DE TWEE VRIENDEN. Uit de Lcidsclie Vroedschap. BUITENLAND. 4e Jaargang. No. 1012. bureau UUuci Sli^D^L 54, Interc. Te'efoon 935. Postbus 6. dit blad verschijnt elken dag. uitgezonderd zon- en feestdagen DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week ƒ1,10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post ƒ1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2VS cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. Vrijdag D^ ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 15 cent ingezonden mededeelingen van 1—5 regels 1.50. elke regel meer 30 cent. met gratis bewijsnummer. 3ij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiën gevraagde betrekkingen, huur en verhuur, koop en verkoop (geen handels-advertentiën) 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent KAMEROVERZICHT. TW BEDE KAMER. Amendementen van Dr. ée Visser. In een helder, sympathiek betoog hiel dl de ChroHistorisdhie afgevaardigde voor Leiden, idie heer De Visser, een plaidlooi voor zijn amendementen, die gelijlk men weet— bedoelen -die risico-overdracht in de wet te brengen. Hij heeft de voordeelen van zijn amendementen uiteengezet, ze 'geplaatst tegenover die van den heer ïreub, welke, zooals hij aantoonde, veel minder in overeenstemming waren met den geest van het regeeringsontwerp. Hoofdargument van den minister te gen de aanneming van 's heeren DeVis- ser's amendementen is, dat hij door ver der te gaan met de risico-overdracht vol- zijn wiskundige adviseurs de be cijferingen geheel in het ongereede zou brengen. "Naar aanleiding van dit be zwaar des ministers, stelde de heer de Visser eerstens de volgen'de vraag: „Is de wiskundige berekening door verdere tegemoetkoming ,aan het insti- ic tuut der risico-overdracht werkelijk ge heel verstoord, of is er nog wel eenige uitbreiding mogelijk?" En'daarna nog deze vraag: „Is de Minister niet met spreker van oordeel, dat ook als de financieele op zet in de war wordt gestuurd, in het amendement nog voor de regeering ge noeg vrijheid overblijft, dat de Minister aanneming van het amendement niet be hoeft te ontraden en althans met cDe gedachte van het amendement een eerlij ke proef kan nemen ?r' Waarlijk, uit het geheele betoog van den Leidschen afgevaardigde was het allerduidelijkst, dat het hem niet te doen is om „Rechthaberei," doch om de zaak zelve te dienen. De minister zal dan ook ongetwijfeld zijn volle aandacht aan deze twee vragen schenken, en wij :zijln benieuwd naar idiiens antwoord. Avo ndverga de ring. De Bodd van Marinepersoneel. De bond van marinepersoneel is voor de zooveelste maal ter sprake gekomen. En nu is er een schejp oordeel over ge veld, niet slechts door de leden van rechts, doch ook door de linkerzijde, uitgezonderd natuurlijk de sociaal-demo craten. Deze verdedigden den bond op zulk een doordravende en dolle wijze, de heer Marchant, een vrijz.-demo- craat, terecht opmerkte: Als een prijsvraag werd uitgeschre ven om de organisatie v.an het marine personeel voor goed te fnuiken zou de rede van den heer Hugenholtz voor een gouden medaille in aanmerking komen." Ook de minister, de heer Colijn, heeft nog eens met kloeke 'overtuiging ver zekerd, dat hij nooit zou dulden dat door den Bond macht tegenover macht zou gesteld worden. FEUILLETON. Toen hun verkleeding was voltooid, gingen zij uit. Hetgeen nu in de eerste plaats ge beuren moest, was voldoen aan de be palingen van de Commune en de Con ventie. Daartoe begavén de beide vrien den zich naar de rue Thérèse. Burger Delamay was secretaris van zijn sectie, een gewichtig ambt. Hiij had daarbij den naam van een gestreng pa triot te zijn. De rue Thérèse was niet ver van de rue Neiwe-des-Petits-Champs. Wjeldra stonden zij voor het huis no. 6, dat er zeer eenvoudig uitzag en door verschei dene gezinnen was bewoond. De straatdeur was gesloten. Zij klopten aan. Een oude vrouw opende de deur op een kier en zag hen eerst met wan trouwen aan, maar bijna oogenblikkelijk kreeg haar gerimpeld 'gelaat een vriende lijke uitdrukking, én zij' vroeg: Wat verlangt gij? Woont hier de burger Delamay? Ja. Wij zouden hem gaarne een oogen- Mik spréken. In cauda venenum in den staart zit het venijn. Er is wel eenige redgn om dit schen- pe spreekwoord op onze raadsvergade ring van gisterenmiddag toe te passen. Alles was gegaan van een leien dakje. Een twintigtal nummers van de agenda waren er heel gemoedelijk doorge'ha- merd. Er was een debatje geweest naar aanleiding van een verzoek der Leidsehe gyminastiekvercen. „(Hercules" om koste loos gebruik te mogen maken van een gymnastieklokaal. Eenige heeren hadden gemeend, een klein stroompje welspre kendheid te moeten laten vlieten naar aanleiding van de kwestie, of de Leid sehe keuringsdienst van eet- en drink waren ook zou worden uitgestrekt over de gemeente Wassenaar t>ij welke gelegenheid onze .goede sleutel stad door den heer van der Pot tot „me tropool" werd gepromoveerd. Door eenige welwillende raadsleden waren B. en W. middelen aan de hand _gedaan, om vpor 't vervolg schadeberokkenen aan bruggen te voorkomenin zijn ijver om op de gemeentefinaneiën de uitgaven voor herstellingen als thans noodig aan de Nagelbrug te besparen had de heer Sytsma zelfs een middel aan de hand gedaan, waarvan de kosten weinig bene den de thans gevraagde gelden zouden blijyen. Buiten verwachting waren wei nig tongen losgekomen over de voor gestelde wijzigingen der verordening op de straatpolitie. Maar toen was het de tijd, waarop aan zooveel „Gemütlichkeit'i een einde kwam. Toen waren we geko men aan den staart, waarin het venjjn zat. Het begon bij de verordening op de wegen, lanen, straten enz. enz. De heet yan der Eist had hierop een amendement ingediend, maar B. en W. waren aan de wenschen van dit Raadslid zoozeer tegemoet gekomen, dat de voorsteller zijn amendement introk. Maar daar op eens kwam de heer v. d. Pot in éen, lang niet malsche philippica de houding yan Ged. Staten laken. Hij achtte die houding „zonderling", sprak over „Rechthaberei" van Ged. Staten, zou er- yoor geweest zijn de. zaak .nog maar eens met dat college „uit te vachten"..,!, maar stemde ten slotte toch maar voor het voorstel van B. en WL, waardoor Ged. Staten hun zin kregenHet was slechts erom te doen, een v.enjjnigheidje tegenover dit hoog college te plaatsen. En minister Heemskerk kreeg ook nog in 't voorbijgaan een Seitenhieb waaryan hij waarschijnlijk nimmer iets merken zal 1 Maar toen kwam de hoofdschotelEen kostje, dat velen kiezers niet zoo heel onaangenaam moet gesmaakt hebben, dat echter met venijnigheid]es doorkruid was. Men moet niet vergeten, dat er menschen genoeg zijn, die venijnigheid- jes gaarne slikken. Daarmee rekening houden, als de tijd naakt, waarop de kie- Wacht even, burgers, ik zal ^ien of hij u ontvangen kan. Zij ging heen en kwam na een paar minuten terug, opende ditmaal de deur geheel en zeidei Komt binnen. De vrouw bracht hein in een groot ver trek op de benedenverdieping. Dat vertrek zag er vrij somber uit Wat het eerst in het oog viel, was een borst beeld van ^larat en een groote gravure, naar een schilderij van David, waarop de moord van den volkstribuun in zijn badkuip, door Charlotte Oorday, was af gebeeld Roode mutsen, pieken, pistolen en een Romeinsch zwaard vormden de verdere wandversiering, terwijl op den schoorsteenmantel, inplaats van een pen dule, een miniatuur-guillotine stond. Het uitzicht van deze wachtkamer was dus wel geschikt om den bezoeker te doen sidderen. Inderdaad voelden Jean de Trémazan en Pierre Lasson zich hier eenigszins onbehaaglijk. De heer des huizes verscheen. Zijn uiterlijk stemde vrijwel overeen met de stoffeering van zijn wachtkamer. H|i| was een rijzig man, forsch gebouwd, breed geschouderd, met ruwe trékken en een zwaren baard. Op norschen toon zeide hij: Wat wilt gij, burgers? Vlug, want ik heb weinig tijd. zers over uw politiek „leven of dood" zullen beslissen, is een akt van vroed beleid I En zoo heel moeilijk is dat ook al niet! Men behoeft jlechts menschen, die om salarisverhooging bij den Raad kwamen, vriendelijk te ontvangen op zijn kamer, hun tegen een praeadvies van het Dag. Bestuur gerichte a an. va lien in openbare zitting te onderstreepen, in 't kort men behoeft slechts op te ko men voor geldelijke voordeelen van een bepaalde klas van personen, en men heeft de gunst gewonnen. Dat meent men, ja! M,aar de opening van een stembus heeft wel eens anders geleeTd. 't Was ernstig, bitter ernstig in de Raadszaal'. Er werden beleefde bedank jes gebracht aan B. en W. yoor hun praeadvies in zake de salarissen der po litiemannen er werden ook beleefde te vens stekelige verwijten .gericht tot B. en W. over dat praeadvies. En de bur gemeester sprak, over de „hoogst en in de ergste mate ongepaste" houding van de neutrale vereeniging der politieman nen tegenover het praeadvies. Alles ern stig, bitter ernstig. Een oogenblik gleed er een lachje door de JRaadszaal. Dat was, toen de heer Vergouwen het had over de recruteeninig van politiemannen uit militaire en „zoekringen". Vermake lijk was ook wel het verwijt aan den helderdenkenden antirevolutionair, dat hii een revolutionairen weg wilde be wandelen. Maar hierom werd geen lach spier gespannen. Want het gold een ge leerd betoog, waarbij revolutie tegen over evolutie werd gesteld. En wie zou nu het vonnis van wetenschappelijke minderwaardigheid willen beloopen door ook maar een glimlach te wagen aan de vermakelijkheid van zulke jjuasi- Wetenschappelijkheid B. en Wi. hadden, toen 't venijn op was, 't geluk dat 17 leden voor hun praeadvies stemden. Dat deed weer alle leed vergeten. ALGEMEEN OVERZICHT. Konden we gister een officieel tele gram mededeel en waarin v^n Turksche officieel e zijde verslag werd gedaan, van de krijgsbedrijven die voor de Turken zoo bijzonder goed waren uitgevallen, van anderen kant komt natuurlijk een geheel andere le zing, die we te eerder zouden willen aanvaarden daar de Turksche tusschen de regels door ook reeds iets te denken gaf. Immers men trekt toch gewoonlijk niet terug op de hoofdmacht, wanneer men in het gevecht overwinner en mees ter van het terrein is. Van Bulgaarsche zijde heet het, dat het Turksche leger voor Gallipoli ten zuiden yan de Kawak-rivier, door de Bulgaren yerslagen werd. De Turken trokken in wanorde terug, door de Bulgaren achter volgd. De kust van de Zee van Marmora is thans in Bulgaarsche handen. De Bul- Dat kon waar zijn, want hij was ge kleed om uit te gaan. ,H,ij scheen om streeks 40 jaar oud. Zijn oogen, die 'zwart en vurig waren, keken de bezoekers zoo straje aan alsof zij tot in hun ziel wilden lezen. Pierre Lasson gaf-hém, met begrijpe lijke ontroering, het papier, waarop de markies de Chalay zijn teekens had geplaatst. Terstond nam het gelaat van burger Delamay een andere uitdrukking aan, als een landschap, dat eensklaps door het zonlicht wordt bestraald. Zoo, riep hij uit, kent gij Chalay? Sedert lang. Zijt gij pas te Parijs gekomen? Eergisteren. En wilt gij hier blijven? Als het kan. Gaat dan maar mee. Hij ging hun voor door een kamer, die even afschrikwekkend gemeubileerd was als de wachtkamer, naar een ver trek, dat er heel wat vreedzamer uitzag. Hier vroeg hij met veel belangstelling naar het verleden der beide jongelieden, die hij reeds onder zijn bescherming had genomen. Hij beval hun aan te zwijgen over hun bezoek aan zijn huis. Ik ontvang hier anders niemand, zegde hij, wie mij wil spreken, moet op de sectie komen. Het schijnt dat uw gezicht dc vrouwelijke Cerberus, die mijin garen rukten op naar de belangrijke stelling bij Boulair, die zij innamen. Daarna marcheerden zij in de richting yan Gallipoli, terwijl de Turken in wan orde steeds verder' terugtrokken. In een ander bericht lezen we dat de Bulgaarsche voorhoede reeds in de onmiddellijke nabijheid van .Gallipoli staat en men een beslissend gevecht' verwacht. Bij \drianopel aldus het officieuse Bulgaarsche blad „Mir", zijn belangrijke voordeelen be haald. Het blad wil van dit bericht, dat reeds eerder verluidde geen nadere bij zonderheden geven. De „Matin" bevat een .telegram uit Philippopel waaruit kan blijken dat de ze yoordeeien bestaan in de vermeesie- ring van een der forten, gelegen ten! Noordwesten yan Arnautkeui. Bij den aanyal op dit fort, die bij nacht ge schiedde, moeten 800 Turksche soldaten en verscheidene officieren, onder wie een majoor, gevangen genomen zijn. N De Bulgaarsche opperbevelhebber was volgens hetzelfde blad van plan, gisteren een algemeene bestorming op de vesting te doen. Ter hervatting der vredesonderhandelingen zijn nu ook door Oostenrijk-Hongarije, Dtuitschland, Italië en Engeland te So fia stappen gedaan, om de Bulgaarsche regeering te bewegen de onderhande lingen te hervatten. Deze schijnen vrucht gedragen te hebben. Wij vinden althans vermeld dat binnen twee of drie dagen besprekingen over den vrede weer zullen beginnen. Het krijgsbedrijf zou niette min worden voortgezet, en indirect van veel invloed zijn op de .resultaten der onderhandelingen. Om 'die te leiden zou Mahmoed Sjefket pasja naar Tsjataldzja zijn vertrokken. Hij zelf heeft £it ech ter tegengesproken. Opmerkenswaardig is dat Rusland en Frankrijk niet met de andere mogendhe den meegedaan hebben. Ook de „New York Herald" meldt .dat men in goedingelichte kringen te Konstantinopel de overtuiging is toe gedaan, dat, op aandringen der groote mogendheden, de vredesonderhandfelin- gen binnen twee of drie dagen te Sofia wederom zullen worden hervat. Nog duidt, dunkt ons, eveneens op die mogelijkheid dat Pallavicini de Oos- tenrijksche gezant die de nota der mo gendheden overhandigde, heden of mor gen door den Sultan ingehoor zal wor den ontvangen. De nieuwe Spaansche gezant bij het vaticaan is eergister door Z. Hj den Paus in audiëntie ontvangen ter overhandiging zijner geloofsbrieven. De gezant werd in de troonzaal met het gebruikelijke ceremonieel ontvangen en toen hij zijn rede beëindigd h,ad, dankte Pius X hem voor hetgeen hij gezégd had, en herinnerde er aan, dat de ge heele geschiedenis door de H. ^Stoel deur bewaakt, nogal aanstond, dat zij u heeft binnengelaten. Neemt u vooral in acht en spreek weinig, want Parijs wemelt van spionnen. Uit een kasje nam hij twee vellen papier, voorzien van het zegel der sectie en élk dezer vellen vulde hij in met de namen en signalementen der beide jon gelieden, waarna hij zegde: Nu zal men u wel met vrede laten. Wanneer ge mij mocht noodig hebben, dan kent ge mijn adres. Hij drukte zijn vinder tegen de lippen, verscheurde het stuk papier, waarop de markies zijn aanbeveling had geschreven en wierp de stukken in het vuur. Tot weerziens burgers, hernam hij. Ik geloof wel, dat er over eenigen tijd nieuws zal zijn, in afwachting, houdt uw gemak en weest op uw 'hoede. Hij wenkte hen met de hand een groet toe. Toen zij weer door de wachtkamer gingen, ontmoetten zij daar de oude por tierster. Piierre Lasson wilde haar een goudstuk in de hand drukken. Die belooning had zij voor haar be reidwilligheid wel verdiend. Zij weigerde evenwel. Het was mij een genoegen, u van dienst te zijn,"«prak zij, bederf mij dag genoegen niet door mij er voor te be talen. Wanneer gij terugkomt zal ik u met Spanje in de beste relaties gestaan heeft. De H. Vader twijfelde er niet aan of deze verhoudingen zullen gehand haafd blijven en versterkt worden. Dank baar ontving de Paus de verzekering van den gezant, dat deze alles in „het werk zal stellen om deze goede verstandhou ding te bestendigen. Van den kant van' den H. Stoel kan men op dezelfde wei- willende gezindheid rekenen. De Paus noodigde vervolgens den ge zant uit hem naar de bibliotheek te v -i- gen, waar hij hem gedurende twintig mi nuten in particuliere audiëntie or in'g. Daarna werden ook markies Gonza- lès en de gezantschapsattachés toegela ten. Markies Calbelon begaf zich na de audiëntie naar den kardinaal-staatssecre taris, met wien hij een onderhoud had. Vervolgens ging hij, gelijk dat de ge woonte is, langs den koninklijken trap in de basiliek van den H. Petrus, waar hij door de vertegenwoordigers van het kapittel ontvangen werd en gedurende eenigen tijd bad op het graf der H., Apostelen. In den namiddag heeft kardinaal Mer ry [del Val, volgens gewoonte, een offi cieel bezoek aan den nieuwen gezant gebracht. ULi.MF.NGD. Tengevolge van herhaalde stappen van den Italiaanschen ambassadeur, is heden een iradé openbaar gemaakt, waar in aan de Italiaans ciie oorlogs schepen Piisa en San Marco wordt vergund, de Dardanellen door te varen. Op verzoek van den minister van Oorlog heeft de Porte besloten de am bassadeurs te veibiieden telegramm en in cijferschrift te wisselen met de consuls in dc vilajets, aan zee gelegen. Dit geldt niet aiieen voor de Middeüand- sche Zee, maar ook voor de Perzische Golf en de Roode Zee. 'De ambassades zullen tegen 'dit verboidi een protest indienen. De Fransche regeering zal aan den senaat het wetsontwerp voorleggen, be treffende de aanvulling en verbetering van de wet van 29 Maart 1910 op £i e congregaties. Hierbij zullen o.a. fondsen worden gesticht om die ledJeai der congregaties te helpen, aan wie de liquidatie van hun congregatie niet vol doende inkomsten verschafte. De ambassadeur van Turkije te Ro me heeft aan een redacteur van het Gi- ornale d'Italia verklaard, dat Turkije geen inan, geen cent en geen kogel meer naar Tripolis zendt De 19 Turksche officie ren, die daar nog zijn, zijn uit het kader van het Turksche leger gesahrapt. Italië kan hen dus beschouwen als oproerlin gen. De ambassadeur vermoedt, dat de te genstand der Bedoeinen in twee of drie maanden gebroken kan zijn. Uit Karachi (Britsch-Oost-lndië) wordt gemeldt, dat de Tatte Sing, de uit de geschiedenis zoo zeer bekende stad, wel beschermen, wees daar gerust op. Zij opende de deurwoor hen, liet hen uit en knikte hen bij het heengaan vrien delijk toe. Had zij hun geheim geraden? Was zij ingewijd met de geheimen van haar meester? Die twee vrienden verlieten het huis veel geruster dan zij er gekomen waren. Jean de Trémazan zeide: Als wij eens naar PAbhaye gingen? Zooals men zich zal herinueren, was dat de naam der gevangenis, waar zijn zuster Rose na haar vrijspraak voor de revolutionnaii e rechtbank was opgeslo ten. Pierre Lasson antwoordde als altijd: Het is goed. Dan moet gij naar haar vragen, ik zal buiten wachten. Zooals ge wilt Wanneer zij mij zag, zou zij haar ontroering misschien niet kunnen 'be dwingen en dat zou mij verraden. Gij hebt gelijk. Laten wij dan gaan. Nu gingen zij met vasten tred door de straten, als menschen die niets te vreezen hebben. Het sloeg 11 uur op de klok van Saint- Roch, want, hoewel die kerk, zooals alle kerken te Parijs, gesloten was, liet men de klok in den toren nog Ioopen. (Wordt vervolgd)

Leidsche Courant | 1913 | | pagina 1