt bekend, dat tengevolge van de be langrijke loons verhoogingen, verkorting van arbeidstijd en andere verbetering van arbeidsvoorwaarden in het landelijke col lectieve arbeidscontract, ten gevolge ook van vermeerdering der bedrijfskosten en van de eischen der sociale wetgeving, de prijzen van het drukwerk, in evenredig heid, algemeen moeten worden verhoogd. Gisteren is opgericht de Biond van Deurwaarders bij de Gemeentebelastin gen in Nederland. Het secretariaat is gevestigd te Amsterdam. LEIDEN, 21 Januari. Ned. R. K. Slagersgezellenbond afd. Leiden. In den R. K. Volksbond alhier hield gisteravond om half negen bovenge noemden bond een openbare vergade ring. Onder de aanwezigen merkten wjj eenige leden van den (soc.) Ned. Sla1- gersgëzellenbond op. Ook de heer J. Snel, voorzitter van dezen bond was te genwoordig,. Zooals wij reeds hebben gemeld was de heer J, 3nel per cir culaire als debater uitgenoodigxl. De heer Jy van .Weert, bondsvoorzitter opent de vergadering en /et het doel der bijeenkomst uiteen. Hij geeft daar op het woord aan den bondssecretaris, den heer J. Verhaar. Deze spreker geeft een uiteenzetting van de feitep, Deze komen op het vol gende neer. Naar aanleiding van een schrijven in het socialistisch orgaan, waarin de heer J. Verhaar als een onwaarheidschrijver wordt gequalificeerd, is aan den heer J. Snel gelegenheid geboden zijn be wering te bewijzen. Spr. verheugt zich dat de heer Snel de uitnoodiging leeft aangenomen en hoopt dat het c ebat niet persoonlijk zal worden, maar een aangenaam verloop zal hebben. Spr. komt er vooreerst tegen op, dat dat de moderne bond de R. K. vereeni- ging heeft uitgemaakt voor een scheur- makersvereeniging. In een keurig ver zorgd en welsprekend betoog wordt uit eengezet dat de R. K. slagersgezellen recht hebben zich te organiseeren in R. iK. vereenigingen. Spr. bewijst voorts, dat de R. K. slagersgezellen verplicht zijn zich aldus te organiseeren, daar zij geen lid kunnen zijn van den modernen bond. Dat wordt zelfs door de socialist- ten zelf erkend. Daar dezen eenmaal op het standpunt van klassenstrijd en par tijbelang staan, kunnen wij Katholieken iniet met de socialisten in éénen bond vereenigd zijn. Voorts bewijst spr. dat do R. K. orga nisatie in niets ten achter is gebleven maar gewerkt heeft in het belang van de arbeiders. Met een paar typische voorbeelden toont spr. aan dat de socialistische 'bond, die zich zoo gaarne als neutraal aart- dient, absoluut niet neutraal is. Spr. komt nu aan het tweede belang rijke punt uit zijn rede, waarin hij uit eenzet, hoe inconsequent de socialisten zijn. Van den eenen kant blijkt er duidelijk uit het feestprogramma, uitgegeven ter gelegenheid van hun lustrum1, dat de bond een strijdorganisatie is. Die strijd is gericht tegen een klasse, nl. de bezit tende klasse. Nu heeft echter de heer J. Snel, bij gelegenheid van bedoeld feest op de burcht te Leiden een speech gehouden en daarin juicht de heer Snel het toe, dat de patroons donateur en lid zijn van den bond. De heer J. Verhaar laat dan zien h - de Katholieken veel consequenter zijn en hunne beginselen, waarmede zij al tijd rond voor den dag komen, ook in de practijk doorvoeren. Spr. zet uiteen, dat niet ieder kapitaal op onrechtvaardige wijze is verkregen. Een patroon, die zich steeds op recht vaardige wijze tegenover zijn arbeiders gedragen heeft, en dezen niet uitgebuit, heeft zijn bezit rechtvaardig. Wanneer men echter de Christelijke beginselen loslaat, dan komt men er toe de arbeiders onrechtvaardig te behande len'. Als conclusie trekt spr., dat :er voor de R. K. slagersgezellen geen twijfel meer mag bestaan of zij moeten zich aansluiten bij de R. K. organisatie. Spr. protesteert ten slotte tegen het feit, dat de moderne bond zijn woorden verdraaid heeft. Wij hebben slechts een algemeen overzicht gegeven van de overtuigende en krachtige rede van den heer J. Ver haar. Vermeld worde hier nog, dat de vergadering met groote belangstelling luisterde. E{r deed zich nu een eigenaardig in cident voor. De heer I. S. van Arbeid, uit Amster dam', redacteur van het vakblad van deii modernen bond, wilde gaarne een woordje zeggen. De heer J. van Weert geeft een met duidelijke redenen gestaafd betoog dat alleen aan den heer J. Snel 't woord zal worden verleend. De heer Van Arbeid maakte toen de zeer goedkoope opmerking: U durft niet. De heer J. van Weert antwoordde hem in zeer hoffelijke bewoordingen. En hij maakte op het eind de o.i. zeer i.jj.

Leidsche Courant | 1914 | | pagina 1