De Uitslag. DE TWEE_VRIENPEN. BUITENLAND. BINNENLAND. 4e Jaargang No. 1126. Bureau OUDE SINGEL S4, LEIOEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week 1.10 per kwartaal bij onze agenten 10 cent per week, 1 30 per kwuiiaal. Franco per post fl.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2J/a cent. met Geïllüsireerd Zondagsblad 5 cent. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels f 0.75, elke regel meer 15 cent ingezonden mededeelingen van 15 regels 1.50, elke regel meer 30 cent. met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertëntiëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur, koop en verkoop (geen handels-advertentiën) 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 15 regels 50 cent, Iedere regel meer 10 cent Wij verzoeken onzen lezers, heden- (Woensdag) avond niet per Tele foon aan ons Bureau te informeeren naar den uitslag der Kamerherstem mingen. De uitslag wordt wederom in de Zaal van het BONDSGEBOUW, Rapenburg 10 bekend gemaakt, en onze Redactie 'heeft het dan waarlijk te druk met het bewerken dér extra-editie om belangstellenden tc woord tc staan. Kaarten voor heden-avond zijn tot zoolang de voorraad strekt aan het Gebouw verkrijgbaar ct 10 cents. De deuren worden geopend te 6 uur. «Ware ontzenuwende, volks- misleidende, immoreele rech ter tactiek." De bovenaangehaalde woorden, uit-., muntend door bezadigdheid en kalmte, zijn ontleend aan de „N. R. Crt." van gisteravond. En met welk recht meende dat blad ze te moeten schrijven? Omdat de rechterzijde de burgers, oproept om niet links te stemmèn, daar anders ons land zal worden overgeleverd aan 'de macht der sociaal-democratie, 'n Eenvou dige waarheid! Neen, als gijl een voorbeeld wilt van „de ware ontzenuwende, volksmisleiden- de, immoreele tactiek", dan moet gij b.v. in Leiden komen kijken naar de strijd wijze der linkerzijde. Wat zegt gij er van, als men eerst uit de hoogte de hulp der socialisten afwijst en er later om gaaT bedelen? Hoe noemt gij zulk een handelwijze? Noemt gij het niet immoreel, als er linker propagandisten zijn, die „werken" met jeneverkruik en bier fles chi? i Noemt gij niet m isleide nd, die 1 eu- gens tegen de Tariefwet? De organi sator van die leugencampagne aan de Prinsessekade verweet ons gisteravond, dat wij werken met scheldwoorden. Neen, dat doen wij niet, maar wij behouden ons het recht voor, iemand, die liegt, een 1 e ug.e naar te noemen, en "iemand, die bedriegt een bedrieger,. Bjedriie- gen iswillens en wetens een onwaarheid vertellen, met het doel daaruit voordeel te trekken. En zoudt ge denken, dat de menschen, die b.v. den wagen met meel en brood door de stad laten trekken, niet wisten, dat het een onwaarheid is, dat het brood duurder zal worden. Noemt gij het niet immoreel, een circulaire te verspreiden van den vol genden inhoud: Arbeiders! Laat je niet belazeren. De kleine man is er met geen een Christelijke wet beter op geworden. W:ie moet FEUILLETON. 220) Hebt gij niet opgemerkt hoe bleek haar gelaat hoe somber haar blik is Zeker, maar zij zal nog lang ge bukt gaan onder de ongelukken, die haar getroffen hebben onder de verliezen, die zij heeft geleden. Gij hebt gelijk, maar dat is niet alles,. Wat is er dan nog meer? Ik mag niets voor ,u verbergen. Lees! Hij overhandigde de barones een papier,waarop de volgende regels waren geschreven „Gij hebt een vijand, dien gij verfoeit en van wien gij alle misdaden meent, te kennen, maar er is er nog een, die gij niet kent. Vraag aan uw^ zuster waar zij geweest is in den nacht, die aan haar vertrek uit het huis van "Laurette vooraf ging, en waarom zij dat huis heeft ver laten." :Geen onderteekening. De barones had haar bril opigezet om het fijne, maar keurig geschreven schrift te ontcijferen, waaraan Sicard niet geheel vreemd was. die dubbele loonen betalen? Zeker de werkgever, die er door de Tariefwet op achteruit gaat. Neen, de loonen blijven hetzelfde, alles wordt veel duurder en alleen de Roomsche fabrikanten in Birabant en Limburg worden van de Jariefwet be ter,. Onder deze circulaire staat een onder teekening: Eenige vrijzinnigen. Gefelici teerd, prof. Heeres, met zulke mede strijders. Hoe waar blijkt weer het woord van De Genestet: Jan Rap is zeer vrijzinnig, zeer. Wij beklagen prof. Heeres, als hij tot lid der Kamer wordt verkozen, want dan heeft hij dat te danken aan „de ware ontzenuwende volksmisleidende tactiek" van vele zijner geestverwanten. ALGEMEEN OVERZICHT. De ontslagname van het 'kabinet-Pasr jits, waarvan wij gister nieuwe verwik kelingen vreesden zal hiertoe waarschijn lijk niet leiden daar een I nieuw Servisch ministerie zal samengesteld worden door Pasjits', wiens ontslag de koning niet heeft aan genomen, doch wien hij beeft opgedra gen het kabinet te reconstrueeren. Alle leden van het tegenwoordige ministe rie, aldus wordt uit Belgrado geseind! behjouden hunne portefeuille, behalve de ministers van oorlog en van justitie. Pasjits zal zich, binnenkort naar Pe tersburg begeven. Er loopt een gerucht, dat Servië erin zal toestemmen haar geschil met Bul garije aan een scheidsrechterlijke uit spraak te onderwerpen, tengevolge van de pogingen, die te dien einde zijn aan gewend door Engeland, dat in deze ge handeld hjeeft in overleg met Rusland. Dit gerucht vindt zijn grond in het besluit v.an Pasjits om de Shoeptsjina morgen bijeen te roepen teneinde den stand van zaken uiteen te zetten en de Kamer te verzoeken zich te verklaren omtrent de kwestie van arbitrage. Servië neemt dus een tegemoetko mende houding aan. Nochtans zijn ver rassingen mogelijk en daartegen moet Bulgarije op zijn hoede zijn. Bulgarije zal Servië niet aanvallen, maar een aan val van Servië afslaan. Als een aanval! van Servische zijde besdhpuwt men het in Bulgarije echter ook, als Servië het gebied niet ontruimt, hetwelk h,et ver drag aan Bulgarije toewijst. De bedoe ling van deze verklaring is dus juist het omgekeerde van hetgeen zij zegt. Bulga rije eischt dat de Servische regeering binnen zeer korteni tijd officieel bekend maakt dat zij' het verdrag als grondslag voor de scheidsrechterlijke uitspraak van den Tsaar aanvaardt, haar voorstel tot herziening van dat verdrag intrekt, en te gelijkertijd het door Servische troepen bezette, en volgens de Bulgaarsche op vatting niet betwistbare gebied'ontruimt, en in d'e streken, die volgens het ver drag betwistbaar zijn een gemengde Bul- Na gelezen te heblben, zeide zij: Dat beteekent niets, een naamloos schrijven, daar moet gijl geen waarde aan hechten. Zeker, zéker, maar ondanks dat stemmen de feiten, die ik heb waarge nomen, met dat schrijven overeen, en 'dat geeft mij te denken. Rose heeft mij zeer ontwijkend geantwoord, toen ik haar ondervroeg over haar bevrijding uit de gevangenis en den dag, waarop zij het geluk had door u te worden opgenomen. Ik heb duidelijk gemerkt, dat zij mij daar omtrent iets verborg. Gij verdenkt haar toch niet? Mijn hemel ,neen, maar zlij kan het slachtoffer v.an intriges geworden zijn, men 'kan haar een valstrik hebben ge spannen. Waar is Zij? Op h.aar kamer. i Kan ik haar spreken? Wanneer gij wilt. Zij weet niet, dat gij hjer zijt, anders was zij al hüj u geko men. Laat mij u eens een raad geven Het betreft hjer een kiesch, geval, daar om is het beter dat ik eens met hfaar spreek, h.aar ondervraag. Onder vrou wen gaat dat gemakkelijker, vooral wan neer er een van mijn leeftijd bij is. Gij kunt op mij en op mijn rijpe levenserva ring staat maken. Al Zoovelen, mijn vriend hebben mij in b;et vertrouwen ge nomen. Ik zal u getrouw alles overJ gaarsch-Servische bezitting toelaat. Bul garije wacht eCh,ter nog met een ulti matum in dezen geest te stellen, daar eerst d'ient te worden afgewacht, welke houding het nieuwe Servische kabinet zal aannemen. Men meldt, dat de Bulgaarsche regee ring Rusland gevraagd heeft zoo spoedigi ;mogelijk scheidsrechterlijke uitspraak te cfoen, wegens de onmogelijkheid waarin zij verkeert, om den tegenwoordigen mi litairen toestand te bestendigen. In een nieuwe med'edeeling over de zaak spreekt het kabinet te Sofia alleen d'e h,oop uit, dat het vonnis gewezen zal worden op den grondslag van het tractaat van 1912. Griekenland heeft in een lange verklaring van den minister van buitenland,sche zaken uit eengezet, welke pogingen het heeft aan gewend om op vriendschappelijke wijze •tot de verdeeling van het door de b'ond- genooten gezamenlijk veroverd' gebied te komen. Hij liet uitkomen hoezeer d'ie houding versChjlde van die van Bulga rije, welke staat er op uit was om; tijd. tei Winnen, ten eind'e troepen in de betwiste 'streken samen te trekken. De minister herinnerde aan de bloe dige botsingen, die daar het gevolg van zijn geweest, en die een oorlog hadden kunnen doen ontbranden, indien Grieken land niet zoo verzoeningsgezind was ge weest. Griekenland is van meening, dat de kwesties van de verdeeling van het ver overd gebied slechts kunnen worden op gelost met medewerking van alle vier dé Balkanstaten. Slechts een gemeen schappelijke overeenkomst kan voor de 'toekomst het evenwicht op dén Balkan verzekeren. De streken waarover getwist wordt zijn alle te zamen door Turkije aan het B.alkanverbbnd1 afgestaan. De verdeeling kan slechts plaats hebben in gemeenschappel ijk overleg en als djat (geen succes heeft d'oor een scheidsrech terlijke uitspraak, die alle kwesties tus schen de vier Balkanstaten beslecht. Slechts een weinig goedé wil van Bul garije iis noodig om spoedig tot een minnelijke sch.ikking te kbmen. Men verwacht echter niet dat Bulgarije hiervoor te vind'en is, gezien toch de militaire maatregelen dïe yan alle kanten genomen worden. Volgens berichten uit Servische bron is 't Servische leger geconcentreerd tus- sohen PirotUsk'uW, Velese en Geog- heli. De Grieksche strijdmacht ligt tegen over dien linkervleugel der Bulgaren tiis- sChen Doiran en Kil'kiss om te zamen met die Serviërs te opereeren. Een groote Bulgaarsche troepenmacht concentreert zich, tusschen Anghista en Rravi met d'e bedoeling de spoorlijn te beschermen en die Grieken te verhinderen de Bulgaren bp de kust terug te dringen. De Serviërs hebben in het district Mo- hastir een groot ^aantal Mahomed|anen in h.un gelederen opgenomen. Zij hebben zich bereid verklaard te^en de Bujgaren te vechten. Na uit Cherbourg vertrokken te zijn, Waarbij het gisteren vermeldle ongeluk plaats had, arriveerde gister even over twaalven de Fransche president Poincaré in Engeland Zijn aankomst te Spithead werd door 21 saluutschoten aangekondigd. De pre sident werd begroet door den Prins van Wiales. Te half vier kwam de extra trein die den president vervoerde te Londen aan. Aan het station werd Poincaré ontvan gen door den koning, den hertog van Connaught, prins Arthur, eersten minis ter Asquith, den minister van buitén- landsche zaken, Grey en andere minis ters. De koning gaf Poincaré d'e hand, toen deze uit den trein stapte, daarop werd minister Pichon aan den koning voorge steld en door dezen ook met een warmen handdruk begroet. Een muziekkorps speelde intussohen de „Marseillaise". Nadiat de eerewadht geïnspecteerd was, werden de ministers en het gevolg voor gesteld. De koning en de president re den daarop in een met zes paarden be spannen hofrijtuig, onderweg levendig toegejucht door de menigte, naar h,et St. James-paleis. Te 4 uur 30 redén Poincaré en 'de ledén van zijn gevolg, geëscorteerd door een afdéeling van de garde, in rijtuigen knet twee paarden naar Buckingham-par lace om een bezoek te brengen a,an dén koning. Op de straten verdrong zich de menigte. Men merkte op, d'at de politie, in ver band met de jongste wandadfen der suf fragettes, streng optrad tegen .alle dames, die naar voren wilden dringen. In het Buckingham-pa leis werd'gister avond een feestmaal ter eere van den gast gegeven, waaraan de koning een welkomstgroet tot Poincaré richtte. Hierin sprak de koning van de voort durende toeneming yap diepen wederzijd- schen eerbied en van de welwillendheid tusschen Frankrijk en Engeland. Het voortdurend streven van de bei'dé re geeringen is gericht op "het behoud van 'dien vrede, beider hoogste belang is dé nauwe samenwerking voor 'dit gezegend doel. De koning wees Vervolgens op het ^onschatbaar voordeel van het vveder- zijdsch vertrouwen tusschien Frankrijk en Groot-Brittannië, bij de behandeling van de ernstige problemen van de jongste maanden. Poincaré antwoordde als volgt: „De vriendschap, die beide naties verbindf, is bij dé eene zoowel als bij de andere diep geworteld in den geest van het volk. In den loop der ernstige gebeurtenissen!, die elkander sedert eenige maanden zijn opgevolgd en die Europa zoo langen tijd in onrust hebben gehouden en het nog groote zorg baren, hebben onze beide regeeringen de weldaden kunnen appre- cieeren van een entente, die haar in staat stelde tot voortdurende samenwerking en om in gemeen overleg de gestelde pro blemen te bestudeeren en het gemakke lijk eens te \vorden over de meest ger wenschte oplossingen. Frankriik wil niets1 onbeproefd laten om te zorgen, dat ook in de toekomst dq harmonie niet wordt verstoord." GEMENGD. De loopende zitting van den D ui t- schen Rijksdag zal, naar verluidt, niet gesloten, maar tot November ver daagd worden, zoodat de nog onafgeda ne wetsontwerpen niet opnieuw inge diend, maar in het najaar zoo spoedig mogelijk afgehandeld zullen worden. Bij de jongste Wijziging van de Noor- weegsche kieswet is hét aantal vrou welijke kiezers met 225.000 ver meerderd, zoodat het thans 525.GG0 be draagt, d. i. 25.000 hopger dan dat der mannelijke kiezers. De Engel sc:he torpedfo ja ger Nereide is tijdens mist bij de Shet- liandsche eilanden gestrand, docjh' met eigen middelen vlot gekomenhet schip is echter zwaar beschadigd. Zaterdag hebben onbekenden ge tracht den sneltrein van Londen naar Plymouth te laten ontsporen in den tunnel van Devonport, waar twee zwa re dwarsliggers op de rails zijn gevon den. Slechts enkele minuten voor de trein den tunnel binnenreed, ontdekte men ze. Velen zien in deze poging weer eert daad der kiesrechtvrouwen. De Duitsche vloot zal nog dit jaar met vijf onderZeebooten wor- den uitgebreid. Ambtelijk Wordt medegedeeld, dat dé ziektegevallen bij het 78e regiment in fanterie te Osnabrüc'k ziqh verder héb ben uitgebreid. Van het 2de bataljon' zijn 31 man, van het 1ste 260 ziek. Een pastoraal schrijven. Naar aanleiding van een openbare ver gadering, die voor hedenavond te Maas tricht door „Volksonderwijs" is belegd, Jhebben de Zeereerw. heeren pastoors de zer stad gemeend het aan Ihet ambt, dat zij b.ij 'de Katholieken bekleeden, verplicht te zijn, een waarschuwend woord tot hun ne stadgenooten en parochianen te richt ten. In het schrijven, dat is opgenomen in - „L. K.", zetten de Zeereerw. heeren het standpunt der ,Kerk uiteen in zake het onderwijs en komen zij op tegen de talrijke beschuldigingen die veelal tegen de bijzondere scholen geuit worden. Het schrijven is onderteekend door de Zeereerw. heeren Mgr. dr. Menten, de ken van Maastricht; H. Joosten, deken van WijkP. Jacobs, pastoor O. L. Vr. J. Wouters, pastoor St. Servaas en Mt Souren, pastoor St. Lamhertus. Het eindigt als volgt: „Moge dan als protest tegen en als antwoord op al hetgeen in de vergade ring van het zoogenaamd' Volksonder wijs op Woensdag zal gezegd worden te gen het Katholiek onderwijs, het be-f sluit van de Katholieke ouders van Maas- laatste blik zich zoo veelzeggend op mij richt als wiT hij mijl een 5;evel geven, dat ik van zijn lippen schjjh te lezen „Wreek mij!" Gisteren ben ik naar het kerkhpf van de Madeleine gegaan. Een bewaker liet mij binnen. Ik heb neergeknield op het gemeenschappelijk graf, waarin thans de slachtoffers en de beulen te samen rusten, vereenigd in den dood. Ik zweer u dat ik de waarheid spreek. Het was mij alsof uit dat sombere graf dezelfdé woorden tot mij opstegen, maar met meer kracht, alsof mijn vader mij mijn dralen en mijn aarzeling verweet. Zie, barones, ik zal u een bekentenis doen, die ik nog aan niemand heb' gedaan, zelfs niet aan den trouwen vriend, die zijn rust en zijn veiligheid aan mij heeft opgeofferd'. Ik vrees dat ik krankzinnig worden zal. Zoo lang die ellendéling leeft zal ik geloo- ven dat ik te kort geschoten ben in den eerbied dien ik verschuldigd ben aan de nagedachtenis van hen, die ik zoo lief had en voor wie ik zonder eenig leedwe zen mijn leven zou gegeven hebbqn. Som tijds vraag ik mii af of het geen lafheid is, die mij voor zoo heiligen plicht doet terugdeinzen. En dan is er nog ietó..^ Wat dan? Van een eertijds gelukkige familie blijven nu nog slechts twee overleven den. Rose en gij? (Wordt verv V brengen ,wat zij gezegd heeft. Wiilt gij dat Zéker. (Weer gaf hij een andere wending aan het gesprek, door de vraag: Gij waart Zooeven, toen ik' hier kfwam, niet alleen Hoe weet gij dat? Ik hoorde een vreemde 'stem, cfe stem van een man. Er was inderdaad een man hier. Ik vraag u niets ,noch zijn naajmi, noch zijn 'kwaliteit, niet wat h|ij gedaan heeft of wat hij doen wil. Ik wil niet on bescheiden zijn, dat Weet gij, alleen, néem u in acht. De kwade dagen zijn voor bij, wil ik-hopen, maar er kun'nen er nog wel andere komen. Een uitbarsting, Zoo als wij nu hebben beleefd, h(eeft altijd nog eenige nawerking. De koningsgje- zinden komen weer in beweging. Wij hebben vrienden onder h|en, wij zouden hen willen steunen ,wij waren aan h,en gehecht door oude betrekkingen, want wij behporen tot hun stand ,maar bo ven de partijen staat Frankrijk, het va derland, onze moeder, die verscheurd! wordt wanneer haar kinderen elkaar be vechten. Owanneer men zichr nog met elkaar kon verstaan, eensgezind worden van weerszijden tegemoetkoming toonen, welk een vreugde zou dat zijn, dan zou er weer rust en vréde in ons land heer- schi.en. En waarom moet dat onmogelijk zijn Thans is onze toestand, waarin wij door de misdaad van een ellendfeling zijn gebracht, zeer moeilijk. Door stand en geboorte staan wij aan de zijde der 'ko- ningsgezinden, maar wij hebben bescher mers in het kamp der republikeinen. Mo gen wii hun weldaden vergelden door verraad? Neen, niet waar? Gij hebt een te edel hart en zijt te rechtschapen om er anders over te kunnen denken. Zij trok hem tot zich' met een gebaar van teederheid, zooals, een moeder dat met haar zpon gedaan zou hébben 'eb, terwijl zij zacht haar hand legde op dén arm> van den jongen man, voor wien zij met den dag meer vriendschap ging gevoelen, vroeg zij: Wat wilt gij doen?? Hij antwoordde Inderdaad ,ifc weet het zelf niet. Hij beet zich op de lippen. De barones zag een traan in zij oogqn opwellen. Mijn leven is verwoest, ging hjj voort. Onophoudelijk b,eb ik voor oogen de vreeselijke tooneelen, die ik zou wil len vergeten. I|k kan hét niet. Zij zijh daar voor mij, altijd. Een bloedige nevel om geeft mij, verblindt mij'. Ik zie mijn moe- 4der, die aan de afgrijselijke plank gebon den wordt en de valbijl, d'ie op haar hals neaefdaalt. Ik zit mijn vader, wiens

Leidsche Courant | 1913 | | pagina 1