16 de tweejvrieinden. buitenland. "binnenland. 4e Jaargang, Bureau OUOE 8ÏNOEIL 54, LEIDEN. Interc. Telefoon 035. Postbus 6. UT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN- DE- ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GR\TIS POLIS Ongevallen-verzekering I het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco er post f 1 -50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 21/, cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. Donderdag Januari 1013. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 15 regels 0.75, elke regel meer 15 cent, ingezonden mededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent. met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur, koop en verkoop (geen handels-advertentiën) 15. regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. De Minister van Justitie. [Minister E. R.. H, Re,go ut bediend... J iWiat snel verloop heeft dan toch het iektegeval van dezen bekwamen be windsman. Zoolang er leven is, leeft intusschen lok de hoop, en daarom zij hier ,de lede geuit, dat de heer Regout ons nog gespaard moge blijven. Mannen als hij, mannen van onkreuk- iare trouw, stalen ijver, groote scherp- bnnigheid en diepen godsdienstzin hou- Éen wij gaarne zoo lang mogelijk in |ns midden. De heer Regout bewoog zich, vóór bij minister werd, veelvuldig onder de gewone manschappen in het Katholieké leger. Hij was daar zeer gezien, niet ll'leen om zijn groote gaven, waarvan nen herhaaldelijk 'de blijken zag, maar bok om zij:n aangename vormen, welke He samenwerking met hem. tot een ge- tooegen maakte. En wijl men gevoelde, [koezeer zijn ijveren voor de goede zaak [voortsproot uit een vastgewortelde over ging, bezielde zijn voorbeeld de scharen. Toen de heer Regout na een eervolle loopbaan bij de rechterlijke macht als [ambtenaar van het Openbaar Ministerie de Tweede Kamer betrad, behoorde [hij daar aanstonds tot de meest voor aanstaanden onder de Roomsche afge vaardigden, wier woord gezag uitoefende. Zonder omwegen en zonder aanzien des bersoons schreed hij daar voort langs He rechte baan zijner beginselen een [houding, waarin hij ook als minister [kloek volhardde. Wiij willen nog niet gelooven, dat aan Jden. vruchtbaren arbeid van dezen Room- schen strijder nu reeds een einde zou Bzijn gesteld, en daarom gaan we niet [nader in op de bijzonderheden van zijn [werken en streven. Slechts zij nog her- [innerd aan een afgesloten deel van zijn lijveren voor 't algemeen belang, aan zijn jgeneraal-commissariaat der Brusselsche I tentoon stelling, waar hij de Nederland- Ische afdeeling met haar schilderachtig gebouw een zoo waardig figuur deed I maken. Minister E. R. H. Regout bediend I Mogen de genademiddelen der Kerk zijn [leven alsnog versterken. Prof. Eerdmans. Professor Eerdmans zoo noodig, Jdiene ter informatie van onze lezeiis, dat het de „onvindbare" professor Is van jde Tilburgjsche moordzaak; de profes»- sor, die met de beschuldiging is ge- komen, dat een geestelijke, die in deze [gerechtelijke zaak als getuige moest opr treden, plotseling en geheimzinnig ver- dwenen was, terwijl niemand wist waar- Jheen; de professor, die, toen men over- tuigend aantoonde, dat de bewering on- I waar was en men hem tfitnoodigde haar in te trekken, zweeg en pog zwijgt en [volhield zijn..., laster .professor Eerdmans nu is dezer dagen te Dor drecht opgetreden met een rede over de liberalen en hun tegenstanders. Na~ J tuurlijk ging, het tegen RomeMaar nu koos d' e professor geen feiten om z'n FEUILLETON. 90) Dat is niet duur, want die goede ren leveren meer dan 30,000 fr. rente Qp, merkte Pierre Lasson aan. De natie zal er niet veei rijker mee worden, vooral niet wanneer men haar met haar eigen papier betaalt. Dus mijn anne Jean, nu zijt gij zonder goed of geld. Het is zoo. Gelukkig blijf ik u nog over. De graaf antwoordde njet. De gedachte aan zijn zuster hield hem onafgebroken bezig. Wiat zou er van haar worden Zij was nog altijd in de gevangenis. Hij moest heft gjelooven' en het was ook zoo. Onder de gevangenen voor wie men van tijd tot tijd, slechts zelden, de deu ren der gevangenis opende en wier na men in 'de dagbladen werden meege deeld, had hij dien van Rose niet aan- igetroffen. Hij keerde zich tot zijn getrouwen Pierre en zegde eensklaps: Onze plaats is daarginds. anti-papistische gezindheid lucht te ge ven. Professor wilde zich niet voor de tweede maal aan denzelfden steen stooten. Nu waren het algemeenheden, die het publiek te hooren kreeg. Algemeenheden .als deze, dat de invloed der Kathjblieke partij een gevaar is voor ons land. Och, professor, over een gevaar gé- oproken, wil toch nog eens overwegen of .uw we zullen ons maar onthpuden v,an een illustreerend adjectief of uw houding in- de Tilburgsche moordzaak geen gevaar is vpor uw reputatie als geleerde, als opvoeder, als opleider der Academische jeugd, vpor de reputatie v|an de wetenschappelijke onpartijdigheid van uw Onderwijs aan onze Academie 1 KAMEROVERZICHT. TVS EEDE KAMER. f we\e stellingen vermeeèterd. 'Op de vraag of de Kamer de reorgani satieplannen van den minister aanvaardt, is gisteren reeds het antwoord gegeven. Twee hoofdstellingen heeft de minister vermeesterd. iDle motie-Eland, beoogende voor de liniën en stellingen meer manschappen beschikbaar te stellen dan voor het veld leger, werd ingetrokken. De motie-Ter Laan,-waarbij werd voor gesteld de derde herhalingsoefening af te schaffen, werd verworpen met 49 tegen 16 stemmen. Voor stemden de socialisten, de vrijzinnig-democraten, eenige unie- liberalen, waaronder de h-eeren Verheij Eland, en één vrijliberaal (de heer van Foreest). Die kwestie van de derde herhalings oefening heeft aanleiding gegeven tot een incident, waarbij de voorzitter ver scheidene malen den hamer hanteerde. Wat was nl. het geval? De heer Pas- stoors had zich de wraak van den heer I er Laan op den hals gehaald, omdat hij, oorspronkelijk tegenstander van "de derde herhalingsoefening, zich had laten overreden door den minister. Het betoog van den minister kwam hierop neer. Tot 1917 treden er troepen op, die onder ,de wapenen zijh gekomen, toen de ouide militiewet (van 1901) nog van kracht was. Tot 1917 zullen er dus manschappen zijn, die feitelijk slechts vier maanden zijn geoefend, om nog niet te spreken van dé viermaanders. De minister achtte het onverantwoordelijk, deze manschap pen geen derde herhalingsoefening te laten meemaken. Eerst zij, die onder de nieuwe militiewet in dienst zijn getreden, zulLen met twee herhalingsoefeningen vol-' staan. Dat de heer Passtoors zich door dat betoog van den minister liet over reden, was voor den heer Schaper aan leiding orn zijn houding te. kwalificeeren als „belabberd" en 'andere Heerlijke uit drukkingen te bezigen. Zich laten over- iroden is ook zoo En vreemd iets voor een, socialistisch Kamerlid De minister toonde ook een prijzens waardige smijdigheid door een "amende ment van den heer Tydeman over te nemen, beoogende niet aan te schaffen kabel- en motorballons, wel vliegtuigen Meent gif? Oij kent mijn plan, mijn denkbeel den, .mijn haat, wat ik wil vernemen en wat dk wil doen. Wij zijn op de af schuwelijkste wijze verraden geworden, men heeft ons bestolen, mijn ouders ver moord, ik wil de schuldgen straffen. Ik zal hem eerst ontmaskeren en daarna treffen. Als altijd hebt gij gelijk. Gaat ge mee? 'Laten wij vertrekken. Morgen zullen wij te Vitré, bij uiw vader zijn. Gij hebt zijn toestemming noodig, 'Die zal hij mij geven. Vervolgens zullen wij' ons naar Parijs begeven. Daar wachten ons duizenden nieuwe gevaren, erger wellicht dan die, welke we hier loopen. Ik zal ze met u deelen. Broeders zijn wij en broeders 'blijven wij. Jean de Trémazan strekte zijn hand uit naar het huis van Nollan. En daar? vroeg hij aan Gouray. Aldoor gesloten. De vader? De dokter zegt, dat er voor hem geen hoop meer is. Hij heeft dus het verstand verloren? Onherstelbaar. De graaf aarzelde, en nog zachter, met enz. Doch was de minister bij dit prijs geven van zijn „geliefde" kabel- cm motorballons zoo tactisch niets te beloven voor de toekomst, opdat hij, zoo de stemming in de Kamer veranderd is, deze nog kan invoeren. Wleer een mooie dag voor minister Colijn. ALGEMEEN OVERZICHT. Het wordt nu kostelijk met de tegen strijdigheid der berichten in zake de Bal kankwestie en handig is hij, die de y/aarheid weet te onderkennen. Nu weer de laatste berichten van de nota der Balkanstaten waarover het „Neue Wiener Tagebltt" herneemt, naar het zegt van gjezagheb- bende zijde dat deze in niet het minste verband staat met de nota der mogend heden. Uit Londen wordt ook gemeld dat de bijeenkomst van afgevaardigden v,an de Balkanstaten, die gehouden is om opnieuw hun houding te bepalen, heeft besloten 't antwoord van de Porte op de nota der mogendheden af te wach- alvorens tot een nieuwe actie over te gaan. Norman, de Engelsche secretaris van de vredesconferentie, die deze bij eenkomst bijwoonde, was tegenwoor dig uit hoofde der noodzakelijkheid om eenige protocollen van de vredesconA ferentie te teekenen. Na de bijeenkomst hebben de afge vaardigden der Balkanstaten verscheide ne gezantschappen brzocht, misschienf wel om hun licht eens o;p te steken over de kwestie yan de nota der mogendheden waarmede het ook al zoo geheimzinnig staat. Vooreerst schijnt er van aanbieding nog geen sprake te zijn. Waarschijnlijk h,eeft al weer een andere mogendheid aanmerkingen erop gemaakt. Uit Berlijn ook wordt officieus gelogenstraft, dat Duitschland de eenige mogendheid zou zijn, die bezwaar heeft gemaakt tegjen den tekst van de gemeenschappelijke nota aan de Porte. Verscheidene regee- Ifingen, onder welke de Duitsche, heb ben een verzachting van de bewoordin gen voorgesteld. Uit dezelfde bron wordt gemeld, dat, voor het gey&l de onderhandelingen tus- !schen Roemenië en Bulgarije weer in een moeilijke faze zouden komen, een bemiddeling beproefd zal worden, niet door de „gezanten-l^eenkomst, piaar door een der mogendheden. Als dat dan even'vlug in zijn werk gaat kunnen we er nog van lusten. De vïoc-tbetoo&ing die aan de nota kracht zou moeten bij zetten blijkt ook een vrijwel doodgebo ren kindje, of tenminste een met weinig levensvatbaarheid te zijn. De officieuse Berlijnsche correspon dent van de Kölnische Zeitung seint dat het Drievoudig Verbond niet zal 'deelnemen aan een rtootbetooging voor bevende' stem, vroeg hij Thérèse? Zij is diep ongelukkig en zoo treu rig, dat men er medelijden mee krijgt. Heeft men haar broeder niet weer gezien Zeker, hij is teruggekomen. Wanneer? Op een nacht, omstreeks op het zelfde uur als nu, maar voordat de dag aanbrak, was hij weer vertrokken. Lang geleden? Omstreeks 14 dagen. Ja, toen hij bij zijn vader kwam, maat men verzekert dat hij door het land is getrokken met een onbekende, men heeft hen gezien in den omtrek van Plancoët en La Tosse. Eu de goederen van d'Achet? Verkocht, evenals de uwe. Aan wie? Men spreekt van den zelfden kooper. Hij heeft ze voor een appel en een ei kunnen krijgen. Men heeft ze hem niet betwist, want niemand wilde die goederen hebben. 't Is goed. Jean de Trémazan vroeg nog: 'Sjpreekt men niet over mij? Nooit, ten minste niet als van een levende. Dus men gelooft dat ik dood ben Konstantinopel. Het is Duitsch land's bedoeling de gezamenlijke nota der mo gendheden zoo in te kleeden, dat bi] een weigering van de Porte den mogend heden een weg tot verdere onderhan delingen o,pen blijft. Dezelfde correspondent seint dat in de gister gehouden gezantenconferen-i tie te Londen over het denkbeeld van Duitschland om de nota te verzachten zou worden beraadslaagd. Indien daar omtrent geen verschil van gevloelen zich Openbaarde, zou de vaststelling van den {tekst der nota wel geen verdere moeilijk heden met zich brengen. In Frankrijk Zijn de vooroefeningen voor den groo- ten slag van morgen reeds begonnen. Die onderscheiden groepen der linker zijde, uitgezonderd de Socialisten die\ nog eens de kat uit den boom willen kij ken hebben gisteren ter officieele candi- daatstelling vergadert. JBii eerste stem ming waren 632 stemmen uitgebracht, Waarvan 183 op Poincaré, 174 op Pams, 107 op Dubost, 83 op Deschanel, 52 op Ribot, 22 op Dupuy, 7 op Delcassé, 7 op Forichon, 4 op Clemenceau, 1 op Piichon, 1 op Delarodhe en 1 op Vernet Dubost hield daarop ruggespraak met zijn geestverwanten, waarna hij afstand deed van zijn candidatuur ten bate van Rams. Deschanel heeft zich zonder voor behoud teruggetrokken, Ribot verklaar de, dat hij niet joor de tweede maal kandidaat is, doch zich zijn vrijheid voorbehoudt. Blij de tweede stemming zijn 620 stem men uitgebracht, waarvan 2S3 o,p Pams." 272 op Poincaré, 25 op Ribot, 22 op Deschanel, 8 op Dubost, 7 op Dupuy en 3 op Delcassé. Aangezien niemand de volstrekte meerderheid heeft behaald, zal hedenna- middag een derde stemming worden ge houden. Ondanks het verschil in cijfers meent men toch Poincaré veel meer Jeans te moeten geven, daar het meer waarschijn lijk is dat hij de rechtste stemmen op! zich vereenigen zal dan de radicale Pams. GEMENGD. Volgens berichten uit .Rome heeft de H. Stoel de benoeming van Calbeton tot Sp;aansch gezant bij het Va- ^ticaan goedgekeurd. In de begrootiugjscommissie van bet Pruisische Huis van Afgevaardigden heeft Schorlemer, de minister van land bouw, verklaard dat het- verlof tot aan voer van 'vleesch en levend vee uit het buitenland met 1 April 1913 waarschijnlijk niet zal ophouden. Het zal 'veeleer noodzakelijk zijn dit verlof te bestendigen tot 1 April 1914. Oo s t e p r ij k- H o n'gar ij e krijgt een Lucifers-belasting. Men rekent op een jaarlijksche opbrengst van 15 a 18 millioen kr. Volgens een Fransch blad heeft de .werf Schichau van de Russische regee ring een bestelling!" gekregen voor twee kleine kruisers en twee torpedo- Francois Gouray verzekerde: Nog altijd, men waant u op den bo- Idem der zee. Dat is gelukkig, daar zal men mij niet zoeken. Jean stond op. Zijn vriend deed hetzelfde. Het was alsof die .twee lichamen be stuurd werden door één wil. Wij gaan u verlaten, mijn goede Francois, zegde de graaf. Weet dat ik met een gebroken hart van hier gja. Wie weet wanneer wij elkaar weerzien en of wij elkaar nog ooit zullen weerzien! .Wanneer mén u vraagt naar uw vriend Jean de Trémazan, zeg dan dat hij ver zwolgen is door de zee, op de kust van Saint-Oast of Concale, verslonden door (ie zeedieren. Als men dat algemeen ge looft, dan is mijn hoofd gered vari de guillotine, die er al zooveien heeft ge dood, ook hen aan wie ik zonder op houden denk. Hij haalde een brief uit zijn zak. Dit is een brief voor Thérèse, zeg de hij, gij zult hem haar geven. -Ja. I En thans, Francois, laten wij elkaar de hand geven als vrienden, die er niet zeker van zijn of zij elkaar zullen wech- zien. Ik hield van mijn land en van Hen die het bewonen, waarom moesten booten, ter waarde van 52 millioen mark De laatste afdeel ing Turksche sol daterij qggeveer 150 man, heeft gisteren Tripolis verlaten. Bij hen hadden zich nog eenige Turksche beambten aan gesloten. De Amerikaansdhe kruiser Denver heeft bevel gekregen om San Diego te verlaten en naar Acapuco (Mexico) te stoomen, waar de toestand wanhopig moet zijn. De vreemdelingen verkeeren er in gevaar. De Rijksmiddelen. De laatste maand van het vorige jaar is voor 's rijks schatkist voordeelig ge weest, zoodat zij de reeks giunstiige maan den van 1912 op waardige wijze heeft besloten. Bezien wij het totale bedrag van De cember 1912, nl. f 17}.378,331.88, dan blijkt dat f379.879.53 meer werd ont- vangen^dan in December 1911. Wat de cijfers van het geheele jaar betreft, ook deze kunnen bevredigend heeten, al is de stijging van het totaal niet zoo groot geweest als in 1911. Toen toch kon gewezen worden op een accres van f7,622.000, vergeleken bij 1910, ter wijl thans een bedrag van f5,830.000 meer dan het vorig jaar werd ontvan gen. In 1911 was de opbrengst n.l. fl 84.151.113.77, terwijl deze in het af- geloopen jaar bedroeg f 189,981,240.495 Minister E. Regout. De „Resb." meldt, dat de- Paus mi nister E. R. M. Regout telegrafisch de beste wenschen voor diens herstel en zijn zegen gezonden heeft. Êen waar woord. Te Amersfoort is een openbare „neu trale" leeszaal geopend. (Binnen kor ten tijd zal daar ook een openbare R.K. leeszaal worden geopend.) In zijn ope ningswoord zeide de voorzitter o.a. ^{Neutraal is bij een leeszaal zeker niet op te vatten als kleurloos." Een waar woord I Doch als iets niet kleurloos is, heeft het een kleur. Dat is duidelijk. En als een openbare leeszaal een kleur heeft, is deze zeker niet de Katholieke kleur. Dat is ook duidelijk. En daarom is en blijft een openbare ^neutrale" leeszaal gevaarlijk. Bakkersnachtarbeid. In een gisteren te Utrecht gehouden vergadering van voorstanders van af schaffing van bakkersnachtarbeid, is, na ruime beraadslaging, besloten tot op richting van de Nederlandsche veree- niiging van voorstanders van de afschaf fing van nachtarbeid. De zetel van de vereenijging zal te Utrecht gevestigd zijn. Bepaald werd, dat leden van de veree- niging kunnen zijna. patroons en ge zellen in het bakkersbedrijf werkzaam; b. vakvereenigingen van patroons en ge zellen in het bedrijf; c. patroons en ge er ook ellendelingen komen om ons le ven te verwoesten? Vaarwel,, Francois Druk Pierre ook de hand. Hij is een brave kerel, mijn tweede ik. Wjanneer ik hem niet had om te steunen,, dan geloof ik dat ik tot hen zou gaan, die ik zoo wreed verloren heb, maar ik moet leven voor Rose en Thérèse, v/oor mijn weinige vrienden. Zijn oogen fonkelden terwijl hij er bijvoegde En ook voor mijn; plan, een vree- se] ijk plan. Krachtig drukte hij de hand van zijn gast heer, nam Plierre Lasaciin mee en ginjgheenj, Eenige minuten later waren zij bui ten de poort van Lam balie, waar zijl te paard stegen en het veld in reden, door duisternis omhuld. VI. BROEDER EN ZUSTER. Francis Gouray had graaf Jean de Trémazan niet bedrogen en evenmin zichzelven,toen hij zeide, dat dokter Hu- bert Nollan nog eens te Lamballe was geweest. Het was eenige dagen voor zijn laat ste onderhoud met de twee onafscheide- 1 ijken, Jean en Pierre. J ^Wordt vervolgd!.)

Leidsche Courant | 1913 | | pagina 1