"feuilTetqn. DE TWEE_VRIENDEN. BUITENLAND. BINNENLAND. 4e Jaargang No. 1168. &£cicbelve Bureau OUDE SINGEL 54, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. dit blad verschijnt elken daq. uitgezonderd zon- en feestdagen DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor L'iden 9 cent per week ƒ110 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 13^ per kwartaal. Franco per post 1.50 per kwariaal. Afzonnerlijke nummers 2' cent. met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. De ADVER TEN IIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 15 cent ingezonden mededeelingen van 15 regels 1.50, elke regel meer 30 cent. met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine AdvertentiSngevraagde betrekkingen, huur en verhuur, koop en verkoop (geen handels-advertenti6n) 15 regels 25 cent. Iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 1—5 regels 50 cent. Iedere regel meer 10 cent V Twee zielen. „Twee zielen, gloênde aaneenge smeed" Neen, dat juist niet We wilden 't hebben over mr. Troel stra en de zijnen. Zoo iemand in de laatste dagen een beklagenswaardige figuur heeft gemaakt dan was het wel de zoogenaamde leider der „S. D. A. P Wie zullen zijn wentelingen hier niet herinnering brengenze zijn te be kend en hebben stellig ieder met verba zing verVuld. De heer Troelstra is zich hiervan ook wel bewust, want niet zon der reden zeide hij ten congresse, djat lij „twee zielen in zich voelde: de eene verlangde naar de meerderheidsmotie, welke hij voor zijn werk in 't parlement behoeftaan den anderen kant voelde hij warm toen de groote AmsterdamscKe districten als 't ware tegen hem manifes teerden." We kunnen ons deze gevoelens wel indenken, maar een ervan dient dan toch den boventoon te voeren, terwijl de heer Troelstra in zake de crisis eerst naar 't Marxisme, vervolgens naar 't Revi sionisme overhelde en zich ten slotte weer blij betoonde toen hem bleek, dat hij vergeefs deze buiteling had gemaakt. Intusschen vertoont deze heer met dat al wèl een goed beeld zijner partij, waar in óók twee zielen woedeneen die haar kracht zoekt in Marxistische steilheid! de andere, die nieuwe banen speurt, zoo genaamd om spoediger het eindpunt te bereiken. En nu Is dit het merkwaardige: dat een socialist, die buiten zijn vergaderin gen kranten en boeken, waarin hij zoo Marxistisch schetteren kan als hij wil, in de noodzakelijkheid komt zijn begin selen in toepassing te brengen, zulks langs den weg van het revisionisme tracht te doen. Zijn eene ziel verdloedt dan gaandeweg in de andere, vaak onbe wust, zoodat hij 't pas bemerkt als hij met nog slechts theoretisch arbeidende partijgenooten in botsing komt. Dit hebben nu de parlementaire socia listen ondervonden, Met uitzondering van Mr. Troelstra, die schoorvoetend mee ging, waren zij Schaper zelfs ondanks zijn aanvankelijke opinie vóór de aan neming der portefeuilles; de practijk des levens bracht dit nu eenmaal zoo mee ien zij legden er zich hij neer. Zij zouden hun ziel in lijdzaamheid hebben bezeten, maar de ziel der Marxisten kwam nog in opstand en behaalde ten Congresse de overwinning zij 't met schrikkelijk kleine meerderheid. Juist het vertoon dezer twee zielen in de „S. .D. A. P."1 doet .ons weinig vreezen voor de macht dezer partijwat er van achteren bijkomt valt er van vioren weer af. Een en ander neemt intusschen niet weg, 'dat wij de verderf el ijke socialisti sche beginselen met kracht zullen blij ven bestrijden. V Zand in de oogen strooien. Al^ een kras ^taaltje van de wijze, waarop de Volk-redactie de goegemeente 261) De Arguenon ontsprong op eenige mijlen afstand van tiet kasteel, stuwend haar water bruisend voort door een rots achtige bedding, waardoor zijl op som- e plaatsen aardige watervalletjes vormde, om zich nabij Saiint-Cast iiu zee te werpen, op dezelfde plaats waar men meende, dat Jean de Trémazan verdron ken was, toen zijlrt boot tegen de rotsen te pletter werd geslagen. Die oude Malo leidde de barones en Rose in haar nieuw Verblijf rond. HJj zeide: De vijver, dien) gij daarginds ziet, werd gegraven op aanwijzing van wijüen mijnheer den markies, die op vernuftige wijze het water uit de Argusenon er heen deed leiden. In het midden staat 50 voet water. Daar in het Noorden ligt Plancoët en links daarvan Lamballe. Om ons heen zijn uitgestrekte bosschen, waarin men zich wel voor een leger gendarmen zou kunnen verbergen. Hij naderde Rose en zeide zacht: Daar verbergt zich ook uw vroegere zand in de oogen tradht te strooden, i knippen we hier het volgende uit een slot-artikeltje in genoemd blad, over het j gehouden congres. „Het is goed, dat wij ons congres hebben gehouden. Thans heeft ieder onzer, die voor de oplojssing der ka- bintescrisis, voor zoover onze .partij daarin betrokken wag, een deel der ver antwoordelijkheid droeg, in het open baar rekenschap kunnen geven van zijn daden en hoe ver de opvattingen van sommigen ook van elkaar staan, hoe verschillend ook de meening was omtrent de daad die op het oogenblik moest gescnieden, h et i s g e b I e- Ren, dat het belang, der a r- arbeider klasse, het belang ook van de hervormingen die in deze crisis op het spel staan, het eenige richtsnoer is van ons allen. Boven alle mee- ningsverschil stond onze socialistische eenheidzij is het, die de tegenstel lingen onder ons, in de laatste dagen toegespitst, door de vurige begeerte van ieder om de partij te voeren of te houden op den weg, door hem de beste geacht voor de 'Nederlandsche arbei dersklasse, straks weer tot haar juilslte verhoudingen zal terugbrengen." Lee£ nu nog eens kalm over de door on® in bovenstaand citaat gespatieerde woorden en brjeng die dan in verband b.vj. met de uitlating van den Volk-redacteur de Roode: „Stik met het algemeen kiefe- recht", met de erkenning van pir. Troel- tra: „De Christelijke arbeiders zullen on!s (en volgens mr. Troelstra-zelf zeer terecht) zeggen„Ze hebben het (het alg. kiesrecht) kunnen krijgen, ze heb ben er zelfs een speciaal congres voor belegd, maar ze hebben het niet gewild." Iks het nu niet zonneklaar, dat het is „zand in de oogen- strooienT", als het „Volk" durft beweren, dat het belang van de arbeidersklasse, het belang van de door degenen, die op de soc.-dem. heb ben gestemd, gewenscHte hervormingen, het congres bezielde? Het congres werd geleid door overwe gingen, van grof en, Tel partijbelang. Dat is de waarheid. ALGEMEI N OVERZICHT. Nog altijd weet mem maar niet wat er nog komen zal van een herziening van het vredesverdrag door de mogendheden. De meest uiteen- loopende beschouwingen kan men over die kwestie lezen, doch iets definitiefs omtrent de plannen der mogendheden, wordt nog niet gemeld. Wel heet het in een bericht uit W-eenen, dat Oostenrijk en Weenen vast besloten zouden zijn om, desnoods buiten de mogendheden om, onafhankelijk een stap te doen tot her ziening van het verdrag, maar andere berichten uit St. Petersburg melden weer, dat Rusland, onder den invloed) van Frankrijk natuurlijfk, feitelijk van een ,Jher- ziening" reeds zou hebben afgezien en boschwadhter in een houthakkersihut. Verheugd riep zij uit: Gagnard! Ja- Arme man. Stel u gerust, het ontbreekt hem aan niets. Het bosch is vol wild en ge weet, dat hij een goed jager is. Wat hij verder noodig heeft, krijgt bij van, mij, en hier is hij altijd welkom, want hij is een vriend. Wat zal hij verheugd zijn u weer te zien. De postillon had den teugel gewend» Victoire was 'naar de 'kamers gegaan, die voor de barones en'Rose bestemd! waren, en had daar reeds de eerst-noodage dingen uitgepakt. De ontvangst van de dames was uit muntend voorbereid. In 4e kamers, die lang gesloten waren geweest en daardoor e enigszins kil, brandde een: fli-nk hout vuur, dat cr gezelligheid aan bracht. Het domein Argouges bestond slechts uit bosch en beide en een tiental boer derijen, waarvan de pachters hun land heer trouw gebleven- \varen en rustig leefden in deze eenzaamheid, .zonder zich om de woelingen te bekommeren, die het land verontrustten. Of Frankrijk een republiek was, dan wel of er een koning of een keizer re geerde, daarin zagen die eenvoudige men- aileen nog „pro fornu" een bekrachtiging van het verdrag zou blijven eisohen. Men ziet dus, dat de berichten ovex de houding, die de mogendheden zullen aan nemen, in het minst niet te vertrouwen zijn. Afwaohten bLijft dus in dit opzicht de beste boodschap. Wel valt als zeker vast te stellen, dat hoe langer de noodige stappen voor een hc ziening worden uit gesteld, hoe grooter de kans wor9t, dat ide mogendheden zich bijl denstatus quo" zullen neerleggen. Rusland en Frankrijk zouden over deze kwestie nog ongenoegen kunnen krijgen. Men'is toch over Frank- rijks houding in Rusland geenszins te spreken. Nu wordt echter beweerd, dat Rusland aan Frankrijk niet om steun gevraagd heeft in de Kawala kwestie. Welnu, zegt de „No'woje Wremja", dan is het noodig, dat een dringende verklaring wcfrdt afge legd, want men is in Rusland zeer ge voelig voor alle quaesties, die met het bondgenootschap samenhangen. Het blad zegt dan, dat men in Rus land tot nog toe overtuigdwas, dat het échec van Rusland te wijten was aan Frankrijk. Thans wordt die bewering tegengesproken. Wat is nu de waarheid „Wij zullen er op aandringen", zegt de „Now. Wremja, „in naam van Rus land, dat Sasonof dit mededeelt; anders zullen wij moeten aannemen, dat het échec van Rusland in de quaesfcie van Kawala alleen het gevolg is van üe mis dadige nalatigheid der Russ-ische diplomat ieke ambtenaren." De slechte indruk dien de Kawala- kwestie hi Rusland i.eei'c gemaakt, kau nu nog voor een goed deel worden uit- ge'wischt wanneer Frankrijk ten minste geen steun verleent aan Turkije. Uit St. Petersburg toch wordt aan de „Matin" geseind: Rusland zal de Fransche regeering, zoo niet dadelijk, dan toch in den loop der huidige onderhandelingen, op vriend schappelijke wijze verzoeken, door kracht dadige maatregelen te verhinderen, dat de nieuwe Fransche voorschotten van 10 millioen francs; niet aan Turkije wor den uitbetaald» Indien echter .^Turkije nieuwen steun krijgt van de Fransche kapitalisten, dan zal zulks een groote storing brengen in de Fransch-Russische betrekkingen. De kwestie van Adrianopel zal echter zonder dat nog wei wat hoofd brekens kosten. Uit de jongste nota van de Porte toch blijxt, dat de Turken niet besloten zijin de stad te ontruimen en aan den wensch der mogendheden geboor te geven. Integendeel, volgens hiededee- ling van Djemal Bey, den militairen gou verneur van Konstantinopel, worden alle mogelijke maatregelen getroffen om Adrianopel tegen alle mogelijke vijanden te verdedigen» Reeds zijn 300.000 goed gewapende soldaten met voldoende artil lerie in en rond de stad geconcentreerd om de Bulgaren of een anderen vijand af te wachten. Van de Bulgaren heeft Turkije op het schen geen verschil, mits hun landheer maar een markies d'Argouges was en de intendant van het kasteel, de oude Malo, wien zij geloofden als het Evangelie, had hun gezegd, dat de pjarkies eenmaal "zou terugkeeren. Daarmee waren zij' tevreden en naar iets anders vroegen zij niet; zij oordeelden, dat het leven toch al njet zoo .lang was en dat men het niet aan genamer kon doordxengen, dan door 'te genieten van de schoone natuur, te wer ken op het veld en de genoegens te smaken van den huiselijken haard. Nergens in het groote Frankrijk leefde men gelukkiger dan op dit afgelegen plekje. •In de eetzaal van het kasteel, een ruim en hoog lokaal, mef ouid-eiken betimmerd en, waar een vrooljjk vuurtje 'brandde onder den hoogen, moiraum en talen schoor steen, werd den dames een krachtig en met zorg toebereid diner opgediend en na dit gebruikt te hébben, begaven zij zich naar ,hare kamers. De weg daarheen, waarop Malo haar voorging, voerde door een groot aantal kamers en zalen, waarvan zij het kostbaar ameublement konden bewonderen, door de schilderijengalerij met waardevolle doeken van oud-Hollandsch'e en Vlaam- sche meesters en Idoor hooge, smalle gan gen met steenen gewelf, waar het reed$ oogenblik echter weinig te vreezen, wijl Bulgarije volgens de bepalingen van het zoo juist geteekende verdrag van Boeka rest verplicht is onmiddellijk te demobili- seeren en daarmede reeds een begin heeft gemaakt Voor Bulgarije treden echter de groote mogendheden in 'het perk. Alle mogendheden hebben Turkije reeds uit genood igd de stad weer aan "de verove raars af te staan en meteen aan de Porte meegedeeld, dat zij, indien de raad van Europa in den wind wordt geslagen, op geen financieele -hulp welke zij dirln»- gend noodig heeft behoeft te rekenen» Wellicht zal dit dwangmiddel nog wel niet sterk genoeg zijn, en de vraagis thans, wat er gebeuren zal, 'indien de Jurksche regeering niet yoor de Europee- sche diplomaten zwicht. Nog altijd wordt er van uit St Petersburg verklaard, dat Rusland aan den eisch van ontruiming vasthoudt en desnoods tot de uiterste middelen zal overgaan om dezen eisch ingewilligd te krijjgen. Of echter de andere mogendheden van hetzelfde ge- voélen zijn, is niet bekend en vooral daarin ligt de groote moeilijkheid en het gevaar van deze kwestie. GEMENGD. Zaterdag is in Omdurman overleden de missionaris Joseph Ohrwal- der. Deze verdienstelijke priester werd 6 Mei 1856 te Lana bij Meran in Tirol geboren. In 1895 trad hij in het semi narie in Verona. Vier jaar later ging hij Kaïro en in 1881 naar den Soedan, het volgend jaar werd hij door den Mahdi gevangen genomen en eerst in 1890 slaag de hij er in met twee JtMiaansahe r^li- gieusen te ontvluchten. De ijverige mis sionaris beschreef de interessante gebeur tenissen, die hij had doorleefd in zijn weik „Opstand en rijk van de Mahdi en iqijn 10-jarige gevangenschap", een veel gelezen boek. Te Homsey, een voorstad van Lon den, is laatst èen zevenjarig meisje na een ziekte.van "10 of 14 dagen) gestorven. De jury van den coroner heeft Zater dag tegen den vader een uitspraak van doodslag gedaan, omdat hij verzuimd had medische hulp Ln te roepen en heul had gezoaht bijl kwakzalverij. De ondra aglijlke hitte heeft Zondag te New-York een aantal slacht offers gemaakt. Ten westen van de Mis sissippi heerscht in een aantal staten nijr pend watergebrek, waarin de aanvoer per trein van elders slechts onvoldoende kan voorzien .De oogst staat er door de langdurige droogte en schroeiende hitte slecht voor. In Bensfeld in den Elzas is de grootste spinner ijl van het gewest Boch en "Bloth afgebrand. De mate- rieele schade bedraagt 1 millioen mark; 600 arbeiders zijn broodeloos. Naar de bladen uit Valencia ver nemen, zijin in een bioscoop te Gan- dia, waar brand was uitgebroken, 49 menschen in het gedrang zwaar gewond; 14 hunner liggen op het uiterste. Zeer velen zijn licht gekwetst. d'onker was en die zwak verlicht werden door bronzen lantaarns met kaarsen, op gehangen aan de zoldering. Men had de dames gehuisvest in twee aan elkaar grenzende kamers, gelegen in een vleugel van het kasteel en vanwaar zjj een heerlijk ^vergezicht hadden over de geheele omgeving. Langs de kamers liep een steenen bal- con met ijzeren leuning. Rose leunde over dit bal con en bleef zoo onbeweeglijk staan, in gepeins ver diept, met de oogen starend op den horizon, die zich reeds in liet nachte lijk duister begon te hullen. De oude barones legde zacht de hand op haar schouder en vroeg: Waar denkt ge aan, nïijlni kind? Droef antwoordde zij: Aan hetgeen ik was en wat ik nu ben. Zij strekte de hand uit in de richting van Lamballe en zeide: Daarginds ligt La Guyonnière. Het huis is ledig, de spinnen hebben overal haar webben vastgehecht, de meubelen zijn vernield of meegenomen, de vensters ingeslagen. Bewoners zijn er niet meer. Wat zijn wij daar gelukkig geweest. Eensklaps greep zij de barones bij den arm en riep: Luister! Vreemde geluiden drongen van ver- Z. Em. Kardinaal van Rossum in Nederland. Z.Em. heeft Zondag te Hoensbroek de hulde in ontvangst genomen van de Katholieke werklieden in Limburg. Heel Hoensbroek was schitterend ver sierd. Aan de laan, nabij het Oude Grafelijk Kasteel, van Hoensbroek, werd Z.Em. opgewacht door Pastoor Röselaers van Hoensbroek, Mgr. Dr. Mannens, vicaris- capitularis yan het bisdom Roermond, Deken Pennings v. Schinnen, ProD Geurts uit Roermond, Dr. Woltering, hoofdinspecteur v. d. Volksgezondheid, burgemeester Boshouwers, de schoolkin deren en de plaatselijke vereenigingen. Te kwart na twaalf kwam Z.Em. met zijn gevolg, n.l. den secretaris, den gen- tilhomme, redtor Ten Winkel en dr. Poels per auto aan. Voorafgegaan door een eerewacht te paard, stapte de Kardinaal uit de auto en nam plaats in een rijtuig, bespannen met twee paarden. Allereerst werd Z.Em. een kort woord van welkom toegevoegd door Mgr. Dr. P. Mannens, waarna vier bloemstukken werden aangeboden pan Z.Em. Nadat pastoor Röselaers Z.Em. in naam van de bevolking van Hoensbroek en nog meer van de heel'e Mijnstreek'had begroet ging de stoet onder luide hoe- ra's en gebulder van het geschut naar de kerk. Aan den ingang der kerk stonden de schutterijen opgesteld. Bij het binnen treden ging deKardinaal onder een troonhemel en voerde het zangkoor der kerk een meerstemmig „Ecce Sacerdos" pit. Op het priesterkoor hadden plaatsge nomen, Mgr. Dr. Nolens, Graaf Mar- chand d'Ansembourg van Amstenrade, de Pastoor, Rector Ten Winkel, en de Bur gemeester. De Kardinaal knielde een oogenblik neer voor het Allerheiligste, waarna hij op de gebruikelijke wijze plechtig den Zegen gaf. De kerk was eenvoudig, doch' schoon versierd. In de pastorie had een feestmaal' plaats, waar mede aanzaten de secre taris, de gentilh.omme, Mgr. Dr. Man nens, de Commissaris der Koningin, Mgr. Nolens, Dr. Poels, Prof. Geurts, Rector Ten Winkelj Deken Pennings van Schinnen, de Graaf Marchand d'Ausem- bourg, de burgemeester van Hoensbroek, de architect Stuyt, Dr. Woltering hoofd inspecteur yan de volksgezondheid, de inspecteur der volksgezondheid Zoetmul der, van de Voort, ingenieur, de heer Reumkens, secretaris van „Ons Limburg"1 de heer A. Vliegen, voorzitter der R. K. Werkliedenvereeniging en de kapelaan Lenders. In den namiddag had op een versierd1 terrein een op en luch.tm eeting plaats, waarop de aalmoezenier yan den arbeid te Maastricht, kapelaan Verheggen, sprak over de verandering, welke gekomen is schillende kanten tot haar door. Een uil had het eerst zijn gekras in de verte doen hooren. Andere beantwoordden hem. In sommige streken van Bretagne we melde het van deze dieren. Een hunner scheen het kasteel te na deren, fladderend van boom tot boom dat had men althans kunnen gelooven. Zoo kwam hij tot dicht bij het b'alcon, waarop de beide vrouwen stonden. De barones en Rose zagen tusschen de struiken in de onmiddellijke nabijheid) van het balcon twee schaduwen, die el kaar naderden. Een daarvan was van Malo, den .be waarder van het domein, dien zij dadélijk herkenden aan zijn eenigszins gebogen hoduing. i De andere was grooter en .forschier van omtrek. Deze vroeg: Is zij er? Rose had de stem reeds herkend. Zij gaf antwoord, met zachte stem, maar die toch duidelijk verstaanbaar was in de stilte van den avond,: -Ja- Goddank Nu riep zij: Gagnard'! - Ik kom. (Wordt verv.)

Leidsche Courant | 1913 | | pagina 1