BUITENLAND. DE TWEE VRIENDEN. BINNENLAND. 4e Jaargang No. 1193.. Bureau OUDE SINGEL 54, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. T BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAO, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week 10 per kwartaal; bi] onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco post /1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 27a cent, met Geïllustreerd Zondagsblad -5 cent. Donderdag II September 1913. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels f 0.75, elke regel meer 15 cent ingezonden mededeelingen van 15 regels f 1.50, elke regel meer 30 cent. met gratis 'Cwijsnummer, Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleinb Advertentlëngévraagde betrekkingen, huur en verhuur, koop en verkoop (geen handels*advertentiën) 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 1—5 regels 50 cent, Iedere regel meer 10 cent. ALGEMEEN OVERZICHT. Mlereerst weer iets over de vredes- derhandelingen tusschen Turkije en Bulgarije lil die landen zelf is .het de pers ver den erover te schrijven. Hier verkeeren echter in een ander geval, en schijnt [integendeel verboden te zijn er niet ir te schrijjven alle bladen houden minste lange beschouwingen, tier volgê verkort het laatste door liter geseinde nieuws. In de gisteren gehouden niet-officieele eenkomst van de Turksche en Bulr irsche gedelegeerden werden de onder- idelingen over,de oationaliteaten. met ices voortgezet, De Turken hadden den eisch gesteld, t waarborgen zouden worden gegeven or de burgerlijke en godsdienstige vrij- id en de rechten van de Mohamme- ansche bevolking in de districten, die n een anderen staat overgaan en optie durende vijf jaren o'm van national!- te mogen veranderen, i de zitting van heden zal een artikel, larin deze bepalingen vastgelegd wor- i, opgesteld worden. Wat den toestand te Goemoeldjina be ft, deden de Turken, uitkomen, dat d'e uding, die de Mohammedaansche be- Iking, nu de bezetting van dat gebied de Bulgaren voor de deur staat, bben aangenomen, gelijk staat met b zelfmoord. Toch zal de Porte, indien de Bulgaren iade bevolking de noodige waarborgen len geven, trachten haar over te halen ijich aan de Bulgaarschfc autoriteit onderwerpen. De Bulgaren gaven de gewenschte ver teringen en verklaarden zich bereid i Turkije een strook van 20 K.M. aan overzijde van de Maritza en rondom irianopel over te laten, maar geen irksche bezetting van Demotika te nnen toestaan. Deze kwestie bleef onopgelost. De Porte heeft, om een bewijs van ar goede gezindheid te geven, besloten Bulgaarsche regiment infanterie, dat den aanval op Adrianopel In Juli krijgsgevangen werd gemaakt, in vrij1- id te stellen. 1 'tGaat heel goed, zou men zoo zeg- n, doch daar komt nu op eens een ik in den kabel. Het.„Neue Wiener geblatt" verneemt nl. uit ,Konstanti- De besprekingen van de Bulgaar- ie en de Turksche vrédesonderhande- irs zijn verdaagd, nadat Enver-Bey on- rhoeds met de eischen van het leger aangekomen, We zijn benieuwd, wat daaromtrent ders zal bekendgemaakt worden. Ook tusschen Servië en Montenegro >eten zeer groote meeningsverschillen De Russische gezant te Cettinje ogde tevergeefs een toenadering tot hid te brengen en de koning van,' Roe- FEUILLETON. 5) Dokter Bachelin zat met het h'pofd sschen zijn handen, terwijl hij zich als dijk man afvroeg of bij het rechjt had nnoedens te behouden tegen een man, 6 zich zoo edelmoedig en zoo onbaat- jjjtig toonde. i D.e behandige en bedrieglijke welspre- 3 ndheid van Hubert Nollan deed hem rgeten, dat deze in hef geheel geno- en niets opofferde van hetgeeni, waar- hij afstand scheen te doemdat de tanking zoo edelmoedig aangeboden, ecMs waarde ;zou hebben na zijn dood 1 dat alles bijeen genomen de prijs, torvoor hij de hand van Rose de Tré- laton kocht, eerst over .een termijn be- Wbaar wezen zou en .op een tijdstip, torop de schenker aan.niets meer be- zou hebben, dan gan 6-voet aarde. De notaris Sénécan daarentegen be- N> hem volkomen. Maar hij begreep ook, dat Rose geen P'Ita en geen vermogen meer had en J *U» in haar verlatenheid en in hiaar menië wil slechts de rol van scheids rechter aanvaarden, zoo de koning van Griekenland die eveneens aanvaardt. En om op dezelfde wijze door te gaan ook tusschen Frankrijk en Griekenland is het geen koek en d. Verscheidene bladen bepleiten de terugroeping van de Fransche militaire missie uit Griekenland. Zulks naar aanleiding yan 'het feit, dat koning Konstantijn, toen de Duitsche keizer hem den maarschalksstaf overhan digde, heeft gezegd, dat de overwinnin gen van Griekenland, naast de zelfopoffe ring en den moed van de Grieksche soldaten, aan de militaire opleiding te danken is geweest, die hjij en zijn offi cieren te Berlijn hadden genoten. De staten en volkeren staan nu een maal naast elkaar als de bewoners van steden en dorpen er is, helaas, maar iets noodig om „herrie" te krijgen èn langdurige tweespalt te veroorzaken. Zoo neemt in Japan de ontstemming tegen China nog steeds toe. De Chineesche regeering heeft haren zaakgelastigde te Tokio opgedragen, leed wezen uit te spreken over den moor'd op drie Japanners door de noordelijke troepen te Nanking, en zij heeft tevens een onderzoek naar het gebeurde gelast. Intusschen echter neemt, zooals we zei den, de ontstemming in Japan tegen de Chineesdlie regeering nog steeds toe. De Japansche pers gaat voort met het plaat sen van opruiende artikelen over het in cident te Nanking. Zeker hebben reden tot ontstemming de Katholieke turners over de behandeling hun te Rome aan gedaan. De „Osservatore "Romano" van 'Maan dagavond geeft een uitvoerige beschrijV ving van de relletjes, die zich Zondag bij gelegenheid van den optocht der Ka tholieke turners te Rome voorgedaan hebben. 'Het sluit daarbij een vurig protest gan tegen de wijze, waarop de po'litie de Katholieke turners behandeld heeft. De politie heeft, schrijft het, de elementen van vrede en orde op gelijke lijn gesteld met oproerlingen, hen zelfs nog digper vernederd, alleen uit haat tegen den Paus. De Katholieke turners weten nui bij ondervinding, hoe groot de vrijheiidi van den H. Vader "in Rome is. Het blad herinnert dan aan de^garantie- wet en aan de verplichting, die Italië bij de bezetting van Rome tegenover de Katholieken der geheele wereld op zich genomen heeft om de vrijheid en de onafhankelijkheid van den H. Stoel te verzekeren. Bijzonder scherp critiseert de „Osserv. Röm." de houding der politie, die in völle sterkte opgeroepen was, niet om de turners te beschermen, maar om hen op alle manieren te klvvellen. De „Corriere d' Italia" Wijst er in een geharnast artikel op, dat het liberalisme van Italië medeplichtig is .aan de daden van het janhagel en van de Weinig-gast^ "lende er toe had kunnen overgjaan zich te laten verleiden door een aart- bod. zoo gul in schijn en jioor de.gul den woorden van dezert geslepen intri- gjant. i Toch was er in dit alle9 voor hem een geheim, dat hij trouwens niet zochtf te doorgronden. Het karakter van Rose was hem be kend. Hij verwonderde zich over deze zoo gemakkelijk gegeven toestemming en er bleef twijfel in .hem bestaan. Maar men moet alles zeggen. Het contract, dat dokter Nollan, die nu in werkelijkheid schatrijk geworden was, hem opdroeg, was, wat men toen zoowel als nu op de notaris kan tor ep noemt, een schoone actlei. Wiat was meer benijdenswaardig, voor al voor een notaris uit de provincie, want de notarissen te Parijs zijm ajtijd voorname heeren geweest met groote vermogens en vorstelijke kasteelen, dan1 het huwelijkscontract van een opkooper van nationale goederert, die eensklaps rijk geworden was door een gelukkige en grootsche speculatie, met een juffer die van ouden adel, maar arm was? Notaris Sénécan was dus gevleid, zoo wel 'in zijn ijdelheid als in zijn per soonlijke belangen, waarvoor Hij geens zins ongevoelig was, door het aanbod vrije overheid. Het liberalisme liet de vrijmetselarij begaan, en dorst niets te zeggen, uit vrees voor „Pausgezind" door te gaan. Nu is bewezen, dat de Italiaan- sche regeering niet in staat is om het land te besturen op eer Wijze, een groote mogendheid waardig. Men springt in Italië met de Katholieken om, bijna ge lijk In Portugal. Nog iets over De schipbreuk van L 1. Nog geen ongeluk -net de door liet noodlot vervolgde Zeppelins heeftj als men de bladen gek oven mag, In Duitschland zulk een diepen indruk ge maakt als het vergaan van het marine- luchtscihip L. L 'In de eerste plaats is het het eerste ongeluk van dien aard, waarbij menschenlevens te betreuren zijn. Van de 20 man aan boord zijn er maar 7 gered. Maar verder had men op de Zeppelin-kruisers als hulpwapen voor de vloot groote verwachtingen gébouwd. Met een goed geoefend en sterk luchteskader hoopte men de Duitsche zeemacht op geduchte wijze te versterken en haar een grooten voorsprong, vergéleken bij andere vlooten, te verschaffen. Maar nu is al dadelijk weer gebleken, hoe broos het nieuwe aanvals- en verkenningsluchtr schip ook boven zee Is. 'De eerste be richten weten het ongeluk aan een plotse ling ppstekenden storm, maar uit 3e latere telegrammen krijgt men den in druk, dat die storm niet de rechtstreek- sche oorzaak van het ongeluk is geweest; gasverlies eerst bij een tocht op groote hoogte om den wind te ontvlieden, daar na inkrimping van het" gas tengevolge van daling van de temperatuur van de lucht, hadden het draagvermogen zoo- ganig verminderd, dat het schip naar beneden gedrukt werd en in zee viel. Dinsdagavond om 11.20 is staats minister de Smet de Naeyer te Brussel op70-jarigen leeftijd overleden. Reeds gedurende verscheidene maanden ging hij zienderoogen achteruit. Maan dagnamiddag werd zijn toestand zoo ern stig, dat hij van de laatste ,H,H. Sacra menten werd voorzien, welke hij zeer godvruchtig ontving. De nacht van Maan dag qp Dinsdag bracht eenige voorbij gaande verbetering in zijn toestand. Dins dagavond echter trad de doodsstrijd in, die 11.20 eindigde. De minister leed aan maag- en darm-katarrh. GEMENGD. Vier berijders van s toomf iet- se n zijn te Croyden .veroordeeld tolt vijf shilling boete en de kosten vam het geding, omdat ?ij gereden hadden zonder geluiddemper. Gelukkig Enge land, waar dat strafbaar is 1 Ér komen nog dagelijks gevech ten voor tusschen Spaarische ko*' lonisten en Marokkanen. Dezer dagen werden bij h.et dorp Kiar twee Spanjaarden gedood en twee .gewond. Naar het heet, werden den yijand zeer zware verliezen toegebracht B e b e 19 doch.ter en schoonzoon h.ebben ter kennis vani dien fiscus te Zu,- van dezen cliënt tegeni wien zijn be denkingen eensklaps verdwenen, maar gereed waren om (erug te keeren, zoo dra hij zijn honorarium zou ontvangen hebben. Hij toonde zich dus zeer bereidwillig en vroeg: Wanneer wilt ]g| ij, dat het gereed zal zijn? Zoo spoedig molgelijk. Wanneer zal het huwelijk plaats hebben Zoodra de noodige formaliteiten zijn vervuld. r— Mejuffrouw Rose? Is op het kasteel nabij Plancoët Notaris Sénécan dacht aan hetgeem Le- doux gezegd had Ik zou gaan zoeken in de buurt van Argouges. En hij zeide voor zich: Inderdaad, de kruidenier beeft een fijnen neus, die nog gevaarlijk zou kun nen worden. Hubert Nollan vroeg ag ndokter Ba chelin Zoudt ge mij den vriendschaps dienst willen bewijzen getuige bij mijn huwelijk te zijn, waarde collega? De brave man aarzelde geen oogen- blik en zeide Met genoegen. rich gebracht dat ïuin vader een ver mogen van 937,500 frs. heeft na gelaten. Kennissen van hem hadden hiet maar op een h.alf piillioen mark geschat, 'n Aardige proletariër 1 Bijna een vierde gedeelte van dit ver mogen is afkomstig uit het legaat van zekeren Kollmann, waarvani men ge dacht had, dat Bebel het ten bate van de sociaal-democratische partij zou be stemd hebben. Biebel heeft overigens in particuliere gesprekken dikwijls de jneening uitge sproken, dat een sociaal-democraat! naast het partijbelang ook gerust zijn eigen stoffelijke belangen mocht nastreven en dat hij het geen sociaal-democraat kwa lijk kon nemen, als die zijm best deed, om rijkt e.Worden. Hijzelf heeft daar dan ook naar gehandeld I De opening van de zitting der Staten Generaal. De „Staatscourant" van gisteravond bevat het volgende programma voor de opening van de zitting der Staten-Gene- raal te 's-Oravenh,age op Dinsdag a.s. Art. 1. Des middags ten twaalf ure zullen de leden der Staten-Genieraal zich begeven naar de Ridderzaal op het Bin nenhof, en irt vereenigde vergadering te zamen komen, onder leiding van den door H. M. de Koninjgin b.euK>eimidUeai voorzitter van de Eerste Kamer. Art. 2. De Ministers, Hoofden' van Mi- nisterieele Departëmenten en) de leden van den Raad van State zul lew zich» des namiddags te één uur, mede in fiie zaal vereenigen. Art 3. H. M. de Koningin, de zitting der Staten-Generaal fuTlende openen, zal ten één ure met den volgenden trein van het Paleis afrijden a. Een commando cavalerie tot ope ning van den1 trein 1 b. Een rijknecht-majoor en fvvee rij knechts te paard: c. De ce'riemoniemeester, gezeten in een rijtuig, met twee paarden bespan nen, gaande één lakei naast elk portier d. Acht kamerheeren, gëzeten in twee rijtuigen, ieder met hvee paarden be spannen, gaande ién lakei naast elk! portier. De kamerheeren plaatsen zich volgens hunnen1 rang v,an benoeming e. De groot-officieicto, gezeten in twee rijtuigen, ieder met zes paarden bespan nen, gaande twee lakeien naast elk portier f. Een commando cavalerie; 'g. De grootmeesteres en de dienst doende dame du palais, gezeten in een rijtuig, met yier paarden bespannen, twee lakeien naast elk portier; h. De ópper-cereinontemeester, gezo- ten in een rijtuig, met vier paarden| bespannen, gaande twee lakeien naast elk portier; i. H. M. de Koningin, vergezeld .van Z. K. H. den Prins der Nederlanden, gezeten ïn eene staatsiekoet^, met achtf Wat zou hij trouwens hebben kunnen weigeren aan Rose de Trémazan, voor wie hij altijd een teëdere, bijjia vaderlijke genegenheid had geh«ad? Hubert Nollan deelde den notaris Sé nécan mede, dat hij in deni namiddjag naar het kasteel Argouges zou gaan, om er met zijn aanstaande de voorwaarden vast te stellen en den dag van het hu welijk. Zij waren het eens omtrent de hoofd zaak en hetgeen er nog te regelen over bleef waren eenige onderdeeleni van min der beteekenis. Hij toonde zich zeer innemend en men kan zeggen, dat hij voor den notaris ien voor den Idokter Ide goden verbrandde, die hij weleer had aangebeden. Nu verklaarde hij zich een vriend van orde en rust en drukte zijn wemschen uit:, dat er thans spoedig een standvastige re geering zou komen, die de rechten van allen zou weten te doen eerbiedigen. Hij had gevischt in troebel water, maar nu hij er zijn buit had uitgehiaald, wensohte hij niets liever dan 'dat alles weer "kalm en vreedzaam worden zou. Van revolutionnair was hij veranderd in een onberispelijk burger, voor wien St. Petrus de poort van het paradijs wijd open zou gezet hebben, zonder hem eeni- gen verderen waarborg te vragen. paarden bespannen, gaande een koet sier naast elk paard, en vier Jakeien naast elk portier De qpper-staloieester, te paard, rij dende naast de staatsiekoets, een weinig] ach,ter het portier Jer rechterzijde, en de gouverneur der Koninklijke ReSiden* tie, te paard, rijdende een weinig ach ter het portier t'ei' linkerzijde. Achfer de staatsiekoets do officieren van h(et Militaire Huis van H, M. de Koningin, te paard, rijdende twee aan twéé, naar ouderdom, van rang, de oudsten vdor, j..Een commando cavalerie,, taf stui ting van den trein!. Art. '4. Die trein zal rijden door de Heulstraat, door het Lange Voorbout (Schelppad), over den Korten ^Vijver berg en naar bet Binnenhof. Art. 5. De trein gekomen zijnde' aart het gebouw waarin de zitting zal ge opend wofden, zal Hl M. de Koningin aan den ingang ontvangen worden door 'm oommissie uit de vergadering, die, voor afgegaan door den ceremoniemeester, de Kamerheeren, de groot-officieren en dem opper-ceriemoniemeester, H. M. zal ge- leideo naar de zaal waarin de vergade ring gehpuden wordt. De grootmeesteres en de dienstdoende Dame du Pal ais, benevens de officieren van| het Militaire Huis van H„ M, de Koningin! vplgien onmiddellijk. Art, 6. De grootmeesteres en de dienstdoende Dam e du Pal ais plaatsen zich onmiddellijk ter zijde achter H. M. De groot-officieren en de gouverneur der Koninklijke residentie plaatsen zich, achter iden Koninklijke» zetel. De Kamer heeren plaatsen zich rechts, de officie ren vanhet Militaire Huis van "H. M. links van den Trcjfrl. Art. 7. De zitting goopend hebbende, gaat H. M. met denzelfden trein waar mede Zij gekomen is, en in de bij art 3 vermelde orde, naar het Paleis terug; zullende de trein den navolgenden weg nemenvan het Binnenhof, over den Korten Vijverberg, door het Lange Voor hout (Schelppad), door de-Heulstraat naar het Paleis. Art. 8. Mjnuutscboten uit het geschjifl zullen het afrijden van Hl M. van het Paleis en het oogenblik waarop Zij het gebouw verlaat aankondigen. Groote Sociale Cursus. Door "bijzondere omstandigheden zal de cursus voor voormannen in de R. K. vakbeweging, welke van 6—19 October te Leiden zou gehouden worden, niet doorgaan, doch tot nader vsat te stellen tijd worden uitgesteld. Het juiste tijdstip zal zoo spoedig mogelijk y/orden be kend gemaakt. Het Koninklijk bezoek te Amsterdam. Reeds voor 9 uur gisterochtend reed op cjen Dam een hofrijtuig voor, waar mee H. M. de Koningin en Prinses Juliana zich naar Artis begaven. Eenigen tijd bleef de Koningin in 'den fraaien, tuin, waarna H. M. naar het Paleis terug keerde. De Prinses bleef meT jonkvtouwe van de Poll en zuster Marting in den Toen Hubert Nollan het kantoor ver liet was notaris Sénécan nog maar half voor hem gewonnen, maar hij deed lyet voorkomen alsof hij dat geheel was. Het contract ging hem ter harte. Bachelin verwijderde zich tegelijk met Hubert Nollan. Aan het tuinhek' sprong hjj te paard. Hubert Nollan, die zeer voorkomend tegenover hem wa^ eeide nog; Gij zult onze getujge zijn, vergeet het niet. Ik zal u wel tijdig waarschu wen. Mejuffrouw 3e Trémazan heeft zooveel vriendschap voor u. Hij keek Bachelin na, terwijf deze over het marktveld reed en in gematig den draf den beschaduwden weg insloeg, die naar h,et naburige dorp geleidde. Daarna wandelde hij de stad in, praat te gemeenzaam met' de menschen, die hij kende, wisselde handdrukken .met hert, ga fruime aalmoezen giften waarmee hij te kennen wilde geven' hoe gelukkig hij was aan de armen, die hij op zijin weg ontmoette, in lompen gehulde sans culotten en bedelaars; trad den »winkel van den kruidenier binnen, bedankte hem voor de diensten, die hij hem bewezen had en wist hem te vleien door hjem te prijzen als een held, die zich verdien stelijk heeft gemaakt tegenover het va derland. (Wordt vervolgd.)

Leidsche Courant | 1913 | | pagina 1