BUITENLAND. Een en ander uit de geschiedenis van Zoeterwoude BINNENLAND. 4e Jaargang. No. 984. Bureau OUDE SINGEL 34, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus DIT BLAD VERSCHIINT EUK'EN DAQ, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en hef GE1LLUSTRH1-RD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, j.ld per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post #1.50 per kwartaal. Atzonderlijke nummers 2", cent met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt vtn 1-5 regeis t 0.75, elke regel meer 15ccrt ingezonden mededeeiingen van 15 regels 1.5J, elke regel meer 30 cent, met zrati bewijsnummer. B.j contract aanzienlijke korting, jrajte etters nttr pliatsruimte. Kleine Advertentiëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur koop en verkoo. (geen handeis-acverteniiëni 1 5 regels 25 ceni, tedere regel meer 5 cent asngeooden betrekkingen 1 -5 regels 50 cent. iedere regel meer 10 cent. Uit nummer bestaat uit DRIE BLADEN en een OE1LLUS- TREHRD ZONDAGSBLAD. Wegens den Feestdag van de H.H. DRIEKONINGEN zal „De Leidsche CourantMaandag niet verschijnen. Arm volk. „Arm volk",-verzucht pater M. C. Nieuwbarn O. P. in zijn brochure „Het Dreigend Gevaar", ais hij nagaat wat den menschen in de bioscopen wordt voorgezet, wat zij daar te aanschouwen krijgen zoó, dat zij het meeleven en meevoelen. „Arm volk", verzucht de schrijver, „dat toeschouwt met aangegloeide gezichten van meeleven en meèvvoelen, dat leert ademen in zoo'n moeraslucht van be smetting en passie-drift". En verder zegt de schrijver: „God alleen is het bekend, hoevele honderden hier voor het eerst hun schaamte hebben verloren en de sluime rende lusten voelden aanlaaien tot een prikkelenden brand. Arme kinderen van hunne plicht\*ergeten,vaders en moleckfris Wij meenden goed te doen deze ern stige woorden uit de mooie brochure hier over te drukken. Het gevaar van de bioscoop is groot, ontzaglijk groot, maar ook de lichtzinnigheid, waarmede men dat gevaar tegemoet snelt, grenst aan het ongeloöfelijke. Als men ziet de groote drommen, die zich verdringen voor de niet-gècontroleerde bioscopen •welke zulk een groot gevaar bieden, hetzij door de vertoonde films zelve, hetzij door de verklaringen van een „geestigein" explicateur, staat men verwonderd over de „ruime" opvattingen, welke velen op dit gebied schijnen te huldigen pater Nieuwbarn spreekt van „plicht-vergeten vaders en moeders". Wij zouden in herhalingen treden van wat we vroeger hebben geschreven in driestarren en artikelen, zoo wij gingen' aantoonen, weljc een goeden invloed er van de bioscoop kan uitgaan, welk een nuttige leering, welft een kostbare veredeling, welk e£n heerlijke uitspan ning zij kan schenken. Pater Nieuwbarn noemt het „een der heerlijkste uitspan ningen", welke de wetenschap ooit heeft aangebracht. Dit kan echter alleen zijn de gecontroleerde bioscoop. Het' gevaar van de ongecontroleerde bioscoop is o o k aanwezig bij de betere soorten al is daar het beslist-platte verwijderd, er blijft nog zooveel over, waardoor het fijne, teere, echt-brave van een rein ge moed te loor zai gaan, er is daar dikwijls en meestal nog zooveel zinnelijks en prikkelends. Gelukkig, dat wij in onze stad twee gecontroleerde bioscopen rijk zijn, die in den Volksbond en in de St. Jozefge zellen vereeniging. Wij kunnen zonder dikwijls onherstelbare schade en schande genieten van de schoone uit vinding, die wij bioscoop noemen. De zedelijkheidswet. Mr. A. de Graaf, te Utrecht, publiceer de in het „Tijdschrift voor Armenzorg en Kindervoeding", welk orgaan zich ook wijdt aan de belangen der mislei de vrouw, een raplport over de te Brus sel gehouden voorbereidende conferentie van het te Londen saam te komen -Vel Internationaal congres „ter bestrijding van den handel in vrouwen." Die'conferentie nu zoo lezen we „luisterde met buitengewone belangstel ling naar de uiteenzetting van onze nieu we zedelijkheidswet", terwijl „zelfs een tegenstander van de beginselen, die er aan ten grondslag leggen, de heer Hen- nequin, spirak van „cette grande loi •néerlandaise (die groote Nederland- sche wet), welke al de wenschen van het congres te Madrid in vervulling bracht." Zooiets weegt op tegen heel wat aan val letj es in onze linksche pers. door C. P„ PAARDEKOOPER. Een andere verklaring van den naam is die samenstelling van zoet en wou- d>e. Zoet zou gebruikt zijn om de ^naV sche klaverweiden, die men hier eer* tijds vond en woude zou wijzen op boschrijkheid. Dteze naamsverklaring ia met die eerstgenoemde volstrekt niet in strijd. Ddt blijkt als we weten, dat het Hollaiiclsche woord zoet en het Engel-* sche sweet (swiet) hetzelfde betteke nen en ook oorspronkelijk één woord' zijn geewest. Hoe zag de gemeente er in 1300 en Later uit? Dte kerk op 't Dorp stond, naar de oude uitdrukking „in 't midden". De weg was daar nog niet bestraat. Die Noordlbuurtsche weg bestond ook wel, maar 'de Miening en de Vrouwen- weg waren nog maar voetpaden van wei nig belang, Verbinding met de Vliet zal hier wel bestaan hebben. Ëerst veel later is 'er een weg buiten die Koe poort. Van uit het Westeind ging de Hofweg naar de V'.iet.De Weipoort bestond reeds, maar de Nieuwe weg nog niet. Van de Miening zal toen een weg geloopen hebben door den tegen- ALüEMEEN OVERZICHT. Op de Nieuwjaarsvergadering van de Londensche conferentie zagimen reeds aankomen, dat Jiet spoedig mis zou loopen, doordat de eensgezind heid der Balkanstaten zich krachtig toonde tegenover het uitvluchten zoeken der Turken. In krachtige termen deed- Danef het den Turk toen reeds hooren„Mijne- heeren Turksche gevolmachtigden, sprak! hij, wij hebben al herhaaldelijk uiteen gezet maar ik wil het herhalen, opdat de Turksche regeering zich dienaan gaande geen averechtsdhe voorstelling moge vormen dat wij geen o ogenblik de onderstelling van bijzondere regelin gen kunnen toelaten. Wat natuurlijk niet wil zeggen, dat wij er bezwaar tegen zouden maken, dat tusschen de Turksche gevolmachtigden en de vertegenwoordi gers van de Balkanstaten particuliere ge sprekken gevoerd zouden worden. Deze! gesprekken kunnen buitengewoon nuttig zijn, maar 'dit heeft niets uitstaande met de definitieve regelingen, welke bij ge meen overleg getroffen moeten worden. Op deze conferentie zijn er geen Bul garen, geen Serviërs, geen Grieken, geen Montenegrijnener zijn, aan den eenen kant, Turksche gevolmachtigden en aan den anderen kant slechts gevolmachtig den van de verbondenen. Wjj hebben den oorlog gezamenlijk gevoerd, wij zullen den vrede gezamenlijk sluiten. Dit moet eens voor al goed begrepen worden." Deze krachtige woorden maakten een begrijpelijken indruk en zullen wel veel hebben bijgedragen tot de gematigdheid der Turken in die zitting. Echter moesten zij wederom voor de zitting van gisteren nieuwe instructies hebben. In Sofia, zoo werd van daar aan de „Voss. Ztg." ge meld, meende men, dat het nieuwe Turk sche voorstel niet onaannemelijk was, doch zoo gesteld, dat men er over praten kon. In regeeringskri'ngen was men daar optimistisch gestemd en met hoop op woordigen Grooten Polde^ naar de Web poort. Sporen van 'dezeji weg zijn inog in dien 'polder te vinden. Dat verklaart d'e ligging van de woningep van de wecL Lekkerkerker, Karens, P. v. d. Sa-lm 'en Dijkman, die alle op eenigen afstand vian den tegen woo rdigen weg gelegen zijn. Want de regel is toch, dat de wo ningen tamlel'ijk dicht aan den weg geT bouwd wenden, behalve die,, welke kwa men in plaats van de vroegere buiten* plaatsen. Zoo lagen de woningen 'van Schenkieveld en Van Teylingen ook aan den Hofwïeg; van Straathof aan bef oude VLietpad; van „Rijmegom" op de oude buitenplaats; van A. Lekkerkerker en De Wiit op ^,Groniestein". Deze weg 'door den Grooten Polder was in 1600 al verdwenende Nieuwe weg bestond toen al en hij werd nieu* wen weg genoemd, omdat het een an dere weg naar de Wejpoort werd. De Rijndijk was er al, de Ommedijik nog niet. De Ommedij'k is lafer aargelegd' al.s diij'k om Zwieten,, zooals nu nog ie zien is. In een. huurcontract 'even pa 1600 wordt deze dijk met name genoemid. Men ziet, dat (je nu bestaande wegen en vaarten er al lang ^ijn. Alleen zijn later tal van verbeteringen aangebracht. Ik beweerde daar, dat zóó de toestand was in 1300 en later, in ieder geval voor 1600. Langzamerhand zijn de ver- het totstandkomen van. den vrede. De conferentie v, n gisteren bracht echter heel wat anders, nl. een drievoudig ultimatum van de verbondenen betreffende: A.dria- nopel, Kreta en de Egeïsche eilanden, waarover zij een bevestigend antwoord eischten vóór Maandagmiddag vier uur, terwijl zij anders de onderhandelingen zouden afbreken. De aanleiding tot het ultimatum van de bondgenooten is het antwoord van Turkije geweest, gegeven op de vraag van de bondgenooten in de laatste zit ting der conferentie. De Turken stelden voor, dat de nieuwe grens van Thracië zou beginnen in de buurt van Adrianopel, zóó, dat deze stad aan Turkije bleef, en vervolgens west waarts de Arda zou volgen tot het punt waar deze de 'zijrivier Soejo-edloe op neemt, om "dan zuid westwaarts naar het meer Boeroe, bij de baai van Lagos, te loopen (bij het eiland Thasos), Goemoel- dzjina bij Turkije trekkende. Nopens Kreta stelden de Turken voor, alle Ottomansche rechten aan de groote mogendheden over te dragen en deze te laten beslissen over het toekomstige be stuur over het eiland, onder voorbehoud echter, dat de bondgenooten niet den afstand van eenig ander eiland zouden vragen. Na een onderlinge beraadslaging over handigden toen de bondgenooten aan de Turken het volgen Je schriftelijke ant woord „De gedelegeerden der bondgenooten zien met leedwezen, dai de Ottomansche gedelegeerden geen Zuring houden met den uitslag van den oorlog.. Zij zouden derhaive gerechtigd zijn de onderhande lingen af te breken. Om echter een nieuw bewijs te geven van hun gezindheid tot verzoening, verzoeken zij den Ottoman- schen gedelegeerden in een zitting, Maan dagmiddag om 4 uur te houden, voor stellen te doen, waarin is vervat: le. de afstand van de rechten van Tur kije op Kreta; 2e. de afstand van de eilanden in de Egeïsche Zee; 3e. de aanwijzing van de grens van het wilajet Adrianopel, zóó, dat die stad den bondgenooten wordt gelaten. Geschiedt dat niet, dan zullen de on derhandelingen als afgebroken worden beschouwd." De Turken antwoordden hierop dat zij reeds hedenmiddag te vier uur hun ant woord zouden ter kennis brengen. De Adrianopel-kwestie zou, indien het „laatste bericht" van gister aan de „Times" ontleend waar heid bevat, wel een stoot ten gexjdje hebben gekregen. Het zou toch een mooie oplossing zijn als de stad zich, hangende de vredesonderhandelingen, ^vergaf. Men zou dan niet meer te ma ken hebben met een niet bezet gedeelte, in het veroverde land en het zou den Turk gemakkelijker vallen hiervan af stand te doen dan zoolang de bezetting nog in tegenstand volhardt. Men ver schillende wegen aangelegd en de vaar ten gegraven. De polders, zooals wij die kennen, kwamen pas omstreeks ieit na 1600. Langzamerhand kwamen er meer ge bouwen lang3 den Rijn vooral buiten plaatsen, wat met het oog o;p de schoone rivier en den grooten weg gemakke lijk te verklaren valt. Vóór we eenigte bekende huizingen noemen, wijzen we'op het verschijnsel, dat de ^gemeente al sinds 1300 en misschien vroeger ongeveer dezelfde grenzen heeft gehad, als nu. Ik zeg ongeveer, want her haaldelijk heeft Leiden zich .uitgebreid, natuurlijk ten koste der omliggende ge meenten. Ik herinner alleen aan de an nexatie van 1896. Maar in het feit, dat de gemeente ongeveer dezelfde grenzen behield, zien we een bevestiging van hetgeen Prof. Struycker. dit jaar be toogde, dat n.l. deze grenzen niet wil lekeurig getrokken zijn, maar dat de indeeling der gemeenten op historische gronden berust en dat men zich daarom moet wachten met ruwe hand en wille keurig die indeeling te wijzigen. Het huis Zwieten bestond reeds vóór 4100.' Het was gelegen een half uur van de stad Leiden, nabij Leider dorp, aan den Hoogen Rijndi k. Zijn naam heeft het gekregen van de Zwict nu Weipoortsche Vliet zooals moedUechter dat de welhaast uitgehon gerde bezetting nu de onderhandelingen tot overgaaf op bevel v*n hoogerhand begonnen is om de vredesonderhandelin gen te vergemakkelijken. Wat de kwestie der Egeïsche «eilanden aangaat geven de Grieken de volgende redenen voor de rechtvaardigheid hun ner eischen op. le. Het is een voldongen feit, dat bedoelde eilanden door Grieksche strijd krachten bezet zijn. Griekenland kan dus het recht van verovering en van bezit, het „beati possidentes" doen gelden. 2e. Historisch zijn die eilanden als deelen van Griekenland te beschouwen. Zij werden door Turksche troepen bezet, doch Griekenland was hun eigenlijk va derland. De eiland-bewoners hebben in 1821 evenals de andere Grieken geL streden om zich vrij te maken van het Turksche juk. Die eilanden hebben veel geleden en Griekenland kan niet ver geten, dat meer dan 60.000 Grieken op Chios werden vermoord. 3e. De eilanden, zelfs die, welke aan de kust van Klein-Azië gelegen zijn, zoo als Chios en Mitylene, worden door Grieksche volken bewoond, die verwant zijn aan hen, welke Griekenland door den huidigen oorlog heeft .willen bevrij den. 4e. Het is voor de mogendheden, voor Klein-Azië, voor Turkije zoowel als voor Griekenland van beiang, dat het tijd perk van wanorde in het Oosten een ein de neme. Na dezen oorlog moet men al les vermijden, wat in de toekomst een gevaar zou kunnen opleveren'. De be woners, dier eilandlen zouden steeds, stre ven naar vereeniging met Griekenland en de Turken zouden slechts met ge weld hun gezag kunnen handhaven. De Spaan>che Ministercrisis die spoedig opgelost was, heeft nog een staartje gekregen in het uittreden van bijna alle conservatieve Kamerleden en tal van conservatieve e senatoren. De Epoca maakt een brief van Maura aan de gewezen voorzitters van Kamer en Senaat, Dato en Azearraga, openbaar, waarin hij hun zijn voornemen kenbaar maakt zich uit het politieke leven terug fe trekken en van de leiding der con servatieve partij af te zien, evvenals van zijn mandaat als Kamerlid. Bij den brief is een uitvorige nota gevoegd, in zeer ,duidelijke en vrij krasse termen ver vat. Maura zet er in uiteen, dat redenen van uitsluitend politieken aard hem noodzaken zich terug te trekken. Die redenen kunnen in de volgende woorden samengevat. Het is onmogelijk, dat de conservatieve partij met de regeering en het land kan samenwerken of het bewind op zich nemen, zoolang de liberale partij haar politiek beleid niet radicaal ver andert. Volgens de „Köln. Ztg." is de ontbin ding -der conservatieve partij slechts een stap om te komen tot een nieuwe, mo narchists ah.e partij, die gevormd zal wor den uit de behoudsgezinde elementen der ik zei. De lange naamlijst der heeren van Zwieten zal ik overslaan en ook de stichtingen, die zij maakten aan ,de St. Pieterskerk te Leiden, verder te Oegstgeest, Leiderdorp en eklers. Zij waren de ambachtsheeren van Zoeter woude. Dat het slot een aanzienlijke op:- pervlakte besloeg, spreekt haast van zelf. In 1567 was er 54 morgen land bij. Zwieten heeft, evenals verschillende an dere kasteel en, zeer veel te lijden gehad ten tijde van de Hoeksche en Kabeljouw- sche twisteneen strijd tusschen adel en steden, ontstaan naar aanleiding van een geschil tusschen Margarethavan Beieren en haar zoon WjHlctn. Ook had het veel te verduren bij het beleg van Leijdjeu in 1574. Doch dit alles heeft het goed doorstaan en op een plaat, vervaardigd in 16Ü7, komt hel voor als een hecht en sterk gebouw. In 1804 werd het ver woest Op de plaats, waar vroeger het Ro- meinsche wapenhuis stond, vinden we later een klooster Het heette Room burg en werd ir< 1390 gesticht door zusters Franciscanessen. Zij kozen tot patroonheilige van haar kloster de 11. Maagd. In 1460 kwam er een heele omkeer in haar regel en vereenigden zij zich met de conventueelen van het St. Margarethaklooster van Leiden. Laatstgenoemd klooster was gelegen te rechterzijde, met behulp van de gematig den der linkerzijde. Oud-minister Urzaiz heeft dit denkbeeld geopperd en er aan toegevoegd, dat het persoonlijk element niet meer in die mate als tegenwoordig de staatkunde moet beheerschen. De conservatieve oud-ministers hebben gis teren ten huize van generaal Azearraga vergaderd, om den politieken toestand, met het oog op den conservatieven partijn ÜEMENGD Z. H. den Paus heeft van de meeste Europeesche vorsten met de jaar wisseling gelukwenschen ontvangen, o. a. van keizer Wilhelm, van sultan Mo- liammed V, van den koning van Noor wegen, en van dien van Montenegro. De „Perseveranza" van Milaan, meldt dat keizer Wilhelm en ko ning Victor Emanuel in de lente van dit jaar een ontmoeting zullen heb- hebben te Genua. De Daily Telegraph verneemt uit Peking, dat de Chineesche regeering den uit Oerga teruggekeerden Russi- schen geheimen agent Dordjef er open lijk van beschuldigd, geheime onderhan delingen te hebben gevoerd tusschen Mongolië en Tibet, welke tot strek king hebben, een verdrag tusscnen de genoemde landen tot stand te brengen. Ook wordt Dordjef ervan beschuldigd onderhandelingen te hebben'gevoerd, om te komen tot een gemeenschappelijk Britsch-Russisch protectoraat óver Tibet. Scheen Donderdag alle gevaar voor staking in het Saarbekken ge weken, nu blijkt dat deze meening te optimistisch was. In de mijn Velsenzijn n.l. van de 460 mijnwerkers 300 niet afgedaald in de schachten. Op 18 De cember hadden de opzichters namens 't personeel en voor hen zelve, het werk aanvaard. Nu werd 'gistermorgen den op lichters aangezegd dat zij niet af moch ten dalen, vóór zij hun ontslagname hadden teruggenomen, wat zij weigerden op grond van de verklaringen van den directeur en van afgevaardigde Gies- berts; dientengevolge ontstond het con flict. Volgens die verklaringen was een uitdrukkelijke herroeping van de ont slagname, zoo meenen de arbeiders ten minste, overbodig. Te N e w-Y o r k zijn thans 1 0 0 0 0 arbeiders in de heeren confectie-in- dustrie in staking en bovendien zul len, als het geschil niet voor Maandag is bijgelegd, ook nog ongeveer 4.0.0.0.0. linnennaaisters uit sympathie met de stakers, het werk nederleggen. Koninklijke Besluiten. Bij Kon. besluit is aan C. Bethe, eer vol ontslag verleend als leeraar aan de R. H. B. S. te Groningen; is de Oost-Indische ambtenaar P. de Roode ide'la vFajlle, inspecteur Moor agra rische zaken in Ned. Ind'ië, eervol' ont heven van de waarneming $er betrekking van administrateur bij het departement van Koloniën. Leiden onder de stadsvesten op een vochtige en gevaarlijke plaais bij dc poorten der stad en stond bloot aan de gevaren van den oorlog. Paus Pius II gaf nu verlof aan de overste en de an dere kloosterzusters om naar Roomburg te verhuizen. Beide kloosters weiden toen vereenigd. Roomburg met biibehoo- rende gebouwen en landerijen besloeg1 bijna honderd hectaren (113 morgen). Omtrent het leven der kloosterlingen kan weinig worden medegedeeld. Er is beweerd, dat zij zich zouden hebben be- tig gehouden met het afdrukken van boe- en, maar dit wordt tegengesproken. Wel bestaat er nog een oud handschrift, dat daar vervaardigd is nl.„Die troes- tinghe der ghelatenre menschen." In 1575 dus na de Hervorming werd het klooster opgeheven en be stemden de Staten van Holland zijn goe deren tot onderhoud der Leidsche hoog leeraren, behoudens hetgeen daarvan tot alimentatie (onderhoud) der kloosterlin gen bestemd inoest worden. (Wordt vervolgd)

Leidsche Courant | 1913 | | pagina 1