BUITENLAND. MAGNA. BINNENLAND. 5e Jaargang No. 1242. Biaires&afl OUDE SINGEL 54, LEIDEN, latere. Telefoon 935. Postbus 6. BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAQ, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAOEN DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering het GEÏLLUSTREERD ZONDAOSBLAD voor Lelden 0 cent per week f 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, f 1.30 per kwartaal. Franco per post ƒ1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 21/g cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent Maandag ÏO November 1913. De ADVERTENTIEPRIJS Bedraagt van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 15 cent 'ngezonden mededeellngen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent. met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Qroote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentlëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur, koop en verkoop (geen handels-advertentlën) 1—5 regels 25 cent, Iedere regel meer 5 centaangeboden betrekkingen 15 regels 50 cent, Iedere regel meer 10 cent ALGEMEEN OVERZICHT. Nadat de proclamatie onder gcedkeu- ing der regeering Ihem feitelijk reeds coning van Beieren had gemaakt, is Ludwig III lit Zaterdag in allen vorm' geworden loor de plechtigheid der eedsaflegging, vaarbij tegenwoordig waren de prinsen /an het Koninklijk Huiis, de staatsminiis- en leden van den staatsraad era de- mtaties der beide Kamers. Voordat hij den eed aflegde, hield de Coning een toespraak, waarin hij zeide: „Slechts de overtuiging, dat de zorg roor het welzijn der monarchie en van iet vaderland het einde van het regent- ichap dringend noodzakelijk maakte, gaf nij de aanleiding den moeilijken stap tc loen, die in deze plechtige handeling ïaar besluit vindt Het vervult mij meit 'oldoening, dat het met eenstemmige sa- nenwerking tusschen regeering en Land dag gelukt is een grondwettigen vorm te vinden om het herstel van den nor malen toestand mogelijk te maken, die met de gedachte aan 'de erfelijke mo narchie, met den geest der Beiersche grondwet en met het volksgevoel vol- komen In overeenstemming is. Vervolgens las de minister van justitie de formule van den eed voor; de koning zwoer, dat hij volgens de grondwet en de wetten van het rijk zou regeeren. Met opgeheven rechterhand zeide 'de coning: „Dat zweer ik". 'Daarna hield de minister-president Von Herding een toespraak, waarin hij den r koning verzocht de eerbiedige huldiging van het ministerie en den staatsraad en de belofte van onverbrekelijke trouw te willen aanvaarden. Alle troepen legden vervolgens den eed af aan den nieuwen koning. In Mexico- wordt de crisis moorddadig. Nu Wordt weer bericht, dat een aanslag is gepleegd op Huerta's leven. Hij was Vrijdag uit gereden, toen plotseling een mam zich voor de paarden wierp en tegelijk op Huerta söhoot. De paarden steigerden en gooiden den man omver, die toen onder ihet rijtuig geraakte en gekwetst werd. Huerta zelf is ongedeerd geble ven; de pleger van den 4aanslag is ge vangen gezet f ITe Washington "blijft het gerucht loo- pen, dat Engeland 'in het geheim Huerta steunt, en dat deze vooral' daarom in zijn verzet meent te kunnen volharden. President Wilson en Bryan ontkennen het, doch de Amerikaansche pers hecht weinig waarde aan hun tegenspraak en maakt ook gewag van het gerucht, dat de regeering der V. aan de Engelsche regeering heeft verzocht si.r Lionel Car- den, de Britsche gezant te Mexico, te rug te roeepn. Henry Lane iWiilson, de gewezen ge zant der V. S. te Mexico, heeft nogmaals FEUILLETON. De binnengetredeïie was er zichtbaar mede verlegen, de jonge 'dame te moe ten storen. Als die vreemde heerschappen Zondag hier komen eten, moeten wij nu onze bestellingen doen, zoo veront schuldigde zij zich. Het witte schort, de sleutelbos aan den gordel verrieden voldoende, welke bediening zij hier in huis uitoefende. Gij hebt gelijk, Minna, het is hoog tijd, 'dat wij onze voorraad opdoen, ant woordde Magna, de pen ter zijde leg gend. Wij1 moeten Zondag ons best eens doen om te laten zien, wat wij' kunnen. De gravin en haar oudste dochter wa ren nog nooit hier, freule Tiny voor twee jaar slechts korten tijd. Het komt er dus op aan, de eer van ons labd en en van ons huis op te houden; die Oostenrijkers zijn wel wat verwend. Wij zullen 't hun wel naar den zin maken, sprak de keukenmeid. Aleen die nieuwmodische versieringen, daarin kunnen wij niet met hen medegaan. Dan doen wij 't maar naar den ouden trant, beslist Magna. Behalve de gewaarschuwd tegen erkenning der re volutionairen als oorlogvoerende partij. Dat zou z.1. een misdaad zijn. De te genstanders van Huerta zijn allen moor denaars en roovers,verzekert hij, die onder „vrijheid" het recht verstaan, om te plunderen en het land te verwoesten. De eenige manier waarop hun leiders vat op hen houden, is hen niet te be lemmeren in die misdadige uitspattingen. Huerta heeft inmiddels een zijdelings antwoord op den eisdh der V» St ge geven. Een telegram uit Mexico meldt dat; hiij op offdcieele wijze aan de vreem de diplomaten mededeelde, dat, zooals thans gebleken was, de verkiezingen voor het presidentschap van Mexico niet gel dig waren, omdat te weinig districten er aan hadden deelgenomen. Zoodra het congres bijeenkomt, züLl het de verkie zingen dan ook van nul en g'eener waar de verklaren en 'n nieuwe uitschrijven. Intusschen zal generaal H.uerta voort gaan met zijn pogingen, om de rust in het land te herstellen. De ramp bij Melun heeft nog aanleiding gegeven tot eera eigenaardig incident, dat de Fransche toe standen wel kenmerkt. Bij het vernemen van het onhedli had de bisschop van Meaux, mgr. Marbeau, ondanks zijn riekelij'ken toestand, zich 's morgens dadelijk naar Melun gehaast, om de gewonden te 'troosten en zijn bis schoppelijk en zegen aan de dooden te geven. iDie radicaal-socialistische burgemeester •van--Melun, d-r. Delaroue en de prefect wachtten op Poincaré, toen de bis schop bij het hospitaal kwam. De bur gemeester zou toen mgr. Marbeau ruw en op beleedigende wijze te woord heb ben gestaan en hem hehben verboden de zaal binnen te gaan, waar de ge wonden verpleegd werden. Volgens een andere lezing zou burge meester Delaroue den prelaat niet direct verboden hebben de ziekenzaal binnen te gaan, maar hij zou er Mgr. Marbeau op gewezen hebben, dat Poincaré ieder oogenblik kon (komen en dat dus zijn aanwezigheid niet „gewenscht" was. jDie bisschop zou zich toen naar de kapel begeven hebben om te bidden, tot men hem toe zou staan de zieken zaal binnen te gaan. Toen de president vertrokken was werd de bisschop inderdaad toegelaten. Hij werd op de zaal met g.roote blijd schap ontvangen. lDie geestelijkheid van Melun is hij 'de ramp heldhaftig op de plaats des onheilis opgetreden om op uiterst lofwaardige wijze bij het vervoer der gewonden be hulpzaam te zijn. |Naar nog gemeld wordt, zijn nu in het geheel 41 lijken gevonden, waarvan er 33 herkend zijn; 8 zijn niet herkend en 10 personen worden nog als vermist opgegeven. Men weet dus nog niet of de ramp ,41 of 51 -slachtoffers heeft gemaakt'. Lianidskrioner gasten kometi er nog eeni ge buren, era ook de (officieren uit Briick- horen. Komt graaf von Dornick ook? vroeg Minna, zichtbaar eenigszins in spanning. Ja, hij is genoodigd. Maar die komt hier zoo vaak, dat hij nauwelijks als vreemden gast kan aangemerkt wor den. Hij is zoo precies en heeft overal verstand van, een fijne tong en eene scherpe tong gaan in den regel samen, zeide de keukenmeid. (Magna lachte. Ge wilt zeggen, dat graaf Dornick beide heeft. Ik zal hem eens vertellen hoeveel eerbied gij voor zijn oordeel hebt. Ik geloof echter dat graaf Josi beter bij' je staat aangeschreven. Komt graaf Josi ook, riep zij' vroo- lijk uit. Die zal de oude Minna nog niet vergeten zijn. Waar is hij tegenwoordig eigenlijk? Hij is sinds een jaar luitenant en ligt in Hongarije in garnizoen. Ge zult eens zien, wat een kranig officier hij ge worden is. Wat gaat alles toch vooruit, sprak de oude. Mij dunkt, het staat mij nog als de dag van gisteren voor den geest, dat hij daar achter zijn boeken zat.Wat viel hem dat zwaar. Hij had geen groot Er zijn op de plaats des onheils drie mannen opgepakt, die .zich schuldig maakten aan diefstal in de verbrijzelde wagons. GEMENGD. Te Sofia zijn berichten ontvangen, volgens welke (het Grieksche hoofdkwar tier bij Diemir Hissar en langs de Bulgaars che grens' 30.000 man heeft samengetrokken. .Waarschijnlijk zegt het regeeringsorgaan „Narodni Pira- wa" treffen de Grieken voorzorgs maatregelen tegen e en gezamenlijk op treden van Turkije en Bulgarije. Daar onder behoort dan zeker ook de bezet ting van Optsjlar, een spoorwegstation, dat bij den vrede van Boekarest aan Bulgarije is afgestaan. Deze bezetting heeft te Sofia groote ontstemming gewekt Gisteren zijn te Dublin 700 „onderkruipers" per scheepsgelegenheid aangebracht Ofschoon deze stakingbre kers niet van veel invloed zj"Uen zijn op de 20.000 stakers, verwacht men ieder oogenb'ik het uitbreken van een alge- meene staking aan de haven. Gp straat is het Vrijdag herhaaldelijk tot relletjes gekomen. Stakers hebben een sleeperskar met zakken graan en een met cement en baksteenen geladen omver gegooid. Om een andere kar kwam het tot een gevecht met werk willigen, die ten slotte met hun revolvers dreigden, waarop de stakers aftrokken. In zake het Kr u.p p-proces is het vonnis gevallen. Brandt werd tot vier maanden veroordeeld met aftrek der preventieve hechtenis, die de straf op heft. Eacrus werd *1.200 Mark boete opgelegd. De houding der rechtsche kiezers in Amsterdam III. Zaterdagavond is het besluit genomen door de drie rechtsche Kiesverenigin gen, hoe te handelen bij de herstemming in Amsterdam- III, waarbij zooals be kend, de candidaten züjin de libera,aj Otto en de soc. democr. Oudegeest. Zullen de rechtsche partijen bij deze herstemming blijven innemen het stand punt door hen in Juni ingenomen1, n.ll zich te onthouden, waar de keuze gaat tusschen een vrijzinnige en een sociaal democraat? Alleen (de jA. R. hebben (daar toe besloten. De Chr. Hist, zullen ech ter de candidatuur-Otto steunen, terwijl' de Katholieke Kiesvereniging heeft be sloten de kiezers vrij te laten om óf thuis te blijven óf hun stem te geven aan den vrijzinnige, in geera geval echter aan den soc.-dem. Blijkbaar hebben de Chr- Hist pn Katholieken gemeend, dat hier een uitzondering moest gemaakt worden op den in Juni aangenomen algemee- nen regel, en \vel omdat het er hier om gaat uit onze openbare lichamen den man te weren, die de leiding heeft ge,- had van de anarchistische spoorwegsta king in 1903. li verstand, die arme jongenheer, maar een hart van goud. Voor u, freule, had hij altijd zooveel over, (dat wij er dik wijls om gelachen hebben en zeiden... Och, Minna, laat ons liever over onze keukenzaken denken, onderbrak haar Magna. Ik heb tien verschillende recepten opgeschreven. Zeg mij nu je meening maar eens. Meesteres en dienstbode bogen zich, ijverig overleggend, over de gewichtige aanteekeningen, totdat Minna zeide: De gnadige fraulein zal dat wel ten beste weten te schikken, maar ik heb nog wat Vergeten. Vrouw Hellbrink staai buiten en wacht al een heel en tijd. En zij' maakte aanstalten om heen te gaan. Magna'IS gelaat betrok. Och, die Hellbrink, die met haar gezwets maar niet aan 't einde kan komen. Ik weet Van te voren wat zij' wil. Laat haar binnenkometi. Minna haalde de schouders op, om haar deelneming te kennen te geven, terwijl Magna van de kleine pauze ge bruik maakte, om haar werk voort te zetten. Een licht geklop op de deur deed haar omzien. Op de plaats, waar zoo even de keu kenmeid gestaan had, stond nu een lan ge, magere vrouwenfiguur, wier gelaat 'Hier laten we volgen het verslag van de vergadering van de R. K. Kiezers, ontleend aan de „Msbd.": (Het vergaderlokaal van het café „De Poort van Muiden" bleek te klein om alle belangstellenden te bevatten. Daar om- besloot het bestuur aanstonds een tweede vergadering te houden na afloop der eerste, in het Patronaatsgebouw der parochie van den H. Bonifacius. De voorzitter deed allereerst voorle zing van een schrijven der gezamenlijke C.-H. kiesvereenigingen uit Rotterdam, houdende verzoek aan de R.-K. kies- vereen i ging om de Candida tuur Otto te steunen. Spr. zeide dan dat het den kiezers niet moeilijk zou vallen hun houding te bepalen: noch den socialist, noch den concentratieman stemmen. Daarom ad viseerde het bestuur eenstemmig tot ont houden. Uit de vergadering gingen echter aan stonds stemmen op om de kiezers vrij te laten. Daarbij bleek er een zeer stjerke strooming te bestaan, om door ptto te steunen Oudegeest uit te werpen. Velen meenden n.l., dat onthouden was Oudegeest steunen, en men hoopte voorts district III eerder van blauw, dan van rood zwart te krijgen. Na langdurige discussies werd het be stuursvoorstel (onthouden) in stemming gebracht. Het werd verworpen met 67 stemmen tegen en 28 voor. Dan werd in stemming gebrachtVrij laten of Otto- steunen. Met algemeeme stem'men werd tot vrijlaten besloten. In het Patronaatsgebouw werd hier na 'een tweede vergadering gehouden voor degenen, die de eerste bijeenkomst niet konden bijwonen. De stemming was hier dezelfde als in de eerste. Niet uit liefde voor Otto, doch om 'Oudegeest te weren, stelden velen voor Otto te steunen. Het be stuursvoorstel werd hier verworpen met 69 stemmen tegen en 6 voor. Bij de stemming voor vrijlaten of Otto steunen werden 35 stemmen voor vrijla ten uitgebracht >en 36 voor het steunen van Otto. j Met de eerste vergadering mede wa ren dus 110 stemmen voor vrijlaten uit gebracht en 36 voor Otto steunen, zoor dat tot vrijlaten besloten is met dien verstande, dat niet op Oudegeest mag gestemd worden. Journalistiek. De heer A. C. A. van Vuuren heeft op de algem. verg. van aandeelhouders in de N. V. „Dagblad en Drukkerij De Tijd" medegedeeld, dat hij de taak va,n hoofdredacteur niet langer kon waar nemen. De tijdelijke vervulling dezer taak werd opgedragen aan den heer Alph. Laudy. De vergadering vereenigde zich ten slotte met het voorstel van commissaris sen, om1 de benoeming van een direc teur, ter vervanging van wijlen den heer. Dr. P. J. F. Vermeulen, aan te houdent tot eene volgende vergadering. nog sporen van vroegere schoonheid Vertoonde. Een listige trek om haar mond maakte geen aangenamen indruk. Hoed en mantdel getuigden van betere dagen. De freule moge het in mij wel Ver ontschuldigen, dat ik het waag te ko- 'UHüazfmaipsjooqdo ftz Suia ooz 'uaur Goeden morgen, Vrouw Hellbrinck, ga zitten. Ik begrijp al waar je voor komt en het spijt mij geen betere tij ding voor u te hebben. Men had mij in Munster wel toezegging gedaan van een studiebeurs Voor uw zoon Frans, maar 't is aan een ander gegeven en voor lan gen tijd is nu nergens uitzicht op. Daar je man een geboren Brückhorenaar is, heb ik de jnoodige stappen gedaan, 'maar helaas ook niet met veel kans op goe den uitslag. Frans moet echter den (moed maar niet opgeven; 't zal eindelijk wel lukken. Magna sprak als iemand, idie een zaak spoedig beëindigen wil. De vrouw was het blijkbaar moeilijk gevallen, haar te laten uitspreken. Zoo dra zij kon nam zij 't woord: De freule is wel goed, dat zij zich om zulke geringe heden als wij zijn, be kommeren wil. Maar ik kwam niet van wege Frans. Als ik zoo vrij mag zijn het te zeggen is, naar mijn geringe ver stand zij trok de dunne mantel vaster Gratie verleend. De gouverneur van |Suriname heeft den wegens beleediging van den gouverneur tot drie (maanden ^gevangenisstraf veroor deelden redacteur van „De W.est", den heer Wi Kraan, gratie verleend. Het Eldorade ontvlucht. Jhr. Mr. C. A. Elias, burgemeester van Zaandam, heeft tegen 1 Januari a.s. ontslag als zoodanig .aangevraagd. Hij schijnt (het niet te kunnen uithouden in,H roode gezelschap. Zouden er veel lief hebbers voor het baantje rijn? De spoorwegramp te Melun. - Die Parijlsdhe (correspondent van de^N,, R. Crt." seinde Zaterdagavond: Men iliaat mij van (het hospitaal te Méhm weten, dat men een brief gevon den heeft van zes bladzijden in een taal, die men niet verfftaat. Boven den brief is geschreven s.s. Brangal. Die eerste woorden zijn„Lieve Moeder". Nader seint genoemde correspondent: Toen ik den directeur van het hospi taal, die mij deze woorden door de tele foon spelde, mededeelde, dat dit Neder lands cjh was,, vroeg hij m,ij, of het mij miogelijlk was naar Mékin te komen om te zien, of de brief ook eenige aanwij zing omtrent den vermisten Nederlander kon geven. Ik kwam te 5 uiur aan het hospitaal; te Méllun aan en kon er kennis nemen van den brief,, diej, ofschoon hij wat van den regen geleden (had, nog geheel lees baar was. In de enveloppe bevond zich ook nog een 'biljet van -f25- van de Javasche Bank. Het bleek, niet een brief te zijn van een der vermisten, maar een brief, aan den omgekomen Nederlander van Kervel toevertrouwd om in Neder land in de bus gedaan te worden. Er kwam namelijlk woordelijk in voor: „Mijn vriend Jan van Kervel, die met de „Wilis" naar Europa vertrekt, zal' dezen brief imedenemen en in den Haag» waar zijn moeder woont, op de post doen." De brief was een allerliefste, hartelijke brief van een zoon aan zijn irnoederj. 't Zal niet moeilijk zijn de geadresseerde op te sporen en haar den brief en het cjadeautje van haar zoon te doen toe komen. Die schrijver deelt n.l mede, dat hij met van Kervel op dezelfde suiker plantage is en hij teek ent (WjiniL Die en veloppe droejg geen 'adres, maar de straat, waar de moeder woont, heet Wlasstraat. De brief was gedateerd 3 Oct. en handelde uitvoerig over dezen "Leid- schen feestdag en tover hutspot. Daar in Leiden inderdaad een straat van dien naam is, ligt het vermoeden voor. de hand, dat de moeder te Leiden woont. Brief èn bankbiljet zullen aan het parket te MéUttn gedeponeerd worden. Ofsahoon het (bij zessen geworden iwasy begaf ik mij nog naar het paleis van justitie, waar de concierge bereid was miij in de daarvoor ingeruimde zalen de honderden op het terrein van den ramp gevonden voorwerpen te doen ooden- om de schouders Frans niet in de wieg gelegd om te studeeren. Hij heeft daar {geen zinj in eb' WjJ liever, zooals zijn vader, maar gewoon werken. De pas toor had het den jongen niet in het hoofd moeten praten. Dat studeeren kost ons zooveel geld en wat zal het Frans geven. Hij brengt het hoogstens tot dorpspastoor, besloot zij geringschat tend. (Magna liet die "vrouw gelaten uit spreken, maar bij de laatste woorden keek zij haar zoo ernstig aan, dat de spreekster verlegen werd en zich aldus verontschuldigde Ik wil volstrekt geen kwaad van de heeren geestelijken zeggen. Het is gewis een hooge eer, maar zij hebben het altijd harid te Verantwoorden en kun nen hun .ouders nooit vergoeden wat zij gekost hebben. Alles aan één te ge ven is toch ook van de zij.de der ouders onrecht. Eln) het onderricht dat Frans 'ge had heeft, kostte toch al zooveel geld. Voor zooveel ik weet, heeft de pastoor hem toch geheel kosteloos on derwijs gegeven Ja, maar die boeken.... en boven dien: de jongen heeft al dien tijd niets verdiend, zeide de vrouw min of meer opgewonden. Zijn vader heeft nog niets aan hem gehad. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1913 | | pagina 1