Waar gaan wij heen? BUITENLAND. 4e Jaargang. N<>. 975, Bureau OUDE SINGEL 54, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. Dit blad verschiint elken daq, uitgezonderd zon- en feestdagen. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering «tn het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, *1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 27a cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt vin 1 -5 regels 0.75, elke regel meer 15 een ingezonden mededeelingen van 1—5 regels f 1-50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur koop en verkoop (geenhandeis-advertentiën) 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. [.Pit nummer bestaat uit TWEE BLADEN en een GEÏLLUS TREERD ZONDAGSBLAD, (Ingezonden.) Als de jaarkring, geteekend met het Cijfer 1912, wederom afgesloten wordt en gehecht aan de rij der voorafgaande tijaren als een schakel in den langen keten lider geschiedenis, dan zal Nederland staan Ifn het teeken der eeuwfeesten. Dan zullen tegelijk herdacht worden het herwinnen van een eigen volksbestaan (jnet het ontkomen aan het juk van den vreemden overheerscher en de vestiging eener nieuwe dynastie op de oude, his torische grondslagen. Vreugde zal er jioveral zijn in al onze gouwen, om het (ie juister tijd handelen en optreden van onze voorzaten een eeuw geleden. Het Vredespaleis, het internationale ilfiuis der verschillende volkeren, zal ge opend worden en wij vertrouwen, dat het ^noodlot niet langer den spot zal drijven iinet den goeden wil, en het onweer in het Posten dan voorbijgetrokken zal zijn. Op eigenaardige^ wijze wil Nederland iïijne feeststemming uiten door het aan dichten van een heerschouw van de voort brengselen der Nederlandsche nijverheid, kie voorwerpen van handel en producten jvan kunst. Wat men dan te zien zal krijgen, moet ■voorzeker den stempel dragen van "het beste en het volledigste. De verschillende takken van nijverheid zullen hunne nieuw ste voortbrengselen in't volle licht trach ten te zetten. Maar bij al die glorie, die (dat streven omstralen zal, bij al dat ern stig pogen, zal er voor het pog van den aandachtigen opmerker eene groote leemte te zien komen. Er zullen verschillende takken van industrie afwezig zijn. Ook zullen er verscheidene ambachten verre blijven. .Onmisbare afdeelingen in den handel zullen ontbreken. Waar vandaan dit vreemde verschijnsel? t Is alleszins natuurlijk, want die nood zakelijke hefboomen onzer maatschappij, zij bestaan voor een deel niet meer of zijii noodlijdend. Op vele .plaatsen in ons land zijn open vakken, leemten ontstaan, in de laatste kwart eeuw, die in den huidigen staat .van zaken, bij den tegenwoordig nog gevolgden koers niet licht aangevuld kunnen worden. Hoe verheffend het overigens mag zijn te zien, dat een volk zich opmaakt om [zijne kracht, kennis en kunst te toonen, jde buitenwereld zal het geen lust der oogen vinden, als tusschen de krachtige .figuren zooveel hinkenden en krukken loopenden buiten het schouwtooneel aan getroffen worden. Die bewering jjjdt niet aan overdrij ving! O neen! Men zal ons wel gaan tegenwerpen, dat dit euvel niet sprekend aan den dag ■treedt maar men vergeet, dat men bij jde beoordeeling van zaken, die niet sym pathiek zijn, maar al te vaak niet ziet, wat andere onbevooroordeelüen wel de- gelijk waarnemen. In de Nederlandsche [industrie, in den handel zijn vele gebrek- kigen gekomen. In Nederland heeft men verwaarloosd partij te trekken van het practische dich terlijke woord van Weber, den auteur der'Dreizehnlinden„Vorwarts blickend, Irückwarts schauen". Dien dubbelen stelregel heeft men buiten toepassing gelaten. In de dagen van genoegzaamheid,toen tnet de christelijke minderheid maar wei nig rekening gehouden werd, lette men niet op de klachten, die van onder op kwamen, klachten die moesten aantoonen, hoe moeielijk het bestaan werd voor den middenstand, den ambachtsman, den kleinen nijv'eraar, den handelsman met bescheiden zaak, door de vermoordende en ongebreidelde mededingers van bui- tenlandsch grootkapitaal. Men nam geen notitie van hen, die op bescherming aandrongen. Vrijhandel was ?t hoogste, bescherming uit den booze. jMeii had de macht, hield ze en gebruikte Jze, om 't kostte wat 't koste, een éénmaal aangenomen stelsel dóór te zetten en vol te houden. En dat was en bleef de (vrijhandel. Nu rijst dan ook de vraag, zal die feroote heerschouw den vreemdeling niet doen glimlachen over onze onbeschermde nijVerheid, onzen open .handel, die wel wil, maar niet kan, die geworden is tot een huis vol agent ure 11 van het buitenland? een nede rige dienaresse van den vreem deling? Zal de vreemde niet nauwlettend met kennersblik nagaan, waar onze zwakke punten zijn en, bij behoud van het reeds veroverde, zijne wetenschap handig ge bruiken, om nog meer waren, machine rieën, werktuigen, sloffen, kleederen op ons af te zenden? Zal hij zijne voort- brengingsmiddelen niet in die richting juist verbeteren en ook toezien, waar hij zijn overproductie aan lage, aan „dum pingprijzen weer op de Nederlandsche markt kan brengen Men heeft goed praten en de klagers toe te roepen „help u zelf", 'tis kranig op eigen kracht te drijven, maar de omstandigheden kunnen zóó kritiek zijn, de patient kan zóó beginnen te hinken, dat knappere dokters en een andere wijze van behandeling dringend noodig worden, als men ziet, dat de zieke ten slotte niet meer gaan of staan kan. Slaan wij het oog op het buitenland, dan is het óverduidelijk, dat wij in ver schillende dingen sinds geruimen tijd ver schrikkelijk achteruitgeboerd zijn. Men moge dat nu om redenen van politiek bewimpelen, het ligt voor de hand, dat als men van Brussel naar Oladbach spoort, in België overal fabriek aan fabriek staat, dat, zoodra men van uit het buitenland de Nederlandsche grens overschrijdt, het aantal nijverheidsondernemingen nul of bijna nul is, en dat zoodra men weerover de zwartwit Pruisische palen is, reusach tige fabrieken naast kleinere inrichtingen het land bedekken. Wij mogen gerust aannemen, dat meer dan de helft van ons vaderland, over eene strook, zeer diep, verder dan men denkt, het land in gaande, geen leven, geen beweging meer langs de geheele grens is, op enkele gunstige uitzonde ringen na. Qeheele ambachten zijn verdwenen, steenovens, pannebakkerijen, meelmolens, weverijen, leerlooierijen, alles is te niet of lijdt nood. Zij zijn niet overleden aan gebrek aan wil en durf, maar ze zijn vermoord door den buitenlandschen indringer, die alles met zijn voortbrengselen overstroomt. Waartoe dan ook zwoegen en slaven, als de buitenlander toch met den buit gaat strijken? 'tls geen voorbijgaande crisis, 'tis het gevolg van een over alles heen doorgezet stelsel, het stelsel van open deuren aan de grens, het vrijhandelstelsel. En nog zouden de oude toonaangevers die toestanden willen bestendigen, als ze kans zagen. Met de handen in de zakken staan ze te redeneeren, nieuwe schijnbewijzen bij brengende voor het behoud van het oude rommelige systeem, on3er welks heillooze gevolgen we nog steeds zuchten. En het volk, dat lijdt, zou dat moeten toezien en dan zwijgen? Dat nooit! Helder is het sinds lang gebleken en wij zulien dat in enkele trekken aan toonen. dat Nederland zeer geleden heeft onder het vrijhandelstelsel. Toch schijnt de liberale partij dit als veldteeken voorop te willen dragen bij den politieken strijd van het jubeljaar 1913. Men wil ook nog een bewijs van ver trouwen hebben, voor het aanrichten van die onherstelbare schade! Allerlei mooie statistieken worden op gerakeld, om als een bonte kaleidoskoop in de mooiste kleuren den volke voorge- tooverd te worden, om de kleine luyden vooral te waarschuwen tegen de voor standers van zedelijke bescherming. Maar 't .zal niet baten Voor wie de teekenen des tij'ds waar neemt, breekt de zon door de nevelen. Het schip der vrijhandelaars is lek en zinkende, al waait er nog altijd een breede, pompeuze vlag in top met valsche leuze „op hoop van zegen". Het „mène thekle phares" is ook voor hen ver schenen aan huil disch, waaraan zij in feestroes zaten een kwart eeuw lang het dreigende en oogverblindende teekeh is er en wordt overal gezien. Er zal een einde gesteld worden aan dat loszinnig omspringen met de groote volksbelangen door de vrijhandelaars en hunne cornoten van den rooden kant. De dwaze begrippen, de gekke vragen, de looze beschuldigingen, de kwalijk ge meende waarschuwingen, zij zullen in 't niet zinken vopr 'den ernst der steeds meer omhoogkomende waarheid. .Het oude, onhoudbare, stelsel van open deuren heeft zijn volkomen onbruikbaar heid bewezen, zelfs in de bakermat Enge land wordt het verlaten! Wij zullen niet nalaten nader aan "te toonen, welke de middelen zijn, die men aanwendt, om de verkeerde toestanden te bestendigen, en eens zien; in eene nadere bespreking, niet alleen waarheen men ons gebracht heeft, maar ook wat men daarmede vóór had. V Overstrooming. Tot dusverre waren de Kerstdagen een dam voor de begrootingsdiscussies, maar ditmaal vloeien ze over die waterkee- ring heen. 't Is waar, er zijn in begrootingstij- den al eens sommige stukken debat over personeelbelangen bijv. tot na Kerstmis uitgeschakeld, maar dit betrof dan ook niet het eigenlijke begrootings- werk. Het was er per motie of anders zins aangehaakt. Met de Hoofdstukken der Begrooting kwam men tot nu altijd vóór de feestdagen klaar éénmaal uitgezonderd, toen de heer Roessingh de collega's na Kerstmis even liet te rugkomen voor een stemming over een onderdeel der West-Indische begrooting. Dit was een unicum, waarover de Ka merleden niet bijster gesticht waren. O, wat is er, vooral in de laatste ja ren, vaak gejakkerd, om op tijd klaar te komen, 'i Is wel voorgekomen, dat alle sprekers meer dan een half do zijn over de afdeeling Landbouw van 't woord afzagen om toch den Kersfdam maar niet te overschrijden, 't Is ook wel gebeurd, dat het de laatste dagen leek alsof er niet door te komen zou zijn, maar telkens toonde dan de Kamer, dat zij wel opschieten kan als ze dat nu eenmaal wilde. Dit jaar echter wordt de traditie niet gehandhaafd. Tot na Kerstmis blijven liggen: Binnenlandsche Zaken, Marine, Oorlog, Suriname en Curagao wat al les bijeen geen kleinigheid is. Begin Ja nuari komen de afgevaardigden ervoor terug. 'tZal natuurlijk wel geen stagnatie geven in het Staatsbestuur, want ook ondanks het feit, dat de Eerste Kamer altijd pas eind Januari met de begroo ting klaar kwam, gingen belasting hef fen en geld uitgeven hun geregelden gang. En ook al zou 't nu eens last ver oorzaken, dan wordt daar toch wel wat op gevonden. 't Blijft intusschen jammer, niet al leen om 't gemis aan regelmaat, maar ook om den parlementairen tijd, die toch al zoo broodnoodig is en nu nog meer door de begrootingsdebatten in beslag dreigt te worden genomen. In Januari hebben de heeren weer den tijd, vooral die van den linkerzijde V Is daar dan alles mis? De lijst der parlementaire fracties zal in Frankrijk wederom met een groepi vermeerderd worden zoo lezen we. De nieuwe partij, welke nog geen naam heeft, bedoelt een parlementaire kruis tocht aan te vangen tegen de prefekten en de misbruiken, in de administratie bestaande. Verschillende afgevaardigden van de meest uiteenloopende politieke richting zijn van oordeel, dat aan de „tirannie" van zekere ambtenaren een einde moet komen. In een circulaire geeft het voorloopig comité uiting aan zijn verontwaardiging over de wille keurige daden, welke geheel in strijd zijn met de werkelijk republikeinsche beginselen en de misbruiken, waartegen men noodig te velde moet trekken en welke de administratie maar laat voort woekeren." Aldus in Frankrijk. Is dat niet het land, waarlangs den sociaal-democratischen ladder ministers omhoog zijn gestegen Is dat niet het land, maar men het geloof zooveel mo gelijk ondermijnt en de Kerk openlijk en geniepig vervolgt? Is dat niet het land, waar het anti- clericalisme zooveel zegeningen moest brengen Is dat niet het land, waar men zijn eigen kruit vreest, waar men manschap pen te kort komt voor het leger en waar de moderne vakbeweging af en toe de boel op stelten zet? Is dat niet het land, waar de tot mi- pister omhoog gekropen socialisten zich haasten, hun roode beginselen met voe ten te treden. Is dat niet het land, waaruit den laat- sten tijd reeds zoo tallooze klachten zijn opgestegen Waarlijk, de vooruitgang is daar wel van zeer bedenkelijken aard. ALGEMEEN OVERZICHT. De Lord Mayor van Londen heeft gis ter de vertegenwoordigers van de Bal- kanstaten aan een feestmaal ontvangen en verklaarde daarbij dat de burgers van Londen er natuurlijk trotsch op zijn dat hun stad de eer der conferentie is ten deel gevallen, maar dat zij nog meer voldaan zouden zijn als deze tot een eer vollen vrede zal hebben geleid. Zou dit als een gemoedelijke steek te beschou wen zijn over de stagnatie in de vredesonderhandelingen waarmede het er nog treurig uitziet? Zooals men weet zal de conferentie van daag weer bijeenkomen. Laten we hopen dat dan de Turksche volmachten er zul len zijn. Naar men in diplomatieke krin gen te Konstantinopel weet is de Porte zich van haar slechten situatie bewust en zoekt thans slechts allerlei uitvluchten om betere vredesvoorwaarden te krijgen Adrianopel kan toch niet langer meer standhouden. De zoogenaamde groote zeeslag voor de Dardanellen is, naar uit de drade- looze telegrammen, die de vreemde oor logsschepen hebben ontvangen, blijkt, slechts een artilleriegevecht geweest, waarbij beide vloten voorzichtig op een afstand bleven. Niet veel schade is aan gebracht. De Grieken hadden, naar men te Konstantinopel denkt, plan, om de Turksche vloot naar buiten te lokken, om in haar afwezigheid een groote Jan- ding op Gallipoli uit te voeren, van Lenbos uit. Men is nu in Konstantinopel van mee ning dat de onderhandelingen wel zon der het toetreden van Griekenland zullen voortgezet worden, maar dat men het als een ernstiger moeilijkheid beschouwt, als Bulgarije aan den Turkschen eisch, om de approviandeering van Adrianopel toe te staan, niet voldoet. De regeering zou het te kwaad krijgen, als de stad tijdens de onderhandelingen tot overgave gedwongen werd, waardoor de positie van Turkije bij het bepalen van de vredesvoorwaarden veel slech ter zou worden. Of het tot een breuk zal komen, als de Bulgaren weigeren de approviandee ring van Adrianopel toe te staan, zal er van afhangen hoe men te Konstantinopel denkt over de mogelijkheid, dat het Turksche leger tot den aanval zou kun nen overgaan. Ook Veniselos gelooft aan het voort zetten der onderhandelingen, naar hij in een interview verklaarde. Het pre cedent is toch reeds gesteld bij de on derhandelingen over den Turksch-Itali- aansche vrede, gedurende welke men ook doorvocht. Voorts geloofde hij te kunnen verklaren dat binnen 24 uur op de Londensche conferenties een prin- cipieele overeenstemming zou zijn ver kregen. De gezantenconferentie heeft gisteren voor het laatst vóór Kerst mis onder voorzitterschap van Grey ver gaderd. Van hun besprekingen wordt ambtelijk het volgende medegedeeld. De gezanten hebben aanbevolen, dat Alba nië autonoom zal worden, onder voor behoud, dat aan Servië een economische toegang naar de Adriatische Zee zal worden gewaarborgd. De zes regeerin gen hebben zich in beginsel met dit tweeledige voorstel vereenigd. Voor Montenegro heeft de taaie volharding der Turksche bezetting van Skoetari reeds minder aan gename binnenlandsche gevolgen, naar de „Sudslavische correspondetiz" uit Belgrado verneemt. Er zou zich n.l. een bedenkelijke stemming openbaren tegen de regeering en de dynastie. Men hecht aan deze berichten te Belgrado zooveel te meer gewicht, daar men gelooft met de mogelijkheid rekening te moeten hou den, dat onder omstandigheden de kwes tie van een vereenigde heerschappij over - de Serviërs op den Balkan ernstig in overweging dient genomen te worden. De toestand van Montenegro is tenge volge van den weinig voorspoedigen oorlog moeilijk geworden. Van de 42000 man troepen, die in het begin van den oorlog uitgerukt zijn, zijn er bijna 6000 gevallen, waaronder vele officieren die tot de beste familie's in het land behoo- ren. Het getal gewonden en zieken is groot en de economische gevolgen zijn voor het land zeer ernstig, daar een hon gersnood dreigt. De algemeene stem ming is echter nog bedenkelijker gewor den, doordat het hoofddoel van den ge- heelen oorlog, de val van Skoetari, niet is bereikt, en omdat de vooruitzichten deze stad bij het sluiten van den vrede te krijgen, thans zeer gering zijn, daar Skoetari waarschijnlijk bij Albanië zal komen. Koning Nikolaas heeft met het oog op deze stemming op het laatste oogen- blik het commando voor Skoetari op zich genomen om den val van deze stad aan zijn naam te verbinden, en daarmede de positie van de dynastie te verbeteren. Dit schijnt hem echter niet gelukt. De positie van Skoetari schijnt verrassend goed te zijn. Bewegingen tegen de dy nastie zijn reeds vroeger voorgekomen en hebben de gevangenzetting van ver scheidene hooggeplaatste personen ten gevolge gehad. Koning Nicolaas heeft in den laatsten tijd verscheidene samen zweerders gratie verleend en hoopte daarmede de strooming tegen de dynas tie te verzwakken, maar een definitieve mislukking van het beleg van Skoetari zou de dynastie zeer schokken, vooral omdat de overwinningen van de Serviërs reeds thans de kwestie van de toekom stige leiding van de Serviërs op den Balkan ten gunste van het huis Kara- georgevvits beslist hebben. Koning Ni kolaas ziet het ernstige van den toe stand zeer goed in en heeft zich daarom' tot zijn bondgenooten gewend met het dringende verzoek alles te doen om Montenegro in het bezit van Skoetari te verzekeren. Het bericht klinkt ons bij uitstek zon derling indeooren. Zou de wensch hier niet de vader der gedachte kunnen zijn en Servië niet veel zin hebben zich voor den tegenslag in Albanië door de tegenkanting van Oostenrijk, schadeloos te stellen' door een uitbreiding naar Montenegrijn- schen kant, waarmede het tegelijk een uitweg naar zee zou krijgen? GEMENGD Naar de „Köln. Volksztg." uit Ma drid verneemt, is aldaar de algemeene vergadering begonnen van de diocesane besturen der „Kath. Actie" van Spanje. Onder leiding der bisschoppen zullen in alle diocesen centrale bureaux worden opgericht. Men wil in alle dioce sen de verschillende vereenigingen der Katholieke Actie en arbeidersorganisaties samenbrengen en deze wederom naar de verschillende kerkelijke provincies in deden. Zoo mogelijk zullen in alle paro chies organisaties worden opgericht, welke elk kwartaal verslag zullen uit brengen aan de diocesane vereeniging. Elk jaar zal een congres der diocesane vereenigingen plaats hebben. De alge meene vergadering nam eenstemmig het besluit, dat het wetsontwerp betreffende de reorganisatie van het onderwijs als anti-katholiek moetworden aangeduid. Er zullen hierom groote protestvergade ringen op touw worden gezet. Er werd: besloten een dankbetuiging te zenden aan den bisschop van Madrid, Alcola, die voorzitter is van het hoofdbestuur der "Kath. Actie" en tevens grondvester van de parochiale organisaties in Spanje, waarvan er reeds talrijke in de negen kerkelijke provincies in Spanje bestaan. De minister-president van Beieren, meldt de „Lok. Anz.", heeft de presiden ten van den Landdag en de leiders der partijen op de hoogte gebracht van een regeeringsvoorstel, dat aan den buiten gewonen Landdag, die in Januari bijeen komt, zal voorgelegd worden. Daarna zal aan de volksvertegenwoordiging een ver andering van de grondwet voorgesteid worden, die tot opheffing van het regent schap leiden moet. Dat wil dus zeggen, dat prins L u d- wig niet regent, maar Koning wor den zou. De Beiersche verordening, die den Jezuieten g'rootere vrijheid van beweging toekende, is nu, in over eenstemming met het besluit van den Bondsraad, buiten werking gesteld. - De nationale Zwitsersche raad te Bern hec"1 het wetsontwerp Ld nst ,.v.g 1 van ee; staatsbureau voor so-

Leidsche Courant | 1912 | | pagina 1