zenden der contribuüegeldein door die afd;- penningme esters aan 't hoofdbestuur. Na breedvoerige bespreking besloot men met ,het voorstel Kwintsiheul mede te gaan. Een voorstel Rijnsburg werd verwor pen, aangezien dit geen winst, doch wel ledenverlies tengevolge zou hebben. 1 ■De aftredende bestuursleden, de heereji L. P. Zonneveld, P. v. d. Hiulst Jz. en Th. van Werkhoven, werden herkozen. De minimum prijzen, 't vorig jdar vast gesteld voor de verschillende soorten bloembollen, werden ook voor dit jaar wederom aldus gesteld. Alsnu was aan de orde de handel in afgesneden bloemen. Na belangrijke be spreking spreekt Voorhout zich in be ginsel uit tegen de verzending van snijl- bloemen. .Men zal echxer tot 't welslagen dezer actie op de eerste plaats de ver zenders moeten bewerken. Heeft men die, dan komen de 'kweekers van zelf wel. De mestprijzen zullen vermoedelijk dit jaar iets lager zijn. Eene bespreking over 't arbeidscontract had wegens 't late uur niet meer plaats'. Biij de rondvraag werd besloten, dat 't bestuur zich niet, zooals 't vorig jaar, met den aankoop van manden zou be moeien; dit moeten nu de leden in 't vervolg zélf doen. Na afloop der vergadering bleven de leden nog wat bijeen, daar hun, nog een aardige verrassing was bereid. v- VEUR. Gedurende het jaar vestigden zich in deze gemeente 67 mannen en 69 vrouwen, totaal 136 personen, ten- wijl vertrokken 69 mannen en 72 vroiri w^n, totaal 141 personen, zoodat 5 per sonen meer vertrokken dan inkwamen. Er werden 56 kinderen geboren, terwijl 26 personen overleden waardoor dus eene vermeerdering van 56 26 30 personen ontstond. Het bevolkingscijfer bedroeg op 31 December 1911 1531, opi 31 December 1912 derhalve 1531 -\~ (305) ~1556. Er werden in 1912 14 huwelijken gesloten. VOORSCHOTEN. Zondagavond hield de Zeereerw. heer Pastoor Janse, missio naris apostolicus te Borneo in de zaal van het Verenigingslokaal, een voor dracht met lichtbeelden over de toestan den onder de bevolking op Borneo. De zaal was tot in de uiterste hoeken ge vuld. Op voor .een ieder begrijpelijke wijze heeft Pastoor Jansen zich eervol van zijn taak gekweten. De afd. Voorschoten van de Ned. R. K. V. zal Zondag 19 Januari a.sj,' si avonds te 7 uur, in het Verenigings gebouw haar 16e jaarfeest vieren voor H. Donateurs eh leden met hunne dames. Kinderen beneden de vijftien jaar zullen geen toegang hebben. De rederijkers kamer St. Oenesius, zal haar verdienste lijke medewerking verleenen. Het be stuur doet hierbij een welwillend beroep» ■op de leden, om door hunne tegenwoor digheid blijk te geven van hunne belang stelling en geen kinderen te zenden. iWiARMOND. De „Harmonie van .War mond" heeft (gisteravond haar Kopper maandagconcert gegeven. De muziek was zeer te loven. Als nieuweling solist op de saxophoon deed de heer A. v. K. zich hooren en bewees hiermede veel aanleg voor dit instrument te bezitten. Twee blijspelen, „de Tarantula" en „een jaloersche dwaas", benevens een paar voordrachten ^voldeden zeer v/el aan het publiek, dat in tamelijk groot getal was opgekomen. ZWAMMERDAM. De gemeente is in 1912 met 112 zielen toegenomen, h Jan. 1912 bestond de gemeente uit 2097 en 1 Jan. 1913 uit 2209 zielen. Het aantal huwelijken bedroeg 29. Donderdag 23 Januari a.s. zal 'de Heer Mr. J. A. de Wilde uit 'siOra- yenhaga eene politieke lezing houden in de Christelijke School voor de A. R. Kiesvereeniging „Nederland en Oranje." Tot schatter der huurwaarde, per- soneele belasting, is benoemd de lieer P. O. H. Blommensteijn, alhier en tot diens plaatsvervanger de heer A. WL Veelenturf. Het bestuur van de afdeeling „Het Groene Kruis" te Reeuwijk heeft aan den Raad der Gemeente Zwammerdam het verzoek gericht om eene iaarliiksche fcubsidie uit de gemeentekas te mogen ontvangen van f75.—. Van welingelichte zijde wordt ge meld, dat de Heer J. de Bruijn, Wethou der dezer Gemeente, zich in 1913 niet Ineer herkiesbaar stelt vooe het lidmaat- jschajp van den Raad. Sedert 1889 heeft hij zitting in den Raad. Hij is de nestor van Zwammerdarn's vroede vaderen. De Heer de Bruijn behoorde tot .de Liberale 'ipartij. GEWESTELIJK GEMENGD. Ten nadeele van den werkman Si. te Haarlemmermeer, die Zondag avond zijln rijwiel een oogenblik onbe heerd liet -staan, werd zijn stalen ros ontvreemd. Ondanks de waarschuwingen, dat men door de sneeuw bijlna niet met een rij wiel kon rijden, begaf de zoon van v. d. Z. te Haarlemmermeer zich Zon dagmorgen toch per rijwiel naar de kerk. Hij was nog niet ,ver gereden of hij viel en kwam daarbij zoo ongelukkig terecht, dat hij1 zijn been brak. Door an deren werd hij op een wagentje huis waarts gebracht. Een harde les voor zijn eigenzinnigheid In de Donkersteeg te Leiden ge beurde gisterenavond een treurig onge luk. Omstreeks kwart voor zes kwam daar de 79 jarige J. O. ten gevollg'e van de gladheid zoo ongelukkig te val len, dat hij niet meer in btaat was o# te staan. Hij werd binnengedragen bij den Manufacturier W. en vandaar p;er politieb'rancard overgebracht naar heb 'academisch ziekenhuis. Daar bleek, dat O. een heulpb'reuk bekomen had. Hij1 bleef in het ziekenhuis ter verpleging, Gisterenavond omstreeks acht uur) sloeg op den Hoogen Rijndijk een paard, dat gespannen was voor een handwagen, dp hol. Op de Hoogewoerdsfcïug kon het echter weer toi staan worden gebracht. Persoonlijke ongelukken kwamen_juet^ voor. I 5 Kerknieuws, Mgr. Mauritius Lans. Aan een beschrijving in de Msbd. van de Abtswijding van Mgr. Lans te Achel ontleenen we het volgende: Mgr. J. Rutten, de beminde bisschopi van Luik, was naar de abdij gekomen om er op plechtige Wijze den Hoogf- eervv. heer J. Lans tot abt te wijden. /Voor wie eenigszins vertrouwd is met stichtende plechtigheden, die jaarlijks te Achei zoovele retraitanten tot ontroe ring brengen behoeft het geen vermel ding, dat deze abswijding met den Igjroot- sten luister plaats vond. Te half negen in den morgen werd( Mgr. Rutten onder den jubel van het „Ecce Sactrdos" aan het hospitium afge haald en vergezeld van dert nieuw geko zen abt naar den troon in het hoog koor der kerk geleid. .Aanstonds werd daarop met het H. Officie aangevangen. Als diaconi ad chrpjium assisteerden de Hoogeoxw. heeren Mgr. Hermans kanun nik en J. Dob, dekén van Hamont. De nieuwe dignitaris werd voorts nog bij gestaan1 door de abten van Echt en Ro- chefort (België), terwijl de paters Ro- berius van Lent en Vincentius Fuchs ad mitram et baculum assisteerden. Ad candelas stonden de paters Nivordpei L'y- manri en Otto Baitier. In prachtgewaden van goudbrocaat met schitterende mije ters en staven verscheen deze luisterrij ke stoet aan het waslicht ornflikkerd hoogaitaar. Plechtig klonk del 6tem van den bisschop van Luik toen hij aan den nieuwen dignitaris het „mandatum |gaf om hem vervolgens aan het einde vim het pontificaal Officie te tooien met den mijter, te sieren met den ring en te. wijpenen met den staf. Doch het meest indrukwekkend oogenblik was Voorze ker, toen het gansche convent in rij zich schaarde om een voor een den ring te kussen van hun nieuwen vader en hem kinderlijk te omhelzen. Wegens den hoo gen ouderdom van Mgr. 'Rutten werd het H. Officie niet gezongen, si echts enkele cantica klonken. Te negen uur was de plechtigheid ten einde. Hierna had in de kapittelzaal, die in eene feestzaal was veranderd, de recep tie plaats. Omringd door zijne familie, waaronder ook zijn vader, zat de nieuwe (dignitaris op den .troon en ontving de gelukwenschen van ieder zijner ordesl- zonen en de vele genoodigden. Om twaalf uur had daarop een feest maaltijd plaats en l^j deze gelegenheid verschenen er in den rijk versierden refk ter hee! wat epjjzen, die er anders niet worden opgediend. De kok had werke lijk een ander potje te vuur gebracht. Met Mgr. Rutten en den nieuwen abt zaten aan dezen feestdisch al de leden van het convent en vele genoodigdien aan. Onder deze laatsten bevonden zich de i?j>t generaal van WeSthialle en de abten van Rochefort en Edit, benevens de priors van St. Lische, Diepenveen, Tegeleiv Zander!' e:> Tilburg, Ook de familieleden van Mgr. Lans waren aan gezeten. In den namiddag kwam de harmonie uit Achel euri aub'ade brengen en voerde in de kapittelzaal een keurig concert iuit. Na eene wandeling door de rijk ver sierde galerijen en feestzalen valt het niet moeilijk eenige levensbijzonderhc.- den van den nieuwen prelaat te kennen. Zoo staat er in rijkomkranste chronica geheel zijn werkzaam Jeven geschetst. Öp de eerste ^plaats kan men tegen een der pijlers van het hoogkoor het wajpenschild vinden van den nieuweri abt. Op azuren veld een gouden akker met een ster daarboven. Treffend is het devies dat Mgr. Lans zich heeft geko^ zenUt mecum sint, mecum laborent. (Dat zij eensgezind met,mij zijn en met mij werken.) Zelfs aan den vader van den hoog-en dignitaris had men gedacht en hem ge huldigd door het chronicum: „ïn dit waar vreugdbetoon wenschen wij u innig achtbare vader Lans hartelijk geluk". Niet minder dan 26 chronica waren er te tellen en als men dan bedenkt dat vlaggen, wimpels, slingers en bloemen alles evenredig was, dan kan .men zich voorstellen op wat grootsdie wijze er te Achel feest is gevierd en hoezeer de abt dij hooftt zich nog lange jaren te mo'g^n verheugen in het bestier van Mgr. Mau ritius Lans. STATEN-GENERAAL. TWEEDE KAMER. Vwgadfiring van Dinsdpg 14 Januari. Aan de orde is de Oor log s be groot i n g. De Min. van Oorlog, de heer Co lij 11, zet zijn Vrijdag afgebroken rede voort. Hij betoogde tegenover den heer Ter Laan, dat er geen reden is voor de bewering dat voor den soldaat niet alles gedaan wordt, wat mensche- lijkerwijze gedaan kan worden. De Mi nister oordeelde dat er iets gedaan moet worden om ongelukken te voorkomen, maar als men, zooals de heer Lieftinck wil, alle manschappen zwemmen wilde leeren, zouden er nog meer ongelukken te vreezen zijn. Intusschen zal de Mi nister nagaan de mogelijkheid om de manschappen bij oefeningen te water zwemvesten te verstrekken. Overigens kan de Minister niet medewerken tot af- schailing van de zeer noodige oefenin gen in het oversteken van rivieren, maar alle maatregelen van veiligheid, die re delijkerwijze kunnen genomen worden zulie'n worden getroffen. Aan den heer Ter Laan antwoordde de Minister verder, dat als de onderoffi cieren vereeniging Ons Belang aan spraak wil blijven maken op ontvangst harer vertegenwoordigers in 's Minis ters Kabinet, de vereeniging verder niet meer de paden zal moeten 'bewandelen, welke zij onlangs deed, toen zij in com binatie met den Matrozen- en andere rnarinebonden een vergadering hield om betere tuchtrechtspraak te verkrijgen, het geen de Minister zeer scherp afkeurde. Dat bij het jaarlijksch landweeron- aerzoek veel straffen werden opgelegd is juist, maar dat is de eigen schuld van de manschappen die in verwaarloos den toestand opkomen. Bij de in bewer king zijnde wijziging der reservewet, welker indiening spoedig te verwachten is, zal het bezwaar van den heer Ter, Laan, dat men na het bereiken van den officiersrang ontslag uit den dienst kan nemen, worden overwogen. Erkennende dat de vooroefeningen geen goede resultaten hebben opgele verd, verklaarde de Minister, dat, woi- den de in de begrooting van Binnenland- sche zaken vervatte voorstellen aangeno men, hij met Minister Heemskerk wil overleggen of maatregelen te nemen zijn tot bevordering der opleiding. De safarieering van de onderofficieren is in vergelijking met die der onderwij zers niet te laag, vooral niet als men Weet dat in drie jaren tijds aan'320 on derofficieren buitenlands'ch verlof is ver leend. De 6 ton voor het 'kustverdedigings fonds kan Igeriust op deze begrooting ge handhaafd worden, omdat dat geld al leen strekt om, a 1 s het kustverdedi- gin|gsfonds, dat er thans nog niet is; tot stand komt, de dekking voorhanden is voor de uitgaven voor dat fonds. Hierna verdedigde de Minister .uit voerig de legerreorganisatieplannen, het overbodig achtende in lange discussie te treden met den heer Ter Laan over de bestemming van het leger, omdat deze toch niet te overtuigen is dat het leger allerminst dient als instrument van de klasseheerschappij. Spreker pntkent dat hij een andere opvatting van de taak van het leger heeft dan zijn voorgangers, nl. dat het leger moét dienen tot krachtige verdedi ging van onze onzijdigheid. Wij ku'n- nen en wij willen onze neutraiteit flink en krachtig verdedigen (en )dat moet voor staan bij de taak van onze weermacht. Daartoe moet ons leger altijd gereed staan om afwerend op te treden tegen aanslagen op pnze onafhankelijkheid. Als de schending onzer neutraliteit desniet tegenstaande een fait accompli zou wor den, moet ons leger gereed staan om kraehtijg aan te pakken en den neutrali- teitsschender terug te werpen, dus pa raat zijn. Eri aan dien eisch voldoet ons leger op dit oogenblik niet, noen wat organisatie, noch wat uitrusting betreft. iP&arom moet thans het leger dat bij de wijziging der Müitiewet lOül gescha pen is, behoorlijk worden georganiseerd en uitgerust. i De munitievoorraad is te klein en moet dus aangevuld worden; de voor raden van levensmiddelen zijn niet over dreven bij eventueele mobilisatie, en beide zijn beslist nopdilg voor de onmid dellijke gevechtsgereedheid van het le ger. De Minister verdedigt voorts de van verschillende zijden aangevallen lucht vaartorganisatie, zich daarbij beroepend; op het rapport van eene commissie van deskundigen. De zitting duurt voort Uit Stad en Omgeving. Sneeuw en ijs. Het verkeer in en om de stad ondeif- vindt reeds niet zooveel last meer van de sneeuw. Van gemeentewege zijn voor- loopig een driehond'ertal extra werklie den belast met de opruiming van dc sneeuwmassa's, zoodat we mogen ver wachten, dat als er geen nieuwe sneeuw val komt, de straten binnen niet al te langen tijid weer haar gewoon aanzien zullen herkrijgen. We komen er in deze omgeving dit maal nog tamelijk goed af. Berichten uit andere gemeenten maken reeds melding van groeten last, ten gevolgde Van de vorst in de laatste dagen ondervonden. Zoo was gisteren te G o u d a de binnen scheepvaart reeds zoo goed als ge stremd. In de rivieren was echter van ijs nog niet veel te bespeuren. ïn.den IJsel voor Krimpen aan den IJsel begon zich reeds drijf ijs te ven- toonen, doch dp. scheepvaart ondervond daar echter nog 'geen last van. Uit de provincie» Groningen en Fries land komen berichten, dat daar de scheepvaart reeds overal grootend/eels gestremd is. Kalenders. We ontvingen een kalender van de Biscuitfabriek „Nutrix" te Leiden. 0(p het schild is keurig en kunstvol de schil dering van een herfstlandischap aange bracht. De id'nikkerij „Flora" te Nootrcp' wijk beeft weer maar in verlengd formaat haar sierlijke kalender uit gegeven. 't Is een goede reclame voor genoemde firma door de nette en ,p;re,L ciese afwerking. De firma W. H. Muller en Co. .(Bata vier-Lijn Rotterdam-Tonden) heeft hare gewone kalender aangeboden bij' iede re maand een kijkje op het natuurscfymn van een Hollandsche of Engelsche stack De N. V. Drukkerij S;enefelder Am sterdam,Londen behoeft met haar kalen der voor de vorige niet onder te doen. Het schild is door de teekening heel origineel. SASSENIHEIM. Gisteravond werd door den Geest. Adviseur de wintercursus ge opend, waarin hij' zich voorstelt een ge schiedkundige uiteenzetting te geven der verhouding van kerk en staat gedurende de eerste '10 eguwen. Voor heden bepaalt hij zch, bij wijze van inleiding, tot eene .algemeene beschouwing van. staat en kerk en hun verhouding. De staat werd ge noemd de boven de gezinnen verheven zelfstandige gemeenschap', bestaande uit meerdere gezinnen, waarvan zij de vei ligheid en het algemeen welzijn zoekt te verzekeren. Die staat dankt zijn ont staan aan de instelling van God, die zelfs de gezinnen nog veelvuldig onvol maakt heeft gelaten, opdat zij van na ture op het zoeken van onderlinge hulp en steun zouden zijn aangewezen. Zijn doel is om aan de ieden, waaruit hij bestaat, orde en vrede, veiligheid en wel stand hier in de wereld te verschaffen. Bepaalt de staat zich tot het nastreven van dit doel, dan beweegt hij zich op eigen terrein en is door de onafhankelijk heid de hoogste maatschappij. iDoch de mensch is niet enkel voor de aarde geschapen, allereerst is hij! be stemd voor den JH.emel. Om de bereiking van dit doel te vergemakkelijken, heeft Christus een tweede maatschappij! ge sticht: de Kerk. Hij'' gaf daaraan een eigen doel: de heiliging van alle volken in alle tijden. Hij schonk daaraan mede de aan dit doel geëvenrectigde middelen, de prediking van Zijln Waarheid, de be diening van Zijne Sacramenten, de uit oefening van Zijn gezag. Op gelijke wijize als de staat is de Kerk op haar ge bied een volmaakte en onafhankelijke maatschappij'. Door de stichting dezer tweede maat schappij beoogde Christus allerminst de eerste afbreuk te doen. Integendeel Hij verklaart zoo nadrukkelijk mogelijk, dat Zijn rijk niet is van deze wereld en het ;fó Kijft wensch en gebod, dat de twee machten elkander zullen helpen om in elkanders onvolkomenheid te voorzien. „Geeft", zegt Hij, ken Keizei* wat des keizers en God wat Gods is." Inderdaad kunnen doof de kerk on schatbare diensten aan den staat worden 'bewezen, door bet aankweken van eer bied voor liet gezeg en door het inp'reii- teti van de verplichtingen der iü.gebo- ïden.. Evenzoo kan ook de Staat in hoo- ge mate nuttig zijn voor de Kerk, door haar wetten met zijn gezag te ondersteun wen, haar te beschermen en de stoffe lijke hulpmiddelen te verstrekken, vcor 'de uitoefening van haar taak benoodigd en bovenal door hare vrijheid te eer biedigen. Hoe hot komt, dat toch zoo dikwijls in jpïaafs van yamcmvvdkiïig: tcg-m /;iMkihg; trilplaats van vriendschap', vijano&ch&p fcusschen deze beide machtten heeft .ge- fieerscht Omdat het dezelfde onderdanen zijn, waarover de Kerk ea de Staat hunne 'recht uitdoefenen ea het niet altijd even duidelijk is, waar de bevoegdheid van den een en macht eindigt- en die van den anderen begint. Werd nu maar jtfeeds ^por oogeri (glehouden, dat wa(t bef 'zwaar ste is, ook het zwaarste moet wegen en derhalve de eindbeslissing over .zulke twistpunten, als haar rechtens toekomen 'aan de Kerk werd gelaten, dan ,zou: daarmee de heilzaamste samenwerking zijn gewaarborgd. Aangetoond werd daarna hoe een min nelijke oplossing der geschillen vaak is gezocht en gevonden door het sluiten v,an concordaten, waarbij Kerk en Staat als vrienden onderhandelen, of ook wel, nood [gedwongen en bij gebrek a,an be ter door de practische, op zich zelf ver- WGrpehfkc! toepassing v,an het beginsel „Vrije Kerk en Vrije Staat", waarbij door den Staat, de Kerk als oen vreemdelinge wordt bejegend. Tot besluit werd in Igroote trekken do stof ingedeeld als volgt: le periode: van het Pinksterfeest tot het jaar 63 waarin de Kerk nog aan de bijzondere aandacht der heidenen en kei zers ontsnapt. 2e periode: van 63 tot keizer Constantijn, waarin de katholici teit der Kerk wordt bereikt en de Chris tenen aanstonds ais staatsgevaarlijk be streden worden; tijdvak der catacomben en der vervolgingen. 3e periode: waar in de Oostersche keizers als erkenning van de opperheerschappij der Kerk hun troon verplaatsen van Rome naar Con- stantinopel, doch nog telkens weer hun bemoeiing ook tot de kerkelijke aangele genheden zochten uit te strekken en het 4e tijdvak, waarin de Westersche Keizers hunne kronen ontvingen uit de handen des Pausen en de keizers op hun beurt hun zwaard stellen ten dienste der Kerk. Rechtzaken. De Hooge Raad deed uitspraak in de zaak van den officier van justitie bij de Rechtbank te Zwolle tegen het vonnis van die Rechtbank, waarbij L. T., los- werkmante Ommen, en J. arbeider te Avereest, wegens het visschen met den hengel in de Dedemsvaart te Avereest werden ontslagen van rechtsvervolging op grond, dat het visschen met den hen gel zonder meer in bedoeld water nergens ds verboden. Hieregen was dtoor den officier van justitie aangevoerd, dat „het visschen met den hengel" ook zou vallen onder hei verbod van het visschen met den hengel, voorzien van een kunstvlieg als aas. De Hooge Raad achtte 'die be wering onjuist en verwierp het beroep. Laaiste Berichten. (Gedeeltelijk gecorrigeerd.) Volgens bij het hoofdbestuur van het Ned. Roode Kruis ingekomen tele grafische mededeeiing van den chef der Bulgaarsche ambulance, Dr. Sikemeijer, maken alle leden van die ambulance het wel. De toestand van den Minister van Justitie, Mr. E. R. H. Regout, was heden ochtend gelijk aan die van vorige dagen. Beurs van Amsterdam. 14 Januari 1913. Nederland. 3 Obi. Ned. Werk. Schuld 3% Cert. dito 2 Vt dito Hongarije. Goudl. 4%. Oostenrijk. 3% Obl. April-Oct. Dito 47n Jan.-Juli. Portugal 4H Obl.Tabaksmon. 3% Obl. le serie Rusland.4V;% Obl. 19G9Nea. Ree. 4^% dito Obl. 1909 4 dito bij Hope Co. a. G. R. 125 4 dito 6e Emiss. Servië 4% Obl. 1895 Mexico 5 Goudl. '99 Brazilië, Fund. L. 1898. Columbia 3% Gee. B. Schuld Venezuela 3 Dip!. Sch. 1905 4% Amsterdam 1900-01 3Leiden 1895. 4% idem 1911, Aand, N. West. Pac. Hyp. B. C. Amalg. Copper Cy. C. v. Aand. Cert. v. Amer. Car. Found C. Un. Cigar. M. C. v. A. Cert. v. g. A. Unit. Stat. Steel Corp. Cert. v. pref. Aand. dito Aand. Barge Moormann (liq.) Amst. Cult. Mij. der Vorstem. Gew.aand. „Ketahoen"Mijnb.Mij. Redjang Lebong Mijnb.'Mij.aand. Aand. ureat Cobars Gec. Holl. Petr. A. Aand. K. N. M. t. expl. v. Petr. Br. a f 1000. Aand. Moeara Enim Petr. Mij. Aand. Sum Paleinb. Petr. Mij. Gew. aand. intern. Merc. Mar.Cy. Pret. aand. dito. dito. Aand. Amsterdam Deli Comp. Aand. Deli Cultuur Mij. Aand. Deli-Mij Aand. u11 Langkat Pi. Cert. v. Aand. Maxw. Land Gr, Cert. v. aand. Peruv. Corp. Lim. Cert. v. Pref. aand. Corp. Lim. Aand. Holl. Ijz. Spoormij. Aand. Mij. t. Expl. v. Staatssp. Gest. Obl. Boxtel Wesel 1875-80 Cert. v. aand. Atchison Topeka Cert. v. aand. Chesapeake Ohio Cert. v. aand. Denv. <S Rio Gr. Sp. Gew. aand. Erie Sp. Mij. 4% General Lien Bonds dito Gew. A. Kans. City South Rw. Mexic.lntern. Prior Licn0bl,4T27o Cert. v. aand. Miss. Kans T. 47o le Hyp. Obl. dito. N.-Y. Ontario Western Cert. v. gew. aand. Rock Lland Gew. aand. South Pacific Afgest. gew. aand. South Rlw. Cert. gew. aand. Union Pac.Rlr. 470 Goud Obl. Union Pac. Rlr. Gew. aand. Wabash Leeningen Amsterd m a f 100 iV.nis voor VolKsvlij; 1809 Aand. Witte Kruis 2\-i Antwerpen 1887 4% Hotigaarsche Hypb. 1884 yn Theiss. Regulir. Ges. 1880 5% Staatsl. Oostenrijk 1860 3% Madrid 1868 Turksche Loten 1870 Congoioten 1888 Paminia-Kanaal loten Prol on gatieren te 3Ti A Vorige Koers Koers. heden. 78H 7814 784<<5 784 mu 60% 87 4e 864 86 63 95^ 954 95ih, 954 86l6ifl 864 864 77'4« 100 at6 104*™ 494 50 594 974 87 10014 1764 1744 74AW 72% 55 544 51H 494 66'V 644 1104 1084 156,14 1564 94 9% 208 210 874 854 2234 224 5624 565 22b*i 2274 205 204% 54A 4% 194 19 H 637 138 135 585 584 526 5264 4 34 114 114 554 55% 884 95 834 95 96 1U6 106 804 224 22% 31 Ha 314 76 764 264 244 1004 1004 28'46 274 944 94% 324 334 244 244 10694 105% 21 h 274 1624 161 984 984 4 4 109% 1.25 1.30 774 784 ll54 147 148 1544 67 45 '36.20 63.— Marktberichten. LE.iDEN, 14 Jan. Vette Varkensmarkt. Aan voer 198 stuks, vette 140 59-58 ct., hcht soort 58, 57-55 Handel matig. ROTTERDAM. Veemarkt 55 paarden 1349 m rund. 593 vette rund. 217 vett. kalv. 430 nucht kalv. 4'schapen, 91 biggen, 1 bok. Prijzen ais volgt: Koeien en ossen 35-43-44 stieren 33 a 37, vette kalv. 55-60-65. Prijzen per stuk inelkk. 140-340, kalfk. 150- 350, stieren 120-360, vaarzen 90-175, paarden 90-300, slachtp. 60-170, hitten 60-250. biecen 11-17, nucht. fokk. 2?-31, n. slachtk. 14-20. biggen per week 150-180, Boter, Aanvoer achstezestiende vaten 174 stukken van 4 kg. prijzen le kw. f 67 2e kw. f 63 3e f 51. Stukken van Vj kg. 85—90 Eieren aanvoer 2821 7 st. kippeneieren f 4 90 f6.45, eendeneieren f5.30 a f 6.u0, ganzeneie ren f—Eieren van handelaren 4.50—5.10. Vette runderen aanvoer ruim. Kooplust flink Afd. spoeling goed bezet. Omzet stroef. Enkele prima boven notecring. inferieure soorten, han del traa£. Duitschland koopt goede kwaliteiten ossen, btieren aanvoer .beperkt. Handel traag Vette kalveren aanvoer ruim. Handel minder vlug. Prijzen iets minder. Blijven toch duur. Melk- en kalfkoeleu met veel handel voor Duitschland en Belgie. Belgie koopt zeer puike kalfkoeien. Jong vee handel tamelijk. Magere ossen goed gewild voor Duitschland. Nuchiere kalveren aanvoer iets ruimer. Er was voor buiteuland weinig vraag, handel flauwer. Men besteedt lagere prijzen. Handel in paarden tamelijk. In biggen ging meer om. f VB11' H' E' v' «Peluw f 4.95 5.95, hanen f 0.75 a 1.15. Aantal 1011 stuks. Handel vlug. BODEGRAVEN. 14 Jan. 1913. Aangevoerd 83 partijen kaas. Ie art. Goudsche f 31 a 30U. 2e srt f29 a 30. Zwaardere Goudsche 33. Handei vlugger,

Leidsche Courant | 1913 | | pagina 3