BUITENLAND. DE TWEE VRIENDEN. BINNENLAND. 4e Jaargang No. 1156. bureau OUDE SINGEL 54, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. IT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Lelden 9 cent per week 1.10 per kwartaalbij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco er post 1.50 per kwariaal. Afzonderlijke nummers 2Va cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent Dinsdag Juli 1913. De A OVER 1 c.N I Itii-VIJ-> uigi vin 1—5 regels U.75, elke regel meer 15 cent ingezonden mededeelingen van 15 regels 1.50, elke regel meer 30 cent. met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine AdvertentiSngevraagde betrekkingen, huur en verhuur, koop en verkoop (geen handels-advertentign) 15 regels 25 cent iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 1—5 regels 50 cent iedere regel meer 10 cent Abnormaal. Stel: er komt een zakenkabinet, hoe loet het dan gaan met de sociale wet- eving? ,We wezen er gisteren elders in, dit lad reeds op, dat bijl het „zaken-pro- ram", door het H,bld. uit de aan- angige wetsontwerpen opgediept, de erzekeringsontwerpen in 't gedrang drev en te komen, tenzij de komende zaike- jke regeering het eenvoudig tot haar licht mocht aidhten, wa~t eenmaal aan- enomen is door te voeren. Zullen echter vrijzinnigen wel derge- jke plichtsoipvattingen, willen huldigen? 'óór <^e verkiezingen 'hebben zij zoo ing en zoo luid geroepen, dat minister 'alma's wetten niet deugen, dat niemand unner volgelingen zulks nog vergeten an wezen en zij dus voor hun fatsoen 'el moeten doen alsof zij nog altijd iezelfde meening zijn toegedaan. De rechterzijde daarentegen en van aar moet een zakenkabinet het hebben - denkt gansch anders over minister 'alma's arbeid en zal zeker niet dulden, at deze achter de banken geschoven rnrdt, wat het geval zou ;yjri, indien regeering .mocht gaan denken over ïwilligdng- der eischen van de JStaats- ensionneerders, die ook nog wel zullen eten wat hun van links, vóór de ver- iezingen werd beloofd. En zoo zal dan om wille van den even vrede op sociaal gebied niets ge elheden dan herziening en uitbreiding .er ongevallenwet, s'ubsidieeriing van verkloosheids-verzekering allemaal pittige dingen weliswaar, doch welke liet geven waarop nu al zoo lang niet neer kan gewacht worden, „geen dag en reen uur''. Aan wien de schuld van den abnor- nalen toestand want abnormaal is iet, dat sociale wetten schier omkomen n den politieken maalstroom, waarmede ie niets te maken moesten hebben. Aan «wien de schuld? Niet aan de rechterzijde, want haar ilannen waren, gereed. De heele schuld ligt bij de vrijlzinnig- ïeid. Had zij niet het oor geleend aan iet drijven 'der rood en, maar voet 'bij itu'k gehouden ten aanzien der verzeke ring haar voormannen moesten immers :ot 'voor weinige jaren ook van de zoo genaamde „pensiomneering" niets hebben - de geheele uitvoering 'der sociale wetten ware verzekerd. ALGEMEEN OVERZICHT. Men heeft er alle hoop op, naar uit Boekarest aan de „Berl. Ztg. a. M," ivordt geseind, dat de vredesonderhandelingen Woensdag of uiterlijk Donderdag onder leiding van den Roemeenschen miinister- FEUILLETON. 249) Ik maakte nu weer gebruik van post paarden, omdat het r.eizen te paard mij op den duur beter bevalt .dan jn eeWi rijtuig. r In de kleine steden eh dorpen, waar ik door reed, heerschte nogal eenïge op gewondenheid onder de bevolking en menigmaal zag men samenscholingen op de openbare pleinen, maar op het land was het rustig en ik heb geen onaange name ontmoetingen meer gehad. Ternauwernood drongen berichten uit Parijs tot hier door. i Na een vlakte, begroeid met olijVen en 'citroenboomen, te zijn doorgetrokken/ kwam ik te Nice aan. De omgeving is hier grootsch van na tuurschoon en het panorama, dat zich1 aan mijn oogen voordeed, toen ik mijn eersten blik liet gaan over de onme telijke blauwe Middellandsche Zee^ zal mij onvergetelijk blijven. Te Nice ondervond ik een teleurstel- ling. Generaal Bonaparte was naar de grens van Piemont getrokken, waar hij l^g president zullen beginnen. Later zullen de minister-presidenten fler oorlqgvoe- rende mogendheden afwisselend presi- deeren. Tot Woensdag zullen alle vredes- gedelegeerden te Boekarest aankomen. Wenizelos wordt Dinsdag reeds verwacht. Volgens telegrammen uit Boekarest te Weenen ontvangen, verklaarde daar een gezaghebbende persoonlijkheid, dat de Bulgaarsche gedelegeerden 'het volste vertrouwen hebben, dat de onderhane- lingen der vertegenwoordigers Van de vijf Balkanstaten te Boekarest tot den vrede zullen leiden,. In welingelichte Roemeensche kringen ihieersdht trouwens dezelfde meening. Er zal één enkel vredesverdrag voor alle oorlogvoerenden gesloten worden, zoodat er niet aan getwijfeld behoefd te worden, of een onder zulke omstandig heden gesloten verdrag zal 'door alle mogendheden bekrachtigd „worden. De quaestie van het bezit van Kavalla zal vermoedelijk het moeilijkste punt der be raadslagingen worden. Roemenië keurt het optreden van Turkije ten sterkste af, maar zal toch ini geen geval zijn leger gebruiken om de Turken uit Adrianopel te verdrijven. Men gelooft hier en daar in Bulgarije, dat de christelijke statena nadat zij vrede hebben gesloten, wel zon der hulp in staat zullen zijn de Turken uit Adrianopel te verdrijven. De andere Balkanmogendheden dieelen dit optimisme geenszins.. "Die bijzondere correspondent van Havas heeft een onder houd gejiad met de gevolmachtigden van Servië, Griekenland en Montenegro. Zijl toonen weinig vertrouwen iin den uit slag der vredesonderhandelingen, daar zij twijfelen, óf Bulgarije zich zijn verant woordelijkheid wel bewust is. Geen hunner is voornemens genoegen te nemen met discussies, die op uitstel neerkomen, daar zij een herhaling van de mislukte onderhandelingen met Tur kije duchten. Pasjits zeide ten slotte: „Wij wilier vrede, maar een duureamen vrede, diii op hechten grondslag staat en ons waar borgt tegen een herhaling der gebeurte nissen, die wij pas het Jhoofd hébben moeten bieden." De voorwaarden, die Servië aan Bul garije zal stellen, zijn volgensi die „P'oli- tika" de volgende: le. Afstand van het geheele door het Servische leger bezette gebied; 2e. wijziging der oude grens tussche i Servië en Bulgarije, die al meermalen tot oneenigheden aanleiding heeft ge geven 3e. betaling door Bulgarije van pen vergoeding der oorlogskosten. In de „Tribuna", zijn orgaan, laat Pasjits verklaren, dat de Servische regee ring weliswaar niet kan toestemmen, in een wapenstilstand, noch in een vooi- loopigen vrede, maar dat zij alle krachte i zal inspannen om zooi spoedig mogelij voorgoed tot vrede met Bulgarije t komen. Te Sofia verzekert men, dat alle mo gendheden, behalve Rusland, hun instem ming, hebben betuigd met het denkbeeld om in een Europeesch congres de aan Bulgarije gestelde voorwaarden te toetsen en alle kwesties op d?n Balkan definitief te regelen. In Tuikije is de jongste vermetele onderneming, naar het schijnt, werkelijk populair. In den geheelen afgeloopen oorlog trof niets zoo sterk als de onverschilligheid, die het volk, zelfs voor de verpletterende neder lagen aan 'den dag legde. 'Nu echter wordt van verschillende zijden toegege ven, dat het volk het 'belang van de her neming van Adrianopel ten volle beseft. De dankdiensten, Vrijdag in de mos keeën der hoofdstad gehouden, waren zeer druk bezocht. De correspondent van de „Frankf.Ztg." te Konstantinopel seint, dat officieren van alle graden het erover eens zijn, dat het leger binnen Adrianopel vastbesloten is slechts voor geweld te wijken; aan een der Tegeering door de rflogendheden af geperst bevel om' de stad te ontruimen zou het zeker geen gehoor geven. En aan die regeering zou niets resten dan aftreden. Het volk zou niets meer van haar willen weten. Voor Turkije zou dat hernieuwing van de ergste anarchie be- teekenen. JHeel de rust, met zooveel moeite hersteld en door "deze regeering, wier prestige thans zeer is toegenomen, althans nog gehand(haafd, zou in de waag schaal worden gesteld. Door dergelijke tetoogen tracht de Porte de mogendheden te vermurwen. En zij vermenigvuldgt haar pogingen, om aan te toonen, dat zij net recht aan haar zijde heeft. Het verdrag van Londen aldus in de „Franki Ztg." uit de zelfde bron was nog rilet geratificeerd, wel tusschen Turkije en Bulgarije, maar niet door de drie andere partijen. Nu de Bulgaren uit Macedonië zijn gedron gen, staat te vreezen, dat hun zucht naar expansie zich met te meer kracht op Konstantinopel zal richten: daartegen komt Turkije een goed verdedigbare grens toe: de Maritsa. GEMENGD. [De strijd! om Sjanghai duurt voort. Zaterdag hebiben de oorlogs schepen, die de regeering trouw zijn gebleven, de Chineezenstad* beschoten en groote schade aangericht. Een deel van de bevolking maakte van de verwarring gebruik om aan het plunderen te slaan. Woetinglang en Joeankaipïng onderhan delen thans over een wapenstilstand. De „Daily Telegraph" acht de zaak der Zuidelijken verloren, de desertie jn hun gelederen neemt nog dagelijks toe. De buitenlandsche oorlogsschepen te Sjanghai hebben 350 matrozen aan land gezet om de vreemdelingen te bescher men. Een Britsch oorlogsschip heeft bo vendien vier stukken geschut ontscheept. De staat van beleg wordt te Peking tegenover Jiet Oosten rijks clie leger onde- bevel van generaal Die Mercy-Argenteau. Hij en Masséna staan onder opperbe vel van generaal Dumerbion. Ik wist niet hoe .ik Jiem zou moetefr vinden. r Gelukkig ontmoette ik twee artillerie officieren, die Nice verlieten ,om zich bij hem te voegen. Ik gertrok met hen. Toen wij aan de grens kwamen, na een moeilijken tocht door het gebergte, waar wij ons meermalen oen weg door 3ie^ struikgewas .moesten banen, waren d; krijgsoperatiën bijna geëindigd. Het Oostenrijksche leger had gevoeli ge neerlagen geleden. Ik vond generaal Bonaparte om 10 uur des avonds in een vervallen landhuisid op den top van een berg, van(waar merói den geheelen omtrek kon overzien. Toen ik de kamer binnentrad, waar hij zat te werken, bijl 't licht vau 'n half dozijn kaarsen, voor .kaarten die uitge rold waren op een geïmproviseerde tafel, gevormd door planken en,-schragen, gaf ik hem den brief, waarmee Barras mij bij hem aanbeval. Terwijl hij las had ik den tijd hem,' eens goed op te nemen. Nooit zal ik den indruk vergeten, die dat gezicht met Romeinsche trekken op mij maakte 1 Zijn wenkbrauwen waren gefronst, zijn lippen vast op elkaar geklemd, zijn ge laatskleur is piatbleek, terwijl het ge laat zelf baardeloos is, ofschoon nu met stoppels begroeid, want in (Jezen berg oorlog is weinig gelegenheid om! 'het uiterlijk te verborgen wat ook merkbaar; is aan zijn generaalsuniform, dat ver sleten Jjs en op verschleid'ene plaaftbenr' zelfs gescheurd, zijn voorhoofd is breed en een lok van zijn zwart .haar valt ert overheen, maar den diepsten indruk Van alles maken zijn oogen, vurige^ zwarte oogen, die duidelijk de onverzettelijke wilskracht uitdrukken, welke er heerscht in de kleine, ineengedrongen gestalte. Toen hij zijn brief had uitgelezen, keek hij mij aan met zijn oogen, die to,t in mijn diepste binnenste doordrongen ein vroeg kortaf: I Is dat alles wat gij bij u hebt Neen, generaal, ik heb nog eeni brief en papieren, die ik u moest geven. Hij maakte een handgebaar. Zijn officieren gingen heen. De deur werd achter hen gesloten. Wij waren .alleen. Hij las den tweeden brief van Barras met aandacht. Deze luidde: /Generaal 1 JGij twijfelt niet aan mijn goede be doelingen omtrent u :en aan den wensch, dien ik heb uw bevordering in de hand met de grootste gestrengheid gehand haafd. Er zijn in de hoofdstad zeer veel bommen in beslag en revolutionairen, ge vangen genomen en zonder vorm van proces opgeknoopt. Jacinto Lopez, de vroegere consul- generaal van Venezuela te New-York, meent met zekerheid te kunnen melden, dat Cipriano Castro een maand ge leden 'de Canarische eilanden vermomd verlaten heeft en nü naar Columbia komt om daar in samenwerking met zijn broe ders opnieuw een revolutie tegem den'pre sident van Venezuela, Gomez, op 'touw te zetten. Lopez verklaart, dat Ciarmelo, de broe der van Castro, P'ort of Spain verlaten heeft en zijn revolutionair hoofdkwartier te Barranquila in Columbia heeft ge vestigd. In Columbia zijn ook verschil lende schepen met wapenen aangekomen ter ondersteuning van Castro. JDe Madrileensche bladen bevatten het gerucht, dat iri. den nacht van Zater dag op Zondag een militaire o ip- stand is uitgebroken in Lissabon. De gevechten werden den geheelen Zon dag voortgezet. Uit Lissabon bericht echter Reuter, dat de geruchten over een revolutionnaire beweging van allen grond ontbloot zijn. Er heerscht volkomen rust in de stad. Gisteroichtend ontdekte een werk man uit het Koloniaal Plaleis op de ten toonstelling te Gent dait een kastje verdwenen was, jwaarin zich een gou den zuil van 8 KjG. gewicht ter waarde van 100.000 frs. bevonden had. De af- deeling werd Qp last van het parket on middellijk Igesloten. Men verdenkt een der 'bewakers. 'Zaterdag hebben de Koerden drie christen dorpen in het JTarisj-gebied (Perzië) overvallen. Een Russisch detachement 'is ter ondersteuning der christenen naar dit gebied gezonden. Z. Em. Kardinaal van Rossum in Nederland. Zondagmorgen heeft Z.Em. Kardinaal van Rossum een pontificale H. Mis opu gedragen in de parochiekerk van den H. Michael. w, l Daarna ving om één uur een audiëntie aan in de pastorie. i Om drie uur reed de Kardinaal met zijn gevolg naar het klooster der Eerw. paters Dominicanen in pssendoip. Te vijf uur droeg Z.Em. weder een pontifi caal Lof op in de Onze Lieve Vrouwe- kerk te Zwolle. Na Maandagmorgen de H. Mis te heb ben opgedragen bij de Eerw. Zusters van Tilburg vertrok Z. Em. via Arnhem, Nijmegen, Venlo naar Roermond. On derweg te Deventer, Arnhem,, JBox- meer en Sambeek had de Kardinaal nog een hulde-betuiging in ontvangst te nemen. Te Boxmeer bezocht Z.Em. het klooster der paters Carmelieten en te Sambeek dat der zusters Redemptoristin- nen. Van Sambeek vertrok de Kardinaal per auto naar Venlo, waar hij een kort bezoek bracht Van hier ging het naar Roermond. 1 Met groote praal werd de Kardinaal te Roermond ontvangen, waar Hij eens drie jaren als eenvoudig redemptorist de studenten van het juvenaat aan de Ra- pel in het Zand leeraarde. Om ruim acht uur ongeveer, arriveer de Z.Em. met gevolg, bestaande uit zijn secretaris en den gentilh|ommje en verge zeld door een Pater Redemptorist ?an het gehucht Broekhjin. 4 Hier verliet Z.Em. de auto, die hein afhaalde van Bpxmeer, en besteeg de equipage, door freule Michiels van .Kes- senich beschikbaar gesteld, na eerst door Mgr. Dr. Mann ens namens Z. D. H. Mgr. J. Drehmans welkom te zijn geheeten. Naast Z>Em. nam plaats de HoogEerW. heer Mannens, vicaris-generaal* van h$t bisdom Roermond, in een tweede pjtuig de HoogEerw. heer .deken, le Bron de Vexela, een Pater .Redemptorist en pa ter Theunen, rector der kapel in 't Zand. Ini een derde rijtuig steeg met den secretaris en den gentilhpnune rector Brewers der Munsterkerk. Een eerevvaclit te paard begeleidde; Kien Kardinaal naar de.stad.- De vlaggen' en bloemensi erin gen ien de eereboog op den Venloschen weg tusschen de 'boor menrijen brachten er veel toe bij, om' het binnenrijden der ^tad te vprmen tot een onbeschrijflijk, heerlijk tooneel. Op het groote Wilhelminaplein, ston den de Katholieke vereenigingen en mu ziekgezelschappen der sia^ 29 in getalj opgesteld. Bij aankomst op fret Wilhel minaplein hielden de rijtuigen halt en werd Z.Em. met groote geestdrift zich uitende, in Xuide toejuichingen ontvan gen. Thans defileerde de ^geheele stoet te midden een er ontzagl ijke volksm enigte voor den kardinaal. Na het défilé sloot de Eerw. „geelstei lijkheid der stad zich bij den stoet aan, die vervolgens gesloten werd door d'e rij tuigen van den kardinaal cn het gevfatfgy De stoet begaf zich naar het Katholiek vereenigingsgebouw, waar een heerlijke manifestatie plaats .greep. Apologetische Vereeniging „Petrus Canisius". Tijdens zijn verblijf te Utrecht heeft Z.Em. Kardinaal van Rossum in het aartsbisschoppelijk paleis aldaar aan het bestuur der „Apologetische Vereeniging „Retrus Canasius" een bijzonder gehoor verleend. Betreffende dit gehoor wordt nu. aan de bladen gemeld. Nadat alle bestuursleden afzonderlijk1 waren voorgesteld nam de algcnieene voorzitter pastoor D. Sloet het woord: om £.Em. de hulde en dank aan te bieden varf de Vereeniging, hier door het be-< stuur vertegenwoordigd. Hulde aan ,Z. te werken. Ik stel uw verdiensten olp hoogen prijs en ik ben toegedaan aan hen, die mij aanhankelijkheid toonen. In vertrouwen waarschuw ik u dat weldra uw tegenwoordigheid te Parijs tegelijker tijd nuttig zal zijn voor u en de natie, ik voorzie nieuwe ongeregeldheden en ik twijfel er niet aan of men ^al daarbij' behoefte hebben aan een jong werkzaam en bekwaam officier om de orde te her stellen en te handhaven, gij bezit al deze eigenschappen en nog veel meer, die de toekomst u helpen zal in het licht te stellen, gij kunt rekenen op mijn vriend schap en ik veroorloof mij u den raad te geven gebruik te maken van de gele genheid, door een snellen terugkeer •hierheenik heb daar niets bij te .voe gen, want gij behoort tot de goede ver staanders, die slechts een half woord noodig hebben. Uw vriend BARRAS. De Corsikaan legde den brief op de tafel, leunde in zijn stoel achterover,] streek met zijn hand over de kin eb! keek mij, den boodschapper van Barras onderzoekend aan. Eensklaps vroeg hij: Gij zijt.... t -r- Bretagner, generaal. Goed ras, goede soldaten. Somtijds. Gij heet? Volgens mijn certificaat van burger schap Jean Rocher. En in werkelijkheid1,? - Jean de Trémazan. Ik herinner mij dien naam meer ge hoord te hebben. Mijn vader en mijn moeder werden betrokken in de zaak van de Breton- sche sainenzweerihg, gevangengenomen, naar Parijs gevoerd, veroordeeld en ter dood gebracht. - Waren zij schuldig? Zij hadden gastvrijheid verleend aan een gewonde. Dat heeft men bij ons nooit als een misdaad beschouwd. Barras stelt belang in u? Hij is zoo goed, Wat gebeurt er te Parijs? De partijen zijn weer aan het woelen en er óreigen nieuwe onlusten1. De koningsgezinden En anderen, generaal^ want zij zijn de eenigen niet, de Jacobijnen vooral;/ waarvan er nog. verscheidene zijn over gebleven. Elk wil voor zich de macht hebben. Dat schijnt iets zeer aantrekke lijks, de macht. (Wordt vervolgd.)

Leidsche Courant | 1913 | | pagina 1