BUITENLAND. DE T* EE VRIENDEN. BINNENLAND. No. 1000. Bureau OUDE SINGEL 54, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. PIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week ƒ1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2VS cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. Dinsdag SI Januari 1013. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 15 regels 0.75, elke regel meer 15 cent, ingezonden mededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent. met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiën gevraagde betrekkingen, huur en verhuur, koop en verkoop (geen handels-advertentiën) 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Dr. Schaepman. Heden is het tien jaar geleden, idat doctor Schaepman te Rome is gestorven. De naam Schaepman doet in onze ver beelding oprijzen de figuiur van een waar achtig groot man, een der grootste man nen, die de Katholieke Kerk in Nederland onder hare trouwe zonen en moedige verdedigers heeft geteld De naam Schaepman doet denken aan die reuzekracht, waardoor de Katholie ken in Nederland gedrongen zijn van uit een versmaad en donker hoekje in het volle, helle licht, zoodat men hen zien en erkennen moest, zoodat men met hen rekening moest houden, of men wilde of niet. Wekke en sterke de herinnering aan den doctor in ons, wat hem bezielde en groot maaktek zijn passie, zijn hartstocht voor den arbeid, zooals hij het zelf kern achtig en typeerend uitdrukte. De passie, de hartstocht voor den ar beid, die in deze dagen gewrocht moet worden om te behouden de rechtsche meerderheid, voor een groot deel aan den arbeid van Dr. Schaepman te danken. De passie voor den arbeid, die wij op ons nemen als Katholieke Ne derlanders, beide volbloed, zooals Dr. Schaepman eens was Katholiek en Nederlander, beide onverminkt en onbe smet. 't Kan niet duidelijker. Een sprekender illustratie v,an de be wering, dat de stembus,strijd van dte lin kerzijde allereerst gaat tegen Rome een sprekender illustratie, dan gisjte- ren op-den provincialen Bond van R. K. Kiesvereenigingen is gegleven, kan bijna niet bestaan, zelfs, b.jna niet worden uit gedacht. Een der afgevaardigde d,eelde daar mede, dat het Kamerlid Roodjhuijzen de zer dagen bij het hoofd eener christe lijke school in de Haarlemmermeer was geweest met den voorslag, dat de An ti-Revolutionairen een eigen candidaat zouden stellen. Die- zezou dan door de Vr ij zinnige Concentratie worden gesteund met het doel om den Katholiek e wippen. Iedere kantteel^ening bij dit feit kan niet anders dan de overtuigende kracht er van verzwakken. 't Kan niet duidelijker. ALGEMEEN OVERZICHT. Ook heden zal nog geen beslissing in Konstantinopel genomen worden over de vredesvoorwaarden De bijeenkomst toch van den Natio- nalen Raad op heden vastgesteld, is nu weer verdaagd tot .morgen. De Raad zal vergaderen in het paleis Dolma Bagtsjé (te Pera, aan den weste lijken oever van den Bosporus) en in naam worden gepresideerd door den Sul tan, die echter niet in de vergadering tegenwoordig zal zijn. FEUILLETON. [94) Maar zij bedwong zich. Waartoe zou het dienen hem dit alles te verwijten? Voor haar verwijten zou hij even onge voelig zijn als voor "al het andere en de gestichte onheilen kon zij er toch niet mee tot nieuw leven doen ontwaken. Nog een hoop bleef haar over: Dat de slachtoffers gewroken zouden worden. Maar ook daarvoor was het noodig dat zij zweeg. Dezelfde naam, die haar schuldigen broeder telkens voor den geest kwam, g op haar lippen. Jean de Trémazan. Men waande hem dood en hij leefde. Zij had hem gezien. Nog altijd beminde zij hem en zij wist dat hij ook haar beminde. Dat was gelijktijdig haar smart en haar troost. Wanneer zij nu sprakj zich opwond, dan bestond er alle gevaar, dat zij zijn geheim zou verraden. Tegen haar vader, die als wezenloos De algemeene indruk is, dat de hou ding van de regeering ten aanzien van de eischen der Balkanstaten minder beslist wordt. De Porte zal op de nota der mogend heden antwoord geven na de vergadering van den Nationalen Raad. De openbare meening wordt reeds door de bladen voorbereid op een toe stemmend antwoord. De Jeni Gazeta zet uiteen welke ern stige moeilijkheden voor Turkije uit een weigerend antwoord zouden voortkomen, gezierr de bedreiging door de mogend heden in hun nota geuit. De bladen publiceeren reeds een sche ma van het antwoord, dat door Nora- doengian aan den ministerraad is voor gelegd. Naar men verneemt, blijft Turkije aan dringen op de noodzakelijikneid om Adria- nopel te behouden: le. omdat de Bul- gaarsche bevolking daar in de minderheid is in vergelijking met Muzelmannen en andere christenen; 2e. wegens de prach tige verdediging van Adrianopel door zijn garnizoen; 3e. omdat het verlies van Adrianopel met de moskeeën der Cha- liefen aan het aanzien van den Islam afbreuk zou doen; 4e. omdat het verlies van Adrianopel, dat de poort van Kon stantinopel is, het bestaan van "het rijk in gevaar zou brengen. De Porte verzoekt daarom de mogend heden rekening te houden met ae le- vensnooden van het rijik en vertoogen tot de Balkanstaten te houden, in het belang van den vrede. Aangaande de eilanden verneemt men, dat het ontwerp van het antwoord ver klaart, dat Turkije de eilanden bij de Turksche kust niet wil overgeven, maar bereid is over de verder afgelegene in gedaChtenwisseling te treden. Blijkbaar om nog eenige pressie uit te oefenen, heeft de Bulgaarsche minister president de gevolmachtigden te Londen gemachtigd, rechtstreeks aan Sawof te seinen, om de vijandelijkheden te her vatten, als zij denken dat er geen redelijk uitzicht op het tot stand komen van den vrede bestaat. Men laat uitkomen, dat de Balkan-sol daten op zijn laatst tegen Februari naar hun akkers terug moeten keeren, daar een hongersnood an'ders onvermijdelijk is. De Turken beginnen nu toch toe te geven, dat de Zeeslag niet zoo a eel gunstig voor hen is uit gevallen. Naar in Konstantinopel be weerd wordt, zijn, volgens een rapport van den minister van marine, twee Turk sche kruisers buiten gevecht gesteld. Van een derde is de brug vernield. Over het gevecht geeft de bijzondere correspondent van de „Temps" op Tene- dos de volgende lezing: Ik begaf mij naar de Oostkust van het eiland en daar heb ik de bewegingen van de twee vloten met eigen oogen kun nen volgen. De Grieksche vloot liep, toen zij van de nadering van den vijand bericht kreeg, de baai van Moedros uït. in zijn stoel zat, wiens oogen zonder uit drukking strak voor zich uitstaarden en die dit pijnlijke tooneel bijwoonde zon der er iets van te begrijpen, zegde zij Het is al laat, vader. Gij hebt in zoo langen tijd u geen rust gedund nu Jnoet gij gaan slapen. Zij sloeg haar arm o.m zijn hals, streek liefkoozend de hand over zijn kalen sche del en zijn weinige grijze haren en zag hem met haar reinen blik in het gelaat. Aan haar invloed gehoorzaamde hij als een gehypnotiseerdegedwee liet hij zich door haar naar het bed geleiden, waarop hij zich uitstrekte, en toen zij de dekens over hem heengelegd had, sli^p hij bijna dadelijk in. Zóó zwak was zijn ademhaling, dat men hem voor een doode had kunnen houden. Broeder en zuster stonden nu alleen tegenover elkaar. Thérèse vroeg: Wat komt gij hier doen Dat geld halen, wat ik noodig heb. En vervolgens Mijn plannen ten uitvoer brengen. Wilt gij ze kennen Neen. Ze zaïllen toch voor u even voordee- lig zijn als voor mij. Ik heb voor u een oprechte genegenheid, en zelfs uw wan trouwen noch uw verwijten kunnen die Het gevecht, dat om 11 uur 35 tèn Z. van Tenedos begon, duurde twee uiur. De Grieksche vloot, die uit vier groote schepen en zeven torpedo-jagers was sa mengesteld, scheen een manoeuvre, uit te voeren, om den terugtocht van de Turken naar de Dardanellen af te snij den, maar slaagde daar niet in, aangezien de Turken zich dadelijk in die richting terugtrokken. De Grieksche vloot zette hen met vollen stoom na, maar alleen het Grieksche admiraalschip kon, dank zijn grootere snelheid, dichter bij den vijand komen. Ik verloor toen de tegen standers uit het oog, maar ik heb uit zekere bron vernomen/dat de Turksche vloot tegen drieën in wanorde in de Dar- danellen was teruggekomen. Twee groote schepen hadden met vuren opgehouden en een van deze had slagzijde. De heele Grieksche vloot is vpor de Dardanellen bljven kruisen. ÜL-..ME.NÓD. Volgens een telegram aan de „Köln. Volksztg.", is gistermorgen v. Jagow, nadat hij zijn afscheidsbezoek had ge bracht aan den koning van Italië, in zijn nieuwe hoedanigheid van Ouitsch Staats secretaris van Buitenlaódsche Zaken in particuliere audiëntie omvangen door Z. H. den Paus. Hierna bracht hij ook den Kardinaal-staatssecretaris Merry del Val een bezoek. Prinses Victoria Margarete, de eeni ge dochter van prins Friedrich Leopold van Pruisen, heeft zich verloofd met prins Hendrik XXXIII van R e u s s (jonge linie). Briand heeft de opdracht om een nieuw F rxirSTh k a b i n e t te vor men, aangenomen. Te Birussel heeft een vergadering van 10.000 Vlamingen, die eerst in op tocht door de stad waren getrokken, een motie aangenomen, die de verdeeling van het Belgische leger in Vlaainsche en Waalsche regimenten bepleit. De Eng,elsche balie heeft met over- groote meerderheid van stemmen een voorstel om vrouwen als advoca te ntoe te laten, verworpen. Volgens een telegram aan de bla den hebben alle opvarenden de Vero nese verlaten. De kapitein verliet gis ternamiddag met de officieren het schip. De redding van de bemanning en de pas sagiers is voltooid. Het aantal verdron kenen en vermisten bedraagt 43. Zestien passagiers zrjn ernstig gekwetst naar het ziekenhuis te Oporto gebracht. In Boedapest is een bouwonderne mer en aannemer, zekere Ignaz Pallos, in hechtenis genomen, die voor een be drag van 10.000.000 k r. aan valsche obligaties had in omloop gebracht. Twee personen, die hij in dienst had, zijn medeplichtig aan de gepleegde malver saties. Tal van banken en industrieele onder nemingen zijn door deze oplichterijen van Pallos benadeeld. De stakende blousemaak sters te New-York, 25.000 in getal, hebben het werk hervat. Zij krijgen hoo- dooden. Ik houd van u. Wij zijn van hetzelfde bloed, broeder en zuster. Ik ben een man van mijn tijd, tot strijden geboren, zonder haat, maar ook zonder medelijden. Ik houd alleen mijn doel voor oogen en dat wil ik bereiken. De menschen om mij heen beschouw ik als werktuigen, die ik gebruik, als ik ze noodig heb en die ik wegwerp als ze •mij hinderen. Voor u alleen gevoel ik iets, ik heb u lief en. gij haat mij. Ik haat u niet, Hubert, integen deel, iederen dag bid ik voor u en voor onzen vader, die ook een slachtoffer van u is. Hij stak haar zijn hand toe. Zij wilde er de hare in leggen. Eensklaps deinsde zij terug met een halfversmoorden kreet en h^ar opgen vulden zich met tranen. Zij maakte een afwerend gebaar, alsof daar een spookgestalte voor haar was. opgerezen. Ik wilde het doen, stamelde zij, ik kan niet. Waarom niet? Ziet ge dan het bloed niet, dat aan uw hand kleeft. God moge u vergeven, zooals ik u vergeef. Vaarwel Hubert. En zij vluchtte haar kamer in. Hij hoorde, hoe zij den grendel op haar deur schoof. Een oogenblik bleef hij onthutst staan, ger loon en dat zal aan hun werk te zien zijn. Elke blouse, voor dit hoogere looi gemaakt, zal afzonderlijk worden gemerkt. Men hoopt dat het publiek, door dit werk te koopen, er toe zal bijdragen, 't werken voor hongerloon en tegen te gaan. De andere confectiewerkers(sters) 135.000, staken nog. Volgens de Militarische Rundschau heeft een korporaal van het 18de regi ment Oostenrijksche infanterie, waar schijnlijk in een vlaag van waanzin, in de kazerne te Neviena (Herzegowina) vier soldaten gedood en drie gewond. Daarna heeft hijdekazerneinbrand gestoken. Deze is gedeeltelijk ver nield. De waanzinnige is gisterochtend, na wanhopigen tegenstand geboden te heb ben, gedood. Koninklijke besluiten. Bij kon. besluit is. aan J. F. Sylvius eervol ontslag Verleend als. burgemeester te Westerbork is benoemd tot leeraar aan 's Rijksvee artsen ijsich ooi te Utrecht dr. G. Kre diet te Buitenzorg (Ned.-Indië) is benoemd tot rechter in de arron- dissementsi-rechtbank te Assen mr. J. C. H. Prikken, thans rechter in de arroni- dissementsrrechtbank te Zierikzee. President Poincaré. De nieuwe President van Frankrijk, de heer Poincaré, ontving van H. M. Koningin Wilhelonina een telegram van den vólgenden inhoud „De tijding van uw benoeming tot President der Fransche Republiek her innert mij' aan de aangename uren, aan den Quai. d'Orsay doorgebracht, en aan de gastvrije ontvangst, Mij ten deel ge vallen.; Ik bied ui, mijnheer den nieuw- gekozen President^ mijn oprechte geluk- wenschen aan." Minister E. R. H. Regout f. Ofschoon wij morgen eenigszins uitge breid zullen weergeven, wat de verschil lende bladen zeggen naar aanleiding van bet overlijden van minister E. R. H. Regouit, willen wij nu reeds het licht laten vallen op de treffende bijzonder heden, die de „Nieuwe Koerier" mede deelt In zijn bijzonder leven was de heer Regout een mar. van kinderlijk geloof en diepen godsdienstzin. Bekend is van hem, hoe hij het pauselijk decreet in zake de veelvuldige H. Communie praktisch toepaste. Z.Exc. behoorde ook als lid der Tweede Kamer tot de heeren, die in België een retraite volgden en den grooten stoot gaver, aan de oprichting van Nederiandsche retraitehuizen. Veel heeft het retraitehuis te Venlo, waar hij jaarlijks gaarne eenige dagen ver toefde, aan hem te danken. ^Waarlijk, de diep-betréurde minister was, een Katholiek van de daad. toen haalde hij de schouders op en mom pelde De tijd wischt alles uit, smart, haat en berouw. Het zal met haar gaan, zooals met zooveel andere. Die arme Thérèse. Meende hij dat werkelijk? Was er in zijn hart nog eenig men schel ijk gevoel overgeblevenkon dat hart nog genegenheid koesteren voor de lieftallige zuster, over wie hij ook ver driet en rouw gebracht had, zooals hij overal onheil stichtte? Drie uren later de dag wan nog niet aangebroken stapte Hubert Nollan weer in den postwagen, met het geld bij zich dat hij uit de brandkast van zijn vader had genomen. Eenige dagen daarna, den dag! nadat Jean de Trémazan en Pierre Lasson naar Vitré vertrokken waren, kwam Francois Gouray, als buurman het huis van Nol lan binnen, dat voor ieder ander als een klooster -gesloten was en drukte heimelijk het ongelukkige meisje een brief in de hand, dien zij meenam naar haar kamer. Hij bevatte slechts enkele regels, in haast geschreven „Mijn lieve Thérèse „Ik vertrek. Wanneer zal ik terugko- R.K. Kiesvereenigingen. Gisterenmiddag vergaderde te Haar lem de provinciale Bond van R. K. Kiesvereenigingen in >Joord-HolIand. De voorzitter deelde in zijn openingswoord mede, dat getracht is een Ijjst samen të stellen met namen van sprekers^ die o.p zullen treden in de aangesloten lo cale kiesvereenigingen, met het oog op de aanstaande verkiezingen. Den spre kers kon slechts; vrije reis- en verblijf kosten worden aangeboden. Niettegen- Staande dit, is het besjtuur er toch in ge slaagd, een aantal sprekers! bereid te vinden, wier namen spreker voorleest. Mochten er nog kiesvereenigingen zijn, die zelfs geen reis- en verblijfko^Jten aan den spreker kunnen betalen, dan mo gen zij subsidie vragen aan het bestuur v,an den bond. Deze meded.eeling werd met applaus ontvangen. Daarna hield de heer mr. Heerkens Thijssen een politieke lezing. Voor een belangrijke mededeeling, op die vergadering gedaan, verwijzen we naar een driestar in dit nummer. Motie van afkeuring. Na een langdurig debat werd giste ren door den gemeenteraad van 's-Gra- venhage een motie aangenomen houden de afkeuring van de strijdwijze van De .Schoolbode orgaan van de afdeeling Den Haag van den Bond van "Ned. Onder wijzers, tegen de hoofden van scholen. De tabaks- en sigaren-indusirie. Naar aanleiding van de berichten-over een mogelijke uitsluiting in de sigaren1- en tabaksindustrie, ingeval de sjtakini- gen te Rotterdam, pord.'echfi, Gcsuichem en omstreken niet voor of op Zaterdag a.s. 's middags 12 uur worden opgeheven, meldt men aan de „N. Crt., dat 't Ver bond van Vereen, van Sigarenfabrikan ten, waarvan eventueel de uitsluitinigs]- beweging zou uitgaan .althans indien het Verbondsbestuur zich'hiervoor ver klaart 10 vereenigingen telt met cir ca 350 (firma's). Het zijn lo. De Vereeniging v.an^Sigarenfabri kanten te Amsterdam 2o. De Ver. v, Sigarenfabrik. B. Z. H. te Delft; 3o. De Ver. v. Sigarenfabrik. te Dor drecht, Gorinchem en omstreken; 4o. De Ver. v. Sigarenfabrik. te Gou da en omstr. 5o. De Ver. v. Sigarenfabrik. te Gro ningen en omstreken ^omvattende de provincies Groningen en Friesland) 6o. De Ver. v. Tabak- en ^Sigarenfa- brik. Noord-Holland, te Alkmaar; 7o. De Ver. v. Rotterd. Sigarenfa brik. te Rotterdam So. De Fabrikanten voor de Tabaks industrie te Utrecht; 9o. De Vereeniging De Geldersch.e Vallei te Wageningen lOo. De Vereeniging van Sigarenfa- .brik. Het Oosten, te Deventer, omvatten de de streek ten Oosten van de "jjj(nl KampenApeldoornNijmegen. (Deze plaatsen erin begrepen. men Wanneer zullen wij elkaar weer zien, zoo wij elkaar nog ooit zullen' weerzien? Wie weet het? Uw aangebe den beeltenis staat mij steeds} voor de oogen en is in mijn hart gegjrift. Bid voor mij. Gij zijt mijn eenig geliefde. Nooit zal ik een ander toebehooren dan mijn beminde Thérèse. De uwe voor het geheel e leven. „JEAN"'. Zij beschouwde langen tijd het kost bare papier, bedekte het met kussen en tranen en sloot het daarna in een me daillon, dat zij steeds, op het hart droeg. VII. EEN HELD VAN DE BASTILLE. Toen Pierre Lasson met zijn vriend Jean de Trémazan op Vaudreuil de schoone bezitting in den omtrek van Vitré kwam, begaf hij zich onmiddellijk naar zijn vader. Burger Lasson, eigenaar van groote landerijen met pachthoeven en bosschen in de omgeving van Vitré en van Ren- nes, was een man van omstreek? 60 ja ren en behoorde tot een familie van kooplieden, die langzaam maar zeker, over een tijdsverloop van een eeuw, rijk was geworden, zoowel door noesten vlijt jils geluk in zaken. (Wordt vervolgd.)

Leidsche Courant | 1913 | | pagina 1