Wat nu? BUITENLAND. BINNENLAND. 4e Jaargang;. No. 101e. ilureuu UUUB SINUEL 34, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN DE ABONNEMENTSPRI|S bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week ƒ1,10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1,30 per kwartaal. Franco per post 11 50 per kwartaal. Afzonaerlijke nummers 2'/s cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. Zaterdag 13 Februari 1013. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 15 cent Ingezonden mededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent. met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur, koop en verkoop (geen handels-advertentiën) 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Dit nummer bestaat uit TWEE lil.AüEN en een GEILLUS- 1 tEiv., ZONDAGSBLAD. Onze lezers hebben den 15en Februari, lie heden is aangebroken, verscheidene malen in ons blad genoemd gezien. Wij lebben het onzen plicht geacht om met cracht en klem hen aan te sporen te zorgen zich op de kiezerslijst te laten ilaatsen zichzdven en zooveel; moge- ijk anderen met hen. Wiij! hebben het onzen plicht geacht om den geestdrift /an die wakkere mannen onze Room- gche propagandisten zoo noodig, te iterken, hun moed bij het zware, idikwijlls foostelooze werk van den kiezerskweek, io noodig, te stalen. Wij zeggen: zoo noodig. ft Is echter liet noodig geweest. Die energie, dat mthousiasme, waarmede wij hen hun taak hebben zien volvoeren, waren niet tiet gevolg van een eenvoudige opwek king, niet de vrucht van een oogen- EkkeÜij'ke opweling. 't Wias het naar- juiten-treden van een onstuimigen, ininer- ijken drang, de uitstraling van een rots vaste overtuiging. 1 Wij brengen hier allen, die gearbeid lebben aan den kiezerskweek, ,ojrze 'huljde, naar ookonzen gelukwensch. Hun werk toch heeft vruchten gedragenvele, zeer vele nieuwe kiezers hebben zij op de kiezerslijst gebracht !L Maar nu? Wat nu? De tijd vari ruste is nog in de verste verte niet gekomen. De strijd is nog niet half gestreden. Dat zal degenen, die dien strijd tot nu toe hebben gevoerd^ niet ontmoedigen. Zij hebben den strijd liefgekregen. Zij hebben doorschouwd en doorvoeld het heerlijke en het nuttige van het leeken-apostolaat! ,Het heerlijke. Men kan eens toonens dat men zich niet sdhaamt voor zijn overtuiging; men kan eens laten zien ian heel de wereld, dat men Katho- iek is. Dat is geen groot-doen, dat is geen pralen en pochen, dat is geen Hoogmoed. Men kan toch niet de kracht, die men in zich voelt woelen, lam leg gen? Men kan toch niet de liefde, die men in zich voelt kroppen, terugdringen ,Het leeken-apostolaat is ook zoo bij zonder nuttig. Wiij hoorden dezer dagen een propagandist verhalen, dat iemand, bij wien hij kwam om hem kiezer te maken, niet wilde gelooven, dat hij zoo veel moeite deed zonder er geld voor te krijgen. Arme tobberds, die niets hoogers schijnen te kennen dan geld! Maar, als zij nadenken, moet het hun toch wel treffen, diep treffen, dat zoo vele anderen hun'tijd, hun dikwijls kostbaren tijd, opofferen voor iets, waar mede zij geen geld verdienen, noch eer of onderscheiding inoogsten! Wiij zeggen: zoo vele anderen. De rijen onzer propagandisten, onzer echte en overtuigde propagandisten, onzer vurige en moedige strijders moeten echter nog versterkt worden, moeten nog uit dijen. Er is toch nog zoo veel te doen! W,ij moeten onder hen, 'die nu kiesge rechtigd zijn, brengen onze verkiezings- lectuur, onze dagbladen. Op gevaar af jbescljuldigd te worden een pleidooi te houden voor eigen zaak, durven wij dit beweren: Als iedere Katholieke kiezer een Katholiek dagblad zou lezen, zou iedere Katholieke kiezer in Juni zeker gaan stemmen, en zeker op een candi- daat der rechterzijde gaan stemmen. De waarheid, iederen dag voorgehouden, moet doordringen, -moet triumpheeren. 'tKan niet anders, 't Is zeker. En» het zal door niemand worden tegengesproken^ die practisChe ervaring heeft, die onder bet volk heeft gewerkt. H,oe komt het, dat er in kringen, waarin men een derge lijke onverschilligheid niet zou durven veronderstellen, nog personen worden gevonden, die, als men komt om hen op de kiezerslijst te plaatsen, zeggen „er niets aan te duen''. Een van de oorzaken ia zeker liet lezen van verzwakkende en verslappende neutra.e Lectuur, het gemis aan versterkende en opvoedende Katho lieke lectuur. Wat nu? Opgenomen de propaganda voor onze dagblad-persVan succes van die Prop: ja zj jj mgroot gedeelte (hangen h ujces oij de komende ver kiezing. j0Jriu.e zdi toch vooral van deze waarheid, voordat het te laat mocht zijn. Met moed en ver trouwen aan den arbeid. die Roomschenl Wat zijn die Roomschen toch verdui veld brutale lui. Hoe dat zoo 1 Wel, ze doen met een stalen gezicht wat men links nooit heeft aangedurfd. Man, je laat me schrikken. Huldigen ze soms nog kraslser stelling dan die linksche: dat de minderheden maar moe ten onderdrukt worden Neen. ze laten ieder in ?ijn waarde. Qeven ze soms den minderheden nog leelijker naam dan: vliegen, die die zalf bederven Ze denken er niet over. Halen ze dan soms biji benoemingen alles naar zich toe? Qeen quaestie yan: ze betrachten op dat gebied eenvoudjig de billijkheid. Zouden ze dan misschien werkelijk ixltramontanen zijn, die luisteren naar een wachtwoord „van over de bere gen" Hoe komt ge daarbij? Ze zijn even goede vaderlandiers als wie ook. Ondermijnen ze misschien onze weer kracht of verwaarloozen ze mogelijk de wetgeving Een knappe jongen die dat zou kun nen aantoonen. O, daar heb ik het: ze willen de open bare school vermoorrrden ten koste van de bijzondere. Ook niet. Ze willen die beide scho len eenvoudig over één kam scheren. Maar wat doen ze dan? Bereidden ze missdhieni een reuzen obstructie voor te gen dat Ze het onderspit delven? Zoo iets achten ze beneden zich. Denken ze misschien over een open lijk verbond met de socialisten, om dje vrijzinnigen te nekken Zij zullen bij de roode ondermijners van het gezag nooit steun zoeken dat Uten ze aan de vrijzinnigheid over. Maar, voor den drommel, wat voe ren ze dan voor verschrikkelijks uit? Ja, ik zal het u maar zeggen, want ge komt er blijkbaar nooit achter. Ik ben werkelijk nieuwsgierig. Luister dan goed: Ze laten door de schoolkinderen bi did en voor een rechtschen afloop der ver- ki e zin gen. Kolossaal AL'IE ME OVERZICHT. Hoe gaarne ze het anders doen voor komen, schijnt toch geregeld alles den Turken te mislukken, zooals gister weer een (telegram meldde over de landings pogingen van Eniver bei. Over den algemeenen toestand wordt nog uit Konstantinopel geseind: Turken en Bulgaren zijn nog steeds bezig versterkingen te laten aanrukken. De Turken zijn daardoor in hun nadeel, dat de pogingen van Enver bei, om tusschen Rodosto en Sjarkeui 2(^000 man aan land te zetten, mislukt zijn. Dit vergemakke lijkt voor de Bulgaren den strategischen terugtocht van ,jie Tsjatald'zjadinie naar hun stellingen, die voor hen beter ge legen zijn en waarTn zij blijkbaar het Turksche Tsjataldzja-deger traahten te lokken. Men is dan ook in militaire kringen van meening, dat er dezer dagen een beslissende slag geleverd zal worden en wel tusschen Kawak en Kadikeui. Hoe Turkije er in militair opzicht voor staat, schrijft de „Voss. Zeitung", kan men niet nauwkeurig bepalenwei 'beter dan aan het begin van den oorlog, maar bij lange na niet zoo goé'd als het nog kort geleden hoopte. Inderdaad moeten de vooruitzichten betreffende Gallip-old, die kort geleden zeer goed waren, veal slechter geworden zijn. Naar het heet, wordt Gallipo'i ook in het Zuiden door de Griekenv die uit de Golf van Saros gekomen zijn, bestookt, zoodat de Turken tusschen twee vuren gekomen zijn. Die toestand bij Sjarkeui en Rodosto' is niet duidelijk. Hlet eenige heuglijke is, dat Adrianopel het uithoudt. Toch wordt de besahieting nog altijd voortgezet, waardoor in enkele stadswijken brand is uitgebroken. Voorts wordt gemeld, dat een afdeeling Turksche soldaten daar is overgeloopen. De Bulgaarsche regeering sahijnt ein delijk geneigd gevonden oin het verzoek der buitenlanders in te willigen. Zij heeft den legerbevelhebbers opgedragen de mogelijkheid van afpaling eener onzijdige wijk te Adrianopel, als toevluchtsoord voor de vreemdelingen, te overwegen. De wijk, die daarvoor bestemd is, is de voorstad Kargarosj.. Volgens de Sabah hebben de paters Assumptionisten van Adrianopel aan hun medebroeders te Konstantinopel geseind, dat de stad nog voor 8 maanden voedsel heeft. Het schoolonderwijs gaat door en de gezondheidstoestand in de stad is uitstekend. Alleen ontbreken suiker, pe troleum en zout. Een Turksch officier heeft uit Adrianopel aan zijn familie ge seind, dat er overvloed aan schiet- en mondvoorraad is. Wederom wordt bekend gemaakt, dat de bevelhebber Sjukri pasja de regee ring nogmaals heeft doen weten dat hij Adrianopel tot het uiterste zal verdedi gen. Mocht hij tot overgave zich ge - dwongen zien, dan zal hij eerst de stad in brand steken. In Mexico was het gister voor de duizenden niet- strijders, o. w. talrijke buitenlanders!, weer een angstige dag geweest. Het kar tetsvuur veegde de hoofdstraten leeg, en de kogels vlogen zoowel de particulie re huizen en kantoren, als de regee- ringsgebouwen, voor welke laatste zij bestemd waren binnen. De ko gels uit de gewone en de machinege weren bereikten alle hoeken van d'e stad. In de legatiegebouwen van Cuba en Bel gië was het niet meer +e hardiende menschen, die er Zich in 'bevonden, moes ten elders een heenkomen zoeken. Het Fransche consulaat moest zijn kantoren overbrengen naar "het gebouw van de Fransche legatie. De gezanten van Amerika Engeland Duitschland en. Spanje hebben gisteren een poging gedaan om Felix Diaz tot re de te brengen. Zij waren in auto^s naar het tuighuis gereden, maar mochten van geluk spreken dat zij heelhuids den tocht volbracht hebben. De regeering en de opstandelingen staan er beiden op, dat de strijd tot het alleruiterste zal worden uitgevochten. Uit Puebla wordt gemeld, dat er een groote strijdmacht naar de hoofdstad on derweg is om Diaz te helpen. De regee ring van de Vereenigde Staten verwacht dat de oproerlingen het zullen winnen en dat spoedig de beslissing zal vallen. Het Duitsche Centrum dat de houding der regeering inzake de Jezuietenwet nog niet verkroppen kan, maakt het haar op alle wijzen lastig. Thans weer bij de Marinebegrooting, waarbij eergisteren door het Centrum werd voorgesteld om den driejarigen diensttijd voor de marine-artillerie en infanterie op twee jaar te brengen. De 'minister verzette zich ertegen doch het voorstel werd met de stemmen van Cen trum en socialisten aangenomen. Deze nederlaag van den minister zal waar schijnlijk spoedig door een nog ernsti gere gevolgd worden, daar het Centrum in de commissie een resolutie heeft in gediend, waarin bepaald wordt, dat toe lagen voor tafelgeld niet gegeven wor den tijdens den dienst in havens. Tegen over deze resolutie heeft von Tirpitz zijn „veto" uitgesproken en verklaard dat hij, als dat voorstel wet zou worden hij op zou houden staatssecretaris te zijn. Waarschijnlijk zal het voorstel in de commissie toch met de stemmen van Centrum en socialisten aangenomen wor den. Volgt de rijksdag dat voorbeeld dan is het laatste uur voor von Tirpitz geslagen. Of de regeering zou andere maatregelen moeten nemen om von Tir pitz te redden en den rijksdag moeten ontbinden een dreigement, waarmede al reeds enkele malen op bedekte wijzei geschermd is. En een dreigement, dat op de socialisten nog al eenigen invloed uitoefent, omdat zij bang zijn, dat de nieuwe verkiezingen gehouden zullen worden onder de leuze van voor of tegen de nieuwe militaire voorstellen. Zoodat op die manier misschien von Tirpitz' politieke leven nog kan worden gered. QEMHNQD. De Servische regeering heeft haar gedelegeerden, die zij naar Rome /.a» sLuren om een conaordaat te sluiten, reeds benoemd. Volgens de „Eitoile Beige" heeft de minister van oorlog in de geheime Kamerzitting een nota voorgelezen, waarin wordt gezegd, dat de .mogend heden het verlangen hebben te kennen gegeven, x$iat België de plichten, die de onzijdigheid oplegt, nakomt. De minister heeft geen namen van mogendheden genoemd. Volgens de „Uiernière Heure" heeft de minister verklaard, dat de inter nationale toestand zeer verward is. Die aanzienlijke strijdkrachten, die ten Zuid oosten en Oosten van België zijn samen getrokken. leggen het land den plicht op om de onschendbaarheid van zijn grondgebied te doen eerbiedigen. Na een vijfdaagsche bespreking heb ben de drie voornaamste vakverenigin gen van het Engelschespoorweg- personeel, nl. de Bond van .Spoor wegpersoneel, de Ailgemeene Vereeniging van Spoorwegarbeiders en de Vereeni ging van Sein- en Wjsselwachters tot samensmelting besloten, onder den naam Nationale Vereeniging van Sjpoonveg- mannen. Het aantal leden der drie ver- eenigingen bedraagt ongeveer 180.000. Het Engelsche departement van handel is met de voornaamste stoom vaartmaatschappijen overeengekomen den walvischvaarder Scotia te stationeeren bij de Oostkust van Noord-Amerika, ten noorden van de route der stoomschepen, teneinde deze te waarschuwen voor de aanwezigheid van ijsbergen en de beweging van het ijs uit de poolstreken. Die Scotia is uitgerust met een toestel voor draadlooze telegrafie en kan daar door in verbinding blijven met de sta tions New-Foundland en Labrador. Men verwaéht, dat de Scotia tegen ft eind dezer maand zal vertrekken. Gisternacht is brand uitgebroken in het internationa 1 e station van Portbou. Een aanzienlijke hoeveelheid koopwaren en balen katoen zijn vernield. De schade is zeer groot, 'Die cholera is te Kartal aan de Zee van Marmora uitgebroken. 20 ge vallen zijn geconstateerd. Koninklijke besluiten. Bij Kon. besluit is benoemd tot di recteur van het postkantoor te Amster dam' F. A. de Klerck Jr., thans inspec teur 'der posterijen en telegrafie aldaar; is aan mr. dr. G. G. ft Hooft eervol •o islag verleend als substituut-griffier bij de arrondissementsrechtbank te Rot te i dam is "benoemd tot substituut-griffier bij gemeld college mr. dr. B. I. Zijlstra, tl; is substituut-griffier bij de arrond.i re ntbank te Groningen. Tweede Kamerverkiezingen. De liberale 'kiesvereenigingten te Heemstede, Bennebroe'k en Hillegom, hebben den heer J. Korthals Altes te Zandvoort voorloopig candidlaat gesteld. A, R. Partijdag te Hoofddorp. >onderdag is te Hoofddorp de eerste pa. tijcfag der Anti-revolutionaire kiesver eenigingen in het district Haarlemmer meer gehouden. Nadat de voorzitter, de heer F. Roosjen, de talrijke aanwezigen weikom1 had geheeten, voerde ft woord Ds. Hogerzeil uit Vlissingen, die begon met te wijzen op het buitengewoon groot belang van een christelijke regeering. Uitvoerig besprak hij daarna de socia le vetgeving. De oude arbeider moet geholpen worden. Gepraat is daarover nu genoeg. Er moet wat gedaan wor de: Wij willen verplichte verzekering. Links wil staatspensionneering. Spreker wijjt op de erbarmelijke houding in de ze van idle 'linkerpartijen en zegt, Idat idloor de verzekeringswetten van Minister Tal- ma iet met behulp van een krachtige vak uganisatie mogelijk zal zijn een flin ken arbeidersstand in het leven te roe- pe; Wij zijn voor verplichte verzekering omdat de meerderheid van ons volk er voo is. Wij moeten kunnen leven, ook op den ouden dag, maar van de ver diensten, die we in de kracht d/es le vens hebben vergaard. Het middel daar toe is de verplichte verzekering. Die ar beiderswetgeving nu zal er komen, als rechts maar aan het bewind blijft. Spr. wees er nog op, <£at de liberalen alleen de meerderheid niet zullen kunnen be halen; dat heeft Rood'huyzen zelf deze week nog in Amsterdam verteld. Spreker eindligde met een krachtige aansporing om1 'krachtig te weiken bij de verkiezin gen. Prof. H. H. Kuyper sprak daarna over Christendom en Politiek. Spr. verbloem de niet, dat er over de vraag, hoe de christelijke beginselen op de staatkunde dienen toegepast, onder de christelijke partijen verschil van meening bestaat, maar men moet ook niet overdlrijVen. Het antirevolutionair beginsel is vrij heid van 'kerk en staat. De staat zal vol gen de ordonnatiën Gods. De christe nen in ons land hebben begrepen, dat een krachtig samengaan noodig was om ons volk christelijk te houden. Spr. pro testeerde tegen het verwijt, als zou dit christelijk ministerie niets voelen voor sociale wetgeving en bezwoer zijn hoor ders bij de a.s. stembusstrijd alle ver schillen te vergeten. Jubilé N. R. K. Volksbond. Bij de viering van het 25-jarig lustrum van den Ned. R. K. Volksbond/, den 2de Paaschdag te Amsterdam, zullen als; feestredenaars optreden Mr. Aalbers;e en de Zeereerw. Heer Rector v, d. Berg uit Rotterdam. De Hanze. De Hanze, Bond van Roomsch Katho- lie Vereenigingen van den Handeldiriji- venden en Industrieelen Middenstand in het bisdom Haarlem, houdt op Dinsdag 11 Maart te Gouda een centrale raads vergadering. Als bewijs van den vooruitgang van den Bond d'iene, dat deze week te Rot terdam 126 en te Den Haag 24 nieuwe leden werden geïnstalleerd). Totaal op 2 plaatsen 150 nieuwe leden. In Leiden moet het ook vooruit. R.K. Vrouwenbond. Te Haarlem is opgericht een afdeeling van den R. K. Vrouwenbond. Nadat de Zeereerw. heer rector L. van den Berg een rede had geho.udien over de betee- Tcenis en het doel van den R. K. Vrou wenbond, traden 52 vrouwen als lid toe. 'n Navolgenswaardig voorbeeld. De mol beschermd. Bij Kon. besluit van 4 Februari j.l. is bepaald, dat d'e mol vermeld zal won den onder de diersoorten, nuttig voor landbouw of houtteelt, zoodat thans d<e mol behoort tot de van Overheidswege beschermde dieren. Ditzelfde Kon. besluit bepaalt voorts, dat die bescherming hetzij geheel, hjet- zij ten deele, tijdelijk en ondpr zekere voorwaarden door d.e commissarissen in de provinciën kan worden opgegeven. Mannenadel. Onlangs vergaderde te J^Jijmegen het hoofdbestuur van „Voor Eer en Deugd" Er werd een nieuw strijdplan opge steld. In zoov.eel mogelijk vparochies zal een afdeeling worden opgericht of.ten minste een met de vereeniging verbon den comité yan actie. Zoodra in een bisdom een voldoend aantal daarvan zal bestaan, zal men over gaan tot het instellen yan een diocesaan- comité, dat de algemeene actie zal lei den. Om daartoe zoo spoedig mogelijk te geraken, besloot men voor ieder Bis dom een yporloopige commissie te vor men, bestaande uit twee leden van het hoofdbestuur, die thans elk bisdom ver tegenwoordigen, en die ledfen geeste lijken of leeken welke deze daartoe zullen aanwerven. Als zoodanig treden op voor het Bis dom Haarlem: pastoor J. M. J. van Rooij te Tholen, en mr. R. P. Ledeboer te 's Grayenhage. Naar men weet bestaat „Voor Eer en Deugd" uit" twee afdeelingen, een mannen- en een j ongel ings afdeeling. De laatste heeft enkel tot doel yersterking van den eigen wil in den strijd) om'de zuiverheid der zield(e eerste wil .bo vendien bestrijden d|e openbare .onzede lijkheid. De uitsluiting in de sigaren-industrie. ,Het hoofdbestuur van den Intern. Si garenmakers en Tabalksbew erk e rsbo nd heeft aan een man van het Hibld. ver- klaard d#t het f 45.000 in kas heeft. Maar de Katholieke organisatie, zei men verder, heeft ook een flbike kas en er zullen heel wat vrijwillige bijdragen-vlo ei- en. De sigarenmakers zelf zijn door de uitsluiting geestdriftig geworden voor hun organisatie. Geen drie weken, maar

Leidsche Courant | 1913 | | pagina 1