20 BUITENLAND. MAGNA. BINNENLAND. 5e Jaargang No. 1251. JSujPieata OUDËi SIRIiïEL. S4, ILEIIÏISM. Latere. Telefoon 935. Postbus 6. ©IT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAO, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEILLUSTRÊERD ZONDAGSBLAD voor Lelden 9 cent per week ƒ1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco 'per post 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 21/, cent, met Oeïlltisfreerd Zondagsblad 5 cent. Donderdag November 1913. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 15 cent ingezonden mededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent. met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiüngevraagde betrekkingen, huur en verhuur, koop en verkoop (geen handcls-advcrtontiün) 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden i betrekkingen 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. KAMEROVERZICHT. TWEEDE KAMER. Voorzitter Minister Pjteitye. (Wiaar moeten wij heen met den heer [Borgesius als president? In de repliek, (die de heer Bogaardt gisteren (hield, Waagde deze zeer terecht over het ge- hinder van Duys, dat hij bij zijn eerste (rede ondervonden had, en over de wei nige bescherming van den voorzitter. Er febeuren nu reeds dingen in de Kamer, 'elke nooit in de vorige jaren zijn ge lild onder een rechtsdh voorzitter. 1 Het is eergisteren en gisteren geble ken, dat onze nieuwe minister van Kolo niën een liefhebber is van lange rede voeringen, Maar er is gélukkig jmeer gebleken. De minister heeft zich Ink anders getoond dan tijdens de ver kiezingen. Hij sprak met eerbied over de zending, den arbeid der missionaris sen, waardeerde de groote opofferingen, 'die daarbij worden gebracht, en erkende, dat de zending tot groot nut kan strekken. Uitdrukkelijk heeft (hij verzekerd, aan de subsidieregeling der bijzondere scho len met geen vinger te zullen raken, in den bestaanden koers verder te zullen gaan. „De Christelijke school zal evenals tot nog toe worden gesteund." Mogen deze uitlatingen van den mi nister aantoonen den regeeringskoers. Dan zal hij op den steun van rechts kunnen rekenen, meer dan op dien van links. Wij zullen hoopvol afwachten. ALGEMEEN OVERZICHT. 'Het gaat er in Mexico niet rooskleuriger uitzien. Senor Roberto Pasqueira, de yertrouwensman van de Constitutionalistèn te Washington, heeft bericht ontvangen, dat generaal Huerta ;een groot aantal stukken veldgeschut, 20.000 geweren en munitie bij de firma [Mitsui in Japan heeft besteld. Zoodra generaal Carranza te Hermosillo door zijn buiteniandsche agenten verwittigd ivverd, dat da eerste zending onderweg was, gaf hij zijn aanhangers bevel de LTehuantepec- en Munzunitto-spoorweg te vernielen, om te beletten, dat de krijgs voorraad van Sulina-Cruz en Munzunitto, de beide havens aan den Stillen Oceaan, naar het binnenland zou worden ver voerd. Wegens den verwarden to-estand heeft !de Japansche firma, naar verluidt, be zwaar gemaakt tegen verdere leveringen, te meer daar de Constitutionalistèn heb ben laten weten, dat zij de schulden, idoor Huerta gemaakt, niet zullen er kennen. Huerta's troepen moeten echter nog ruim van wapenen zijn voorzien, daar nog onder Madero groote bestellingen van krijgsvoorraden werden gedaan. Senor Pasqueira deelde aan een man van de „New York .Herald" mede, dat men in Constitutionalistische kringen De klokken riepen de geloovigen naar ide namiddag godsdienstoefening. Frans zou dus spoedig terugkomen, want hij was in de kerk altijd de rechterhand yan. den pastoor. Het gelui werd intusschen reeds her haald en nog was Frans niet gekomen, De jongen zat zeker daar boven in de „Nuszlaube", en zou het gelui wel hoo- !r.en. Maar ook toen de kloppen nogmaals Weerklonken, verscheen Frans niet. Zou hij zijn trotschen kop niet buigen willen? De vader stond op en trad op de „Nuszlaube" toe. Daar trad Frans naar buiten, de muts diep over het voorhoofd gedrukt, de lip pen samengeperst; stilzwijgend wilde hij zijn vader voorbijloopcn, maar deze ver sperde hem den weg. Beiden 'stonden een oogenblik zonder spreken tegenover elkander. Ik zou het je gaarne gegund hebben, Frans,' zeide de schrijnwerker eindelijk, maar het geld is zoo schaarsch, jongen Frans hief het hoofd op; de woorden zijns vaders deden hem zichtbaar goed. zeer verontwaardigd is over de berich ten betreffende de terechtstelling van krijgsgevangenen te Juarez. Het gold hier verraders, zeide hij. Overigens worden de krijgsgevangenen zeer humaan behandeld. ,Te Hermosillo bevinden er zich 1500, deels in de ge vangenis, deels op de Yaki-plantages. .Verschillende krijgsgevangenen hebben vrijwillig in de gelederen der Constitu tionalistèn dienst genomen. Pasqueira geloofde niet aan de mo gelijkheid van een compromis. De Con stitutionalistèn vechten voor sociale ge lijkstelling der arme landelijke bevolking. Het Amerikaancse kabinet, voorge zeten door president Wjlson, heeft Dins dag over den toestand in Mexico beraad slaagd. Verschillende middelen van actie werden besproken, maar alle raadgevers der regeering drongen erop aan, nog wat geduld te oefenen. Men moest afwachten op het resultaat van den veldtocht der Constitutionaliisten, welke thans in vollen gang is. De regeering deelt mede, dat het be richt, als zou zij van plan zijn de Mexi- caansche kusten te blokkeeren, onjuist is. Blijkens een telegram uit Nogales zijn Carranza en zijn staf gistermiddag van daar vertrokken om naar Hermosillo, de hoofdstad der Constitutionalistèn, terug te keeren. Dit wordt uitgelegd als een feitelijk afbreken der besprekingen met Washington. GEMENGD. Zes jaar geleden hebben de s o- ciaal-dem ocraten te Choisy le Roy een glasfabriek opgericht Die zaken gingen niet voorspoedig. Een half jaar geleden verleende de regeering aanmer- kelijken steun. Tevergeefs, de fabriek is nu wegens financieele moeilijkheden stop gezet Alle arbeiders zijn ontslagen. Een voorproefje van den toekomststaat Aan de goedkeuring der wijzi ging van de kieswet is in de Fransche Kamer een langdurige gedaCh- tenwisseling over tusschentijdsdhe ver kiezingen, ingeval een zetel door aftre ding of overlijden open komt, voorafge gaan. Daaromtrent is besloten alleen tusschentijdsdhe verkiezingen te houden als één derde der zetels in eenig district vacant is. In de praktijk zal dus wel bijna nooit een tusschentijdsdhe verkiezing noodig zijn. Eerste Kamer. De Eerste Kamer der Staten-Generaal zal na hervatting van hare werkzaamhe den op 27 dezer in de afdeelingen ver gaderen tot onderzoek in de eerste plaats van wetsontwerpen, die op vasjten termijn moeten worden afgedjaan, t.w. de betalingen ingevolge d|e .Invaliditeits wet, de grensregeling Hoek van Hol landRotterdam, het personeel van de krijgsraden. Zoo mogelijk zal nog d,e Indische begrooting worden onderzocht. Wat niet gaat, gaat niet, zeide hij met heesche stem en wilde nu doorloopen. De vader legde hem echter de hand op den schouder en sprak ernstig: Moeder is binnen, Het vierde gebod is het vierde gebod, ook als de ouders soms hard sijn. De zoon blikte somber voor zich Dan plotseling de op den grond gevallen muts opnemend, ijlde hij naar binnen, de deur achter zich dichtwerpend. In de kamer stond vrouw Hellbrink voor den spiegel te kijken of haar hoed goed genoeg was, om er mede naar Dor- nick te gaan. Het onverwacht binnentre den van haar zoon deed haar opschrikken. Moeder wil het vergeven. Ik zal het nooit weer zeggen, klonk het uit Frans' mond. En de knaap was de deur weder uit, eer de moeder zich goed rekenschap had gegeven. 't Is waarachtig net zoo'n beer als zijn vader, mompelde zij. Frans liep intusschen buiten adem naar de' kerk. Looft den Heer, want Hij is goed, en eeuwig waakt zijn goedheid", klonk het door de kerk, meer krachtig dan har monisch. Frans kon heden de ware aandacht niet vinden. Zoo vaak had hij in deze Nieuwe wetsontwerpen. Naar wij vernemen zijn aan de betrok ken departementen in voorbereidingeon wettelijke regeling van de Paardenfokke rij, een herziening van de Jachtwet, en van de Veeartsenijkundige Wet. „Hbld." Gedeputeerde Staten. iDe Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland hebben d,e werkzaamheden der twee afdeelingen verdeeld als volgt: Afdeeling A: provinciale en plaatse lijke financiën, onderwijs, landbouw,/ armwezen, jacht en visscherij, reclames belastingen, drankwet, tiendwe't, pandp huiswet en pensioenwetten gemeente ambtenaren. Afdeeling BGemeentezaken voor zoover die niet aan afdeeling A zijn opgedragen, plaatselijke strafverordenin gen, kerkelijke zaken, waterstaat en we gen, waterschapsaangelegenheden, ge- zonidheidspolitie, nijverheid, militie en landweer, woningwet, ongevallenwet^ strandvonderij. - Tot leden dier afdeelingen zijn be noemd Afdeeling A: de hoeren mr. H. A. van de Velde, H. Ch. Vegtel en mr. M. J. C. M. Kolkman. Afdeeling B: de heeren mr. J. Lim- barg, jhr. mr. L. E. M. von Fisenne en jhr. mr. D. J. de Geer. Staatscommissie Evenredig kiesrecht. Bij Kon. besluit van 15 dezer is: lo. Een staatscommissie ingeqteld tot onderzoek van de vraag, welk stelsel van evenredig kiesrecht voor onze ver tegenwoordigende lichamen het verkies- lijkst is; ,_4.. 2o. Man deze commissie opgedragen dit stelsel in een of meer wetsontwer pen, voorzien van de noodjge toelich ting, te belichamen; '3*o. bepaald, dat de commissie nopens alle zaken, waaromtrent zij niet eenparig oordeelt, bij meerderheid van steirimen zal beslissen, doch dat het den leden vrijstaat hun gevoelen, van dat der meer derheid afwijkend, in een afzonderlijk advies tegelijk met dat der commissie aan Ons te doen kennen 4o. aan de commissie d,e bevoegdheid verleend zich dpor deskundigen te doen voorlichten en dezen als adyiseerend lid tot hare vergaderingen toe te laten 5o. benoemd: tot lid en voorzitter: mr. J. Oppenheim, lid van d,en Raad van State; toft lid en ond,er-v)oorzitlter mr. J. A. Loeff, lid van de Tweede Ka mer der Staten-Generaaltolt led;en: jhr. mr. D. J. de Geer, lid, van de Tweede Kamer der Staten-Generaalmr. 'J. A. van Gilse, oud-lid van dje Tweede Ka mer der Staten-Generaalmr. D. A. P. N. Kooien, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaalmr. F. A. C. graaf van Lynden van Sandienburg, lid van het college van Gedeputeerde Staten in d,e provincie Utrechtmr. P. Rink, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal W. H. Vliegen, lid van de Tweede Ka mer der Staten-Generaaltolt lid en kerk op de knieën gelegen en om de vervulling van zijn wensch gesmeekt. En nu hij dacht, dat alles zoo goed zou gaan, was zijn hoop gruwzaam vernietigd. Naderhand liet Frans het hoofd op de borst zinkenHet orgel zweeg, de priester verliet het altaar, hij merkte het niet. Een krachtige stoot in de zijde deed hem tot zichzelven komen. Je moet bij den pastoor komen, zeide toen een jongen, die zoo juist als koorknaap fungeerde. Verbaasd keek Frans op. Ik was hedenmorgen al bij hem, gaf hij ten antwoord. De jongen haalde de schouders op. Hij heeft het mij zooeven gezegd. Frans was over die boodschap niet zeer verheugd. Hij wist nu toch al genoeg. Traag sloeg hij den weg in naar de pastorie, dien hij eertijds zoo vaak hoop vol en leergierig had betreden. Frans, ik heb nieuwe berichten, sprak de pastoor vriendelijk, toen Frans met weinig opgewekt gezicht bij hem binnen trad. Even voor de vespers is mij dit briefje gebracht en den inhoud daarvan wilde ik u zoo spoedig mogelijk mede- deelen. Gij moet dezer dagen goed ge beden hebben. Gij zult toch nog kunnen studeeren. Er is iemand gevonden, die alle kosten betalen wil. Het beste is, dat secretaris, mr. J. van Gelein Vitringa, rechter in de arrondissements-rechtbank te 's-Gravenhagetot adjuncft-secretlaris mr. L. A. Nypels, advocaat en procureur. Vrijstelling landstorm. iDe Minister van Oorlog heeft de Commissarissen der Koningin gemach tigd, vrijstelling of voorloopige vrijstel ling van opkomst voor den werk el ijken dienst bij den landstorm te verleenlöi aan de dienstplichtigen: lo. die deel hebben aan het bestuur der provincie of van een gemeente en voor dat bestuur onmisbaar zijn en niet reeds zijn vrijgesteld, bij art. 14 van het LandstormbesluitI 2o. die werkzaam zijn bij een provin ciale of gemeentelijke instelling, waar bij dan wel in een positie, waarin zij onmisbaar en niet te vervangen zijn en waarin zij in het algemeen belang moe ten gehandhaafd blijven. De Minister heeft daarbij nog opge merkt, dat in d,e eene gieünleente de be hoefte kan bestaan aan de onafgebro ken aanwezigheid van personeel in een bepaalden werkkring, terwijl in een an dere gemeente dje behoefte met opzicRt tot gelijken werkkring niet beslaat; dit zal bijv. het geval zijn met ambtenaren ter gemeente-secretarie, gem'eenfte-on'tf- vangers, ambtenaren van den burger lijken stand, personeel bij d,en reini gingsdienst, bij de verlichting, bij de drinkwatervooirziening, bij d,e brandweer, bij den geneeskundigen dienst. Postzegelnieuws. De frankeerzegels van D/o cent zul len voortaan in meer donkerblauwe kleur dan dje der tegenwoordige worden ge drukt en de zegels van 50 cent zullen in lila-kleur met grijze omlijsting uit komen. Met de verstrekking aan de postkan toren van genoemde zegels in dje nieuwe kleuren zal worden aangevangen, zoo- dra de voorraad van de oude kleuren is uitgeput. Ook de zegelopdjukken van IV2 cent op de enkele en dubbele briefkaarten zullen in donkerblauwe kleur worden opgedrukt. Met zekerheid vernemen we thans djat de Jubileumzegels tegen het eindje van deze maand, zullen worden uitgegeven. „Msbd." Lustrum R. K. Studentenvereniging te Delft. Gisteren heeft de R. K. Studentenver- eeniging „Sanctus Virgilus" te Delft haar derde lustrum op luisterrijke wijze ge vierd. 's Morgens droeg Z. D. H. een ponti ficale H. Mis op. Assistentie werd hier bij verleend door den HoogEerwaarden deken J. J. de Graaf, als presbyter as- sistens; de Eerw. heeren pater H. A. van Kessel, pastoor, en rector. J. L. F. Dankelman, als troondiakensdr. L. H. Timmermans, als diaken; J. (Wjiddersho- ven, als subdiaken; rector le Roux ad candelam; kapelaan B. F. Kosters ad mi- ge nu maar zoo spoedig mogelijk begint. Dezer dagen ga ik met je naar Bruck- hoven en ik hoop, dat ge in de tweede klas zult komen. Zoover zullen we 't toch wel gebracht hebbenVoor zooveel ik raden kan, is graaf Landskron je be gunstiger. 't Was goed, dat de pastoor zoo maar zonder omwegen alles vertelde; Frans zou niet in staat geweest zijn het briefje te ontcijferen. De pastoor wilde alles nog omstan diger bespreken,.maar hij zag spoedig dat zijn toehoorder daartoe niet in staat was Een kort woord van gelukwensch en vermaning zijnerzijds een onduidelijk dank gestamel van den knaap en voort ging Frans, de trappen af, het plein over, de kerk in. Frans wierp zich voor het altaar op de kniëen. Want eeuwig waakt uw goedheid, stamelden thans zijn lippen, maar jubelde zijn hart. 5- Het diner op Feldhaus was tot alge^ meene tevredenheid afgeloopen en had een nieuwe lauwer gevoegd bij den roem van de oude Minna. Aan tafel heerschte een aangename gezellige toon, welke weer op een goede verstandhouding tusschen de groote grondbezitters en de genoodigde tram; kapelaan F. B. J. M,. Filbry, ad baculum; ipater H. L. van der Drift ad gremiale et ampullas; kapelaan J. Kok ad librum; pater Wallemsen als thuri- ferarius; pater J. J. A. Terstappen en Th. van Eckeren als ceroferarii. De H, Dienst werd bijgewoond 'doöc verschillende leden van het eere-comité, prof. dr. Alph. Steger, hoogleeraar aan de Technische Hoogeschool, Jos. Th. J. Cuypers, architect, prof. dr. J. V. de Groot uit Amsterdam, de praeses der Unie van R.-K- Studentenverenigingen in Nederland, afgevaardigden van de R.- K. Studentenverenigingen „St. Augusti-' nus" te Leiden, „Veritas" te Amsterdam; „St Thomas Aquinas" te Amsterdam, de R.-K. Studentenvereniging te WageniiD- gen, 'de feestvierende vereeniging en tal rijke anderen. Na afloop werd door den HoogEerw. deken in de pastorie een lunch aangebon den. Ten 2 ure werd de feestvergadering geopend 'door den voorzitter, den heer Schermer. Deze feestvergadering werd behaive door de reeds genoemde ook nog bijgewoond door de heeren A. H. Fleskens en F. van .Wichen, leden der Tweede Kamer der Staten-Generaal; resp. afgevaardigden voor Helmond en Haarlemmermeer, prof. Behrens, Rector Magnificus van de Technische Hooge school, prof. dr. Beysens en prof. dr. J, Schrijnen, hoogleeraren vanwege de St, Radboudstichting te Utrecht. I Na het openingswoord van den voor zitter werd de feestrede uitgesproken door 'dr. J. van Best, waarna Monseig neur-zelf de studenten toesprak. De avond te voren was de Bisschop feestelijk binnengehaald door Delfts ka tholieke vereenigingen en had een ponti ficaal Lof opgedragen in de H. Hypoli- tus kerk, waaronder de Deken Monseig neur namens Katholiek Delft verwel komde. Centrale Raad voor de K. S. A. In de jongste, te Utrecht gehouden, vergadering van den Centralen Raad voor de K. S. A., welke druk bezocht was, werd door den Directeur van het Cen traal Bureau verslag uitgebracht over de oprichting en werkzaamheid der N. V. Lelie-Bioscoop. Uit deze mededeelin gen bleek, dat deze nieuwe afdeeling de beschikking had gekregen over een ka pitaal van ongeveer f 35.000. Een voor raad van ruim 60.000 M. film was reeds aanwezig. Hiermee werden thans reeds 14 bioscopen bediend. Bovendien zijn aanwezig 100 series lichtbeelden. De fi- nantieele uitkomsten konden gunstig ge noemd worden. Eventueel te maken winst komt geheel aan het Centraal Bur reau ten goede. iDe films en lichtbeelden worden ver huurd voor dezelfde prijzen, als waar-» voor dit door particuliere verhuurkanto ren geschiedt, terwijl men dan boven dien d,e zekerheid heeft, alleen goede films te ontvangen. De moeilijkheid blijft echter, om voort durend nieuwe films, die tevens goed autoriteiten, een verstandhouding, welke wegens de ongunstige tijdsomstandigheden zeer verblijdend was. In. het begin van Mei viel graaf Josi's geboortedag, welk feest graaf Landskron zeer geschikt scheen om het gansche ge zelschap nogmaals te vereenigen, ditmaal te zijnent. De gespannen verhouding tusschen Duitschland en Oostenrijk drong boven dien den graaf tot terugkeer naar zijn vaderland, zoodat hij geen tijd te ver liezen had. 't- Uitbreken van den oorlog tusschen beide grootmachten was nog slechts een quaestie van tijd. 't Zal waarlijk moeite kosten, de ge moederen in rust te houden, en heftige gedachtenwisselingen te voorkomen, zeide graaf Lahdskron op den dag van het feest tot Bernard Behrenberg, die op zijn verzoek wat vroeger was gekomen om de noodige schikkingen met hem te kunnen treffen. Het is eigenlijk geen tijd om feesten te geven, ging hij bezorgd voort. Nadat ons echter zooveel vriendelijkheid betoond is, was 't voor mij een behoefte, een noodzakelijkheid. (Wordt vervolgd.)

Leidsche Courant | 1913 | | pagina 1