Ingezonden Me jedeelingen. Servië aangaat, is deze v.c.k me-, steeds meer klem beweerd, dat men zjeh daar over niet ongerust behoeft te maken. Servië's houding in dezen schijnt geheel veranderd. Durazzo als haven schijnt geen voorwerp zijner wenschen te zijn. Of zou dit ook een manoeuvre zijn om de mogendheden in slaap te sussen. We zuilen het spoedjg genoeg weten als er wat schot in de onderhandelingen komt. AlsV. Weekpraatie. V Meer dan voor alles, wat er m de Tweede Kamer is besproken, meer dan voor alles, wat er deze week in binnen- en buitenland is v'oorgevallen, hebben de inwoners van onze sleutelstad Leiden zich er voor geintcresseerd, wat hunne vroede vaderen zouden besluiten betref fende de verplichte winkelsluiting. En gij weet het, allen, ook gij, die in Lei den's omgeving woont, de verplichte winkelsluiting is er door; Burgemeester en Wethouders hebben nu een verorde ning te ontwerpen, regelende de ver- verplichte negenuursluiting voor winkels en magazijnen. De houders van winkels en magazijnen worden nu in het ver volg in hun vrijheid belemmerd, zeggen sommigen. Maar, mijn hemel, als dat praatje in dit blad niet needs herhaalde lijk weerlegd was, zou ik het nog eens doen. Alleen dit wil ik zeggen Waar blijf* die hoog-geroemde vrijheid als de eene winkelier door den anderen ge dwongen wordt om tot 's avonds laat open te blijven. En nu laat ik nog bui ten beschouwing de belangen van het winkelpersoneel van de bedienden en winkeljuffrouwen. Och kom, ik voor mij \ind hel eigenlijk al te gek om nog fegen de verplichte winkelsluiting te zijn op grond hiervan., dat daardoor een vrijheidsbeiemmerltig ontstaat. 't Een brengt je op 't ander het be- slu.l \an den Leidschen gemeenteraad doet me denken aan een mededeeling van den voorzitter van den gemeenteraad te Warmond. Zijnedelachtbare deelde n.l. mede, dat er veel kans bestaat dat de zco lang door de gemeentenaren gekoes terde weusch in vervulling zal gaan, dat er nl. een tram door Warmond zal ko men. Een verblijdende gebeurtenis zou dat zijn zeer zeker zou daardoor de bloei van de toch reeds welvarende ge meente toenemen. We willen het daar om den gemeentenaren v,an harte toe- wenschen, dat de kans, waarvan de bur gemeester sprak, zeer spoedig werkelijk heid zal worden. Zoo in gedachten ronddwalend door Leiden's omgeving, schiet mij ineens te binnen de nuttige lezing over Landbouw- vakonoerwijs die deze week tc Zoeter- vwoude is gehouden. Ik heb er Donder dag een groot vei slag van in de cou rant gelezen cn ik hoop, dat velen dit mei mij gelezen hebben, want het zou hun een prikkel kunnen zijn niet langer stil te zitten en de handen uit den mouw te stekenEr kan op het gebied van landbouwvakonderwijs zoo veel, zoo ont- veel nut gesticht worden. Neemt r~Mar eens alleen de wintercursussen. Vit 'nan c-p zulke cursussen den land bouwer een schat van practische ken nis worden bijgebracht; ik noem b.v. land bouwboekhouding, veevoeding, bemes ting, stalhygiëne enz. enz. Als het land bouwvakonderwijs in onze dorpen tot hooger bloei kwam, zou het ook den boe renstand en indirect de geheele gemeen schap beter gaan. Dat staat boven alle twijfelEii daaromdie het goed meent met den boerenstand, hij zorge voor een steeds hooger bloei van liet landbouw- vakonderwijs. Waar nog geeri winter- cursus is, daar kome deze! Er niet lang over delibereeren, maar doen Niet lang delibereeren, maar doen... daar hebben de heeren in de Twejefde Kamer ons deze week geen voorbeeld van gegeven. Ze zijn nu bezig aaii de begrootingen, en aan die afzonderlijke begroetingen van oorlog, van financiën enz. zijn voorafgegaan de algemeene beschouwingen. Het nut van die alge meene beschouwingen is niet erg duide lijk maar vroeger heeft men er tenmin ste af en toe een mooi steekspel van ge maakt, als over en weer de sterkste kam pioenen in het krijt traden. Ditmaal ont brak deze attractie ten eenenmale. En toch hebben die algemeene beschouwin gen, gaande over het beleid van het ka binet, bijna veertien dagen geduurd. Er is een record geslagen van de lengte maar ookvan de onbeduidendheid. .Wij hebben niets geleerd, zijn net zoo wijs als te voren. Herhaaldelijk is nog eens gezegd door de vrijzinnige-i zelf, wat \ve reeds lang wis en, dat zij zuilen trach ten de rechterzijde in de minderheid te brengen, terwijl zij zelf geen meerder heid kunnen krijgen, maar van de socia listische genade zullen afhangen. Zulk een nobel spel met de belangen dei- kiezers kan niet te duidelijk aan de kaak worden gesteld. Is dat een negatief doel dat ons bewegen moet om te zorgen in 1913 de meerderheid te behouden, n.l. te voorkomen, dat de linkerzijde ons land „regeeren" zal, er zijn natuurlijk ook vele beweegredenen van positieven aard. Een van deze laatste willen we in ver band met een gebeurtenis, die dezer dagen heeft-plaats gehad, noemen, nl. het verkrijgen van de financieele gelijk stelling tusschen bijzonder en openbaar onderwijs. Dezer dagen is verschenen het rapport van de commissie, benoemd door het bestuur v,an de algemeene bond van R. K. KiesCJweuigmgvn ju Neder land, over dc# vraag hoe ie komen toi gelijke benniideliug vanwege dc over heid van het openbaar en bijzonder la ger onderwijs, ook in verband met de a.s. grondwetsherziening. Gisteren is reeds in dit blad over dat rapport ge sproken. Wij willen er den wensch aan toevoegen, dat dit met bezadigd oordeel neergeschreven rapport ook zelfs de meest wankelenden moge prikkelentot de strijd om in 1913 aan rechts de zegepraal te geven al was het alleen om ons te bevrijden van de schreeuwende onrechtvaardigheid op onderwijsgebied. JAN. STATEN-GENERAAL. TW I-EDE KAMER. Zitting van Vrijdag 20 December (Verv.) Aan de orde is dc Waterstaats- b e g r o o t i n g. Nadat door verschillende sprekers de belangen van verscheidene ambtenaars- groepen zijn bepleit, verkrijgt de Minister van Waterstaat, de heer Re go ut, het woord. Spr. ver klaart, dat in de laatste jaren niet on belangrijke salarisverhoogingen en lots verbeteringen voor.de genoemde groepen van ambtenaren zijn toegestaan en daar bij komt dan de kindertoeslag. Nu kan men wel zeggen dat het niet genoeg is, maar men houde er rekening mee dat zij nog vrije woning en een stuk land heb ben van het'Rijk, terwijl de heele werk zaamheid van verschillende ambtenaren bestaat in het twee a drie keer per dag opendraaien, van een brug, zoodat zij waarlijk wel genoeg werk er bij kunnen verrichten. Evenwel verklaart spr. zich bereid, hun die zeer lage salarissen hebben en geen vrije woning, daarin tegemoet te komen. Op den weg van geleidelijke verbetering gaat de Minister voort en hij gelooft, dat de belanghebbenden niet zoo onte vreden zijn over dezen Min. Ook voor Zondagsrust wordt zooveel mogelijk ge daan. De zaak vtm den kindertoeslag is van de uitgebreiden en principieelen aard dat men bij deze gelegenheid er over met vrucht zou kunnen discussieeren. Hij beschouwt dat geven van een kindertoe slag als een sparen dat de Staat deed als een zorgzaam vader voor zijn amb tenaren. Na nog enkele discussie's tuspchen de leden en den minister wordt de vergade ring tot 's avonds verdaagd. Avondvergadering. De behandeling van de Water- siaatsbegrooting werd voortge zet. De heer Passtoors (R.K.( vroeg spoed met de havenuitbreiding te IJ- mui'den, en hield voorts een pleidooi ten gunste van positieverbetering van verschillende categoriën van beambten bij den vischafslag aldaar. Spr. klaagde over den slechten "toestand van den Rijks weg bij Haarlemmerliede. De Minister antwoordde dat de toestand te Haarlemmerliede zal verbe terd worden bij de verbreeding van den weg AmsterdamHaarlem. De heer de Stuers (R.K.) bracht alsnog den bouw van het nieuwe De partement van Binnenlandsche Zaken ter sprake, den wensch uitsprekende, dat de Eerste Kamer, die over het betrekkelijk wetsontwerp een ongunstig verslag uit bracht, voet bij stuk zou houden. De Minister achtte in het stadium, waarin de zaak verkeerde, debat onge- wenscht. Bij de afdeeling „Spoorwegen" wijst de heer Passtoors (R.K.) op de slechte regeling van het buurtverkeer tusschen Amsterdam en Beverwijk en bespreekt hij de arbeidsvoorwaarden der remmers van de S.S. te Rotterdam en Feijënoord. De heer Jansen (R.K., Maastricht) bespreekt eenige aangelegenheden betref fende het personeel. Hij dringt aan op loonsverbetering; hij klaagt er over, dat de aanstelling in tijdelijken dienst te lang duurt en hij wenscht tijdiger bekend ge maakt te zien ontheffing van de bepa lingen van den dienst en arbeidsvoor waarden. De diensttijden zijn te lang en hij wenscht ook hierin verbetering te zien gebracht, evenals in de dienstvoorwaar- den voor het tramwegpersoneel. Vervolgens behandelt spr. nog eenige nieuwe lijnen: Siitart-Heerlen-Herzogen- rath en Sittart-Eichelshoven, welke hij noodig blijft achten. Hij dringt aan op spoedigen aanleg van de tramlijn Maas tricht-Vaals. De heer Snoeck Henckemans (C.H.) spreekt over het scheidsgerecht, waarvan hij de goede werking consta teert. Spr. blijft aandringen op nadere verbetering van de Zondagsrust. De heer Bogaardt vraagt verbete ring van het reizigersvervoer naar het Zuiden des lands en dringt aan op ver betering van het station te Breda. De heer v. Hoogstraten (A.R.) be pleit verbetering van de positie der ad ministratieve ambtenaren bij de S.S. De heer v. d. Voort v. Zijp (A.R.) bespreekt de positie van het tramweg personeel, die dringende verbetering eischt. Spr. hoopt ook, dat de rechts positie van dat personeel zal worden ver beterd, en hij dringt aan op positiever betering van de kommiezen der H.IJ.S.M. De heer v. Wicheii (R.K.) spreekt over de kosten van de lijn Alphen— Boskoop—Gouda en hoopt, dat het over leg met het provinciaal bestuur over de i*«>sïc.i van U -f>:\ sp.c-ig tot een resultaat zal leiden. Te 121/2 uur wordt de vergadering gesloten. Oorlogsbegrooting Aan de memorie van antwoord is ont leend De eisch, dat de minister met voor stellen tot verbetering der defensie zou moeten wachten op het rapport van eert Staatscommissie, waarvan de verschij ning zelfs thans nog niet bij benadering is aan te geven, komt hem niet redelijk voor. De Minister meent, dat ec-ri volksle ger nog grootevc uitgaven zal vorderen dan het bestaande stelsel. Er is volgens den minister geen goe de grond aan t c voeren voor verbazing of ontstemming over het feit, dat de begrooting voor 1913 gebaseerd is op nieuwe legerorganisatie. Het voornemen tot een reorganisatie werd reeds gerni- men tijci geleden der Kamer aangekon digd en de hoofdzaken er van werden uitvoerig medegedeeld nog vóór het eigenlijke wetsontwerp aan de Sta ten- Generaal werd ingediend. Betrekkelijk de luchtvaart zegt de mi nister dat, wel verre dat hier sprake zou zijn van zucht tot nadoen van groote mogendheden, de militaire luchtvaart voor kleine staten een onmisbare aanvul ling is hunner strijdmiddelen. De minis ter verdedigt uitvoerig de ter zake inge diende voorstellen. De herziening van de pensioenbepa lingen voor de onderofficieren is Ier hand genomen en zal zooveel mogelijk worden bespoedigd. Dc mededeeling in de nieuwsbladen dat aanvankelijk alle miliciens van de eerste ploeg van liet blijvend gedeelte der lichting van 1912 voor den dienst van 1 December tot 31 Januari waren aangewezen, wijl verzuimd was in min dering te brengen de miliciens, die inge volge. de artt. 151, 157, 159 en 112 der Militiewet 1901 onder de wapenen wa ren, is juist, althans voor zooveel betreft de eerste ploeg bij het waperi der infan terie. De onjuiste toepassing van een desbetreffend schrijven van den veldle- gercommandant is later .verbeterd, waar door bij de eerste ploeg 166 man vrij kwanten van dienst voor het blijvende gedeelte. Voor de miliciens, die in 1911 langer in werkè! ijken dienst zijn gehou den dan aanvankelijk was bepaald, zal de duur der verdere herhalingsoefenin gen met evenveel dagen worden verkort als zij langer zijn gehouden. Betreffende hetgeen, wat de minister hier en daar waarnam, toen hij de oefe ningen van 24 tot en met 27 Sept. per soonlijk bijwoonde, wordt medegedeeld, dat de wijze, waarop de veiligheidsdienst door de infanterie en de landweer werd waargenomen, niet in allen desle be vredigend was te noemen. De samenwer king van de vestingartillerie met de in fanterie bij de verdediging liet te wen schen over; de bevelvoering in het aan gevallen stellinggedeelte verliep niet zoo vlot en ongestoord als wel wenschelijk zou zijn. Over het algemeen was de houuïng der troepen bevredigend. Omtrent den geest en de tucht onder de landweer bereikten den minister al leszins bevredigende rapporten. Naar den oorsprong van het verhaal betreffende een ongeluk, dat bij de ma noeuvres zou zijn veroorzaakt door een automobiel, waarin de minister was ge zeten, is een onderzoek ingesteld. Daarbij is gebleken, dat de reserve luitenant D. Janse van het 37ste land weerdistrict, dienst doende op het fort bij Aalsmeer, omtrent het geval een om standig verhaal heeft gedaan in het marktlawaai op dat fort. Aanvangende met dien officier zijn achtereenvolgens verschillende personen gehoord. Dit on derzoek heeft echter niet geleid tot de ontdekking van hem of hen, die in de eerste plaats het gerucht in de wereld hebben gebracht. Niemand kan meer betreuren dan de minister, dat in de dagbladpers zoo her haaldelijk besprekingen,-klachten en oor- deelvellingen voorkomen over oefenin gen en over behandeling van militairen die niet nalaten een slappen en zieke- lijken geest aan te kweeken. De minis ter hoopt dan ook dat de gegeven wenk in breeder kring ter harte zal worden genomen. Hij is het eens dat vóór alles de tucht in het legér moet gehandhaafd worden. Dat zulks in onvoldoende mate geschiedt, gelooft hij echter niet. De minister verdedigde de invoering van de grijsgroene kleeding. a zóó ge leidelijk zal plaats hebben verhoo ging van kosten niet of tijdelijk slechts in geringe mate het gevolg zal zijn. Aanleiding tot het vragen van gelden op deze begrooting tot het verleenen van subsidie aan militaire tehuizen waren de daartoe strekkende verzoeken van het bestuur van den Militairen Bond van dat van den Bond van Roomsch-Katho- lieke Militairenvereenigingen en van dat van het Algemeen Tehuis voor Militairen te Helder. Wijziging burgerlijke pensioenwet. Iti verband met de dezer dagen inge diende -ontwerp pensioenwetten voor de gemeenteambtenaren en voor de leera ren aan bijzondere gymnasia en bijzon dere hoogere burgerscholen is thans een wijziging en aanvulling van de burgerlij ke pensioenwet voorgesteld. Dit wetsontwerp strekt om a De burgerlijke pensioenwet zooveel mogelijk in overeenstemming te brengen met de ontworpen, zooeven genoemde pensioenregelingen 4 30 cent per regel ENTS OVERAL GRATIS-VERKRIJGBAAR VOOR ELK ftQOPER van SQLOaargarinea"*! Sct per- pond b. ook voor de burgerlijke ambtenaren de gelegenheid te openen den. tijd vóór 1 Januari 1913 in gemeentelijke betrek kingen doorgebracht voor pensioen in te koopen. De Roomsche politie-ageut. Op een vraag van den heer Duys naar het oordeel van den minister over een advertentie in de Limburger Koerier, waarin als vereischtc tot benoembaar heid tot politieagent te Weert wordt gesteld Roomsch-Kathcüekzoomede naar de maatregelen, die de minister reeds genomen heeft of van zins is te nemen tegen een burgemeester, die zijn medewerking verleent bij het stellen van zulke eischen, heeft de minister van bin nenlandsche zaken medegedeeld, dat de burgemeester van Weert, deswege ge hoord, er op wijst, dat van de bevolking der gemeente, bestaande uit ongeveer 11.000 zielen, slechts 100 niet-katholiek zijn. Voor een politiebeambte, die dage lijks met de bevolking in aanraking komt acht de burgemeester het beslist nood zakelijk, dat deze niet in geloofsbeiïjde- denis afwijkt van de overgroote meerder - derheid dergenen te midden van wie hij moet leven. Zoo weinig is er echter van exclusivisme sprake, dat tot function, waarbij dezelfde overweging niet geldt, wel degelijk ook niet-Katholieken ge roepen worden. Met volle medewerking van den burgemeester 'is b.v. onlangs een niet-Katholiek tot directeur der gas fabriek benoemd. De minister heeft er geen bezwaar tegen, dat de burgemeester van Weert, op deze gronden de benoeming van een Roonaech Katholiek politieagent het meest in het belang der gemeente acht en uit het medegedeelde^ aangaande de benoeming van een directeur der gasfa briek blijkt volledig, dat die burgemees ter zich vrij houdt van onbillijkheid te gen niet Roomsch-Katholieken. De vermelding van den Roomsch-Ka tholieken godsdienst, als eisch in de op roeping is, blijkens de mededeeling van den burgemeester, alleen geschied om eventueele niet Roomsch Katholieke sol licitanten tijd, moeite en kosten te be sparen. Zij is dus toe te schrijven aan een beweegreden, die lof en geen blaam verdient. Toch is de minister van oordeel, dat die eisch niet in de oproeping had be- hooren te worden gesteld, omdat for meel het belijden van een bepaalden godsdienst geen vereischte is voor be noembaarheid. De minister heeft den burgemeester van Weert met deze zijn zienswijze be kend gemaakt en hem uitgenoodigd in het vervolg dienovereenkomstig te han delen. Vermits de burgemeester volkomen te goeder trouw heeft gehandeld, en ook in deze niet de minste zucht heeft getoond andersdenkenden onbillijk te bejegenen is de minister niet voornemens 'eenigen verderen maatregel te nemen. Land- en Tuinbouw, De Coöperatieve Veevoederfabrieken Olieslagerij. Gister is te Amsterdam een algemeene vergadering gehouden van obligatie-hou ders in de Coöperatieve Veevoederfa briek en Olieslagerij van den Provincia len Zuid-Hollandschen Boerenbond, te Schiedam onder leiding van mr. H. Walter, lid van het Nederlandsch Admi nistratie en Trustkantoor. Aan obligatiën was vertegenwoordigd een bedrag van f 44CLQQ0, De voorzitter deelde mede, dat in Juni 1912 lift Truste kantoor van tien b> w F. Th. Everard, emit!ent 71.1 de obligatie.'eening, vernam dat roet hern onderhand* n varen aangeknoopt lei reorganisatie. Kort daarop v rscheen ecu artikel in de Nederlandse!'-: Finan cier cu Kapitalist, dat een zeer ongun stig licht wierp op den toestand der ver eeniging. Het trustee-kantoor besloot hierop niet ai' te gaan en een afwachtende houding! aan ie nemen. Einde September 1912 echter, vernam het kantoor, dat de sta turen van de vereeniging waren gewij zigd. Deze wijziging maakte ac vrjis uit treding v;n de leening mogelijk. Ver der hield ze "in, dat tot liquidatie slechus kon worden besloten met aigemenit stemmen, dat de statuten slechts kor Mn worden, gewijzigd met toestemming van 3,i van hei aantal leden, terwijl zij niet voor Juli 1914 opnieuw zouden mogen worden gewijzigd.. Toen daarna nog I e- ktud werd, dat dc vaste goederen, wc1 Ice voor de obligatieleeiiing waren verbon den, in beslag waren genomen en dus alie waarborg voor de obligatiehouth rs verdwenen was, heeft'het strustee-kan- toor de leening opgezegd en de vereer»i- giug gesommeerd een som van f 600 000 ten kantore van den lieer Everard te de- poneeren. Aan deze sommatie is echter tot nu toe geen gevolg gegeven, waarom het trusteekantoor'machtiging vraagt, om de noodige stappen te nemer:, teneinde de gelden voor dc obligatie te innen. Vooral achtte de voorzitter het echter wensche lijk het bekende voorstel van het bestuur in behandeling te nemen en opende hier-, over de beraadslagingen. De heer Everard Jr. wees op de val- sche voorstellingen in het prospectus van 1911. Hi: acht de vereeniging in hooge mate corrupt en kan daarom slechts ver werping van het voorste! aanbevelen. De obligatiehou.ders hebben recht hun gelden terug ie eischen en behoeven geen genoegen te nemen met hetgeen thans wordt aangeboden. Na verwerping zoude hij' de trustee willen machtigen strenge maatregelen te nemen, niet al leen om de gelden te innen, maar ook om een actie in te stellen, tegen de sta tutenwijziging, daar deze onwettig is, en de waarborgen van de obligatiehouders: bekort. De heer Hijmans merkt op, dat in de toelichting tot het voorstel van een mo gelijke débacle wordt gesproken. Maar voor de obligatiehouders is de débacle er reeds. Immers men kan zoo goecl als' zeker aannemen, dat de obligatie-houders de helft van hun vordering kwijt zijn. Maar zelfs, al was het niet het geval spr. zou het voorstel niet willen aanne-f men, daar we hier staan tegenover een' vereeniging, die nooit voor valsche voorstellingen terugdeinst en nu weer in het huidege voorstel niet schroomt zich' aan een valsche voorstelling schuldig te maken. Het is niet juist, dat, na aanne ming van het voorstel, de obligatiehou ders dezelfde hypotheek behouden. Ziji krijgen een andere vordering, die geen', waarborg biedt voor de rente. Spr. stelt voor een commissie van obligatiehouders naast de trustee te benoemen. De heer Broekhuys, secretaris van den; Tuindersbond, deelt mede, dat, naar hem; bekend is, op de leden het bedrag van f 600.000 ruim verhaalbaar is, Dit is hem; gebleken uit een onderzoek naar de fty nancieele draagkracht van eenige leden*; En de leden, die door bedrog lid zijn geW worden^ kunnen immers hun gelden vet*

Leidsche Courant | 1912 | | pagina 6