ijselijk verminkt lijk van eene vrouw. Hij liet dadelijk hulp halen en deed de gendarmen van Oudenburg verwittigen. Het lijk was afgrijselijk verminkt. Bei de beenen en een arm waren afgereden de andere arm Was vermorzeld en het hoofd vormde slechts een jvonde. De bloedige overblijfselen werden bijeenge raapt en naar een nabijgelegen woning gedragen. De gendarmen waren intusschen ter plaatse gekomen en stelden een onder zoek in. Men vond in de kleederen van het slachtoffer, dat rijkelijk gekleed wa^/ geen enkel papier, waaruit men hare eenzelvigheid zou kunnen opmaken; men vond noch geld, noch waarden* noch reis kaart je. Aan de vingers staken vier gou den ringen met briljanten en een gouden trouwring. He Vrouw schijnt rond .60 jaar oud. Het bleek ook uit .het onderzoek, dat zij tegen den seinpaal nevens het spoor geworpen werd- De ijzeren ladder van den seinpaaS was gekromd. Alzoo moet het slachtoffer door den weerbots onder den trein gerold zijn. Het parket van Brugge is verwittigd. C i n e m a-o n g e 1 u k. Bij eene cine matografische opname voor een Deen- sche filmfabriek van Kopenhagen te Aar- hus ,had gisteren een erg ongeluk plaats. Tijdens de opname Tjioest er eene ont ploffing worden voorgesteld en daartoe gebruikte men magnesium-bommen. Daarbij vatten de lichte kleeren van de Noorsche tooneelspeelster Gerda Ring, van den nationalen schouwburg te Kris- tiania, vuur en in een oogwenk was de ongelukkige in een vuurzuil herschapen.. Eer men de .vlammen kon dooMen, had zij over het beele lichaam brandwonden bekomen, die haar leven in geVaar stel len. Zij werd aanstonds naar het gast huis gebracht. De grens van de overleving Onder dit opschrift schrijft de geleer de Jesuiet H. B(olsius) te Ouden bosch in het jongste nummer der „Stu diën" Sinds onheugelijke tijden was het feit bekend, dat sommige verschijnselen aan de lichamen der overledenen een soort van overleving aanwijzen in bepaalde om derdee'en: b.v. het nog doorgroeien dier haren na den dood des persoons, wat zoo merkbaar kan zijn vooral bij' baard haren. Z,oo heriiwjer ik mij dat een der getuigen, die Peter de Rudder hielpen ontgraven ruim een jaar na zijn teraarde bestelling, mij verklaarde, dat de baard haren „een vingerbreed lang" waren, niettegenstaande op het lijk van Peter bij de aflegging volgens gewoonte ook de baard geschoren was. Deze soort van overleving is van ouds bekend. Een andere soort van overleving, eerst van latere bevinding, is Jjet bewe- gings-vermogen, dat, buiten het levende organisme, bewaard blijft in enkele deel tjes, b.v.in de witte bloedbolletjes, wan neer deze onder passende omstandighe den in vitro (di. in het proefglas) worden geconserveerd. Zulke witte bloedbolletjes van kikvorschen en?., en ook van, den mensch, blijven allerlei bewegingen ver- toonen, vroeger minstens eenige uren [en tegenwoordig, met de vervolmaking der gunstige omstandigheden, zien we dit verschijnsel nog dagen, weken, maanden na de verwijdering uit het lichaam, van dier of mensch. iTot de nog meer recente ontdekkingen van overleving behooren de overlevende weefsels. Heele celcomplexen kunnen te genwoordig worden genomen van het een of ander lichaamsdeel van een te rechtgestelde, en na eenige uren, ja na dagen zelfs, worden overgeplant of ge ënt op het levende organisme van een ander mensch, waarbij dan dit geënte celcomplex samengroeit met de omlig gende weefsels. Indien ook hier weer de verbcteide bewaarmiddelen met juist heid gjjn toegepast, kan zulk een stuk weefsel nog geruimen tijd na de terecht stelling, en dus na den dood! des per soons, met goed gevolg worden overge plant. Niet slechts enkele weefsels, maar -hee le organen, kunnen tegenwoordig, bij ge paste aanwending der stip-tste smetluem- wering en der overige voorzorgen, niet alleen in hun verrichtingen aan den gang gehouden worden buiten en dus afge scheiden van het dierlijk (of menschelijk) lichaam, waartoe zij behoord hebben: maar zelfs kunnen organen, b.v. het hart, weer in werking gesteld worden, nadat zij eenigen tijd, wat niet wil zeggen slechts enkele minuten! hebben opge houden te werken. Eenmaal weer in wer king, kan b.v. zoo'n hart nog uren en uren regelmatig doorkloppen.! Ja, zelfs is men er in geslaagd een heel samenstel van organen, bijna heel het ingewand van een proefdier, van den slokdarm af tot den endeldarm toe, uit het lichaam te verwijderen, en dit geheel te zien functioneeren..,, naast en, buiten het doode, uitgehaalde lichaam van zijn vroegeren bezitter! Deze weinige trekken mogen dienen om ons een denkbeeld te geven, tot "hoe ver het overleven, van kleinere en groo- tere deelen van een normaal levend ge heel kan gaan, wanneer met de heden- daagsche techniek de gunstige omstan digheden daartoe bijgebracht en de be letselen daartoe afgeweerd worden." Nadere verklaringen omtrent de 'tech niek, die omstandigheden en <lie beletse len kunnen ter geschikter plaats en tijd nog wel eens gegeven worden. Hier is al leen de bedoeling, .het hoogst belang wekkende feit ter ikennis te brengen,. Snoek. Een van de belangrijkste vischsoorfcen, zoowel voor de rivieren als voor de binnenwateren, is de snoek. Er is een tijd geweest, dat de snoek minder hoog in aanzien stond, dat hij niet naar waarde werd geschat, omdat men alleen oog had voor de door hem aangerichte schade. Dat was in den tijd, toen men alleen heil verwachtte van het paren van visch. Men zag, dat de snoek tal van andere visschen verslond; m.en wist te vertellen, dat deze roover, om één pond in gewicht toe te nemen, onge veer veertig pond andere visch van het leven moet berooven, en men rekende uit, dat voor elk pond snoökvischs waar voor men 30 tot 40 cent ontvangt, een veel grootere waarde aan het water ont trokken is. Men bespeurde welke ver woestingen hij aanrichtte onder de één jarige karpertjes en oudere visschen, hoe hij het streven naar verbetering van de visscherij tegenwerkte, en het kon niet .anders, men moest hém als een der grootste vijanden beschouwen. Thans is men op deze zienswijze teruggekomen. Men heeft begrepen, dat het niet enkel nadeel is, dat men van den snoek heeft te verwachten; men leerde zijn deugden op prijs stellen, en thans gaat men op verschillende plaatsen snoekbroed uit zetten. inderdaad, er is wel verandering ge komen in de inzichten aangaande den snoek, en zeer terecht. D'e snoek kan schade aanrichten, zelfs groote schade, maar hij kan oo.k voordeel bezorgen, belangrijker voordeelen. dan men opper vlakkig zou denken. Hieruit volgt dus, dat het van de omstandigheden afhangt, welk standpunt men ten opzichte van, den snoek moet innemen. Wanneer men zich ten doel stelt, alleen edele vischsoorten als karper en zee'lt te telen, dan kan de snoek niet anders dan schade aanrichten, en men zal dus goed doen, hem dan zooveel mogelijk te be strijden, Men houdt dan het water vrij van snoek en ock van witvisph. die een deel van het voor de edele vischsoorten bestemde voedsel tot zich zouden nemen. Jn verreweg de meeste Nederlandsche wateren echter komen naast karper en zeelt ook andere" vischsoorten voor, In de eerste plaats hebben wij hier op het oog de voornsoorten, betrekkelijk goed- koope visch, die de eigenschap bezit zich in tal van wateren zeer sterk te ver menigvuldigen, zóó tsterk, dat zij, wan neer niet krachtig w'ordt ingegrepen, de overhand krij!gt. Dit geschiedt bijna uit sluitend in polders, waar geen of weinig snoek voorkomt. Is'deze roofvisch goed vertegenwoordigd, dan kan de witvisch zich in den regel niet zoo sterk vermenig vuldigen. Er zal dus geregeld minder witvisch in het water zijn. In het alge meen kan men dus het volgende zeggen .Wanneer een water scherp op snoek wordt bevischt, zal de witvisch over eenige jaren de overhand verkrijgen. Wordt minder sterk op snoek gevischt, zoodat een groot aantel van deze roof- visschen in. het water blijft, zoo zal de voornstand achteruitgaan, wat weer "tot gevolg kan heblben, dat de groote hoe veelheid snoek niet voldoende voedsel vindt in het water en dus ook niet be hoorlijk groeit. Is het zoover gekomen, d'gn ondervindt de pachter of eigenaar van het water er de schadelijke gevolgen van, Niettegenstaande veel snoèk in het water voorkomt, zal de opbrengst aan snpekvleesch achteruitgaan, ,Het spreekt vanzelf, dat het meestal ook schadelijk moet worden geacht, als er overvloed van witvisch in het water voorkomt. Ten eerste zal dan de wit visch zelf niet voldoende kunnen groeien, omdat het water niet genoeg voedsel voortbrengt, om al die' hongerige magen te verzadigen, en ten tweede zal voor de meerwaardige visschen als karper en zeelt, die hoofdzakelijk van hetzelfde voedsel leven als de voornsoorten, zoo noodzakelijk om een goede opbrengst van het visch water te verkrijgen, zal men dan niet kunnen rekenen. (Wil men dus de visscherij zoodanig inrichten, dat men uit zijn v.ischwater een flinke hoeveelheid meerwaardige visch', als snoek, karper en zeelt, kan halen, dan dient men aan den snoekstand, zoowel als aan de hoeveelheid witvisch, de meeste aandacht te schenken, Van Ibeide moet dan een bepaalde, niet te groote .hoeveelheid in het water voor komen, zoodat ze elkaar als 't ware in evenwicht houden. Steeds zal men er voor dienen te zorgen, dat dit evenwicht be waard blijft, en de ondervinding leert, dat bij de hier gevolgde wijze van visschen het aantal meerwaardige visschen. dik wijls in de minderheid Jcomt. 'Daarvoor zijn verschillende oorzaken. Als zoodanig noemen wij hier in de eerste plaats het vermogen der voornsoorten, om zich in de meeste van onze wateren sterk voort te planten. Dat oefent, zooals wij gezien heblben., een. nadeeligen invloed uiit op den zeelt- en karperstand. Daarbij komt, dat men in .den regel het scherpst zal visschen op die vischsoorten, wélke een hooge waarde vertegenwoordigen. Ook laat de snoek zich betrekkelijk gemakke lijk vangen. Het een gevoegd bijl het ander brengt mee, dat tal van wateren, die intensief worden bevischt, een nei ging vertoonen om minder snoek, kar per, zeelt enz., daarentegen meer wit visch voort te breagen. Voor die wateren dient men dus naar middelen om te zien, om 'hierin een gunsftge verandering te brengen,. Men zou dan kunnen besluiten, den snoek en zoo noodig ooik den karper en de zeelt eenigen tijd te sparen, in de hoop, dat deze ziah dan rustig ont wikkelen en voortplanten. Deze maatregel zal ongetwijfeld gunstige resultaten kunnen hebben. Evenwel, men is er niet zelcer van, dat deze visschen, b.v. de snoeken, paren, wanneer wij zulks bet liefst hebben. Dat hangt van tal van om standigheden af, die men ternauwernood kent en waarop men geen invloed kan uitoefenen, en men loopt niet alleen kans, dat er geen vermeerdering van deze duurdere vischsoorten plaats heeft, doch ook, dat er plotseling te veel jonge exemplaren van die vischsoorten in het water komen. i Een ander middel, dat wij kunnen aan wenden, is het uitzetten van vlsoh. Reeds lang is in de practijk Aangetoond, dat m.éU door het uitzetter} van edelkarper en MasurisCihe z-eelt een gunstigen in vloed kan uitoefenen op den sfand dezer vischsoorten en men is dus in dat op zicht niet meer geheel afhankelijk van de natuurlijke omstandigheden, die den vischstand beheerschen. Tot voor eenigen tijd was men echter, wat den snoek stand betreft, nog geheel in de macht van 't toeval. Het schijnt ecihter, dat ook hierin verandering zal komen. Reeds werden gedurende de laatste twee jaren door onze maats frappij een aan:a! snoek- eieren uitgebroed. Voor geringen prijs werd ,het jonge snoekbroed vervolgens aan eenige afdeelingen overgedaan om daarmee proeven te nemen, en we koes teren niet zonder grond de hoop, dat deze proeven resultaat zullen hebben. Het spreekt vanzelf, dat deze belangrijke proeven voortgezet zullen worden, tot we over eenige jaren ook voor ons land de zekerheid heblben verkregen, dat het uitzetten van snoekbroed of jonge snoekjes een krachtig middel is om den snoekstand onzer wateren op peil te houden. Van belang is het voorts te zeggen, dat men de groote. snoeken zooveel mo gelijk wegvangt. Deze roovers verslinden veel visch, zonder dat zij noemenswaard groeien, zoodat zij het voedsel in minder waardige vischsoorten niet tot waarde brengen. I^eeds meermalen is er op ge wezen, dat men ter verkrijging van de hoogste opbrengsten jonge, krachtig groeiende visschen in het water dient te hebben en dat geldt ook voor den snoek. Bjovendien zullen de uitgezette visr.cihen, oö'k al zijn ze vrij groot, veel schade van deze groote roofvisschen ondervin den. Is het reeds aan te bevelen in water, waarin snoek voorkomt, niet één-, do.ch tweejarige karpers uit te zetten, wanneer irejiet water groote snoeken voorkomen, zullen zonder t,w.ijfel ook de uitzettingen van tweejarige karpers gedund worden, In 't belang van'deze uitzettingen is het dus, dat de visscherij op snoek intensief wordt gedreven, als maar gezorgd wordt, dat de snoekstand zich jiehoorlijk kan aanvullen. De tijd zal moeten leeren, in hoeverre wij in het uitzetten van snoekbroed een krachtig hulpmiddel hebben, om daarin te voorzien. In elk geval zijn de proeven, om door kunstmatige teelt den snoek stand te verbeteren, van het hoogste belang, te meer waar reeds verschillende klachten worden gehoord over de onge schiktheid van sommige wateren voor de voortplanting van deze kostbare visch soorten. De redactie van vOnze Zoetwater- visscberii" (Utreaht, Nieuwe Gracht 94), het blad waaraan het „Ctr." dit voor hengelaars en visohlekkerbekken belang rijke artikel ontleent, behoudt zioh daarom aanbevolen voor elke mededee- ling omtrent de resultaten, die met het uitzetten van snoekbroed zijn verkregen. De leeftijd der visschen volgens de schubben. De schubben der visschen ventoonen een reeks concentrische strepen, die tal rijker worden naarmate de visch ouder wordt. Men heeft hiervan gebruik ge maakt om de groeisnelheid van die vis schen te bepalen, welke van commercieel belang zijn, zoo als de kabeljauw, sar- dinen, ansjovis en zalm,. De Noren heb ben o.a. tabellen samengesteld omtrent de overeenkomst tusschen de afmetin gen der visschen en, de grooifte der schubben. Deze interessante metingen maken het mogelijk den leeftijd van een visch te berekenen, den tijd, waarin hij volkomen 'begint te ontwikkelen en de periode, waarin de visch in staat is kuct te schieten. In Frankrijk maakt men op het oogenbük dergelijke studiën omtrent de sardinen, die ongetwijfeld de visscherij ten goede zullen komen. Een telefoon in den Oceaan. Onlangs is de eerste Oceaan-telefoon voor het publiek geopend. Dieze is ge plaatst in den vuurtoren Platte Fougère, op een rots li/4 mijl ten N.O. van Guern sey. De Vuurtoren, waaraan (geen wachter verbonden is, heeft een reusachtig niist- signaal, dat van de kust door middel van een onderzeeschen kabel in werking wordt gebracht. In den mist naderen de schepen, geleid door het signaal, den toren en ankeren daar, tot de mist vol doende opgetrokken i.s, om de haven van Guernsey veilig te bereiken. Bij een dergelijk geval kan de loods of een der officieren in den toren klimmen en telefoneeren, om te berichten waar het schip blijft. De telefoon wordt bereikt met een ladder ,die naar het bordes voor de iorendeur voert. Burgerlijke Stand. LEIDEN. Ondertrouwd: F. K. C. Timmer- hans van Abcoude jm. 32 j. en J. A. Doyer, jd. 27 j. P. C. G. van Dooren jm. 35 j. en P. S. M. F. Krugers jd. 23 j. J. Tjallinks 68 j. en H. W. G. J. Lokhoff w. 57 j. H. C. van Leeuwen 40 j. en W. C. Jansen jd. 36 j. N. Piket jm. 28 j. en J. van Weizen jd. 21 j. A. van der Aar jm. 25 j. en M. J Klein jd. 23 j. A. de Viind jm. 38 j, en E. Phillippo jd. 32 j. N. W. Wassenaar jm. 24 j. en G. Glazen- borg jd. 26 j. C. H. Beijer jm. 26 j. en H. H. M. S. Stenzier jd. 28 j. B. Haneveld jm. 22 j. en M. van Oosten jd. 20 j. J. K. Es- wilder jm. 23 j. cn E. M. Duif jd. 24 j. A. C. den He'tog jm. 24 i. en H. C. Sirag jd. 24 j. A. van Huik im. 28 j. en J. Hoogteijling jd. 25 j. E. A. J. M. Eeckelaert jm. 23 j. en L. M. Thonics jd. 22 j. A. G. W. Jansse jm. 25 j. en E. J. Tb. Gijp jd. 22 j. D. van den Akker jm. 46 j. en B. C. Blankestein jd. 56 j. H. J. Christiaanse jm. 24 j. en W. C. Spaar garen jd. 25 j. P. Timmers jm. 26 j. eü G. M. Jelgersma, jd. 22 j. A1.KEMADE. Geboren: Petrus Wouterus z. van P. van der Meer en A. van der Zwet. Catharina d. van K. A. van Asselt en C. van Nieuwkoop. Jobannes Theod'oius z. van S. vajj der Meer en G. Loos. Geiarda Magda- leoa Martha d. van H. P. Kleinen en A. Kroon. Jan Albert z. van J. Vuijk en M. Boer. BODEGRAVEN. Geboren: Gerarda Adriaija d. van J. Bunnik en M. F. Kempen. Arie z. van J. Heemskerk en B, Koster. Paulina Catharina (L van A. Verlaat en H. F. Brandt. Adriaantje Cornelia d. van H< de Kruijf en M. Zwijnenburg. Ondertrouwd: J. Blok 22 j. en M. Kusiers 21 j. HAZERSWOUDE. Geboren: Gerrit Dina Johanna, d. van J. A. Willemsen en H. A. Rut gers. -7- Pieter z. van J. Fokker en A, v. 0-*- kum. Maria Johanna, d. van j. Olieroo- en P. Voskuil. Willem, z. van C. A. van Dam en M. j. v. d. Akker. Overleden: N.Haikes jm. 22 j. A. M. J. Verkleij, jd. 11 j. HAARLEMMERMEER. Geboren: z. van Schijff-Gortzak. d. van Weerd-Beets. d. van Hekman-Schouten. z. van Luke-van Velzen. d. van Tjalma-Bonkert. z. van Eveleens-De Graaf. d. van Mulder-Hartog. d. v. van der Meer-Noorman. KATWIJK. Geboren: Arie z. van T. Vlie land en L. Meijvogel. Lena, d. van J. v. d. Boon en C. v. d. Boon. Willem, z. van A. Klok en J. van Duijvenvoorde. Jacoba, d. van J. Me ivo gel en A. van Leeuwen. Klaasje, d. van W. de Vreugd en N. Klok. Leuntje, d. tv. J. v. d. Plas en A. v. Duin. Johannes An- onius z. van C. Vreeburg en M. van Wouw. Overleden: J. Houwer 6 m., d. van H. en W. Parlevhet. A. Hoek 64 j. wedr. van M. van Duin. NIEUWKOOP. Ondertrouwd: N. Meijer 29 j. en A. Kooij 29 i. G verleden: H. Ralemaker 71 j. echtgen. van P. van der Zwan. NOORDWI|K. Geboren: Bcrtus, z. van H. A. v. d. Velden en J. F. Langevoort. Corne- lis Johannes, z. van L. J. Beuk en F. J. Meijer. Engelbcrtus Nicolaas, z. van N. de Ridder en W. Vink. On dertrou wd: Pieter Timmers 26 j. te Lei den en Gerda Maria Jelgersma 22 j. Gerrit Pieter Anthonij Visser 32 j. te Papendrecht en Elisabeth Peironella van Bommel 2ö j. Over leden: josef Horstmöller 15 j. NOORD WIJKERHOUT. Geboren: Alida Johanna d. van L. de Winter en J. van den Splinter. Pieter Floris z. van P. F. Scheep maker en M. W. Gerritsen. Johanna d. van A. van Dijk en W. A. Bos. Petrus Eagel- bertus z. van E. Oostdam eu A. A. Vos. Petrus Cornells z. van C. P. Broekhof en Ch. M. Bierman. Theodora d. van J. Duiven voorden en N. van den Berg. Getrouwd: H, van Leeuwen en P. van Dam. SASSENHEIM. Geboren: Johannes Her manns z. van J. H Röhreij en Th. Boerboom. Overleden: G. Litteboer wed. van N. Bon tenbal 74 j. VOORSCHOTEN. Overledeu; Levenloos aangegeven kind van C. Fontein en E. P. Swart. Geboren: Gijsbertus z. van N. Kooij en M. Gerwig. Laurentius z. van S. Gerrits en P. Bergman. Jeannette Johanna Cornelia d. van C. Waasdorp en J. van Kooij. Gehuwd: H. L. van Leeuwen 32 j. en E. Duivenvoorde 29 j. WOUBRUGGE. Geboren: Cornelia Maria d. van J. Witteman en J. Th. van Noord. Jan z. van H. C. A. Terhout eu M. Vos. Overle den: Adrianus Koetsier 3 m. ZOETERWÜUDE. Cornelia Geertruida Petro- nella, d. van j. van Haaster en C. A. v. Leeuwen Theodorus Wilhelmus, z. van P. J. v. d. Salm en H. C. van der Kleij. O n d -e r t r o u w d J. de Jong 25 j. en M. Bosman 25 i. Faillissementen. Uitgesproken: M. W. va der Vegte, schilder te Zwolle, cur. mr. M. Sichterman. H. J. Bökkermk, fabrieksaibeider, vroeger schil der. te Stad-Delden, cur. mr. J. P. J. Gewin. P. T. Wijnsma, caféhouder ie Dragten, cur. mr. W. T. van der Ley. J. van Santen, koop man te 's Gravenhage. cur. mr. E. Hijmans. J. J. van den Hengel, behanger en stoffeerder ie 's Gravenhage. cur. mr. j. J. Koning. J. van Alphen, metselaar te 's Gravenha.e, cur. mr. F. L. F. de Veye. N.V. Fabr.ek voor Automobielen en Motoren Diana, gevestigd te Voorburg, cur. mr. B. Spier. W. Kouyman, schoenmaker te 's Gravenhage, cur mr. H. Veenbtra. J. M. Simonis, koopman te 's Gra venhage, cur, mr. M. I. N. Spaargaren. L. H. Anders, koopman te 's Gravenhage, cur. mr. J. R. Thoroecke. J. J. Klomp, boekhandelaar te Leiden, cur. mr. j. H- Goudsir.it, Leiden. F. H. Veugelers, rijwielhandelaar te 's Graven hage Cur. mr. J. H. Telders. C. Franx, vroe ger koopman te 's Gravenhage, cur. mr. L. A. Micheels. D. Th. de Bo^r, kuopman to's Gra venhage, cur. mr. J. W. de Kanter. L. Gaar keuken, boomkweeker te Hazerswuude, cur. mr. P. E. (3rië[ te L e i d e n. J. Wijsman, winkelier cur. mr. J. M. van Siipuaan Luiscius. - Jo hanna Lanser, zich oo* schrijvende J. M. Lan- scr, te Amsterdam, cur. mr. J. ue Vries S. G. van Beek, zonder beioep te Amsterdam, cur. mr. Ch. E. K. bchu'te, me.kbuer te Amsterdam, G. A. H. Grosheide Jr. L. V. A. Kibouville, winkelier in ijzerwaren ie Amsterdam, cur. mr. C. Koning. Geëindigd: D. Huisman te Amsterdam, J- .weijer, schoenmaken vroeger Lobith, thans te Keilen bij Kleef. Joseph E. Zalmstra, in leven koemelker te Bakhuizen. H. Hen driks te Veip. Opgeheven: F. Pouw te Amsterdam. Gemeentelijke Arbeidsbeurs. Stadstimmerwerf. Telefoon no. 127, Geopend van 912 uren des morgens en van 2—5 uren des middags. Aanvragen van werkzoekenden: 2 kantooi bedienden, 1 reiziger, 1 opzichter, 1 stukadoor, 2 metselaars, 2 schilders, 1 aank, machinebankwerker, U smidsjongen, 2 grofbank- werkers, 1 loodgieter, 1 banketoakker, kellner, 1 pakhuisknecht. 1 magazijnknecht, 5 loopknech ten, 8 losse werklieden, 1 m torschippersknecht, 1 broodoakker, 1 huishoudster, 1 verstelnaaister, 2 weiksteis, 1 kinderiuffrouw. Gevraagd: 2 meubelmjkers, 1 vuurwerker 1 koperslager, l stratenmaker, 2 el ctro-mon'teurs, 3 nietseiaars, 2 kachel- en haardenmakers. Agenda's. ST. JOZEFS-GEZELLEN-VEREEN. bondag, de zaal open van 12H tot 2H en van 5 tot 7 uur voor de leerlingen, van 8 tot 1U uur verplichte bijeenkomst voor de gezellen. Maandag repetitie symphonie. Maandag, Dinsdag en Donderdag, is de zaal beschikbaar voor de gezellen. Woensdag repetitie tooneel en gymnastiek. Donderdag kegelclub aftL geh. gez. Zaterdag zitting spaarkas. N.B. Alle vakbladen liggen op de leestafel ter inzage. ZITA-VEREENIGING. Zondag, geopend vanaf 12 uur, van half4 tot half 5 uur godsdienstonderricht voor de meisjes van 12—15 jaar. (Patronaat). Van half 5 tot half 6 uur Patronaat voor meisjes boven 15 jaar. 5!^ tot 6y uur zangles voor de meisjes van het Patronaat, 's Avonds tot 10 uur gezellige bijeenkomst in de lokalen der winkeljunr. en dienstboden. Spaarkas en Bibliotheek *8avonds tusschen 8—10 uur. Maandag van hajf 8 tot 9 uur verstellen. Dinsdag, van 1112 uur voormiddag wor den inlichtingen verschaft voor betrekkingen. Woensdagavond van 8—10 uur gezellige bijeenkomst voor dienstboden, van half 8 tot half 10 uur cursus in het verstellen, en mazen. Spaarkas en Bibliotheek van 8—9 uur. Donderdagavond van 8 tot half 10uur Herhalingsonderwijs, de zaal geopend voor dienstboden. V r ij d a g, van half 8 tot 9 uur Herhalings onderwijs. NEDERL. R.K. VOLKSBOND. Afdeeling LEIDEN. Zondag, na de Hoogmis best. verg. Onder steuningsfonds. 4—5 Spaarbank, Opening der Voorschotbank Maandag 910 Winterprovisie. W oensdag zangrepetitie. Donderdag 9 uur verg. afd. bestuur. Vrij da g repetitie Harmonie. Zaterdag 9—10 Spaarbank. Afdeeling LISSE. Zaterdag 19 Juli, 'savonds van 8 tot 9 uur Spaarkas en van 8 tot kwart voor 9 uur zitting Winterprovisie voor M. de Zwart Maandag 21 Juli, 'savonds om 8 uur repetitie Gymnastiek-vereeniging. Afdeeliog NOORDWIJK. Zondag 20 Juli om 7 uur een H. Mis voor onzen overledenen bondsbroeder Bernardus Jeroen Paardekooper, en om 10 uur de Hoog mis als viering van ons Jaarfeest. Het bestuur hoopt dat alle medeleden Zondag onder de Mis van 7 uur ter H. Tafel zullen naderen voor de ziele ust van ons genoemd lid. Afdeeling WASSENAAR. Woensdag 23 Juli, des avonds ten 8 uur vergadering van de onderafdeeling Land en Tuinbouw-arbeiders. Afdeeling WOERDEN. Zondag 20 J u 1 i, van half 12 tot half 1, Contributiebetaling, 's Avonds na het Lof, Bij eenkomst. Woensdag 16 Juli, s'Avonds 7 uur bij eenkomst. Marktbeiichten. ALKMAAR, 18 Juli. Kaas. Aanvoer 340sta pels wegende 235.000 kilo. Prijs voor fabrieks- f32.00, boeren- f32.50, volvette fcommissie boerenk. f 31.50 middelb. dito f 33.—. Handel stug. LEEUWARDEN, 18 Juli. V e e. Ter markt zijn heden aangevoerd250 stieren f 50 a 240, 180 vette koeien f 200 a 330, per y2 kg. 36 a 42 c. 339 melk- en kalfkoeien f 180 a 280, 30 pinken f 60 a f 100, 205 vette kalveren f35 a f65, per y kg. 35— a 42J4 c. 120 graskalveren f 35 70, 152 nuchtere graskalveren f 6 a f 12, 130 vette schapen f 24 a 28, 328 weide- schapen f 22 a 26, 192 lammeren f 12 a f 19, 16Üyette varkens, f 45 a 75, per y kg. 25J^ a 26— c., 95 magere varkens, f 30 a f 40, 880 vette biggen f 30 a f 40, idem voor de Londensche markt per half kg, 25— a 26—, 443 kleine biggen f 8 a f 12. Totaal aangevoerd 3504 stuks vee. Handel in rundvee kalm, in stieren slecht. Aanvoer van varkens ruim. Er was vlugge handel en voor export heerschte veel vraag. Wolvee kalm. Handelsberichten. AMSTERDAM, 18 Juli. Koffie goed ord. Java 46 c. Superior Santos 33 c. Suiker flauw, Aug. f 10gedaan, Oct.- Dec. f 10H te koop en Mei f llïfe geboden. Olie. (Bericht van de makelaars Matthes Porton.) Raapolie per 6/w f 34^, vliegend f 33per Heet. ROTTERDAM, 18 Juli. Koffie goed ord. Java 46}^ c. Superior Santos 32Vé c. Suiker kalm, Aug. f 11.—Oct./Dec. f 11.% te koop. SCHIEDAM, 18 Juli. Moutwijn f. 13.Je never f 17.— Commissie f 12.j^. Stemming prijsh. Spoeling f 1.10. Graanspiritus f 22.H. f 22Ai. Melasse 118^ 19. Ruwe spiritus f 10-H SCHAAKSPEL, Oplossing van probleem 136 D c 3. Correcte oplossing ontvangen van R. Paulides, Leiden, E. de Ruiter, Oegst- geest, A. Berk, Jac. Berk, A. Slingerland P. Slingerland te Zoeterwoude. Probleem 139 van Johs. v. d. Kooy te 's Gravenhage. ZWART. WIT. Stand der stukken Wit: K d 4, T h 1, L a 4, L g 1, pion c 4. Zwart: K a 1, Tb4, Pf7, pionnen a 2, a 3, b 5. Mat in 2 zetten. Oplossingen worden ingewacht tot Za terdag 2 Aug. onder motto Schaak LE1DSCHE COURANT, Leiden.

Leidsche Courant | 1913 | | pagina 5