BUITENLAND. BINNENNLAD. c0 i arga^g No. 1212. 53 lb re S3 aa OUDE SINGEL 54, LEBDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. IT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG. UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week 1.10 per kwartaalbij onze agenten 1.0 cent per week, f 1.30 per kwartaal. Franco er post ƒ1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2V3 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent Zaterdag October 1013. De ADVERTENTIEPRIJS Bedraagt van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 15 cent Gezonden mededeelingen van 15 regels f 1.50, elke regel meer 30 cent. met gratis vijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur, koop en verkoop (geen handels-advertentlën) 1—5 regels 25 cent, Iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Dit nummer bestaat uit DRIE BLADEN en een GEÏLLUS TREERD ZONDAGSBLAD. p Sprekende feiten. Indië was immers onder de vorige igeering en haar gouverneur-generaal io verschrikkelijk] aan 't achteruitgaan T Wierd ons ten minste in den ver- ezAngstijjd verteld. Als 't zoo doorging et ons Insulinde, nu, dan zouden we spoedig rare dingen van hooren, wes- ilve er nooidi'g een andere, een 'niet- hristelijke regeeniing! moest komen. De tuneezen stuurden er al geld voor, want e rechtsche politiek was voor Indië ch maar niets gedaan. Nu we in kalmer vaarwater zijn ge- amen, klinkt deze herinnering aan dé aker verkiezingsliteratuur niet alleen co- isch, maar ze wordt bovendien door feiten gelogenstraft Zoo vond nog zelden een gouiverneur- eneraal zooveel instemming met- de Troonrede", door hem volgens idat" op Koningin's verjaardag uit- esproken, als ditmaal, de heer Idenburg. r klonk zelfs applaus onder de hooge lehoorders in zijif Buitenzorgsch paleis. Is een bijzonderheid wordt dit ver leid, wel een bewijSj,, dat de menschen, ie het ginds weten kunnen, met Jiet eleid van den landvoogd) zijn ingeno- - ondanks de Chineesche stembus- ubbeïtjesi. Er heersdht trouwens nog steeds toen emende welvaart in Indië. Opvrij end ch is het *H bi d. kan niet natalen te comstateeren, wat natuurlijk zonder ooringenomenheiid ten gunste van het hristejijk bewind geschiedde op- aliend is, dat blijkens de offy*jeeLe cij- rs de waardevermeerdering van den ivoer van artikelen van verbiruik, inzon- erheid voor de inlandsche bevoLking, iet alleen in de kwantiteit, maar odk de kwaliteit moét worden gezocht De ivoer van aardewerk buv. nam sterk toe, ïaar blijkbaar begint er meer vraag te omen naar de duurdere soorten, wat statistiek o.m. ooik aantoont met be- 'ekking tot de manufacturen. Elni in 'it gemeen heeft het middel der In- en itvoerreChten en accijnzen gedurende de erste zeven maanden van dit jaar een ilangrijik bedrag meer opgebracht an het overeenkomstig deel van de ra- ïing voor het geheele jaar. Het gaat Indië dus blijkbaar goed, an- ers zouden de cijifes van den fiscus, die nwraakbare waardemeters, wel anders siden.- Nu zijn we maar nieuwsgierig of wer- elijk de tegenwoordige regeering een «tijdig einde 'zal maken aan. het bewind an gouverneur-generaal Idenburg. De tembusbeschuldigingen blijken gedurig lodemloos te zijn geweest, zoodat alleen iet versdhil in politieke richting overblijft. :n dit is toch niet genoeg om eeh wei- ad ig 'bestuur te onderbreken. We zijn waarlijk zeer benieuwd). Tevreden onderwijzers. Tevreden onderwijzers't Klinkt onderling. Vooral toch in 'het laatste aar van de nu afgetreden rechtsche re- leering klaagden de. onderwijzers van Ike politieke richting steen en been, en nopperden zóó erg over hun fmancieele lositie, dat er wet 'iets heel bijzonders loor de nu pas opgetreden linksche fcgeering moet zijn gedaan, willen zij iu tevredengesteld zijn. En dat laatste schijnt werkelijk het feval te zijn. Een verslag van een au'dien- ie, welke het „Comité voor .gemeen schappelijke Salarisactie" bij Z. Exc. den minister van binnenlandsche zaken heeft gehad, maakt den indruk, diat de wen- schen van de heeren bevredigd zijn. H,et verslag' eindiigt nl. aldus „Aan het eindl der audiëntie, die ongeveer drie kwartiiier duurde, werd den Minister dank gebracht voor de vriendelijke wijtze,, waarop hij: aan de leden van het comité gelegenheid had gegeven hunne wensohen voor te dragen." Wat heeft de mindsrter den heeren dan toegezegd o(p die audiëntie, dat zij hem 'oo vriendelijk vinden en zoo dankbaar gestemd zijn? Minister Heemskerk heeft iun het z.g. toeslagwetje geschonken en hen is er gesproken van „fooien" en "og erger van „fok-premies". Door mi- Lort v. d. Linden zullen dan wel heel wat betere maatregelen zijn getrof fen. Ja. Luister maar 'ns. Wfe knippen uit het verslag in liet .„Vaderland" 0«De minister heeft voor zich een berekening van de kosten, die het ge volg zouden zijn van inwilliging van alle wenschen, uitgedrukt door Tiet „Comité voor gemeenschappelijke sa larisactie". Daaraan kan hij voorals nog niet denken. Men moet echter aannemen, dat de Minister, zoodra hij daartoe ook' maar eenige kans ziet, "de salarisactie ter hand zal nemen. "Bij deze 'begroóting kan daarvan uiteraard geen sprake meer zijn en vermoedelijk ook niet bij de begrooting voor 1915. Daarna zal de minister zien, wat hij kan doen." Dus nu niets, volgend jaar niiets^ en dan... zal de minister zienx wat hij doen kan. We zijn benieuwd, of in „neutrale" onderwijzerskringen nu nog niiet een veel grootere storm zal opsteken tegen dezen minister dan tegen minister Heemskerk. Dat zou heel consequent zijn: wie hun iets geeft, maakt 't toch beter met de heeren, dan wie hun niets geeft dat is logisch. W|e betwijfelen het echter, Wat van links komt, is in die kringen ahijd 'beter, dan wat door een rechtsche regeering tot stand word&j (gebracht al .is het door links gesChonkene ook nihil! En daarom juichen wij1 het nog altijd toe, dat de HaarlemsChe diocesane Bond zich niet heeft laten opslurpen in het „neutrale" salaris comité. In verband met het bovenstaande ver wijzen wlfhier r.aar een-pittig stukje van het „Kath. Schoolblad" onder Persover zicht ALGEMEEN OVERZICHT. Mag men de zeer gunstige berichten ■uit Belgrado over den Albaneeschen opstand gelooven, dan is deze ernstig aan het verflauwen en zal spoedig de rust zijn weergekeerd. In het Zuid-westelijk ge bied van den opstand hebben de Ser viërs de orde weer hersteld. Op welke wijze dit geschiedt wijzen berichten over de herneming van Libra door de Serviërs uit. Dit moet wét het veibiltterdsite ge vecht Zijn geweest, dat tot nu toe op den Balkan gevoerd is. De Albftneezen verdedigden elk huis en trokken eerst terug als de muren om hen instortten. De Servische soldaten erkennen dat hun tegenstanders zich als helden hebben ge dragen. Toen de tegenstand eindelijk was gebroken, was van Dibra niets over gebleven dan een rookende puinhoop. Intusschen doet Servië al zijn bestom de wereld tc overtuigen van zijn vrede lievendheid. Het is den Serviërs slechts te doen om het verdrag van Londen no pens Albanië in ^1 zijn bepalingen uit gevoerd te zien; heeft Pasjits die nu te W.eenen vertoeft, aan diverse persorga nen verklaard. Servië heeft volstrek^ 'geen plan zijn grondgebied over de gren zen van Albanië ,uit te breiden. Het is voor Servië alleen van belang tusschen zich en het toekomstige Aibaueeschei vorstendom een inderdaad strategische grens te hebben. Ten einde het overleg tusschen onze afgevaardigden en de in ternationale commissie voor de grensbe paling te bevorderen, zal Servië zorgen, dat de onlusten aan de grens weldra ten einde zijn, want Servië denkt er volstrekt niet aan Europa uit te tarten. Groote bezorgdheid, zegt de „Matin'*, blijft er in Britsche officieele en diplo matieke kringen heerschen over den slechten voortgang der onderhandelin gen tusschen Griektnland en Turkije' Men vreest, dat de Turksche regee ring, onder den dr,uk 'd(er uiterste partijen zal trachten aan de Grieken een gedeelte); van het door hen, veroverde gebied we der te ontrukken, temeer, daar men weei, dat de Turken zich den tijd sedert de on- derteekening van het verdrag van Lon den te nutte hebben gemaakt om hun le ger te organiseeren en te versterken. Het Grieksche leger daarentegen is door de twee zware oorlogen, die het heeft moeten voeren, danig verzwakt, terwijl de vloot op het oogenblik ocxk niet veel te beteekenen heeft, daar de meeste schepen hersteld moeten worden. In Griekenland maakt men zich over een en ander dan ook met weinig onge rust. Naar Reuter verneemt, zijn offi cieele Grieksche kringen van oordeel dat de laatste Turksclu. aanspraken den ernst van den toestand vergrooten. Het samentrekken van een aanzienlijke Turk sche troepenmacht op het vasteland te genover Chios en het Voortdurend opruk ken van als ongeregelde troepen ver momde Turksche troepen in Thracië, dwingen de Grieksche regeering tot het nemen van voorzorgsmaatregelen. Een Turksche legerorde zoo juist uitgevaardigd om de troepen mede te deel en dat het vredesverdrag met Bulgarije onderteekend is, geeft eveneens voet aan dit pessimisme. Daar in toch wordt o.m. verklaard, dat Tur kije, nadat 'het 'groote rampen heeft door staan en het voortbestaan van het rijk in ernstig gevaar is geweest, thans een be hoorlijke grens heeft gekregen en de aan het rijk door historische tradities verbon den steden heeft herwonnen. De politiek der regeering heeft dit weten te be werken. De gunstige resultaten, die de gekoesterde verwachtingen verre hebben overtroffen, zijn mede t^ danken aan de volharding en kalme vastberadenheid van het leger, dat daarin handelde naar den wensch van den Sultan en de bevelen der leiders. Verder wordt in de dagorder diank gebracht aan het leger en de wensch uitgesproken, dat het zal voortschrijden op den ingeslagen weg, want een leger, dat vrij is van persoonlijke eerzucht en zich slechts wijdt aan ütii dienst van het vaderland, kan in de roekomst nog groo- ter succes hebben en misschien de gele den verliezen herstellen. Kerkvervolging schijnt een bezigheid te zijn waarin de Fransche regeering, als het tenminste de Katholieke kerk betreft, nog steeds be hagen schijnt te scheppen. Zoo is dezer dagen weer de geestelijkheid van Pleur- tuit (Cóte :du Nord) door de jpolitie met geweld uit de pastorie gezet. Deze droe ve gebeurtenis heeft zich als volgt toege dragen. Eenigen tijd geleden had de bur gemeester van Pleurtuit, enkel en alleen met het doel om zich op de geestelijk heid te wreken, den huurprijs van de pastorie met 200 frs. verhoogd. De pastoor had deze som niet betaald en daarom wilde de burgemeester op 29 September de geestelijkheid uit hare woning zetten. Maar dit ging niet zoo gemakkelijk, wijl de bevolking ten zeer ste verontwaardigd over deze daad van den burgemeester, zich naar de pastorie had begeven en zich daar als trouwe verdedigers had opgesteld. De vrouwen bleven zelfs niet achter. De anti-clericale burgemeester stond toen machteloos en liet een 50-tal gen- men komen om zijn haat door te drijven. Toen nu de gendarmen gisteren aan de pastoriedeuren kwamen, vonden zij deze geslotenzij beukten de deur open en vonden tal van notabelen, o ,w. ook de de senator Jansonville, rond hun pas toor geschaard. Vrijwillig verlieten deze de geroofde pastorie. De bevolking van Pleurtuit is zeer opgewonden over deze hatelijke daafl van den burgemeester. In Lissabon we signaleerden het nog dezer dagen, blijft het maar broeien. De „Köln Ztg." krijgt daarover van zijn Lissabonschen correspondent het volgende: Al zijn de berichten in de Europeesche pers over de onlusten in Portugal niet geheel volgens de waarheid, toch duidt alles er op, dat wjf weer een opgewon den tijd tegemoet gaan. Wiel moet men niet te veel gewicht hechten aan de be richten over een concentratie van monar chistische troepen aan de Spaansch-Por-' tugeesche grens, welke door Sipanje niet 'ztoui toegelaten worden, maar zeker is het .toch dat afzonderlijke groepen van samenzweerders Jiet gunstige oogenblik afwachten ,©m een inval op Portugeesch gebied ie doen. In Jiet land daarentegen werkt men des te ijveriger aan een omwenteling, die in alle partijen aanhangers Vindt. De niet uilvoering van het geneele program der republikeinsche partij heeft de massa van het nieuwe staatsbestuur vervreemd. In plaats van het beloofde gouden tijdperk ziet het volk in, dat de levensomstandig heden met den dag moeilijker worden. De vraag naar arbeidskrachten wordt 'ge ringer, en stakingen worden wederom met de wapens bedwongen. Het is den arbeider onverschillig, of de staatsbe-^ grooting met een nadeelig of batig sal- sluit, als hij maar genoeg heeft om van te leven. Ook de „moraal" Van den nieu wen staatsvorm "heeft al haar bekoorlijk heid verloren,, sinds een serie van de ergste schandalen ontdekt zijn, welke in andere landen voldoende geweest wa ren om tien ministeries om ver te wer pen. Door een onwettige kneveling der oppositiepers, door draconische maatre gelen tegen lastige critici en ook door belachelijke maatregelen, zoo werden b. v. alle aanzichtskaarten-verkoopers van portretten van koning Manuel in hechte nis genomen, tracht de regeering haan macht te behouden, waartoe zij boven' dien nog een geheel leger van spion nen gebruikt. Zelfs Machado dos Santos, de eigen lijke stichter der republiek, Antonio José d'Ahverda, de bekende redenaar, en Al fredo de Magalhaes, die goed en bloed voor de republiek op het spel gezet zou hebben, zijn het er over eens, dat de hui dige toestand onhoudbaar is. De socialis ten hebben reeds een protest aan hun 'Fransche partijgenooten gezonden, waar in zij uiting geven aan him bittere ont goocheling. Wij moeten met de volgende ontevre den groepen rekening houden, die allen de omverwerping van het huidige be wind beoogen. Machado dos Santos, die een groep ernstige republikeinen steunt, en wer kelijk het 'goede wil. Antonio José d'Al meida toet zijn revolutionisten, meeren- deels Uit de hoogere standen De Vakvereenigingen die wel de eerste zullen zijn om tot de daad over te gaan. En ten slotte de monarchisten, die aanhangers in alle standen tellen, eni voorzeker 'de meeste voorbereidselen tot een nieuwe tegen revolutie maken. Deze vier groepen staan tegenover de regeerings-partij van Alfonso Costa- Naast de betere elementen behooren nog tot de oppositie alle desperados eil baantjesjagers, die steeds na een re volutie opduikenzij vooral maken Por tugal onveilig, en del meestal zelf on betrouwbare soldaten staan machteloos tegen hen. De hermandads der revo-* lutie, de carbonados vormen een groot leger dat elk oogenblik bereid is om alles op het spel te zetten, wanneer een ftegen-revolutie uitbreekt. Ziedaar de par tijen waarin Portugal verdeeld is. De onbevooroordeelde beschouwer ziet in, dat de toestand in Portugal bui tengewoon ingewikkeld is. Zoowel de regeering als zij, die met den politieken toestand meer op de hoogte zijn, ver wachten binnen afzienbaren tijd ernstige onlusten. OJf'deze een grooten omvang zullen aannemen, en wat het gevolg er van zal zijn, kan niemand zeggen. GEMENGD. Het „Journal" meldt dat kardinaal Billard, aartsbisschop van Ka merrijk, door een van zijn bedienden, den Belg Hallicux, die sinds een paar maanden in zijn dienst was voor 80,000 francs aan waarden is bestolen. De dief heeft tijdens de afwezigheid; van den kardinaal zijn slag geslagen! Naar uit Sofia gemeld wordt, is men op het Roeme ensche ministerie van oorlof reeds bezig plannen uit te werken voor den bouw van vesting werken' in Silistria, Dobritsj en Man- galeja. Deze versterkingen moeten na tuurlijk dienen om een inval der Bul garen te verhinderen. Uit Sjanghai wordt gemeld, dat de presidentskeze in China op '6 October zal plaats hebben. De installa tie van den president zal den lOen Oc tober plechtig gevierd worden. Algemeen is 'men er van overtuigcj dat Yuan Shikiai tot president zal' geko zen worden. Tusschen prins iSjglar-e d-Dau 1 (den broeder van den voormaligen, af- gezetten, Persischen sjah Mohamed AliJ en de regeering is een overeenkomst ge troffen. De regeering heeft den prins een een jaarlijksch pensioen van 10.000 to man toegekend en bovendien 3000 to man voor een reis naar Zwitserland^ waar de prins gaat wonen. 0£ !ze ook blij zijn, 'dat ze hem kwijt Zijn. i Koning Gustaaf van Zwe den, die in het paleis Skabersjö in Got land verblijf houdt, Js ongesteld; het vandaag uitgegeven bulletin luidt; De Koning heeft, sedert hij in Februari 1911 van' blindedarmontsteking is ge opereerd, herhaaldelijk aan pijn in de buikstreek geleden. Daar de ziekte in de laatste weken zich weder openbaarde en de laatse da gen verergerde, hebben wij den Koning aangeraden zich in het kasteel Droot- ninghol'm onder behandeling te stellen) Dit maakt het noodig dat de Koning in den eersten tijd het bed houdt en zich voorl'oopig van alle regeeringszaken ont houdt. De gezondheidstoestand geeft aanleiding tot ongerustheid, Een versehrikkelijke spoor wegramp heeft (zich op Iden (Wladikaw- kaslijn in Rusland voorgedaan waar bij Toèyoka een trein uit de rails is ge sprongen. Het aantal slachtoffers be draagt 150 gewonden en 40 dooden. De meeste lijken zijn verschrikkelijk ver minkt, zoodat zij niet meer te herkenen zijn. Van drie familiek, ieder uit 4 le den bestaande is niemand overgebleven. Tengevolge van de ontzettende toonee- len, die zich bfc de ramp lafspeelden, zijn vijf personen krankzinnig geworden. IHet ongeluk is te wijten aan slechte dwarsliggers. Koninklijke besluiten. 3ij Kon. besluit is jhr. mr. R> de Ma- rees van Slwinderen benoemd tot ,Hr. Ms* bubengewoor. gezant gevolmach tigd minister bij het Britsche Hoff isl kan den kapitein G. Snel van liet 4e reg. inf. eervol ontslag uit den mili tairen dienst verleend; is de kapitein J. C. A. Drabbe, van het korps rijdende artillerie, gedetacheerd bij het 4e reg. veld-artillerie, ter zake van ongesteldheid op non-activiteit ge steld; is aan mr. M. W|. F. Treub, minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als liidi van de commissie ingesteld bij Kon. besluit van ,30 Juiil 1906, voor Tie herziening van id© wetgeving op "de re gistratiebelasting, de hypotheekrechten enz.; isj J. D. Herrera erkend en toegelaten als consul van Argentinië te Rotterdam voor de provincie Zuid-Holland;, hen nieuw dagblad. Verschenen is het eerste nummer van „Ons Noorden", dagblad voor de Katho lieken der noordelijke provinciën). Aan het nieuwe dagblad onze harte lijke gelukwenschen. En dot niet slechts uit collegiale vriendelijkheid, naar aller eerst omdat wij de overhiigtog hebben, dat ook in de noordelijke provinciën door een gewestelijk Katholiek dagblad zulik een groot terrein te ttewerfcen valt; da/t zulk een blad onnoembaar veel zali kun nen bijdragen voor de verdieping van het openbare Katholieke leven, de bree- dere ontplooiing van de practisohe be leving der Katholieke beginselen. Moge „pms Nootlden" bloeien door den'Steun of liever door het plichts besef der Katholieken van de noor delijke provinciën. Nederlanders in de Rijnprovincie. Volgens de laatste volkstelling zijn in de Rijnprovincie 94.249 Nederlanders woonachtig; deze.zijn als volgt verdeeld: Aken-stad telt 4458 Nederlanders, Aken- land met 3458 Nederlanders, JGeeL waar onder Geldern, gedeelte van Mörs en Rees, met 17.353, Keulen, waaronder Coblenz, Trier, M- Gladbach-land, met 5S57, M. Gladbach-stad, Rheydt en Gre- venbroich met 5467, Duisburg', waar onder Ruhrort, Obethausen, Müllhëim, H,üdkinigen, 'Grossenbaum eii eetn gedeelte van Mörs en Rees, met "Q.654 DusseL diorf-land, waaronder Neuss, Splingeni Remscheid en Lennep, met 4524, Dussel-- dorf-stad met 5031, Essen, waaronder Gelsenkirchen, Hattingen en Reckling hausen, met 6290, Crefeld-stad en land, waaronder Kempen, met 7270 Neder landers. Tot zoover „Neerlandia". 'tGaat in het protectionistische Duitsch- land toch slecht met de industrie be halve voor eigen menschen, heeft het nog bovendien werk voor "duizenden Neder landers.

Leidsche Courant | 1913 | | pagina 1