Uitkeering van f600. f 600 C. Angenent, te Zoeterwoude, feIJil let on.j DE TWEE VRIENDEN. BUITENLAND. 4e Jaargang No. 1138. e £cictae/foe ©ouAa/nt Bureau OUDE SINGEL 54, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN DE ABONNEMENTSPRIIS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Lelden 9 cent per week ƒ1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, f 1.30 per kwartaal. Franco per post f 1-50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 27, cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent Dinsdag Juli 1913. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 15 cent ingezonden mededeellngen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent. met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine AdvertentiSngevraagde betrekkingen, huur en verhuur, koop en verkoop (geen handels-advertentiBn) 1—5 regels 25 cent, Iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent Aan de nagelaten betrekkingen van onzen abonné en polishouder nr. 1359 die door een noodlottig ongeluk het leven verloor, werd heden het bedrag van uitgekeerd, welk bedrag ons door de Ongevallen-Verzekering- Maatschappii „Fatum" gewaarborgd was. DE DIRECTIE. Leiden, 8 Juli 1913. Gemeenteraadsverkiezingen. Bij de verkiezingen voor den gemeente raad is het op verschillende plaatsen tus- schen vrijzinnigen en sociaal-democraten lang geen koek en ei. Zoo schrijft de „N. R. Crt." en cle door ons ge spatieerde uitspraak wil het blad blijkbaar niet slechts voor Rotterdam, dooh voor geheel het land doen gelden „De Raad, hoofd der gemeente, ver vult in het bestuar der gemeentelijke zaken eene. heel andere rol, dan de Tweede Kamer m het beleid van 's lands aangeleg-G^edc-n, en dit moet bij de P.aads- --^ez'ug niet uit lhet oog worden vorkoren. Tegen de ge meentelijke TppeTr.ic-Tif \ar, den' Raad bestaat 'geen enk&i tegenwicht, gelijk in het rijk o a. -ia een verantwoordelijk kabjnei tegen de volksvertegenwoor diging wordt gevonden. Vandaar dat bij de gemeenteraadsver kiezing de schelding in drie- en: tusschen vrijzinnigen eenerzijds, en rechterzijde en sociaal-democraten aan den anderen leant, ve el s ch e r- perten einde toe doorgetrok ken moet word 't Is dat tusschen haakjes 'n fraaie redeneering, als men zegt: Voor de Tweede Kamer kunnen verschillende niet bij elkaar behoorende groepen sa men werken, wanteen verantwoor delijk kabinet zal de zaak wel in het reine houden. Zoo iets spreekt nu juist niet van 'n groote mate van ernst. Maar we gaan verder en luisteren eens naar 'n Haagsch liberaal orgaan, de „Nieuwe Courant". Dit blad schrijft: „Vrijzinnige kiezers, als ge slecht opkomt, zou het zeer goed mogelijk zijn, dat morgen niet de vrijzinnigen, maar de S. D. A. P.-ers met de recht- schen in herstemming komen.. En vraagt u dan eens af,, of een boekhouder, een handelsreiziger, een postzegelhandelaar en een uitgever van een soc.-dem. weekblad wel de aan- 231) Het nuttige, dat was de terugname van liet geroofde geld, gestolen uit de brandkast van den ouden Nolian, de landerijen en bosschen, tot lagen prijs gekocht en betaald met ondeugdelijk pa pier zonder waarde, Het aangename, dat was de wraak, die zoet is, langzaam voorbereid, koel .uitgevoerd, het vernietigen van den man, wiens bestaan hem ondraaglijk was ge worden, omdat hij het gewaagd had de oogen op te slaan naar het meisje, dat 'hij, Pierre, in het diepst van zijn hart beminde. Niet tevergeefs had hij eenigen tijd geleefd te midden van de Chouanen, had hij de geschiedenissen gehoord der avon turiers van Maine en Bretagne, waarvan sommigen bandieten waren geworden, erger dan die, welke zij op hun beurt uitschudden. Eensklaps vroeg hij: iUw plan? De graaf antwoordde: Te Parijs zie ik er geen middel op om te slagen. gewezen mannen zijn, die .een stad van bijna 300.000 inwoners kunnen helpen besturen. Kiezers, waakt dus voor verrassin gen." En al dat fraais is aan 'het adres van degenen, met wie men bij de Kamer verkiezingen zoo broederlijk samen werkte,. Anders is de „Balans", het democr. orgaan voor Leiden en omstreken. Dit blaadje wil de soc.-democr. de hand toe steken. „Ook voor de sociaal-democraten is, als zij tot onderhandelen met de vrij zinnigen bereid gevonden worden, de zetel in. district drie te veroveren. ,W!j willen echter niet op de beslui ten van de Kiesvereenigingen vooruit- loopen, doch roepen al wat vrijzinnig is toe:, dësespereert niet" Wel-ja, misschien ziet men in Leiden op advies van dezen geleerden scribent in de „Balans" als we ons niet in stijl en toon vergissen, is dit stukje echter niet van een voormanintegendeel nog wondere dingen gebeuren. 't Is reeds bij een vorige verkiezing gebeurd, dat er in de auto van een libe raal patroon werd gereden door een door dien zelfden patroon ontslagen sociaal democraat. Wat wel merkwaardig is. De in meerderheid recMsriie Staten van Zuid-Holland hebben een liberaal tot griffier benoemd, terwijl er ook nog een uiterst bekwaam Katholiek op de voor dracht stond. Enkele Katholieke bladen hadden aan het „Handelsblad" gevraagd, wat het van zulk een houding van een rechtsche meerderheid nu wel zegt. En het blad antwoordt: „Wij hadden niet vermoed, dat het be noemen van den meest geschikte door een rechtsche meerderheid zóó merk waardig werd gevonden door rechtsche persorganen, dat deze daarvan bijzon der gewag verwachtten. Nu dit het ge- Dat is zoo, of men zou den dokter gewoon moeten vermoorden, wat ons onaangenaamheden op den hals zou halen, die Jean viel hem in de rede: Kent gij het kasteel Argouges? Ik heb er meermalen van gehoord en van de meesters ook, maar daarvan is er niet één meer over. Toch wel. r-. ,Wie dan? De tegenwoordige markies Jean d'Argouges. Is hij hier? Ik was zooeven bij hem. S—Gijl? Ja, ik. Kijk mij nu maar niet zoo onthutst aan, ik ben goed bij mijn zinnen. De oude markies is gestorven ergens in Duitschland, waar weet ik niet. Dat is zoo. En zijn zoon werd gedood bij de nederlaag der uitgewekenen in de Argonne. Slechts gewond, niet gedood. Dus? Hij is nu teruggekeerd, maar hij is nog zwak eii kreupel. En dat zoo maar, zonder zich te verbergen, op gevaar af door de sans culotten te worden aangehouden? Neev, met de noodde voorzorgen en onder een valschen naains val blijkt en men van ons vraagt, om er wat van Te zeggen, hebben wij geenerlei bezwaar, het verlangde getuigschrift van goed gedrag uit te-reiken: De rechtsohen hebben ditmaal eens uitsluitend op ge schiktheid gelet Jammer dat we 't niet zonder het „ditmaal" kunnen zeggen." Dat is een onware voorstelling van wat de rechtsdlie bladen schreven. Zij achtten deze benoeming niet zelf zóó merkwaardig, maas vroegen aan de libe rale bladen, of deze zoo iets niet merk waardig oordeelden, daar een linksche meerderheid altijd een links Oh man de meest geschikte acht en in dit geval weer eens zonneklaar blijkt dat een rechtsdhe meerderheid er volstrekt geen bezwaar tegen maakt, om een linksch man te benoemen, al staat er op de lijst van voordracht een voortreffelijke rechtsche candidaat. ALGEMEEN OVERZICHT. iWeinig berichten zijn er sedert gisteren ingekomen van het macedonische oorlogsterrein, wat er echter binnenkomt, geeft een vreemd idee van de waarde der Bulgaar sche berichten, waaraan we gisteren reeds durfden twijfelen» De Serviërs zou den n.l. Kriwolak Zondag reeds weer hernomen hebben.. Het Servische gezant schap te Parijs deelde daarenboven aan het Havas-agentschap mede, een tele gram ontvangen te hebben uit Belgrado, waayin staat, dat het juist de Servische Timok-divisie is, idle door de Bulgaren in de pan gehakt heette te zijn, welke de Baïgafcii üh ïó-ivvoiak heeft gewor pen en hen met groote verliezen over de heele linie tot den terugtocht ge dwongen heeft Van Bulgaarsche zijde worden echter alle Servische en Grieksche berkhten pre cies omgekeerd en ieder gevecht als een roemruchte Bulgaarsche overwinning uit gekreten. ,We zullen dus maar wachten, tot we meer betrouwbare berichten krij gen,. Een ding is zeker, dat de Bulgaren er van overtuigd zijn, dat liun voor naamste vijand Servië is. Dit blijkt wel uit een telegram uit Athene, volgens hetwelk het geheeie Bulgaarsche leger, dat bij Doiran tegen de Grieken heeft gestreden, bevel heeft gekregen zoo snel mogelijk noordwaarts te marcheeren» Het is duidelijk, dat de Bulgaren aan vankelijk hun tegenstanders hebben on derschat. Voor een deel is ook daaraan toe te schrijven het aftreden van gene raal Sawof, die volgens de Times her haaldelijk heeft geprotesteerd tegen het aarzelen der regeering om aanstonds het geheeie Bulgaarsche leger in het vuur te zenden. Het eerste legercorps onder bevel van generaal Koetentsjef, en het derde, eerst aangevoerd door generaal Ratko Dimitrief, thans na diens benoe ming tot opperbevelhebber door gene raal Petrof, zijn naar Sawofs oordeel te r-. En waarom is hij teruggekeerd? Omdat hij zich verveelde, ver van Parijs, en omdat hij verliefd is. Heeft hij u dat zelf gezegd? r- .Waarom zou hij ni.et Kendet gij elkaar dan? Van vroeger. Gij hebt daar toch nooit over ge sproken. Op het kasteel Argouges woonde hij te dicht bij La Guyonnière, dat wij elkaar niet zouden kennen, en wij gingen 'als goede buren met elkaar om, maar in de laatste jaren zag ik hem zelden, omdat de oude markies liever te Parijs woonde dan op zijn landgoed in Bre tagne. In '89 is hij teruggekomen, want de revolutie had hem angstig gemaakt en op de vlucht gedreven, maar ook in Bretagne was hij niet veilig, want wel- 'dra werd hij daar bij de patriotten als verdachte aangegeven. rDoor wien? Door dr. Nolian. Alweer hij? Men geloofc het ten minste. Och ja, waarom ook niet Die ellendige dokter heeft al zooveel op zijn kerfstok, dat kan er nog wel bij. Ik verwonder mij er dan ook niet over. Maar, al is hij teruggekeerd, daar- lang werkeloos gebleven, waardoor Ser vië zijn hoofdmacht tegen het leger onder generaal Kowatsjef (dat de stellingen van Istip-Kotsjana bezette) kon samentrekken,. Zijn protesten stuitten af op den pnwil van den minister-president en den mi nister van financiën, die ten einde toe te geven aan de vertoogen van Rusland, de botsingen tot de kleinst mogelijke af metingen wilden beperken» Dit is "hun niet gelukt. Nu de oorlog voerende partijen al hun strijdkrachten in het vuur hebben gebracht, gelooft de correspondent van de Times te Sofia, dat de strijd in weinige dagen zal zijn beslecht JJij zegt er niet bij, wie hij de beste kansen gcc*:. Meer moeilijkheden voor de Bulgaren verwachtten we reeds van den kant van Roemenië en Turkije» Wat het laatste land aangaat, wordt aan de „Voss. Z^g." uit Konstantinopel ge seind: De regeering heeft besloten de Bul gaarsche troepen een dag tijd te geven om het gebied van Rodosto te ontruimen» Na afloop van dezen dag is men besloten tegen de Bulgaren op te treden. Gister avond 'heeft een gewichtige ministerraad plaats gehad. Er is een overeenkomst met Servië tot stand gekomen. De generalissimus Izzet pasja is, na een langdurig onderhoud met den groot vizier, weder naar Tsjataldsja vertrokken. Rusland schijnt ook weer stiekum be zig te ziin; bericht wordt althans, dat de Russische regeering tegen den 15den Juli een nieuwe proefmobilisatie heeft uitge schreven. Het Petersb.urgsche telegraaf- agentschap echter noemt het in het bui tenland verspreide bericht over een proef mobilisatie van het Russische leger vol slagen ongegrond. Alleen zijn de reser visten opgeroepen voor de gebruikelijke zomer-oefeningen. De mobilisatie van Roemenie is gisternacht begonnen, ook de lichtingen van 1893 tot 1896 zijn opgeroepen. Naar men zegt, is koning Carol van plan zich naar het hoofdkwartier te begeven, ter wijl de koningin in Boekarest aangeko men is om de leiding van het Roode Kruis op zich te nemen; de kroonprinses zal naar de provinciesteden vertrekken om daar den dienst van het Roode Kruis te organiseeren. De Roem eens che spoorwegen hebben Zaterdagavond om half 7 het particulier verkeer gestaakt, en zich geheel voor de mobilisatie beschikbaar gesteld. Eiken dag zal slechts één personentrein in elke richting rijden. De internationale treinen en de slaapwagens zijn uitgeschakeld. Nu reeds doen zich de gevolgen der mobilisatie in de hoofdstad gevoelen.Ver- schillende kleinere inrichtingen, banken en bureaux zijn wegens gebrek aan per soneel gesloten. De bladen beperken zich in hun uitgaven tot twee pagina's, zoo wel wegens gebrek aan personeel, als uit gebrek aan papier, welks toevoer ten gevolge van het staken van het spoor wegverkeer uiterst beperkt is. De pogingen van eenige kooplieden mee heeft hij toch nog zijn goederen niet terug. Die schijnt hij nooit verloren te hebben. Maar als zijn vader en hij zijn uit geweken, dan zijn toch hun goederen verbeurd verklaard,- zooals die van vele anderen? Gelukkiger dan vele anderen, heeft hij een eerlijken intendant gevonden, die, met behulp van een strooman, de goe deren heeft gekócht om ze voor den rechtmatigen eigenaar te bewaren. Verduiveld, dat is zeker een geluk! Dus de markies is nog rijk?, Nog altijd. En verliefd? Op een meisje, dat ons groote diensten heeft bewezen. Pierre Lasson tikto tegen zijn voor hoofd en riep: Jeanne Legner? Juist. Dat is zoo. Die ongelukkige Plau- dren, de pachter van Keroual, dien de Jacobijnen van Rennes hebben wegge voerd en gefusileerJ, heeft ons daarvan verteld: Jeanne Legr.er, uit de herberg „De Moor" te Planaoët, cn de heer van het kasteel Argouges, die alle dagen te paard langs haar venster reed. De g^aaf vertelde nu aan zijn wapen broeder, h.oe de^ teruggekeerde baüing om de prijzen der levensmiddelen te ver- hoogen, leidden tot een oproer onder de bevolking, die zelfs een wimkel verwoestte» De nationale bank heeft beloofd alle pogingen in het werk' te stellen om het handelsverkeer en de credietverschaffing door de banken te verzekeren. De minis ter van handel Xenopol heeft alle voor-' zitters der kamers van koophandel bij- eengeroeepn, opdat de noodige maat regelen zouden kunnen getroffen wor den om het duurder worden te voor komen» i( Niettegenstaande dit alles is de bevol- king der stad zeer opgewekt. Zij heeft voor het paleis talrijke demonstraties ge houden; ook den ItaÜaanschen gezant werden ovaties g - GEMENGD. =r. Het Lagerhuis heef: met 352 tegen 243 stemmen in derde lezing het Home Rul e-ontwerp aangenomen. Het ont werp gaat nu voor de tweede maal naar het Hpogerhuis, dat het zeker zal ver werpen. Als het Lagerhuis het volgend jaar 't ontwerp weer aanneemt en het Hoogerhiuis het opnieuw verwerpt, zal het volgens de bepalingen der Parle- mentswet kracht van wet krijgen. Met 339, tegen 223 stemmen heeft- de Fransche Kamer art 18 van het mili taire wetsontwerp aangenomen, waarin de duur van den diensttijd op drie jaar wordt gesteld. .Generaal-majoor von Falkenhagen, chef van den staf van het 4e legercorps, is tot Duits ch minister van oor log benoemd, met bevordering tot luite nant-generaal in disponibiLiteil. De Italianen in Tripolis hebben de stammen Zaonia en Zeidia aangevallen en uiteengeslagen. De Ara bieren lieten 150 dooden liggen, de Ita lianen hadden 1 doode en 28 gewonden. De lijfgarde van den Engelschen koning is samengesteld uit de „Gold- streamguards", de Schotsclie en de Ierse he garde. ,Het laatste corps bestaat uit 780 man, bijna allen R.-Ka- tholiek. Koning George heeft aan dit corps een nieuw vaandel geschon ken, waarvan de kerkelijke wijding heeft plaats gehad in het park van het Buc- kingham-paleis, het koninklijk paleis in Londen. De plechtigheid, die door de Majesteiten werd bijgewoond, geschiedde volgens den R. K. ritus en werd ver richt door den Oblaten-pater Keagh. Het aldus gewijde vaandel werd den koning en de koningin aangeboden, die het ver volgens plechtig overreikten aan de beide vaandrigs. Demijnwerkers van den Rand hervatten allerwege den arbeid. Verschei dene mijnen werken reeds weer, doch tal van mijnwerkers zijn nog niet opgeko men, omdat zij de begrafenis der dooden willen bijwonen. Een vergadering van 3000 mijnwerkers heeft een motie aangenomen, waarin de leiders der staking worden verloochend en verklaart, dat de staking nog voort duurt. Zij trekken nu naar Braamfontein om de spoorwegbeambten tot staking over te halen. op den wagen van een groentenboen in de rue du Bac was gekomen, waar hii een toevlucht zocht bij de oude barones de Frévent die hij van vroeger kende en bij wie hij nu verborgen zou blijven zijn weerzien met Jeanne Legner in 't hotel van Annette Lange en de pogingen, die zij beloofd had te 'zullen aanwendien, dat zijn naam van de lijst der uitgeweke nen zou geschrapt worden. Tot besluit zeide hij: Begrijp nu goed. Het komt er op aan dokter Nolian er toe te brengen, dat hij Parijs verlaat. De barones de Frévent is ons met hart en ziel toegedaan. Wij. naderen nu den herfst, doch daarin kan men nog mooie dagen hebben. Wat belet, haar met Rose op het kasteel ArgouT ges te ga3ii wonen, als huurster, wanneer zij wil. Juist. Voor het doel, dat wij ons gesteld hebben, is Argouges bij uitstek geschikt Het kasteel is omgeven door bostellen, de muren zijn hoog en dik. Om een tij ger of ander verscheurend dier in den val te krijgen, beeft men een lokaas noo- dig. Dat hebben we ookRose. Mijn zuster zal alles doen wat ik haar vraag. (Wordt vervolgd.)

Leidsche Courant | 1913 | | pagina 1