"2- LUSTRA WAS BINNENLAND. Uit Stad en Omgeving. de beste was voor alle zeilen Wv^m n0i no_ 2, no, 281 321 37% ZIE DE ETALAGES 12 12 12 HAAÜLEMMEHSTR. 134-336. 3272 Z. Em. Kardinaal van Rossum in Nederland. Gisteravond had in.de. kerk der Eerw. paters Redemptoristen aan de Keizers gracht, te Amsterdam, de huldiging van Z.Em. Kardinaal van Rossum door de Vrouwen-afdeeling van de Aartsbroeder schap der H. Familie der O. L. V. Kerk plaats. Te acht uur had de plechtige ontvangst van den Kardinaal aan den ingang der kerk plaats. Onder orgelspel kwam Z. Eminentie binnen, voorafgegaan door de volledige communauteit van het klooster en een groote schaar misdienaars in roo- de toga's. De Kardinaal was in yol ornaat. Toen Z.Ern. zich naar den troon had begeven, zong het dameskoor het lied „Kom li .Geest". De Kardinaal werd onderwijl met den vespermantel omhan gen en met den mijter getooid. De Zeereerw. Directeur, Pater J. Haagh, bad vervolgens met de vergade- rign de gewone gebeden der wekelijk- scfie bijeenkomst en sprak daarna vanaf het altaar een welkomstwoord tot den Kardinaal. Het koor zong daarna een schoon wel komstlied, waarna de Kardinaal vanaf zijn troon de vergadering toesprak Dierbare leden der H. Familie, aldus ongeveer Z. Em., 'tis voor mij een groote innige vreugde in uw midden te verschij nen. Gisteren had ik het geluk de groote huldebetooging der mannen van de H. Familie in ontvangst te nemen, daarom acht ik ihet een geluk ook in uw midden te komen om uwe hulde te aanvaarden, omdat ik weet dat die hulde voorkomt, zooals uw volijverige directeur het zoo schoon zeide, uit geloof en christenzin. Daarom dank ik u voor die hulde, met zooveel geloof en liefde gebracht. De H. Familie is altijd mij bijzonder 'dierbaar aan 't hart geweest. De Hlfamilie toch is een der schoonste vereenigingen in Gods Kerk. Immers zij vereenigt personen van allen staat en stand en en leidt ze naar het H. Huisgezin om hen allen te leeren daar te vinden een •verheven voorbeeld zoowel voor het pri vate leven als voor het leven in de maat schappij. Dierbare leden, ik wensch u uit geheel mijn hart geluk, dat gij van God de ge nade hebt ontvangen u aan te sluiten bij de keurbende der H. Familie, om hier zoo dikwijls te komen neerknielen voor het Tabernakel, om van Jezus de ware levenswijsheid te leeren, om vooral van Maria, uwe bijzondere Patrones, ge hoorzaamheid, onderworpenheid en lief de voor uw huisgezin, lijdzaamheid te leeren en kracht te vinden voor alle moei lijkheden des levens. Blijft altijd fier op uwen titel, 'trouw aan de verplichtingen, welke gij op u genomen hebt, dan zal de H. Familie voor u zijn een brood des levens, ee|n steun en kracht in al uw moeilijkheden. De directeur zeide het zoo even, dat er zoo velen ondar u zijn, die met aile tèg-en- heden des levens te kampen hebben. Hoe schoon dat zij bij Jezus, Maria en Jozef kracht en steun kunnen vinden. Im mers degenen onder u die onder lijden gebukt gaan, met allerlei moeilijk heden en tijdelijke zorgen te kampen heb ben, zullen hun brood niet vinden bij de wereld, maar bij Jezus, Maria en Jo zef, die zelf zooveel ontberingen jieb- ben doorstaan. De H. Familie blijVe voor u altijd een bron van troost, kracht en sterkte Alvorens de reis naar Holland te on dernemen, aldus de Kardinaal, had ik' het groote voorrecht door Z. H. in bij zondere audiëntie ontvangen te worden. De Paus zeide: „Holland wil zijn Kar dinaal zien, wil hulde brengen aan zijn Kardinaal. Neem daarom voor uw be zoek allen tijd." Ik sprak Z. H. bijzonder over de H. Familie en over Amsterdam, de bloeien de stad, waar ik begreep bij de leden der H. Familie te zullen verschijnen. Daarom sprak ik den H. Vader over de H. Familie. „Zeg aan de leden," zeide mij de Paus, „dat zij een troost zijn voor mijn vaderhart, bij al de smart over de vervolging en verdrukking der Kerk. Zeg hun altijd trouw te blijven aan hun verplichtingen en geef h;un mijnen bij zonderen opperherderlijken zegen met vollen aflaat." Dien zegen, aldus de Kardinaal, ga ik u thans geven. Uit de volheid mijns harten ben ik er van overtuigd dat die zegen zal neerdalen over allen afzonder lijk en uwe familieleden en dierbaren. Hij zal u een hulp en een steun zijn vooral op uw sterfbed om u dan te ver heugen te komen in het gezelschap van 'Jezus, Maria en Jozef.' Daarop gaf de Kardinaal den Pause lijk en zegen. Hierna werd een schoone cantate ge zongen, een verheerlijking der Kerk'. De lofzang is door pater Haagh getoonzet. Nadat vervolgens het Allerheiligste was uitgesteld, en het_uTantem Eigo" gezongen was, gal de Kardinaal den zegen met het H. Sacrament en verliet daarop het kerkgebouw, plechtig uitge leide gedaan door den stoet, weike Z. E. had binnen gebracht. St. Vincentius-Gesticht „Harreveld". De Centrale Vereeniging voor Kind er- derbescherming in het Aartsbisdom Utrecht en het bisdom Haarlem hield op Maandag 7 Juli haar jaarvergadering in het gebouw der St. Vincentiusvereeni- ging te Utrecht. De voorzitter, mr. D. A. P. N. Kooien wees er in zijn openings woord óp dat het juist 2 jaar geleden is, dat de eerste jongens in het opvoe dingsgesticht „Harreveld" werden op genomen, terwijl nu reeds zes van de acht paviljoens bezet zijn met een to taal van 152 verpleegden: 92 regee- ringsjongens, 47 voogdijkinderen en 13 door particulieren besteed. Over de re sultaten zal eerst na jaren geoordeeld kunnen worden, wanneer hei meeren- deel der jongens in de maatschappij is teruggekeerd thans wordt met volle kracht door het opvoedend en onder wijzend personeel gewerkt, terwijl de godsdienstige belangen door den E.W. Rector worden verzorgd. De lagere school wordt door vijfenvijftig jongens bezocht, de overige zijn op landbouw of op de verschillende vakken. Door den secretaris, mr. A. O. H. Tellegen (den Haag) werd het jaarver slag en door den tweeden penningmees ter den heer j. Wiegerink (Groenlp.) het finantiëel overzicht over 1912 voorge dragen, hier bleek een nadeelig saldo van f5370. Beide verslagen zullen in druk aan de leden der vereeniging (de gezamelij- ke conferentiën in de twee Bisdommen) en aan de donateurs worden toegezonden. De financiën blijven de groote zorg voor het bestuur. Ondanks verschillende giften en legaten zoo in 1912 een gift van f 1000 van den heer V. uit Amster dam en een Amerikaansch effect van f 1000 van N. N. uit Delft en in 1913 een legaat van mejuffrouw van der N. uit Utrecht van f2000, om alleen de belangrijkste te noemen blijft de fi- nantiëele zijde de moeilijkste. Immers bij zulk een groot gesticht is men nooit klaar. Ondanks de meest mogelijke zui nigheid zal het in de eerste jaren niet gelukken evenwicht te bereiken tusschen inkomsten en uitgavenen is het be stuur eenmaal zoover, dan zijn er weer nieuwe uitbreidingen en verbeteringen op zicht. Daarom heeft het bestuur gelde lijke hulp nog dringend noodigde penningmeester, de heer P. J. H. van Vugt te Rotterdam, zal gaarne nieuwe donateurs (tot ieder bedrag) inschrij ven, aan wie dan het jaarverslag wordt toegezonden. Goedkoop kapitaal; „Het Vaderland" heeft, op verzoek van den heer Th. W. Gorter te Voorburg, een uitvoerig verslag opgenomen van hetgeen deze heer gezegd heeft op een vergadering aldaar, waarop besloten werd tot oprichting eener „Vereeniging tot behartiging van Protestantsche belan gen in het algemeen en van de belangen der Protestantsche neringdoenden in het bijzonder." Men kent de strekking van deze soort vereenigingen, die op kleine plaatsen vooral een ellendige uitwerking kunnen hebben en een gevaar opleveren voor den burgervrede. Gelukkig, ze komen als paddestoelen uit het vunzige slijk op, maar verschrompelen en verdwijnen ook weer als de zon van het gezond verstand erop schijnt. De heer Gorter zelf legde er al niet den nadruk op, dat het hoofd zaak h.oest zijn de R. K. neringdoenden te treffen in hun brood. Dit zou in strijd zijn met de naastenliefde. .Wel wilde hij op alle mogelijke manieren den invloed van Rome te keer gaan en de vereeniging is dan ook maatschappelijk zoowei te gen de antirevolutionairen als tegen de Katholieken gekant. Aan het slot van het relaas, door den heer Gorter zelf aan „Het Vaderland" verstrekt, leest men het volgende: De heer Gorter gaf voorts in den loop Van den avond aan een zeker deel der vergaderden (eenige antirev.) den goe den raad, zich bij hun R.-K. bondgenoo- ten „óók van kapitaal tegen 2 a 21/2 pCt." te voorzien., om daarmede hun za ken te drijven en te concurreeren. Als vrienden van Rome, zou hun dit vermoedelijk wel gemakkelijk villen, ter wijl door zoo te handelen, de gewenschte bescherming op een eenvoudige wijze verkregen kon worden. Wij hebben hjer weer te doen met het praatje over het goedkoope kapitaal der Katholieken, dat overal rondloopt, zon der dat men er ooit een respectabel zegs man van noemen kon. Thans komt het van een gemoedelijk man, zich noemende oud-katholiek, die de Christelijke liefde nog niet kwijt is, en een politiek orgaan, aan welks hoofd een oud-Minister staat. Misschien komen wij thans, waar we we zen willen. Welnu: Zou de heer Th. W; Gorter te Voorburg niet zoo goed willen zijn, in het belang onzer lezers, ons eens: mede te deelen, bij wie of bij wien kapi taal tegen 2 a 2i/2 pCt. is te verkrijgen, om er zaken mee te doen? Wij zuilen het adres gratis en met groote letters in ons blad opnemen. Wil de heer Gor ter dit niet, dan kan hij er wat aan ver dienen. Hij mag gratis in ons blad ad- verteeren en kan als commissionair dan wellicht goede zaken maken. In elk geva^ als er onder onze lezers zijn, die goedkoop handelskapitaal be hoeven, zij kunnen terecht bij den heer Th. W, Gorter te Voorburg. Verder adres: „Het Vaderland" te 's-Graven- hage. „Tijd." Geestelijken op de oorlogsvloot in Indië In het rapport der Staatscommissie voor de verdediging van Ned.-Indië is ook ter sprake gebracht de behartiging van de geestelijke belangen van het per soneel der Oorlogsvloot. Nu de Commissie meende het voorstel te moeten doen, om in de toekomst de te i'annin der O r ogs icot 11 L d ie', langer, gelijk thans, uit vrijwillig die nenden ,maar voor het grootste gedeel te uit zee-militie samen te stellen, moest dit onderwerp noodzakelijkerwijze naar voren komen. Wij lezen dan ook in het bedoelde rapport: „Bovendien za! dan nog aan den dienst op de vloot in Indië een ruime bezoldi ging verbonden kunnen worden, terwijl ook in het bijzonder gelet zal moeten worden op de overige belangen, niet alleen stoffelijke, maar ook geestelijke. In de laatste zal o.a. voorzien kunnen worden door plaatsing van geestelijken en predikanten op de groote schepen, zooals ook jn het buitenland wel ge schiedt." Inderdaad zou het niet aangaan, aan boord onzer oorlogschepen jongelieden, zelfs tegen hun zin, naar Indië te zen den, indien niet tevens zoo goed moge lijk gezórgd werd ,dat zij ten minste bij de groote gevaren van allerlei aard, waaraan zij dan zullen zijn blootgesteld, de geestelijke hulp kunnen verkrijgen, welke dan vooral voor hen een groote behoefte kan zijn. Wel is het een ontzaglijke verzwaring" van lasten, niet slechts van finanieelen, maar ook van persoonlijken aard, welke door het rapport der genoemde Staats commissie in uitzicht worden gesteld.' Nu het socialistisch bederf het vrijwillig die nend marine-personeel zoo goed als on bruikbaar maakt, zal door onze nog on bedorven miliciens de plaats daarvan moeten ingenomen worden. Het offer, hetwelk opnieuw voor de Iandsdefensie en het behoud onzer ko loniën gaat gevorderd worden, is zeker zwaar! („Tijd." KORT EKRONIEK. ,Te 's Gravenhage is Zondag in het gebouw van den Ned. R. K. Volksbond vanwege het comité der drie aldaar be staande slagersgezellenvereeniglngen een vergadering gehouden ter bespreking van de wenschelijkheid van algeheele Zon dagsrust voor de slagersgezellen en van de maatregelen om daartoe te geraken. Ten slotte werd eene motie aangeno men om te besluiten, de actie voor alge- heele Zondagsrust en, 'uiting der slage rijen op Zondag nreFHalie geoorloofde middelen door te voeren en de medewer king in te roepen van bet publiek. De gemeenteraad van stad Doetin- cbem heeft besloten tot invoering der wettelijke 9-uur-winkelsluiting. Onder Kaalheide, gemeente Kerk- rade zullen, naar de „Tijd" meldt,, een klooster, R. K. kerk en school worden gebouwd, voornamelijk ten behoeve van de mijnwerkers. Het klooster zal be trokken worden door paters Francisca nen. Tot bevordering van de totstandko ming van deze plannen, heeft zich een commissie gevormd, waarin geestelijken en leeken zitting hebben. Een Duitscher zou het terrein gratis ter beschikking stellen. Er wordt subsidie van eenige gemeenten en van de mijndirecties ver wacht. 1 1 LEIDEN, 8 Juli. „Zomerzörg". Gisteren had het eerste concert plaats in „Zomerzorg", gegeven door het staf muziekkorps van het 4e reg. infanterie, onder directie van den Jieer W. v. Erp. Dit eerste concert was helaas niet be gunstigd door mooi wéér en tenge volge daarvan ook niet door vele be zoekers. 'n Zitje in den tuin van „Zomer zorg" na 'n warmen zomerdag een Eldorado was gisteravond ook wel wat frisch. De volgende concertavonden zullen 't beter makeri. De le luitenants F. J. J. Trapman en A. H. Drijfhout van Hooff van het 2e reg. veld-art. alhier komen 1 Oct. met de 4e batterij van £et korps onder bevel van den kapitein J. A. Kaub te 's-Gravenhage in garnizoen. Prof. Vosmaer alhier brengt in een Bijvoegsel tot de Stct. een kort verslag uit over het Negende Internationaal Zoö logisch Congres, door hem bijgewoond als vertegenwoordiger van de Nederland- sche regeeringi Hei; congres werd gehou den te Monaco van 25 tot en met 29 Maart. Als Bijvoegsel tot de Stct. is ver schenen het kort verslag van de werk zaamheden door prof. dr. O. C. J. Vos maer, hoogleeraar alhier, verricht in het Zoölogisch Station te Napels, gedurende de maanden December 1912 tot en met April 1913. Mevrouw Goudsmit van hier heeft gisterenavond voor een druk .bezochte vergadering van de Vereeniging voor Huisvrouwen te Rotterdam een lezing gehouden over de .oprichting en het wer den van de Leidsche coöperatieve keu ken. Bij beschikking vap den minjster van bin :vn' 0 za :en Is, met ingang van 1 dezer, op zijn verzoek, eervol ont slag verleend aan W. Tuyn, als assistent voor de natuur" inde aan de Rijksuniver siteit alhier,, en is. voor het tijdvak van heden tot en me1 3' December als zoo danig benoemd P. G. Cat'],* alhier. Op de vergadering van de Ned. Maatschap-rij tot Bevordering der Ge neeskunst is gekozen tot lid van het Cen traal Comité tot behartiging van het Ziekenfondswezen dr. W. de Jong van hier. De Kapitein P. J. L. B. Baten burg van de 4e infanterie brigade wordt met ingang van 14 juli a.s. gedetacheerd te Amsterdam ter deelneming aan een cursus voor vesting- en Fortcomman- danten, welke ouder leiding, van den Commandant' der Stelling van Amster dam wordt gegeven. De tot Kapitein bij het 4e Regi- ment-Infanterie benoemden 1 Luitenant adjudant P. H. T. van der Heem van het 15e Regimen-Infanterie' is benoemd tot Kapitein voor speciale diensten ^en blijft tot 1 October a.s. bij laatstgenoemd Regiment gedetacheerd. De heeren J. B. Meijnen en P. H. Snijders, hoofden van bijzondere scholen alhier, zijn benoemd tot lid der commissie voor het examen M. U. L. O. ROOMSCHb AGENDA. Dinsdag 8 uur Bondsgebouw. Ver gadering Typografen-Jongelingsveree'ni- ging „St. Aloysius". Dinsdag 9 uur. Bondsgebouw. Ver plichte ledenvergadering van de afd. Lei den van den Ned. R. K. Slagersge- zellenbond. Zondag Clubvergadering van St. Bonifaciüs. Vereeniging van Onderwijzers en Onderwijzeressen. Zooals we hibbcu aangekondigd, werd Zaterdag in het „Hof van Holland" te N o o r d w ij k de 28e vergadering gehou den van de Vereeniging van onderwijzers en onderwijzeressen in het arrondisse ment Leiden. In zijn openingswoord herinnerde de voorzitter, de heer T. Kielstra, eraan, dat in geen drie jaar iemand van het per soneel in dit arrondissement overleden was. De rekening, welke sloot met een batig saldo van f 92.50, werd goedgekeurd. De heer D. C. Sohuit te Leiden werd gekozen tot bestuurslid. Als plaats voor de zomervergadering in 't volgend jaar werd Leiden aan gewezen. De heer P. H. Snijders van Leiden hield vervolgens een causerie over „de biologie van het woord", waarna werd gepaüzeerd. Na heropening der vergadering hield de heer N. H. van der Toorn uit Rot terdam een lezing over: „Poëzie en nuchterheid". Nadat de inspecteur van het lager, onderwijs zijn sympathie betoond had met het werken dezer vereeniging werd de vergadering beëindigd. Geboorten en sterfte. Aan de statistiek der geboorten en der sterfte naar den leeftijd en de oor zaken van den dood in Nederland over Mei 1193 is het volgende ontleend, be- terkking hebbend op de gemeente Leiden: Aantal inwoners op 1 Mei 1913: 59418. Levend aangegevenen, geboren binnen de gemeente, onverschillig of zij behooren tot de werkelijke bevolking daarvan: 167. Levend aangegevenen, behoorende tot de werkelijke bevolking der gemeente: 143. Levenloos aangegeven 7. Overleden binnen de gemeente, onver schillig of de personen behoorden tot de werkelijke bevolking daarvan, op den leeftijd van minder dan één jaar 12; van 1 tot 4 jaar 6; van 5 tot 13 jaar 2; van 14 tot 19 jaar 4; van 20 tot 29 jaar 5; van 30 tot 39 jaar 2; van 40 tot 49 jaar 6; van 50 tot 64 jaar 6; van 65 tot 79 jaar 12, en van 80 jaar en daarboven 5. Totaal der overledenen (zonder de levenloos aangegevenen) behoord heb bende tot de werkelijke bevolking, 52. N. Z. H. T. M. Aan den ingenieur bij de N.-Z.-Holl. Tramweg-Mij. L. van Gendt, c. i., is op verzoek eervol ontslag uit den dienst dier maatschappij verleend met inging van 15 Juni. Met ingang van 15 Juni is tot ingenieur bij de ,Holl. Electrische Spoorweg-Mij. be noemd en'belast met het houden van toe zicht bij den ijzeren bovenbouw van brug gen in de lijn UithoornAlphen en Uit hoornNieuwersluis, L. van Gendt, c. i., zoo lezen wij in de „Ing.". HILLEGOM. Ten Raadhuize alhier is de goedkeuring afgekomen van Ged. Sta ten-van Zuid-Holland in zake de ver ordening dat geen hond in deze gemeen te meer mag losloopen. Op Maandag 14 dezer treedt de bepaling in werking. Het percentage voor den hoof- delijken omslag is voor het jaar 1913 vastgesteld op 2,45. Verleden jaar be droeg het 2,8. Onder de bloembollenreizigers op Amerika is een actie gaande om ge zamenlijk te besluiten niet vóór 1 Jan. te vertrekken. KATWIJK. Na verlengd examen is op het R. K. Gymnasium alhier alsnog ge slaagd voor net eindexamen diploma A. E. van Voorst tot Voorst. KATWIJK AAN ZEE. Met ingang van 1 Aug.. wordt de commies-tjTulair. G. Goedhart verplaatst van hier naar Amsterdam. De klerk der post. en tel. le klas C. Vermaas wordt met ingangl van dienzelfden datum verplaatst van' 's-Gravenhage naar hier. KOUDEKERK. Fe Raad dezer ge meente benoemde tot gc:.::cnte-opzichtec in plaats van den heer Af H. Goldberg, wien eervol ontslag was verleend, den heer H. van Driel alhier. LEIDERDORP. Bij Beschikking van den Minister van Oorlog is aan de gcht- genoote van den milicien C. van deit Maarel van het 4e RegimentTnfanteriej vergoeding ingevolge art. 84 der Militie- wet toegekend tot ee.i bedrag van f 0.50 per dag. De heer Sj. Geertsma van hier is te Amsterdam geslaagd voor het deurwaar dersexamen. De heer Geertsma is rijksklerk ten parkette van het Openbaar Ministerie bij de kantongerechten Leiden en Alphen en waarnemend griffier bij eerstgenoemd .kantongerecht. NIEUWKOOP. Op Woensdag 9 Juli a.s., des middags om 12 uur, zal in de .openbare school gelegenheid zijn tot kos- telooze inenting. ZEVENHOVEN. D'e inwijding van de Grot van O. L. Vrouw van Lourdes heeft hier met veel plechtigheid plaats gehad. De parochianen hadden van hunne hui zen de Nederlandsche driekleur ont plooid. 's Morgens naderden de meestej parochianen ter H. Tafel en om 9 uur, werd een plechtige H. Mis opgedragen en 's namiddags 2 uur werd een processie gehouden naar de Grot, die door den' Zeereerw. Heer Deken G. S. Koopman werd ingewijd. De Weleerw. Pater Ro- chus Kouling hield daarna een treffen de predicatie. Toen de processie weer in de kerk was aangekomen werd de plechtigheid besloten met een „Te Deum". GEWE87T" GEA\ENGDi De lieve jeugd. Twee jongens van 14 en 15.jaar kre gen ruzie in de Hoofdstraat te L i s s e. De een gaf den ander met een mes eenige sneden over het gelaat. De politie werd met het geval in keu ais gesteld. Gevlogen. Nadat de z.g. wouderdokter Hendrik Jacobus Eilers, chemicus, wonende te Oegstgeest, verschillede rechtscolle ges veel werk had verschaft wegens zijn onbevoegd uitoefenen van de geneeskunst en de tijd eindelijk was aangebroken, dat de vonnissen ten uitvoer zouden worden gelegd, is de vogel gevlogen. Hij staat thans gesignaleerd om te betalen f1300 boete subsidiair 240 dagen hechtenis, be treffende zeven verschillende vonnissen, benevens wegens drie principale heühte- nisstraffen ieder van twee maanden. Gistermorgen kregen de veehandelaar A. V. en de arbeider A. S. te Hazers w o u d e twist over een overpad op een stuk land langs den Voorweg. De on- eenigheid liep zoo hoog, dat eenige klappen werden uitgedeeld. De politie is met de zaak in kennis gesteld. Academienieuws. LEIDEN. Na verdediging van „Stellingen" werd heden bevorderd tot doctor 111 de rechts wetenschap de heer Maurits Elion, geboren en wonende te Leiden. Geslaagd voor het: Voorbereidend examen voor den Ned. Ind: administr. dienst de heer H. J. Kuneman (den Haag); propaedeutisch examen geneeskunde de heer Chr. W. Kramers (Rotterdam). Geslaagd voor het voorbereidend examen voor den Ned. Ind. administratieven dienst de heeren P, A. Prins (Utrecht), D. den Hartogh (Rotter dam), J. Allaart (Harlingen); doctoraal examen geneeskunde de heer P. Timmers (Naaldwijk); propaedeutsch examen geneeskunde de heer A. ten Bruggencate, (Den Haag). le natuurkundig examen Mej. A. J. Steen- hoüer (Leiden)candidaats-examen rechten de heer W. J. Woldringh v. d. Hoofs (Zutfen). Sport Korfbal. Vitesse Kampioen. Thans pas is uitgemaakt, wie voor 1913 kampioen van Nederland is. Niet door de spelers(sters), doch door een commissie; niet op het veld, doch in de vergaderzaal. De beslissing, om het kampioenschap, 13 April te Haarlem aan de Schoterweg tusschen D. V. D. en Vitesse (L.), ein digde in gelijk spel. (4Waar daar mee ook het doelgemiddelde gelijk was (1010), was verlenging noodig. In de verlenging won Vitesse met 64. D. V. D. echter had tegen Vitesse's derde doel punt, geprotesteerd. Dat protest werd toegewezen, hoewel 't protest pas werd ingediend na den wedstrijd met zijn ver lenging en dus reglementair onontvanke lijk verklaard had 'moeten zijn. De Pro testcommissie ging echler uit van de ge dachte, dat de wedstrijd plus de verlen ging, alséén geheel diende te worden beschouwd, nam het protest in behan deling, en wees het D. V. D. toe; uitslag 54 voor Vitesse. Het B. B. kon echter hiermee niet ac- coord gaan, wijl een wedstrijd officieel 2 m. 3 kwartier duurt. Dan zou dus D. V. D. met 43 kampioen zijn. De P. C. moest echter thans op hare beslissing te rugkomen en verklaarde alsnog het pro test onontvankelijk. Geheel reglementair. Waarmee Vitesse met 64 den wedstrijd gewonnen had en dus kampioen van Ne derland is. Vitesse echter wenscht dit kampioenschap niet te aanvaarden, vóór

Leidsche Courant | 1913 | | pagina 2