4e Jaargang. is BUITENLAND. BINNENLAND. Uit Stad en Omgeving. No. 992. Bureau OUOE 8IWGEL -5-^, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus )1T BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week 1.10. per kwartaal; bij onze>agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco ier post f 1-50 per kwartaal. Afzonaerlijke nummers 2VS cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. Woensdag Januari 1913. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 15 regels 0.75, elke regel meer 15 cent, ingezonden mededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent. met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiën gevraagde betrekkingen, huur en verhuur, koop en verkoop (geen handels-advertentiën) 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. De rede van mr. dr. J. v. best. Dat heerlijk enthousiasme, dat werd pgewekt op de gisteravond gehouden eestvergadering van „De Jongjë Garde" 'oor de van krachtige overtuiging! zwel lende rede van mr. dr. J. v. Best, moet lijven, moet worden overgedragen docr e velen, die de stadsgehoorzaal vulden, lp nog veel, veel meer anderen. Dat leerlijk enthousiasme moet blijven De redenaar is beapplaudiseerd, spon- aan en uitbundig toegejuicht, toen hij vees op den gewetensp!licht van ederen TCatho-liek, om mede te werken oor den goeden uitslag der verkiezin gen. Op ondubbelzinnige wijze heeft de rergadering hare instemming! b'etuigd(f net den sfpreker, toen deze dat medewer ken nader aanduidde en verklaarde dat ve niet slechts zelf naar de stembus noeten gaan, maar ook anderen daar- oe moeten opwekken en aansporen. Doch nu de daden. De daden als le levende vrucht van dal) enthousiasme I Er is toch niet geklampt en geapplaudi- eerd en gejuicht door machines, door dap- of applausmachines of hoe ge het ïoemen wilt? Dat enthousiasme was toch de uit het lart gegrefpen instemming van menschen lie ook willen, wat zij als waar en roed inzien en zelfs toejuichen, uitbun- lig toejuichen? Dat nu dan in breeder kring moge litdijen de kern van propagandisten't s nu nog tijd voor de kiezexskweek'!. Dat allen trachten zooveel mogelijk kie ren te brengen op de kiezerslijst! Nie- nand, van Welken stand ook, kan of uag zich voor dien arbeid schamen't Is, zooals gisteravond terecht is gezegd', ïeweten S'p licht! Dat dan de vlammende geestdrift van jsteravond niet ultdoove in het al- edaagsche leven, niet wegsterve in le zaken-beslommeringen. Dezen wensch willen wij uiten bij het lip een andere plaats in ons blad' voor- tomend verslag van de rede van mr. jr. J. v. Best. ALGEMEEN OVERZICHT. Er schijnt nu weinig hoop meer te rijn op een goeden afloop der vredes- inderhandelimgen en hervatting der vijandelijkheden ijkt overmijdelijk. De Balkanstaten ebben besloten tegelijk met de pverhan iiging van de nota van de mogendheden lan Turkije, een nota tot de Ottomaan- iche regeering te zullen richten, waarbij rij verklaren, dat zij de vredesconferen tie afbreken, on tevens de militaire be- elhebbers te velde last te geven aan Jen wapenstilstand een einde te maken. Een nader bericht meldt dat deze no ta zoo zal zijn ingekleed, dat de bedrei ging met de opzegging van den wapen stilstand alleen van kracht zal worden roor het igeval de Porte weigert zich te schikken naar den raad van de mogende- heden, zooals die in de nota der gezan ten wordt gegeven. Het juiste tijdstip voor het overhandigen der nota wordt naar men verneemt, aan de ambassa deurs te Konstantinopel overgelaten. Ofschoon er tot dusverre nog uit niets valt af te leiden hoe'het antwoord van Turkije, zal luiden, schijnt men toch te verwachten, dat het niet gunstig zal zijn voor de geallieerden. In welingelichte kringen heeft men weinig hoop meer, dat een hervatting der vijandelijkheden vermeden zal kun nen worden. Men wijst er op, dat een korte strijd vermoedelijk het beste mid- zal zijn om spoedig tot vrede te ko men, want volgens het algemeen gevoe len zal Adrinopel geen nieuwen aanval kunnen doorstaan en de val van die stad zal allicht Turken en geallieerden tot el kander brengen. In .Balkankringen verklaart men, dat de vrede nog geteekend kan worden, wanneer de Turken onverwijld de gestel de eischen inwilligen. Mochten de vijande lijkheden echter hervat worden, dan mag verondersteld worden, dat de eischen den geallieerden overeenkomstig den werderen loop van den oorlog gewijzigd zuilen worden. De Balkangedelegeerden zijn, naar Reuter verneemt, gereed onmiddellijk Londen te verlaten, nadat de mogendhe den hun nota aan "de Porte zuTïen heb ben overhandigd. In Konstantinopel schijnt de toestand ernstig te zijn. Een besluit van den mi litairen gouverneur toch bedreigt jour nalisten, die door het verspreiden van valsche berichten over den tegenwoor- digen toestand de openbare meening op winden en de regeering in een minder gunstig daglicht stellen, met zeer stren ge straffen. De Fransche Kamer die gister weer bijeen is gekomen, heeft Dcschanel rne.t 347 van de 535 stem men wederom tot voorzitter van de l\ mer gekozen. De socialist Vaillant kreeg 61 stemmen. Passy, heeft, als oudste Jid in zijn openingsrede gezegd, dat het hoofd van den staat, de zorg van de verdediging des lands aan patriotten en niet aan politici toevertrouwt. Het feit dat de tegenwoordige ministers aan het hoofd1 van marine, oorlog en buitenlandsche za ken staan, geeft hoop, dat het vaderland eensgezind zal zijn voor de nationale verdediging en ten slotte Europa eens gezind voor den vrede. Op aandringen van de afgevaardigde heeft nu D-esciianel een carididatuur voor het presidentschap aangenomen. Bij gelegenheid van zijn herkiezing tot voorzitter van de Kamer, riep 'De- schanel in 'korte woorden het werk van de Kamer in de herinnering terug en voegde daar het volgende aan toe: waarMaroWoTÏÏan^onder Fransen protectoraat staat, zonder dat de vrede van Europa is verstoord, mag men ho pen, dat ook de Balkancrisis zal wor den opgelost zonder de groote mogend heden tegen elkander in oorlog te bren gen, die geen van haar wenscht. Wij hopen, dat Frankrijk voor het behoud van den vrede werkzaam zal blijven. Deschanel herinnerde voorts aan de internationale wetten, met name die over de prijsgerechten. De Kamer heeft het voornemen getoond om, v/aar de eer het niet verbiedt, geschillen aan scheids rechterlijke uitspraak te onderwerpen. Deschanel vergeleek 'de moeielijkhe- den van c!e begroeting van voorheen met de tegenwoordige en voegde er aan toe dat de president Frankrijk te veel kost. De laatste woorden verwekten, even als de woorden over de buitenlandsche politiek, langdurige toejuichingen. Deze verkiezin-gsspeech, want zoo'mag deze wel genoemd worden, lijkt ons geen onknap begin. GEMENGD. Volgens den Romeinschen cprres- ipondent van de „Köln. Volksztg." heeft Pau» Pius X zich door versdhjill eindje competente p.ersonen doen inlichten over een hervorming van den kalen de r en verklaart, dat hij zijnerzijds zeer gaarne met dezen arbeid zou beginnen zoo men slechts met de verschillende regeeringen tot overeenstemming! zouj kunnen geraken. Zoodra van bevoegdie wereldlijke zijde besliste voorstefleni worden gedaan, zal de Paus zeer gaar ne een zoodanig voorstel /praktisch doen Uitwerken. De gewezen Spaanschc liberale minister Caibeton is tot gezant bij! het Vatic a an benoemd. De Engelsche verzekeringswet komt bij gedeelten in werking. De ver pleging van tuberculeuse zieken in sa natoria is reeds eenigen tijd aan den gangzieken- en kraamvrouwgeld is gis teren voor het eerst uitbetaaldmorgen1 begint de geneeskundige dienst en, in bepaalde bedrijven, de uitkeering bijl werkeloosheidde uitkeering bij inva liditeit eerst 'later, na 104 weken pre mie-betaling. Gisteren werd te Londen 1 minuut na middernacht in een gasthuis een kind geboren. Men hield dit gisteren voor het eerste verzekeringskind. De moeder, de eebtgenoote van een schilder, krijgt nu krachtens de wet f 18 moed'erschaips-J 'geld. Het bericht, dat de Londenschifi ta x i - s t a k i n g door een overeenkomst tot een goed einde 'gebracht zou ^i|n, wordt tegengesproken. Beide partijen) staan nog scheitp tegenover elkaar en naar de „Evening Standard" van giste renavond meldde, was er nog geen de minste aanwijzing, dat men tot een ver zoening komen zou. De Hongaarsche fcociaal-democra- ten ontplooien overal in'den lande groo te bedrijvigheid in verband met de Voor bereiding van de proteststaking! tegen het kiesrechtontwenp van de re geering. De bedoeling! is $at deze sta king acht dagen zal duren. Pe commissie tot onderzoek van de ra. mp o p d e Masséna heeft uit gemaakt, dat de stoompijp gesprongen is, doordat zij was versleten. Alle stoom pijpen zullen door nieuwe worden ver vangen. De Ohio blijft wassen. Driedui- menschen zijn door de overst roo ming uit hun huizen verjaagd. Den slachtoffers heeft men onderko men verleend in de openbare gebouwen. Vele honderden vierkante kilometers van de Ohiovallei, in de buurt van E- vansville (Indiana) staan blink. Het wa ter is van 1 tot 6 meter diep. Er is zeer groot verlies aan vee en materieele schade. De bevolking lijcft vreeselijk. Zondagnacht is te Belgrado een groote magazijn der aan den "Donau gje- legen lakenfabriek van de firma Kosta IIets geheel uitgebrand. Deze fa briek' stonds reeds van het begin van den oorlog onder militair toezicht, wijl zij de stoffen leverde voor H Servische le ger. De schade bedraagt ongjeveer 200.000 francs. Men vermoedt, dat de brand ontstaan is door kortsluiting. Te Calgai in Canada is de i n r i c h- t'ing voor bevroren vleesch verbrand. De. sch z wordt op! 3,000,000 dollars geschat Bij het station Sparanisa is Maan dag de sneltrein van Napels naar Rome ontspoord. Drie waggons kan telden. Er zijn 2 beambten zwaar en verscheidene reizigers licht gewond. Eveneens is een sneltrein naar Glasgow bij Kilmarnock in Schotland op een stilstaanden büurttrein geloopen. Er Zijn zeven gewonden. Te Trigine in de streek van Ak- boe Zijn hevige aardschokken waargenomen. Er Zijn muren gescheurd. Onder de bewoners heerscht een paniek. Koninklijke besluiten. Bij Kon. besluit is benoemd tot direc teur van het post- en telegraafkantoor te Veisen J. Schaapman, thans in gelijke betrekking £e Mijdrecht, te Doetinchem F. M. van de Velde, thans in gelijke betrekking te Oosterbeek, te Goevorden J. Blitz, thans in gelijke betrekking te Süedrecht, te Simpelveld J. H.. Uwlandr, thans commies-tituilair der posterijen en telegrafie; zijn voor den tijd van 5 jaren benoemd tot buitengewone leden van den Octrooi- raad: prof. dr. G. Hondius Boldingty buitengewoon hoogleeraar aan de gem. universiteit te Amsterdam, prof. dr. L van 'Hallie, hoogleeraar aan de rijks universiteit te Leiden; dr. G. Mann, oud-waarn. directeur der Nederl. School voor Nijverheid en Handel te Enschedé, te 's Gravenhage, en J. Rutten, adjunct- directeur der gasfabriek te 's Gravenhage. De typografenstaking. Het hoofdbestuur van den Nederl. Bond van Boekdrukkerijen heeft gister middag 'met eenige afgevaardigden van het sta kings comité een bespreking gehou den, bij gelegenheid waarvan het hoofd bestuur ten ernstigste heeft aangedrongen op beëindiging van de staking. Hierbij werd ook gewezen op het gevaar, datde strijd zich tot buiten Amsterdam zal uit strekken. Gisteravond is de conferentie voortgezet. Het stakingscomité was mede vertegen woordigd, Het hoofdbestuur van den Nederl. Bond van Boekdrukkerijen wees met klem op de noodzakelijkheid van samenwerking met de werkliedenorgani saties om te kunnen komen tot een landelijke loonregeling. Daarna werden de besprekingen ge voerd op de basis van een aan de organisaties reeds ter kennisneming ver zonden officieus schrijven. Behandeld werd de vraag, of dit schrijven officieel verklaard zoude worden. Daar echter (de bestuurders van de typografenorganisa- ties niet genegen waren om de staking op te schorten op 3e laatstingediende voorstellen van de patroons, gelijk dn dit schrijven wordt voorgesteld, verlieten zij de bijeenkomst, zonder dat men tot een vergelijk was gekomen. Het hoofd bestuur van den Nederl. Bond van Boek drukkerijen ging daarna over in een be sloten vergadering, in welke werd vast gesteld, dat het zich nader in verbinding zal stellen met de Amsterd. Druklcers- patroons vereeniging. Geruchten van aftreden. Dr. Nolens wijst er in de ,„N. Venl. Ct." op, dat nu reeds over het vermoe delijk aftreden van enkele ministers na de algemeene verkiezingen gjeruchteni verspreid worden. Bedoeld wordt na tuurlijk: als de „meerderheid rech'ts en het ministerie dus aanblijft. Met name worden reeds genoemd de ministers van Buitenlandsche Zaken, van Financiën en van Waterstaat. Wat den eerste betreft, werd het ge rucht reeds uit de „allerbeste" brorf (den minister zelf) tegengesproken. Dr. Nolens acht het voor de continuï teit in bestuur en wetgeving gfèwenscht, dat- geen onnoodige aftredingen plaats hebbenhet optreden van nieuwe be windslieden geeft tijdverlies. In het bijzonder geldt dit voor de hoofden van die departementen, waar van de belangrijkste ontwerpen zijn uit gegaan. Op dit oogfënblik zijn dat de departementen van Landbouw en van Financiën. Dr. Nolens vindt ten slotte, dat het zeer gewenscht kan zijn, de geruchten van aftreden tegen de spreken door in lichtingen, aaa de „besb: bronnen" ont leend. Eerste lustrum der Haagsche Hanze. De 's Gravenhaagsche R. K. Midden- standsvereeniging de Hanze vierde de vorige week kerkelijk haar eerste lu strum door een triduum in de St. Ja- cobuskerk. Deze geestelijke oefeningen toerden geleid door Rector J. W. B. M. Möller, feestelijk adviseur der vereeni ging, die Zondagochtend ter intentie der R. K. Middenstandsvereeniging in ge noemde Kerk een H Mis opdroeg on der welke de leden in grooten getale tot de H. Tafel naderden. Hierna had in een der zalen van het Kon. Zoöl. Bot. Genootschap een gemeenschappelijk ont bijt plaats. LEIDEN, Ï5 Januari. De Jonge Garde.. 't Was een drukbezochte en amusante feestvergadering, welke de R. K. lJro- pagandaclub „De Jonge Garde" giste renavond hield in de ruime Stads-Ge- hoorzaal ter viering van haar tweede lus trum. Toen we daar binnen kwamen, om onze indrukken te gaap neerschrijven, hadden de muzikanten reeds hun plaats op .het door den heer .Devilé van de Hoogewoerd in groen getooide podium ingenomen, om den avond in te zet ten met een opgewekten Marsch. Daarna werd de vergadering door den voor/,it- ter, den heer J. P. J. Viddeleer, geopend met een hartelijk woord van welkom aan allen en in 't bijzonder aan de heeren Mr. Dir. J. van Best en Mr. P. J. M. Aalberse, aan het bestuur van de R. K. Kiesvereeniging en aan de andere dames en heeren, die herhaaldelijk van hun be langstelling voor de Jonge Garde blijk gaven en wier tegenwoordigheid hier op hoogen prijs word gesteld. Wanneer spr. een terugblik werpt op het tienjarig bestaan der vereenigingt dan meent hij, dat er alleszins reden is itot tevredenheid. De Vereeniging is be zig haar oude roem te herwinnen. In Juni van dit jaar zal getoond worden, dat de Jonge Garde is een corps, waar mede men nog rekening houden moet. Hulde bracht spr. aan allen, die geduren- rende de tien jaren van haar bestaan de Vereeniging steunden, vooral aan de heeren Schinck, den eersten voorzitter! der Vereeniging, en Molkexi'boer, die eveneens van het oprichten der vereeni ging af in het bestuur deelde. Spr. hoopf- te ten slotte^ d,at allen zich op dezen feestavond wel zouden amuseeren en ver klaarde 'de vergadering geopend. Nadat door de Symiphonie der St. Jo- zefgezellenvereenigingversterkt door eenige leden van de Stafmuziek van het de Regiment infanterie, onder ,verdien-| steliike leiding van den heer Wl F. Schinck een tweetal korte stukjes waren uitgevoerd, zong heel de vefgiadering, uit volle borst Schaepmans forsche lied „Aan u O Koning der eeuwen." Als spreker van dezen avond trad op Mr. Dr. J. Van Best, het Kamerlid voor Eindhoven, die, bij zijn betreden van het spreekgestoelte met luid hand*- geklap begroet, na een geestige in leiding begon te spreken over de komende verkiezingen. We voelen wel veel meer voor feestvieren, dan vpor werken, maar juist als er feest is moet men denken dat het eerst dan iets waard is, als het is de bekroning is van een werk of de aanmoediging, de krijgsmu ziek voor den komenden strijd. Deze avond is een feest onder béide op zichten. Het geldt hier een tienjarig be staan van een garde Jonge menschen, die tien jaren lang het werk hebben vol gehouden, zonder te vragen korporaal of sergeant te worden, doch slechts als gewoon soldaat hun krachten en hun ar beid hebben gegeven. Spr. brengjt dien eenvoudigen jongen menschen voor hun arbeid, die slechts verricht werd ter eere Gods, oprechte hulde. (Applaus.) Niets is minder juist dan de meening, c(at de personen, die, in 't openbaar optreden en dje leiding hebben bij de ver schillende verkiezingen eigenlijk het voornaamste werk zouden leveren. Het is ten slotte te danken aan den stillen arbeid van die noeste werkers, dié in 'i verborgen arbeiden en geen dank vra gen voor hun arbeid. De bouwmeesters van den politieken strijd kunnen niet tot hun succes komen zonder den arbeid van .die eenvoudige werklieden Von Moltkè was niet de 'groote overwin naar geworden, wanneer hij niet die kloeke krijgers had geh'ad, die met doodsverachting en durf zijn bevelen/ ten uitvoer brachten. Spr. schetst het moeilijke werk van den -propagandist, "die met allerlei bezwaren en gevaren te kampen heeft. De propagandist heeft het zware harde werkhij is het die als fundament de verkiezingen draagtt, die niet om belooning vraagt, doch alles doet ter eere Gods. (Applaus.) Spr. zet kortelings uiteen, wat de inzet is bij de komende verkiezingen. Toen in 1908 het ministerie De Meester „failliet was gegaan", heeft liet ministerie Heems kerk vooropgesteld het programma, het welk de voortzetting is van het pro gramma, waarmede het ministerie Kuyper in 1901 voor de Kamer trad. Dat pro gramma, hetwelk geheel overeenkomt met dat van de Katholieke partij, bevat allereerst den eisch van sociale verzeke ring, welke zou voorkomen, dat men met zorg zijin 65ste jaar zou tegemoet zien. De tegenwoordige minister van Land bouw, Nijverheid en Handel, die onver moeide stoere werker, heeft breed op gezette wetsontwerpen ingediend, waarin het recht van den arbeider wordt vastge legd op voorziening in zijn nood bij invaliditeit, ziekte en ouderdom. En wat zien we nu gebeuren? Uit haat tegen de rechtsche partijen weigeren de heeren van links .niet alleen mee te werken tot het tot stand brengen van die wetten, maar zij doen zelfs hun uiterste best om den stoeren minister het werk onmoge lijk te maken, hem 'te beletten zijn woord aan de arbeiders gestand te doen. Zeker, men heeft uit anti-clericalismje, uit vrees voor Rome, uit anti-papiame de handen ineengeslagen, en geschaard naast elkander trekt het proletariaat op naast de aanhangers van de school van Manchester voor den eisch van staats pensionneering, die deze laatsten eens zoo uitgekreten hebben. Maar de opzet van den strijd zeggen zij niet. Dat zeggen alleen de enfants terribles, dat zegt alleen een Tydeman, die.het vrij toegeeft, dat het gaat uit vrees en uit haat tegen de Christelijke partijen en de Christelijke ideeën, maar vooral uit haat tegen Rome. Als 'twaar is, wat we 'hoorden bij de algemeene beschouwingen over de invaliditeitswet, dat nl. bij links het grootst mogelijke meeningsverschil be staat over die staatspensionneering, dan beklaagd spr. die arme stumpers, die zich warm laten maken voor zulk een droombeeld. En nog moeilijker wordt de vraag, op welke wijze zij door de rijste brijberg zullen heenhappen om in het land van staatspensionneering tc gera ken, hoe zij! m. a. w. aan het geld zullen komen. Nu hebben die heeren, die zoo groot gaan op hun intellect, wel gezegd.

Leidsche Courant | 1913 | | pagina 1